Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

35 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovi profesori koji za, što bi rekao bohumilo, "najuspešniji humanistički projekat u istoriji čovečanstva", učenicima govore da je zlo, treba da dobiju... Hm. Prema zaslugama, kako sleduje. Verovatno o sebi misle da su veliki hrišćani, pa kad dođe vreme, oni u to veruju, valjda, ja ne, neka se pravdaju.

 

Ne znam odakle su takvi izgmizali i gde su oni odrastali, ali to je samo njihov problem što im niko nije rekao, ili nisu sami saznali, da je suština hrišćanstva tolerancija i pokajanje, a onda možda iskupljenje, a ne dranje, ako već pokušavaju da koriste te "argumente".

 

Dobro. Nego za ove koji bi da otkazu paradu i slično. Godina je 1984, hit u bivšoj zemlji, ili na bivšoj teritoriji, ili kako god to zvali, nebitno, kao i na drugim mestima. Jeste ovo bilo trn u oku nekima, svuda, i na tim drugim mestima, ali je omladini bilo OK, a i čovek je bio avangardni umetnik.

 

Zašto je omladini u to vreme ovo bilo OK, zato što je normalno da se mladi bune protiv vrednosti svojih roditelja. A ako se ne bune, onda sa njima nešto nije u redu.

 

 

Dobro, ima sad to što u današnje vreme u Jevropi dosta mladih glasaju za one koji su protiv "liberalizma", kao iz ovog videa, i to je normalno, baš kao što piše. Mladi i treba da se bune protiv vrednosti svojih roditelja. Ali nije isto tamo i tu. Ovde treba da ako su normalni... Tako.

    

Kako beše onaj film "nisu homoseksualci izopačeni, nego društvo u kome žive"

 

Kad već spominješ Divinea, sećam se da je u nekom mrskom komunističkom časopisu za mlade iz doba SFRJ pisalo baš o njemu, plus je bilo dosta tekstova o tadašnjoj muzičkoj avangardi. Sve je to bez problema prošlo pored mrskog urednika koji je imao člansku kartu, ali to je verovatno bilo usmereno protiv sv. Save, vaskolikog srpstva, pravoslavlja, ćirilice, tradicije, porodice, Kosmeta & Metohije i tako to. Čak je i Politikinz abavnik imao takve članke, a takav antisrpski časopis je mogao da se kupi u Donjim Mrčkovcima i Gornjem Trtištu. Sećam se da sam tokom mrske SFRJ išao na Divčibare, gde je na pijaci bilo dosta suvenira. Imali su neke frulice, čuturice, preveske sa opancima i slično, ali sećam se da je bilo dosta tada popularnih bedževa sa sličicama punk, rock, heavy metal i sličnih bendova. Divčibare su tada bile vukojebina sa možda dva hotela i više dečjih i radničkih odmarališta. Kada sam poslednji put bio na Divčibarama pre nekoliko godina, suveniri su bili neki privesci sa opancima, šajkačom i slične gluposti, ali i sa svinjskim glavama Ratka Mladića i Draže Mihailovića. Sa desne strane pijace i dalje protiče rečica, ali je odmah iznad nje izgrađena crkva u klasičnom kičerajskom stilu. Malo više od te crkve nalazio se Titov gaj, za koji sam zaboravio kako se sada zove. Dok je dotični gaj bio Titov, prodavali su se bedževi sa slikama i oznakama AC/DC, ZZ Top i sličnih, a danas se nedaleko od simbola hrišćanske ljubavi prodaju simboli fašizma, ratnih zločina i slično.

1 minute ago, ras kass said:

Ma pusti ti to, važno je da ima litija i da se raspravlja o Kosmetu i Metohiiji i da p*der ne sme da šeta.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, major josip said:

@DJ_Vasa Generalno razumem šta si hteo reći. Problem u ovoj zemlji je svakako veći od samog pojma šetnje, kao i zakona koji važe na papiru. 

 

Razmišljao sam neko vreme na tu temu, jer i sam u okolini imam par gej prijatelja. Posmatram samo situaciju kada treba reći roditeljima ili nekim bliskim prijateljima za to. Evo recimo znam da oni nisu rekli svima, već samo onima za koje znaju da će to prihvatiti i da će normalno nastaviti kontakt kao i pre tog saznanja. 

 

Svakodnevno se suočavamo sa izjavama koje mogu plašiti bilo koga da se "autuje". Slušam, moj otac često sam od sebe spomene kako je parada strašna, kako je to bolest, ne može da ih gleda itd. Kolega na poslu kaže kako bi bilo zgodno da policija uzme slobodan dan za vreme parade pa nek budu svi na izvol'te. Zamišljam, šta bi bilo da sam ja gej. Kako bih se ja osećao u takvoj situaciji, kada mi je i sada neprijatno? Zanima me, kako bi se osećali ti isti ljudi da saznaju da su im deca gej, šta bi onda radili? Da li bi isto pozivali na linčovanje ili bi ih se odrekli ili ućutali i malo spustili loptu? Nekad se pitam da li su oni svesni koliko im je iskrivljena percepcija bolesnog. Kako ne vide da je mnogo "bolesnije" da se poziva na mlaćenje drugih ili recimo ne pričati sa detetom jer voli osobu istog pola? Kad se tako nešto pita obično sledi odgovor - "Ma moje dete ne može biti gej. Preobratio bih ga." Pa opet o bolestima i lobiju. 

 

Ljudi takođe tako samo izlanu: imaju ista prava kao i svi i niko ih ne dira (mada ovo postaje diskutabilno pred subotu). A ispod površine je loše, mnogo loše.

 

Drugarica je zvala da dođemo na prajd ako neko želi/može, ona će biti tamo. Ja taj dan imam brdo obaveza pa svakako ne mogu da stignem, ali razmišljao sam da ih recimo nemam. Mislim da se ni tada ne bih pojavio. Uprkos svim mojim stavovima i pojedinačnoj podršci, priznajem da ne bih imao hrabrosti sada da odem. Kad kažem hrabrosti, tu najmanje mislim na strah da bi me neko fizički napao.

 

I onda se mislim, koliko je zaista ljudi spremno da se bori za tuđa prava, gde se staje? Posmatram ljude oko sebe i gledam da testiram granice prihvatanja i "prihvatanja".

Na primer, krenimo od jednostavnije situacije. Da li oni ljudi koji kažu da nemaju ništa protiv gej osoba ne bi imali problem da šetaju sa osobom koja ima lgbt majicu ili tetovažu, na primer? Onda, da li bi otišli i pružili podršku nekom prijatelju, na događaju kao što je recimo ova parada, kada se izlazi u javnost i sve oči su uprte u vas? 

Ja sam za sebe zaključio da bih ovo drugo mogao samo ako se radi o jako dobrom prijatelju i da mislim da bi mu njegova podrška tada dosta značila. Nadam se svakako da ću napredovati u tom segmentu i osloboditi se tog straha od osude društva i kad su ulozi manji i nadam se da su ljudi koji ovo čitaju bolji, napredniji od mene što se tiče odnosa i stava prema svojoj okolini i društvu u celini. 

 

Na kraju, kad sam sve ovo napisao, razmišljam koliko su ljudi koji odu tamo zapravo hrabri. Koliko su oni koji to ne kriju zapravo hrabri. Veliki naklon za te osobe.  

 

Zato smatram da je šetnja važna, kao simbolika. Kada bi se pojavilo 100k ljudi, makar od njih bilo samo 1% gej to bi bio znak da podrška postoji i javno u većoj količini. Ovako, iako napretka ima, trebaće nam dosta vremena da se pomerimo od tog papira i zakona. 

Da se nadovezem na ovo tvoje pisanje . Sto se mene tice ne pridajem znacaj sta zaostali misle , ali u Srbiji bi se plasio nasilja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, major josip said:

@DJ_Vasa Generalno razumem šta si hteo reći. Problem u ovoj zemlji je svakako veći od samog pojma šetnje, kao i zakona koji važe na papiru. 

 

Razmišljao sam neko vreme na tu temu, jer i sam u okolini imam par gej prijatelja. Posmatram samo situaciju kada treba reći roditeljima ili nekim bliskim prijateljima za to. Evo recimo znam da oni nisu rekli svima, već samo onima za koje znaju da će to prihvatiti i da će normalno nastaviti kontakt kao i pre tog saznanja. 

 

Svakodnevno se suočavamo sa izjavama koje mogu plašiti bilo koga da se "autuje". Slušam, moj otac često sam od sebe spomene kako je parada strašna, kako je to bolest, ne može da ih gleda itd. Kolega na poslu kaže kako bi bilo zgodno da policija uzme slobodan dan za vreme parade pa nek budu svi na izvol'te. Zamišljam, šta bi bilo da sam ja gej. Kako bih se ja osećao u takvoj situaciji, kada mi je i sada neprijatno? Zanima me, kako bi se osećali ti isti ljudi da saznaju da su im deca gej, šta bi onda radili? Da li bi isto pozivali na linčovanje ili bi ih se odrekli ili ućutali i malo spustili loptu? Nekad se pitam da li su oni svesni koliko im je iskrivljena percepcija bolesnog. Kako ne vide da je mnogo "bolesnije" da se poziva na mlaćenje drugih ili recimo ne pričati sa detetom jer voli osobu istog pola? Kad se tako nešto pita obično sledi odgovor - "Ma moje dete ne može biti gej. Preobratio bih ga." Pa opet o bolestima i lobiju. 

 

Ljudi takođe tako samo izlanu: imaju ista prava kao i svi i niko ih ne dira (mada ovo postaje diskutabilno pred subotu). A ispod površine je loše, mnogo loše.

 

Drugarica je zvala da dođemo na prajd ako neko želi/može, ona će biti tamo. Ja taj dan imam brdo obaveza pa svakako ne mogu da stignem, ali razmišljao sam da ih recimo nemam. Mislim da se ni tada ne bih pojavio. Uprkos svim mojim stavovima i pojedinačnoj podršci, priznajem da ne bih imao hrabrosti sada da odem. Kad kažem hrabrosti, tu najmanje mislim na strah da bi me neko fizički napao.

 

I onda se mislim, koliko je zaista ljudi spremno da se bori za tuđa prava, gde se staje? Posmatram ljude oko sebe i gledam da testiram granice prihvatanja i "prihvatanja".

Na primer, krenimo od jednostavnije situacije. Da li oni ljudi koji kažu da nemaju ništa protiv gej osoba ne bi imali problem da šetaju sa osobom koja ima lgbt majicu ili tetovažu, na primer? Onda, da li bi otišli i pružili podršku nekom prijatelju, na događaju kao što je recimo ova parada, kada se izlazi u javnost i sve oči su uprte u vas? 

Ja sam za sebe zaključio da bih ovo drugo mogao samo ako se radi o jako dobrom prijatelju i da mislim da bi mu njegova podrška tada dosta značila. Nadam se svakako da ću napredovati u tom segmentu i osloboditi se tog straha od osude društva i kad su ulozi manji i nadam se da su ljudi koji ovo čitaju bolji, napredniji od mene što se tiče odnosa i stava prema svojoj okolini i društvu u celini. 

 

Na kraju, kad sam sve ovo napisao, razmišljam koliko su ljudi koji odu tamo zapravo hrabri. Koliko su oni koji to ne kriju zapravo hrabri. Veliki naklon za te osobe.  

 

Zato smatram da je šetnja važna, kao simbolika. Kada bi se pojavilo 100k ljudi, makar od njih bilo samo 1% gej to bi bio znak da podrška postoji i javno u većoj količini. Ovako, iako napretka ima, trebaće nam dosta vremena da se pomerimo od tog papira i zakona. 

Baš sam uživao čitajući tvoj post, uočljiva je tvoja iskrenost i poniznost. Hvala na kvalitetnom postu 🙂 Da se nadovežem - možda sam ja naivan jer živim u Australiji, ali mislim da malo preteruješ za hrabrost. Ne bi išao tamo da se pederišeš, nego da daš podršku ne samo LGBT zajednici, nego bazičnim ljudskim pravima. I ako te neki poznati vide tamo - pa šta? Ako te osuđuju, možeš lepo da objasniš zašto si tamo, možda nešto i nauče. Ako ne, mogu da ti pljunu ispod prozora. Takođe što je više ljudi, to je bezbednije. 

 

Zato apelujem svima na ovom forumu da izađu u subotu. I ne samo to, nego i da nagovore poznanike da se pridruže. Da se da do znanja Vučiću da ima ko će se suprostaviti kršenju osnovnih ljudskih prava. Da vide i članovi LGBT zajednice da nisu sami, mogu da zamislim koliko bi srećni bili da vide masu ljudi koja bi stala iza njih, masu koju nisu ni znali da postoji u tako toksičnom okruženju.  

 

Bilo je diskusija šta uraditi da se poboljša situacija u Srbiji - evo konkretne prilike. Zato manje prdenja na forumu (gledam najviše u tebe Puzigaćo :classic_biggrin:), više akcije. Evo vam je šansa. 

Edited by Darko
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ne, nego pripajanje republike srpske...

 

A od Atlagića:

"Uvažavaćemo jedni druge i mišljenja ne samo na odborima nego u direktnoj komunikaciji između članova, sve što je za dobro naših đaka, studenata, društva i države u celini", rekao je Atlagić

 

Sećamo se njegovog govora punog uvažavanja, naročito prema Seki Sablić.

 

I ovaj biser mudrosti:

 

"Nećemo govoriti o nasilju u školi nego o vaspitanju, o pravilnom odnosu između muškarca i žene, a ne o nasilju nad ženama"

 

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/4948951/atlagic-predsednik-skupstinskog-odbora-za-obrazovanje.html

 

 

 

https://otvoreniparlament.rs/poslanik/7904

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ters said:

https://ba.n1info.com/vijesti/patrijarh-porfirije-nismo-sigurni-da-se-granice-u-buducnosti-nece-mijenjati/

 

Porfirije najavljuje priznanje Kosova ili otcjepljenje Vojvodine?

 

SPC je polazna tacka i izvor svog zla u regionu dok god su spodobe poput ovog na njenom celu. Sva sreca pa nalogodavcima im ne ide bas najbolje u Ukrajini inace bi i oni vrlo rado pozivali narod dobri da denacifikuje komsiluk. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Helena said:

Ne, nego pripajanje republike srpske...

 

 

 

Ma ne vjerujem da je to u pitanju, jer su i Dodik i Vucic kao izabrani narodni predstavnici jesno rekli da podrzavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine:

 

 

https://www.snews.rs/vucic-senatorima-sad-srbija-postuje-teritorijalni-integritet-bosne-i-hercegovine-kao-i-republike-srpske-unutar-bih/

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

D d d d d d ddaaaaa...

 

 

Srbija i Republika Srpska danas obeležavaju zajednički praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Svečanu manifestaciju u Bijeljini, kojoj će prisustvovati predsednik Aleksandar Vučić, RTS će prenositi od 11 časova.

 

Da ne bude van konteksta, ceo tekst

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4951830/dan-srpskog-jedinstva-slobode-i-nacionalne-zastave-2022.html

 

Inače i Vučić i Dodik su poznati po svoj reči.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sedamdesetih, jedini autovani gej drugar: lose blajhana kosa, umesto plavusana, nesto spaljeno crveno, bubulicavo lice, visak kilograma, levo smetalo na svim kucnim sedeljkama.....nesrecno bice, bilo mi ga je zao i obistinilo se sve sto sam predosecala, potpuni pad u besmisao, lokalna luda.....

Danas, bez licnog iskustva sa poslednjom gej generacijom, na zalost: zgodni, uredni, obrazovani, organizovani, skoro da zazalite sto ne mogu da vam budu zetovi. 

Ne smem da rizikujem pad, da je drugacije, bila bih u Bg 17, tako se bori za svoja i ljudska prava.

Javlja mi se sasvim blesava misao: kako bi to bilo slatko da gej narod skine sa vlasti ove frikove koji nam prozdiru zivote! Sekaperse nam drze cas gradjanskog otpora? 

To je, danas, jedina gradjanska elita i zato - kapa dole za hrabrost.

Apsurdi naseg doba.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

SPC je polazna tacka i izvor svog zla u regionu dok god su spodobe poput ovog na njenom celu. Sva sreca pa nalogodavcima im ne ide bas najbolje u Ukrajini inace bi i oni vrlo rado pozivali narod dobri da denacifikuje komsiluk. 

E  jebiga sad, SPC decenijama proganjana i zlostavljana od sovjetske kominterne i njihovih fanatika u regionu a sad ispade da su im to u stvari nalogodavci. Mrznja je obično slepa ali sam očekivao barem zrnce slobodoumne svetlosti. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Perkos2 said:

E  jebiga sad, SPC decenijama proganjana i zlostavljana od sovjetske kominterne i njihovih fanatika u regionu a sad ispade da su im to u stvari nalogodavci. Mrznja je obično slepa ali sam očekivao barem zrnce slobodoumne svetlosti. 

 

E, jebiga sad i ti. Te decenije su, eventualno, trajale od 45-48, i ništa lošije nije prošla SPC od univerziteta, školstva, privrede, seljaštva. Svima su zavrtane uši, ko se prilagodio novim pravilima, prilagodio, mogao je da nastavi da radi, ko nije dobio je po ušima i drugim organima, crkva nije ništa posebno u tome, mogla je da vrši službu sve vreme, imala je svoje škole, e sad, što su i oduzeli nešto imanja, pa šta će im to, oni se bave duhovnim a ne materijalnim vrednostima.

Doduše, u pravu si, SPC nije ni polazna tačka ni izvor svog zla, SPC je instrument i oružje u rukama izvora zla, uglavnom svojevoljno.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

E, jebiga sad i ti. Te decenije su, eventualno, trajale od 45-48, i ništa lošije nije prošla SPC od univerziteta, školstva, privrede, seljaštva. Svima su zavrtane uši, ko se prilagodio novim pravilima, prilagodio, mogao je da nastavi da radi, ko nije dobio je po ušima i drugim organima, crkva nije ništa posebno u tome, mogla je da vrši službu sve vreme, imala je svoje škole, e sad, što su i oduzeli nešto imanja, pa šta će im to, oni se bave duhovnim a ne materijalnim vrednostima.

Doduše, u pravu si, SPC nije ni polazna tačka ni izvor svog zla, SPC je instrument i oružje u rukama izvora zla, uglavnom svojevoljno.

 

 

ja sam siguran da te decenije traju i dan danas pošto ovaj što glumi poglavara SPC nije tu postavljen slučajno već po direktivi

slažem se da su i ostalima zavrtane uši, a prilagodljivih ima uvek, oni su najopasniji deo društva 

Link to comment
Share on other sites

SPC je imala mračnu ulogu 90tih, onda su potpuno nezasluženo 2000te ušli u škole kao Covid u starački dom, što je mogla da bude odlična i jedinstvena prilika da se iskupe i da pokažu da su crkvena organizacija zasnovana na hrišćanskim vrednostima, a onda su - preko mora skandala, većih i manjih - došli do ove situacije 2022ge godine kada je čak i ljudima ispodprosečne informisanosti jasno čemu služe... Pozivati se sada na proganjanja od pre 60 godina je zaista neumesno.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

komintirna i crkva?

eto kako se svet menja, za nepunih 100 godina od neprijatelja postadoše saveznici kao nemci i frnacuzi😃

 


Pa ako danasnji Putinov rezim smatras komiternom onda da. Veza njegovog rezima i SPC-a je toliko ocita da je samo najzagrizeniji SPC fanatici ne vide. Evo sad bi Porfirije da malo granice prekraja, i to je pretpostavljam sasvim OK i bezazlenq sala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

SPC je polazna tacka i izvor svog zla u regionu dok god su spodobe poput ovog na njenom celu. Sva sreca pa nalogodavcima im ne ide bas najbolje u Ukrajini inace bi i oni vrlo rado pozivali narod dobri da denacifikuje komsiluk. 

Istina ko kuća...ko ne veruje, ne mora...dok mu se ne obije o glavu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


Pa ako danasnji Putinov rezim smatras komiternom onda da. Veza njegovog rezima i SPC-a je toliko ocita da je samo najzagrizeniji SPC fanatici ne vide. Evo sad bi Porfirije da malo granice prekraja, i to je pretpostavljam sasvim OK i bezazlenq sala.

<Naravno da ga smatram Kominternom pošto je klasičan đak te škole, o Porfirtiju sam pisao još kad su mu dodelili funkciju ne moram svaki dan da ponavljam svoje mišljenje o njemu ali se sećam da je mnogima ovde bio drag zato što je savremeni pop koji sluša dobru muziku. Zaboravili su da je poslušnik ovog ludaka koji teroriše Srbiju. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...