Jump to content

Najbolje pivo


ironside

Recommended Posts

U medjuvremenu pronasao sam jedan post modern (tako pise na limenci) American IPA klasik ……… ostrvski ili evropski, kako god hocete, ali definitivno na limenci pise REMIXED IN SCOTLAND. Najtirazniji IPA u Engleskoj danas, tako kazu. 

 

Ovaj kraft je toliko popularan da je pitanje moze li se jos racunati kao kraft. Dva vlasnika koji su pre samo 12 godina zapoceli celu avanturu, u podrumu kuce bake jednog od njih, danas se prodaje u 60 zemalja, a oni imaju u vlasnistvu i preko 70 svojih pabova. Citam da u Australiji investiraju 30 miliona dolara u gradnju potpuno nove pivare, Brisbane.

 

Mogu zamisliti kakva je to voznja za tih 12 godina bila, od nicega do kultnog statusa. Delimicno zahvaljujuci i fenomenalnom, provokativnom marketingu.

 

Ovo je dobar IPA i po meni jos uvek kraft kvalitet. Nepotrebno je valjda naglasiti da bi svez na tocenje bio mnogo bogatiji.

 

Da sam ga probao pre 7-8 godina utisci bi bili na granici odusevljenja, ovako …. primecuje se da je pionirsko, old style AIPA, meni deja vu, ali vrlo solidan start za pocetnike. Vreme ga je pregazilo, craft beer rebellion je vec otisla mnogo, mnogo dalje.

 

Ako se dobro secam HB je o njemu pisao kao jednom od prvih koje je probao.

 

Nize jacine 5.6% i nize, ali primetne gorcine IBU 45, dominantnim banana-bread ukusom i srecom po mene, jer ne volim - ne tako jakom cvetnom aromom, zatim borovina to je plus, gotovo bez tropskog voca, sto je po meni minus.

 

Ziveli.

 

Quote

spacer.png

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ako se dobro secam HB je o njemu pisao kao jednom od prvih koje je probao.

 

Vrlo moguce. Mislim da si ti i zapoceo tamo na rahmetli forumu sa ovim craft pivama, ja sam do tad mlatio engleske ales kao sto su Doombar, Spitfire i sl. Znam samo da sam lagere izbjegavao vec duze vrijeme i sve je bolje od te mokrace. Onda su krenule ove narandzasto-zute mutne ljepote iz kojih frcaju osvjezavajuci vitamini koji zivot produzavaju i lijece i najteze bolesti, pa je i meni zinulo dupe. Punk IPA i Sierra Nevada su ako ne prvi, onda medju prvima, a od tada sam probao mnoge. I cak i ako znam da su neka piva odlicna, a ima drugih koja nisam probao, ja uzmem nova da probam, a znalo me i prevariti. Sjecam se nekog kiselog piva, psovao sam mu mamicu, mislio sam da ce mi zubi poispadati. Kao ono sredstvo za glancanje namjestaja.  :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alberto.ascari said:

VolEm ja Brew Dog. 

Dobar je, pio sam ga skoro.

 

Danas probao novu turu koju sam pravio, najbliže api, sa dodatkom dva sjajna začina, borove iglice i kardamom.

Kardamom povecava gorcinu i ima zanimljiv ukus a borove iglice daju neverovatnu svežinu pivu.

Do sad su mi se borove iglice najbolje pokazale uz irish ale kvasac ali nije lose ni sa begijskim trapixom.

Inače neverovatno je bistro ali se ne vidi na ovoj slici.

 

1478161009_viberimage2019-05-2513_50_02.jpg.fac438ddc05a0a86bca591ab8dab5cef.jpg

 

Inače, keg ovog piva nosimo na skup kućnih pivara, svako nosi svoje pivo i nosimo dovoljno hrane da možemo piti ceo dan i pola noći 😄

Ono što je lepota kučnih piva je to što se posle takvog dana gde probaš 15ak različitih piva, dobrano napiješ, probudiš bez ikakvog mamurluka.

 

E da, neko je pitao, najteže je skuvati lagere, zato što u fazi fermentacije mora više puta da se menja temperatura, pa moraš imati dobre uslove i stalno pratiti 

 

Inače, ako neko dolazi iz NL za Srbiju neka mi se javi 5-6 dana pre, da naručim nabavku kvasca, našao sam odličan brewing market tamo, pa često naručujem i stiže mi preko kolega iz firme, ali katkad nema potrebe da se ide tamo 🙂 Moram šefa da nagovorim da me pošalje uskoro.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

meni je punk ipa bila prva ipa koju sam probao, naravno reakcija je bila tipicna, bio sam ne zgadjen ali definitivno zbunjen i trebalo je jedno par meseci i 10ak razlicitih ipa da mi skroz klikne

 

zanimljivost - u brewdogu na visokoj poziciji radi (ili je barem radio pre 4 godine) jedan novosadjanin koji je pekao zanat u apatinskoj pivari
zanimljiv intervju, sajt svetpiva je izgleda u vecnim lovistima pa sam ga iskopao iz arhive

 

@dulematic

ja mogu da ti se javim da donesem zedna usta ako ti je od koristi :innocent:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ne moze sa na istom topiku pricati o Golfu i Ferrariju, iako Golfu realno nista ne fali, sasvim solidan automobil.

 

Ako to uporediš sa proizvodnjom cigareta, gde se marke kao Marlboro prave u zilionima komada i sa ustaljenim kvalitetom a elektronske cigarete prave male firme u tiražima koji nisu ni promil dela promila onih velikih i sa neustaljenim kvalitetom, dođeš do propitivanja poređenja golfa i ferarija.

Ferari nema šta da traži u tome.

Pre će biti da je ostao golf naspram onih skalamerija bez karoserije što su ljudi pravili kao samohodne radne mašine (sekače cigle, na primer), koji nisu trebali ni da se registruju.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Ako to uporediš sa proizvodnjom cigareta, gde se marke kao Marlboro prave u zilionima komada i sa ustaljenim kvalitetom a elektronske cigarete prave male firme u tiražima koji nisu ni promil dela promila onih velikih i sa neustaljenim kvalitetom, dođeš do propitivanja poređenja golfa i ferarija.

Ferari nema šta da traži u tome.

Pre će biti da je ostao golf naspram onih skalamerija bez karoserije što su ljudi pravili kao samohodne radne mašine (sekače cigle, na primer), koji nisu trebali ni da se registruju.

 

Nista ja tebe ne razumem.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, srbija do tokija said:

Marlboro iz paklice sa trafike i svojeručno motanje duvana u cigaret papir.

 

 

Ovo je transport kazana u kojima ce se kuvati pivo u mamutskoj pivari Molson u Torontu. Izmedju ostalih tu ce se kuvati i Asahi za severno-americko trziste. Molson je vlasnik i Apatinske pivare u Srbiji :classic_biggrin: ………

 

....... na jednoj od tvojih slika iz japanske prodavnice se nalazi njihovo psenicno pivo Blue Moon koje se proizvodi u Molsonovoj pivari u Montrealu, mada ti tvdis da u Japanu niko ne zna za kanadska piva :classic_biggrin:, a slikao si ga u prodavnici :roflmao:…. mene mrzelo da te zayebavam.

 

Oni su se sa americkom kompanijom Coors udruzili pre 10-15 godina i danas su medju najvecih 5 korporacija - proizvodjaca pišaćke na svetu, zajedno sa japanskim Saporo, belgijsko-brazilskim InBev, Heinekenom i …… nije bitno kim jos …. ne mogu da se setim.

 

Znaci, mi uglavnom ovde ne pricamo o takvim pivima, vec o pivima malih proizvodjaca - koji ipak nisu toliko mali, jer kao sto vidis ja kupim u Kanadi kraft pivo iz Skotske.

 

E sad, u jednom trenutku ce ti mali proizvodjaci ako prave dobro pivo postati previse popularni i onda ce ih kupiti …… eto recimo Saporo za 500 miliona dolara, jer je vrlo tesko da takvoj ponudi kazes NE, ali ce se uglavnom nastaviti proivodnja jer je ocigledno profitabilno. Neki ce ipak ostati nezavisni.

 

Biznis k'o biznis. U prodavnici ta piva stoje jedno pored drugog, tvoj izbor je koje ces kupiti ……. 

 

Quote

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

Nikad čuo za kanadsko pivo osim toga Moosehead koje su imali u tom baru za IT Club members u Sidneju.

 

Što bih ja i znao šta se sve nalazi na rafovima?

 

Ma ne treba ti da znas sta je sve na rafovima, naravno, ali ne treba ni da tvrdis "znalacki" kako kanadsko pivo nema sta da trazi u Japanu, da tamo to niko ne bi pio, nije niko ni cuo da postoje neka kanadska piva …… a onda postavis ne jednu, nego evo sada vidim 2 slike iz japanske prodavnice na kojoj se vidi kanadsko pivo :classic_biggrin::roflmao:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Na osnovu tih slika ti bi mogao da uopštiš da su strana piva zapravo preplavila Japan. Ima o Internetu i o znanju sa njega poseban topik.

Za njih niko nije čuo niti bi ih pio osim ako je neko iz te zemlje pa ga hvata nostalgija.

 

Stoje na otvorenom, čak ih ni ne hlade, nisu sa onime što se normalno prodaje, maltene kao suveniri

 

2019stranapiva01.jpg

 

Ja sam kupio nekoliko puta Singha, da obradujem ženu, reče mi da ne kupujem više, da nije nizašta. Tako i ta kanadska, talijanska, q zna koja još.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da probam ovako, mozda upali …….. da ne bude po meni ili tebi …. da vidimo sta kazu ugledni sajtovi na kojima se piva ocenjuju ocenama od 1 do 100 ili od 1 do 5 i opisno. 

 

Dakle Asahi Dry je ocenjen kao prilicno uzasno pivo, mozda malo i nepravedno, ja sam pre 10-12 godina pisao na pokojnoim forumu da sam ga probao I da je interesantan Rice lager vrlo neobican zbog svoje suvoce, ja mu ne bih dao tako nisku ocenu sigurno. Ne slazem se. Ali sada se ne pitam ja.

 

Quote

spacer.pngspacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

E sad ….. poredi te ocene sa ocenama jednog od najboljih kanadskih piva iz legendarne pivare Unibrue koju su …… (slusaj 'vam'o, slusaj dobro !!! secas se toga iz JNA 😄) .......................................… KUPILI JAPANCI …… SAPPORO! TOKYO, JAPAN.

 

Jel sada malo jasnije?

 

Quote

spacer.pngspacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...