Jump to content

The winter 2022-2023 is coming


alpaka Bereta Sida

Recommended Posts

@Kronostime  Ma ne, verovatno nisi video ranije kad sam pisao o pripremama za zimu, jos pre mesec, dva. Imam ja ups odavno, i kad sam kupovao namerno sam trazio polovan stariji model, zato sto ovi novi obicno imaju neke zastite i gluposti, i ne moze da im se prikaci jaci akumulator nego sto je predviđeno. I nasao sam tada za 1000 din američki Minuteman (kao interkontinentalni projektili :lol_2:) od 520W, na koji je i sad prikačen jači akumulator nego što ide, ali ipak nije 45 ili 55 Ah. Malo zuje releji kad radi na akumulatoru, a malo i nije bas 50Hz, vidi se po radio satu koji izgleda uzima takt iz mreze, a nije bio za USA trziste, nego za Evropu i trebalo bi da je 50Hz, ali nije, ali svejedno vrši poso.

 

I sad sa tim malim akumulatorom ruter radi jedno 3, 4 sata, zavisi koliko se koristi, a ovo o cemu pisem je "projekat" za to kad mozda pocnu restrikcije, pa treba da moze i da se dopunjuje laptop, i da ruter radi sve vreme :lol_2: 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Ko ima mogucnosti onda je najbolje resenje generator na prirodni gas. Sam se uljuci/iskljuci, odrzavanje jednostavno, jednom godisnje promena ulja i svecica. Moze da radi nekoliko dana bez prekida. Postoji i pitanje isplativosti,  vredi jedino ako su cesti i dugotrajni nestanci struje.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako cu da prezivim ovoliko tuge koju nosim u sebi zbog straha da ce evropljani ziveti na 19 umesto 22 stepena. Sa strahom i zebnjom ocekujem kako ce podneti toliko veliku razliku od par stepana i samo mogu da se nadam da ce svi preziveti taj veliki pad temperature. Da ne pominjem pitanje komocije jer ce u decembru umesto u majici  i sortsu morati da budu u duksu u stanu. To ce uticati na psiihicko stanje vise nego korona. Oh moj boze, nadam se da ce ljudi izdrzati to. 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Amigo said:

Pa zar smo se za ovo borili, da zivimo sa agregatima, jos samo da se skupljaju i stare cipele za lozenje :classic_laugh:

 

 

 

Sakupljaju oni ovde stare gume pa njih lože. Ljudi bez mozga. I nismo se mi borili, oni su, to jest u Srbiji. Ovih 80% sto dosadise svima balavljenjem o "vecini". "Mi" smo se borili da srbstvo bude usmrćeno, pa da se bavimo stvarnim svetom i eto npr izgradnjom infrastrukture kao normalni, gde i ne znaju da moze da nema struje. Plus, samo ko ubije srbstvo u sebi, to jest ako je bio zaražen tom opakom bolesću, ima šansu za lični napredak, a ako se dovoljan broj njih izleči od te varijante besnila, onda možda i drustvo ima sansu za napredak, eto za to smo se borili. Ali vidis, ovih 80%, oni nece da se lece, a zna se da kad besnilo pokaze simptome, vec si gotov, tako da eto. E, zato se normalni na vreme pripremaju, a njih ko be, nek crknu u mraku :lol_2: Mogu da škrguću zubima i da psuju mrsku Ameriku, kao obicno :lol_2:

 

Ja sam imao agregat na benzin od 600W pa sam ga kad su se pojavili portabl kompjuteri zvani telefoni prodao jer je i tako bio kupljen zbog svetla, kompjutera i pojacala, i presao sam na ups sa malo nabudženim akumulatorom :classic_smile: A i mnogo je dimio. Ovo na gas verovatno ne dimi toliko. Agregat sam spajao na utičnicu koja je spolja, faza na fazu, ali prvo iskljucim glavnu sklopku i osigurace, tj skroz iskljucim ulicnu mrezu, i onda ta faza ima struju normalno.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A i za vodu imam duze od 15 godina rezervoar tj bure od 200l, nije moglo vece da prođe kroz vrata, ali zato ima rezerva u drugom buretu pa se dopuni ako treba. I u tom "rezervoaru" je potapajuca pumpa povezana na instalaciju preko jednosmernih (nepovratnih) ventila, i kad nestane voda ili nesto, po potrebi se pumpa ukljucuje prekidacem koji je pored slavine, a iza vodomera isto ima nepovratni ventil, da ne moze ta voda da se vraca u mrezu, kad pumpa radi.

 

Ne zanima me nista, necu da delim sudbinu fukare zato sto oni nece sebi da srede okruzenje, nego hoce da svete ognji-šita i ispravljaju istorijske nepravde. Ja sam prizeman. Ne zanimaju me grandiozni ciljevi, i da se oduzujem precima i da me pamte potomci, nego gledam kako mi je danas, i neću da zbog majmuna sedim u mraku i polivam se iz vangle džezvom :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

A i za vodu imam duze od 15 godina rezervoar tj bure od 200l, nije moglo vece da prođe kroz vrata, ali zato ima rezerva u drugom buretu pa se dopuni ako treba. I u tom "rezervoaru" je potapajuca pumpa povezana na instalaciju preko jednosmernih (nepovratnih) ventila, i kad nestane voda ili nesto, po potrebi se pumpa ukljucuje prekidacem koji je pored slavine, a iza vodomera isto ima nepovratni ventil, da ne moze ta voda da se vraca u mrezu, kad pumpa radi.

 

Ako jos imas i bastu sa vocem i povrcem, svinje, kokosi, jednu kravu za mlijeko, onda si spreman da prezivis treci svjetski :s_w:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To nemam, a i ne treba mi, jer takve stvari privlace pogresne ljude. Kad se prvo takvi iskokaju međusobno, pa posle ćemo to. A ako treba ima da napravim parnu masinu i pomocu alternatora iz izlešinarenih kola pravim sebi struju. Da, imam i Peltie element, sve sklopljeno sa ventilatorima za frizider na 12V, samo da se uturi u kutiju od stiropora :lol_2: Sve je to vidiš unapred pripremljeno odavno, a oni samo neka cepaju apokalipsu, pa onda da se ovi histerični međusobno pokokaju, e, posle će biti tišina. Osim kod mene, jer ću imati struju :lol_2:

 

I onda će biti ono: poslednji čovek na svetu sedeo je i kulirao uz svoju struju, i onda se na vratima čulo kucanje, buahahahaha!

 

Nista nije bilo, vrata bila malo trula pa privukla detlića. Sve je kako treba :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

Bivsi komsija u Salt Lake-u je bio prepper, imao je dzakove sa pirincem i brasnom, valjda tonu cumura za gril, konzerve sa dehidriranom hranom koja traje 30 godina i Bog te pita sta sve jos. Posto je napunio podrum, kupio je neki metalni kontejner koji je zatrpao u dvoristu, kao dodatno skladiste. Minimum 15 godina pre pandemije mi je pricao kako ne mora da izadje iz kuce godinu dana, kada udari novi spanski grip. Cujemo se povremeno, pa tako i za vreme lockdowna. Pitam ga za zalihe, izlazi li iz kuce? Kaze da je prvih mesec dana jeo zalihe, a onda je cela familija htela da ga izbaci iz kuce , pa su krenuli da porucuju iz restorana.:classic_smile:

Sva sreca  cena svih tih preppers stvari skocila duplo, pa je uspeo da vecinu rasproda uz dobar profit. Ostala mi od njega jedna konzerva sa dehidriranom hranom, koju sam svojevremeno dobio kao Bozicni poklon, uz neke djakonije za preciscavanje vode.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

Ko ima mogucnosti onda je najbolje resenje generator na prirodni gas. Sam se uljuci/iskljuci, odrzavanje jednostavno, jednom godisnje promena ulja i svecica. Moze da radi nekoliko dana bez prekida. Postoji i pitanje isplativosti,  vredi jedino ako su cesti i dugotrajni nestanci struje.

 

spacer.png

 

Mislim da je finansijski, na duže staze gledano, najisplativije imati solarni sistem koji je prilagođen potrebama korisnika, kuće, koji je povezan u mrežu i sa dodatnim akumulatorima za slučaj dužeg nestanka struje u mreži i slabe osunčanosti. To je, očekivano, i najskuplja varijanta ali se kasnije otplaćuje kroz umanjene račune. U nekim situacijama jesu agregati najprikladniji, uključiš po potrebi ili se automatski uključuju, ali oni troše gorivo, prave buku, emituju gasove, ali su prenosivi, mogu se koristiti na različitim mestima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na duze staze, najbolja je kombinacija vise sistema zbog ogranicenja svakog pojedinacno:

- solarne celije obezbedjuju energiju samo u slucaju dovoljno suncanih dana

- Vetrogeneratori u slucaju dovoljno vetra

- Mikrohidrocentrale u slucaju obezbedjenog dovoljnog protoka vode.

- Agregati na fosilna goriva u slucaju obezbedjenog goriva za njihovu upotrebu.

 

Najveci problem je regulativa, barem u Srbiji, koja je to polje ostavila nedefinisanim.

Da podsetim, u Sloveniji je to bilo regulisano zakonski jos `80ih i svi se secamo (bar mi odrtaveli :classic_biggrin:) clanaka iz casopisa  Uradi Sam, gde su se predstavljali upravo takvi sistemi i resenja mikrocentrala.

Da prepisemo resenja od njih?

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Na duze staze, najbolja je kombinacija vise sistema zbog ogranicenja svakog pojedinacno:

- solarne celije obezbedjuju energiju samo u slucaju dovoljno suncanih dana

- Vetrogeneratori u slucaju dovoljno vetra

- Mikrohidrocentrale u slucaju obezbedjenog dovoljnog protoka vode.

- Agregati na fosilna goriva u slucaju obezbedjenog goriva za njihovu upotrebu.

 

Ja bih dodao i jedan mali nuklearni reaktor, mogao bi na tavanu da stoji, zatim dolap koji bi pokretao generator a sam dolap bi okretao magar-ac/ica, usput bi kao bonus dobio i magareće mleko, mikro hidrocentralu bih napravio da radi reverzibilno, na vrh placa iskopam bazen, kad ima struje pumpa tera vodu iz bunara sa dna placa u bazen, kad nema struje ispustim vodu iz bazena na turbine i pravim struju.

Ima još ideja, recimo generator na sosgas, biomasu, barski gas...

Uz sve to jedan generator na pedale, radi rekreacije.

Ako nemam dovoljno para za svu opremu, prodam kuću pa kupim opremu, barem ću biti energetski nezavisan.

:classic_biggrin:

 

  • Like 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Redstar0356 said:

Ne znam kako cu da prezivim ovoliko tuge koju nosim u sebi zbog straha da ce evropljani ziveti na 19 umesto 22 stepena. Sa strahom i zebnjom ocekujem kako ce podneti toliko veliku razliku od par stepana i samo mogu da se nadam da ce svi preziveti taj veliki pad temperature. Da ne pominjem pitanje komocije jer ce u decembru umesto u majici  i sortsu morati da budu u duksu u stanu. To ce uticati na psiihicko stanje vise nego korona. Oh moj boze, nadam se da ce ljudi izdrzati to. 

Kod mene će biti prosečna temperatura oko 24 stepeni, po celzijusu, a ako tamo negde bude 19, to će u proseku biti oko 21,5-22 celzijusa...što i nije loše.  Čini mi se da se tako računa i prosečna plata u Srbiji, tako da mislim da ne grešim, jel ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Kod mene će biti prosečna temperatura oko 24 stepeni, po celzijusu, a ako tamo negde bude 19, to će u proseku biti oko 21,5-22 celzijusa...što i nije loše.  Čini mi se da se tako računa i prosečna plata u Srbiji, tako da mislim da ne grešim, jel ?

Tako se svuda racuna prosecna plata

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

 

Mislim da je finansijski, na duže staze gledano, najisplativije imati solarni sistem koji je prilagođen potrebama korisnika, kuće, koji je povezan u mrežu i sa dodatnim akumulatorima za slučaj dužeg nestanka struje u mreži i slabe osunčanosti. To je, očekivano, i najskuplja varijanta ali se kasnije otplaćuje kroz umanjene račune. U nekim situacijama jesu agregati najprikladniji, uključiš po potrebi ili se automatski uključuju, ali oni troše gorivo, prave buku, emituju gasove, ali su prenosivi, mogu se koristiti na različitim mestima.

 

 

Problem sa solarnim sistemom je da zimi ne pruza previse dugu zastitu kod  nestanka struje. Koliko mi brat rece, baterije se isprazne za 8-10 sati, a onda im treba nekoliko dana da se napune. Naravno zavisi i od potrosnje, lokacije. Ako bi grejanje bilo na struju, ne bi izgurao ni toliko sa baterijama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, DJORDJE said:

Problem sa solarnim sistemom je da zimi ne pruza previse dugu zastitu kod  nestanka struje. Koliko mi brat rece, baterije se isprazne za 8-10 sati, a onda im treba nekoliko dana da se napune. Naravno zavisi i od potrosnje, lokacije. Ako bi grejanje bilo na struju, ne bi izgurao ni toliko sa baterijama. 

 

Da, za svaki pojedinačni slučaj treba napraviti procenu i proračun, ja ovako, pomalo površno pričam jer sam u svojoj glavi grejanje isključio iz opcije, mada za svaku priliku postoji sistem odgovarajuće snage i cene, srazmerno tome je i ušteda na računu za struju. Solarne ćelije rade i po zimsom vremenu ali isporučuju, čini mi se, 4 do 5 puta manje energije, tu je dobra dopuna vetrogenerator jer moše da kosisti ostatak sistema, akumulatore, punjače, invertere, priključak na mrežu, zajedno sa solarnim panelima.

Ja volim grejanje na drva pa bi mi bilo šteta da se grejem na struju ovde, u selu, u Bgd TA peć radi već 35 godina, tamo je najbitnija investicija izolacija, kad sam stolariju promenio računi su se umanjili za 20-25 posto u sezoni grejanja.

 

Link to comment
Share on other sites

@Diviz ovog mog skandinavskog ugla najvaznija je izolacija. Znaci to je osnova stednje. Ti spominjes TA pec. I ja sam imao i imam i dan danas u Srbiji TA pec, ali covjece ta pec je 3,5 kw  u 12 kvadrata a ovdje imam 2 radijatora od 400 w na 35-40 kvadrata, i imam 23 C . Pa to je katastrofa kakva je razlika. Ili moja potrosnja struje kad nisam bas vodio racuna o potrosnji  je bila oko2000 kw na primjer u januaru. A sve mi je na struju. Grijanje. svi aparati po kuci, bojler od 200 l itd...Znaci najvaznije je imati dobru izolaciju. Zaboravio sam reci da mi je stan od 110 kvadrata. Dnevni boravak i kuhinja se griju normalno 22-23 koji su oko 50kvadrata . Spavaca soba je oko 15 stepeni znaci nista grijanje i kupatilo na 25. Ovo sam naveo samo zbog toga objasnim koliko i sta grijem i da objasnim sta znaci izolacija. U dodatku moram da objasnim da je moja zgrada iz 2007 godine. One kuce i stanovi iz 50,60 i 70-tih godina su mnogo losije sa izolacijom a samim tim i sa troskovima. Imam i objasnjenje o struji. Ali o tome malo kasnije ako je neko zainteresovan.🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
17 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, da li je neko negde video postoji li negde da se kupi mala parna masina koja moze da pokrece mali generator, ono, tipa kao u lampama na stiskanje, mozda malo veci. To bi se verovatno prodavalo kao igračka.

Video sam te "igracke" na izlozbama, cena im je  preko hiljadarke, a nisam siguran sta bi sa njima mogao da pokreces, posto sagorevaju one konzerve za podgrevanje hrane. Guglaj Welesco, Kacio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...