Jump to content

Strana reprezentativna kosarka


Recommended Posts

9 hours ago, Darko said:

Nisam gledao, je su li igrali u kost, ovaj bubreg?

 

Čak su Ameri poveli 10 razlike i onda pokušali da igraju all star tip košarke. To je i inače sranje od košarke, pa još kad ne ide šut - duplo golo. Sudanci su igrali najbolje što znaju, uz briljantnu predstavu Carlika Jonesa. Ne samo što je ostvario triple double, Sudanci su izgubili meč za 8 minuta koje je proveo na klupi kad su napravili -15. To im je i najveća mana, osim njega nemaju organizatora igre i uz jak pritisak na spoljne pozicije postoji velika vjerovatnoća raspada njihove igre. Ne vjerujem da će biti opasni na Olimpijskim igrama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Mentalitet i nedostatak takmičarkog duha i radnih navika su tu bitni bar koliko i životni standard. Većina Afrikanaca i dalje živi u rodovskoj zajednici i zbog toga prosto ne znaju za egzistenciju kojom upravljaju tvoji lični izbori i količina tvog ličnog rada i umijeća. Čak i Marokanci, koji su znatno emancipovaniji od podsaharskih Afrikanaca, su napravili vrhunski rezultat u fudbalu zbog toga što im je selektor i dvije trećine ekipe (ili čak i više) rođeno i odraslo u emancipovanim društvima. Trebaće još mnogo, ja mislim više od sto godina, za tu društvenu transformaciju u podsaharskoj Africi, do tada ćemo, uprkos nevjerovatnom ljudskom potencijalu, kao i do sada imati samo pojedince koji su izuzetak od pravila.

 

Sve to stoji, ali budućnost je teško predvidjeti i mislim da neće trebati 100 godina za ozbiljniji afrički impact u košarci. IT tehnologije, za razliku od industrije, imaju sposobnost brze penetracije čak i u, kako kažeš, rodovske zajednice. A informacija sama po sebi ima ogromnu moć transformacije načina života, životnih prioriteta i ideja. Neki pripadnik Masai plemena sa dva metra i odrazom od jednog metra koji svoje sposobnosti koristi u lovu ili plemenskim igrama i plesovima jer za drugo ni ne zna, uz pravu informaciju mogao bi ukapirati da njegove fizikalije mogu da posluže još koječemu. Ovome će pomoći i ubrzana urbanizacija - lepeza životnih mogućnosti u gradovima se drastično širi omogućavajući ljudima da realizuju svoje talente. Ostaje naravno problem ogromnog siromaštva i još veće heterogenosti afričkog društva, uz prateća socijalna i mentalitetna pitanja. Recimo, u Južnom Sudanu postoji 70-ak različitih plemena, uz toliko jezika i običaja, pa još uz decenijsko ratno stanje. U takvoj zemlji koja je čak bila bez basket hale, ovo što je učinio Luol Deng se graniči sa čudom i čovjek zaslužuje ogromno poštovanje. Ali, to čudo ne bi bilo moguće da nema odgovarajućeg ljudskog potencijala. I to je ono u čemu Afrika nema premca kada je u pitanju košarka. Samo u jednoj Nigeriji se godišnje rodi djece koliko u cijeloj Evropi, a gdje je još ostatak Afrike. Naravno, put od potencijala do njegove realizacije prolazi kroz lavirinte životnih uslova, mogućnosti, izbora i preferencija. Jedina konstanta puta je njegova neizvjesnost, koja u afričkim uslovima, postaje još izraženija. Prognoziranje afričke budućnosti ostaje manje-više puko nagađanje...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Meni činjenica da su trenutno 2 najbolja igrača na svetu dežmekasti belci govori da u košarci postoji nešto važnije od odraza, eksplozivnosti i dužine udova. Afrika je nesumnjivo najveći bazen pukog fizičkog i atletskog talenta ali većina takvih likova i dalje služi za "otvaranje kapije" taktički i kreativno superiornim "vozačima traktora".

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imao sam priliku da radim sa xy Afrikanaca i definitivno potpisujem to da su im radne navike najveci problem, kao i neka potpuno drugacija logika i pogled na svet, od ove koja je zastupljena da kazem u modernim drzavama. Bukvalno kod njih vaze neka potpuno druga pravila, nacini na koje donose odluke, navike, meni je to u 95 posto slucajeva bilo potpuno nejasno. Cak ne postoji ni neki pattern ponasanja koji mozes tu da uhvatis. 

 

Sto se tice takticke obucenosti, sada je to vec anahrona prica, jer su svi zivi skontali da je veliki potencijal tamo, i mngoo je dobrih trenera i u kosarci i u fudbalu otisli tamo da rai sa njima. NBA ima tamo gro kampova, uglavnom indirektno preko bivsih igraca i dobro placaju trenere, kao i najveci evropski klubovi. Kako decenije budu odmicale, bice oni tehnicko-takticki na nivou Evropljana, ali mislim da ce vekovi morati da prodju da oni u potpunosti iskorene ovo o cemu je Beonegro pisao. To mislim da ih zapravo najvise sputava da ostvare potencijal, ne samo u sprotu, vec i u drugim sferama zivota. 

Edited by Markoss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Niko od tih igraca iz Juznog Sudana nema veze sa Afrikom, osim sto su poreklom sa tog kontinenta. Svi osim mozda jednog igraca su ili rodjeni u Australiji/USA/Kanadi ili su se tamo odselili u ranom detinjstvu. Slicna je prica i sa drugim africkim reprezentacijama koje imaju nekog potencijala. 

 

Da su ostali u Africi nista od te price ne bi bilo. Bice nekih pojedinaca koji ce se otkriti u kampovima koje sponzorisu NBA zvezde poreklom iz Afrike, ali to su samo pojedinacni slucajevi. Za kosarku je potrebna infrastruktura koju oni nece imati jos jako dugo vremena. Beo je potpuno u pravu za to sto pise o Africi. 

Link to comment
Share on other sites

Te ljude iz Afrike će lagano da kupe reprezentacije iz Evrope, takoreći, džaba im jaka demografija. Primera radi, Embid nije ni razmišljao da nastupa za Kamerun, opcija je bila Francuska ili Amerika.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Beonegro said:

Vjerovao ili ne, to mi je do prije godinu dana bio posao 😁

 

Onda si svakako mnooogoo upućeniji i sigurno znaš stvari o kojima mi laici nemamo pojma. :thumbsup:

 

4 hours ago, Chaos Is Me said:

Meni činjenica da su trenutno 2 najbolja igrača na svetu dežmekasti belci govori da u košarci postoji nešto važnije od odraza, eksplozivnosti i dužine udova. Afrika je nesumnjivo najveći bazen pukog fizičkog i atletskog talenta ali većina takvih likova i dalje služi za "otvaranje kapije" taktički i kreativno superiornim "vozačima traktora".

 

Ali, isto tako možeš da kažeš da pomenuta dvojica imaju genetiku koja je mnogo rjeđa od puke atletike. Ogromni su i snažni, uz sačuvanu koordinaciju pokreta, na stranu nevjerovatan talenat koji posjeduju. Neuporedivo je manje ljudi sa 210 cm nego onih koji su skočni. Ja se više referiram na ljudski bazen i masovnost iz kojih bi onda eventualno na površinu izašao talenat. Evropa je, nažalost, umirući kontinent. Na prostoru ex YU se 50-tih i 60-tih rađalo 400-500 hiljada djece godišnje, sada je to 200.000 uz promjene u načinu života za koje ne vjerujem da pozitivno utiču na fizički razvoj i ostvarivanje genetskog potencijala u sportskom smislu. Zato je logično da će se broj talenata i ostvarenih vrhunskih sportista smanjivati. Afrika je, s druge strane, u demografskom bumu sa makar dijelom populacije koji ima sjajne fizičke predispozicije i ostaje jedino stvaranje odgovarajućih uslova za realizovanje takvog potencijala. Da li će do toga na nekoj masovnoj skali doći ja ne znam. Više vjerujem u naturalizaciju i razvoj otkrivenih talenata u nekoj od brojnih evropskih država ili na amerikom kontinentu. 

 

BTW, solidnu utakmicu igraju Portoriko i Kanada. Ovi prvi izgledaju više nego pristojno, izgleda da nijesu slučajno izbacili Litvance. Kanađani su igrački jači nego na Svjetskom, biće zanimljivo da li će to pretočiti u kvalitet više na Olimpijadi? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da Australija izgleda mnogo bolje nego što sam očekivao. Mills kao da popije eliksir mladosti kad obuče dres reprezentacije, trči kao da je mladić kroz te blokove, Daniels je dosta napredovao napadački, Exum i Green unose atletiku i energiju, super mi je što su Inglesa bacili u treći plan jer on je već mumificiran. I ovaj centar sa mullet frizurom (koji nije Landale) je dosta bolji nego što sam očekivao, čvrst je i dosta skočan iako ne izgleda tako. Nisam fan Giddeya ali igra sjajno za sada, čak i taj šut za 3 uzima sa samopouzdanjem i onda mu se otvara dosta drugih opcija, ima na ovim hajlajtsima protiv Francuza svašta da se vidi od njega i dovoljno je velik da lako završava kad napravi prednost na prvom koraku čak i protiv NBA tornjeva. I dalje mislim da su Kanda i Grčka favoriti da uzmu prva 2 mesta u toj grupi smrti ali svaka utakmica će tu biti prava poslastica. Španci mi iskreno tu najtanje deluju, posebno kad vidim veliku minutažu Diaza, Brizuele i Lopez Arostegija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam po cemu je realno da Spanija bude zadnja u grupi kada su bolja ekipa od Grcke. Plus vise verujem Brown-u, Ljulju,Fernandezu itd. na ovim internacionalnim turnirima nego Jannisu, koji nikada u karijeri nije dobio eliminacionu utakmicu u seniorskoj konkurenciji. Kanada je jedva dobili Spaniju prosle godine na SP, jedna lopta je odlucivala ko ce u cetvrtfinale izmedju njih. Grupa jeste otvorena ali Grcka je tu ubedljivo najslabija ekipa na papiru.

Edited by Miki8
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Miki8 said:

Ne znam po cemu je realno da Spanija bude zadnja u grupi kada su bolja ekipa od Grcke. Plus vise verujem Brown-u, Ljulju,Fernandezu itd. na ovim internacionalnim turnirima nego Jannisu, koji nikada u karijeri nije dobio eliminacionu utakmicu u seniorskoj konkurenciji. Kanada je jedva dobili Spaniju prosle godine na SP, jedna lopta je odlucivala ko ce u cetvrtfinale izmedju njih. Grupa jeste otvorena ali Grcka je tu ubedljivo najslabija ekipa na papiru.


Nije reper ali sam gledao uzivo kako je dobio Cesku u Berlinu. Cak se secam da je pokazivao muda do poda i nesto glupirao kao da su dobili SAD nakon odlucujuce trojke.

Meni Grcka deluje ove godine jako interesantno. Time will tell.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nijemce opet svi nekako potcjenjuju, a oni izgledaju odlično. Uigrani, dobro pokriveni na svim pozicijama, školovani igrači - imaju size, ali i vještinu, znanje i taktičku obučenost. :thumbsup: Vrlo moguće da opet idu do medalje. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Ječmendo said:

Nijemce opet svi nekako potcjenjuju, a oni izgledaju odlično. Uigrani, dobro pokriveni na svim pozicijama, školovani igrači - imaju size, ali i vještinu, znanje i taktičku obučenost. :thumbsup: Vrlo moguće da opet idu do medalje. 

Apsolutno. Plašim se samo njih i USA.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...