Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

10 hours ago, Div said:

 

Teško je zamisliti da je to bilo moguće sa njihove pozicije , a u to vreme. Pozicija predsednika i sekretara CKSKS jeste značajna i moćna ali i ograničena na Srbiju a prostor za delovanje ograničen i zadiranjem u moć SKJ. Pišem po sećanju, možda negde i pogrešim, Marko je bio i na saveznim funkcijama, Latinka nije, a njihov pad je iniciran iz Srbije, tvrda linija komunista boraca je osetila da gubi noć, dolaze mlađi obrazovani, znanje i sposobnost mora da se dokazuje svaki dan, prvoborački status ne mora, malo pre pada liberala u Srbiji dogodila se čistka u Hrvatskoj, zaustavljen je maspok, došle su nove rukovodeće garniture koje su se više plašile da ne pogreše, da ne dožive sudbinu predhodnika nego da nešto značajno učine u pogledu razvoja ekonomije i demokratije.

Marko i Latinka su imali manje šanse nego Ante Marković, a Ante Marković nije imao šanse.

 

Tokom brionskog plenuma Savka i Latinka su delile istu sobu, bile su dugogodisnje prijateljice, mogle su otvoreno da razgovaraju o svemu i usaglasile su se da ce i njih tako smenjivati, ne mogu da se setim ko je prvi izneo tu ocenu. Ja ne delim tvoje misljenje. Mislim da Markovic nije imao nikakve sanse,  drzava se vec raspala, dok je pocetkom sedamdesetih ona jos uvek bila jaka, a ekonomija je mogla da se reformise. Krajem 60tih Broz je razmatrao povlacenje, o tome su pisali Tripalo, Savka, Latinka, Koca, Zdravko Tomac, zidala se vila Zagorje, gde je trebalo da se povuce nakon penzionisanja. Medjutim, Broz je ipak bio najbolji Staljinov ucenik, promenio je misljenje, ili je svesno napravio klopku da vidi ko se sa time slaze. Smena rukovodstva Srbije, Hrvatske, Bosne, Slovenije I Makedonije je inicirana od strane Broza licno, sprovodili su je samo politicari na republickom nivou koje je on izabrao da to urade. Razlozi za smenu su bili od nacionalizma, korupcije, tehnokratije, trockizma, u pravom duhu svog ucitelja, samo sto u tom period nisu letele glave. Bilo je zatvaranja i raznih montiranih procesa, ali daleko blaze od obracuna iz 40tih i 50tih. A koliko su paradoksalne bile optuzbe najbolje govori smena u Bosni, gde su Humo i Karabegovic smenjeni zbog muslimanskog nacionalizma. Prvom je zena bila Srpkinja, drugi je kasnije bio vatreni pristalica Slobodana Milosevica. Ima intevju sa Latinkom u kojem govori o njenom razgovoru valjda sa Ali Sukrijom. Pitala ga je zasto delegati sa Kosova podrzavaju smenu nje i Nikezica, kada druga struja osporava autonomiju Kosova. On joj je odgovorio da je njima tako naredjeno, tada je i njoj bilo jasno da nalog za smenu ide sa samog vrha.

I tako su liberalne kadrove u svim republikama zamenili oni koji nisu imali nikakvo misljenje o bilo cemu , osim sto su slepo pratili svaki mig velikog vodje i bili spremni da mu tapsu cak i kada se usere. Zato i nisu znali sta da rade kada je ovaj umro, po prvi put u zivotu morali su da donesu sami neku odluku. Broz je kao tvorac druge Jugoslavije istu i sahranio, sigurno ne sa namerom, vec time sto nije mogo da kontrolise svoj ego, koji je bio veci i od same drzave.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni najjaca izjava Merkelove da su UA kupili vreme Minskim sporazumom, pa se putler nesto uvredio, a psihopata zacudio. Pa znaju oni ko su vucic i putler bje od njihovih gradjana. 

 

Kao da Rusi misu pre toga prekrsili neke druge dogovore, ovde cak nije ni prekrsen vec su ih obucavali za najgore.

 

Da nema vucica po tvu..cenim da bi se dole, a i ovde normalno zivelo...srce su mu picepali sa Radom Trajkovic, dok on ima premijera po njegovom izboru..ministri svi zuti skoro..Comicku kupio za sutno i njih ko zna jos koliko..i on se cudi Radi Trajkovic...govno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DJORDJE said:

Ja ne delim tvoje misljenje. Mislim da Markovic nije imao nikakve sanse,  drzava se vec raspala, dok je pocetkom sedamdesetih ona jos uvek bila jaka, a ekonomija je mogla da se reformise. Krajem 60tih Broz je razmatrao povlacenje, o tome su pisali Tripalo, Savka, Latinka, Koca, Zdravko Tomac, zidala se vila Zagorje, gde je trebalo da se povuce nakon penzionisanja. Medjutim, Broz je ipak bio najbolji Staljinov ucenik, promenio je misljenje, ili je svesno napravio klopku da vidi ko se sa time slaze. Smena rukovodstva Srbije, Hrvatske, Bosne, Slovenije I Makedonije je inicirana od strane Broza licno, sprovodili su je samo politicari na republickom nivou koje je on izabrao da to urade. Razlozi za smenu su bili od nacionalizma, korupcije, tehnokratije, trockizma, u pravom duhu svog ucitelja, samo sto u tom period nisu letele glave. Bilo je zatvaranja i raznih montiranih procesa, ali daleko blaze od obracuna iz 40tih i 50tih.

 

PA, dobro, ali ne vidim suštinsku raziku, nikakve bitne promene, smene značajnijih ličnosti sa funkcija, promena kursa u ekonomiji, spoljnoj politici, nije se mogla dogoditi bez Titovog amina, ali teško je poverovati da je on sam u osamdeset godina, toliko je imao kad su srpski liberali smenjeni, držao sve konce, pratio svačiji rad, sam pokretao inicijative sam ih realizovao. Niko tada nije javno govorio protiv generalne politike SKJ i Tita, razlike su izlazila na videlo tek posle smena i to iz izveštaja nekih komisija, radnih grupa, izlaganja nekog člana CK koje je predhodno odobreno u Titovom kabinetu od njega lično ili saradnika od poverenja u tom trenutku, zavisno od značaja "žrtve".

Saglasnost draže Markovića i Tita oko smene Nikezića i Latinke je postojala, ko je prvi rekao smena me znam, nije ni bitno, moć se vraća u ruke boraca, stare garde mada nominalno šef partije postaje Tihomir Vlaškalić za koga niko pre nije čuo i koga su svi brzo zaboravili posle.

U SKJ nisu dozvoljene frakcije, javno iznošenje različitih mišljenja, zna se čija je zadnja, ali monolitno jedinstvo nije postojalo, nešto zbog borbe za bolje pozicije, nešto zbog specifičnih interesa republika i pokrajina, više ili manje političkih sloboda, nacionalnih pitanja, kao što rekoh neslaganja se nisu videlja dok ne dođe do loma, smene, dok neko nije obezbedio podršku glavnog ili dok glavni nije odabrao kome če pokloniti poverenje ubuduće. 

Hoću da kažem, Tito nije mogao sam, pogotovo u poznim godinama života, da upravlja partijom, državom i vojskom (ipak je bila država u državi), ali ni bilo ko nije mogao da ostvari značajan uticaj na duže staze bez Titove podrške, Za zadnjih 5-6 godina mogu i da se pitam koliko je bio potpuno svestan u svakom momentu kome i za šta daje podršku. 

Moj predhodni post je bio komentar Tersovog posta u kojem se pita dokle bi SFRJ stigla da su Nikezič i Latinka uspeli u liberalizaciji Jugoslavije, mislim da se slažemo da nisu imali šanse, a ja kažem nisu ni pokušali da liberalizuju Jugoslaviju, njihov prostor je formalno ograničen na Srbiju a i tu bi veće ekonomske i političke slobode ugrozile monopol vlasti SKS i SKJ što se mnogima nebi dopalo.

 

Sami Titovi politički manevri, da li je on učenik Staljina ili je autentični, samouki, majstor održavanja na vlasti je beskrajna tema, mogu o njoj beskrajno da diskutujem, a jedino što pouzdano zanam je da ne znam, zanimljivo je čitati i druge koji ne znaju, tako se mnogo nauči.

Mi možemo naći dokumenta, zapisnike, govore sa sednica na kojima se glasalo, odluke su donošene pre sednica u užim krugovima, nešto je negde pribeleženo, mnogo toga nije, a šta se dešavalo u glavama, kako je ko razmišljao, kave planove imao, zašto se predomišljo ostaje u domenu špekulacija, sećanja i zapisi učesnika događaja mogu biti dobar izvor informacija ali su subjektivni, treba ih tako i prihvatati.

 

Link to comment
Share on other sites

U Kanadi postoji poseban sistem katolickih skola, osnovnih I srednjih, pa cak koledza, finansiran od drzave. Mislim da je slicno I u USA.

Povrh toga postoje I privatne hriscanske skole, mislim da su u pitanju protestantske, kao I slicne islamske skole.

Skolu srpskog jezika pri crkvi je takodje drzava pomogla finansijski.

Ne ulazim u komentare navedene vijesti, samo da kazem da to nije nesto neubicajeno, od drzave do drzave.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

U Kanadi postoji poseban sistem katolickih skola, osnovnih I srednjih, pa cak koledza, finansiran od drzave. Mislim da je slicno I u USA.

Povrh toga postoje I privatne hriscanske skole, mislim da su u pitanju protestantske, kao I slicne islamske skole.

Skolu srpskog jezika pri crkvi je takodje drzava pomogla finansijski.

Ne ulazim u komentare navedene vijesti, samo da kazem da to nije nesto neubicajeno, od drzave do drzave.

Problem ovde je sto verske zajednice pokusavaju da preuzmu prosvetu u svoje ruke jos od predskolskog uzrasta i nametnu svoje stavove kao jedine merodavne u drustvu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je zapravo dogovor o gradnji hrama sv. Profitiju Novčanom. Evo vesti: https://freemedia.rs/vesti/za-tri-godine-obrazovno-naucni-centar-na-goliji/

 

Glavno je ovo: „Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić potpisao je ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) o zakupu zemljišta na Goliji, kako bi se tu izgradio Obrazovno-naučni centar, saopšteno je danas.”

 

Naime, Golija baš i nije Vračar, gde je teško udenuti i trafiku usled prevelike koncentracije zgrada na malom prostoru. Nije ni Sahara, gde se naselja grade kod oaza ili izvora vode. Čudno je da se za izgradnju nekog objekta mora zakupiti zemljište jer državnog zemljišta ima koliko hoćeš. Koja normalna država bi zakupljivala ono čega ima u velikim količinama? Ako zaboravimo na Goliju, u radijusu od stotinak kilometara ima podosta državnog zemljišta koje se nalazi neposredno pored puteva. Deluje kao da je neki klasičan lopovski dogovor u pitanju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DJ_Vasa said:

„Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić potpisao je ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) o zakupu zemljišta na Goliji, kako bi se tu izgradio Obrazovno-naučni centar, saopšteno je danas.”

 

Hahahahahahahahahahahaha

1 hour ago, Amigo said:

U Kanadi postoji poseban sistem katolickih skola, osnovnih I srednjih, pa cak koledza, finansiran od drzave. Mislim da je slicno I u USA.

Povrh toga postoje I privatne hriscanske skole, mislim da su u pitanju protestantske, kao I slicne islamske skole.

Skolu srpskog jezika pri crkvi je takodje drzava pomogla finansijski.

Ne ulazim u komentare navedene vijesti, samo da kazem da to nije nesto neubicajeno, od drzave do drzave.

I u Italiji. Ali ovo je Srbija. SPC. Poznati prosvetari i univerzitari.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

U Kanadi postoji poseban sistem katolickih skola, osnovnih I srednjih, pa cak koledza, finansiran od drzave. Mislim da je slicno I u USA.

Povrh toga postoje I privatne hriscanske skole, mislim da su u pitanju protestantske, kao I slicne islamske skole.

Skolu srpskog jezika pri crkvi je takodje drzava pomogla finansijski.

Ne ulazim u komentare navedene vijesti, samo da kazem da to nije nesto neubicajeno, od drzave do drzave.

Za US, čitaj ovde: Rules on funding religious activity with federal money

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/13/2022 at 11:34 PM, Div said:

Hoću da kažem, Tito nije mogao sam, pogotovo u poznim godinama života, da upravlja partijom, državom i vojskom (ipak je bila država u državi), ali ni bilo ko nije mogao da ostvari značajan uticaj na duže staze bez Titove podrške, Za zadnjih 5-6 godina mogu i da se pitam koliko je bio potpuno svestan u svakom momentu kome i za šta daje podršku. 

Sudeci po onome sto su pisali njegovi saradnici on je u tom trenutku ipak imao punu kontrolu nad drzavom. Naravno da se nije bavio vodovodom ili zidanjem fabrika kao Vucic, ali je ko vodi republike ili vojsku itekako bilo u njegovoj nadleznosti. Poput ostalih diktatora ohrabrivao je takmicenje za njegovu naklonost, a onda bi se u jednom trenutku on pojavio kao vrhovni arbitar koji je donosio odluke ko ide a ko ostaje u trci. Tako je na kraju i ostao sa likovima kao sto su P. Stambolic, D. Markovic, Dragosavac i Bakaric. Cak je i Kardelja uspesno margionalizovao, bas kao sto je i u vojsci svakih 10tak godina pravio cistke medju visim oficirima.

 

On 12/13/2022 at 11:34 PM, Div said:

 

 

Moj predhodni post je bio komentar Tersovog posta u kojem se pita dokle bi SFRJ stigla da su Nikezič i Latinka uspeli u liberalizaciji Jugoslavije, mislim da se slažemo da nisu imali šanse, a ja kažem nisu ni pokušali da liberalizuju Jugoslaviju, njihov prostor je formalno ograničen na Srbiju a i tu bi veće ekonomske i političke slobode ugrozile monopol vlasti SKS i SKJ što se mnogima nebi dopalo.

 

Oko toga se slazemo, njih dvoje malo toga su mogli da promene, ali zajedno sa liberalnim funkcionerima iz ostalih republika stvari su mogle da krenu drugim pravcem. Smena Nikezica i Latinke je bila samo deo Brozovog obracuna sa mladjom i progresivnijom generacijom u partiji. On je licno bio glavni kocnicar svih promena, u dusi je ostao staljinista, bilo kakva pomisao na trziste ili daleko bilo pluralizam mu se gadila. Pristajao je na promene samo kada je to morao, a onda je iza kulisa pokusavao da ih sabotira do maksimuma. Gligorov je svojevremeno detaljno objasnjavao kako i zasto je propala privredna reforma, a sigurno je nisu srusili Mihajlo Markovic i Cosic.

Naravno da je cisto nagadjanje sta bi se desilo da je liberalna struja preovladala 70tih.Sigurno danas ne bi bili Svedska, ali je mozda mogao da se izbegne ekonomski kolaps 80tih i haoticni raspad drzave koji je usledio. 

 

On 12/13/2022 at 11:34 PM, Div said:

 

Mi možemo naći dokumenta, zapisnike, govore sa sednica na kojima se glasalo, odluke su donošene pre sednica u užim krugovima, nešto je negde pribeleženo, mnogo toga nije, a šta se dešavalo u glavama, kako je ko razmišljao, kave planove imao, zašto se predomišljo ostaje u domenu špekulacija, sećanja i zapisi učesnika događaja mogu biti dobar izvor informacija ali su subjektivni, treba ih tako i prihvatati.

 

 

Slazem se. Skoro je izasla iz stampe knjiga Ivana Miskovica o dogadjajima iz 60tih i 70tih, na zalost nabavka iste je za mene gotovo nemoguca misija.

Edited by DJORDJE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Oni kojima se obraća i tako u njega gledaju ovako kao na slici ispod tako da je svejedno :lol_2:

 

 

Svejedno da li očekuju procvat od kreča ili litijuma, ushićenje je jednako.

 

Obećanje:

prasad.jpg

Realizacija:

prase-pe-eno.jpg

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ostavio je @DJ_Vasaovo na topiku o Rusiji, ali mislim da bi potencijalno bolja diskusija mogla da se razvije ovde, u svetlu uticaja na nas.

 

https://rs.n1info.com/svet/sad-zele-iskljucenje-rusije-iz-grupe-stalnih-clanica-saveta-bezbednosti-un/

 

E sad, ja sam ovo pomenuo jos cini mi se u aprilu i iskreno sam iznenadjen sto ova inicijativa nije pokrenuta negde oko otkrivanja onog uzasa u Buci. Mislim da je momentum tu izgubljen jer ovako krupan korak bi bilo dobro da ima i konkretan dogadjaj u pozadini, mada naravno povod moze biti i sam rat koji i dalje traje.

 

Ovo je rusofilima naravno "necuveno gazenje medjunarodnog prava" ali zapravo i nije. Sto se tice te pravne strane, Rusija je nasledila stolicu od SSSR-a, sto je samo po sebi bilo problematicno, ali to je bila politicka trgovina posle raspada i sustinski je vidjeno kao nesto sto je normalno i sto treba da se desi, jer i tada kao i sada ima dosta glasova koji kazu kako se nuklearna sila ne sme ponizavati jer to moze imati negativne posledice po citav svet.

 

Rusija se moze izbaciti iz svih tela i izgubiti svoju poziciju na osnovu gazenja svih sporazuma koji su doveli do stalne stolice u SB UN koju je imao SSSR i krsenju same povelje UN.

 

Naravno, jedino je pitanje da li ce biti dovoljno glasova za ovu inicijativu ako prodje, ja nisam siguran, mada je vrlo moguce. Takva odluka bi bez sumnje bila legitimna, bez obzira sto bi rusofilima prokljucao mozak (bilo bi to zabavno gledati).

 

Sta to znaci za nas?

 

Pa, time bismo izgubili taj ruski obruc koji se steze oko nas i ucenjivacki kapacitet koji imaju zbog Kosova. Za Kosovo bi nam ostala bracka Kina, ali je to manje bitno, bez obzira na to nase drzanje za slamku.

 

Ono sto je bitno je sto bismo videli da li mi zapravo i zelimo da se oslobodimo ruskog stiska kada realno vise nikakvu korist od njih nemamo, samo stetu, plus ne bi imali nikakav kapacitet da nas kazne (mada nemaju ni sad).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...