Jump to content

VN Abudabija 2021


Radoye

Recommended Posts

Ako Mercedes pokušava da igra neku igru moći neka idu, slobodno. Odmah će se naći neki novi proizvođač. Ili nekoliko njih.

 

Ali u stvari neće! Niko ne želi da se uključi u šampionat od kada su na snazi ova pravila o pogonu i nenormalne količine novca koje su upumpane u njihov razvoj. Sama FIA je kriva što je popustila proizvođačima pa je sada oni drže u šaci. Što rekoste, ako Merc povuče motore nestade 8 bolida sa grida. Bio je Berni u pravu onomad kada je govorio o hibridnoj tehnologiji, ko bi rekao.

 

Za mene je najveći dokaz nemoći FIA bila odluka da se zamrzne razvoj motora kako bi Red Bul nadomestio odlazak Honde. Gde je bila FIA da zaštiti Williams osamdesetih kada ih napustila Honda pa su tavorili negde u sredini tabele sa Judd motorima? Nije bilo ni potrebe za time jer je uskočio Renault sam i ponovo napravio jak tim. Isto važi i za Mclaren kada je lutao devedesetih sa Fordom i Pežoom dok nije naišao Mercedes. Jednostavno, tada je F1 mogla da sebi dopusti da neka velika ekipa nestane iz šampionata jer ima ko će nov uskočiti. Danas bi odlazak bilo koje ekipe bila propast i kraj F1.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Radoye said:

 

7 hours ago, Radoye said:

Koji smo svi mi magarci.

 

Isto bih rekao i da je titula dodeljena ovom drugom, ovo je sve bilo jedna rezirana predstava.

 

od pamtivjeka se zvase, najbrzi cirkus.

 

Sad citam komentare "na live" dok je trka trajala. Krstim se i lijevom i desnom. 100 prognoza a 99 pogresnih.

Ovo je postao napredni kurton od najbrzeg cirkusa.

Kakav virtuelni SC, kakvo palamudanje sa izbacivanjem pjescane povrsine pa se voze precicom kako im se cefne, odnosno ko ima kakav uticaj u FIA pa prolazi s kaznom ili bez nje, kakvi q... hibridni motori i da se vozi sa par L. goriva i da nema tankanja ( tu je i bila velika draz svega sa taktikom ), kakav jedan proizvodjac guma....ima toga jos puno puno...

 

Jedan je MS

Edited by Abizolirni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Umesto da Mercedes trosi energiju i resurse u narednim mesecima oko ovoga, treba lepo da se usresrede da naprave auto i nastave dominaciju ako zele. Ovo ce im se samo obiti o glavu. 

 

Sta ce na sudu drugacije da im kazu od onoga sto im je FIA rekla? Samo uzaludno trosenje vremena. 

 

Hamilton da je gospodin kakvim se predstavlja lepo sam treba da izadje i trazi povlacenje bilo kakvih tuzbi. Uzeo je prvu titulu na nacin na koju ju je sad izgubio i to je to. Karma je uradila svoje i verujem da je i sam toga svestan. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MrIncredible said:

Iz svega ovoga bi bilo dobro da se precizno definisu pravila, koji su dozvoljeni manevri a koji ne, da li Max sme da onako izgura Hamiltona ili ne (Alonsovo "You always have to leave space"), da li Hamilton sme onako da se vrati na stazu itd itd. Ali ne deluje da ide u tom smeru.

Prvo vratiti pesak i travu, pa da ih pitam koliko će biti “hrabri” i “pametni” da se tako izguravaju, pri tome dozvoljavajući i samom sebi da se voze pored staze kao da je prečica. 
 

Nego to su samo pusta maštanja, to je prošlo i nepovratno vreme

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, greenenvy said:

Hamilton da je gospodin kakvim se predstavlja lepo sam treba da izadje i trazi povlacenje bilo kakvih tuzbi. Uzeo je prvu titulu na nacin na koju ju je sad izgubio i to je to. Karma je uradila svoje i verujem da je i sam toga svestan. 

 

Dodelila mu je direkcija trke na tanjiru?

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Radoye said:

 

Dodelila mu je direkcija trke na tanjiru?

 

 

Tako sto ju je dobio nepravedno u poslednjem krugu. 

 

Dodatno je sve to obelezio crashgate zbog cega je Massa ostao bez poena. Ako cemo retroaktivno da menjamo rezultate, onda je i ta trka trebala da bude ponistena i da se Massi dodeli titula. 

 

Direkcija trke je sjebala stvari sto nije bilo crvene zastave i da se sve zavrsi trkanjem pod istim uslovima. Da se trka zavrsila pod safety car-om pisali bismo kako je po ko zna koji put FIA presudila u koristi Mercedesa i Hamiltona. 

 

A mogli su da povuku potez. Jeste da bi Hamilton bio iza Maxa u tom slucaju ali bi sad on njemu uradio isto ovo sto je Max njemu. Dodatno je Merc kod VSC-a mogao da povuce potez, samo eto, nisu smeli. Uostalom, SC je bas to, cista lutrija. Hamilton je danas bio bolji, ali jbg, ne dobija uvek bolji u datom trenutku. 

 

Msm lako je biti general posle bitke, ali obrni okreni, Bottas u Madjarskoj i Silverstone su Maxa kostali mnogo mnogo vise nego Hamiltona bilo sta tokom sezone. Ona sramota u Beligiji je slaba kompenzacija za ta dva faula. A znamo te dve trke sta su okinule sve do kraja. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, greenenvy said:

 

Tako sto ju je dobio nepravedno u poslednjem krugu. 

 

Kako je to bilo nepravedno? Glok je rizikovao i pokusao da dodje do cilja na slikovima, nije upalilo, Hamilton ga je cisto pretekao na stazi. Mozemo da kazemo da je imao vise srece nego pameti ali dobio je fair and square, nije bilo intervencije sa strane. Ovo je direkcija trke odlucila.

 

 

31 minutes ago, greenenvy said:

 

Dodatno je sve to obelezio crashgate zbog cega je Massa ostao bez poena. Ako cemo retroaktivno da menjamo rezultate, onda je i ta trka trebala da bude ponistena i da se Massi dodeli titula. 

 

Crashgate jos tada nije ni faktorisao, o tome se saznalo godinu dana kasnije, u momentu kad se sve dogadjalo niko pojma nije imao da je u pitanju bila namestaljka. Rezultati koliko ja znam nisu retroaktivno menjani, Alonso se i dandanas vodi kao pobednik. A koliko se secam Masu je tu pored Briatoreovog mesetarenja jos vise sjebalo to sto su ga u Ferariju pustili iz boksa pre nego sto su mu otkacili crevo za gorivo.

 

Sad ce ispasti da je Mozlijeva FIA zelela da pogura Hamiltona i Meklaren. Ona ista FIA koja ih je prethode sezone diskvalifikovala iz sampionata i kaznila sa $100M i kojoj su tih godina tepali "Ferrari International Assistance". Ako cemo da trazimo ptimer mesanja direkcije trke u rezultate te sezone onda ne treba gledati mnogo dalje od Spa - a ta odluka nije bila u Hamiltonovu korist.

Milim, generalno me libo racku i za Hamiltona i za Ferstapena, nijedan od njih nije "moj", najradije bih da je bilo kako moguce da je neko treci uzeo titulu bas kao onomad Kime sto je "ukrao" Alonsu i Hamiltonu za 1 bod. Ali ovo cemu smo svedocili u nedelju je bio cist skandal. I rekao bih potpuno istu stvar da je na ovakav nacin Hamilton uzeo titulu. Direkcija trke se direktno umesala i resila kome ce dodeliti titulu.

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Radoye said:

 

Dodelila mu je direkcija trke na tanjiru?

 

Zbog odluke o propuštanju sporijih bolida? Pa zar se to ne radi uvjek? Zbog čega u tom slučaju ne bi smeli to da urade? Naravno, ta je odluka išla na ruku Maxu. Da nisu, išla bi na ruku Lewisu. Ovako smo barem imali fantastičan krug dvojice najboljih vozača današnjice, wheel to wheel, bez prljavih poteza. 

Kao da je prije bilo sve čisto. Recimo pomeranje Senne na prljav deo staze u Suzuki. Ili kazna zbog neprabilnog ulazka na stazu. Opet Senna. Verovatno je za zagrižene fenove iz 60ih/70ih to bio cirkus. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uvek se puste oni koji su obiđeni za čitav krug. Ali se puste svi a ne samo oni koji su ispred Mad Maxa. Jer šta? Drugi nemaju onda pravo da napadnu one ispred sebe?

 

I uvek se sačeka ceo krug da se ti obiđeni poređaju iza poredka koliko toliko.

 

Ovde ništa od toga nije odgovaralo onome ko je predodređen od Masija da mora da pobedi.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sve sto je RB imao u garazi bacise na Hamiltona i ovaj je ipak bio brzi i rutinski bi trku priveo kraju da nije bilo SC-a ili ove sramne odluke foteljaša. 
 

No, sta je tu je, sledece godine jos jace pa cemo se cerati sto se kaze. Cestitke Maxu & co. 
 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim isto da je moralo da se istakne crvena zastava. To bi bila fer sansa i Hamiltonu da se odbrani, odnosno da ponovo napadne. Malu sansu bi imao, ali bi je imao.

 

Ovo je u konacnici samo veoma nesrecan splet okolnosti za Luisa i to je to. Plakanje oko toga nece nista promeniti. Latifi se sjebao u zid u idealnom momentu za Maksa. Obojica su zasluzili titulu, ali je ne mogu obojica imati. To je sport. 

 

I ja bih voleo da je Novak osvojio US open, ali nije. I sad treba da kukam kao beba? Ne. Imace Luis isto jak bolid i sledece sezone, sa povlacenjem Honde verovatno i apsolutno dominantan. On sam, kao i Max, poneli su se veoma korektno i dostojanstveno do kraja. Ovo je trkanje.

 

Sto se tice "incidenta" iz prvog kruga, Max je cisto obisao Luisa koji je nezakonito presekao krivinu, i trebao je biti kaznjen. Svejedno, Luis bi pobedio, bio je bolji, ali nije imao srece. Kad on moze ovako dostojanstveno da se ponese, on koji je izgubio rekordnu titulu prvaka sveta, zaista je smesno da njegovi navijaci ne slede taj primer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je Max agresivno zatvorio, ali Luis nije smeo da produzi pun gas preko krivine. Mogao je i bez kazne, samo vratis poziciju i teraj dalje.

 

Osim toga, ako pogledas snimak, Max nije cimnuo udesno da izbaci Luisa, samo je jako kasno kocio, sto meke gume i dozvoljavaju. Luis je ovde sracunao rizik kazne od 5 sekundi i nastavio.

 

Takve stvari se rade cele sezone, sad odjednom nema istrage, nema vracanja pozicije. Tu je odgovornost na vodjenju trke u svakom slucaju. Luis je prihvatio tu odluku i nastavio dalje. Nema njegove krivice tu, ali je neshvatljiva odluka direktora trke. 

 

Kao kad u fudbalu sudija odjednom krene da izmislja toplu vodu pa ne gleda VAR. Jebote samo postuj pravila. Ako pravila nisu dobra, menjaj ih ali ne u sred trke.

 

Ponovicu, Luis je apsolutno zasluzio pobedu sinoc. Tu nema dileme. Nije imao srece.

 

Nadam se da ovakvu nekonstantnost u vodjenju trke od strane direkcije vise nikad necemo gledati u F1. Ako se oni ovako useru u prvoj neizvesnoj sezoni posle 10 godina, kako li bi onda reagovali kada bi svaka druga bila ovakva, ili kada bi se ne daj boze umesao jos neko u borbu.

 

Ono sto jos mora da se napomene sa moje strane je da sam iako Maxov navijac, prilicno razocaran njegovim ponasanjem u Brazilu i Saudijskoj Arabiji. Trkanje je jedno, guranje sa staze je skroz drugo nesto. Ali i tu je FIA zakazala. Pustili su malo sranje da procveta u veliko sranje. Nikad vise.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Radoye said:

@DASUBO - problem s tim scenariom je to sto je do sada FIA uvek uspevala da zavadi timove i proizvodjace tako sto bi nekome ili nekima ponudila nefer prednost ako stanu na njenu stranu. Zasto bi Matesic podrzao Mercedes u pokusaju da mu oduzme titulu ako mu (hipoteticki) FIA ponudi da bude sledeci "zlatni tim"? Ta igra se igra jos od Balestra a Mozli ju je usavrsio - onaj ko je' gomna bice maksimalno sabotiran, onaj ko je kooperativan bice maksimalno proteziran a ako i taj krene da je' gomna naci ce se vec neki kompletni levak kome ce na tanjiru da poklone titulu kao Bronu 2009. cisto kao opomenu etabliranima da ne talasaju previse.

 

E sad, ako Dajmleru nekim cudom podje za rukom da zaista formira jedinstveni front onda ni ne moraju da idu protiv FIA dosta je da se jednostavno otcepe i formiraju svoje takmicenje, da ostave F1 bez motora, bez bolida, bez timova. Ako ne racunamo direktno 4 proizvodjacka tima od preostalih 6 samo dva su kadra da naprave kompletan bolid bez da se oslanjaju na "maticnu" ekipu za pomoc u dizajnu i proizvodnji sklopova i komponenti, FIA bi morala da proglasi F2 za F1 ako bi zeleli da imaju kakav-takav grid za sampionat sveta.

 

Sto se mene tice mogu komplet svi da se nose u 3PM, ogadili su mi F1 ove godine ono bas temeljito, mislim da sam konacno uspeo da se skinem s droge, od fudbala su me vec odavno odvikli evo sad cu i ovo da bataljujem 😐

 

Nikada do sada nije bilo toliko očigledno da FIA/Liberty Media/Netflix namešta šampionat i to ne da bi pobedio Red Bull ili Mercedes nego da bi se klanje nastavilo do poslednjeg milimetra staze. Pomenuti su tretirali timove koji su uložili sumanute količine novca ove sezone kao najobičnije kurtone koje će baciti nakon upotrebe.

U tome je dijametralna razlika. Juče se "otvorilo" RB, sutra nekom drugom u zavisnosti od toga kako bude odgovaralo onome koji drži prava emitovanja, a ne nekome ko se trka i ulaže ludu lovu. I reputaciju. I glave svoih vozača.

 

E zato će im Daimler jebati mater iz sve snage. A iza kulisa i ne tako javno i ostali timovi/proizvođači uključujući i RB.

 

Neko reče "šta ste se bunili, tražili ste trkanje, dobili ste trkanje". Prijatelju, da si makar i karting vozio znao bi da je ovo go q a ne trkanje.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...