Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Pa tacno to - `sta ce mi da ucim sve te gluposti, kad mogu da budem kriminalac ili politicar`. Ili ako je bas fino dete - nesto ce da nauci pa da bezi van granica kriminala i politike....Jer ni u kriminal ni u politiku nije lako uci a da nemas vezu i preporuke... (ovde bih stavila smajli ujedno je smesno i istinito)

 

 

Setih se nesto, ni ginekolog ne mozes da budes ako nisu u ginekoloskom klanu....

Link to comment
Share on other sites

Mlade u Srbije vecinom:

- apsolutno boli penis za sve ove navedene stvari
 
Imas mozda 10% ljudi koji se poklapaju sa ovim sto ti pises, ne vise od toga. 
...



Nema veze sa životom to što si napisao. Tačnije citirao si dobro zapažanje.

Sa mladima (18-22, 23 uglavnom) sam 16 godina 2005-2020 radio i jako dobro ih poznajem.
Iz godine u godinu, generacije u generaciju (govorim o generacijama rođenim od sredine 80ih do 2001/2002) vidljiv je bio strmoglav pad u opštem obrazovanju, porast konzervativizma, nacionalizma, smanjenje funkcionalne pismenosti (!!) ograničenost u rečniku i komunikaciji, da ne pričam sad i o težim stvarima...

Sent from my SM-N9860 using FACT 200

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

 


Nema veze sa životom to što si napisao. Tačnije citirao si dobro zapažanje.

Sa mladima (18-22, 23 uglavnom) sam 16 godina 2005-2020 radio i jako dobro ih poznajem.
Iz godine u godinu, generacije u generaciju (govorim o generacijama rođenim od sredine 80ih do 2001/2002) vidljiv je bio strmoglav pad u opštem obrazovanju, porast konzervativizma, nacionalizma, smanjenje funkcionalne pismenosti (!!) ograničenost u rečniku i komunikaciji, da ne pričam sad i o težim stvarima...

Sent from my SM-N9860 using FACT 200
 

 

 

Pa porast moze da bude i sa 5 na 8%, to ne znaci da je to neka znacajna cifra.

 

Ok, logicno da ja necu moci da primetim porast, s obzirom da sam odrastao u jednoj generaciji, ali je mizeran procenat ljudi koji se lozio na slicne stvari.

 

To sto oni imaju neki stav, i iznose misljenje ne znaci da ih ima vise od likova koje ne zanima nista od toga, bukvalno nije ni blizu.

Link to comment
Share on other sites



...
Ok, logicno da ja necu moci da primetim porast, s obzirom da sam odrastao u jednoj generaciji,
...


Tako je. Nećeš moći.
Zato je i deplasirano da istrajavaš na stavu o nečemu o čemu nemaš ozbiljan i dugotrajan uvid.

Sent from my SM-N9860 using FACT 200

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Ajd, ne preteruj, šta, mi smo sedeli u bibliotekama, pozorištima i muzejima dok su kafane zvrjale prazne, jeste, sećam se.:classic_biggrin:

Kafane su bile mala pozorista, kulturni se zivot odvijao po kafanama uz kilo belog i sifon. Tih i takvih kafana vise nema

pa nema ni kulturnog zivota. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakav je uzorak ljudi sa kojima si radio, ako smem da pitam.
 
Neki fakultet?


Da, 2, različitih profila.
Jedan je upisivao po 2000 (čak i nešto više) novih studenata godišnje 05-12 posle je to padalo do 1200, Drugi oko 700 konstantno, 16-20.

Sent from my SM-N9860 using FACT 200




Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fancy said:

 


Da, 2, različitih profila.
Jedan je upisivao 2000 novih studenata 05-12 posle padalo do 1200, Drugi oko 700.

Sent from my SM-N9860 using FACT 200


 

 

Pa i taj uzorak nije nista manje biased od mog. Moj je regionalni i obuhvata manji range generacija, ali obuhvata i potpuno random uzorak ljudi.

 

Mogu da se kladim da ces na pravnom ili recimo istoriji da nadjes znatno vise nacionalizma nego na prirodnim naukama recimo.

 

Takodje, napravio bih razliku izmedju nacionalizma i konzervativizma, ne smatram da te 2 stvari nuzno idu zajedno.

 

Ako se neko nasiba koksa pa ode na prostitutke u majici KOCOBO JE SRBIJA, ja tu ne vidim ni trunku konzervativizma.

 

Ne osporavam da je nacionalizam potencijalno u porastu, za konzervativizam sam siguran da nije, mada opet, mozda razlicito definisemo isti pojam.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Stiletto said:

 

 

Velika većina današnje omladine u Srbiji živi u svom "bablu", koji je sastoji od "kuća - škola/fakultet - mesta za izlazak - socijalne mreže - muzika/film/tv serije/igrice" i ništa van njega ih nimalo ne zanima. Dovoljno su mladi da imaju roditelje koji rade za njih pranje, čišćenje, spremanje klope i slične poslove i smatraju da imaju svo pravo da "uživaju u životu" u svom mehuriću. Kad prođe nekoliko godina i počnu da žive sami, bilo svojom odlukom bilo gubitkom roditelja, nastavljaju da žive isti život, samo im umesto roditelja svakodnevne poslove obavljaju osobe koje plate za to.

 

Politika, izbori, cene u prodavnicama, stanje puteva, Bliski istok, Ukrajina, Kosovo... to ne postoji. Eventualno se upamti poneka floskula (uglavnom nakaradna) povodom toga pročitana na TikToku da bi se ispalo "pametan u društvu" bez ulaženja u ikakav smisao i značenje.

 

Ovde zapravo govorimo o dve stvari – jedno je to što neke sve ovo ne zanima, a drugo je što su ovom mamlazu potrebni mama i tata da mu obrišu guzu i kažu za koga da glasa. Nisu u pitanju partije u Argentini, Kazahstanu, Japanu ili na Novom Zelandu, već one koje su mu ispred nosa. Ako želi da se informiše i imajući u vidu čime se bavi, ne bi baš morao da kopa kao da piše doktorat kako bi saznao s kim ima posla. Ja mogu sasvim da razumem da nekoga ne zanimaju stvari koje ga se ne tiču ili na koje ne može da utiče. Mene sasvim zabole uvo za stanje puteva kod Bogatića, Prijepolja ili Despotovca jer tamo niti idem, niti je velika šansa da će mi biti potrebni u skorijoj budućnosti. Onaj ko dobro zarađuje se neće brinuti o tome da li jedno jaje košta 15 ili 25 dinara niti da li je najjeftinija vekna hleba 54 ili 64 dinara. I osamdesetih je bilo mnogih koje je bolelo uvo za rat između Iraka i Irana, za ratove u Avganistanu, Libanu i za Bliski istok uopšte, za Regana i Gorbačova i slično. A sve to je i razumljivo. Ipak, niko od takvih nije morao da pita tatu i mamu kako da obriše guzu i da usput sazna šta se dešavalo u Avganistanu ili zašto ratuju Irak i Iran, pa je onaj koga je to zanimalo sam o tome saznavao.

 

2 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Ova dva bolda su ti malo kontradiktorna.

 

Ako je neko mene naucio "normalnim vrednostima" gde je tu tacno moj stav. Ako je neko dosao i nacrtao mi, ovo je X, ovo je Y, ovo je Z, tu nema ni trunke mog stava, nego bukvalno opet monkey see monkey do.

 

...

 

Pa i nije toliko kontradiktorno. Ako te je neko naučio da ne postoje dobri i loši narodi, već dobri i loši pojedinci, onda nećeš vikati 'Ubij, zakolji, da X ne postoji'. Samim tim, ako vidiš nekoga da to radi, imaćeš stav da je u pitanju ludak, fašista ili oba u paketu. Ako te je neko naučio da nije lepo krasti, nećeš se ulizivati šefu lopurdi ukoliko pusti i tebe da kraduckaš, već ćeš imati stav da je u pitanju lopurda. Ako te je neko naučio da pri kupovini svake robe treba gledati odnos cene i kvaliteta, imaćeš stav kada budeš kupovao kompjuter, automobil, telefon, cipele ili nešto deseto. Isto važi i za ono što si sam napisao:

 

Quote

...apsolutni nedostatak kritickog razmisljanja i logicke konzistentnosti...

 

Očigledno da si naučio da analiziraš, pa si na osnovu toga izneo tačan stav. Ne ulazim u to da li si ovo naučio u školi, u porodici u društvu ili slično, ali očigledno da jesi izneo sasvim tačan i legitiman stav.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fancy said:


 

 


Pričam o prirodnim naukama.

Sent from my SM-N9860 using FACT 200
 

 

Fair enough.

 

Koja ti je procena procenta studenata koji imaju nacionalisticke tendencije?

 

Kod mene u generaciji na faksu rekao bih mozda 10%, u srednjoj ni 5, jbg Vranje je shithole, dole nikoga nista ne interesuje generalno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Ovde zapravo govorimo o dve stvari – jedno je to što neke sve ovo ne zanima, a drugo je što su ovom mamlazu potrebni mama i tata da mu obrišu guzu i kažu za koga da glasa. Nisu u pitanju partije u Argentini, Kazahstanu, Japanu ili na Novom Zelandu, već one koje su mu ispred nosa. Ako želi da se informiše i imajući u vidu čime se bavi, ne bi baš morao da kopa kao da piše doktorat kako bi saznao s kim ima posla. Ja mogu sasvim da razumem da nekoga ne zanimaju stvari koje ga se ne tiču ili na koje ne može da utiče. Mene sasvim zabole uvo za stanje puteva kod Bogatića, Prijepolja ili Despotovca jer tamo niti idem, niti je velika šansa da će mi biti potrebni u skorijoj budućnosti. Onaj ko dobro zarađuje se neće brinuti o tome da li jedno jaje košta 15 ili 25 dinara niti da li je najjeftinija vekna hleba 54 ili 64 dinara. I osamdesetih je bilo mnogih koje je bolelo uvo za rat između Iraka i Irana, za ratove u Avganistanu, Libanu i za Bliski istok uopšte, za Regana i Gorbačova i slično. A sve to je i razumljivo. Ipak, niko od takvih nije morao da pita tatu i mamu kako da obriše guzu i da usput sazna šta se dešavalo u Avganistanu ili zašto ratuju Irak i Iran, pa je onaj koga je to zanimalo sam o tome saznavao.

 

 

Pa i nije toliko kontradiktorno. Ako te je neko naučio da ne postoje dobri i loši narodi, već dobri i loši pojedinci, onda nećeš vikati 'Ubij, zakolji, da X ne postoji'. Samim tim, ako vidiš nekoga da to radi, imaćeš stav da je u pitanju ludak, fašista ili oba u paketu. Ako te je neko naučio da nije lepo krasti, nećeš se ulizivati šefu lopurdi ukoliko pusti i tebe da kraduckaš, već ćeš imati stav da je u pitanju lopurda. Ako te je neko naučio da pri kupovini svake robe treba gledati odnos cene i kvaliteta, imaćeš stav kada budeš kupovao kompjuter, automobil, telefon, cipele ili nešto deseto. Isto važi i za ono što si sam napisao:

 

 

Očigledno da si naučio da analiziraš, pa si na osnovu toga izneo tačan stav. Ne ulazim u to da li si ovo naučio u školi, u porodici u društvu ili slično, ali očigledno da jesi izneo sasvim tačan i legitiman stav.

Pa uglavnom se slazemo, ali i dalje stojim iza toga da ne treba da naucimo "ispravne vrednosti", koje ce svejedno svako da definise za sebe, vec da naucimo kako da dodjemo do njih.

 

Normalno da neces detetu od 10 godina da das da cita Sartra, i da mora da postoji neka osnova x je dobro, y je lose, ali to nece da pomogne nekom da se sutra odbrani od suprotnog stava, mozda ga i usvoji ako neko ima dobre, ili bar prividno dobre argumente.

 

Statistika mi se uvek istice kao stvar koju ljudi lose razumeju npr. Mogu iz jednog nepotpunog podatka da izvucem 5 razlicitih zakljucaka i da svi prividno deluju okej da da ni do jednog zapravo ne mozemo da dodjemo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Pa uglavnom se slazemo, ali i dalje stojim iza toga da ne treba da naucimo "ispravne vrednosti", koje ce svejedno svako da definise za sebe, vec da naucimo kako da dodjemo do njih.

 

Normalno da neces detetu od 10 godina da das da cita Sartra, i da mora da postoji neka osnova x je dobro, y je lose, ali to nece da pomogne nekom da se sutra odbrani od suprotnog stava, mozda ga i usvoji ako neko ima dobre, ili bar prividno dobre argumente.

 

Statistika mi se uvek istice kao stvar koju ljudi lose razumeju npr. Mogu iz jednog nepotpunog podatka da izvucem 5 razlicitih zakljucaka i da svi prividno deluju okej da da ni do jednog zapravo ne mozemo da dodjemo.

 

Ali osnovne vrednosti dolaze iz neposrednog okruženja, pa mi je nejasno. Svakako da nećeš detetu dati da čita Sartra, ali ćeš ga uputiti kada da kaže 'hvala', 'dobar dan' ili 'doviđenja', plus će to videti od roditelja. Dete, a kasnije i odrastao čovek, može da čuje neke savete, ali može i da oponaša roditelje ili društvo. Dešava se da dete u prodavnici uzme čokoladu i stavi je u džep, ali ne iz zlobe, već iz neznanja, a roditelj je tu da kaže da to nije ispravno, da vrati čokoladu gde je bila ili da je stavi u korpu i plati na kasi. To je jedna od tih ispravnih vrednosti, tj. dete se uči da ne krade, a to baš i nije dobro učiti na sopstvenim greškama. Upravo sam mislio o toj osnovi koju spominješ, tj. da je x dobro, a y loše.

 

Ovo poslednje što kažeš je sasvim tačno. Ukoliko npr. znamo samo da su se sudarila dva automobila, pri čemu je vozač X prešao u suprotnu traku, a poznat je po tome što voli da popije, možemo zaključiti da je pijanac udario u nedužnog čoveka Y i da ga treba spakovati u zatvor na što duži period. Ako se ispostavi da vozač X nije ni pomirisao alkohol mesec dana, da je u trenutku sudara vozio u skladu sa ograničenjem i da je imao srčani udar, dok je vozač Y vozio 150 km/h na magistralnom putu i još bio drogiran, onda prethodni zaključak pada u vodu.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pre nego što se po difoltu i mapetovski opljune zla omladina i prorekne tužna budućnost, generacije pre bi trebale da se dobro pogledaju u ogledalo i zamisle čemu su sve doprineli opštem padu društva i čija je odgovornost veća. 

 

Nisu ni ova deca ni deca pre razvalile države, firme, izazvale ratove i bedu, natovarili dužničko ropstvo nego upravo kulturno vozdignuta generacija na Andriću, Kišu, panku i rokenrolu. Prodali ili prećutali ste drugari sve za šta ste načelno borili i sad 30 godina kasnije su krivi balavci što "kosovare" i slušaju malog Knindžu. Pa malo morgen, neće biti.

 

Novoj deci nije preostalo ništa osim da elegantno zapale ovu razvalinu u zahvalnost svim boljim generacijama zbog kojih su ili socijala ili dileri ili gasteri.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ovo o cemu govori @fancy je moj utisak barem poslednjih 10 godina. Sa mladjim generacijama jednostavno izbegavam diskusije o politici, jer su im rezoni sacuvaj boze. Zapravo, deluju mi na papagaje koji samo ponavljaju ono sto su culi na Pinku, bez iole ukljucivanja mozga.

On 11/2/2023 at 6:56 PM, koca popovic said:

A oni preko 60?

Ako mislis da su penzioneri gori od mladje generacije moj je utisak da nisu. Nekada je vladalo misljenje da su penzioneri masovno glasali za Milosevica, sto je dobrim delom i bilo tacno, ne bih rekao da je to slucaj i sada. Mislim da AV ima barem podjednaku podrsku, ako cak ne stoji i bolje kod mladjarije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opet poredim samo iz mog iskustva ali kada sam ja išao u srednju sredinom 2000ih niko nije nešto pričao o politici i stvarno je delovalo da ljude boli patka... ali ako bi se nekada pokrenule te teme uvek bi se došlo do zatucanih pogleda na svet (LGBT, Hrvati, EU i slično)

 

Ja ne mislim da su klinci sad mnogo više nazadni nego pre, mislim da je više do toga što se sad mnogo lakše vidi ko šta misli jer klinci ništa ne kraju

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Molina23 said:

Pre nego što se po difoltu i mapetovski opljune zla omladina i prorekne tužna budućnost, generacije pre bi trebale da se dobro pogledaju u ogledalo i zamisle čemu su sve doprineli opštem padu društva i čija je odgovornost veća. 

 

Nisu ni ova deca ni deca pre razvalile države, firme, izazvale ratove i bedu, natovarili dužničko ropstvo nego upravo kulturno vozdignuta generacija na Andriću, Kišu, panku i rokenrolu. Prodali ili prećutali ste drugari sve za šta ste načelno borili i sad 30 godina kasnije su krivi balavci što "kosovare" i slušaju malog Knindžu. Pa malo morgen, neće biti.

 

Novoj deci nije preostalo ništa osim da elegantno zapale ovu razvalinu u zahvalnost svim boljim generacijama zbog kojih su ili socijala ili dileri ili gasteri.

 

Pa nisu oni krivi za to. Evo da podsetim šta je rekla direktorka onog pozorišta i kako se obratila roditeljima: Direktorka pozorišta čiji je govor prodrmao Srbiju: Ovako nikad ranije nije bilo

 

Ukratko, najviše je kriv roditelj kreten, pa zatim unakaženi školski sistem. U ovom slučaju koji je opisala ta direktorka, roditelj kreten je praktično jedini krivac.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

Evo da podsetim šta je rekla direktorka onog pozorišta i kako se obratila roditeljima: Direktorka pozorišta čiji je govor prodrmao Srbiju: Ovako nikad ranije nije bilo

 

Podsetilo me je ovo na (offtopic) priču koju sam negde čitao (mislim Politikin Zabavnik), o predstavi koju je glumačka trupa priredila za srpske vojnike na Krfu. Većina tih ljudi su ceo život proveli na selu i u životu nisu videli pozorište pre toga. Predstava je bila Boj na Kosovu i nije se odigrala do kraja jer je besna publika krenula da se obračuna sa Vukom Brankovićem, tako da je glumac koji ga je tumačio jedva izvukao živu glavu. :classic_smile:

 

Malo smo regesirali, jbg...

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da li su mladi sada više nacionalistički ostrašćeni nego pre (u smislu da zaista veruju i spremni su da se bore u ono što podržavaju) ili samo prate neke trendove koji im mogu delovati zanimljivo, a koji se sada značajno propagiraju kroz medije i društvo.

 

Mislim, i ja sam kao maturant uzeo knjigu Milovana Drecuna kao referencu za svoj rad jer sam ga dobio na prepruku od bibliotekarke i nastavnici odobrili. Nit sam znao ko je Drecun niti me je tada mnogo zanimalo da li je on radikal ili nije. Knjiga je naravno prilično jednostrano prikaza Srbe kao žrtve, načinjena nam je nepravda, Evropa je vrlo loša itd. Ali da li sam bio nacionalista? Mislim da nisam. Da li bih išao da branim Kosovo i napadam ljude po paradama? Ne. Da li bih nosio majicu Kosovo je Srbija da mi je tada neko dao/poklonio? Verovatno bih. Izgleda kul, plus džabe majica, kad si đak to deluje ok.

 

A kad sam malo krenuo da se interesujem više za politiku glasao sam recimo za Radulovića na prvim izborima, dok je delovao normalno, a on tad svakako nije bio nacionalistička opcija (mada knjiga Drecuna mi sada deluje kao dosta manji fail nego glasanje za ovu budalu hah).  

 

Tako da, vrlo je to rastegljiva priča koliko mladi ozbiljno shvataju neke stvari i koliko žele da se trude (verujem da su sposobni) da razumeju te stvari oko njih, a vezane su za politiku. 

 

Ono što jesam primetio da razlikuje generacije koje su mlade, tj. još mlađe od moje: 

 

- dosta manje strpljenja i koncentracije kada je u pitanju praćenje nekog sadržaja. 

 

- ne daju na sebe, cene svoj rad i ne dozvoljavaju da ih poslodavci maltretiraju i izrabljuju. Jeste i da je sada izbor poslova veći, ali imaju slobodu da se suprotstave svakom i da kažu u lice šta im smeta po cenu otkaza. Ovo je, po mom mišljenju, jedan značajan korak napred. 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, мајор јосип said:

ne daju na sebe, cene svoj rad i ne dozvoljavaju da ih poslodavci maltretiraju i izrabljuju. Jeste i da je sada izbor poslova veći, ali imaju slobodu da se suprotstave svakom i da kažu u lice šta im smeta po cenu otkaza. Ovo je, po mom mišljenju, jedan značajan korak napred. 

Manje-vise jedini.

 

Ali cuo sam licno da i mladi pripisuju pad nezaposlenosti ''vuckovoj'' pameti i sposobnosti :classic_rolleyes: , umesto masovnom iseljavanju, te administrativnom brisanju ljudi sa spiska u biroima. 

Edited by FrediB
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, мајор јосип said:

A kad sam malo krenuo da se interesujem više za politiku glasao sam recimo za Radulovića na prvim izborima, dok je delovao normalno, a on tad svakako nije bio nacionalistička opcija (mada knjiga Drecuna mi sada deluje kao dosta manji fail nego glasanje za ovu budalu hah). 

 

Fu6AG2M.jpg

 

Morao sam.

  • Ha-ha 12
Link to comment
Share on other sites




 
- ne daju na sebe, cene svoj rad i ne dozvoljavaju da ih poslodavci maltretiraju i izrabljuju. Jeste i da je sada izbor poslova veći, ali imaju slobodu da se suprotstave svakom i da kažu u lice šta im smeta po cenu otkaza. Ovo je, po mom mišljenju, jedan značajan korak napred. 
 


To je generalno jedna od osobina Gen Y (pa i Gen Z) svuda u svetu, nije ekskluziva Srbije.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, мајор јосип said:

Nisam siguran da li su mladi sada više nacionalistički ostrašćeni nego pre (u smislu da zaista veruju i spremni su da se bore u ono što podržavaju) ili samo prate neke trendove koji im mogu delovati zanimljivo, a koji se sada značajno propagiraju kroz medije i društvo.

 

Mislim, i ja sam kao maturant uzeo knjigu Milovana Drecuna kao referencu za svoj rad jer sam ga dobio na prepruku od bibliotekarke i nastavnici odobrili. Nit sam znao ko je Drecun niti me je tada mnogo zanimalo da li je on radikal ili nije. Knjiga je naravno prilično jednostrano prikaza Srbe kao žrtve, načinjena nam je nepravda, Evropa je vrlo loša itd. Ali da li sam bio nacionalista? Mislim da nisam. Da li bih išao da branim Kosovo i napadam ljude po paradama? Ne. Da li bih nosio majicu Kosovo je Srbija da mi je tada neko dao/poklonio? Verovatno bih. Izgleda kul, plus džabe majica, kad si đak to deluje ok.

 

A kad sam malo krenuo da se interesujem više za politiku glasao sam recimo za Radulovića na prvim izborima, dok je delovao normalno, a on tad svakako nije bio nacionalistička opcija (mada knjiga Drecuna mi sada deluje kao dosta manji fail nego glasanje za ovu budalu hah).  

 

Tako da, vrlo je to rastegljiva priča koliko mladi ozbiljno shvataju neke stvari i koliko žele da se trude (verujem da su sposobni) da razumeju te stvari oko njih, a vezane su za politiku. 

 

Ono što jesam primetio da razlikuje generacije koje su mlade, tj. još mlađe od moje: 

 

- dosta manje strpljenja i koncentracije kada je u pitanju praćenje nekog sadržaja. 

 

- ne daju na sebe, cene svoj rad i ne dozvoljavaju da ih poslodavci maltretiraju i izrabljuju. Jeste i da je sada izbor poslova veći, ali imaju slobodu da se suprotstave svakom i da kažu u lice šta im smeta po cenu otkaza. Ovo je, po mom mišljenju, jedan značajan korak napred. 

 

 

 

 

 

Ja mogu da kažem kako je bilo u mojim formativnim godinama, ali se ograđujem da je u pitanju samo lično iskustvo. Odrastao sam u jugoslovenskoj opštini i sredini, a to je Novi Beograd. Imao sam školske drugove i komšije iz cele Jugoslavije. U to doba je ipak bio prisutan i prezir prema Albancima. U školi sam imao dva brata Albanca, kojima je otac radio neki fizički posao, a majka bila domaćica. Obojica su bili izuzetno vredni, dobri i pošteni, a sećam se da mi je jedan od njih doneo u stan pribor za likovno koji sam slučajno zaboravio. Podrazumeva se da je dobio kolače i sok, a uprkos tadašnjem dominantnom stavu prema njihovom narodu, to nije važilo za školu. I nastavnici su ih poštovali, plus su bili voljni da im izađu u susret, što je plus za njih. Jednog od ta dva brata su neki klipani iz susedne škole zezali zbog nacionalne pripadnosti, ali su zbog toga dobili teške batine, i to od onih iz moje škole. Koliko god da prezirem nasilje, moram da im skinem kapu na tome što su štitili druga druge nacionalnosti. Da sam bio prisutan, i sam bih u tome učestvovao. Koliko znam, obojica su u Nemačkoj, a čujem da se druže i sa svojim narodom i sa Srbima, a jednom je i kum Srbin. I jedni i drugi su ljudi u najpozitivnijem smislu. Porodici sam zahvalan na tome što su me učili da se ljudi dele na dobre i loše, a ne narodi, jer sam u njoj imao i ljude drugih nacionalnosti. Iako mi je DNK 100% srpski i srbijanski, imam u porodici i one sa drugim poreklom. Genetiku smatram nečim perifernim, kao što su boja kose ili otisci prstiju.

 

Prvi znak za uzbunu tokom školovanja mi je bio kada je Milošević počeo da sere o ćirilici kao jedinom srpskom pismu i još od tada sam prestao da pišem ćirilicom, osim za pismeni iz srpskog, gde je bilo pravilo da su dva na ćirilici, a dva na latinici, što sam poštovao. Izuzev toga, sve što pišem rukom već više od tri decenije pišem latinicom. Poslednji pismeni iz srpskog sam napisao upravo latinicom, a od početka studija engleskog mi rukom pisana ćirlica nikada nije ni bila potrebna. SPC i religija su mi nekada bili bliži, ali ne u smislu da sam bio vernik, već u tome što sam išao na neke porodične slave. Najlepše je bilo kod ujaka, a da bi cirkus bio veći, ujnina sestra je bila udata za Albanca koji je redovno dolazio na te slave, a koga je ujak poštovao kao rođenog brata. Nažalost, i jedan i drugi su umrli, ali njegova deca, ujakova deca i ja živimo na tri različita kontinenta, ali se osećamo kao da smo rod rođeni, iako mi deca tog Albanca nisu u krvnom srodstvu. Danas ne idem na slave jer su verski običaj, a u to doba nisam ni bio toliko svestan crkvene uloge u celoj priči. To ne činim jer su oni koji su me do pre nekoliko godina pozivali novopečeni vernici i kršteni su u poodmaklom punoletstvu, a prema takvima nemam ni trunke poštovanja.

 

Sećam se dobro i prvih izbora i ponosim se činjenicom da su moji roditelji glasali za Ivana Đurića, koji je predstavljao građansku opciju i moju viziju jugoslovenstva koja nema veze sa jednopartijskim sistemom – život u državi punoj različitosti uz poštovanje tih različitosti uz okretanje prema demokratskom i civilizovanom svetu. Otprilike u to vreme su nacoši uspeli da prisvoje sve što je srpsko i da se na to poseru. Tada su i započeli sunovrat društva, a tome se i dalje ne vidi kraj.

 

Taj sunovrat je ostavio veliki uticaj na roditelje, koji su najveći krivci za (ne)vaspitanje sopstvene dece. I ja sam primetio da je koncentracija manja, a razlog za to je prekomerna upotreba sranja sa interneta. Za to su krivi roditelji kreteni koji umesto da porazgovaraju sa detetom naprosto daju telefon ili tablet. Ne moraju da daju detetu biografiju leonarda da Vinčija, ali mogu da malo pomere zadnji deo tela i da razgovaraju umesto što drndaju FB, idu u kladionice ili bleje u TV. Porodični izlet na Avalu je pametniji od porodičnog izleta u tržnom centru, ali za to opet treba pomeriti debelo meso.

 

Mislim da je izuzetno pozitivno to što mladi danas bar cene sebe i svoj rad i što su im argumenti tipa 'ćuti, može i gore' ili 'važno je da ti teče staž' krajnje smešni. Nedavno sam se maltene posvađao sa koleginicom iz struke koja se bunila što mladi 'traže previše' za svoj rad jer sam joj rekao da je budala ako tako razmišlja. Koleginica ima odgovoran posao i povremeno mora da traži novu radnu snagu, ali kmeči kad je klinci koji su jedva prevalili dvadesetu odmah otkače zbog ponuđenog honorara. Objasnio sam joj da mnogi danas nisu blesavi da rade za manje pare od prodavačice u pekari ili butiku pošto znaju koliko oni zarađuju i sahranio sam je pitanjem koliko joj majstor naplaćuje sat krečenja ili popravke. Za to što cene svoj rad im skidam kapu.

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...