Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

14 minutes ago, nemanjaol said:

Slazem se sa dosta onoga sto je Meda pisao pre par dana, u smislu da je i meni glupo preveliko kenjanje po opoziciji zbog toga kako je sve na kraju ispalo.

 

A zašto bi se osnovana kritika nazivala 'kenanje'?

 

Da li neko od njih misli da se običnom šetnjom ili blokadom puteva nešto može promeniti i kako? Da li može da objasni kako se takvim sredstvima može ispuniti bilo koji cilj? Imali su prilike da organizuju praktično iste proteste, ali nisu imali nikakav uspeh. Ako hoće da pritisnu neku instituciju, onda treba ići pred tu instituciju i to je cela priča. Šetnja po centru može da utiče isto koliko i održavanje protesta u sopstvenom stanu.

2 minutes ago, ras kass said:

I da blokada autoputeva jeste najveci vid pritiska. Sta ce ispred rema ili vlade ? 

 

Valjda zato što hoće njih da pritisnu. Bugarske kammiondžije i Turci koji idu kući na odmor plus obični građani koji idu svojim poslom zaista nemaju nikakvog uticaja na REM.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je ovaj protest protekao ok. Režim nije išao na provokacije, DJ Žeks je ćutao dok mu je masa bila ispred TV. Poruka je poslana i to je sve ok. Čak nisam očekivao ni da će ovoliko ljudi da išeta ovu maratonsku rutu. Pribojavao sam se kako će to sve ispasti ali na kraju sasvim ok protest.

 

Protest ispred REM nema smisla jer REM ne odlučuje, njima faraon javlja šta da rade. Ta blokada može da se uradi i bez protesta sa 200-300 ljudi koji posedaju ispred ulaza u tu zgradu i naprave performans. Nema smisla tu vodati par desetina hiljada ljudi.

 

Ključ protesta treba da bude uperen protiv Faraona a posle njega na RTS, Pink i Happy. To su osnovne poluge ovog režima ostalo je sve manje bitno. Ovi protesti obzirom da su protiv nasilja uvode pravila i za opoziciju pa je možda vreme da ih prekinu baš zbog toga. Nažalost po onome što čujemo oni će da nastave i na kraju će doživeti protest sa par hiljada ljudi što će biti penal za režimske medije da objave propast protesta.

 

Pored medija jedini drugi način da se smeni ova vlast je jedna kolona opozicije. Vidim sada da idu predlozi da se od ovih ljudi koji su govorili na protestima napravi neki pokret koji će imati samo jedan cilj a to je rušenje diktatora i vraćanje demokratskih izbora. U taj pokret će moći da se učlane i stranke opozicije. To bi bila kontrateža Vučićevom pokretu koji pravi iz istih razloga, da bi se izvukao maksimum glasova time što bi tu mogli da se prime i ove stranke ispod cenzusa a da im se ne da nikakav uticaj. Taj pokret bi sigurno prešao 20% i konačno bi postali sagovornik za EU i SAD. Teško je međunarodnoj zajednici da se meša u naše unutrašnje stvari kada to traže liste od kojih retko koja ima dvocifren broj poslanika.

 

Posle toga opet se vraćamo na medije. Nema šanse da se ovaj sruši kada on između dva protesta napravi 5 gostovanja na TV gde sve lepo objasni svojim glasačima a pored njega ostatak režima odradi još 50 gostovanja da kontroliše štetu. Ako budemo čekali da ljudi sami shvate šta se događa, što neko reče to će se desiti kada Danilo i Vukan budu pred penzijom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

90% glasača SNS-a, SPS-a i ostalih prirepaka na vlasti ne glasaju za njih iz bilo kakve ideologije, već samo i jedino iz gole koristi, što bi Turci rekli, šićardžije.

 

Zaposleni oni ili neko njihov na neko lezilebedatejedem radno mesto u državnoj upravi ili državnim firmama (EPS, Telekom...), mali i veliki privrednici u talu sa državom (vlast im namešta poslove sa naduvanim fakturama, oni deo zarade vrate tim koji su im namestili posao), zdravstvo, prosveta i ostale javne službe koje su posao mogle da dobiju samo ako članska karta specijalne boje viri dva prsta i sve ostale kombinacije za koje u srpskom jeziku odavno postoji odomaćen izraz "snašao se". Takvi neće glasati za nikog drugog osim za vlast sve dok ne dođe do žestokog pucanja same države i krene masovno preskakanje isplate plata za sve na državnom kazanu ili kao na početku devedesetih plate iz primarne emisije za koje ne može da se kupi vekna hleba.

 

Program Pinka, Hepija, RTS-a i sličnih služe samo da umire savest takvih glasača, koji njihove laži gutaju kutlačom da bi im bilo lakše, jer i sami duboko u duši znaju da jedu govna, ali...

 

Sve i da ti elektronski i štampani mediji propagatori Jevanđelja po Vučiću sutra nestanu i krene realno izveštavanje svih medija, isti ti će i dalje glasati kao i dosad, drhtavom rukom dok zaokružuju, jebiga, mora se...

 

Zato nikakva ideologija levih, desnih i srednjih i nikakvi protesti njih neće pomeriti da glasaju za nekog drugog. Ili totalna propast države kao za vreme bombardovanja 1999. kad su i šićardžije uvidele ćao nema više pa na izborima glasali protiv, ili neki tako ogroman gaf vlasti koji neće moći da pokriju kao što su pokrili sve dosadašnje gafove koji će pokrenuti rumunski scenario. Treću varijantu ne vidim.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, VoodooDerina said:

 

Ovo je sve bilo za BG, na republičkom nivou je naravno dosta drugačije.

Moja greska nisam lepo procitao,samo sto u jednacini nedostaju Zavetnici i DSS a oni su 1/1 SNS a bez njih nema vlasti u BG

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rece forumas Klotzen,protest je bio dobar .Okupilo se mnogo ljudi i po ne bas ugodnom vremenu prepesacilo 5 km ture koje je isla gore-dole-gore...Mozda je trebalo da se ispred Pinka ponovo pojave govornici koji su bili ispred skupstine i da se procitaju zahtevi.

 

Osnovni zahtevi iz maja  su lepak koji drzi protest i koji omogucuju da na njega dodju i ljudi koji se politicki ne slazu sa opozicionim vodjama koji ga organizuju : - ostavka REM-a,oduzimanje nacionalne dozvolje za emitovanje Pinku i Hepiju ,zabrana realitija na sim televizijama  ili njihovo pomeranje u posleponocne sate i ostavke ministra unutrasnjih poslova.

 

Potrebno je da se sa ovim zahtevima konkretno  saglase i oni koji na prvi pogled podrzavaju proteste.Ovde pre svega mislim na United grupu ciji kablovski operater  i dalje drzi obe  televizije.

Ako je SBB mogao da izbaci ruski R1 i da zatamni RT moze to isto da  uradi sa Hepijem i sa mnogobrojnim Pinkovima kanalima.

 

Ne slazem se sa Kotzenom u vezi REM-a.Pred njega se mora ici jer je on jedan od generatora nasilja u drzavi.I pred REM i pred Hepi .Nadalje ,ne treba ici direktno protiv Vucica trazevi njegovu smenu.Zahteve treba prosiriti smenjivanje svih sudija Ustavnog,Vrhovnog,Apelacionog  i Upravnog suda Srbije.Ako je REM odgovoran za medijsku promociju nasilja tako su i ove navise sudske  organizacije odgovorne za nesakcionisanje istog  .Ako su se tu dovedu  ljudi od znanja i morala,Vucic,Gasic,Vulin  bi bili  uklonjeni i bez izbora.Mozda je ovaj moj predlog nerealan ali nikad ranije nije bio isproban a politicko-partijski je neutralan i kao takav bi mogao da pribavi jos vecu podrsku protestima.

 

Jos nesto.Potrebno je indentifikovati ekonomske snage u Srbiji koji podrzavaju Vucica a samim tim i nasilje u Srbiji.Svi  znacajni poslovni ljudi i sve jake  kompanije ,strane i domace ,kojima je dobro zbog ovakve nakaradne vlasti i ovakvog poremecenog sistema trebaju da budu prepoznati i da se protiv njih povede bunt bas kao i protiv Mitrovica(privatna firma) i Marica(privatna firma).Setnje bi se mogle prosiriti ciljanim ekonomskim bojkotom.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nemanjaol said:

Meni deluje da su protesti sad usli u sledecu fazu, tj ponovo okupljaju samo entuzijste i malo prosirenu ekipu koja protestuje sve ove godine.

 

Slazem se sa dosta onoga sto je Meda pisao pre par dana, u smislu da je i meni glupo preveliko kenjanje po opoziciji zbog toga kako je sve na kraju ispalo.

 

Ali realno gledano, ipak je neuspeh da imas u par navrata ~50k ljudi na ulici, a da se nijedan zahtev ne ispuni. (Ruzic dao ostavku i pre prvog protesta)

 

Al dobro, jasno je da oni nisu ni ocekivali onoliku masu, sledeci put ce biti spremniji

 

Kad smo kod entuzijazma, juce ujutru pola 9 stizu tast, tasta, zenine sestricine, u posetu jedno 7-8 dana, nikad nisam imao vise entuzijazma da izadjem sam na protest, da je trebalo da se pesaci do obilaznice da blokiramo celu noc, ne bi bila frka. 😄

Energija je dobra, setaju dobri ljudi koji zele promene, ali iskr ovo ce se razici do septembra bez i jednog ispunjenog zahteva. 

Sad, kako nismo uspeli da bas ista postignemo u momentu najmasovnijih protesta, to je stvar za analizu. Necu da krivim opozicione lidere, jer ni ja ne znam sta je prava opcija. Vucicu su izuzetno bitne poluge mediji i njegovi satrapi.

Da covek preda REM? Da dodje u situaciju da mozda neko da frekvencije N1 i Nova S? Nece se desiti nikada.

Gasica je vec jednom morao da ''ne da'', pa ga je ipak sklonio na odredjeno, ali neverovatna je Gasiceva sposobnost da uvek bude u sred nekih nesreca i afera, iako ih ne kreira on sam. Drugi put da da Gasica? Hm, mislim da ni Vucic nije toliko jak, jer i njegove jace spahije imaju sujetu, videti pod Slina, Shormazz. 

Mozda je trebalo da isforsiramo samo jedan uslov, kao sto je bila situacija kod Rio Tinta, tipa samo smena REMa i kampovanje tamo sa rotacijom od 200-300 ljudi, a vikendom veliki protest. 

 

Mada znate kako ljudi. Kad je bilo rusenje u Hercegovackoj, mislio sam kako tesko da ce se ikad okupiti ovakva pozitivna masa ljudi, pa je isto bilo za 1 od 5 miliona, pa Rio Tinto, pa evo sad ovaj najtuzniji dogadjaj u Srbiji poslednjih decenija.

Ono sto je konstanta je da nemamo pojma kakva kreativna sranja ce napraviti ovi moroni na vlasti pa cemo i kad se ovi protesti razidju opet izlaziti sa istom energijom. Samo se nadam da povod nece biti ovoliko tuzan.

Jednom cemo uhvatiti faraona na krivoj nozi i nece moci da iskontrolise situaciju. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da treba da smisle izlaznu strategiju iz ovih protesta i da na jesen krenu sa protestima koje organizuje opozicija, ili taj novi pokret ako ga organizuju. Neka bude i par hiljada ljudi ali ako vratimo film na proteste protiv Rio Tinta ni tada nije bilo ljudi kao sada ali je opozicija profitirala znatno više nego od ovih protesta. Opozicija mora da ima neku aktivnost jer samo tako se gradi rejting. Vučić defintivno neće dati prostor u medijima znači moraju da organizuju neku građansku neposlušnost jer samo tako mogu da probiju medijsku blokadu. Naravno to je bolje raditi na protestima opozicije nego sada na ovim protestima protiv nasilja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, badenac said:

Potrebno je da se sa ovim zahtevima konkretno  saglase i oni koji na prvi pogled podrzavaju proteste.Ovde pre svega mislim na United grupu ciji kablovski operater  i dalje drzi obe  televizije.

Ako je SBB mogao da izbaci ruski R1 i da zatamni RT moze to isto da  uradi sa Hepijem i sa mnogobrojnim Pinkovima kanalima.

 

Ne znam da li ih zakon obavezuje da emituju sve televizije sa nacionalnom frekvencijom osim PTC-a, ali i njihovi pretpolatnici gledaju Pink, Happy i ostale televizije sa istim statusom. Ukoliko bi izbacili Pink i Happy, mnogi pretplatnici bi jednostavno otišli kod nekog drugog. A SBB živi od novca koji dobije od pretplatnika. Kada je prošle godine bila frka oko toga koje kanale će nuditi, SBB nije bio ni najmanje gadljiv na Pink. Evo šta su sami rekli:

 

Quote

Ovim putem želimo da vas obavestimo da usled izrazito nepovoljnih tržišnih uslova nametnutih od strane vlasnika televizija sa nacionalnom frekvencijom, od 28. oktobra ukidamo TV Prva, TV B92 i njihov kablovski portfolio iz ponude. Najpopularnije emisije koje su emitovane na TV Prva  – „Zvezde Granda“ i „Praktična žena“ emitovaće se na TV Pink, pa ćete i dalje biti u mogućnosti da neometano pratite najatraktivnije sadržaje.

 

Ne verujem da su ruske televizije bile toliko bitne u ponudi, ako ništa drugo, zato što ovi sa jeftinijim ulaznicama možda znaju da na engleskom pitaju koliko je sati, ali na ruskom ni toliko. Pink i Happy su sasvim druga priča.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

Pored medija jedini drugi način da se smeni ova vlast je jedna kolona opozicije. Vidim sada da idu predlozi da se od ovih ljudi koji su govorili na protestima napravi neki pokret koji će imati samo jedan cilj a to je rušenje diktatora i vraćanje demokratskih izbora. U taj pokret će moći da se učlane i stranke opozicije. To bi bila kontrateža Vučićevom pokretu koji pravi iz istih razloga, da bi se izvukao maksimum glasova time što bi tu mogli da se prime i ove stranke ispod cenzusa a da im se ne da nikakav uticaj. Taj pokret bi sigurno prešao 20% i konačno bi postali sagovornik za EU i SAD. Teško je međunarodnoj zajednici da se meša u naše unutrašnje stvari kada to traže liste od kojih retko koja ima dvocifren broj poslanika.

 

Prvo, jedna kolona opozicije bi znacila da na jednu listu idu svi iz parlamenta koji nisu SNS, SPS i manjine koje su naklonjene rezimu. U ovoj konstelaciji snaga to znaci Zajedno + zeleni + PSG + DS + SSP + NS + Dveri + DSS + POKS + Zavetnici. Mislim, ako pisemo o opoziciji, to su sve stranke koje su zvanicno van vlasti i kritikuju je u parlamentu.

 

Sad, ti si verovatno mislio na "gradjanske progresivne proevropske stranke" u jednoj koloni, ali onda to treba tako i nazivati. Jer, za vecinu njihovih glasaca i lidera SNS i SPS svakako ne predstavljaju ni proevropske ni gradjanske snage, pa onda dolazimo do zabune - ako zelimo iskljucivo blok gradjanskih snaga, onda tih ionako nema na vlasti nego samo u opoziciji, ali ako pricamo o borbi protiv Vucicevog rezima onda nam ne mogu na prvom mestu biti ideoloske koalicije. Okupljanje opozicije znaci - svako ko misli da je Vucic tiranin koji krade izbore i lopov koji potkrada budzet je dobrodosao. Okupljanje gradjanskih snaga je nesto drugo.

 

Dalje, stvarno ne shvatam u cemu je razlika izmedju onoga sto smo imali na izborima Ujedinjeni + Moramo skoro 19% i te dve koalicije zajedno na 22%? Mozda neko na zapadu vise voli brojeve koji pocinju sa 2 ili mozda neki tamo politicar ne zeli da prebira po rezultatima, ali hajde budimo realni.

 

Uopste, vec duze vreme pisemo o ujedinjavanju opozicije na jednoj listi kao da su sad DS, PSG, SSP, NS (ili su i oni no-no?) svi izlazili posebno. Imamo jednu listu svih likova koji su bili su bili deo velikog DS, drugu koju predvodi NDBG, pa to je toliko nebitno kao da pisemo o ujedinjenju svih na vlasti jer, zamislite, SNS i SPS liste izlaze odvojeno!

Link to comment
Share on other sites

To ujedenjenje će se desiti, jer ovog puta ni opozicija nema izbora. Bar Moramo i Ujedinjeni. Ali je veliki problem što su ovi sa desne strane skoro svi Vučićevi. Jedino za Dveri nisam 100% siguran. O zavetnici je izlišno pričati, a Miloš Francuz se autovao pre neki dan po ko zna koji put...

 

To će biti problem, jer su glasovi desničara neophodni da se sruši Vučić, nažalost ali jesu. Znam likove koji nisu za Vučića, ali nikad ne bi glasali za građansku opoziciju. Na prošlim izborima, čak i u BG, su glasali za Francuza... nesvesni da time glasaju za Vučića... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa nema problema, dokle god tamo neko Kosovo na kom 95% ljudi mladjih od 40 godina rodjenih u centralnoj Srbiji nije bilo nikad bude tema broj 1, a sloboda, kako zivis, borba protiv korupcije i mafije na nekom 22, 31 i 78. mestu, tako i treba da bude.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, badenac said:

 

Ne slazem se sa Kotzenom u vezi REM-a.Pred njega se mora ici jer je on jedan od generatora nasilja u drzavi.I pred REM i pred Hepi .Nadalje ,ne treba ici direktno protiv Vucica trazevi njegovu smenu.Zahteve treba prosiriti smenjivanje svih sudija Ustavnog,Vrhovnog,Apelacionog  i Upravnog suda Srbije.Ako je REM odgovoran za medijsku promociju nasilja tako su i ove navise sudske  organizacije odgovorne za nesakcionisanje istog  .Ako su se tu dovedu  ljudi od znanja i morala,Vucic,Gasic,Vulin  bi bili  uklonjeni i bez izbora.Mozda je ovaj moj predlog nerealan ali nikad ranije nije bio isproban a politicko-partijski je neutralan i kao takav bi mogao da pribavi jos vecu podrsku protestima.

 

 

Ljudi nemaju pojma sta je to REM, nazalost ljudi nemaju pojma ni sta je i cemu sluzi Ustavni sud.

Ja licno ( a nisam nepismena) ne bih znala ni ulogu Apelacionog suda, ali zato znam da je sudstvo, da ne kazem Justicija,

u Srbiji korumpirano do daske.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Pa nema problema, dokle god tamo neko Kosovo na kom 95% ljudi mladjih od 40 godina rodjenih u centralnoj Srbiji nije bilo nikad bude tema broj 1, a sloboda, kako zivis, borba protiv korupcije i mafije na nekom 22, 31 i 78. mestu, tako i treba da bude.

Koliko je karatk put od "Da im ćapimo bar Sever" do "Tamo neko Kosovo"....:s_d:

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 11:53 PM, medobrundo said:

Evo ti još jedan šok - cilj protesta da Vučić ode sa vlasti je glupost i to se može postići samo na izborima; a ne time što je je 50k ljudi, koji svakako smatraju da AV treba da ide, izaslo na ulicu u Beogradu.

 

Standardno, u proteste se razočaravaju oni koji su od istih očekivali ono što mi ne mogu da postignu. Kao, e znamo šta treba, da tražimo da 50k normalnih ljudi koji su izašli na ulicu zahtevaju da predsednik države ode, a ako on to ne uradi. Pa ništa.

 

Evo još jednog šoka - opozicija, čak i ovakva kakva je, ne duguje narodu ništa. Ko ima bolju politiku, neka je kandiduje. Ko ima bolje ciljeve za protest, neka ih organizuje. Itd. Ko uz sebe može da okupi i ekipu koja bi omogućila radikalizaciju, kontakt i vezu sa međunarodnim zajedničkom i bezbednosnim strukturama, be my guest. Ja stvarno verujem da ovi trenutni rade najbolje što znaju manje više i iskoristili su sve što im je bilo dostupno. Ako neko to može da podigne na viši nivo, ima moju podršku.

 

I za kraj još jedan šok - ljudima je jednostavno dovoljno dobro u Srbiji i to je tako. Naročito onima u Beogradu, koji i imaju svu slobodu da protestuju.

 

 

 

Potpisujem od A do S.

Link to comment
Share on other sites

Ne krivim opoziciju jer sam svestan da je u ovom trenutku ovo verovatno blizu njihovog maksimuma s obzirom na prilično skromne kapacitete, međutim ne mogu a da ne pomislim da je skoro 100k ljudi koji su svojevoljno izašli na apsolutni kijamet dan nakon sendvičbala nedovoljno da se bar nešto postigne. Ne može da se napravi kajgana a da se ne razbije nekoliko jaja, jednostavno ne može.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zvaće one prozapadnjake čiji nastupi još više betoniraju mišljenje druge strane da je rusija u pravu. Kao na primer Milićku.

 

Na happy nastupa Koluvija. U fazonu uspešan preduzetnik koji smeta opoziciji 🙂

 

Izlajao se sad da mu je otac bio u četničkom pokretu i da je radio sa Šešeljom. Sada znamo i vezu Vučić-Koluvija.

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 9:58 AM, Issey said:

To ujedenjenje će se desiti, jer ovog puta ni opozicija nema izbora. Bar Moramo i Ujedinjeni. Ali je veliki problem što su ovi sa desne strane skoro svi Vučićevi. Jedino za Dveri nisam 100% siguran. O zavetnici je izlišno pričati, a Miloš Francuz se autovao pre neki dan po ko zna koji put...

 

To će biti problem, jer su glasovi desničara neophodni da se sruši Vučić, nažalost ali jesu. Znam likove koji nisu za Vučića, ali nikad ne bi glasali za građansku opoziciju. Na prošlim izborima, čak i u BG, su glasali za Francuza... nesvesni da time glasaju za Vučića... 

 

Evo, ja ne bih glasao za gradjansku opoziciju ako je njihov jedini cilj da predju tih 20% i dobiju 60 poslanika u parlamentu. Dakle, moraju sve da urade ili da Vucic sto pre padne na izborima ili na ulici, nista drugo me ne zanima - pogotovo ne ideolosko cistunstvo koje je mozda pozeljno i pohvalno, ali na normalnim izborima.

 

Na proslim izborima sam glasao za Ponosa, za Moramo na republici i za PF (Dveri - POKS) u Beogradu. Da je vise ljudi glasalo za SDS na izborima, a manje za Ujedinjene SNS i SPS bi imali ispod 55 odbornika, ali to je trebalo neko da im kaze - ljudi, glasajte za te i te koji su oko cenzusa, bitan je svaki glas.

 

Ako bude sledecih izbora u Beogradu i tada ce biti logicnije glasati za ove male opcije. Naravno, moraju i politicari jasno da kazu ko je za Vucica, a glumi opoziciju, a ne da pricaju "ovi su previse konzervativni, ne mozemo sa nekim ko je protiv ulaska u EU". To znaci da vas ne zanima rusenje SNS rezima ni u BG.

 

Sto se tice Jovanovica, on meni deluje kao neko ko moze bukvalno sa svakim. On nece da se otvoreno svrsta uz ex DS partije jer mu je glasacko telo dijametralno suprotno, ali takodje zna da za njega glasaju nacionalisti kojima je Vucic takodje proEU opcija i kojima se on smucio. Zavetnici su nesto drugo, oni su pametnija verzija SRS.

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2023 at 11:53 PM, medobrundo said:

Evo ti još jedan šok - cilj protesta da Vučić ode sa vlasti je glupost i to se može postići samo na izborima; a ne time što je je 50k ljudi, koji svakako smatraju da AV treba da ide, izaslo na ulicu u Beogradu.

 

Standardno, u proteste se razočaravaju oni koji su od istih očekivali ono što mi ne mogu da postignu. Kao, e znamo šta treba, da tražimo da 50k normalnih ljudi koji su izašli na ulicu zahtevaju da predsednik države ode, a ako on to ne uradi. Pa ništa.

 

Evo još jednog šoka - opozicija, čak i ovakva kakva je, ne duguje narodu ništa. Ko ima bolju politiku, neka je kandiduje. Ko ima bolje ciljeve za protest, neka ih organizuje. Itd. Ko uz sebe može da okupi i ekipu koja bi omogućila radikalizaciju, kontakt i vezu sa međunarodnim zajedničkom i bezbednosnim strukturama, be my guest. Ja stvarno verujem da ovi trenutni rade najbolje što znaju manje više i iskoristili su sve što im je bilo dostupno. Ako neko to može da podigne na viši nivo, ima moju podršku.

 

I za kraj još jedan šok - ljudima je jednostavno dovoljno dobro u Srbiji i to je tako. Naročito onima u Beogradu, koji i imaju svu slobodu da protestuju.

 

 

 

Problem je alavost opozicije. Nisu zahteve kreirali ljudi koji su setali, nego politicari. Oni su morali da kreiraju realne zahteve koji ne mogu da se odbiju, a da kada se zahtevi ispune to proglase jednom malom pobedom, koja bi u buducnosti znacila. Ali ne, odmah posle tragedije krecu alavi i nerealni zahtevi. Nije proslo par dana a vec su krenuli sa pricom i frekvencijama i borbom za medijsku prevlast. Nije bitno ni samo sta misle ljudi koji setaju. Zahtevi treba da budu takvi da ih simpatisu i ljudi koji su kod kuce, pa i oni koji glasaju za vlast. 

 

Evo primera Gasica. Prvo ministar policije je tek nekoliko meseci. U vreme kad je ubica iz Mladenovca krsio zakon ministar je bio Vulin. I tu je policija odradila svoj deo posla, a tuzilastvo je spakovalo slucaj u fioku. E sad posto politicki nije profitabilno baviti se tuzilastvom, uslov je bio Gasic jer vise boli SNS. Koga briga sto argumenti ne stoje u tom konkretnom slucaju. 

 

REM je bio ispravan zahtev jer ne vrse ama bas nikakvu regulaciju TV sadrzaja. Moglo je da se ide i sa vise sektorskih zahteva usmerenih na stvarne probleme nasilja, bez direktnog etiketiranja vlasti za konkretan slucaj Ribnikar i bez potpune politizacije slucaja. 

 

Dakle niste vi iz vlasti ubili decu, ali ste pogresili tu, tu i tu. Umesto toga ide prica deca su zrtve Vucicevog rezima. Potpuni promasaj. Protesti su mogli da ojacaju rejting opozicije i daju joj obrise politicke opcije koja je u stanju da resava konkretne probleme ljudi. Ovako nisu dobili apsolutno nista. Blokada auto puta svako malo nije nesto sto ce opoziciji obezbediti birace.

 

Takodje parola Sve mora da stane je takodje politicki pogresna. U startu su ciljevi postavljeni konfuzno i nerealno, pa samim tim ni ishod nije mogao biti drugaciji. Pritom se te neke greske ponavljaju iz godine u godinu. Previse lozenja bez pokrica.

Link to comment
Share on other sites

Iz Srbije se 90-tih iselilo 300-400.000 mladih visokobrazovanih ljudi, koji bi, da su ostali, danas bili društvena elita zemlje u nekim 50-tim godinama.

Umjesto njih su društvena elita likovi koji mudruju po PInku i Hepiju, koji su upali u taj prostor. I poneki pop.

Kao posledicu Srbija ima izbore đe 80% i više osvajaju Vučić i razne desne zanoktice. Prevedeno, to je realni stav ogromne većine naroda. Dakle, nema sreće ni kad Vučić padne. Nemojte se iznenađivat kad posle pada Vučića uzjašu neki grđi od njega, kad Porfirije (perjanica woke kulture, ali kad je Zagreb) bude kreira neku pravoslavnu talibansku vlast. 

A Vučić će padnut relativno brzo, za nekih pet godina. Iduće izbore dobija, ali uz ekstremno visoku cijenu koaliranja i pravljenja neke vlade, a posle toga gubi neke naredne. 

Samo malo strpljenja 🙂

Edited by qqruz
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...