Jump to content

Najbolje pivo


ironside

Recommended Posts

Hvala, definitivno cu probati nesto iz Ruske reke, a videcu da pitam i neke lokalce. 

Ili cu jednostavno "odstreliti" par komada sa liste sa sajta 🙂

 

 

51 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nisam te pre ovde primetio

Kako ono ide "dugo vas citam, pa sam odlucio da se pridruzim" 🙂

 

Uzdravlje! 🍻

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, MetalHead said:

Dajte preporuke za California Craft Beers 🙂 sta ne bi trebalo propustiti? Vidim da je hvaljena Russian River Brewery.

Volim da probam aromaticne IPA varijante...  

 

ako ides u san diego onda

stone brewing
port brewing
lost abbey
ballast point
alesmith
alpine

 

dabogda ti tamo svako jutro glava bila teska ko da je od metala, you lucky bastard :classic_dry:

Link to comment
Share on other sites

Evo nesto sam bacio pogled, pa nije cudo sto je ta pivara tako poznata, majstor, masterbrewer ujedno i suvlasnik te pivare je Vinnie Cilurzo koji se smatra tvorcem prvog Double IPA, poznatog i kao Imeprial IPA, umetnik koji se igra sa fermentacijom.i kvascima, smatran za bozanstvo medju americkim pivarima. Roditelji Italijani imali vinariju u Kaliforniji, on otisao u Evropu da nauci kako se pravi pivo (klasika :classic_biggrin:) vratio se i pokid'o, napravio bolje od ucitelja.

 

U year-round ponudi imaju samo 3 piva, a u pivnici, koju bi svakako trebao da posetis ako ti je Santa Rosa blizu, jos desetine drugih, ludilo.

 

Pa ako mozes da nadjes jedno od ova 2 u prodavnicama kraft piva ….. zavidim ti ….

 

Pliny the Elder, a double IPA, and Blind Pig IPA

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MetalHead said:

Ako bude vreme dozvolilo, posto sam kratko tamo, videcu da skoknem... Ako nista drugo, u prodavnicama cu naci Slepu Svinju, po opisu bih rekao da bi mi se svidelo, a ima je u WholeFoods-u. 

 

Eh, pa ja bih uvek nasao vremena da posetim hram, duhovno uvek iznad svega!

 

Zezam se, steta ako ne stignes, on tamo u pivnici pravi razna belgijska ludila, mogu zamisliti da bih dosao ujutro i da bi me izneli uvece.

 

Corava svinja je kazu very old style IPA, klasika koja ce ti posle sluziti za referencing, recimo ja vise to ne pijem, ali kada sam prvi put probao kao da me voz udario. 😂 Pliny the elder bi vec bio korak dalje, izgleda da je to pivo s kojim se proslavio i stvorio novi stil.

 

Evo vidim da se njihova piva prodaju u samo jos 3 states, Oregon, Washington i Pennsylvania. Lucky .......

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Yi Sun Shin said:

Baš mi neobično to za Pensilvaniju. Ajd ovo ostalo je logično...Zapadna obala, ali otkud Pensilvanija, nije mi jasno.

 

Inače, ako nekad ulovim zlatnu ribicu, jedna od želja mi je da probam Plinija Starijeg.

 

Oregon I Washington su glavne drzave proizvodjaci tih specijalnih vrsta hmelja koje su i dovele do revolucije, a Pennsylvania je pretpostavljam zbog isto duge craft tradicije skoro kao Kalifornija.

 

Tako da ako 2 kraft pivare rade kolaboraciju, kao sto sam procitao one 2 iz Hrvatske i Srbije, velika verovatnoca naci ces njihivo pivo u obe zemlje.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Oregon I Washington su glavne drzave proizvodjaci tih specijalnih vrsta hmelja koje su i dovele do revolucije, a Pennsylvania je pretpostavljam zbog isto duge craft tradicije skoro kao Kalifornija.

 

Tako da ako 2 kraft pivare rade kolaboraciju, kao sto sam procitao one 2 iz Hrvatske i Srbije, velika verovatnoca naci ces njihivo pivo u obe zemlje.

 

Nisi našao tastaturu iz Srbije? Ošišana latinica što pišeš. Ja sam našao tastaturu, doneli mi iz Srbije pre 5 godina.

 

Nazad na pivo. U predgrađu Sidneja, Burwood, sajt The Commonwealth Bank of Australia,  bio je "IT Club". Jedino tu je moglo da se nađe kanadsko pivo "Moose Head". To je bilo, moraš da piješ to pivo. Bilo je užasno loše.

 

Kada sam bio u Kanadi, rekoh mom domaćinu (koga poznaješ) da baš okusim to pivo, sveže. Donese neko drugo pivo, reče, ovo je bolje od toga.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Nazad na pivo. U predgrađu Sidneja, Burwood, sajt The Commonwealth Bank of Australia,  bio je "IT Club". Jedino tu je moglo da se nađe kanadsko pivo "Moose Head". To je bilo, moraš da piješ to pivo. Bilo je užasno loše.

 

Kada sam bio u Kanadi, rekoh mom domaćinu (koga poznaješ) da baš okusim to pivo, sveže. Donese neko drugo pivo, reče, ovo je bolje od toga.

 

He, pa Mooshead uopste nije bas toliko los kakvih pisacki ima. Srednje je zalostan. Samo nema apsolutno nikakve veze sa kraftom. To je velika najstarija kanadska pivara I jedina da je nisu kupili Saporo, Heineken ili Ameri.

 

Sledeci put kad dodjes ja te vodim na rajsko pivo. Bas mi ovaj vikend bio ortak u Detroitu, kaze da je obisao sve kraft pivnice i nije nasao nista priblizno dobro kao sto mi u Torontu imamo. 

 

Nasi ljudi se tesko odlucuju na bilo kakvu promenu, vecina ovde nema ideju sta je IPA, ako su i culi, ne pada im na pamet da probaju ..... ovo ces da cujes najcesce "Nemoj mi ova nova piva, imas ti neko pravo pivo"!

 

Btw. Cuo sam da je i u Japanu kraft ludilo pocelo, a oni su fanatici, ne sumnjam da ce ga napraviti samurajski.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kušao sam ga dosta davno i jako mi se svidjelo. Gauloise Bruin. Vari ga ista pivovara koja pravi poznati Corsendonk, namely Brasserie Du Bocq, stara samo 160 godina, što se po belgijskim standardima (a u tom poslu priznajem isključivo belgijske, češke i njemačke/austrijske standarde) smatra novajlijama u branši.

 

gauloise_bruin.jpg.27846e57eeb8964e141ffee293d38f90.jpg

Igrom slučaja, nabasao sam na Gauloise u veleprodajnom lancu Colruyt, što mi malo predstavlja problem, jer mi zdravlje dopušta tek deci-dva s vremena na vrijeme, a ovi to prodaju u paketima od 12 bočica od 33 cl.

 

Dakle: krasna boja, nešto između vrlo tamnog jantara/ćilibara i meda od kestena, okus pun - čokolada, karamel, suhe šljive, ali nažalost s malo začina, prepoznajem tek genévrier.

Visoka fermentacija, pa refermentirano po buteljiranju.

Alkohol dobro balansiranih 8.1 %; IBU - pojma nemam, ali uvijek vjerujem belgijskoj pivarskoj tradiciji koja ne trpi gorčinu višu od 12 -18, a ja ne podnosim hipsterske majmunarije od suludih 60, 80 i više IBU.

 

Sjajno ide uz crvena mesa, divljač (srna i jelen, manje divlja svinja) i jake, aromatične sireve poput Herve, Roquefort, Pont-l'Évêque, Époisses de Bourgogne ili zrelog Stiltona. Servira se na 8 °C. Iako ima svoju čašu, poslužit će i ikonički Duvelov tulipan.

Možda jedina zamjerka što se pjena ne drži previše dugo, ali tako valjda nalaže tradicija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

...

Btw. Cuo sam da je i u Japanu kraft ludilo pocelo, a oni su fanatici, ne sumnjam da ce ga napraviti samurajski.

 

A baš si "čuo". Googla ti rekla? Baš si mnogo znao.

 

Pije se pivo pravljeno da se proda za 2-3 dana. Mokraća koja je pravljena da stoji mesecima po radnjama ili da ide u izvoz, ništa od toga. To su one silne boce koje ste postovali i kojima se hvalite.

 

"Nama biru", sveže pivo. Interesantno, isti izraz za sex bez kurtona, "nama sekusu". 

 

Popiješ  pivo bez kurtona, pravi užitak.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, srbija do tokija said:

 

A baš si "čuo". Googla ti rekla? Baš si mnogo znao.

 

Pije se pivo pravljeno da se proda za 2-3 dana. Mokraća koja je pravljena da stoji mesecima po radnjama ili da ide u izvoz, ništa od toga. To su one silne boce koje ste postovali i kojima se hvalite.

 

"Nama biru", sveže pivo. Interesantno, isti izraz za sex bez kurtona, "nama sekusu". 

 

Popiješ  pivo bez kurtona, pravi užitak.

 

:s_w: ...... Ti si moj omiljeni forumas!!! Bez konkurencije.  Obozavam te.

 

Zakasnio si. Pisao sam pre 10-tak godina o cask-conditioned nefilterisanom I nepasterizovanom pivu bez nitrogena ili CO2 koje je stizalo svakog cetvrtka u moj pub, cask-night. Vise puta sam se urokao od njega nego sto si ga ti video puta u zivotu, Ako si uopste probao ...... Verovatno su ti samo rekli sta je, a ti si slikao. 😂 Ja sam "profesionalac", poceo sam "karijeru" u belgijskim pivnicama u Antverpenu, ne u japanskim imitacijama.

 

Savrseno je prva 2-3 Dana, Ali meni je bilo Dobro I 5-6 Dan. 7 ..... Ne bas.

 

Pisemo se uskoro.

Link to comment
Share on other sites

smatram te najvecim znalcem i ucesnikom koji daje ubedljivo najveci doprinos ovoj temi (zapravo podforumu gastronomija generalno) i sa zadovoljstvom citam tvoje visokopoetizovane price o belgijskom pivarstvu ali kanim se vec neko vreme da te ovo pitam

 

1 hour ago, ironside said:

ja ne podnosim hipsterske majmunarije od suludih 60, 80 i više IBU

 

ne mislis li da ti je generalno ovaj narativ nefer i kontradiktoran sa stavom o belgijskoj kulturi piva i razvoju iste?
s jedne strane pricas kako su belgijska piva postala to sto jesu tako sto tamosnji pivari nisu postovali dotad ustaljena pravila i kako nisu prezali od eksperimentisanja, te hajde 2x, 3x fermentacija te hajde idemo i cetvrti put, te hajde da dodamo zacine itd
ali kad neko danas u 20/21.veku hoce da proba da uradi nesto novo on ispada grbav zasto? samo zato sto eventualno nosi kariranu kosulju i fura dugacku bradu?
tradicija je divna stvar ali njena divota prestaje onda kad krene bezrazlozno da koci inovacije, nije kao da ce westvleterenski monasi da prestanu da kuvaju svoj kvadrupel zato sto je neki amerikanac stavio 10x vise hmelja u pale ale ili skuvao stout sa islandskim lisajem

 

sto se tice konkretno ovoga gore ljudski receptori detektuju do maksimalno nekih 120IBU sto ce reci sve od 0 do 120 je za ljude, preko 120 je majmunarija :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, aloviti said:

smatram te najvecim znalcem i ucesnikom koji daje ubedljivo najveci doprinos ovoj temi (zapravo podforumu gastronomija generalno) i sa zadovoljstvom citam tvoje visokopoetizovane price o belgijskom pivarstvu ali kanim se vec neko vreme da te ovo pitam

 

 

ne mislis li da ti je generalno ovaj narativ nefer i kontradiktoran sa stavom o belgijskoj kulturi piva i razvoju iste?
s jedne strane pricas kako su belgijska piva postala to sto jesu tako sto tamosnji pivari nisu postovali dotad ustaljena pravila i kako nisu prezali od eksperimentisanja, te hajde 2x, 3x fermentacija te hajde idemo i cetvrti put, te hajde da dodamo zacine itd
ali kad neko danas u 20/21.veku hoce da proba da uradi nesto novo on ispada grbav zasto? samo zato sto eventualno nosi kariranu kosulju i fura dugacku bradu?
tradicija je divna stvar ali njena divota prestaje onda kad krene bezrazlozno da koci inovacije, nije kao da ce westvleterenski monasi da prestanu da kuvaju svoj kvadrupel zato sto je neki amerikanac stavio 10x vise hmelja u pale ale ili skuvao stout sa islandskim lisajem

 

sto se tice konkretno ovoga gore ljudski receptori detektuju do maksimalno nekih 120IBU sto ce reci sve od 0 do 120 je za ljude, preko 120 je majmunarija :classic_biggrin:

 

Moj narativ je nefer, jer se povodi ličnim ukusom i preferencama, a dodatno ga 'začinim' pokojom kontroverzom i provokacijom, ne bih li malo razdrmao diskusiju (zapravo više monolog), kad postane učmala. Kvalifikacija o ekstremno gorkim craft pivama kao majmunarijama, nipošto ne znači da su uživaoci u istima majmuni - štoviše, riječ je o izuzetno dobrim poznavaocima, koji, eto, imaju nešto drugačiji ukus. Osim toga, ja sam u godinama i više nisam toliko sklon eksperimentiranju. Uostalom, daleko od toga da sam isprobao 10 % najboljih belgijskih piva, kao ni 10 % najpoznatijih francuskih sireva - jednostavno i jednih i drugih ima previše za običan ljudski vijek.

 

Za ilustraciju, poštovani kolega Honey Badger koji je PDF Gastronomija oplemenio temama o baštovanstvu (o njegovim manirističkim ekshibicijama na 'Hljebu' ne treba trošiti riječi - slike su dovoljne), navukao me na uzgoj chili papričica i to opako ljutih, onih koje imaju po 300 K + Scovillea. Već je i to pretjerano, ali uzgajati Trinidad moruga scorpion ili Carolina Reaper sa milion i pol Scovillea je sasvim ludikrozno.

Tako da i ove opservacije treba gledati ne kao na konfrontaciju ad hominem, već više kao dodavanje mirodije u ukusno jelo; koji put se pretjera, koji put se ni ne osjeti

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Squabbit said:

Je l bese mnogo lakse napraviti IPA nego li lager ili pilsner npr?

 

Dok ovi sto kuvaju pivo ne odgovore, oni bolje znaju ……… izgleda da je lakse napraviti bilo kakav IPA …. samim tim je teze napraviti bilo kakav lager ili pilsner. Tehnicki.

 

Cini mi se da je obrnuto kada treba napraviti dobar IPA, da je to mnogo teze nego napraviti dobar lager/pilsner. Majstorski.

 

Zasto? Vrlo jednostavan odgovor. Mnogo vise sastojaka, aroma, ukusa, balansiranja detalja/nijansi ……...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Dobro postavljeno "nezgodno" pitanje. Jos bolji odgovor.

 

Ja i dalje tvrdim da su belgijska piva najbolja na svetu, bez premca.

 

Na pitanje koja najvise volim da pijem, odgovor je americka, bez dileme.

 

Pogotovo onaj dio o HB, ziva istina. I to mi je musica uletila u oko, nije suza. Hvala ironside. :classic_smile:

 

Do prije par godina, dok sve nije krenulo u vrazju mater pa sam bacio i duhan i alkohol, skoro svaki dan sam kupovao po nekoliko razlicitih piva i testirao, cesto sam postavljao slike na starom forumu, sjeticete se. Bilo je tu belgijskih dubela, tripela, trapista, patuljaka pa i leffe, hoegarden i jos drugih i sve su to odlicna piva. Ali kad sam krenuo sa americkim IPAs, to je bilo pravo osvjezenje, kao da je neko u mraku upalio svjetlo, tako da se sa zadnjom recenicom slazem 100%. Da su belgijska 'najbolja na svijetu' mi nije ni bitno, mislim neka bude - da se niko ne ljuti. :classic_smile:

 

U mom lokalnom mini Tesco su imali 3 vrste piva iz jedne pivare, razlikovalo se po kolicini alkohola i pomalo po ukusu ali to su bila ona mutna, vitaminska piva, sa aromama grapefruita i dinje, prijatne gorcine i tako pitko i osvjezavajuce da mi se suse usta i pouckam jezikom dok ovo pisem. 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jel vidis @MetalHead s kojim se predznanjem ide u kafanu?! 

 

A ja jedino sto znam je da volim pivo... 🙂 dobro ne bas svako, ne pijem one domace zamucene vodice, ali volim da isprobavam pa mi svako craft zanimljivo. A moram da priznam pijem i Jelen Fresh (udrite sada pa cu se posle iskupiti sa slicicama i utiscima iz Russian River Brewery 🙂).

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...