Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

11 hours ago, JohnnyDragon said:

Srbija...62 replaya o muzici, 1 o nasilju.

Meni sve jasno odavno...

 

Da gi vrnemo onda. Nasilje u muzici je drustveni refleks, odraz nasilja koje je propagirano u drustvu. Rat je poceo nasiljem na tribinama, a nasilje je dalje odrzavano dodatkom dnevnika za starije, a nasilnom turbo folk supkulturom se to isto cinilo kako bi mladima nasilje bilo konstantno i u svesti i u podsvesti. Nasiljem su se resavali izbori, reakcijom na nasilje smo vracali slobodu. Nisu ovde ljudi protiv nasilja, samo su protiv toga da bude usmereno na njih (cas' izuzecima)

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo...
Promocija nasilja je vrlo cest lajtmotiv rep pesama, pank roka, hevi metala, cak i dzeza, slozicete se...
 

On 11/11/2023 at 8:49 AM, DameTime said:

 

@RatzenStadt Tvoja prva rečenica sve govori, mnogi od nas "mladih" tako razmišljaju. Iz različitih razloga. Konkretno ja mislim da se pred nas stavljaju velika očekivanja društva, kapitalizam nas mrvi i onda kad dođem kući više nemam volju da analiziram Hičkokov film već pustim neki Hallmark Xmas treš da odmorim mozak. Tj. nemam snage, volje možda imam. 

Holmarkovi bozicni filmovi su tezak tres. Primecujem da ih zene vole vise nego muskarci. Ne znam sta im je zanimljivo u ideji, koja je valda i fantazija, da za Bozic otputuju u "zavicaj" kod mame, da odmore od korporativnog, turobnog zivota u velikom gradu, i tamo pronadju transformiranog, sazrelog, i dalje skromnog i zgodnog druga iz detinjstva, da joj pokaze svu magiju Bozica, za razliku od njenog dosadnog partnera opsednutog karijerom. Svaki film je takav, kad je zena glavna uloga. Zapravo, isto je i kad je muskarac u glavnoj ulozi, samo obrnu polaritete 🤣

 

Nisam siguran da mogu da se poistovetim, a nisam vise ni u godinama kada mogu da pricam o svojim problemima kao o problemima "mladih". Hvala kurcu pa sam ljude oko sebe kondicionirao na neuspehe, pa je broj onih koji ista ocekuju od mene ravan nuli (ukljucujuci i mene).

 

On 11/11/2023 at 9:07 AM, Kronostime said:

Lako je praviti plejlistu kad pesama o neuzvracenoj ljubavi i protracenoj mladosi ima u svim zanrovima koliko hoces.

:default_coffee:

 

Pa to i kazem. Najpovrsnije emocije.

Opcija jedan: volim ga/je, a on/ona mene ne, umrecu bez njega/nje,  😞

Opcija dva: volim ga/je, a on/ona mene ne, nije bitno jer sve su kurve/svi su muske svinje.

Da mi treba neka prica sa dubinom, razradom i porukom, uzeo bih knjigu, ili bar gledao film (istini za volju, nit' citam, nit' gledam filmove). 

Zamisli pustis stvar po polasku, i stignes na odrediste taman kad se zavrsi uvod. Izes pesmu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

Zanimljivo...
Promocija nasilja je vrlo cest lajtmotiv rep pesama, pank roka, hevi metala, cak i dzeza, slozicete se...
 

Holmarkovi bozicni filmovi su tezak tres. Primecujem da ih zene vole vise nego muskarci. Ne znam sta im je zanimljivo u ideji, koja je valda i fantazija, da za Bozic otputuju u "zavicaj" kod mame, da odmore od korporativnog, turobnog zivota u velikom gradu, i tamo pronadju transformiranog, sazrelog, i dalje skromnog i zgodnog druga iz detinjstva, da joj pokaze svu magiju Bozica, za razliku od njenog dosadnog partnera opsednutog karijerom. Svaki film je takav, kad je zena glavna uloga. Zapravo, isto je i kad je muskarac u glavnoj ulozi, samo obrnu polaritete 🤣

 

Nisam siguran da mogu da se poistovetim, a nisam vise ni u godinama kada mogu da pricam o svojim problemima kao o problemima "mladih". Hvala kurcu pa sam ljude oko sebe kondicionirao na neuspehe, pa je broj onih koji ista ocekuju od mene ravan nuli (ukljucujuci i mene).

 

 

Pa to i kazem. Najpovrsnije emocije.

Opcija jedan: volim ga/je, a on/ona mene ne, umrecu bez njega/nje,  😞

Opcija dva: volim ga/je, a on/ona mene ne, nije bitno jer sve su kurve/svi su muske svinje.

Da mi treba neka prica sa dubinom, razradom i porukom, uzeo bih knjigu, ili bar gledao film (istini za volju, nit' citam, nit' gledam filmove). 

Zamisli pustis stvar po polasku, i stignes na odrediste taman kad se zavrsi uvod. Izes pesmu.

Nemoj tako, ima ona treća opcija: volimo se ali nas zli ljudi/sudbina/nesto trece razdvoji, pa sad secemo vene 😉

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RatzenStadt said:

Zanimljivo...
Promocija nasilja je vrlo cest lajtmotiv rep pesama, pank roka, hevi metala, cak i dzeza, slozicete se...

Pank je verovatno najveća promocija antinasilja u svim žanrovima popa, nešto kao hipi pokret na steroidima. Samo Clashov i opus Dead Kennedys sačinjava preko 80% pesama protiv najrazličitijih tipova nasilja.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eee, ovom majstoru je (odavno) prekipelo 🤣 (nije smesno u sustini, vise kao crnjak)

Jes'da je jedan od najboljih pevaca ikad (Tom Jones) ali ispromovisao je nasilje pa jos na prvom mestu bio nedeljama (ili mesecima?) na top listama. :evil:

 

Svi su potrebni elementi za patnje (pl) na broju, pa kaze

 

I saw the light on the night that I passed by her window
I saw the flickering shadows of love on her blind
She was my woman
As she deceived me, I watched and went out of my mind

My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah
I could see, that girl was no good for me
But I was lost like a slave that no man could free

At break of day when that man drove away, I was waiting
I crossed the street to her house and she opened the door
She stood there laughing
I felt the knife in my hand and she laughed no more

My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah
So before they come to break down the door
Forgive me Delilah, I just couldn't take anymore

She stood there laughing
I felt the knife in my hand and she laughed no more

My, my, my, Delilah
Why, why, why, Delilah
So before they come to break down the door
Forgive me, Delilah, I just couldn't take anymore
Forgive me, Delilah, I just couldn't take anymore.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kratak prekid programa za malo girl power teksta:

 

Humidity is rising (Mm rising), barometer's getting low (How low, girl?)
According to all sources (What sources now?)
The street's the place to go (You better hurry up)
'Cause tonight for the first time (First time)
Just about half-past ten (Half-past ten)
For the first time in history
It's gonna start raining men (Start raining men)

It's raining men! Hallelujah!
It's raining men! Amen!
I'm gonna go out to run and let myself get
Absolutely soaking wet!
It's raining men! Hallelujah!
It's raining men! Every specimen!
Tall, blonde, dark and lean
Rough and tough and strong and mean

 

God bless Mother Nature, she's a single woman too
She took off to heaven and she did what she had to do
She bought every angel
And rearranged the sky
So that each and every woman could find her perfect guy

Link to comment
Share on other sites

Au gde odoste na ovoj temi. 

 

1. Ovo je uvek bila zemlja seljaka na brdovitom Balkanu i nikada rok ili alternativa nisu bili popularniji od različitih oblika narodnog melosa koji je 90ih mutirao u svoju turbo varijantu koja se pojavila baš kada je bilo potrebno i na pravi način stavila ogledalo pred ljude na ovim prostorima. Ima skorašnji intervju Petra Janjatovića (iako se lično grozim ovih privilegovanih metuzalema koji su imali tu retku mogućnost da budu profesionalni (znači plaćeni) muzički kritičari na ovim prostorima i da od toga žive) koji je precizno u brojkama opisao tiraže Lepe Brene i ostalih narodnjaka u odnosu na rok grupe, Bijelo Dugme excluded jer oni i jesu posebni i bili mega popularni u Jugoslaviji (ali nigde drugde) jer su uspešno implementirali pastirske momente na rok kopiju svetske scene, mada im veličinu na YU prostoru niko ne može osporiti. Osim toga, bili su sastavljeni od dosta naroda i narodnosti pa i bili neka muzička emulacija te države.

 

2. Čitava svetska muzička scena trenutno (a i bar 10ak godina u nazad) pati od užasnog nedostatka originalnosti, autentičnosti i bilo čega pozitivnog, te je mejnstrim više nego ikad postao mekdonalds varijanta. Pogledajte na YT videe sa najpopularnijim pesmama svakog meseca od 70ih do danas i videćete koliko je više bilo varijabilnosti posebno 80ih i 90ih i koliko su te pesme jednostavno bolje. Velika promena je nastala kada je rok muziku na mestu najpopularnije muzike zamenio rep i njegovi derivati, a danas imamo zakržljale patrljke repa u mejnstrimu čije su lučonoše likovi naspram kojih naši turbo folkeri i ostala bagra deluju kao univerzitetski profesori. 

 

3. Međutim, da je ranije bila bolja muzika u nekom ukupnom rezultatu - nije!, samo treba malo istraživati a ne uzdati se u social media algoritme i ono što se nameće kao dominantan diskurs. Danas ima mnogo više sranja, ali i mnogo više dobrih stvari jer jednostavno svega ima mnogo više, zato je važna selekcija u obilju opcija.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, freethrow said:

Pank je verovatno najveća promocija antinasilja u svim žanrovima popa, nešto kao hipi pokret na steroidima. Samo Clashov i opus Dead Kennedys sačinjava preko 80% pesama protiv najrazličitijih tipova nasilja.

 

Da li je?

Pank sa kojim sam imao najvise dodira (Avril, Good Charlotte, Simple Plan, itd, to bi bio valda pop punk) se ni ne bavi tim.

Originalni?
Da su pankeri, oni koji se izdaju za takve (pogotovo prvotalasni, i danasnji postovaoci istog) miroljubive, nenasilne komsije, to mo's da prodajes u brosurama i katalozima. Imao sam prilike da zavirim u taj podsvet i vidim nasilje unutar grupa, i izmedju razlicitih grupa. Nasilje kao intrinsicna osobina tih komuna.
Konfrontirajuci tekstovi, agresivna muzika. Mnogi anarhopank bendovi stavise opravdavaju vandalizam, nerede, gradjansku neposlusnost, nasilje generalno kao opravdan cak i neophodan metod u cilju postizanja socijalnih promena.

Znam na kojim temeljima je nastao pank i da odredjeni broj bendova stoji na temelju toga i takve pesme pravi. Jebe mi se sta im je u nacelu.
I Antifa je nastala na slicnim temeljima, verovatno u nacelu najpacifisticnija organizacija na svetu, a u praksi su nasilna, varvarska govna. Gotovo kao kad bi krenuo na istok, ako odes predaleko, zavrsices na zapadu (jer, jelte, zemlja je okruglaelipsiodna, hehe)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Da li je?

Pank sa kojim sam imao najvise dodira (Avril, Good Charlotte, Simple Plan, itd, to bi bio valda pop punk) se ni ne bavi tim.

Originalni?
Da su pankeri, oni koji se izdaju za takve (pogotovo prvotalasni, i danasnji postovaoci istog) miroljubive, nenasilne komsije, to mo's da prodajes u brosurama i katalozima. Imao sam prilike da zavirim u taj podsvet i vidim nasilje unutar grupa, i izmedju razlicitih grupa. Nasilje kao intrinsicna osobina tih komuna.
Konfrontirajuci tekstovi, agresivna muzika. Mnogi anarhopank bendovi stavise opravdavaju vandalizam, nerede, gradjansku neposlusnost, nasilje generalno kao opravdan cak i neophodan metod u cilju postizanja socijalnih promena.

Znam na kojim temeljima je nastao pank i da odredjeni broj bendova stoji na temelju toga i takve pesme pravi. Jebe mi se sta im je u nacelu.
I Antifa je nastala na slicnim temeljima, verovatno u nacelu najpacifisticnija organizacija na svetu, a u praksi su nasilna, varvarska govna. Gotovo kao kad bi krenuo na istok, ako odes predaleko, zavrsices na zapadu (jer, jelte, zemlja je okruglaelipsiodna, hehe)

@Clash zivi na par kilometara od tebe i zeli da se upoznate.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Znam da nije tema, ali kad ste vec poceli sa muzikom, moram da vam se izjadam i opisem jednu svoju traumu.

Pre nekih 30 godina, putujem autobusom iz Ciriha za Beograd.

Prvo, ugusio sam se od dima, jer je vozac i pola autobusa (koji na srecu nije bio pun) pusilo - kada sam dosao kuci cak mi je i donji ves smrdeo, a kada sam ves oprao i sal kojim sam pokusavao da filtriram dim, voda je bila totalno prljavo zuta.

Drugo, jos gore je bila "muzika", koja je ne samo melodijski udarala po usima, vec i tekstualno pokusavala da unisti svaki neuron moga jadnog mozga (negde sam cak zapisao te umotvorine, ali mi se ne da sada traziti).

Kratko receno, bilo je to najduzih 20 sati u mom zivotu.

Never more !

Link to comment
Share on other sites

^odelo pokupilo nikotinsku boju za desetak sati putovanja? Jel to uopste moguce?

mene uglavnom strah od anksioznosti zbog zabrane pusenja odvraca od same ideje da putujem autobusom na duze distance, pored naravno, skucenosti i diskomfora 😄 

 

moje najgore iskustvo, slicno tvom, je bilo sa jedne svadbe u selu blizu Krupnja, na koju sam i otisao iz ciste kurtoazije i postovanja nekih dalekih rodbinskih veza. Ljudi moji, oko 300-400 zvanica, to su pesme, iz meni do tada potpuno nepoznatog melosa, i svi znaju tekstove. 300 ljudi peva u glas, svi osim mene. To su neki ritmovi, tekstovi, kakvih nema ni na Pinku, ni na Hepiju, ni na Duginim poselima, ni na radio stanicama oko NS koje pustaju krajisnike, a bo'me ni ona juznjacka koja me podseca na bugarsku. Ma da su pevali bar ove "nasilne", mejnstrim, turbofolkere, gaserske, tradicionalnu, ovo je, kako su mi posle rekli, zapadnomoravska muzika, kao neka endemska podgrupa. Klavijatura mi mozak izbila. Posle sam sate proveo izvan objekta, cekajuci moje da krenu. Mislim da sam tog dana bespovratno ostao bez 20% mozga. Znao sam samo jednu pesmu (i tek par reci) -  Kaludjeru moj.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

^ iz meni do tada potpuno nepoznatog melosa, i svi znaju tekstove. 300 ljudi peva u glas, svi osim mene. To su neki ritmovi, tekstovi, kakvih nema ni na Pinku, ni na Hepiju, ni na Duginim poselima, ni na radio stanicama oko NS koje pustaju krajisnike, a bo'me ni ona juznjacka koja me podseca na bugarsku. Ma da su pevali bar ove "nasilne", mejnstrim, turbofolkere, gaserske, tradicionalnu, ovo je, kako su mi posle rekli, zapadnomoravska muzika, kao neka endemska podgrupa. Klavijatura mi mozak izbila. Posle sam sate proveo izvan objekta, cekajuci moje da krenu. Mislim da sam tog dana bespovratno ostao bez 20% mozga. Znao sam samo jednu pesmu (i tek par reci) -  Kaludjeru moj.

Da ih pitas da ti izdeklemuju neku pesmu Santica ili Djure Jaksica ,ne bi znali.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Dragan said:

Znam da nije tema, ali kad ste vec poceli sa muzikom, moram da vam se izjadam i opisem jednu svoju traumu.

Pre nekih 30 godina, putujem autobusom iz Ciriha za Beograd.

Prvo, ugusio sam se od dima, jer je vozac i pola autobusa (koji na srecu nije bio pun) pusilo - kada sam dosao kuci cak mi je i donji ves smrdeo, a kada sam ves oprao i sal kojim sam pokusavao da filtriram dim, voda je bila totalno prljavo zuta.

Drugo, jos gore je bila "muzika", koja je ne samo melodijski udarala po usima, vec i tekstualno pokusavala da unisti svaki neuron moga jadnog mozga (negde sam cak zapisao te umotvorine, ali mi se ne da sada traziti).

Kratko receno, bilo je to najduzih 20 sati u mom zivotu.

Never more !

 

Kad `oces da ustedis i putujes Zemotransom - cuti i trpi. :classic_biggrin:

5 minutes ago, RatzenStadt said:

^odelo pokupilo nikotinsku boju za desetak sati putovanja? Jel to uopste moguce?

mene uglavnom strah od anksioznosti zbog zabrane pusenja odvraca od same ideje da putujem autobusom na duze distance, pored naravno, skucenosti i diskomfora 😄 

 

moje najgore iskustvo, slicno tvom, je bilo sa jedne svadbe u selu blizu Krupnja, na koju sam i otisao iz ciste kurtoazije i postovanja nekih dalekih rodbinskih veza. Ljudi moji, oko 300-400 zvanica, to su pesme, iz meni do tada potpuno nepoznatog melosa, i svi znaju tekstove. 300 ljudi peva u glas, svi osim mene. To su neki ritmovi, tekstovi, kakvih nema ni na Pinku, ni na Hepiju, ni na Duginim poselima, ni na radio stanicama oko NS koje pustaju krajisnike, a bo'me ni ona juznjacka koja me podseca na bugarsku. Ma da su pevali bar ove "nasilne", mejnstrim, turbofolkere, gaserske, tradicionalnu, ovo je, kako su mi posle rekli, zapadnomoravska muzika, kao neka endemska podgrupa. Klavijatura mi mozak izbila. Posle sam sate proveo izvan objekta, cekajuci moje da krenu. Mislim da sam tog dana bespovratno ostao bez 20% mozga. Znao sam samo jednu pesmu (i tek par reci) -  Kaludjeru moj.

Za ovo boldovano na jugu izedes cutek na keca.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

 

Kad `oces da ustedis i putujes Zemotransom - cuti i trpi. :classic_biggrin:

 

😭

 

Znam lika koji ce ti [upisati zanat po zelji] odraditi triput jeftinije, najcesce su reci za kojim zazalis kad ih poslusas 😄 

 

11 minutes ago, Kronostime said:

 

Za ovo boldovano na jugu izedes cutek na keca.

:classic_biggrin:

 

 

Pod njeg mi sedi, terzije more

Ona mi sijev jelece,

Kolko su dzvezde, na nebu more,

Tolko su sarge na njega

 

Pametnom dostaTM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...