Jump to content

VN Katara 2021


Radoye

Recommended Posts

2 hours ago, Radoye said:

Odluka FIA da ne razmatra zalbu, da je po njima u Brazilu bilo sve OK je presedan na koji se sada svaki sledeci vozac moze pozvati kad namerno izbaci rivala sa staze. Prakticno se legalizuje izbacivanje rivala koji pretice sa spoljne strane, to je sada legitiman nacin da se brani pozicija. Sve sto neko treba da uradi je da pre kocenja odabere unutrasnju stranu i ako protivnik krene u preticanje da odvrne volan i izgura ga sa staze. Sto prakticno onemogucava bilo kakvo preticanje kroz krivine jer tako i ja mogu da branim poziciju. Jedina opcija ostaje preticanje kroz boks ili na pravcima uz DRS.


Ostaje da vidimo da li ce se i ostatak grida sada povesti za ovim primerom (Lekler, Lando i Rasel su vec najavili to).

 

To stoji ali nije presedan. U videu koji sam okačio u prošlom postu se vide vrlo slične situacije ovoj u Brazili. Takvih duela smo se naviđali zadnjih 10-15 godina po celom gridu i trebalo bi puno vremena da se skupe svi ti snimci.

 

Uzrok je prve svega nestanak džentlmenstva na stazi, a pre svega pored nje. Da li bi mogli zamisliti Denisa, Vilijamsa, Toda pa čak i Brijatorea da se prepucavaju kroz medije kao starlete iz rijalitija? E upravo to sada gledamo kroz odnos Volfa i Hornera. Došla su neka nova vremena u F1 gde je pravilo: Pobeda po svaku cenu!

Link to comment
Share on other sites

https://www.grandprix.com/news/ralf-schumacher-questions-hamiltons-rocket-engine.html

 

U suštini Mercedes je iskoristio manjkavost pravila o kazni za zamenu motora. Ovaj motor mora izdržati svega tri vikenda dok je prošli morao barem sedam. Motor su "odšrafili" i krenuli na sve ili ništa. Otuda ta čudesna snaga od jedared.

 

Edit: Mora izdržati 4 vikenda, zaboravio sam Saudijsku Arabiju. 🙂

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Drago said:

 

To stoji ali nije presedan. U videu koji sam okačio u prošlom postu se vide vrlo slične situacije ovoj u Brazili. Takvih duela smo se naviđali zadnjih 10-15 godina po celom gridu i trebalo bi puno vremena da se skupe svi ti snimci.

 

Uzrok je prve svega nestanak džentlmenstva na stazi, a pre svega pored nje. Da li bi mogli zamisliti Denisa, Vilijamsa, Toda pa čak i Brijatorea da se prepucavaju kroz medije kao starlete iz rijalitija? E upravo to sada gledamo kroz odnos Volfa i Hornera. Došla su neka nova vremena u F1 gde je pravilo: Pobeda po svaku cenu!

 

Jesmo se navidjali, ali u koliko od tih slucajeva FIA nije ni istrazivala slucaj (no investigation necessary)? To je presedan, jer znaci da su ti potezi potpuno legalni.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Romantik said:

@Radoye Čeko ispao, Gasli lagano u Q3, toliko o njemu kao osrednjem vozaču. Jedan podijum ovde bi baš legao.

 

Pa i Ceko je "osrednji" vozac.

Hamilton, Ferstapen, Lekler, Lando, Sains, Rasel, Alonso su svi bez ikakve sumnje bolji od Gaslija. To ti je vec 7 od ukupno 20, dakle vec jace od 1/3 grida. Ono sto ide neposredno iza ovoga a ispred 3/3 je po definiciji "osrednje", ne? 😉

Mada mi ovde pricamo o vanzemaljcima koji spadaju u top 0,00000000000000000000001% covecanstva po vozackom umecu, cak i Mazepin / Latifi / Cunoda. Razlike medju njima su minimalne.

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Radoye said:

 

Pa i Ceko je "osrednji" vozac.

Hamilton, Ferstapen, Lekler, Lando, Sains, Rasel, Alonso su svi bez ikakve sumnje bolji od Gaslija. To ti je vec 7 od ukupno 20, dakle vec jace od 1/3 grida. Ono sto ide neposredno iza ovoga a ispred 3/3 je po definiciji "osrednje", ne? 😉

Mada mi ovde pricamo o vanzemaljcima koji spadaju u top 0,00000000000000000000001% covecanstva po vozackom umecu, cak i Mazepin / Latifi / Cunoda. Razlike medju njima su minimalne.

 

 

 

Nikako ja Landa i Karlosa juniora ne bih stavio ispred Gaslija, tako da je ipak gornji dom 🙂

 

Botas je skroz ubrljao drugi pokušaj, i to nevezano za to da li je usporio zbog Gaslija ili ne, mnogo pre toga je on zaostajao previše za Hamiltonom.

 

Sad ostaje nada da će Mercedesi mnogo brže trošiti gume, u suprotnom biće ovo jako bolno za Maksa i bikove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Romantik said:

 

Nikako ja Landa i Karlosa juniora ne bih stavio ispred Gaslija, tako da je ipak gornji dom 🙂

 

Pa ono, o ukusima se ne raspravlja - mada Lando je dobar deo ove sezone proveo na 3-4 poziciji u sampionatu u situaciji u kojoj je "best of the rest" mesto realno peto (dva apsolutno dominantna tima) a i sad je upravo na petoj poziciji dok mu je timski kolega osmi; sa druge strane, Sains je lane bio egal sa Landom a ove godine je egal sa Leklerom koji je vec dokazana vrednost tako da i to nesto govori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako prodje bez kazne za mene je ova sezona zavrsena. Ne planiram vise da gledam trke. A i svakako su jabu dabi staze. Mali nema obraza a ni fia uz njega. Nekako sam navijao da hamilton ne osvoji novu titulu, ali sada mu iskreno zelim i taj rekord da obori a da mali holandez ostane na nula titula u karijeri

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Alek The Great said:

Jedino ovo na kraju q3, ali ja cak nisam primetio ni da je bila zuta. Jeste bolid bio parkiran na ciljnom pravcu, ali skroz desno da bezbednije nije moglo.
 

 

Komentarisali su na Skaju kako je Gaslijevo pucanje gume pokvarilo krugove "svima osim Ferstapenu koji jedini nije usporio" ali su dodali da se Gasli sklonio daleko van trkacke putanje i da nije nikakve opasnosti bilo pa bi bilo prestrogo kaznjavati.

No kao sto vec rekoh ranijih nedelja a i drugi primetise, od Silverstona na ovamo ovogodisnje odluke sudija su u najmanju ruku cudne. Vise ne znam sta da ocekujem od njih jer kako se cini jedina logika kojom se vode je da se maksimalno usija atmosfera i nabiju tenzije i medju vozacima i medju timovima i medju navijacima.

A ako posle slucajno opet bude kao sa Bjankijem opet ce odgovorni sami sebe da istraze i da donesu zakljucak da nisu nista skrivili. Jbg.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maharaja said:

Gasli je u zadnjih nekoliko godina baš umeo da bljesne, i svaki put kad bi bljesnuo bi mi bilo vrlo drago. Ono u Italiji je bilo baš dobro. U Red Bulu su prema njemu baš bili govna.

 

 

Apsolutno se slazem s ovim.

Nije neuobicajeno da ti vozaci iz "srednjeg doma" imaju bljeskove, Okon pobedio u Madjarskoj ove godine, Ceko u Azerbejdzanu, Strol uzeo neke podijume... Onomad je cak i Maldonado pobedio i to ne nekim cudnim spletom okolnosti jer je neko ispao ili zbog oportune crvene zastave nego na suvu brzinu.

E sad, neki imaju povremene bljeskove, neki su konstantno dobri s povremenim padovima, a opet neki nemaju ni te povremene oscilacije nego su konstantno dobri ili konstantno losi. I to je razlika izmedju rodjenih sampiona, izmedju visestrukih pobednika koji pod pravim okolnostima mogu do titule, izmedju solidnih vozaca povremenih pobednika pod pravim okolnostima i izmedju onih koji samo popunjavaju brojno stanje na gridu. Jer cak i kad uzmemo u obzir faktor performansi bolida (koji je u F1 mnoooooogo veci nego drugde, osim mozda zadnjih godina u WEC) opet tu mozemo da vidimo medjusobni odnos timskih kolega, da li su egal ili jedan konstantno bolji od drugog...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hertzog said:

Taj zadnji krug danas je bio bas cudan. Zuta zastava se palila na par sekundi pa ugasila i jos jednom tako i sve se izdrsavalo u 5-10sec. Ali to ne opravda maksovo ponasanje. On jednostavno nije hteo odustati od brzog kruga

 

https://www.racefans.net/2021/11/20/vettel-suspects-yellow-flag-was-withdrawn-at-end-of-q3-because-max-was-coming/


 

Quote

 

Sebastian Vettel believes a yellow flag was cancelled at the end of qualifying in order to allow Max Verstappen to complete his final flying lap.

...

Vettel did not improve from his best lap time of 1’22.785, as a yellow flag was waved near the start-finish line when Gasly’s stricken AlphaTauri came to a stop off of the racing line.

 

Meanwhile, Verstappen improved by a tenth of a second on his final flying lap despite the waved yellows, though not by enough to displace Lewis Hamilton from pole position for tomorrow’s race.

 

“I don’t know if it was a single yellow or double yellow, but if there’s a car standing on track, then it should be a double yellow – and double yellows are ‘abort the lap’ so I lifted,” Vettel added. “Maybe I was the only one.”

 

 

A usput i ovo:

https://www.racefans.net/2021/11/20/fia-told-drivers-to-expect-different-decisions-with-different-stewards-hamilton/

 

Quote

Formula One drivers were told to expect that different decisions may be given for similar incidents in a meeting yesterday, which centred on the events of last week’s São Paulo Grand Prix.

 

Dakle, odlucivacemo kako nam je oportuno u datom trenutku.

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...