Jump to content

Kapitalizam - budućnost ili prošlost?


Dragan

Recommended Posts

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo sto si napisala me podsetilo na popa sa jucerasnjeg parastosa na kome sam bio. Nisi bila tada ovde (mozda) kad je taj umro sa 42 godine, to je onaj sto su ga zakopali kao kuče sto sam opisivao, bacajuci zemlju kao đavo iz Tasmanije cim je pop zavrsio, ne cekajuci da se okupljeni razidu, i neki su ovde tvrdili da je to normalno. Kao, nemaju kad da cekaju trt trt o dobro. Krajnja nekultura i divljaštvo.

 

E, juce je pop posle onog pojanja na svahiliju poceo da prducka na srpskom, kao nesto, najveca je tuga kad roditelji sahranjuju potomka, to nije prirodno, nego treba obrnuto trt mrt. A ja mislim, ne kenjaj pope, i ne laži ovde, kao prvo, da li si ti čuo za izreku "u kući obešenog se ne govori o užetu" i koji je vama tu moj sa tom konstantnom koskofilijom i nokširofilijom, a kao drugo, naravno da je prirodno da roditelji sahranjuju potomke. Zato većina životinja ima po više potomaka odjednom, i zato su ranije i ljudi imali po 6, 7, 8 i 9 dece, pa prezive dva, a to o čemu kenjaš (pop) da skoro svi ljudski mladunci prezive, je pre tek nekoliko decenija omogućila nauka, i kapitalizam. Jel tako, jeste.

 

Slobodni ste svi da se u znak protesta odreknete svega toga, ali onda ne bude srca licemerna, no budite srca junackoga, pa pohasajte sve sto uz to odricanje ide. Za pocetak, nema vakcina i lekova kad se razmnozavate, i generalno. I da bacite sva ova sokoćala u koja po ceo dan gledate, kano kakvi rčini. Ne znam tačno šta je to, ali sam čuo da je onaj Tarabić tako govorio, da će ljudi buljiti u sokoćala a ne u komsiju, kano kakvi rčini.

 

Znači, da vidimo svijetli primer. Kapitalizam ne valja, izvolite se vratiti u pećine i brisati pozadinu svi istim klipom kukuruza.

 

Puzigaća, možda je to tebi teško da pojmiš, ali ja ne pratim sve što ti pišeš na forumu. Ipak, hvala što si podelio sa mnom ovu pre svega živopisnu priču. 

 

E sad, kad smo utvrdili da ja ne pratim šta ti pišeš, da potvrdimo i kako te koliko ti mene ne poznaješ. U RL sam ja više puta rekla da sam svesna da živim u kapitalizmu, da je kapitalizam zlo, ali da ja moram da preživim u njemu, no da takođe u isto vreme imam svoje načine da se borim protiv tog kapitalizma. Tako da, nemoj ti meni da savetuješ šta da radim i čime ću da brišem guzicu. Kapitalizam će zauvek biti zlo.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

Ako si ti sam sebi samodovoljan onda nije fer a ako hoćeš da živiš u uređenom društvu onda onaj ko je uspešan treba malo da se žrtvuje da bi pokrio troškove lečenja manje sposobnih sugrađana.

To znači da opravdavaš neodgovorne pojedince a kažnjavan odgovorne.

Sečeš mišiće da bi gojio salo.

Fer odluka.

Amerikanci kažu da neće takav sistem.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:

To znači da opravdavaš neodgovorne pojedince a kažnjavan odgovorne.

Sečeš mišiće da bi gojio salo.

Fer odluka.

Amerikanci kažu da neće takav sistem.

 

Zato SAD nije nikada u tim listama zemalja gde se najkvalitetnije živi. Inače to je pogrešan način razmišljanja i produkt je veoma uticajnih osiguravajućih kompanija koje troše ogroman novac da se to nikada ne promeni. Jer ako tako razmišljamo onda većini građana ne treba recimo hitna pomoć, verovatno 0,01% je koristi za svog života, pa ajde onda da ukinemo plaćanje iz budžeta i za to. Isto tako većini građana ne trebaju vatrogasci, možda 0,01% ljudi doživi požar za koji im je potrebna ta služba, pa ajde da ukinemo i to da ne plaćamo. Isto tako ....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ovde se ocigledno radi o suprostavljenim pogledima na ulogu drzave.

Sa jedne strane skale su oni koji teze stavu da drzava ne bi trebala ni da postoji, ili da bi njena uloga trebala da se smanji na najmanju mogucu meru,

a sa druge strane misljenje da drzava treba u potpunosti da regulise sve aspekte pojedincevog zivota.

Paralelno sa ovim stavovima idu misljenja o prirodi coveka. Na jednoj strani "covek je coveku vuk", a na drugoj "svako prema mogucnostima i svakome prema potrebama".

I shodno tome podela na "niski porezi su super", "porezi trebaju biti visi".

"Vukovima", koji su jaki ce naravno vise odgovarati prvi sistem (u kome mogu najvise profitirati, narocito ako su ubedili ovce da je to i za njihovo dobro),

a  ostalim slabijima, ili osetljivijima zivuljkama ce vise odgovarati drugi sistem, koji ce ih donekle stititi od "vukova".

Prvi ce imati sliku o coveku, kao apsolutno slobodnoj i nezavisnoj jedinki, a druge ce optuzivati za lenjost, glupost, pokvarenost i slabost,

dok ce drugi videti dobrotu svakog coveka, vrednog bezuslovne podrske i pomoci.

 

I jedno i drugo su naravno utopije. Dosledno sprovedene, prva bi bila anarhicna zivotinjska zajednica, a druga Isus-Budha komuna.

Ako se slozimo da je covek trenutno nesto izmedju zivotinje i Coveka, onda da pogledamo koja bi mogla biti optimalna drzava realnih ljudi.

 

Kapitalizam je ocito veoma efikasan sistem proizvodnje, ali prepusten sam sebi ima tendenciju koriscenja drzave (i ljudi) u svoje svrhe.

Otudjeni proizvodni visak gospodari ljudima i to najcesce sve legalno. Osim toga inherentne su mu periodicne krize i slomovi.

"Tajna" njegovog uspeha lezi u prihvatanju (jednog dela!) covekove prirode, naime onog "zivotinjskog" (egoizam, pozuda, gramzivost), koristeci to kao pokretacki motiv jednog drugog dela covekove prirode (kreativnost, samoinicijativa, potreba za stvaranjem, zudnja za slobodom i nezavisnoscu) i ekonomskog realizma ("ko ce to platiti").

 

U svemu tome nema niceg loseg, ali u mojim ocima takav "divlji kapitalizam" (surovo vidjen u periodu prvobitne akumulacije kapitala) mora imati korekciju u vidu drzave.

"Trziste ce sve samo regulirati" je bajka koju sire profiteri neravnopravne utrke (u raznim drzavama, istorijskim razvojem, je "trziste" uspelo nametnuti razlicite zakone, koji njegove profitere veoma stite).

To se dobro vidi u periodima kriza, koje kapitalisticki nacin proizvodnje nuzno stvara, kada se zove drzava da spasi sta se spasiti moze.

To obicno znaci da se gubitci raspodele na celo drustvo (finansijska kriza i spasavanje banaka), dok se ostalo vreme profit privatizuje (multinacionalne kompanije, koje nigde ne placaju porez).

Btw privatizacija kao magijski stapic, koji sve cini boljim i efikasnijim, je isto dobrim delom jedna bajka izmisljena od strane istih tih profitera (UK zeleznica na pr.).

 

Znaci imamo na jednoj stani podrzavanje spasavanja banki poreskim parama, kao i poklanjanje poreza bogatasima (by the stabilna budala) i to je ok, ali pomaganje nezaposlenima i zdravstveno neosiguranima za vreme pandemije nije ok, jer eto pravi veliku inflaciju i to sve zbog pokvarenih lezilebovica, koji nece da naprave tri lagana koraka.

Znaci moj stav je ukratko, kapitalizam je ok, ali drzava mora biti dovoljno jaka i efikasna u stvaranju ravnopravnih uslova za sve ucesnike ekonomske trke, kao i u pomaganju onima koji ne mogu, iz bilo kog razloga, da prate nametnuti tempo. U svemu tome vidim da su mnoge drzave Evrope, Kanada, Australija... otisli dalje od USA.

 

O svakoj od ovih tacaka bi se dalo raspravljati, ali vise od ideoloskih stavova (najcesce uslovljenih licnom istorijom), bi imalo smisla iznositi socioloska istrazivanja (na pr. zasto ovisnost o drogama i kako je smanjiti), prakticne eksperimente i statistike (ja sam naveo dosta podataka o USA, pa mi sagovornica rece da su podaci zastareli, ne navodeci nikakve svezije, ili nekakav relevantan argument - takav razgovor nema nikakve koristi, ni smisla).

Iako se neki ovde verovatno osecaju napadnuti mojim pisanjem, jer to dozivljavaju kao neku ugrozu njihovog nacina zivota, misljenja, identiteta, meni uopste nije cilj nekoga u razgovoru poraziti, ili ocrniti USA, Rusiju...koga god. Mene samo interesuje razgovor o optimalnim resenjima, i polazni stav mi je isti, bilo o cemu da se radi - kako uspeti da sto vise ljudi zivi dobro (ne samo materijalno).

PS

sasa965 "Amerikanci kažu da neće takav sistem."

Znas sta hoce svi Amerikanci ? Kada ih je iko to pitao ? I da li je moguce da ih je neko vremenom preveo zedne preko vode ?

Na pr. posle WWII je USA bila jako blizu tome da uvede obavezno zdravstveno i to im je cak izgledalo veoma prakticno i logicno, ali su onda neki lobisti, privatnici uplasili politicare, govoreci da je to tako fuj komunisticki. I tako posle ostalo.

Zar vi stvarno mislite da su Danska, Svedska, CH... socijalisticke (mnogi bi verovatno cak rekli komunisticke) drzave.

USA demokrate su ovde blagi centar - pricom, a delima vise neka desnica.

 

Edited by Dragan
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

Pitanje je ko plaća to ,,besplatno"?

 

Da probam jednostavnije.

Vi ste školovanje završili na vreme,radite i posle 15 godina otplatili ste kredit za fakultet i polovinu kredita za prvu nekretninu Vodite računa na zdravlje , vežbate i plaćate zdravstveno osiguranje.

Cena takvog života je da izlazite retko , trpi socijalni život ali ne može se imati sve .

Nasuprot vama , ja sam jedva završio srednju školu , često menjam poslove , redovno se budim mamuran , vikendom povučen po neku liniju belog ali rekreativno u dugovima sam do guše naravno da mi je zdravstveno osiguranje misaona imenica.

Onda se razboli i pošto nemam zdravstveno osiguranje vi otvorite novčanik i platite moje troškove.

Fer ponašanje ,zar ne?

 

U CH postoji obavezno zdravstveno osiguranje (na zalost u vise razlicitih osiguravajucih zavoda, iako sve rade prakticno isto; pre par godina je zamalo propala inicijativa da bude samo jedno osiguravajuce drustvo sto bi smanjilo administrativne troskove) za sve od 18 godine zivota (deca su osigurana preko roditelja).

Postoji mogucnost smanjenja mesecne premije, ako uzmes veci iznos samodoprinosa (prvih nekoliko stotina, hiljada franaka lekarskog racuna sam placas), cime se zeli spreciti bespotrebno odlazenje u bolnice za svaku sitnicu.

Oni koji ne mogu platiti osiguranje dobijaju izvesnu podrsku (popust) od drzave.

Od kada sam ovde (33 godine), placam mesecno nekih 250*-350 franaka to zdravstveno (*mala ispravka, jer ranije je bilo sigurno manje).

Iako mi prakticno nikad nije trebalo, ne zalim ni jedan franak koji sam uplatio, ne samo zato sto ce mozda meni jednom zatrebati, vec i zato sto sam siguran da ce nekom, meni nepoznatom gradjaninu CH biti ukazana neophodna zdravstvena pomoc, kad god mu zatreba. Makar bio i glupi neradnik, pijanica i propalica.

 

U svetlu onoga sto sam napisao u prethodnom postu interesantan je i religiozni aspekt u jednom drustvu.

Tako imamo u jednom drzavno "religioznom" drustvu (jel` bio neki predsednik ateista ?), kome su puna usta "In God we trust", Biblije, Isusa i kreacionizma, de fakto stav "ko ih jebe kad se nisu snasli i ucinili tri mala koraka", dok u jednoj ateistickoj Svedskoj, Danskoj ... imamo puno vecu drzavnu brigu u stilu "ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe".  🤔

 

PS

Mozda to ima veze i sa sadasnjim odlukama o abortusu.

Zena kao masina za radjanje, kako ju je dragi Bog zamislio.

I usput podjarmljena od muskarca.

Mnogo su se one nesto osilile, treba to uputiti na pravo mesto - kuhinju.

Edited by Dragan
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

A to pitanje je pogotovo interesantno danas u vezi humanističkog pristupa pitanju abortusa. Gde je humanistički pristup besplatnom osnovnom zdravstvenom sistemu. Ah da nema bogatih kompanija koje bi imale interesa da lobiraju za to.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

Pitanje je ko plaća to ,,besplatno"?

 

Da probam jednostavnije.

Vi ste školovanje završili na vreme,radite i posle 15 godina otplatili ste kredit za fakultet i polovinu kredita za prvu nekretninu Vodite računa na zdravlje , vežbate i plaćate zdravstveno osiguranje.

Cena takvog života je da izlazite retko , trpi socijalni život ali ne može se imati sve .

Nasuprot vama , ja sam jedva završio srednju školu , često menjam poslove , redovno se budim mamuran , vikendom povučen po neku liniju belog ali rekreativno u dugovima sam do guše naravno da mi je zdravstveno osiguranje misaona imenica.

Onda se razboli i pošto nemam zdravstveno osiguranje vi otvorite novčanik i platite moje troškove.

Fer ponašanje ,zar ne?

 

 

Ne znam da li znas ali u Americi gde je privatno osiguranje slucajevi kao sto si opisao imaju pravo na lecenje ne moze da im se onemoguci. Dakle za njih neko opet mora da plati.

 

U sustini u Americi najgore prolazi sredina, sirotinja ima pravo na lecenje, bogatima pak osiguranje je nikakav trosak pogotovo u odnosu na ono sto bi u evropskom sistemu morali da plate (kroz porez) dakle kola se lome na vecini koja rinta placa osiguranje i onda sazna da isto ne pokriva sto sta.

 

I da nekada je kod Amera vazilo da barem doktoru ne stopuju vreme kad mu pacijent dodje sad pak sve vise se insistira na stopovanju vremena tj 15min po pacijentu. Dakle sve vise se pojavljuju najgore stvari iz da kazemo univerzalnog zdravstvenog osiguranja, npr imas i liste cekanja na snimanje i preglede a to sve kosta oho ho.

 

I naravno da kosta oho ho kad su osiguravajuce firme nista vise nego middle man, ali posto su akcionarske firme svake godine se ocekuje vise i vise za deonicare plus bonusi i onda lepo cena samo raste i raste a usluga pada i pada.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

 

Nekog nije sramota da ovo napiše, sreća pa smo svi anonimno ovde.

 

There is a flip side to that coin, tako da mozes da se radujes sto jesmo anonimno ovde. 🙂

 

8 hours ago, DameTime said:

 

 

Par puta mi te je ovde neko pominjao kao forumaša koji zna dosta o kapitalizmu, ali ja sad vidim da ti nemaš pojma. Neko ko zna o kapitalizmu i kakvo je to zlo, ne može da piše ovakve pamfletne gluposti.

 

Postoji jedna interesantna cinjenica do koje covek lako moze doci razmisljanjem, naravno ako je i sam slobodan i propagandno pamfletskih formi misljenja, o formiranju vrednosnih i opisnih sudova kad su oprecna misljenja po sredi. Recimo dvoje ljudi mogu mnogo da znaju o platonizmu, budizmu, istoriji poezije i proze ali ne moraju da se slazu po pitanju vrednosnih sudova vezanih za iste a niti po pukim opisima geneze tih ideja i njihovih implikacija i implementacija. Cak i po pitanju uloge raznih ideologija u WWII postoje citave skole misljenja koje se ne slazu jedna sa drugom, cak i radjaju razne sinkreticke teorije koje pokusvaju da ih pomire, i obe se predaju po univerzitetima to jest nije rec ni o kakvim kultistickim revizionistima po internet budzacima. Neslaganje po vrednosnim sudovima ni na koji nacin ne implicira bilo cije neznanje na datu temu.

 

8 hours ago, DameTime said:

Kapitalizam je produžena ruka feudalnog sistema koji je postojao odvajkada.

 

Jasno kao dan, zar ne?! Sistem koj ne postoji od vajkada kao produzenu ruku ima sistem koji postoji od vajkada. Briljantno, nema sta. Osim sto istorijski ne da nije tacno nego je i vrlo glupo nije ni to najproblematicniji deo ove izjave. Kapitamizam i ne moze da se poredi ni sa feudalizmom ni sa robovlasnistvom, sto i sama priznajes u onom drugom postu gde uvidjas da su razliciti sistemi u pitanju, jer jedno je drustvan organizacija u drugo je nastalo nizom matematickom knjigovodstvenih tehnika primenjenih na finansijski sistem. Tako da kapitalizam nije cak ni ekonomski sistem vec skup veoma mocnih racunskih tehnika koje su izumele investiciono bankarstvo kod Italinana i berzu kod Holandjana. Time nastaje kapitalizam. Pre toga ne postoji. Ni ovako ni onako, pre renesanse kapitalizam NE POSTOJI. Nakon toga sve sto smo uspeli u nauci, tehnologiji, umetnosti uspeli smo samo iz razloga sto je kapitak opsta i ako smo u periodu od 1870~1913 na svestkom nivou prosli kroz tranzicionu fazu nakon koje vise ne mozemo reci da zivimo u kapitalizmu nego da kapital jos uvek postoji i ima po sebi iskljucivo pozitivni uticaj na razvoj civilizacije.

 

8 hours ago, DameTime said:

Dakle, niko nije izveden iz ropstva, u svetu i dalje postoje ljudi koji rade 18h dnevno za par dolara i postoje države sa vrlo niskom životnim standardom.

 

 

Isto kao i za feudalizam, apsolutno neistina tvrdnja. Nekada je robovlastistvo bilo ustanovljeno svuda, i tako hiljadama godina. Zapadni svet a i ostatak po uticajem zapadnog sveta je izasao iz robovlasnistva. Bas zahvaljuci kapitalizmu. Tamo gde jos uvek ima robovlasnistva to nije krivica kapitalizma nego krivica nedostatka pravnog sistema u kome kapitalizam moze da pocne da deluje. Osim sto je ovo sustinka nestina tu je i problem u zakljucivanju po pitanju sta je zasluzno ili odgovorno za sta. To sto jos uvek ima nepismenih nije krivica programa za opismenjavanje, to sto jos uvek ima bolesti nije krivica medicine itd. Bitno je znati kako smo tacno smanjili toliki broj siromasnih, kako je uopste nastala srednja klasa, pa kako se to tacno srednja klasa raslojila u 3 sloja istovremeno dok se to isto desilo i sa siromasnima i sa bogatima. Kad to vidimo mozemo zakljuciti da kapital ima iskljucivo pozitivnu ulogu u civilizacijskom razvoju.

 

8 hours ago, DameTime said:

Jedino što je kapitalizam uspeo je da još više uveća disproporciju moći između bogatih i siromašnih. 

 

Jedino???? Ja bih rekao da je ovo daleko bitnije od bilo kakve "jednakosti" ili ti razlike izmedju "bogatih" i "siromasnih"

 

reconstruction-of-historical-global-extr

 

8 hours ago, DameTime said:

 

Ali, živeli kapitalizam, prodaja oružja osamnaestogodišnjacima i zabrana abortusa!

 

 

Trolololololo

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, boxcube said:

 

There is a flip side to that coin, tako da mozes da se radujes sto jesmo anonimno ovde. 🙂

 

 

Postoji jedna interesantna cinjenica do koje covek lako moze doci razmisljanjem, naravno ako je i sam slobodan i propagandno pamfletskih formi misljenja, o formiranju vrednosnih i opisnih sudova kad su oprecna misljenja po sredi. Recimo dvoje ljudi mogu mnogo da znaju o platonizmu, budizmu, istoriji poezije i proze ali ne moraju da se slazu po pitanju vrednosnih sudova vezanih za iste a niti po pukim opisima geneze tih ideja i njihovih implikacija i implementacija. Cak i po pitanju uloge raznih ideologija u WWII postoje citave skole misljenja koje se ne slazu jedna sa drugom, cak i radjaju razne sinkreticke teorije koje pokusvaju da ih pomire, i obe se predaju po univerzitetima to jest nije rec ni o kakvim kultistickim revizionistima po internet budzacima. Neslaganje po vrednosnim sudovima ni na koji nacin ne implicira bilo cije neznanje na datu temu.

 

Daj nemoj uvijati besmislice u oblande i stavljati mašnicu, molim te. Drugara pod ruku pa zajedno palite logorsku vatru u čast kapitalizmu i spaljujte američke dolare, nemam pojma. Niti smo mi u filozofskoj školi, niti izvlačimo novu vrstu zaključivanja, na forumu smo. To što njegovi upisi pokazuju neznanje nema nikakve veze sa mojim viđenjem njega, prosto niko ko je upoznat sa time šta je kapitalizam ga ne slavi kao izmišljanje točka.

 

5 minutes ago, boxcube said:

 

Jasno kao dan, zar ne?! Sistem koj ne postoji od vajkada kao produzenu ruku ima sistem koji postoji od vajkada. Briljantno, nema sta. Osim sto istorijski ne da nije tacno nego je i vrlo glupo nije ni to najproblematicniji deo ove izjave. Kapitamizam i ne moze da se poredi ni sa feudalizmom ni sa robovlasnistvom, sto i sama priznajes u onom drugom postu gde uvidjas da su razliciti sistemi u pitanju, jer jedno je drustvan organizacija u drugo je nastalo nizom matematickom knjigovodstvenih tehnika primenjenih na finansijski sistem. Tako da kapitalizam nije cak ni ekonomski sistem vec skup veoma mocnih racunskih tehnika koje su izumele investiciono bankarstvo kod Italinana i berzu kod Holandjana. Time nastaje kapitalizam. Pre toga ne postoji. Ni ovako ni onako, pre renesanse kapitalizam NE POSTOJI. Nakon toga sve sto smo uspeli u nauci, tehnologiji, umetnosti uspeli smo samo iz razloga sto je kapitak opsta i ako smo u periodu od 1870~1913 na svestkom nivou prosli kroz tranzicionu fazu nakon koje vise ne mozemo reci da zivimo u kapitalizmu nego da kapital jos uvek postoji i ima po sebi iskljucivo pozitivni uticaj na razvoj civilizacije.

 

Errrr, kapitalizam je produžena ruka feudalnog sistema, to sam napisala i iza toga stojim i dalje. Drugi upis je čisto da pojasnim drugu forumašu da nisam izjednačila ta dva sistema jer je to nemoguće. Kapitalizam se nastavlja na ono što je oduvek postojalo u raznim društveno-političko-ekonomskim uređenjima: šačica privilegovanih drži šapu nad kapitalom dok su drugi (većina) ti koji rade i pokreću kapital. 

 

Bold: Jedna velika neistina.

 

5 minutes ago, boxcube said:

 

 

Isto kao i za feudalizam, apsolutno neistina tvrdnja. Nekada je robovlastistvo bilo ustanovljeno svuda, i tako hiljadama godina. Zapadni svet a i ostatak po uticajem zapadnog sveta je izasao iz robovlasnistva. Bas zahvaljuci kapitalizmu. Tamo gde jos uvek ima robovlasnistva to nije krivica kapitalizma nego krivica nedostatka pravnog sistema u kome kapitalizam moze da pocne da deluje. Osim sto je ovo sustinka nestina tu je i problem u zakljucivanju po pitanju sta je zasluzno ili odgovorno za sta. To sto jos uvek ima nepismenih nije krivica programa za opismenjavanje, to sto jos uvek ima bolesti nije krivica medicine itd. Bitno je znati kako smo tacno smanjili toliki broj siromasnih, kako je uopste nastala srednja klasa, pa kako se to tacno srednja klasa raslojila u 3 sloja istovremeno dok se to isto desilo i sa siromasnima i sa bogatima. Kad to vidimo mozemo zakljuciti da kapital ima iskljucivo pozitivnu ulogu u civilizacijskom razvoju.

 

Druže, to što robovlasništvo nije USTANOVLJENO ne znači da ne postoji i dalje u nekom obliku. Bukvalno ne postoji pravni sistem koji će da izmeni suštinu kapitalizma iz koje potiču i svi problemi sa njim, a napisala sam šta je to.

 

5 minutes ago, boxcube said:

 

Jedino???? Ja bih rekao da je ovo daleko bitnije od bilo kakve "jednakosti" ili ti razlike izmedju "bogatih" i "siromasnih"

 

reconstruction-of-historical-global-extr

 

 

Trolololololo

 

Pošto znam odakle si skinuo grafik (ko ne zna: https://ourworldindata.org/extreme-poverty) preporučujem ti da se vratiš na link i pogledaš i druge podatke, ili da istražiš malo dublje i pronađeš neka druga istraživanja. Statistika je kao bikini - koliko otkriva, toliko i skriva i besmisleno je zalepiti ovaj grafik jer first and foremost 1800-ih je populacija bila milijardu ljudi, a danas je preko 7 milijardi. S obzirom na napredak kapitalizma naravno da ćeš imati veći broj ljudi koji ne živi u ekstremnom siromaštvu. Bolje gledaj ovaj crveni deo nego što porediš crveni i zeleni. Sedi, 1.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DameTime said:

 

Daj nemoj uvijati besmislice u oblande i stavljati mašnicu, molim te. Drugara pod ruku pa zajedno palite logorsku vatru u čast kapitalizmu i spaljujte američke dolare, nemam pojma. Niti smo mi u filozofskoj školi, niti izvlačimo novu vrstu zaključivanja, na forumu smo. To što njegovi upisi pokazuju neznanje nema nikakve veze sa mojim viđenjem njega, prosto niko ko je upoznat sa time šta je kapitalizam ga ne slavi kao izmišljanje točka.

 

 Nista nisi razumela od napisanog. Ti mislis lose o kapitalizmu a to automatski ne znaci da onaj ko o njemu misli dobro nista ne zna o istom. Tvrdnju da neko o necemu ne zna potvrdjujes tako sto demonstriras, logikom i empirijom da njegovi opisni iskazi na temu nisu validni. Ti to nisi uradili, sto ni ne cudi jer od tebe smo do sada videli samo katastrofalno neznanje kad je istorija u pitanju, a o pravilima zakljucivanja da i ne govorim.

 

8 minutes ago, DameTime said:

 

 

Errrr, kapitalizam je produžena ruka feudalnog sistema, to sam napisala i iza toga stojim i dalje.

 

 Stojis iz neistine i besmislice, ali dobro kao sto si rekla sreca ma svi ovde pisemo anonimno.

 

8 minutes ago, DameTime said:

Drugi upis je čisto da pojasnim drugu forumašu da nisam izjednačila ta dva sistema jer je to nemoguće. Kapitalizam se nastavlja na ono što je oduvek postojalo u raznim društveno-političko-ekonomskim uređenjima: šačica privilegovanih drži šapu nad kapitalom dok su drugi (većina) ti koji rade i pokreću kapital. 

 

Ne, ne i ne. Kapitalizam se ne nastavlja na nesto sto je od uvek postojalo jer KAPITAL nije oduvek postojao. Kapital kao fenomen nastaje pre nekih 500-600 godina. Pre toga ne postoji i nikakva grupa "oligarha" iz proslosti ne moze biti osnova na koju se kapitalizam nakalemio.

 

8 minutes ago, DameTime said:

 

Bold: Jedna velika neistina.

 

 Nije, ali nemas ni blagu ideju na sta mislim tako da nije ni bitno.

 

8 minutes ago, DameTime said:

 

 

Druže, to što robovlasništvo nije USTANOVLJENO ne znači da ne postoji i dalje u nekom obliku. Bukvalno ne postoji pravni sistem koji će da izmeni suštinu kapitalizma iz koje potiču i svi problemi sa njim, a napisala sam šta je to.

 

 Napisala si gomilu gluposti i neistina a ovo je samo dodatak svemu tome. Robovlasnisvo i savremenim liberalnim demokratijama NE POSTOJI! Nema te jezicke zavrzlame i mutljavine pojmovima koja moze to da promeni. Nema nikakvog dRuGoG oBliKa robovlasnistva sa kojima mozes da opravdas takvu besmislicu. Nema u savremenim zapadnim zemljama robovlasnistva kapital je tokom istorijsko razvoja imao iskljucivo pozitivnu ulogu u dostizanju tog stanja.

 

8 minutes ago, DameTime said:

 

 

Pošto znam odakle si skinuo grafik (ko ne zna: https://ourworldindata.org/extreme-poverty) preporučujem ti da se vratiš na link i pogledaš i druge podatke, ili da istražiš malo dublje i pronađeš neka druga istraživanja. Statistika je kao bikini - koliko otkriva, toliko i skriva i besmisleno je zalepiti ovaj grafik jer first and foremost 1800-ih je populacija bila milijardu ljudi, a danas je preko 7 milijardi. S obzirom na napredak kapitalizma naravno da ćeš imati veći broj ljudi koji ne živi u ekstremnom siromaštvu. Bolje gledaj ovaj crveni deo nego što porediš crveni i zeleni. Sedi, 1.

 

Pa nije besmisleno jer pokazuje apsoluntu neistina tvog iskaza na kojim sam odovorio sa tim grafikom. Sta si ramo rekla? Kazes kapitalizam nije doprineo nicemu osim povecanju jaza. Ovaj podatak apsolutno pokazuje da je to sto si napisala neistina. I sad umesto da priznas da to nije tacno ti kreces u relativizaciju sa glupim forama o stastici. Sta kazes danas ima vise ljudi? Pa zbog cega ih ima? Da nije zbog  dobre volje socijalistickih aktivista? Ili je ipak zbog toga sto je zahvaljuci kapitalu produktivnost i broj inovacija toliko porestao da je medicina omogucila ljudima ne samo da zive duze nego da tokom zivota produze i broj godina u kojima su vitalni. Ali sve i da hoces da korigujes za danasnju populaciju uzmes cinjenicu da dnevno iz  ekstremnog siromastva izadje 100 000 ljudi. Cak id akazes da standard ekstremnog siromastva nije dobar ti podigni lestvicu pa vidi da trend i dalje stoji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, boxcube said:

 

 Nista nisi razumela od napisanog. Ti mislis lose o kapitalizmu a to automatski ne znaci da onaj ko o njemu misli dobro nista ne zna o istom. Tvrdnju da neko o necemu ne zna potvrdjujes tako sto demonstriras, logikom i empirijom da njegovi opisni iskazi na temu nisu validni. Ti to nisi uradili, sto ni ne cudi jer od tebe smo do sada videli samo katastrofalno neznanje kad je istorija u pitanju, a o pravilima zakljucivanja da i ne govorim.

 

Ne znači automatski, on je svojom romantizacijom kapitalizma pokazao da o istom pojma nema, a i ti isto. Nemam ja ceo dan da se ovde prenemažem sa dvojicom likova kojima ni mnogo inteligentniji forumaši nisu uterali činjenice u mozak.

 

7 minutes ago, boxcube said:

 

 Stojis iz neistine i besmislice, ali dobro kao sto si rekla sreca ma svi ovde pisemo anonimno.

 

 

Ne, ne i ne. Kapitalizam se ne nastavlja na nesto sto je od uvek postojalo jer KAPITAL nije oduvek postojao. Kapital kao fenomen nastaje pre nekih 500-600 godina. Pre toga ne postoji i nikakva grupa "oligarha" iz proslosti ne moze biti osnova na koju se kapitalizam nakalemio.

 

Pročitaj ponovo šta sam pisala.

 

7 minutes ago, boxcube said:

 

 

 Nije, ali nemas ni blagu ideju na sta mislim tako da nije ni bitno.

 

 

 Napisala si gomilu gluposti i neistina a ovo je samo dodatak svemu tome. Robovlasnisvo i savremenim liberalnim demokratijama NE POSTOJI! Nema te jezicke zavrzlame i mutljavine pojmovima koja moze to da promeni. Nema nikakvog dRuGoG oBliKa robovlasnistva sa kojima mozes da opravdas takvu besmislicu. Nema u savremenim zapadnim zemljama robovlasnistva kapital je tokom istorijsko razvoja imao iskljucivo pozitivnu ulogu u dostizanju tog stanja.

 

Pročitaj ponovo šta sam napisala.

 

7 minutes ago, boxcube said:

 

 

Pa nije besmisleno jer pokazuje apsoluntu neistina tvog iskaza na kojim sam odovorio sa tim grafikom. Sta si ramo rekla? Kazes kapitalizam nije doprineo nicemu osim povecanju jaza. Ovaj podatak apsolutno pokazuje da je to sto si napisala neistina. I sad umesto da priznas da to nije tacno ti kreces u relativizaciju sa glupim forama o stastici. Sta kazes danas ima vise ljudi? Pa zbog cega ih ima? Da nije zbog  dobre volje socijalistickih aktivista? Ili je ipak zbog toga sto je zahvaljuci kapitalu produktivnost i broj inovacija toliko porestao da je medicina omogucila ljudima ne samo da zive duze nego da tokom zivota produze i broj godina u kojima su vitalni. Ali sve i da hoces da korigujes za danasnju populaciju uzmes cinjenicu da dnevno iz  ekstremnog siromastva izadje 100 000 ljudi. Cak id akazes da standard ekstremnog siromastva nije dobar ti podigni lestvicu pa vidi da trend i dalje stoji.

 

Besmisleno je jer tebe ova statistika ne podržava i ti njome nisi potvrdio svoj iskaz. Nisu to glupe fore o statistici nego se ti muko bacaš statistikom koju ne umeš ni da tumačiš. Kad budeš znao da protumačiš i kad je ne budeš koristio da zabašuriš svoje neznanje i da mišljenje učiniš kvazi-validnim, onda možemo da razgovaramo. Dotle, izvoli sam podiži lestvice i vadi trendove jer si ti izneo takve tvrdnje.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Kapitalizam nije zaslužan ni za šta osim za rast ekonomije.

 

 

 A ekonomija je suma roba i usluga koje potrebujemo, tako da je to poprilicno impresivno za nesto sto nije zasluzno ni za sta. 🙂

 

6 hours ago, Klotzen said:

8h radno vreme je produkt socijalizma koji je preko sindikata uticao na kapitaliste da smanjuju radno vreme i daju veća prava radnicima. Kapitalizam se snažno opirao tome dok sindikati nisu uspeli da ih nateraju da krenu da popuštaju.

 

 Hiljadama godina pre industrijske revolucije ljudi su radili od jutra do mraka i ne samo to nego su i decu radjali da bi imao ko da ima pomaze i kasnije pazi u starosti. Sto se niko nije setio da skrati radno vreme a ne da rije zemlju od jutra do mraka i nakrca gomilu danas starackih bolesti u cetdesetoj? Zato sto 

sto je produktivnost tog vrmene bila daleko ispod praga u kome je srkacivanje radnog vremena ikakva opcija. Danas mozemo imati osmocasnovno pai kraca radno vreme jer smo daleko produktivnij nego ikada pre pa je to uopste moguce. Bez kapitalizma nema ni tehnologije sa kojim je to moguce a ni nauka za R&D pa time nema ni jos vece produktivnost za jos krace radno vreme.

 

6 hours ago, Klotzen said:

Razvoj zdravstva nema veze sa kapitalizmom, čak vidimo ogromne otpore i dan danas da se svima dozvoli besplatno lečenje u SAD.

 

 Totalno je apsurdno pricati o besplatnom lecenju jer je besplatno totalni apsurd. Socijalizacija troskova lecenja je druga stvar ali to ni na koji nacin nije u pozitivnoj korealciji sa razvojem medicinske tehnologije.

 

6 hours ago, Klotzen said:

To je produkt humanizma i boraca za ljudska prava. Kapitalizam ima pozitivan uticaj na nauku, indirektno, tako da mu se može dati deo zasluga za razvoj medicine i produženje života ali ne ključan jer razvoj medicine postoji i u komunizmu i u drugim oblicima uređenja.

 

Bold porices sam a ovo o komunistickoj medicini ne znam sta bih rekao. Nijedna komunisticka zemlja nije dostigla takav vid samostalnosti da bi mogli reci da su medicinska dostignuca x,y njihova zasluga nezavisna od kapitalizma. Sta vise komunisticke zemlje nisu napravile nita nezavisno do kapitalizma posto jelte faza socijalizma kao tranzitorne faze traje li traje a do tada treba uzimati od kapitalista sve i svasta.

 

6 hours ago, Klotzen said:

Kapitalizam nema veze sa izbavljivanjem iz ropstva, naprotiv oni su ga izmislili i dugo vremena je bio osnova istog dok ljudska prava nisu uznapredovala dotle da se ropstvo ukidalo. Opet u SAD je među zadnjima ukinuto što dovoljno govori da nema veze sa tim.

 

Ima, interesi kapitala i robovlasnistva su sustinski suprotstvljeni. Kapital trazi najproduktivnije samostalnog preduzetnika, robovlasnitvo trazi apsolutnog poslusnika. Ne ide jedno sa drugum. Gradjanski rat u USA je tom podelom i bio iniciran. Industrijalci i finansijeri vodjeni Hamiltonovim naslednjem naspram robovlasnika vodjeni naslednjem antifederalista koji i nisu hteli USA kao republiku nego anarho feudalnu konfederaciju kojom bi bili slobodni od UK.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DameTime said:

Dakle, niko nije izveden iz ropstva, u svetu i dalje postoje ljudi koji rade 18h dnevno za par dolara i postoje države sa vrlo niskom životnim standardom.

Postoje - upravo one zemlje gde NEMA kapitalizma, gde nema vlasničkih prava, gde nema slobodnog tržišta, gde su ljudi robovi države, partije, porodice, plemena, a gde nisu sami gospodari svoje sudbine, slobodni da rade sa svojim životom i svojom imovinom šta oni misle da je za njih najbolje.

 

Ovo je lista zemalja po tome koliko su kapitalističke:

 

https://www.heritage.org/index/ranking

 

Ovo je lista zemalja po tome koliko su bogate:


https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 

Dovoljno je primetiti gotovo savršenu linearna korelaciju između ove dve liste.

 

 

 

Drugo, treba razumeti da je takav život u apsolutnom siromaštvu, koji zahteva rad u poljoprivredi 16 sati 7 dana za celu porodicu (uključujući i decu) samo da se čisto ne bi krepalo od gladi - to je nekih manje od 2$ dnevno u današnjim dolarima, i to je svet bez BILO ČEGA što današnji život čini mogućim, od gaća, frižidera ili noćnog svetla, do antibiotika i komunikacionih/prevoznih sredstava (a ni potrebe da neko negde ide). I, što je ključno, to je svet u kome nema ekonomskog rasta, u kojoj svaka generacija ima ekonomski autput (a time i standard) jednak genaraciji svojih roditelja, jer nema sistematske proizvodnje novih tehnoloških ili organizacionih procesa i paradigmi, jer nema prava privatnog vlasništva (nema motiva za popravljanje procesa) i nema tržišta kapitala (nema kako da se to finansira)...

 

...dakle, taj život kakav danas postoji samo tamo gde nisu usvojene ni najrudimentarniji elementi kapitalizma je bio realnost za sve ljude na svetu - do pojave kapitalizma. Ovako izgleda istorijski grafik svetskog GDP-a:

spacer.png

 

Ovo je najvažnija istorijska činjenica - za koju niko od svršenih srednjoškolaca nikada nije ni ćuo. Koren rasta je pojava kapitalizma na istorijskoj sceni. Međutim, ovaj grafikon čak debelo podcenjuje rast standarda u kapitalizmu, pošto ogromna većina stvari koje su danas dostupne besplatno ili izuzetno jeftino - poput prekookeanskih video-poziva, muzičkih snimaka ili anestezije - gotovo i ne ulazi u GDP, a pre kapitalizma i pojave ekonomskog rasta uopšte nije postojala, a njihova vrednost za konzumenta kada ih nema je gotovo neizmerna (kralju Luju XIV je u mladosti zbog zubobolje sve zube povadio kovač - bez anestezije). Kao mnogo bolju meru ekonomskog rasta nobelovac Vilijam Nordhaus (kasnije se bavio modelima klimatskih promena) je predložio cenu (u radnim satim) za proizvodnju jedinice svotlosti (lumen-časa), jer je to standardizovana mera koja je bila ista i pre 1000 godina i danas. Evo, npr, kako izgleda taj šokantni grafikon:

spacer.png

(na ovo je referisao moj podatak o rastu životnog standarda od 10 000 puta)

 

 

Ovo su, dakle, sve gole istorijske činjenice koje je prihvatao čak i idiot Marx (samo što je on "predvideo" kolaps takvog sistema, dok se kolaps sistema i civilizacije desio samo tamo gde su zločinci prihvatili i sproveli NJEGOVE ideje):

 

The bourgeoisie, during its rule of scarce one hundred years, has created more massive and more colossal productive forces than have all preceding generations together.

 


Ali, naravno, same činjenice nisu dovoljne da kažu da li je nešto dobro ili zlo, za to je potreban uvid u to kakav je nečiji vrednosni sistem. Ko vrednuju, npr, ljudski život i ljudska prava i slobodu da sam bira šta će da radi sa svojim životom i čime će da se bavi, ili ko vrednuje stvari kao što su inkubatori, anestetici, potrošne pelene ili formule za bebe, seckani ananas zimi i sigurne automobile, open sorce softver i aplikacije koje vode slepe po ulicama,igračke i muzeje za kućne ljubimce, struju i vodu na dugme, pamučne gaće i frižider ili sveže meso "na klik od tebe" (umesto da žene ostavljaju po 50 sati nedeljno na obradu hrane za duže čuvanje, što je predkapitalistički prosek), dobar duvan i alkohol, ko veruje da je dobro da deca ne moraju da rade, ko veruje u humanitarne pokrete poput Efektivnog Altruizma, ko vrednuje istinsku toleranciju svih različitosti, miroljubivu međunarodnu saradnju, kosmopolitsku ljudsku kulturu i generalno sve humanističke vrednosti koje slave univerzalonst ljudskog života, kulture i cilivilizacije - on nužno smatra da činjenice znače da je kapitalizam dobro. Ako ne vrednuje ove stvari on misli da je kapitalizam zlo, i tu se ne može mnogo debatovati.

 

 

10 hours ago, DameTime said:

Kapitalizam je produžena ruka feudalnog sistema koji je postojao odvajkada.

Nope. Kapitalizam je njegova negacija, kao i svakog drugog sistema koji je ikada postojao do tada (ovo da je feudalizam postojao "odvajkada" je poseban lol). Kapitalizam je ono što je nastalo kada su ideje o ljudskim i vlasničkim pravima razjele feudaluzam, kada više nije bilo moguće fizički negirati činjenicu da svaki čovek ima pravo da poseduje imovinu, ima pravo da kupi i proda zemlju, ima pravo da proizvodi šta on želi i da trguje sa drugim ljudima pod uslovima koje želi itd. A kao takav on je postao i slobodan kupac, onaj za koga se proizvodi u kapitalizmu, onaj čije želje i potrebe se drugi proizvođači utrkuju da zadovolje i usluže (za razliku od feudalizma gde se proizvodnja uglavnom vrši za konzumaciju vlastele).

 

Ono što je u 20. i 21. veku bilo najbliže feudalizmu je socijalizam - tu su podanicima ukinuta vlasnička prava, tu ljudi ne mogu da proizvode šta hoće i međusobno trguju kako hoće, tu ne mogu da se zaposle gde hoće i pod uslovima na koje sami pristanu itd. Što je rezultiralo ne samo nečoveštvom i nasiljem razmera kakve nikad u istoriji nisu zabeleležene, već i povratkom životnog standarda na nivo komparabilan feudalizmu.

 

Zapravo, antikapitalizam vuče korene iz feudalizma, on je u doslovnom smislu njegova produžena ruka jer su prve antikapitalističke pamflete finansirali feudalci i čitali kmetovima, da ovi nauče kako je strašan život u gradu, kako je teško raditi u fabrici, kako su plate male a uslovi nikakvi itd, isl...

 

 

--------------------------------------------------------------------

10 hours ago, Dragan said:

Da ti ne bi sada redom odgovarao, samo jedno pitanje - da li je ovo u Portugalu, Spaniji, Francuskoj, Irskoj, UK, Belgiji, Holandiji, Nemackoj, Svajcarskoj, Italiji, Austriji, Danskoj, Norveskoj Svedskoj, Islandu... (Kanadi, Australiji, Novom Zelandu ?) - kapitalizam ?

Jeste, u različitim merama, koje se mogu videti na listi koju sam priložio na vrhu ovog posta.

 

10 hours ago, Dragan said:

O onom buckurisu od agresije, inflacije, putevima, narkoticima, skolstvom ... sa kao nekom negativnom poveznicom sa drzavom (komunistickim/socijalistickim zlom ?!) nema smisla ni misliti.

Ma naravno da nema, to ja i kažem: ne može se ni zamisliti da je država kriva za probleme u proizvodnji dobara koje ona proizvodi. Pitanje je da li se uopšte i SME zamisliti šta takvo, ili čim neko zucne da je moooožda, možda-možda država maaaalo, mal-mal malčice kriva za probleme sa takvim dobrima (novcem, zdravstvom, obrazovanjem, putevima, policijom, vojskom...) odmah da mu dolazi policija na vrata...

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ovi tvoji pamfleti se ne čitaju nakon rečenice da smo u kapitalizmu svi gospodari svega, cveta cveće i savršeno nam je, a tamo gde kapitalizma "nema" tamo su eto robovi. U kom paralelnom univerzumu ti živiš da ne vidiš kakvo robovlasništvo prouzrokuje kapitalizam (doduše neki zli umovi bi rekli da čovek nikad nije slobodan, ali šta znaju oni, bohumilo, on je gospodar svega jer zarađuje par stotina evra mesečno). Mogla sam da se kladim u svoju kapitalističku platu da odbacuješ Marksa čim pišeš ovakve gluposti, i evo odbacuješ ga. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sasa965 said:

Pitanje je ko plaća to ,,besplatno"?

 

Da probam jednostavnije.

Vi ste školovanje završili na vreme,radite i posle 15 godina otplatili ste kredit za fakultet i polovinu kredita za prvu nekretninu Vodite računa na zdravlje , vežbate i plaćate zdravstveno osiguranje.

Cena takvog života je da izlazite retko , trpi socijalni život ali ne može se imati sve .

Nasuprot vama , ja sam jedva završio srednju školu , često menjam poslove , redovno se budim mamuran , vikendom povučen po neku liniju belog ali rekreativno u dugovima sam do guše naravno da mi je zdravstveno osiguranje misaona imenica.

Onda se razboli i pošto nemam zdravstveno osiguranje vi otvorite novčanik i platite moje troškove.

Fer ponašanje ,zar ne?

 

 

Pa ovo vec funkcionise u US sto si ti opisao. Sa primanjima ispod 13k imas prava na medicaid i sve ono sto ostali plate osiguranje moraju jos da doplate oni imaju obezbedjeno. Zasto onda neko sa 15k ili 35k primanjima mora da odvoji dobar deo zarade da bi platio skupa osiguranja plus ako mu se nesto desi da doplati to lecenje. Znam nekoliko slucajeva da su ljudi zaradili, kupili po tri kuce i na kraju obole od neke hronicne bolesti da bi ziveli moraju da prodaju dve, a u jednom slucaju i trecu jer osiguranje nece da plati lekove koji pomazu, nego neke slicne. 

 

Das pravo svakom na lecenje, a ako hoce ekstra uslugu ili bolju bolnicu ili boljeg lekara neka doplati privatno... Kao u (socijalistickoj) Nemackoj. 

 

Inace, platis taksu i niko te ne pita gde ce oni pare da raspodele, ubede me da eto, moramo da budemo najjaca vojna sila i guraju u naoruzanje. Znas koliko je bitno za mnoge da li su najveca vojna sila ako ne moze da se leci kada oboli od necega... 

 

Evo ja cu ti dati primer iz licnog iskustva kako funkcionise. Odsecem delic prsta i nece krv da stane, ja odem u bolnicu, imam osiguranje, prikljuci se lekar koji nije u mom osiguranju. Cela zajebancija od dva stepa kosta 2k, ja moram da doplatim za tog lekara. Mislim, ja kada krvarim stvarno ne mogu da istrazujem koji je lekar prihvatio koje osiguranje i iz koje je mreze... a oni mi dodele koji je slobodan. E sad to primeni na nekog ko ima veci problem, pa ga bolnicki troskovi od nekoliko dana kostaju 100k, a osiguranje ne placa nesto sto mu je bilo potrebno da se uradi ili nekog lekara u timu... a radi i godisnje zaradi 50k.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Zato SAD nije nikada u tim listama zemalja gde se najkvalitetnije živi. Inače to je pogrešan način razmišljanja i produkt je veoma uticajnih osiguravajućih kompanija koje troše ogroman novac da se to nikada ne promeni. Jer ako tako razmišljamo onda većini građana ne treba recimo hitna pomoć, verovatno 0,01% je koristi za svog života, pa ajde onda da ukinemo plaćanje iz budžeta i za to. Isto tako većini građana ne trebaju vatrogasci, možda 0,01% ljudi doživi požar za koji im je potrebna ta služba, pa ajde da ukinemo i to da ne plaćamo. Isto tako ....

 

Sustina... 

 

Plus, svi placaju ostiguranje i mnogi ne koriste ni delic tog osiguranja, ali zato od njihovih uplata ide na one koji koriste. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, bohumilo said:

Ovo je lista zemalja po tome koliko su kapitalističke:

 

https://www.heritage.org/index/ranking

 

Ovo je lista zemalja po tome koliko su bogate:


https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

 

Dovoljno je primetiti gotovo savršenu linearna korelaciju između ove dve liste.

...

Jeste, u različitim merama, koje se mogu videti na listi koju sam priložio na vrhu ovog posta.

 

Interesantne su te liste koje si prilozio.

Znaci imamo USA na 8. mestu po GPD (bogatstvu), a istovremeno na 25. po tome "koliko su kapitalisticke".

U svakom slucaju, mi Svajcarci vas sisamo u obe kategorije - GDP 4. a na drugoj listi 2. 😁

I jos imamo bolje zdravstveno osiguranje, a zene slobodu pobacaja. 🤔

Link to comment
Share on other sites

Mene samo zanima da vrsni poznavaoci kapitalizma na topiku, dakle profesionalni guglači statistika koje pogrešno upotrebljavaju, navedu koje to države danas nisu kapitalističke i šta su ako ne kapitalističke. Da vidimo gde još treba primeniti to oslobodilačko uređenje...

26 minutes ago, Baby said:

 

Pa ovo vec funkcionise u US sto si ti opisao. Sa primanjima ispod 13k imas prava na medicaid i sve ono sto ostali plate osiguranje moraju jos da doplate oni imaju obezbedjeno. Zasto onda neko sa 15k ili 35k primanjima mora da odvoji dobar deo zarade da bi platio skupa osiguranja plus ako mu se nesto desi da doplati to lecenje. Znam nekoliko slucajeva da su ljudi zaradili, kupili po tri kuce i na kraju obole od neke hronicne bolesti da bi ziveli moraju da prodaju dve, a u jednom slucaju i trecu jer osiguranje nece da plati lekove koji pomazu, nego neke slicne. 

 

Das pravo svakom na lecenje, a ako hoce ekstra uslugu ili bolju bolnicu ili boljeg lekara neka doplati privatno... Kao u (socijalistickoj) Nemackoj. 

 

Inace, platis taksu i niko te ne pita gde ce oni pare da raspodele, ubede me da eto, moramo da budemo najjaca vojna sila i guraju u naoruzanje. Znas koliko je bitno za mnoge da li su najveca vojna sila ako ne moze da se leci kada oboli od necega... 

 

Evo ja cu ti dati primer iz licnog iskustva kako funkcionise. Odsecem delic prsta i nece krv da stane, ja odem u bolnicu, imam osiguranje, prikljuci se lekar koji nije u mom osiguranju. Cela zajebancija od dva stepa kosta 2k, ja moram da doplatim za tog lekara. Mislim, ja kada krvarim stvarno ne mogu da istrazujem koji je lekar prihvatio koje osiguranje i iz koje je mreze... a oni mi dodele koji je slobodan. E sad to primeni na nekog ko ima veci problem, pa ga bolnicki troskovi od nekoliko dana kostaju 100k, a osiguranje ne placa nesto sto mu je bilo potrebno da se uradi ili nekog lekara u timu... a radi i godisnje zaradi 50k.. 

 

Ima jedna što je govorila još pre par vekova, let them eat cake... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes samo sam/a sebe da oslobodis, a koji su zarobljeni u glavama, kao komunjare, nikakvo uređenje im neće pomoći. Mada kapitalizam i nije "uređenje" ali hajde. I što se svi od ove uhvate za to sa kolačima, mada ni to nije tacno, a ne zapamte ono što je stvarno za divljenje, kao sto je da su joj poslednje reči bile "izvinite" kad je slučajno nagazila na nogu dželata penjući se na gubilište. Ebo fridooooom i dis is spartaaaaa, ovo njeno tiho "izvinite" se čuje jače, kad bi mene pitali.

 

Ali dobro, nema to veze, poenta je, ove što bi da vrse pravednu raspodelu niko ne može da oslobodi. Možda njihov drugar gavran koji ostalim manje jednakim životinjama, a naročito konju, po ceo dan puni glavu kako ih na onom svetu čeka cvetna bašta samo ako na ovom rmbaju za "opste dobro". Koje je to opste dobro, to će naravno odrediti ovi što vole da vrše pravednu preraspodelu. Lole su to.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Mozes samo sam/a sebe da oslobodis, a koji su zarobljeni u glavama, kao komunjare, nikakvo uređenje im neće pomoći. Mada kapitalizam i nije "uređenje" ali hajde. I što se svi od ove uhvate za to sa kolačima, mada ni to nije tacno, a ne zapamte ono što je stvarno za divljenje, kao sto je da su joj poslednje reči bile "izvinite" kad je slučajno nagazila na nogu dželata penjući se na gubilište. Ebo fridooooom i dis is spartaaaaa, ovo njeno tiho "izvinite" se čuje jače, kad bi mene pitali.

 

Ali dobro, nema to veze, poenta je, ove što bi da vrse pravednu raspodelu niko ne može da oslobodi. Možda njihov drugar gavran koji ostalim manje jednakim životinjama, a naročito konju, po ceo dan puni glavu kako ih na onom svetu čeka cvetna bašta samo ako na ovom rmbaju za "opste dobro". Koje je to opste dobro, to će naravno odrediti ovi što vole da vrše pravednu preraspodelu. Lole su to.

 

Vec kreces od pogresne premise. Svi rmbaju za sebe, samo su neki bolje, neki gore placeni a na to utice mnogo faktora. Opste dobro nastaje u drzavama u kojima ima socijalni mir, a u drzavama u kojima nemas socijalni mir (u us samo sto ne prelije) i koja je naoruzana do zuba, svakom mogu lako da zazvone na vrata. Zato je bolje u sopstvenom interesu biti za 'malo podeliti' na one koji nemaju, jer i ovako delimo, samo u kapitalisticke tvorevine od korporacija koje dobijaju pare iz taksenog budzeta (corporate welfare). 

 

Lepo je sve u teoriji... jos lepse kada ubedis nekog da je sve to tacno. Sto gluplje stanovnistvo, tim lakse. Ako ide tesko, ubijes im skolski sistem i dobijas tacno ono sto je potrebno da radis sta hoces. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma odakle ti stalno neki osecaj da neko pokusava da te uvredi.

 

 

:classic_blink: Gde sam to rekla? Upravo suprotno, rekla sam da jos uvek pokusavam da sve razumem

 

Ne poznajem ni Kinu, samo znam kako joj ide sa ljudskim pravima :classic_biggrin: racunam na izvestaje svih svetskih agencija. Eto imala sam i srece da mi ej neko blizak ziveo tamo. 

 

 

Učitavanje i spinovanje ti loše ide-rekla sam vrlo jasno da TI, a ne neko pokušava da me uvredi.

Ne poznaješ Kinu, ali ZNAŠ kako joj ide sa pravima, jer ti je neko živeo tamo :krstipd4:-msm,jer znaš...

 

i to ti daje odlican pregled zivota u Kini, i pravnog sistema, i razumevanje ekonomije i drustva.

Prosto ti je nemoguce da izgradis sliku u glavi, o drustvu o kome nemas pojma. Jel imas razumevanje za milijardu i 400 miliona  stanovnika, sa obale na obalu dva okeana, sa potpuno razlicitm drustvom? Sa ogromnom razlikom sta je Peking koji je mega-grad nasuprot mid-China? Sa problemima ljudi u Sečuanu nasuprot problema u Bil Kaou..Ne znam, meni pre odlaska u Kinu ne bi  padalo na pamet da komentarisem kao da razumem te stvari,

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Helena said:

Učitavanje i spinovanje ti loše ide-rekla sam vrlo jasno da TI, a ne neko pokušava da me uvredi.

Ne poznaješ Kinu, ali ZNAŠ kako joj ide sa pravima, jer ti je neko živeo tamo :krstipd4:-msm,jer znaš...

 

i to ti daje odlican pregled zivota u Kini, i pravnog sistema, i razumevanje ekonomije i drustva.

Prosto ti je nemoguce da izgradis sliku u glavi, o drustvu o kome nemas pojma. Jel imas razumevanje za milijardu i 400 miliona  stanovnika, sa obale na obalu dva okeana, sa potpuno razlicitm drustvom? Sa ogromnom razlikom sta je Peking koji je mega-grad nasuprot mid-China? Sa problemima ljudi u Sečuanu nasuprot problema u Bil Kaou..Ne znam, meni pre odlaska u Kinu ne bi  padalo na pamet da komentarisem kao da razumem te stvari,

 

 

 

 

 

Neko se odnosilo na mene.

 

Ne moram da poznajem Kinu, da bi znala stanje ljudskih prava tamo, ne moram da zivim sa talibanima da bi saznala sta misle o ljudskim pravima. Mi o ne-demokratskim drustvima znamo odredjene stvari koje su pitanje drustva, a ne pravnog sistema i ekonomije.

 

Spinovanje ti ne ide dobro.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...