Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Imam pitanje ako ima ovde forumaša iz Finske. Planiram da idem u Kuhmo u julu, pa bih htela savet za transport od Helsinkija do tamo. Videla sam da ima avion, non-stop let, a i voz, 6 i nešto sati. Onda sam razmišljala da je i vožnja opcija, ali vremenski skoro isto koliko i voz. Da li je bolje iznajmiti automobil ili vredi putovanje vozom, mislim zbog prirode prvenstveno. Hvala. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2023 at 8:34 PM, C.F. said:

Imam pitanje ako ima ovde forumaša iz Finske. Planiram da idem u Kuhmo u julu, pa bih htela savet za transport od Helsinkija do tamo. Videla sam da ima avion, non-stop let, a i voz, 6 i nešto sati. Onda sam razmišljala da je i vožnja opcija, ali vremenski skoro isto koliko i voz. Da li je bolje iznajmiti automobil ili vredi putovanje vozom, mislim zbog prirode prvenstveno. Hvala. 

 

 

 

Nisam iz Finske, ali jedno moje iskustvo. U julu sam vozio od švedske granice preko Oulu do Helsinkija i moram da ti kažem da priroda i nije nešto da padaš u nesvest. U stvari je posle par sati vožnje postalo jako dosadno, jer je sve ravno i voziš ili pored vode, ili kroz šume. A prvog i jedinog losa sam video tek na ulasku u Helsinki 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2023 at 8:34 PM, C.F. said:

Imam pitanje ako ima ovde forumaša iz Finske. Planiram da idem u Kuhmo u julu, pa bih htela savet za transport od Helsinkija do tamo. Videla sam da ima avion, non-stop let, a i voz, 6 i nešto sati. Onda sam razmišljala da je i vožnja opcija, ali vremenski skoro isto koliko i voz. Da li je bolje iznajmiti automobil ili vredi putovanje vozom, mislim zbog prirode prvenstveno. Hvala. 

 


Ja bih ti preporucila voz. Priroda jeste malo jednolicna i postane dosadna posle vise sati voznje, posebno ako cesce putujes tim krajevima, ali na toj relativno kratkoj relaciji ces odmoriti oci i dusu, a i doziveti sever na nacin na koji ne mozes ako letis.

 

Automobil ne bih preporucila zbog divljih zivotinja, bez obzira na Albertovo iskustvo. U Svedskoj je prosek oko pet smrtno stradalih godisnje u sudaru s losevima, i par desetina ozbiljno povredjenih. Licno sam dozivela bliski susret s njim iako smo isli polako i vozac uspeo da ukoci. Samo se stvorio niotkuda. U jednom trenutku ga nije bilo, u sledecem stoji nasred puta, tacno ispred nas, ogroman. Dobro nas je razgledao, a onda se lagano okrenuo i otklatio nazad u sumu. Nikad mi vise nije bila prijatna voznja tim krajevima.

 

Kad sam vec kod tih cudnih zivotinja, pre par nedelja je jedan nesretni los nekako usao u trasu metroa na mojoj liniji u Stockholmu. Linija je bila zatvorena od devet ujutro do nekih cetiri popodne i lovci su pokusavali da ga isteraju napolje, na vise mesta su isekli ogradu, ali on je samo u panici jurio kroz tunele i van njih. Na kraju nista nije pomoglo, morali su da ga upucaju ☹️.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, alberto.ascari said:

 

 

Nisam iz Finske, ali jedno moje iskustvo. U julu sam vozio od švedske granice preko Oulu do Helsinkija i moram da ti kažem da priroda i nije nešto da padaš u nesvest. U stvari je posle par sati vožnje postalo jako dosadno, jer je sve ravno i voziš ili pored vode, ili kroz šume. A prvog i jedinog losa sam video tek na ulasku u Helsinki 🙂

Dobro je da los nije video tebe - bila bi slika Smarta. :classic_biggrin:

9k3z.gif

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
30 minutes ago, Eddard said:

Bojim se da će, kad krene navala Turaka, Balkanaca, Sirijaca i ostalih nesvrstanih, taj proces da traje godinama. 

 

Ali, i ja sam u niskom startu 😎

 

Ma nesto ne verujem da silni milioni imaju sve uslove ispunjene.

 

Koliko pratim, zakon  bi trebalo da stupi na snagu negde u maju - papirologija spremna:

 

- Imam neogranicenu radnu i boravisnu vec 17 god

- B1 TELC

- Polozen Integracioni kurs

- Posao (stalan, u Nemackoj, vec 16 god)

- Stan svoj, otplacen

- Uplacivano u penzioni vec 16 god

- Nekaznjavana

 

Valjda ce me prihvatiti 😄

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...