Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

12 hours ago, Pletilja said:

Covek je resio da rushi ovaj rezim koji nas ubija i meni je to dovoljno. Posle toga neka se spoljnom politikom i pitanjem Kosova (cuj - pitanje? To nam je resheno) bave iskusniji u politici od njega. On ima mrezu saradnika na terenu, bavi se opasnom temom kao sto je pljacka nacionalnih resursa i radi ono u sta veruje. Sto ne ume da izadje na kraj sa novinarima pa odgovara i na pitanja koja ga se, iskreno, i ne ticu, stvar je neiskustva a ne dobre namere. 

 

Može on da reši šta hoće, ali lakše je reći nego učiniti. Upravo je uspeo da usitni i izgubi sopstvene glasove jer se a) odrekao koalicije i b) gurnuo prst u oku potencijalnim glasačima (tzv. krug dvojke, a to je pričao i još neko iz iste ekipe). A kad se izgube glasovi, onda se ne može baš mnogo uraditi.

 

Naravno da pomenutim stvarima treba neko pametniji od njega da se bavi, pa mi je nejasno šta se petlja. Sam je izjavio da mu se sviđa jeftini populistički trik zvani referendum i sam se ogradio od izjava sopstvene koalicije. Može on da ima saradnike ili simpatizere na terenu, ali to je već lokalna politika. Ako ga zanimaju Stara planina, Jadar ili nešto treće, niko mu ne brani da se kandiduje na lokalu i da tamo nešto menja. Biće i lokalnih izbora, pa ako je tako jak, neka pobedi. Ako očekuju da se neko iz Beograda potresa zbog nekog sela za koje prvi put čuje, malo se zeznuo, baš kao što ljudi iz tih sela neće da se potresaju zbog infrastrukturnih problema na Karaburmi ili u Zemunu.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

Princ na belom konju neće doći da smeni Vučića. Pomirite se sa tim. I u DOS-u je bilo svakojake papazjanije pa tako mora da bude i u današnjoj opoziciji.

 

A kako vi u zemlji gde 2/3 ljudi podržavaju putina a 99% takvih su glasači SNS mislite da mu smanjite procenat glasova ako ne upravo strankama koje zastupaju takve poglede ? Princ na belom konju ? Napišite mi tu ideju kako vi mislite da opozicija može da smanji podršku Vučiću.

Sve je to tacno, zato kada jednog lepog dana SNS ode sa vlasti, zamenice ga ista  olos, samo pod novim imenom. Ja sam ocekivao da ce stvari krenuti na bolje kada je komunizam padao u celoj Evropi, ali u Srbiji je komunizam zamenio sovinizam. Onda sam ocekivao da ce sa padom Milosevica doci do tektonskih promena, dobili smo kozmeticke, uz pljacku koja je prevazilazila onu iz perioda SPS-a. Konacno je na red dosao SNS, od njih dao Bog niko nista nije ni ocekivao, kadrovski mogli su da se porede samo sa onima koji su dosli na vlast 45te, pa su abadzije vodile ekonomiju, a stolari komandovali armijama.

Posto iz sanduka sa prazilukom ne mozes da izvuces mango, onda ce i posle Vucica biti Vucic, pri tome ne mislim na Danila, on deluje debilno cak i za SNS standarde.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Sve je to tacno, zato kada jednog lepog dana SNS ode sa vlasti, zamenice ga ista  olos, samo pod novim imenom. Ja sam ocekivao da ce stvari krenuti na bolje kada je komunizam padao u celoj Evropi, ali u Srbiji je komunizam zamenio sovinizam. Onda sam ocekivao da ce sa padom Milosevica doci do tektonskih promena, dobili smo kozmeticke, uz pljacku koja je prevazilazila onu iz perioda SPS-a. Konacno je na red dosao SNS, od njih dao Bog niko nista nije ni ocekivao, kadrovski mogli su da se porede samo sa onima koji su dosli na vlast 45te, pa su abadzije vodile ekonomiju, a stolari komandovali armijama.

Posto iz sanduka sa prazilukom ne mozes da izvuces mango, onda ce i posle Vucica biti Vucic, pri tome ne mislim na Danila, on deluje debilno cak i za SNS standarde.

 

I ja sam to očekivao jer sam bio nerealan u svojim očekivanjima. Demokratizacija je proces koji traje decenijama, osim ako vas neko ne natera na nju. Na šta je SAD ličio pre 200 godina ? Pre 50-tak godina crnci su i dalje bili niža rasa u nekim državama. Sve traži vreme, jer je najteže menjati ljudske navike i ubeđenja. Mi smo bili na tom putu i definitivno je nivo demokratije od Slobe do 2012. išao na više. A onda se sve strmoglavilo. Evo da ne uzmem odma 2012. ali od 2013-2014. na ovamo mi samo padamo na lestvici sloboda, demokratije i čega god hoćeš.

 

Ko iz opozicije može da postane novi "Vučić" ? Ja ne vidim nikog ko ima taj potencijal i zato nemam problema čak ni sa Dverima u opoziciji (bar dok ne budemo imali čvrste dokaze da su "konstruktivna" opozicija). Ono što je bilo odlično kod DOS-a je upravo to što nije postojala dominantna partija i što smo imali redovnu smenu vlasti. Niko se nije usuđivao da uradi sa medijima ovo što je faraon uradio i to nam je garantovalo redovnu smenu vlasti. Tako je i sa ovom opozicijom, tu niko neće dominirati ako ikad dođu na vlast jer će jedni druge da kontrolišu. To nije idealna stvar ali je dobra za države kao što smo mi gde nema demokratskih tradicija i tek treba da se izgrade. Zato što nemamo te tradicije zato smo se lako i odrekli istih prepuštajući ovoj diktaturi apsolutnu vlast. Tu mislim čak i na jedan deo prozapadnih glasača, čak i na neke na ovom forumu.

 

Ne postoji taj koji može Srbiju preko noći da pretovopri u Švajcarsku. To je bajka. Moramo svi da želimo to i da radimo na tome, ako nastavimo ovako mi ćemo 100% biti kopija Rusije. Jedino što je brana da to postanemo odma je što ovaj želi dobre odnose sa zapadom da ih ne bi imao za protivnike. Ali ova politika će vremenom sigurno napraviti razdor sa zapadom i onda više neće biti te brane da i naš faraon postane kopija Putina.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Valjda su toliko pametni da shvate da mora jedna lista i koalicija protiv nasilja. Neka stave neku javnu licnost za nosioca kolone.

 

Psiholoski nije isto kad glasac  vidi veliku koaliciju sa 20+% podrske ili gomilu stranaka sa 3-5%. Ovo drugo mu govori da dzabe glasa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Priča o Kosovu i Rusiji je za drugu ili čak treću deceniju zdrave demokratije u ovoj državi. Mi ovde govorimo o borbi za goli život, te nebeske geopolitičke teme su totalno deplasirane, samo vlast trenutno može da ima korist od njih. Ovo što se trenutno dešava sa Jovanjicom nije epizoda Sopranovih kako pišu pojedini mediji, slične stvari se mogu sresti samo u Meksiku i eventualno El Salvadoru.

 

Trenutno nas je sedmoro u kancelariji, svi opoziciono nastrojeni, svi visokoobrazovani, što na domaćin državnim što na stranim univerzitetima, jedini sam ja do kraja upoznat sa Jovanjicom. To su stvari koje treba zameriti opoziciji, zašto to nije tema svih tema od početka protesta pa nadalje. 

Edited by robespierre
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

I ja sam to očekivao jer sam bio nerealan u svojim očekivanjima. Demokratizacija je proces koji traje decenijama, osim ako vas neko ne natera na nju. Na šta je SAD ličio pre 200 godina ? Pre 50-tak godina crnci su i dalje bili niža rasa u nekim državama. Sve traži vreme, jer je najteže menjati ljudske navike i ubeđenja. Mi smo bili na tom putu i definitivno je nivo demokratije od Slobe do 2012. išao na više. A onda se sve strmoglavilo. Evo da ne uzmem odma 2012. ali od 2013-2014. na ovamo mi samo padamo na lestvici sloboda, demokratije i čega god hoćeš.

U pravu si, ovaj oblik demokratije koji danas vidimo po zapadnim zemljama je jedva 40 godina star i posledica je vrlo dugog procesa promena, sto potvrdjuje tezu da se do demokratije dolazi evolucijom, a ne revolucijom. Mi smo skucali poslednjih 30 godina da nismo napravili nikakav pozitivan  pomak u tom smeru.

 

2 hours ago, Klotzen said:

Ko iz opozicije može da postane novi "Vučić" ? Ja ne vidim nikog ko ima taj potencijal i zato nemam problema čak ni sa Dverima u opoziciji (bar dok ne budemo imali čvrste dokaze da su "konstruktivna" opozicija). Ono što je bilo odlično kod DOS-a je upravo to što nije postojala dominantna partija i što smo imali redovnu smenu vlasti. Niko se nije usuđivao da uradi sa medijima ovo što je faraon uradio i to nam je garantovalo redovnu smenu vlasti. Tako je i sa ovom opozicijom, tu niko neće dominirati ako ikad dođu na vlast jer će jedni druge da kontrolišu. To nije idealna stvar ali je dobra za države kao što smo mi gde nema demokratskih tradicija i tek treba da se izgrade. Zato što nemamo te tradicije zato smo se lako i odrekli istih prepuštajući ovoj diktaturi apsolutnu vlast. Tu mislim čak i na jedan deo prozapadnih glasača, čak i na neke na ovom forumu.

Sto se tice kandidata za novog Vucica ja ih vidim dosta, Jeremic, Tadic, Obradovic, Djilas, svi imaju potencijal. Samo da te podsetim  Vucic nije bio kandidat za ovo sto je danas, bio je Tomin mali za burek, a glavna opasnost je bila “ samo da ne bude Toma”. Tadic je itekako pokusavao da sa medijima radi ovo sto radi Vucic, samo nije imao takvu vecinu koja mu je omogucavala da radi sta hoce. Seti se  pisanja Blica za vreme Tadica, otvaranja nepostojecih pruga, puteva, edukovanje Busha o trofaznosti, mali million ostalih budalastina.

2 hours ago, Klotzen said:

Ne postoji taj koji može Srbiju preko noći da pretovopri u Švajcarsku. To je bajka. Moramo svi da želimo to i da radimo na tome, ako nastavimo ovako mi ćemo 100% biti kopija Rusije. Jedino što je brana da to postanemo odma je što ovaj želi dobre odnose sa zapadom da ih ne bi imao za protivnike. Ali ova politika će vremenom sigurno napraviti razdor sa zapadom i onda više neće biti te brane da i naš faraon postane kopija Putina.

Rekao bih volja naroda, sam si ustanovio da se 70% odusevljava sa Putinom. Nemam vise ni trunku optimizma da ce u doglednoj buducnosti tu doci do nekih vecih promena, posto za to nema kapaciteta. Neki narodi prosto nisu u stanju da stvore funkcionalnu drzavu. Pogledaj Cile i Argentinu. Ljudi manje vise istog porekla, religije, ali Argentinci konstantno na vlast dovode populisticke budale.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ras kass said:

Valjda su toliko pametni da shvate da mora jedna lista i koalicija protiv nasilja. Neka stave neku javnu licnost za nosioca kolone.

 

Psiholoski nije isto kad glasac  vidi veliku koaliciju sa 20+% podrske ili gomilu stranaka sa 3-5%. Ovo drugo mu govori da dzabe glasa.

 

Od toga nema ništa. Ionako su počeli da se svađaju pre bilo kakvih izbora, kao npr. Aleksić i Jeremić ili Tuta-Muta i dojučerašnje mu kolege. Možemo mi da pričamo do sutra šta bi bilo dobro, ali stvarnost nas demantuje. Lepo je rekao Đorđe ono o džaku praziluka, a ima i jedna izreka o pravljenju pite i sirovinama za pitu.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Mi ovde imamo posla sa bolesnim čovekom..ja to ne pišem pežorativno niti da pojačam utisak..nije to stilska figura;ja zaista smatram da je on psihijatrijski slučaj. Ja u njemu ne vidim ništa do mržnje..napatvoreno zlo..ničeg zdravog u njemu nema..već ovo je za mene dovoljan razlog da želim da ga se otarasimo.

Ja u opoziciji mogu da prepoznam i šarlatane i populiste i svakakve..ovakvog lika tamo ne vidim.

Čak i da nije ovako toksičan i nezdrav,Vožd Minhauzen je ozbiljan kriminalac na vrhu piramide vlasti. Zato nikog ne osuđujem zbog navodnog nemanja plana; civilizovani deo društva ne može se demokratskim sredstvima izboriti sa ovim što nam se dešava. Znači ili sukobi ili ništa..na kraju će svakako doći do toga voleli mi to ili ne,hteli da priznamo ili ne..sada jedino ima smisla,plan za dan posle..šta uraditi i kako sprovesti neophodne poteze. Kako izbeći greške koje je DOS napravio?

Nije lako biti opozicija u Srbiji.
Evropa ga i dalje podržava. Međutim,Evropu se ne može ni napadati jer bez nje nema te promene. Opozicija mora da balansira,da bude pametna..ona mora da pokaže ozbiljnu diplomatsku aktivnost prema EU zvaničnicima,da lobira, da traži podršku..mora da traži ubrzane evropske integracije i pomoć u borbi protiv kriminala.

Jedna velika Nemačka nije uspela da se demokratizuje bez integrisanja u Evropu. Nećemo moći ni mi. Niti možemo.

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Priča o Kosovu i Rusiji je za drugu ili čak treću deceniju zdrave demokratije u ovoj državi. Mi ovde govorimo o borbi za goli život, te nebeske geopolitičke teme su totalno deplasirane, samo vlast trenutno može da ima korist od njih. Ovo što se trenutno dešava sa Jovanjicom nije epizoda Sopranovih kako pišu pojedini mediji, slične stvari se mogu sresti samo u Meksiku i eventualno El Salvadoru.
 
Trenutno nas je sedmoro u kancelariji, svi opoziciono nastrojeni, svi visokoobrazovani, što na domaćin državnim što na stranim univerzitetima, jedini sam ja do kraja upoznat sa Jovanjicom. To su stvari koje treba zameriti opoziciji, zašto to nije tema svih tema od početka protesta pa nadalje. 
Šta znači "do kraja upoznat sa jovanjicom"? Znaš u gram koje biljke su nadjene itd?
Nema sta da neko bude do kraja upoznat sa slučajem, dovoljno je da je pročitao bilo koju vest vezano za to pa da zna da je uhapšen čovek koji je imao plantažu marihuane.
I da taj neko koji to čita zna da je to krivično delo. Jbg, ne treba bas neki kapacitet za to.


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

U pravu si, ovaj oblik demokratije koji danas vidimo po zapadnim zemljama je jedva 40 godina star i posledica je vrlo dugog procesa promena, sto potvrdjuje tezu da se do demokratije dolazi evolucijom, a ne revolucijom. Mi smo skucali poslednjih 30 godina da nismo napravili nikakav pozitivan  pomak u tom smeru.

 

Sto se tice kandidata za novog Vucica ja ih vidim dosta, Jeremic, Tadic, Obradovic, Djilas, svi imaju potencijal. Samo da te podsetim  Vucic nije bio kandidat za ovo sto je danas, bio je Tomin mali za burek, a glavna opasnost je bila “ samo da ne bude Toma”. Tadic je itekako pokusavao da sa medijima radi ovo sto radi Vucic, samo nije imao takvu vecinu koja mu je omogucavala da radi sta hoce. Seti se  pisanja Blica za vreme Tadica, otvaranja nepostojecih pruga, puteva, edukovanje Busha o trofaznosti, mali million ostalih budalastina.

Rekao bih volja naroda, sam si ustanovio da se 70% odusevljava sa Putinom. Nemam vise ni trunku optimizma da ce u doglednoj buducnosti tu doci do nekih vecih promena, posto za to nema kapaciteta. Neki narodi prosto nisu u stanju da stvore funkcionalnu drzavu. Pogledaj Cile i Argentinu. Ljudi manje vise istog porekla, religije, ali Argentinci konstantno na vlast dovode populisticke budale.

 

Apsolutno se ne mogu tu složiti sa tobom. Vučić je imao itekako visok rejting u Srbiji ali je Toma imao za nijansu bolji i zato su išli sa njim. Sa druge strane Faraon je bolje stojao u BG tako da je on bio tu bolji kandidat. Faraon je dobio 26% u BG 2012 što je danas san za opoziciju da imaju nekog ko bi vukao toliko glasova. To jedio da cela pro zapadna opozicija stane iza jednog čoveka danas može da se ostvari. O ovim ostalim iz opozicije da i ne govorim pošto njih ima raznih vrsta i nikad se neće dogovoriti oko jedne ličnosti. Niko od današnjih lidera neće imati listu sa preko 20% odbornika tako da niko od njih neće moći da uradi ono što je Vučić uradio. Takođe ti ljudi imaju toliko negativan imidž da se oni nikad neće oporaviti od njega. Kao i pokojni Đinđić što nikad nije uspeo da opere demonizaciju koja se sručila na njega tokom 90-ih. Mogu donekle da poprave imidž ali to je do makimum 10% za bilo koga od njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što bi ga "pustili niz vodu", zašto, šta im smeta?

Naš predsednik je kooperativan, uvek na štetu svoje države, što bi ga stranci menjali?

----------

Očekujem da će, (uz vrlo oprezno) možda, opozicija i da dobije BG izbore, ali sam siguran da će vlast da "kupi" taman onoliko odbornika/poslanika koliko im treba da imaju većinu.

Kao što već kupuje glasove besplatnim udžbenicima, jeftini(ji)m gradskim prevozom; biće toga još.

Link to comment
Share on other sites

Vest: pijani vozac pokosio decu pa pobegao. Sta je tu vest, kod nas je to normalno da se sa skoro 2 promila alkohola seda za volan. A i sto da se ne seda kad policije nema ni u tragovima, vise i ne stoje u grupama ispred policijskih stanica vec se zavlace u kancelarije i kafice. Pobegao sa messta nesrece i ostavio decake od 12 godina sa teskim telesnim povredama da leze na zemlji, polomljeni, u stanju shoka? Jedan od decaka je pozvao porodicu i tako su odvezeni u bolnicu, nista policija, hitna pomoc i tako to....ni to nije vest vec nesto kao obavezni protokol. Gradjani su trazili deciju otkinutu nogu i nasli je na grani drveta....

...

Ima i dalje: deca od 12 godina na mopedu, u vecernjim casovima....moze i to, sto da ne moze, samo bahato i neodgovorno pa ko prezivi. 

....

I tako nekako, dodjosmo do onog retkog stanja, retkog u koliko toliko normalnim drustvima, da ni zrtve ne mozes da ozalis kako treba, da ti na pamet ne pada da se prekrstis i levom i desnom vec samo blenes u ekran laptopa sa soljicom prve jutarnje kafe zaledjenom u vazduhu i trepces u neverici, blenes kao tele u sharena vrata i samo se pitas - dokle, bre?

https://www.kurir.rs/crna-hronika/4236024/hapsenje-u-zajecaru-pijan-autom-pokosio-moped

....

Nisam strucnjak ali mi svo zivotno iskustvo kaze da se za srpsko drustvo dans moze postaviti samo ova dijagnoza:

https://vokabular.net/paroksizam/

Lek?

 

 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 033zero330 said:

 

Deluje da je to u svakom slučaju, do potpisivanja kosova. To je jako blizu, nema više vrdanja. Posle toga se pušta niz vodu.

 

Nisam sklon teorijama zavere i zaista ne vidim kako EU podržava AV-a. Njih jednostavno ne zanimaju unutrašnji problemi, a sarađuju sa svakim sa kim moraju. Podsetio bih da su Britanci pre nekoliko godina napustili EU, da imaju mangupe u sopstvenim redovima kao što su Orban ili oni poljski ludaci koji zabranjuju abortuse, a krajnji domen zadrigle briselske birokratije jeste da švajsuje čepove na plastične flaše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Beograd je ovih dana u znaku protuve Karleuse, njeni inicijali blješte sa one zgradurine, naivljuje koncerte na BgdH2O...

A nije bilo davno kada je predesdnik ove drzave ugostio clanove gruoe R.E.M. a oni mu ispunili zelju i na koncertu svirali omiljenu Tadicevu pesmu. 

Zato nam i ide ovako.

Link to comment
Share on other sites

step sok na snizenju, vracamo bonita sokove, 3l za 100 dinara, vrhunski kvalitet. Pasteta na sava lebac  , penzioneri u transu.

 

Ali tako je kad su 90% glasaca socijalni slucajevi, navikli na parizer i zidarsko pivo. Bili socijalni slucajevi i kod Tita, kod Slobe, bice u bilo kom sistemu.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...