Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

@DJ_Vasa

 

Možda sam loše formulisao post, nijesam mislio da je separacija nastala zbog obračuna sa političkim neistomišljenicima. Ja smatram da je separacija nastala zato što se građani Jugoslavije nijesu čvršće vezali za jugoslovenski nacionalni identitet. Kada imaš koheziju na tom planu onda može lakše da se preprodi neka ekonomska ili kriza drugog karaktera. Ovako mi izgleda kao da su mnogi čekali da oslabi taj represivni aparat i da izlete iz Jugoslavije.  

 

Obračun sa neistomišljenicima sam naveo da dokažem da Jugoslavija nikad u svom postojanju nije imala demokratski kapacitet, ili ga je imala vrlo malo u nekim kratkim periodima. 

 

Dobar ti je ovaj dio o kapitalizmu. Da li je moguća bila u tom boljem periodu SFRJ neka kombinacija light komunizma i kapitalizma? Kina je recimo po ustavu neka komunistička zemlja, ali su u suštini više kapitalisti. Da li je Ante Marković bio čovjek koji je imao kapacitet da povede Jugoslaviju ka nekom novom putu? Kažu da su se krajem 80-ih već vodili neki pregovori sa EU, bile su neke kancelarije po BG, ali odjebaše Markovića svi.

 

Izvini, onda je moja greška u interpretaciji.

 

Moram priznati da ne znam koliko bi nacionalni identitet igrao ulogu da je atmosfera bila otovrenija, tj. da se sa padom komunizma promovisala evropeizacija umesto primitivnog nacionalizma.

 

Mislim da je Marković imao sasvim dobru viziju i da je uprkos tome što je počeo kao komunista shvatio da je ta ideologija propala, ali kao što kažeš, nije bilo sluha za njega. Koliko mi se čini, dosta se slažemo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Izvini, onda je moja greška u interpretaciji.

 

Moram priznati da ne znam koliko bi nacionalni identitet igrao ulogu da je atmosfera bila otovrenija, tj. da se sa padom komunizma promovisala evropeizacija umesto primitivnog nacionalizma.

 

Mislim da je Marković imao sasvim dobru viziju i da je uprkos tome što je počeo kao komunista shvatio da je ta ideologija propala, ali kao što kažeš, nije bilo sluha za njega. Koliko mi se čini, dosta se slažemo.

Zaboravio si da dodaš da Ante nije bio "naš", to je itekako imalo uticaja.

Link to comment
Share on other sites

Da se podsetimo godina kada je sve počelo, dakle pre "raskida sa socijalizmom", kada su se nosile slobine slike i klicalo se imenu njegovom ne samo diljem Srbije nego i na(u) Kosovu ravnom ali u HR...

 

 

Šta ono beše rekao Miroslav Krleža o...?

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Perkos2 said:

vi, mi, oni, i tako redom. lako je na tastaturi iskazivati neku posebnost, obično to ne prati realan zivot. kod mene to vi nikad nije igralo nikakvu ulogu, samo ja i niko drugi pa dokle se moze. skrivanje iza vi i mi je za male mace.😀

Niko ne izigrava posebnost, mada u principu moze da se kaze da onaj ko nije deo vas, nego samo zivi pored vas, ima poseban pogled na vas, kao neko ko vas gleda sa strane, ali to nije odgovor na pitanje. OK, niste mogli ili niste hteli zajednicku drzavu i to je jedna stvar, ali zasto niste nastavili da razvijate drustvo dalje, nego ste jedva docekali da vas popurdani vrate u 19 vek? Da li vam je i to prirodno stanje?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Accuphase said:

Zaboravio si da dodaš da Ante nije bio "naš", to je itekako imalo uticaja.

 

Nisam spomenuo direktno, ali čim sam ranije spomenuo nacionalizam, brojanje krvnih zrnaca i analiza genetskog materijala se podrazumeva. Naravno, tu su još strani plaćenici i domaći izdajnici za one sa „podobnom” genetikom, što takođe ne treba zaboraviti. NacioNanisanje podrazumeva i eliminaciju svakog racionalnog shvatanja koje se protivi ideji nacionalnog tora.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Izvini, onda je moja greška u interpretaciji.

 

Moram priznati da ne znam koliko bi nacionalni identitet igrao ulogu da je atmosfera bila otovrenija, tj. da se sa padom komunizma promovisala evropeizacija umesto primitivnog nacionalizma.

 

Mislim da je Marković imao sasvim dobru viziju i da je uprkos tome što je počeo kao komunista shvatio da je ta ideologija propala, ali kao što kažeš, nije bilo sluha za njega. Koliko mi se čini, dosta se slažemo.

Ante Marković je došao na scenu u vreme kada je sve manje više bilo završeno, on je dobar kao primer istovremeno labudova pesma jedne ideje, demonstracija kako je moglo da bude da nije. Pravi čovek na pravom mestu u pogrešno vreme.
Do njegove pojave sve je bilo manje više gotovo, sve je bilo završeno i prljavi poslovi i oni malo manje prljavi jedina istinska jugoslovenska institucija JNA je počela da pokazuje i svoje ružno lice.

Grobar Jugoslavije je Milošević, oceubustvom Stambolića i Dragiše Pavlovića pomalo. Taj prvi ekser u sanduk Jugoslavije je razbio fasadu SKJ, kao organizacije koja zna šta joj je činiti. Iako je delovalo benigno na simboličkom nivou taj događaj je pokazao da SKJ nema autoriteta da vodi Mesnu zajednicu  kamoli zemlju. Posle je krenuo obračun sa inteektualcima gde je opet, državni list objavio bizarni članak sa Pavlom Savićem i dr gojkom Nikolišem koji je poslužio svrsi, ne za njih dvojicu, oni su tu lolateralna šteta, nega autoritet SKJ. Taj članak je bio startni pištolj ostalim funkcionerima u ostalim Savezima komunista da se u Beogradu dešava istinska promena i da je zadnji čas da sopstvene guzice izvlače iz priče. Doprinelo je dosta ličnih kontakata koji su ti ljudi imali međusobno u to doba i što su se veoma traljavim odgovorom na krizu iz EEZ i SSSR pokazalo jasno da se sve može, pa i napraviti potpuno nove i neslućene lične karijere za osrednja aparatčike iz SKJ. Tu je duh izašao iz boce.

Milošević je znaš šta radi i zašto to radi, opskurne pojeva kojekavih Šolevića Mihalja Kertesa, Rahmana Morina bile su neophodni začin za snižavanje nivoa političke kulture uopšte što je Milošević šahovski vešto uveo pod "događanje naroda" i "antibirokratsku revoluciju" a vidi đavola mete tih događaja nisu bile ništa drugo do obračun sa ljudima van njegovog kruga po pravilo boljim intelektualcima, političarima i ljudima, nešto slično što Vučić danas radi. Snižava politički govor, odjednom sve postaje moguće.

Nije ni čudo što se ostali, pravilno razumevajući šta se dešava u Beogradu počinju da spašavaju sopstvene pozicije, ali NIKAD i NIGDE osim u Srbiji taj proces nije toliko banalizovan, toliko unižen, i svugde je ostao kakav taka politički dijalog osim ovde. Ovde je postojao Milošević i njegovi Vacići, Simo Spasići, levijatani i sve ono što iznova proživljavamo. Samo u Srbiji nije bilo javnosti u klasičnom smislu te reči kao korektiv. Milošević je psovao, urlikao, grmeo kroz njih, svima je bilo jasno.
...nastaviće se

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ante Marković je došao na scenu u vreme kada je sve manje više bilo završeno, on je dobar kao primer istovremeno labudova pesma jedne ideje, demonstracija kako je moglo da bude da nije. Pravi čovek na pravom mestu u pogrešno vreme.
Do njegove pojave sve je bilo manje više gotovo, sve je bilo završeno i prljavi poslovi i oni malo manje prljavi jedina istinska jugoslovenska institucija JNA je počela da pokazuje i svoje ružno lice.

Grobar Jugoslavije je Milošević, oceubustvom Stambolića i Dragiše Pavlovića pomalo. Taj prvi ekser u sanduk Jugoslavije je razbio fasadu SKJ, kao organizacije koja zna šta joj je činiti. Iako je delovalo benigno na simboličkom nivou taj događaj je pokazao da SKJ nema autoriteta da vodi Mesnu zajednicu  kamoli zemlju. Posle je krenuo obračun sa inteektualcima gde je opet, državni list objavio bizarni članak sa Pavlom Savićem i dr gojkom Nikolišem koji je poslužio svrsi, ne za njih dvojicu, oni su tu lolateralna šteta, nega autoritet SKJ. Taj članak je bio startni pištolj ostalim funkcionerima u ostalim Savezima komunista da se u Beogradu dešava istinska promena i da je zadnji čas da sopstvene guzice izvlače iz priče. Doprinelo je dosta ličnih kontakata koji su ti ljudi imali međusobno u to doba i što su se veoma traljavim odgovorom na krizu iz EEZ i SSSR pokazalo jasno da se sve može, pa i napraviti potpuno nove i neslućene lične karijere za osrednja aparatčike iz SKJ. Tu je duh izašao iz boce.

Milošević je znaš šta radi i zašto to radi, opskurne pojeva kojekavih Šolevića Mihalja Kertesa, Rahmana Morina bile su neophodni začin za snižavanje nivoa političke kulture uopšte što je Milošević šahovski vešto uveo pod "događanje naroda" i "antibirokratsku revoluciju" a vidi đavola mete tih događaja nisu bile ništa drugo do obračun sa ljudima van njegovog kruga po pravilo boljim intelektualcima, političarima i ljudima, nešto slično što Vučić danas radi. Snižava politički govor, odjednom sve postaje moguće.

Nije ni čudo što se ostali, pravilno razumevajući šta se dešava u Beogradu počinju da spašavaju sopstvene pozicije, ali NIKAD i NIGDE osim u Srbiji taj proces nije toliko banalizovan, toliko unižen, i svugde je ostao kakav taka politički dijalog osim ovde. Ovde je postojao Milošević i njegovi Vacići, Simo Spasići, levijatani i sve ono što iznova proživljavamo. Samo u Srbiji nije bilo javnosti u klasičnom smislu te reči kao korektiv. Milošević je psovao, urlikao, grmeo kroz njih, svima je bilo jasno.
...nastaviće se

Ništa lično ali tzv. JNA je bila & ostala staljinistička(proruska) formacija država unutar države iliti po moderno "deep state" od osnivanja do dana današnjeg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I onda počinje rasplet, osnovni posao je biti razvaliti JNA, to su republički Savezi komunista radili - organizovano i planski, na svojim teritorijama. Počeli su prijateljski razgovori sa oficirima JNA, svakim posebno kad je zgodna prilika, i u kratkom vremenu je gomila trupnih oficira intervjuisano po svim republikama. Domicilnim oficirima u zamenu za neaktivnost nuđeni su činovi i pozicije u novim vojskama matične im republike, slično je bilo u diplomatiji, od kurira da nivoa 1. sekretara, ambasadori su po pravilu sami tražili svoja mesta. i dolazi Ante konačno ali njegove poluge vlasti su tu na mestu sve izgleda kako treba ali vezane su paučinom, on ih pomera ali ništa se ne dešava sistem je urušen. ne samo prvi ešalon, drugi i treći ešalon saveznih organa samo čekaju obećane karijere u nekim drugim državama koje tek trebaju da se stvore, savezni organi u tom trenutku svode se na jedva nekoliko ljudi i jedva nekoliko institucija i organa. Ante Marković objektivno i ne može bolje.

Malopre sam pisao u Vladi revoluciji, eto njega se malo ko seća i on realno osim lične harizme nije imao neki uticaj. Recimo 1988. u beogradu je sačekao Vlada janeza janšu, da mu ličnim kontaktima obezbedi zaštitu od onog progona koji je tad bio u povoju, Vlada je to uradio, bez nekih rezultata, ali je dao sve od sebe. Nedavno je Vlada išao kod Janše da ga zamoli za boravak u Sloveniji, pred smrt. Janša nije hteo da ga primi na razgovor, a kamoli...
Ono što mi znamo svi, ratovi, Slovenija, Hrvatska, Bosna to bolje da ostane u sećanju onako kako mi mislimo da jeste bilo, jer je ta lažna i našminkana slika o borbi za nacionalno mnogo bolje da ostane od onoga što stvarno jeste, proračunat igrokaz za cementiranje položaja novostvorenih nacionalnih elita, i pljačku bednog plena njihovih izvršioca. Mnogo plemenitije zvuči da smo se borili za srpstvo od onogo što jesmo da Milošević i Mira budu Vođe srpstva, a Šainovići i Gorice Gajević elite. Zar ne?

nastaviće se

11 minutes ago, Accuphase said:

Ništa lično ali tzv. JNA je bila & ostala staljinistička(proruska) formacija država unutar države iliti po moderno "deep state" od osnivanja do dana današnjeg.

Jasno ako obratiš pažnju u mom tekstu piše i ovo:
 

Quote

jedina istinska jugoslovenska institucija JNA je počela da pokazuje i svoje ružno lice.

Na to sam mislio, ideološki JNA je bila poslednja istinska i jugoslovenska i komunistička institucija sa ambicijom ne da odbrani nego da sprovodi revoluciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada je rasplet do neke 1992. prestao da bude tema, kada je formalno  pravno sve bilo gotovo osim problema Republike Srpske ili kako se tad nasvalo Srpske Republike Bosne i Hercegovine (da ljudi su uzeli oružje i ginuli za državu tog imena što nam pokazuje samo jednu stvar: ako dobro spremiš teren ništa nije bitno ljudi će pucati i ginuti za - potpuno besmislene ideje) i Milošević opijen uspehom i potpunim pomanjkanjem bilo kakve izlazne strategije čini opasnu ali logičnu stvar. Kaže sam sebi: "ako imaš problem - napravi veći i tvoj problem će nestati" Na njegovu sreću to može da prolazi dosta dugo, a i EEZ ima svojih problema, pravi EU, pri tom je EU avantura po sebi prekomponuje Teheransku konferenciju projekat daleko nadzilazi balkanski svinjac, a i tamo su mnoge karijere na klackalici, od meteorskih uspona do padova, ali svako se nada da će baš njegova da bude uspon.
I ta politika da stvaraš sve veći problem i da ti originalni nestaje je zaustavljena tek u Wright-Patterson Air Force Base bojim se da nikad nećemo saznati kako, da li je Milošević zaista bio uhapšen praktično tamo, ko je odlučio da bude tako tretiran, i sve tamo je veo misterije. Iz onoga što znamo iz par ispričanih anegdota Sloba jeste kupio one cipele kao nagradu za uspešno sprovedenu igranku oko blamaže Peter Galbraitha i Z4 plana. Karadžićeva uloga oko plana z4 je isto posebna priča o tom nekom drugom prilikom.

Uglavnom nakon dejtona Slobodan nije isti Slobodan koji je otišao tamo, u njemu se nešto promenilo i o tome možemo da pričamo ali to već nema veze sa SFRJ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Niko ne izigrava posebnost, mada u principu moze da se kaze da onaj ko nije deo vas, nego samo zivi pored vas, ima poseban pogled na vas, kao neko ko vas gleda sa strane, ali to nije odgovor na pitanje. OK, niste mogli ili niste hteli zajednicku drzavu i to je jedna stvar, ali zasto niste nastavili da razvijate drustvo dalje, nego ste jedva docekali da vas popurdani vrate u 19 vek? Da li vam je i to prirodno stanje?

s'kim se ti mačuješ? ne kvotuj moje upise da bi se posle obracao nekim tvojim zamisljenim protivnicima. za sledece kvotovanje i obacanje nekoj tebi zamisljenoj grupi ides na raport. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

s'kim se ti mačuješ? ne kvotuj moje upise da bi se posle obracao nekim tvojim zamisljenim protivnicima. za sledece kvotovanje i obacanje nekoj tebi zamisljenoj grupi ides na raport. 

"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a
fukara se obogati."

 

S tim što je ""ovde to again again & again...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

skloni sliku ratnog zločinca ili ceo onaj video koji si postavio

Slovaci imaju lepu & rečitu poslovicu koja u prevodu na naški glasi "Ako se baciš kamenom u jato gusaka dreknuće ona koju pogodiš."

Edited by Accuphase
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

skloni ratnog zločinca sa ovog foruma!

Suoči se sa istinom i pročitaj još jednom šta je Miroslav Krleža napisao.

A da ti pomognem da razumeš napisano evo jedne čuvene i dobro nam znane pesmice...

 

"Sad se narod u Srbiji pita,
Ko će nama da zameni Tita.
Sad se znade ko je novi Tito,
Slobodan je ime ponosito."

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Accuphase said:

Suoči se sa istinom i pročitaj još jednom šta je Miroslav Krleža napisao.

A da ti pomognem da razumeš napisano evo jedne čuvene i dobro nam znane pesmice...

 

"Sad se narod u Srbiji pita,
Ko će nama da zameni Tita.
Sad se znade ko je novi Tito,
Slobodan je ime ponosito."

Druze, ti mora da si mlad i novi na ovom forumu. Ovaj sa kim probas da diskutujes  je jedan mnogo tezak tip za neku raspravu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

prema svecu i tropar, kad nauči osnovna forumska pravila onda moze i da diskutujemo, nego koji si sad pa ti ? A, B ili C ?

Sa tobom nemam sta da diskutujem. Ti si toliko nevazan da moja malenkost nema sta da diskutuje sa tobom. Cuj nacionalista .......

1 minute ago, Accuphase said:

Puno hvala za kompliment mlad, baš godi & čovek se nekako mlađe oseća!

Brate izvini za moje pogresno misljenje. I da ,sad sam nesto ukapirao.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, koca popovic said:

Sa tobom nemam sta da diskutujem. Ti si toliko nevazan da moja malenkost nema sta da diskutuje sa tobom. Cuj nacionalista .......

Brate izvini za moje pogresno misljenje. I da ,sad sam nesto ukapirao.

pa sto onda svaki dolazak na forum uskačeš sa nekim kritikama na moje komentare. meni si samo jedan liu grupe istomisljenika koji su umislili da su u nekoj svetoj misiji i da jedino oni imaju pravo da iznesu svoj stav. najvise ličite delijama sa onim njihovim čuvenim 'zašto-zato"

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Ne treba zanemarivati cinjenicu da je stvaranje nacionalnih republika, kao i autonomnih pokrajina bilo preduslov za raspad. Bez toga se to ne bi moglo desiti. Da je kojim slucajem Jugoslavija imala unutrasnje uredjenje napravljeno po geografskim parametrima, a ne nacionalnim, imala bi velike sanse da opstane. 

 

U drugoj Jugoslaviji jedna od gresaka je bila ignorisanje slovenackog i makedonskog jezika. Moglo se lako u skole uvesti da se ta obadva jezika uce makar jednu godinu, to bi djeca lako pokupila. Na Kosmetu se cini mi se ucio Albanski, a u Vojvodini, zavisno od lokacije, mogao se uciti i madjarski ili neki drugi jezik koji je rasprostranjen u lokalnoj zajednici. Mozda je malo komplikovano za Vojvodinu, ali moglo se to organizovati.

Prihvatanje srpsko-hrvatskog jezika je vec bio jedan dobar korak. 

 

Umjesto toga, zajednistvo se utjerivalo represijom, zatvarani su ljudi za navodni nacionalizam totalno bez veze i slicno.

 

i Nemacka je na federativnoj osnovi  pa im ne pada napamet da se razilaze...  Iako i kod njih imas Bavarsku koja je pooprilicno jaca sa BDPom od tamo nekih iz ex DDR-a...   Cak je i Bavarski jezik znatno nerazumljiviji drugim nemcima nego nama npr Slovenacki

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Vox Populi - Vox Dei
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...