Jump to content

HRVATSKA: Lijepa nasa


McCarthy

Recommended Posts

- kralj-orijentalni despot Nosonja ukinuo Sabor Hrvatima (instituciju koju su imali jos od Srednjeg veka) + atentat u Skupstini - rezultat: ustaski pokret i sve vezano za njega

- svojatanje Dubrovnika i to na drzavnom nivou, a kad NEKI Hrvati nakon toga svojataju N. Teslu, odmah ''jao kuku lele sta nam rade''

Edited by FrediB
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, FrediB said:

Nesto se The Narod nije bunio kada je onaj trebinjski srbofasista (j)ovan ducic  nazvao Hrvate ''poganim hijenama'' i ''zakrzljalom rasom''. Cak je i podrzavao, bilo precutno, bilo otvoreno. 

Da se podsetimo, Ducic je umro  1943. godine.  Dakle, do njega su dopirale vesti o masakrima koje su ustase  cinile, a dobar deo tadasnjeg hrvatskog naroda nije imao Bog zna sta protiv toga.  Sta je trebalo da uradi - da napise hvalospev o ustasama?  Njegov prezir prema svemu sto u dobrom delu odlikuje tadasnju hrvatsku vecinu je potpuno logican. 

Medjutim, da ostavimo to po strani, danas imamo babu koja sa vazne pozicije u kulturi Hrvstske trabunja gluposti i naravno da sipa benzin u vatru ludaka  na obe strane.  Je l' treba da je branimo mozda?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Edinburgh said:

Da se podsetimo, Ducic je umro  1943. godine.  Dakle, do njega su dopirale vesti o masakrima koje su ustase  cinile, a dobar deo tadasnjeg hrvatskog naroda nije imao Bog zna sta protiv toga.  Sta je trebalo da uradi - da napise hvalospev o ustasama?  Njegov prezir prema svemu sto u dobrom delu odlikuje tadasnju hrvatsku vecinu je potpuno logican. 

 

Ovo se naziva relativizacija 1 kroz 1. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ovo se naziva relativizacija 1 kroz 1.

 

Šta je ovde tačno relativizovano? Ne pitam da bih sad nešto branio Dučića, već mi upotreba ovog termina stranama ovog foruma izgleda potpuno nasumično.

 

Što se tiče neke "odbrane" Dučića, sada ću ja napraviti jednu relativizaciju, sa ciljem stavljanja u kontekst. Problem sa njim je način na koji se ono što je napisao tumači danas i u svetlu današnjih događanja. S obzirom da je pisao za vreme rata, to što je pisao je, na žalost, sasvim u duhu tog vremena. Kao što je (evo relativizacije) i ovo:

 

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smrtokapa said:

Šta je ovde tačno relativizovano? Ne pitam da bih sad nešto branio Dučića, već mi upotreba ovog termina stranama ovog foruma izgleda potpuno nasumično.


Opravdavanje nazivanja kompletnog naroda najgorim mogucim uvredama jer je zivio u vrijeme ustaskog genocida. Tom logikom se mnoge stvari mogu izgovoriti za mnoge narode i uvijek se moze naci neko opravdanje za isto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:


Opravdavanje nazivanja kompletnog naroda najgorim mogucim uvredama jer je zivio u vrijeme ustaskog genocida. Tom logikom se mnoge stvari mogu izgovoriti za mnoge narode i uvijek se moze naci neko opravdanje za isto. 

Ok, ja se naravno slažem da je to loše i da to ne treba raditi, samo po meni to nije relativizacija, već najobičnije pravdanje. Relativizacija je ovo što sam ja uradio u prethodnom postu ("jeste Dučić to uradio, ali vidi sad šta je bio standard za to vreme") iz čega bi (pogrešno) neko mogao da zaključi da ja takve stvari opravdavam.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ovo se naziva relativizacija 1 kroz 1. 


Ne bih rekao. To je samo pokušaj objašnjenja zašto je JD imao takav stav kakav je imao. To što je JD generalizovao čitav narod, to je već drugi par cipela. 
 

Btw, šamarate se svi redom bespotrebnim relativizacijama 😁. Umesto da se zaustavimo na tome da kažemo da je kravetina (izvinjavam se plemenitim životinjama) zarad jeftinih političkih poena ili čega već (možda i jednostavno zato što je krava, a takvih ima fala bogu na obe strane na kilo) izrekla gadost. Nema tog konteksta u kojem je ovo poređenje s bubama prihvatljivo. Stoka. Izvinjavam se plemenitoj stoci.

Edited by Eddard
  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edinburgh said:

Pa kako ne nadje 1/1 relativizaciju kad Fredi kaze jeste baba govorila ruzno o Srbima, al’ vidi sta je sve JD rekao o Hrvatima? (BTW, pre 80+ godina)

 

Naravno da je relativizacija, zato sam uostalom i napisao da je ustaska ideologija kud i kamo starija od atentata na Radica. 

 

2 hours ago, Eddard said:

To je samo pokušaj objašnjenja zašto je JD imao takav stav kakav je imao.

 

Pokusaj pravdanja sovinistickih stavova. Takvi stavovi se ne mogu objasniti niti opravdati ma kakav historijski kontekst bio. Tim nacinom se za svaku izgovorenu sovinisticku i rasisticku bljuvotinu moze pronaci neko "objasnjenje" sto slozicemo se ne doprinosi nicemu. Postupci i ideologija mnogih koljaca s nasih prostora su se redovno pravdali postupcima "onih anamo" i vidimo gdje nas je to dovelo. Pri tome ne radi se o nekom random nepismenom srpskom seljaku kojem je poklano pola familije pa da i imas neko razumijevanje zbog bijesa i ogorcenosti nego o poprilicno uglednom i uticajnom covjeku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Naravno da je relativizacija, zato sam uostalom i napisao da je ustaska ideologija kud i kamo starija od atentata na Radica. 

 

 

Pokusaj pravdanja sovinistickih stavova. Takvi stavovi se ne mogu objasniti niti opravdati ma kakav historijski kontekst bio. Tim nacinom se za svaku izgovorenu sovinisticku i rasisticku bljuvotinu moze pronaci neko "objasnjenje" sto slozicemo se ne doprinosi nicemu. Postupci i ideologija mnogih koljaca s nasih prostora su se redovno pravdali postupcima "onih anamo" i vidimo gdje nas je to dovelo. Pri tome ne radi se o nekom random nepismenom srpskom seljaku kojem je poklano pola familije pa da i imas neko razumijevanje zbog bijesa i ogorcenosti nego o poprilicno uglednom i uticajnom covjeku. 

 

Ustvari....to je ono što je Fredi uradio. Na govor mržnje, izbljuvan sa visokog mesta, od pre neki dan, potegao je priču iz prošlog veka. Ti sad pokušavaš da preusmeriš navodnim relatizovanjem priču na drugu stranu i to vrlo originalno...relativizovanjem. Bakica iz Matice Hrvatske je imala šovinistički istup...kraj. Šta nije jasno ?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

 

Ustvari....to je ono što je Fredi uradio. Na govor mržnje, izbljuvan sa visokog mesta, od pre neki dan, potegao je priču iz prošlog veka. Ti sad pokušavaš da preusmeriš navodnim relatizovanjem priču na drugu stranu i to vrlo originalno...relativizovanjem. Bakica iz Matice Hrvatske je imala šovinistički istup...kraj. Šta nije jasno ?

 

Ja sam napisao da to sto je ta "osoba" izgovorila nije sovinisticki ispad gdje tacno? Malo se izgleda igras podmetanja al nista novo s tvoje strane. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja sam napisao da to sto je ta "osoba" izgovorila nije sovinisticki ispad gdje tacno? Malo se izgleda igras podmetanja al nista novo s tvoje strane. 

A gde sam ja rekao, napisao, da si ti rekao da je to nije šovinistički ispad ? Potegao si reletivizaciju, ničim izazvan. Ostavi se te priče "podmetanja" čim ti nešto ne prija uhu...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

A gde sam ja rekao, napisao, da si ti rekao da je to nije šovinistički ispad ? Potegao si reletivizaciju, ničim izazvan. Ostavi se te priče "podmetanja" čim ti nešto ne prija uhu...

 

Ne vidim da sam igdje ijednom recenicom relativizovao sovinisticki ispad doticne. To sto si ti nesto procitao i protumacio kako tebi odgovara dosita nije moj problem. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Upravo podmetanje o kom govorim. Sad da li je usljed funkcionalne nepismenosti ili neceg drugog, doista ne bih znao niti me iskreno zanima. 

Sad me još i vredjaš, dilemom ? Objasnio je Eddard i Edinburg i Smrtokapa...bar jedan od njih je funkcuinalno pismen. Tipujem na doktora. A tek ova dvojica, da ne pričam. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ti si taj koji podmece da relativizujem sovinisticki ispad doticne, ne oni. 

OK..pogrešno sam shvatio. 

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Naravno da je relativizacija, zato sam uostalom i napisao da je ustaska ideologija kud i kamo starija od atentata na Radica. 

 

Ovo nisam video....

 

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Pokusaj pravdanja sovinistickih stavova. Takvi stavovi se ne mogu objasniti niti opravdati ma kakav historijski kontekst bio. Tim nacinom se za svaku izgovorenu sovinisticku i rasisticku bljuvotinu moze pronaci neko "objasnjenje" sto slozicemo se ne doprinosi nicemu. Postupci i ideologija mnogih koljaca s nasih prostora su se redovno pravdali postupcima "onih anamo" i vidimo gdje nas je to dovelo. Pri tome ne radi se o nekom random nepismenom srpskom seljaku kojem je poklano pola familije pa da i imas neko razumijevanje zbog bijesa i ogorcenosti nego o poprilicno uglednom i uticajnom covjeku. 

 

Ovome mi nije jasan kontekst.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, FrediB said:

I po cemu se vasa kroatofobija razlikuje od radikalske?

Vrlo zanimljivo pitanje. Baš bih rado prodiskutovao na ovu temu. :classic_smile:

 

Samo bih te zamolio da pronađeš neki primer kroatofobije u mojim postovima, kako bismo imali materijala za kvalitetnu raspravu i poređenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Constantin

 

navod u knjizi "Vreme zmija", piščevi zapisi ‘99–2000. U toj knjizi na strani 211 Dobrica Ćosić je, misleći na Albance, napisao: "Taj socijalni politički i moralni talog tribalnog varvarskog Balkana uzima za saveznika Ameriku i Evropsku uniju protiv najdemokratskijeg, najcivilizovanijeg, najprosvećenijeg balkanskog naroda – srpskog naroda."

 

Ako se ne varam u pitanju je srpski akademik, bivši predsednik SRJ i nekad predsedavajući  u skupštini nesvrstanih. Ili prosto jedan od najpoznatijih naših pisaca u prošlom veku. U poređenju sa ovom Stojan to je kao da poredimo profesora sa portirom pa da merimo čija je reč teža. Ne treba ni da napomenem da ovu "mudrost" Ćosića skoro niko nije osudio.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Klotzen said:

@Constantin

 

navod u knjizi "Vreme zmija", piščevi zapisi ‘99–2000. U toj knjizi na strani 211 Dobrica Ćosić je, misleći na Albance, napisao: "Taj socijalni politički i moralni talog tribalnog varvarskog Balkana uzima za saveznika Ameriku i Evropsku uniju protiv najdemokratskijeg, najcivilizovanijeg, najprosvećenijeg balkanskog naroda – srpskog naroda."

 

Ako se ne varam u pitanju je srpski akademik, bivši predsednik SRJ i nekad predsedavajući  u skupštini nesvrstanih. Ili prosto jedan od najpoznatijih naših pisaca u prošlom veku. U poređenju sa ovom Stojan to je kao da poredimo profesora sa portirom pa da merimo čija je reč teža. Ne treba ni da napomenem da ovu "mudrost" Ćosića skoro niko nije osudio.

Onda se vraćamo opet na početak Fredija  i Jovana Dučića. Iskoristio bih post Edya, nema dalje, to je to...

17 hours ago, Eddard said:


Ne bih rekao. To je samo pokušaj objašnjenja zašto je JD imao takav stav kakav je imao. To što je JD generalizovao čitav narod, to je već drugi par cipela. 
 

Btw, šamarate se svi redom bespotrebnim relativizacijama 😁. Umesto da se zaustavimo na tome da kažemo da je kravetina (izvinjavam se plemenitim životinjama) zarad jeftinih političkih poena ili čega već (možda i jednostavno zato što je krava, a takvih ima fala bogu na obe strane na kilo) izrekla gadost. Nema tog konteksta u kojem je ovo poređenje s bubama prihvatljivo. Stoka. Izvinjavam se plemenitoj stoci.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...