Jump to content

Mladje kategorije


laki pepe

Recommended Posts

Odlična odbrana Armel-a Traore-a nad Jovićem. Nije ga džabe Zvezdan doveo za Evroligu. 

Just now, Devil In My Pants said:

Ipak dobar mec a i bili smo oslabljeni poprilicno.

 

To isto važi za Francuze. Igrali su bez Usman-a Dieng-a i Joan-a Traore-a. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Laki21 said:

 

Jbmliga. Ne vidim tu njegovo liderstvo kad je stani pani. Više toga ima kod Petrovića npr.

Pa stavio ga je na trojku, a čuvao ga je niži i sigurno fizički zreliji igrač od nekoliko godina(iako su na papiru isto, Traore izgleda kao da ima 23 po pitanju fizičke zrelosti) 

Edited by Bojdo
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Laki21 said:

 

Jbmliga. Ne vidim tu njegovo liderstvo kad je stani pani. Više toga ima kod Petrovića npr.

 

Au jbt...  Šut mu nije najjača strana, igra protiv fizički strašno dominantne ekipe, a bilo kakvo pravljenje viška ne pomaže, jer niko ne može da ubaci ništa...

 

Sve u svemu, poređenje sa onim krepaćem ti je baš žestok promašaj.

Link to comment
Share on other sites

Srbija U18 – Slovenija U18 66:97 (20:18, 20:22, 15:30, 11:27)



 

Srbija: Ćurčić 16 (8 il), Radaković 5, Milošević, Ristić, Krstić 5, Jeremić 1, Kovijanić, Radojević 2, Vudragović 15, Janković, Milenković 11 (6 sk), Đoković 11 (6 ul)


Slovenija: Flerin, Zemljić 4, Skorjanc 10, Jovanović, Samar 2, Haskić, Visnikar 7, Rudović 19 (5 sk), Ciani 15 (13 sk), Mirtić 13 (7 il), Klobučar 19 (5 as, 7 il), Mikus, Urbiha 8.

 

Obzirom da, za razliku od Slovenaca (primer radi Ciani, Rudović i Mirtić su 2003.godište), šaljemo samo igrače 2004. godišta na U18 čelendžer, mogli smo komotno poslati kombinovanu selekciju 2002. i 2003. godišta na U20 čelendžer. To je bila prava prilika da igrači koji nisu prošli filter U19 selekcije igraju neko takmičenje ovog leta i da se nametnu. Mogli smo poslati zanimljiv sastav, nažalost KSS je odlučio drugačije.

 

Stefanović 188 '03 Dinamik

Paunović 193 '03 Dinamik

Manojlović 201 '02 Crvena Zvezda

Aksentijević 195 '02 Sloboda

Šaranović 200 '03 Crvena Zvezda

Agoč 201 '02 Vojvodina

Bošković 200 '03 Igokea

Radovanović 204 '03 Partizan

Vukčević 204 '03 Partizan

Bošković 205 '02 Sloboda

Matić 207 '03 Sloboda

Dabović 213 '03 Dinamik

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se na ovom mock draftu lepo kotiraju i francuzi Usman Dieng '03 i Musa Diabate '02 koji nisu bili u sastavu reprezentacije Francuske na ovom U19 SP.

 

Španija takođe bila oslabljena pošte je igrala bez najboljeg igrača (Garuba '02). 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MikiMilane said:

Vidim da se na ovom mock draftu lepo kotiraju i francuzi Usman Dieng '03 i Musa Diabate '02 koji nisu bili u sastavu reprezentacije Francuske na ovom U19 SP.

 

Španija takođe bila oslabljena pošte je igrala bez najboljeg igrača (Garuba '02). 

Falio je njima i dvojac iz Pariza...mozda cak i tri..cisto da te dopunim jer si ubio sa tim 😁 Begarin, Kamagate i Barbich il tako nesto..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milos 3.14 said:

Francuzi će zbog sistematčnog rada i prirodnih predispozicija dominirati u narednim godinama. Baš dosta talenta na dobrim fizikalijama.

 

Ne kažem da neće, ali isto tako moram reći da je kod njih takva situacija godinama.

 

Uveren sam da oni proizvode ubedljivo najviše dobrih profesionalnih igrača, ali im je problem taj iskorak, sa kojim neki talenat postaje baš vrhunski igrač, a ne prosečan.

 

Pogledaj im petorku sa prethodnog SPa, prosek tipa 32-33 godine, najmlađi Gober koji sada ima 29 godina. Niko od mlađih nije bio blizu da ima neku značajniju ulogu. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, realno *w said:

 

Ne kažem da neće, ali isto tako moram reći da je kod njih takva situacija godinama.

 

Uveren sam da oni proizvode ubedljivo najviše dobrih profesionalnih igrača, ali im je problem taj iskorak, sa kojim neki talenat postaje baš vrhunski igrač, a ne prosečan.

 

Pogledaj im petorku sa prethodnog SPa, prosek tipa 32-33 godine, najmlađi Gober koji sada ima 29 godina. Niko od mlađih nije bio blizu da ima neku značajniju ulogu. 

 

Imali su problema sa prethodnim generacijama da su bile fizički dominantne,ali bez dovoljno talenta.

Sad mi se čini da ove generacije od 2001.-2003-4 imaju i jedno i drugo.

 

Njima je u seniorskoj reprezentaciji problem što im je ona dijabola selektor, nemaju dobrih trenera francuza, ponos im ne dozvoljava da nacionalnom timu neko nešto objašnjava na engleskom, a nemaju stručnjake .

 

Link to comment
Share on other sites

 

Sta reci za ovo SP

 

Jovic je pokazao talenat i to na poziciji tri i jedino zbog toga cenim trenera sto mu je namenio bas tu poziciju ,inace mislim da je dobrano pogresio sa izborom plejeva.

Recimo dok je Tristan Vukcevic jasno definisana cetvorka sa dobrom igrom ispod kosa dotle je Jovic izmedju pozicija tri i cetiri.Ja navijam da bude klasicna trojka.Sledece sezone u megi ce rekao bih to da igra ,medjutim znajuci miska i njegove planove za nba to opet najverovatnije znaci da ce on morati da se spusti na poziciju cetiri ,a njegovo telo je daleko od toga za seniorsku kosarku pogotovo u odbrani.Zamislite duel u NBA Jovic ili neko da ne kazem Velickovic i Jovic pa  prosao bi ko Borisa Simanic.Na sta ce liciti kada ga dorade u NBA to je jednacina sa vise nepoznatih mozda se vrati kao krs zagorac ,a mozda uspe u svakom slucaju zbog takvog moguceg razvoja dogadjaja ko zna u sta ce se on pretvoriti i sada lupati unapred je mlacenje prazne slame.

Ne znam koliko ima ekipa slicnih Oklahomi u toj NBA...,ali rekao bih da je Pokusevski zbog svojih gabarita u odbrani daleko ispred i po skocnosti i blokadama i svemu.Ja bih Jovica u svakom slucaju gurao na trojku ,jer tu ima vise prednosti gde moze da dodje do izrazaja nego na cetiri.

 

 

Edited by miance1899
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Djurisica ne mislim da ga je trener oterao tek tako,ipak mora da postoji razlog.Ne znamo tacno sta se desilo ,ali nije ovaj lud pa da ga najuri iz cista mira.Ima nadmenih igraca koji su umisljene zvezdice i koji ocekuju neki poseban tretman medjutim ne mislim da je to Djurisic ,ali nema on sta da objasnjava treneru zasto nije izveo aut kako treba ,jer se to ne radi, a i sam trener je bio tu pored linije...a i nije to onaj trener iz juniora mege koji na svaku njihovu gresku samo namiguje u stilu teraj dalje...

 

Pre prvenstva sam rekao da je bolje da Djurisic ostane kuci i da vezba taj sut za tri poena ,misleci bolje je da provede leto radeci na sebi nego da mesec dana potrosi na prvenstvo gde ce biti najmladji igrac sa ko zna kakvom minutazom i ulogom.Na kraju se posvadjao sa trenerom ili trener sa njim kako god

Link to comment
Share on other sites

Djurisic je navodno usao u nesto mnogo ozbiljnije od rasprave sa trenerom oko tehnike izvodjenja auta. Opet navodno, nije mu prvi put. Dapace. Mada, treba biti krajnje oprezan oko ovih inside infoa, posebno kada je rec o mladom igracu koji ima odredjenji potencijal za seniorsku kosarku vec u 17. godini zivota, jer se za cas neko ime u vrlom kratkom periodu toliko kvalitetno provuce kroz medijsko blato da ga ne mogu oprati ni Sava ni Dunav. Sa druge strane, ako je bilo psovanja trenera, to je ozbiljan disciplinski prekrsaj koji se u najmanju ruku sankcionise odstranjivanjem iz tima za dato takmicenje. Naravno, ceo problem je trebao ostati u krugu porodice i tu se resiti, ali avaj, to je nemoguce u danasnjem vremenu distribucija informacija u realnom vremenu, kao i senzacionalisticke click bait prirode pristupa bilo cemu sto je vest, ili moze biti vest, gde apsolutno niko nije postedjen. 

 

Lepo zvuci cetvrti na svetu. Za nekog ko je odavno izgubio epitet "zemlja kosarke" to je de facto i uspeh. No, decenijski smo svedoci da medalje sa takmicenja mladjih selekcija, cak i one najsjajnije, nisu nikakva garancija stvaranja igraca za seniorsku elitu, sta vise, pre su neka vrsta dimne zavese i anestetika za svesrpsku kosarkasku javnost, opsena da se nesto zapravo i radi u kadetskom i juniorskom uzrastu. 

 

A prava situacija je dijametralno suprotna. Klubovi su postali korporacijski orijentisani, sto bi znacilo da im je prvi uslov postojanja i funkcionisanja profit. Mesto direktora kluba, vlasnika kluba, koordinatora svih selekcija, pa sve do trenera je postalo kao i svako drugo radno mesto u Srbiji - predmet trgovine uslugama i svakodnevne ekploatacije sintagme "koliko sam ja tu dobar". Clanarine koje su na mesecnom nivou oko 50e su postale prioritet svakog kluba, pa je ionako upitna selekcija dece vremenom dosla do nepostojece. Svako ko plati moze da trenira, ali i da igra zvanicne utakmice. Necete nigde cuti da to i to dete ima izuzetno male sanse da napravi bilo kakvu karijeru u kosarci, sto zbog fizickih nedostataka od kojih je najcesci tzv. iks noge, nedostatak prirodne i za sport neophodne brzine reakcija i brzine razmisljanja, ili pak strucnom oku vidljivih problema u razvoju skeletno-misicnog sistema koji prvo zahteva korektivne vezbe kraceg ili duzeg trajanja, pa tek onda eventualno bavljenje sportom. O tehnickoj obucenosti dece ne treba previse trositi reci, jer je ona nadogradnja za taj prvi korak selekcije dece po fizickim parametrima koji je krajnje upitan, pa tako mogucnost spustanja lopte u dribling, kvalitet pasa, mehanika suta ili pak osecaj za kretnju niko i ne gleda kao na bitan parametar rane separacije talenata od proseka. Ne, sva deca su dobrodosla jer donose klubu novac, a kada krenu lakse i teze akutne povrede, cesto i one hronicne, klub ne snosi nikakvu odgovornost za propuste u preventivi i kasnijem nestrucnom radu sa decom. 

 

Limitiranost trajanja treninga na period od sat vremena u klubovima koji nemaju svoje hale, vec igraju u rentiranim objektima koji cesto ne zadovoljavaju ni minimalni stepen regularnosti, pa i bezbednosti za decu, gde se pojavi 30+ decaka je apsolutno besmislen i neucinkovit iz ugla korekcije tehnickih nedostataka buducih igraca. Fiskulturne sale osnovnih i srednjih skola, kao i one u okviru manje-vise propalih fabrickih i studentskih centara komunistickog vremena cesto ne zadovoljavaju regularnost kosarkaskih pravila, pocev od dimenzija terena, visine obruca, malog ili nepostojeceg razmaka izmedju bocnih aut linija i zidova, ripstola, a cesto na moje uzasavanje i ogromnih radijatora, preko loseg parketa ili drugih podloga, zimi nedopustivo hladnih sala ili balona, do leti pretoplih i izuzetno teskih za treninge dece. Moj prijatelj je klincu zabranio da u toku utakmice trci duz aut linije sa ili bez lopte jer se plasio da ce kod kontakta zavrsiti u nekom radijatoru. Drugi je zabranio svom sinu da ide na polaganje, jer je prostor izmedju table i zida manji od pola metra i nemoguce je doskociti sa ili bez kontakta odbrane, a ne rizikovati povredu. O kakvom kvalitetu utakmice mozemo pricati kada kontre pice kroz sredinu, kada ne smes na ulaz iako ti je otvoren put, vec se dizes na sut pri cemu se lopta odbija od nezglobnog obruca deset metara na jednu ili drugu stranu. To pod uslovom da ti je sut sa malim lukom, jer ako je sa velikim ulazis u mogucnost da pogodis, zbog infrastrukture sale, previse spusteni plafon. 

 

Klubovi koji imaju svoje hale, sale ili balone su u boljoj poziciji. Kod njih se prilivaju deca sa svih strana u potrazi za boljim uslovima treninga. Tu su svlacionice korektne, za razliku od ruiniranih prostorija za istu namenu u prethodno oslikanim skolama, centrima za ovo i ono i fabrickim salama. Ni ti klubovi nece odbiti ni jedno dete. Iako su resili problem rentiranja kosarkaskog terena, svacijih 50e je dobro doslo. Nije problem, napravice oni i po 3 tima u istoj starosnoj dobi, da bi sva deca mogla nesto da igraju, pa ce tako ionako krajnje tanak trenerski kadar razuci do tacke pucanja. Zato imamo trenere sa ili bez licenci ili trenerske skole koji su cesto tek 5-6 godina stariji od dece koju treba da treniraju, bez ikakvog iskustva i upitnog znanja. Bolji uslovi za treninge i utakmice ne znace i bolji rad sa decom. Iako trening sada moze da traje i vise od jednog sata (efektivno, kada se oduzme zagrevanje i istezanje ostaje oko 40-45 min za trening, sto je smesno), to je samo kvantitativni dobitak. Treneri, trenercici i wannabe treneri su ili nedovoljno motivisani malim platama ili nemaju dovoljno ni pedagoskog ni uskostrucnog kosarkaskog znanja, da bi bili dovoljan uslov za razvoj pojedinaca. Cesto se cuje da klubovi, odnosno kolektivni treninzi, nisu mesto za individualni napredak dece. Pa ce se onda preporuciti individualni treninzi u okviru kluba koji kostaju toliko i toliko, pa raditelji iz najboljih namera ulaze u jos jednu zamku srpske ispodseniorske golgote zvane dodatni ili individualni treneri.

 

Na ovom mestu, pre nego sto nastavim, bih se osvrnuo na jos jedan veliki problem drustva koji krece iz najvisih krugova politike i biznisa, pa se spusta na nivo kosarkaskih klubova - korupcija i nepotizam. Prijatelj MP je rovario po klubu skupljajuci informacije cele prosle godine i dosao do podatka da je u kadetskom timu njegovog sina, od 12 igraca iz rostera njih 9 igralo preko ove ili one veze, potkupljivanja ili kompenzacija. Njegov sin je deseti, jedan klinac koji ima potencijal iz nizeg godista je bio jedanaesti i decko, treci plej koji ne znam da li je imao 10minuta za celu sezonu, je bio dvanaesti. Dakle, 75% tima igra na osnovu stvari koje nemaju veze sa kosarkom. U drugim klubovima je slicna situacija, pa zasto se onda cudimo gde su nam deca na prelasku u seniorsku kosarku. 

 

Vracam se na individualne trenere, bilo da su to fitnes ili kosarkaski treneri, bilo da su to treneri-menadzeri ili oni u klubovima za koje dete igra. To je takav kriminal, neznanje, nestrucnost, bahatost i koristoljublje da je tesko recima objasniti. U moru "strucnjaka" raznih generacija, ljudi navodno povezanih sa USA koledz sistemima ili evropskim klubovima najsirih geografskih razmera, retki su pravi pre svega ljudi, a onda strucnjaci. Uporedio bih to sa poplavom nadrilekara, vidovnjaka i belih magova tokom devedesetih. Npr. jedan trener u godinama, sa FIBA licencom i solidnim uspesima van Srbije, je "uspeo" da u mu se u roku od 3 godine povrede 4 decaka i 1 devojcica uzrasta od 13 do 16 godina od iste, teske povrede kidanja prednjih ukrstenih ligamenata. Da li je to slucajnost? Mozda. Dalje, kod istog trenera, koji zagovara krvavi rad i dugotrejne treninge, ne prezajuci da deca rade i na +40 i na - 5, tri decaka su imala povrede uglavnom nekog od L prsljena, usled "frekventnog ponavljanja istih pokreta". Povrede skocnog zgloba, kao i manja istegnuca usled udaraca ne vredi ni brojati. Ovo je primer za koji znam iz pouzdanih izvora. Iz nekih drugih sfera sporadicno mi dolaze informacije o slicnim slucajevima i kod drugih trenera. Takodje, upozoravam na ucestale povrede dece uzrasta od 12,13 do 17,18 godina po raznim teretanama, gde ne bi ni trebali da budu u tom uzrastu, ostavljenih da bez nadzora rade po "programu" koje su im razni strucnjaci napisali. A sad o reakciji. Nezvanicno, tokom leta ce se formirati pravni tim, ciji ce clanovi biti roditelji povredjene dece iz struke prava, nekih njihovih kolega iz dijaspore koji bi radili pro bono, gde ce se skupljati materijal za jednu sveobuhvatnu pravnu akciju u cilju utuzivanja i uzimanja licenci svim trenerima koji rade nesavesno, nestrucno i na stetu dece. Posebne tuzbe se spremaju za razne likove koji obecavaju kule i gradove u USA i Evropi za krivicno delo prevare i dovodjenja u zabludu, ako sam dobro shvatio. Licno, nisam preveliki optimista kada je uspeh ove akcije u pitanju, ali cu je bezezervno podrzati na sve nacine koji su meni dostupni jer mislim da je vredna podrske i truda u borbi za nasu decu, mlade sportiste i ljude. 

 

Izvinjavam se zbog duzine posta, ali bolje da napisem jedan carsav gde cu spomenuti dosta stvari i napraviti, nadam se, logicku celinu onoga sto zelim da podelim sa vama, nego da pojedinacnim onelinerima bocnem tu i tamo u nizu postova rastrkanih po temi. 

 

  • Like 11
  • Thanks 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...