Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

56 minutes ago, goldberg said:

Vecina ljudi te 1999. godine se nije interesovala da posmatra astronomske fenomene i nisu znali nista ni o staklima na pivskim flasama ni o maskama za varenje.

 

Drugo, nije isto da li je Sunce na horizontu ili se odvija pomracenje pa ko zna koliko ljudi bi zeleli da na trenutak pogledaju u nebo jer se radi o jednom nesvakidasnjem dogadjaju.

 

Pa nije baš tako. Tačno je da se ljudi ne zanimaju za astronomiju u velikom broju, ali bilo je dosta onih koji su bežali kao da je u pitanju invazija vanzemaljaca, i to sve zahvaljujući medijima koji su predstavili pomračenje sunca kao da će nastupiti smak sveta.

 

Nije isto kada čoveka nešto ne zanima i kad se nečega plaši. Mene uopšte ne zanimaju kosačice, ubodne testere ili cirkulari, znam da mogu da osakate, ali kada ih vidim u prodavnici ne bežim na drugu stranu. Tačno je da ne treba blenuti u sunce, što prvenstveno važi i za ono koje viđamo svakodnevno, ali nije bilo normalno zavlačiti se po podrumima.

 

Ovde kao da je bilo opsadno stanje, čega se odlično sećam. Ima i ko je to stavio na papir, odnosno na internet:


 

Quote

 

Sećate li se 1999?

Prazne ulice, spuštene roletne i zaustavljeni letovi JAT-a - tako je u tri slike izgledao 11. avgust 1999. godine u Srbiji.

 

 

Bila je sreda, a tadašnje Savezno ministarstvo za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Savezni hidrometeorološki zavod i Institut za očne bolesti Kliničkog centra Srbije izdali su uputstvo o merama zaštite.

Između ostalog, u osam tačaka je građanima preporučeno da spuste roletne na prozorima i da se udalje od njih, da ne posmatraju pomračenje bez zaštitnih naočara ili - još bolje - da ga gledaju na televiziji, te da ne izlaze napolje ako ne moraju.

Mere zaštite i način ponašanja 1999. godine:

Za vreme delimične faze pomračenja se ne sme gledati nezaštićenim okom

Za posmatranje pojave pomračenja koristiti specijalne naočare sa kobalt staklom, koje imaju maksimalno zasenčenje

Za vreme totalne faze, koja će biti prisutna na području severno od linije koja spaja Suboticu i Kikindu, može se gledati bez korišćenja zaštite, ali tek nekoliko sekundi pošto počne ova faza, s tim da se mora prekinuti pre nego što se totalna faza završi

Preporučuje se građanima da spuste roletne na prozorima i da se udalje od prozora, kako se ne bi pogled nesvesno, a bez zaštitnih naočara uputio prema Suncu

Ko ne mora, posebno deca i stariji, ne treba da izlaze iz kuće za vreme pomračenja, niti da posmatraju pojavu

Posebnu odgovornost imaju roditelji, ukućani i zaposleni u predškolskim ustanovama. Za vreme pomračenja deca treba da su u zatvorenom i zamračenom prostoru

U preduzećima i ustanovama gde je proces rada organizovan po smenama, zaposleni u prvoj smeni moraju sačekati dolazak osoblja iz druge smene

Lica obolela od hroničnih bolesti i psihijatrijski bolesnici treba strogo da se pridržavaju datih uputstava o ponašanju i redovno uzimaju propisanu terapiju

Kao moguće posledice nabrojani su ubrzan rad srca, grčevi u stomaku, pojačan svrab kože, nagli skok krvnog pritiska, povećanje nivoa šećera u krvi i učestalo mokrenje.

Pominjala se i mogućnost gubitka vida.

Uputstvo je više puta pročitano i u Dnevniku Radio-televizije Srbije.

Neki analitičari kasnije su događanja od 11. avgusta 1999. godine povezivali sa potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i padom poverenja u politiku Slobodana Miloševića.

 

 

 

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Pa nije baš tako. Tačno je da se ljudi ne zanimaju za astronomiju u velikom broju, ali bilo je dosta onih koji su bežali kao da je u pitanju invazija vanzemaljaca, i to sve zahvaljujući medijima koji su predstavili pomračenje sunca kao da će nastupiti smak sveta.

 

Nije isto kada čoveka nešto ne zanima i kad se nečega plaši. Mene uopšte ne zanimaju kosačice, ubodne testere ili cirkulari, znam da mogu da osakate, ali kada ih vidim u prodavnici ne bežim na drugu stranu. Tačno je da ne treba blenuti u sunce, što prvenstveno važi i za ono koje viđamo svakodnevno, ali nije bilo normalno zavlačiti se po podrumima.

 

Pomracenje Sunca je opasno jer nema vise jasnog osecaja bola nakon sekunde gledanja u Sunce u normalnim okolnostiima. Ljudi onda mogu da pomisle da je bezbedno posmatrati ovu pojavu golim okom dok im UV zraci polako unistavaju vid.

 

Vec sam napisao da je reakcija bila drasticna, ali stvorila se predstava kao da je posmatranje pomracenja zapravo bezazleno, a nije osim ako se neko vec ranije informisao o nacinima da se bezbedno posmatra ova pojava.

 

Bolji primer od pominjanja testera bi bili horor filmovi - kao sto nije normalno da se zabranjuju jer mogu ostaviti ko zna kakve posledice, tako se mora izdati upozorenje da takve filmove ne gledaju oni koji su osetljivi na preterane scene nasilja, prikaza necijeg ludila, cudovista koja izbijaju iz mraka ili ljudi koji imaju srcanih problema.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Totalni lokdaun

 

Prvo da napomenem da sam  tokom devedesetih bila na skoro svim demonstracijama protiv režima SM. Bila sam na ulici i kada je srušen taj režim 05.10.2000. godine.

 

Totalnog lokdauna nije bilo. 

Radile su sve državne ustanove i sva javna preduzeća. Pisala sam na temi "Moderacija" da sam radila normalno od 08.00 do 16.00. i da je bilo malo građana u opštini u kojoj sam radila.

Koliko se sećam, radile su i samoposluge i gradski prevoz.  

 

Da je bio totalni lokdaun, svi bismo sedeli kod kuće..a nismo. Ulice jesu bile tog dana puste, ali nisu bile u potpunosti prazne.  

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Vecina ljudi te 1999. godine se nije interesovala da posmatra astronomske fenomene i nisu znali nista ni o staklima na pivskim flasama ni o maskama za varenje.

 

A 1961. su bili pametniji ljudi pa sve sami znali? Ili ih normalna država naučila preko radija i dnevne štampe (tad je malo ko imao TV)? Šta je falilo 1999. da se preko TV i radija uradi isto? A da, normalna država.

 

Ljudi vole fenomene koji se retko dešavaju, vole da mogu da kažu "bio sam tu i video sam". Ja se sećam prolaska Halejeve komete 1986. Ljudi zverali u nebesa po ceo dan i noć 🙂 Još ko za baksuz bilo uglavnom oblačno tih dana, pa ko je uspeo da vidi, video je.

 

Danas bi verovatno bilo "bež'te ljudi, ide propast sveta!" 😄

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Svako vreme, pogotovo kada je malo teže, donosi svoje elitu na površinu. E sad, ja sam malo stariji, pa se sećam praktično celih 90tih, raznih Kulina, Ivana Markovića, Gorana Matića, Štulamila, Trgovčevića, Jezda, Dafini... I svestan sam da postoji uvek jak risensi bajas i da je uvek sadašnji utisak najjači.

 

Ipak, nadam se da ova dama neće biti zaboravljena kada sve ovo prođe i da će se za 30tak godina neko i nje setiti. https://www.kurir.rs/vesti/politika/4090736/milena-ivanovic-optuzuje-oliverova-familija-prodaje-zemlju-u-decanima-albancima

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Quote

„Vidim, nisi snimio spot? Znam da bi voleo da mi vidiš leđa“: Ispovest naprednjaka o tome kako ih Vučić vređa na sednicama

(...)

Od njega [Vučića] smo mnogo puta čuli rečenice: ‘Šta mislite, da li biste išta imali da nema mene’ i ‘niko za vas ne bi ni čuo da ja ne uradim sve, ja sam vam sveo dao i sve omogućio ”, objašnjava naš sagovornik.

https://nova.rs/vesti/politika/vidim-nisi-snimio-spot-znam-da-bi-voleo-da-mi-vidis-ledja-ispovest-naprednjaka-o-tome-kako-ih-vucic-vredja-na-sednicama/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, erwin said:

 

vučić zna sa kime ima posla:

Quote

“Jako je neprijatno slušati predsednika kad na sednicama stranke govori ljudima koji izgaraju za njega i stranku da su ološ i da ne vrede ništa. Često se dešava da nam preti na sednicima i da govori kako ćemo ‘platiti’ za svoj bezobrazluk. Nikoga to ne ostavlja ravnodušnim. Od njega smo mnogo puta čuli rečenice: ‘Šta mislite, da li biste išta imali da nema mene’ i ‘niko za vas ne bi ni čuo da ja ne uradim sve, ja sam vam sveo dao i sve omogućio ”, objašnjava naš sagovornik.

 

BoKme ni ja ne bih bolje.

 

Ali bih gore 😁

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Srećom, tri, četiri generacije napred neće znati ni sećati u kakvoj propasti su živeli ljudi na teritoriji koja se naziva republika Srbija.

Od 6M, oko 2M su penzioneri, za 6,7 decenija će biti u udžbenicima neke države kakav je pokušaj države ovde nekada postojao.

I to je dobro.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

I to odlično. Više od 90% njih ne bi ni ovce čuvalo da se funkcije i poslovi dobijaju prema kvalifikacijama ili bi sedeli iza rešetaka.

 

Zato su i tu. Takve stranke nemaju koristi od nekog kome stranka nije jedina opcija.

Edited by handys
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, uvrnuto said:

https://n1info.rs/vesti/nova-rs-ustreljen-hemija-sin-pokojnog-amonijaka/

 

 

#ne_pada_hemija_daleko_od_amonijaka

#nije_njuz

 

 

100% cvecka ko i tatica mu, pa jos i sa telesinom punom tetovaza svetog KocoBa, raznih svetilja i ''heroja'' (citaj atentatora, kvislinga i ratnih zlocinaca).

 

Ko se maca latio, od njega je i poginuo. :classic_cool:

Link to comment
Share on other sites

Quote

Река Грабовица која протиче кроз језгро Сјенице, услед обилних падавина паралисала је сам центар. Бројни суграђани остали су заробљени у својим становима међу којима је и једна тромесечна беба.
- Моја унука, беба стара три месеца остала је унутра, не могу да их из куће извучем. Целу ноћ провели смо будни, за последњих 75 година ја не памтим овакву поплаву и олују, задесила нас је катастрофа. Све ствари које смо имали становима су пуни воде - рекао је за РИНУ, Исмет Хасановић из Сјенице.

http://www.rina.rs/item/12928-n-a/

 

Opet hiljadugodišnje poplave :classic_dry:.

Pas mater.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

http://www.rina.rs/item/12928-n-a/

 

Opet hiljadugodišnje poplave :classic_dry:.

Pas mater.

MIslim da je pre mesec dana bila popalava u Pazaru ili okolini. Ono što je bilo primetno na prvi pogled je količina smeća koju je prenela reka.

 

Sve dok se ne čiste rečna korita, i sve dok bacamo đubre u reke, i sve dok se ne čiste kišni odvodi i sve dok bacamo đubre i izlivamo kanalizaciju u iste, biće poplava.

 

Ovo što nam se sada dešava nije ništa prema onome što može da nam se desi.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Don Juan said:

MIslim da je pre mesec dana bila popalava u Pazaru ili okolini. Ono što je bilo primetno na prvi pogled je količina smeća koju je prenela reka.

 

Sve dok se ne čiste rečna korita, i sve dok bacamo đubre u reke, i sve dok se ne čiste kišni odvodi i sve dok bacamo đubre i izlivamo kanalizaciju u iste, biće poplava.

 

Ovo što nam se sada dešava nije ništa prema onome što može da nam se desi.

Vecini naroda su za to i slicno krivi HAARP, Pe-Ge (5G mreza) i chemtrails avioni. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...