Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Nije u tome stvar, nego su to gluposti, zato sto od toga nema nista. Ono od cega moze nesto da bude je lepo opisao covek @Arsenije Pesic i ranije i ovo danas, ali džabe kad je neko zadrt. I drama kvin. I lazna opozicija, koja bi da se ta teritorija jos vise izoluje od mrskog za-pada, i zlog kapitalizma.

 

Ili podmetnut :wicked:

 

To je isto kao ono par puta kad se okupe neki, pa ociste lokalni potok, izletiste ili bilo sta, a onda pocnu da prde o pilitici, a ovi im posalju kaznu za neprijavljen skup, pa se deru jos jace. Pa covece, ocistio si potok, budi zadovoljan zbog toga sto si ipak nesto uradio, i nemoj da ti leva ruka zna sta radi desna, reko drug Isus. Tj ako cinis dobra dela, cini ih zato sto ti je to u prirodi, a ne zato sto ocekujes nagradu, narocito ako je ta nagrada politicki uticaj.

 

E, ali stvarno ima neverovatnih likova, koji su utripovali kako neko nema pametnijeg posla nego da baš oko njih plete razne mreze, da bi tako podrivao njihovu "velicanstvenu borbu protiv Vučića", koja se sastoji u pisanju na forumima  :krstipd4:

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Beonegro said:

Zašto je Rio Tinto savršena meta u Srbiji?

 

Bez naročitog redosleda, čak i bez želje da rangiram razloge, evo par opservacija kojima zainteresovani mogu sebi da pomognu da bolje razumiju ovo što se dešava:

- ekologija je divna oblanda da naš narod na naoko prihvatljiv način channeluje ksenofobiju koja mu se ukucava u glavu decenijama unazad. Zato je Rio Tinto veći problem nego EPS, nego RTB Bor, nego rafinerije, nego Petrohemija, nego Azotara, nego fabrike guma, nego cementare (kojima inače dobar dio goriva predstavljaju stare gume), nego odsustvo fabrika za preradu otpadnih voda (pajste kako smo mi jedan divan i ekološki osviješten narod kad Rumune i kompletnu crnomorsku regiju nizvodno od nas već decenijama čašćavamo prvoklasnim neprerađenim novosadskim i beogradskim govnetom, a boKami i iskorišćenim tamponom). Takođe, izgleda da je Rio Tinto veći problem nego Hemijska Industrija koja je do skoro postojala u istoj toj Loznici, odnosno njeno postrojenje za proizvodnju celuloze, koje je decenijama urnisalo Drinu i sve dalje nizvodno od nje. Naravno, Rio Tinto je nesumnjivo veći problem od onih koji smeće bacaju kroz prozor solitera, koji šut istovaraju uz obale rijeka, koji kupe polovnjaka pa kad dođe da se mijenja katalizator/filter za čestice samo elegantno taj dio zamijene običnom cijevi, ili onih koji nakon žetve pale strnjiku na poljima.

- uzročno-posledično, Rio Tinto je legitimna meta za svakog braćalu koji se slika sa tri spojena prsta, svakog čoekadomaćina koji je petog oktoMbra gutao suzavac a već šestog svatijo da nas proždra kapitalizam, i naravno za moju strinu i njenu romantičnu-ali-suštinski-ništa-manje-malignu deluziju o nama koji smo uvijek bili na pravoj strani i uvijek smo zbog toga kažnjeni. U toj populaciji je nezanemarljiva proporcija onih koji su suštinski (a rijetki među njima čak i svjesno) protiv svake promjene, napretka i tehničkog progresa, plus svi oni likovi sa dna kace koji su ubijeđeni da će strani investitor bukvalno dio Srbije da odnese sa sobom.

- ono gdje stvari postaju interesantne, da ne kažem urnebesne, je da je i mnogi hiBster - koji se inače gadi politike, a naročito politike u Srbiji - diže svoj awareness i sprovodi u djelo think global - act local mantru. Gomila takvih likova se pojavljuje bukvalno zato što je ekologija first world problem i kao takva zaslužuje njihovo neprocjenjivo vrijeme i pažnju - što bi bilo legitimno da žive u Švajcarskoj ili Norveškoj, ali u Srbiji liči na osobu koja ide na izbjeljivanje zuba dok istovremeno ne uzima terapiju za rak pluća koji joj je dijagnostikovan.

-Ovo je kec na 11 za sve romantike komunizma (zabrinjavajuće brojne među mlađim ljudima kod nas, a i u cijeloj regiji), koji su nesposobni da razumiju ekonomiju, ali veoma voljni da parolaše.

- last-but-not-least, ovo je savršena prilika za besplatan virtue signaling za sve one koji se ne usuđuju da se uhvate u koštac sa postojećim akutnim problemom Srbije, da sad ni ne govorim o svim hroničnim oboljenjima koje iza toga kao društvo imamo. Namjerno insistiram na tome da je besplatan, jer to što zahtjevi demonstranata nisu usmjereni na suštinski problem Srbije garantuje da ni reakcija režima neće biti radikalna. Što se kaže kad Real ili Barselona potpiše perspektivnog trinaestogodišnjaka iz Crne Gore, Bolivije ili Čada za stan i hranu, low risk - high reward.

 

Beo sjajno poentirao, a ja bih samo podvukao delove koji čine precizne ciljne grupe do kojih bilo kakva iole normalna opozicija ili nema šanse da dopre ili sa jako niskim procentima realizacije. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Arsenije Pesic said:

Na žalost, Dragana Đorđević, kao i profesor Ristić sa Šumarskog fakulteta, koji je pričao o nekakvom upumpavanju vode u procesu podzemnog otkopavanja i jalovištima koja će imati pH 3, kao i ekipa oko njih, pričali su očigledno o nekim procesima koji veze nemaju sa tehnologijom koja se planira za Jadar. I šta je sada tu problem, zbog zatvorenosti i PR retardiranosti Rio Tinta, ako ti ja kažem da to nije tačno možeš jedino da mi veruješ na reč jer kao izvore mogu da ti ponudim jedino sajt i dostupne dokumente Rio Tinta. Ili, mogu da ti ponudim mišljenja ljudi koji su direktnije uključeni u celu priču i koji, po meni, mnogo realnije sagledavaju koji su u stvari pravi ekološki izazovi ovog projekta. Na primer, ovako nešto.

 

Ono što je trenutno potpuno jasno, jeste da što se tiče tehnologije i ekologije, praktično još uvek niko ne može da da odgovore na sva pitanja. Odgovori na sva najvažnija pitanja moraju da se nađu u Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu. po proceduri, investitor se obraća Ministarstvu zaštite životne sredine sa zahtevom za određivanje obima i sadržaja Studije uticaja. MZŽS je Rio Tintu izdalo Rešenje o obimu i sadržaju Studije, samo Rešenje i proces koji je da njega vodio mogu da se nađu ovde. Detaljno o materijalu koji je predat Ministarstvu uz zahtev za obim i sadržaj, imaš ovde.

 

Ja, kao, verujem, i većina građana ne znam skoro ništa o tehnologiji izdvajanja litijuma ili drugih metala, minerala, materija uopšte, iz zemlje, i stepenu opasnosti po živi svet, odnos kosristi i štete po društvo, pojedinca lokalnu zajednicu, državu ceni se na osnovu više faktora, a prosečan građanin svoje mišljenje formira na prema stepenu poverenja u iskazana mišljenja, podnete elaborate, donosioca odluka. Bio sam u nekom momentu u dilemi, podržati prekid ili nastavak protesta, nije da će neko mene pitati, ali sam zbog sebe želim da imam barem jasno mišljenje, ako već nemam moć da utičem, podržao sam nastavak kad sam čuo zahtev da se objavi sva dosadašnja dokumentacija u vezi sa rudnikom, ja bih naglasio, pored studije uticaja na životnu sredinu, podatak o tome ko je uzeo 717 hiljada nekih novčanih jedinica, a bio je u predhodnoj vlasti. 

Meni nije dovoljno mišljenje da je moguće iskopavanje i ekstrakcija litijuma uz prihvatljiv rizik, potrebna mi je i garancija da će tako i biti, koji su rizici od neke havarije, izlivanja ili oslobađanja u vazduh otrovnih materija, kakva se reakcija predviđa, ko je dužan da otkloni posledice, na koji način i ko nadoknađuje pričinjenu štetu.

Za početak, već sada bi moglo da se proveri koliko je bušotina urađenona području Jadra, kakvo je njihovo stanje, kažu ljudi i kamere prikazuju da se izliva neka crvene tečnost, da se oko bušotine šuše biljke, da se ta tečnost razliva, ide ne njive, u bunare, da predstavnici RT odbijaju razgovor o tome.

Svestan sam da mogu da donesem pogrešan zaključak, nedostupnost informacija, nedovoljno predhodnog znanja, delimično i subjektivnost, malo sam valjda poremećen čovek, ne verujem Vučiću, Ani Brnabić, Zorani , i u svoj višenedeljnoj frci oko ekologije, ne mogu da se setim imena ministarke za zaštitu životne sredine, nešto je ne videh i ne čuh da se oglasila, očito se ne meša u svoj posao.

 

Nikakav argument u prilog otvaranju rudnika nije podatak da on ne bi bio najveći zagađivač, naprotiv, dok se ne reše TENT, Kostolac, komunalne deponije, prečišćavanje vode, Smederevo, Pančevo, a i Beograd i drugi gradovi se guše iako nemaju jednog velikog nego stotine i hiljade malih zagađivača, ne bih prihvatio još jednog. 

Kad se kockam, računam na moguć dobitak, ali uvek ograničavam ulog jer dobitak može da dođe, ali ne mora, ulog je obavezan, dakle gubutak je izvestan.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije Pesic ovo sto si poslao je vrlo dobar tekst, barem nama laicima su neke stvari razjasnjene tipa zasto neko nezavistan ne moze da pise studiju o uticaju na zivotnu sredinu. Imam tu nekoliko nedoumica i zakljucak koji common sense nalaze. 

Prvo, covek objasnjava da proces nije toliko upitan (iako samim tim sto je "inovativan" meni budi sumnju), ali objasnjava da kolicina arsena negde nestaje u procesu. Dakle, gde to ide? Ustvari, to je manji problem. Problem je da firma koja time zeli da se bavi, to ne objasnjava. Greska u racunu? Ne verujem. 

Druga stvar koja meni smeta je sto, tako tipicno za naucne radnike, on umanjuje znacaj drugih oblasti (tipa bioloskih) koje mogu da budu pogodjene, ali zato vrlo jasno (i verovatno arumentovano) objasnjava zasto ona zena u vezi voda lupeta. To je ta naucnicka arogatnost koja dozvoljava nekim diskusijama da traju vekovima. Hocu da kazem, da na kraju krajeva, nas kao stanovnike Srbije zanima end-to-end efekat tog rudnika. Dakle ako stvarno postoji neki strateski plan, ideja da se sutra Vojvodina napaja vodom iz jadarskog basena, onda to treba uzeti u obzir. 

Sve ovo vise su stvari koje se daju resiti... ono sto plasi je sto od strane izvodjaca postoji:

- istorija unistavanja covekove okoline. 

- apsolutna netransparentnost u procesu. Vrlo su radi da poklone ikonu svetog Nikole crkvi u koju niko nikad vise nece ici, ali da naprave neki panel ili na razuman nacin ukljuce lokalnu zajednicu - to jok. 

 

Te stvari nisu slucajne. Ili ako verujes da jesu, to je podjednako tome da verujes da AV stvarno zeli dobro ljudima tog kraja. Ja nisam strucnjak, ali umem da citam. Koji su rizici ako nesto podje po zlu, ili jednostavno ako ne podje?

Evo ga clanak koji vrlo lako objasnjava neke stvari:

https://www.greenbiz.com/article/lithium-mining-booming-heres-how-manage-its-impact

Dakle proces nije jednostavan, postoje nove tehnike obrade i kljuc je u komunikaciji. Imas situaciju da se RT hvali nekim tehnikama, ali komunikacija je 0. Hoces da mi kazes da firma koja trosi na PR milijarde globalno to ne zna da radi?! E pa to pas s maslom ne bi pojeo. 

 

Dolazimo do onoga sto ja zapravo hocu da pitam. Moja struka je ekonomija (bila nekad ali sam u srcu i dalje racunovodja) i cenim da sve stvari se daju izracunati. O kojoj dobiti mi zapravo ovde govorimo? Koji je to tacno downstream lanac koji se ovde ocekuje? Nisam bio lenj, pa sam guglao proizvodjace baterija i (kineskog nisam ni uzeo u razmatranje iz ociglednih razloga) nijedan nema fabriku ni u argentini, ni u cileu... Ne kazem da je nemoguce, moguce je - ali na istu foru kako smo privukli i sve ostale: dacemo vam beskonacan subsidy na cenu sirovine i radne snage, jedan vek nemorate da platite porez i ne radite nista u vezi cuvanja zivotne sredine. I tako cemo privuci ili kineze ili neke opskurne likove koji plivaju u takvoj vodi. I tu se vracamo na ono JEDINO sto znamo sada, to jest onaj vrabac u ruci: rudna renta i par hiljada ljudi zaposlenih u rudarstvu u kraju koji sa rudarstvom veze nema. Sta gubimo? A pa to se itekako da izracunati: decenije izgubljene dobiti bavljenja necega sto se furamo da je buducnost Srbije (poljoprivreda), rada nekih zanatlija i ljude koji kada parama od RT kupe tu neku garsonjeru u BWu ce postati neki lumpenproleteri za 5 godina. Koji deo masim u tom downstream businessu?

 

I za kraj, cisto da odrzimo neki smisao u ovoj diskusiji, jer verujem da ima nas nekoliko koji bismo hteli da i nesto naucimo iz ovoga... Ajde da se manemo nekih argumenata koj isu jednostavno glupi. Sta znaci poredjenje RT i TENT, kao sta kenjamo za RT kad bacamo papirice po ulici... A ako RT napravi rudnik to pomaze kako tacno TENTu? Isto tako uvodjenje Franka u pricu... mislim 1/2 forumasa vozi kola ciji proizvodjaci su ovako ili onako pomagali Hitlera. Neke stvari ne pomazu diskusiji...

Poseban par rukava je AV i prica oko njega. On mora da dodje u diskusiju, ali prvo (po meni) da vidimo ima li taj rudnik IKAKVOG smisla. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Arsa je vec detaljno objasnio: nije samo rudnik u pitanju vec I lanac izvodjaca, podizvodjaca, dobavljaca itd. Jer taj rudnik ce trositi materijale za podgradjivanje - mreze, ankere, spric beton, dakle, gvozdje, celik, cement, pesak, zatim eksplozive, gorivo, te hemikalije u procesu prerade. 

I nije samo taj jedan rudnik u pitanju jer jedna lasta ne cini prolece. Vec nastavak jednog momentuma u rudarskoj industriji koji je krenuo sa ozivljavanjem RTB Bor, zatim otvaranjem novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, preko Rio Tinta do jos par rudnika koji potencijalno mogu da se otvore - trenutno se rade geoloska istrazivanja. To je jedan zamajac rudarske industriji koja ima potencijala da izvuce Srbiju iz siromastva. Fabrika baterija bi bila jos jedan bonus- bingo ako bi i to moglo da se realizuje. 

Eto to je taj siri kontekst o kome diskutujemo. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Arsa je vec detaljno objasnio: nije samo rudnik u pitanju vec I lanac izvodjaca, podizvodjaca, dobavljaca itd. Jer taj rudnik ce trositi materijale za podgradjivanje - mreze, ankere, spric beton, dakle, gvozdje, celik, cement, pesak, zatim eksplozive, gorivo, te hemikalije u procesu prerade. 

I nije samo taj jedan rudnik u pitanju jer jedna lasta ne cini prolece. Vec nastavak jednog momentuma u rudarskoj industriji koji je krenuo sa ozivljavanjem RTB Bor, zatim otvaranjem novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, preko Rio Tinta do jos par rudnika koji potencijalno mogu da se otvore - trenutno se rade geoloska istrazivanja. To je jedan zamajac rudarske industriji koja ima potencijala da izvuce Srbiju iz siromastva. Fabrika baterija bi bila jos jedan bonus- bingo ako bi i to moglo da se realizuje. 

Eto to je taj siri kontekst o kome diskutujemo. 

Znači tebra, samo da si dodao još kolio se povećava džidipi i da ćemo biti najrudarskija sila u regionu ovo je original Vučić izjava.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

Arsa je vec detaljno objasnio: nije samo rudnik u pitanju vec I lanac izvodjaca, podizvodjaca, dobavljaca itd. Jer taj rudnik ce trositi materijale za podgradjivanje - mreze, ankere, spric beton, dakle, gvozdje, celik, cement, pesak, zatim eksplozive, gorivo, te hemikalije u procesu prerade. 

I nije samo taj jedan rudnik u pitanju jer jedna lasta ne cini prolece. Vec nastavak jednog momentuma u rudarskoj industriji koji je krenuo sa ozivljavanjem RTB Bor, zatim otvaranjem novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, preko Rio Tinta do jos par rudnika koji potencijalno mogu da se otvore - trenutno se rade geoloska istrazivanja. To je jedan zamajac rudarske industriji koja ima potencijala da izvuce Srbiju iz siromastva. Fabrika baterija bi bila jos jedan bonus- bingo ako bi i to moglo da se realizuje. 

Eto to je taj siri kontekst o kome diskutujemo. 

 

Masis poentu... To o cemu ti pricas nije lanac povecanja vrednosti, vec logistika koja je potrebna da bi se vadila sirovina. Imas sirovinu --> poluproizvod --> gotov proizvod. U ovom slucaju litijum --> baterija --> EV (ili sta vec). Naravno da je bolje imati zaposleno (na nivou drzave) 1000 ljudi na pravljenju EV nego hiljadu rudara. Ovo o cemu ti pricas je bombona za ekipicu: ucipi se kod RT da si im dobavljac za eksploziv, ankere ili sta vec, svima pet... sem svima nama ostalima. 

 

I odkad je rudarstvo stratesko opredeljenje Srbije? Ili maline ili rudarstvo, nema oba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

potrebna mi je i garancija da će tako i biti, koji su rizici od neke havarije, izlivanja ili oslobađanja u vazduh otrovnih materija, kakva se reakcija predviđa, ko je dužan da otkloni posledice, na koji način i ko nadoknađuje pričinjenu štetu.

 

4 hours ago, Div said:

ne verujem Vučiću, Ani Brnabić, Zorani , i u svoj višenedeljnoj frci oko ekologije, ne mogu da se setim imena ministarke za zaštitu životne sredine, nešto je ne videh i ne čuh da se oglasila, očito se ne meša u svoj posao.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Darth Bane said:

Arsa je vec detaljno objasnio: nije samo rudnik u pitanju vec I lanac izvodjaca, podizvodjaca, dobavljaca itd. Jer taj rudnik ce trositi materijale za podgradjivanje - mreze, ankere, spric beton, dakle, gvozdje, celik, cement, pesak, zatim eksplozive, gorivo, te hemikalije u procesu prerade. 

I nije samo taj jedan rudnik u pitanju jer jedna lasta ne cini prolece. Vec nastavak jednog momentuma u rudarskoj industriji koji je krenuo sa ozivljavanjem RTB Bor, zatim otvaranjem novog rudnika Cukaru Peki kod Bora, preko Rio Tinta do jos par rudnika koji potencijalno mogu da se otvore - trenutno se rade geoloska istrazivanja. To je jedan zamajac rudarske industriji koja ima potencijala da izvuce Srbiju iz siromastva. Fabrika baterija bi bila jos jedan bonus- bingo ako bi i to moglo da se realizuje. 

Eto to je taj siri kontekst o kome diskutujemo. 

 

Još kad dodaš koliko bi se dodatno lekara, onkologa, pulmologa zaposlilo, pa koliko bi pogrebna preduzeća imala više posla...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

@Arsenije Pesic ovo sto si poslao je vrlo dobar tekst, barem nama laicima su neke stvari razjasnjene tipa zasto neko nezavistan ne moze da pise studiju o uticaju na zivotnu sredinu. Imam tu nekoliko nedoumica i zakljucak koji common sense nalaze. 

Prvo, covek objasnjava da proces nije toliko upitan (iako samim tim sto je "inovativan" meni budi sumnju), ali objasnjava da kolicina arsena negde nestaje u procesu. Dakle, gde to ide? Ustvari, to je manji problem. Problem je da firma koja time zeli da se bavi, to ne objasnjava. Greska u racunu? Ne verujem. 

Druga stvar koja meni smeta je sto, tako tipicno za naucne radnike, on umanjuje znacaj drugih oblasti (tipa bioloskih) koje mogu da budu pogodjene, ali zato vrlo jasno (i verovatno arumentovano) objasnjava zasto ona zena u vezi voda lupeta. To je ta naucnicka arogatnost koja dozvoljava nekim diskusijama da traju vekovima. Hocu da kazem, da na kraju krajeva, nas kao stanovnike Srbije zanima end-to-end efekat tog rudnika. Dakle ako stvarno postoji neki strateski plan, ideja da se sutra Vojvodina napaja vodom iz jadarskog basena, onda to treba uzeti u obzir. 

Sve ovo vise su stvari koje se daju resiti... ono sto plasi je sto od strane izvodjaca postoji:

- istorija unistavanja covekove okoline. 

- apsolutna netransparentnost u procesu. Vrlo su radi da poklone ikonu svetog Nikole crkvi u koju niko nikad vise nece ici, ali da naprave neki panel ili na razuman nacin ukljuce lokalnu zajednicu - to jok. 

 

Te stvari nisu slucajne. Ili ako verujes da jesu, to je podjednako tome da verujes da AV stvarno zeli dobro ljudima tog kraja. Ja nisam strucnjak, ali umem da citam. Koji su rizici ako nesto podje po zlu, ili jednostavno ako ne podje?

Evo ga clanak koji vrlo lako objasnjava neke stvari:

https://www.greenbiz.com/article/lithium-mining-booming-heres-how-manage-its-impact

Dakle proces nije jednostavan, postoje nove tehnike obrade i kljuc je u komunikaciji. Imas situaciju da se RT hvali nekim tehnikama, ali komunikacija je 0. Hoces da mi kazes da firma koja trosi na PR milijarde globalno to ne zna da radi?! E pa to pas s maslom ne bi pojeo. 

 

Dolazimo do onoga sto ja zapravo hocu da pitam. Moja struka je ekonomija (bila nekad ali sam u srcu i dalje racunovodja) i cenim da sve stvari se daju izracunati. O kojoj dobiti mi zapravo ovde govorimo? Koji je to tacno downstream lanac koji se ovde ocekuje? Nisam bio lenj, pa sam guglao proizvodjace baterija i (kineskog nisam ni uzeo u razmatranje iz ociglednih razloga) nijedan nema fabriku ni u argentini, ni u cileu... Ne kazem da je nemoguce, moguce je - ali na istu foru kako smo privukli i sve ostale: dacemo vam beskonacan subsidy na cenu sirovine i radne snage, jedan vek nemorate da platite porez i ne radite nista u vezi cuvanja zivotne sredine. I tako cemo privuci ili kineze ili neke opskurne likove koji plivaju u takvoj vodi. I tu se vracamo na ono JEDINO sto znamo sada, to jest onaj vrabac u ruci: rudna renta i par hiljada ljudi zaposlenih u rudarstvu u kraju koji sa rudarstvom veze nema. Sta gubimo? A pa to se itekako da izracunati: decenije izgubljene dobiti bavljenja necega sto se furamo da je buducnost Srbije (poljoprivreda), rada nekih zanatlija i ljude koji kada parama od RT kupe tu neku garsonjeru u BWu ce postati neki lumpenproleteri za 5 godina. Koji deo masim u tom downstream businessu?

 

I za kraj, cisto da odrzimo neki smisao u ovoj diskusiji, jer verujem da ima nas nekoliko koji bismo hteli da i nesto naucimo iz ovoga... Ajde da se manemo nekih argumenata koj isu jednostavno glupi. Sta znaci poredjenje RT i TENT, kao sta kenjamo za RT kad bacamo papirice po ulici... A ako RT napravi rudnik to pomaze kako tacno TENTu? Isto tako uvodjenje Franka u pricu... mislim 1/2 forumasa vozi kola ciji proizvodjaci su ovako ili onako pomagali Hitlera. Neke stvari ne pomazu diskusiji...

Poseban par rukava je AV i prica oko njega. On mora da dodje u diskusiju, ali prvo (po meni) da vidimo ima li taj rudnik IKAKVOG smisla. 

 

 

 

E bravo, konačno se diskusija kreće u nekim konkretnim pravcima i prava pitanja se postavljaju.

 

Što se tiče ekologije, evo sada se sa nekih apstraktnih, uopštenih i apokaliptičnih priča vraćamo na konkretne probleme, a nije da ih nema. Jedan od njih je arsen. I naravno da ne može da nema arsena u bilansu, naravno da ne može negde da se izgubi i naravno da mora da se definiše šta će biti s njim.

 

Što se tiče pitanja iz tvoje struke. Nisam ekonomista ali volim da pogledam :classic_biggrin:  Rađena je kao neka studija, ja neuMem da proCenim koliko validna. Ali računam, kao osnov za dalju priču može da posluži.

Link to comment
Share on other sites

Osnovna stvar kod ovih megalomanskih projekata je da stručna javnost bude transparentno upoznata sa projektom, njegovim benefitima i negativnim efektima, sa svim aspektima priče. Toga ovde nema. Važan deo priče je kontrola izvođača radova putem različitih mehanizama, što kroz propise, što kroz različite inspekcije, imajući u vidu očigledno veliki uticaj projekta na stanovništvo i privredu. To je deo u vezi kojih se lopovima na vlasti apsolutno ne može verovati, oni su interesna grupacija koja apsolutno ništa ne radi radi "opšteg interesa" već radi uskih privatnih interesa vrha kartela. Kada znamo ko je ministarka zaštite životne sredine (čak i za neverovatno niske sns standarde ona je otpad), a ko je duh koji lebdi iznad tog i svih ostalih ministarstava - zaista nije lako biti optimističan u vezi ovog projekta, naročito s obzirom na jednu opštu netransparentnost sa obe strane - i od RT i od države.

 

A da među ekološkim protestantima postoji mnogo onih kojima je antizapadnjaštvo narativ, to je tačno. Međutim, u ovom slučaju možda ipak postoji neki zajednički imenitelj između takvih i proevropski orijentisanih građana koji su jako zabrinuti za svoju budućnost i budućnost svoje dece. 

 

Inače, svaki protest i borba treba za cilj da imaju isto - da AV i makar hardcore ekipa oko njega završe u Zabeli na 30 do 40 godina uz oduzimanje nelegalno stečene imovine.

  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Masis poentu... To o cemu ti pricas nije lanac povecanja vrednosti, vec logistika koja je potrebna da bi se vadila sirovina. Imas sirovinu --> poluproizvod --> gotov proizvod. U ovom slucaju litijum --> baterija --> EV (ili sta vec). Naravno da je bolje imati zaposleno (na nivou drzave) 1000 ljudi na pravljenju EV nego hiljadu rudara. Ovo o cemu ti pricas je bombona za ekipicu: ucipi se kod RT da si im dobavljac za eksploziv, ankere ili sta vec, svima pet... sem svima nama ostalima. 

 

I odkad je rudarstvo stratesko opredeljenje Srbije? Ili maline ili rudarstvo, nema oba.

Mozda sam se lose odrazio, ali nisam mislio na lanac povecanja vrednosti vec upravo na tu logistiku koja ce sigurno biti uposlena - a to je vec par hiljada ljudi. Recimo Trajal ce prodavati vise eksplozive, cementare i peskare vise peska i cementa  itd. Moja poenta ( a i Arsa je to jos bolje opisao) da je potencijalno ekonomski benefit ipak znacajno veci od pukih matematickih "X tona Li puta cena 1t Li = xxx dolara". 

Ako bi se jos "ubola" i neka fabrika baterija - to bi bio bingol! 

Fabrika automobila na elektricni pogon - to je u ovom momentu previse spekulativno. 

Znacaj projecta Jadar prevazilazi trenutna dnevno- politicka desavanja. Tema je za razmisljanje i za neku novu vlast koja ce doci posle Vucica. 

Link to comment
Share on other sites

  

On 12/12/2021 at 11:19 AM, A sad said:

 

Cak se u tekstu ni ne navodi da su nesto saradjivali sa Frankovim rezimo. Jedino da je neki od direktora Rio Tinta izjavio da od kad je Franko zauzeo tu teritoriju 1937 nema problema sa radnicima. Izjava je bas iz te 1937 godine. Pa logicno je da nije vise bilo problema te godine sa borcima za radnicka prava jer ih je Franko sve resio nevezano da li su u Rio Tintu ili negde drugde.

 

Plus tekst je napisala organizacija za koju se ne moze reci da nije pristrasna. Radi se o sindikatu luckih radnika (generalno nemaju nikakve veze sa rudarstvom), koji je poznat po levicarskim akcijama, ali i demonstracijama protiv Izraela. 

Ne samo to, mnogi članovi sindikata su učestvovali u oružanim borbama u građanskom ratu (sindikati su imali svoje paravojne formacije), i to ne samo u Huelvi/basenu Ria Tinta*.

 

Recimo, ako posetite Sevilju, u jednom naselju na desnoj obali reke Gvadalakivir možete nabasati na jedan stub koji je podignut na mestu gde je jula '36 u zasedu upala kolona od 500 Rio Tintovih radnika (članova CNT i UGT sindikata) i žandarma ("Nacionalne garde") koji su nosili dinamit iz Huelve u Sevilju, kamionima uzetim od firme Rio Tinto. Tu je u borbi ubijeno nekih 30ak sindikalaca, 70ak pohapšeno i kasnije streljano, a nekih 300 uspelo da se izvuče i vrati nazad u Huelvu, u kojoj isprva nije uspeo nacionalisticki puc, ali je ubrzo potom zauzeta i podvrgnuta represiji nadprosečnog intenziteta čak i za tadašnju Španiju (za guvernera Huelve je postavljen žandarm koji je postavio zasedu u Sevilji, promenivši ratnu stranu u sred pomenutog pohoda) - u okviru koje su svakako hapšeni i Rio Tintovi sindikalci. A, kako sam detaljno pisao u jednom od prethodnih postova, tada je nastupio i izuzetno težak period za samu kompaniju RT u Španiji, rezultiravši konačnim proterivanjem firme iz zemlje za vreme Frankove diktature, nakon 80ak godina poslovanja, sa područja zbog kojeg je firma osnovana i po kojem je dobila ime*.

 

Ovo je sve, naravno, irelevantno za Srbiju, ali sam hteo da proverim da li su ovde argumenti ozbiljni ili je nakupljeno sa interneta sve o šta se neko sapleo - a za ovo o saradnji sa fašistima kao i za kukanje da su Africi bile male plate i da nije bilo penzionog, regresa i kežual frajdeja sam znao da su takva pojave (svaka iz svojih razloga koje sam obrazložio), pa za Indoneziju i Madagaskar ne moram ni da proveravam nego mogu da zaključim da se i tu radi o sličnoj stvari...

 

 

* inače, većina ljudi verovatno zna ali pošto je tema o RT-u neka bude zapisano i ovo. Rio Tinto ili na španskom Crvena Reka je reka u Andaluziji koja se kod grada Huelva uliva u Atlanski okean, crvene boje od teških metala koji se u njoj nalaze, prirodni, naučni i turistički kuriozitet. Basen Rio Tinta predstavlja izuzetno bogato rudno nalazište koje se eksploatiše od Bronzanog doba, zbog nje je kompanija izvorno i osnovana i po njoj je dobila ime:

spacer.png

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Juče smo u utisku nedelje mogli čuti da će se komplet opozicija i udruženja građana dogovoriti oko protesta i zajedno ih organizovati ubuduće. Imaće zajedniči cilj. Koliko sam razumeo cilj će najverovatnije biti (još se nisu usaglasili) promena prostornog plana od prošle godine po kojoj je planirano 600 hektara za rudnik. Ovo je urađeno iako ne postoji studija o uticaju na sredinu niti bilo koja druga dozvola iz čega jasno možemo videti da je vlast PR Rio Tinta.

 

Ovo je već ozbiljniji pristup. Imamo neki dogovor komplet opozicije i imamo realan zahtev koji je ispunjiv bez ikakvih problema (osim egoa diktatora) tako da je ovo već ozbiljan poziv za proteste. Ako uspeju ovo da se dogovore i nastupe zajedno ja sam sledeće subote ponovo na blokadama. A ako ostane sa ovim nerealnim zahtevom da se RT protera iz Srbije neka se sami zajebavaju sa tim.

 

Bilo bi dobro da saznamo da li prostorni plan uopšte može da se menja na ovaj način za projekat koji nema nikakve dozvole ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Citam ove razne objave po FB u vezi Rio TInto i po pravilu su ti koji to dele u isto vreme i antivakseri :classic_ninja:

Rio Tinto, farmakoloska mafija, vakcine, Bil GejC, kraj sveta, reptili i ostale zavere, sve skupa zajedno pomesano. :krstipd4:

Nasi ljudi tako nadju nesto, pa se onda nakace, nikako da se smire, onda izadju na ulice i tuku jedni druge :smiley18:

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

E bravo, konačno se diskusija kreće u nekim konkretnim pravcima i prava pitanja se postavljaju.

 

Što se tiče ekologije, evo sada se sa nekih apstraktnih, uopštenih i apokaliptičnih priča vraćamo na konkretne probleme, a nije da ih nema. Jedan od njih je arsen. I naravno da ne može da nema arsena u bilansu, naravno da ne može negde da se izgubi i naravno da mora da se definiše šta će biti s njim.

 

Što se tiče pitanja iz tvoje struke. Nisam ekonomista ali volim da pogledam :classic_biggrin:  Rađena je kao neka studija, ja neuMem da proCenim koliko validna. Ali računam, kao osnov za dalju priču može da posluži.

 

Treba vremena ovo analizirati... prvo podaci pa ocene za kraj... Gledao sam godisnje izvestaje RT... njima je trenutno EBITDA za ceo segment minerala (kojima litijum pripada) oko 1.4B$. Ako uzmemo da Srbija planira da ima 70M$ poreza, sa stopom od 15% racunaj na EBITDA od oko 0.5B. Sta ovo znaci? Da Jadar za RT znaci jako puno jer njihov segment minerala obuhvata stosta sto nije litijum. Dakle, ovo je veliko. 

Da nadjemo nesto sa cim cemo da poredimo... jedino sto mi je uporedivo u Srbiji je NIS. Ako pogledamo 2019 (jer 2020 je slaba zbog korone), NIS je imao EBITDA od 0.4B. Njihov porez na dobit koji su platili te godine je 28m$. Sta hocu da kazem? Ako su Rio Tinto i NIS firme slicne velicine, ne moze se od RT ocekivati da plati vise od 2x vise poreza na dobit. Ja bih tu cifru revidirao na 30-40M$ godisnje. Porez na dividendu ne znam kako da dodjem do ove cifre od 20m... Ako se cela dobit (koja neka i bude 70m) isplati kao dividenda: 70x0.15 = 10.5m. Gde je drugih 10m$? 

Dalje... predvidjaju 7.4m$ poreza na zarade. prvo moramo da razdvojimo porez od doprinosa jer je jedino porez prihod drzave, doprinosi su nesto drugo. Oni predvidjaju prosecnu zaradu od 1222$ po coveku i 1200 zaposlenih. Porez u tih 1222 je 157$ x 12 x 1200 = 2.3m$. 

Ono sto sam ja uspeo da saberem je: porez na dobit + dividenda + rudna renta (kakva jeste) + porez na plate = 40m + 10m + 32m + 2.3m = 85m$ godisnje. Postoji tu jos prihoda, da se ne lazemo: svaka masina koja bude uvezena, bice oporezovana i carinjena. Ali to se sve opet uklapa u tu neku cifru od max 100m godisnje i to ako sve ide kao po loju. 

 

Moj licni zakljucak: taj projekat, ovako koncipiran je sviranje kurcu. Ja ne vidim tih 100m godisnje kao nesto sto pravi razliku Srbiji a cak ni nesto posebno Loznickom kraju... A tek treba da uvedemo u jednacinu sta mi zapravo dajemo za tih 100m godisnje: zemlju koja se obradjuje, vodu koja se pije, itd, itd... 

 

To bi bilo to... cifra koja je navedena u tvom linku je previse optimisticna plus sto bi rekao jedan moj kolega: numbers can be bullshit, but they have to add up. Ove cifre doesnt add up... jos jedan razlog za sumnju. 

 

izvor osim tvog linka: https://www.riotinto.com/-/media/Content/Documents/Invest/Financial-news-and-performance/Results/RT-Half-year-results-2021.pdf?rev=d26af5a46e204cb9b5b5b2b4defe0370

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma sve je to lepo, ama rekao je čovek pre nekoliko strana. Rio Tinto (ili bilo šta drugo slicno) je privatna kompanija, a ne neprijateljska diplomatija koju je moguce proterati, a privatna kompanija ako posluje po zakonima zemlje X, ima pravo da posluje u zemlji X, i to je sve. Neće nikakav "narod" određivati da li je "zemlji X potreban rudnik", ili joj je potreban mudnik ili bilo šta.

 

To jest, to u normalnim zemljama, a u nekakvim fašističkim ili šta su već, možda. Ali onda zemlja takvog "naroda" ne treba da se čudi kad niko normalan sa njom ništa ne želi da ima, niti je shvata kao "svoju zemlju" te ga prema tome baš stoli bojko šta god se u njoj/njoj dešavalo, i njoj i the narodu, je li tako, tako je.

 

Plus, taj "narod", jel ono beše podvrsikivao od sreće i tukao se za piletinu kad mu je došao Lidl?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Citam ove razne objave po FB u vezi Rio TInto i po pravilu su ti koji to dele u isto vreme i antivakseri 

 

Nisu...

Naravno ima i gomila takvih primera,ali baš je preterano tvrditi da su po pravilu svi protivnici RT antivakseri ....

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma sve je to lepo, ama rekao je čovek pre nekoliko strana. Rio Tinto (ili bilo šta drugo slicno) je privatna kompanija, a ne neprijateljska diplomatija koju je moguce proterati, a privatna kompanija ako posluje po zakonima zemlje X, ima pravo da posluje u zemlji X, i to je sve. Neće nikakav "narod" određivati da li je "zemlji X potreban rudnik", ili joj je potreban mudnik ili bilo šta.

 

To jest, to u normalnim zemljama, a u nekakvim fašističkim ili šta su već, možda. Ali onda zemlja takvog "naroda" ne treba da se čudi kad niko normalan sa njom ništa ne želi da ima, niti je shvata kao "svoju zemlju" te ga prema tome baš stoli bojko šta god se u njoj/njoj dešavalo, i njoj i the narodu, je li tako, tako je.

 

Plus, taj "narod", jel ono beše podvrsikivao od sreće i tukao se za piletinu kad mu je došao Lidl?

sam nalećeš na volej nesvesno!  eto to je ono što bode oči prosečnom građaninu Srbije, to što RT i oni koji su u talu sa njima hoce da provuku sve to i zakonski a to rade nasilno bez ikakve zakonske osnove. dakle ne moze se na silu niko naterati da proda zemlju ili je napusti kakav gid zakon AV izglasao u Skupštini. tu je glavni problem i zbog toga su protesti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisu. Protesti su zbog onoga sto je pisao @Beonegro sa posebnim osvrtom na hibsteraj j komunjizam. To se slucajno uklopilo, a da su protesti zbog toga to pricajte onima u vrtiću, koji još ne znaju kako se u Srbiji postuju zakoni, i šta većina Srba misli o samoj toj ideji o poštovanju zakona i pravila. Šifra Petko, Robinzonov družbenik.

 

Uz to, u redu je da postoje ekoloske organizacije koje organizuju proteste protiv otvaranja rudnika, seče suma, lovljenja jegulja, pišanja u vodu dok je neko na plaži, wgaf, ama da se prave neki referendumi, javne rasprave i drugo gde će "narod" odlučivati "da li je zemlji potreban rudnik" to je bezumništvo.

 

Takođe je totalno OK da firma lobira da se usvajaju zakoni koji bi joj isli na ruku, dok su u skladu sa postojećim zakonima koji su iznad tih zakona. Ali ni o tome neće odlučivati "narod" dranjima na ulicama.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ma sve je to lepo, ama rekao je čovek pre nekoliko strana. Rio Tinto (ili bilo šta drugo slicno) je privatna kompanija, a ne neprijateljska diplomatija koju je moguce proterati, a privatna kompanija ako posluje po zakonima zemlje X, ima pravo da posluje u zemlji X, i to je sve. Neće nikakav "narod" određivati da li je "zemlji X potreban rudnik", ili joj je potreban mudnik ili bilo šta.

 

To jest, to u normalnim zemljama, a u nekakvim fašističkim ili šta su već, možda. Ali onda zemlja takvog "naroda" ne treba da se čudi kad niko normalan sa njom ništa ne želi da ima, niti je shvata kao "svoju zemlju" te ga prema tome baš stoli bojko šta god se u njoj/njoj dešavalo, i njoj i the narodu, je li tako, tako je.

 

Plus, taj "narod", jel ono beše podvrsikivao od sreće i tukao se za piletinu kad mu je došao Lidl?

 

Ti ponekada imas jako kvalitetne postove, ali ponekada u nekoj subjektivnoj, rekao bih, iracionalnoj netrpeljivosti prema drzavi Srbiji i narodu odavde uopste, skreces u totalnu krajnost i pises i sto jeste i sto nije. U vecini tvojih postova konstantno provejava ta netrpeljivost i konstantno potenciras "Srbi zasluzuju ovo ono, narod glup, niko nece sa Srbijom, sve sto se desava zasluzuju..." karikiram ne govoris ovim recima ali to je sustina. Gledaj, ne znam sta ti je skrivila drzava, ali ako si vec otisao preko, ako si uopste iz Srbije, uzivaj sto su se resio Balkana uopste, jer iskreno da ti akzem nista nije mnogo bolje stanje ni u ostalim drzavama niti  je narod u okolnim drzavicama nesto prosveceniji nego Srbi po staroj navici zbog te povezanosti sa Rusijom i Kinom" budu oci" sto se kaze. Pa zapadni mediji baacaju sav fokus na nas zbog toga, nije da nisu u pravu ali to je vec druga tema.

Elem, da se vratimo na temu, Rio Tinto, po tebi narod ne treba da se pita nista u kakvoj ce okolini da zive , znaci drzava kaze e nama je potreban rudnik i cao, to sto ces ti da zivis u zatrovanoj sredini i sto drzava hoce izmedju ostalog da ukine cenzus na referendumu pa da stranacki botovi odluce umesto tebi je vrhunac demokratije?  To sto ce da zatruju crnomorski sliv po tebi je ok? Pa u Nemackoj npr da se ovako nesto desi, pa vlada bi pala zbog ovoga, da ne pricam o pokusaju legalizacije tog nasilja u ovom spornom zakonu.

 

Ti si totalno zamenio teze, upravo ovo sto hoce Vucic je odlika totalitarnih drzava, sve te prljave tehnologije kako ti kazes "normalne" drzave sele sa svojih teritorija, i guraju ih upravo u zemlje gde to moze da prodje zbog ovakvih rezima na vlasti. Sto Britanci ne otvaraju rudnike nikla i litijuma na svojoj teritorije recimo, ili Nemci sto ne dobijaju gas iz uljnih skriljaca recimo nego ga uvoze iz Rusije? Daj i ti malo realnosti, ti i nemas pojma u cemu je problem, samo dodjes da opljunes...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ovde na forumu su suporteri RT oni koji zive preko.. Neki u Kanadi bese.... Pa kao Kanada i Rusija zive od rudnika...  Da.. Ali su kod njih ti rudnici barem 1000km od naseljenih mesta. To su najvece zemlje na planete...  Pa cak i taj u Australiji... da nisu prehebali te pecine Aboridzina ne bi se nista desilo- Australija je ogromna...

 

Takodje i za ove iz BG kruga dvojke koji navijaju za RT.... uzmite lenjir i premerite razdaljine od rudnika do grada u Australiji i ovaj od Loznice pa do Dorcola...  Uz sve to- Jadar se sliva u Drinu , Drina u Savu...  tako da to sve stize i u BG... pa cete piti flasiranu vodu od 1 evro.. a mozda cete se i kupati sa njom...  Cak i ako vam Vesic ne prehebe Makis.. jer ce se voda iz Save podzemno sliti  i u Makis

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...