Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

31 minutes ago, Amigo said:

To je sasvim uobicajeno i na Zapadu. Ja licno nisam pobornik toga, mada mislim da pored zvanicne medicine, nije lose uzimati neke stvari iz tradicionalne medicine, uz naravno konsultacije sa doktorima. Ja licno koristim sve sto je raspolozivo, pa ako pomaze 1% dobro je.

Pokriva li zdravstveno osiguranje u Kanadi te stvari?

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod toga, upravo danas sam pročitao da je homeopatija izbačena iz kurikuluma specijalizacija u Nemačkoj, što znači da lekari više neće moći da se “školuju” i dobijaju dodatno zvanje “homeopata”. Takođe, ministar zdravlja je najavio preispitivanje plaćanja homeopatskih usluga od strane zdravstvenih osiguranja, u smislu da će se verovatno izbaciti.

 

Razlog je, gle čuda, nedostatak dokaza da deluje 😀.

 

A u Srbiji uvodimo škole za istu…

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Maharaja said:

Stvari koje nisu mainstream medicina možeš da pokriješ kroz dodatno zdravstveno preko posla, tipa blue cross i slično.

Znači kao u Francuskoj, država ne smatra da je to medicina, privatno za pare može sve što nije izričito zabranjeno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Beonegro said:

Znači kao u Francuskoj, država ne smatra da je to medicina, privatno za pare može sve što nije izričito zabranjeno.

 

Ne znam kako je u Francuskoj, ali u Kanadi nije sve pokriveno ni sto je medicina. Privatno osiguranje ide kroz posao, kao sto je u USA i tu je pokrivena homeopatrija, akupunktura, kiropraktik itd.

Nije u tome poenta, ja sam samo htio da kazem da nema mjestu nekom cudjenju, jer homeopatija dolazi sa Zapada. Niko nikoga tu ne tjera, kao sto niko nikoga ne tjera da ide kod travara i pije cajeve ili sto postoje seljaci koji namestaju koske i zna se da to pomaze.

Homeopatija je samo jedna dodatna opcija. 

Ja nemam nista protiv toga. Licno to nisam nikada koristio, ali mislim u buducnosti da pokusam sa homeopatijom da rjesim svoje ostecene nerve na vrhovima prstiju od hemoterapije, jer su mi doktori rekli da zvanicna medicina nema za to nikakav lijek, osim analgetika, ako imas bolove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ne znam kako je u Francuskoj, ali u Kanadi nije sve pokriveno ni sto je medicina. Privatno osiguranje ide kroz posao, kao sto je u USA i tu je pokrivena homeopatrija, akupunktura, kiropraktik itd.

Nije u tome poenta, ja sam samo htio da kazem da nema mjestu nekom cudjenju, jer homeopatija dolazi sa Zapada. Niko nikoga tu ne tjera, kao sto niko nikoga ne tjera da ide kod travara i pije cajeve ili sto postoje seljaci koji namestaju koske i zna se da to pomaze.

Homeopatija je samo jedna dodatna opcija. 

Ja nemam nista protiv toga. Licno to nisam nikada koristio, ali mislim u buducnosti da pokusam sa homeopatijom da rjesim svoje ostecene nerve na vrhovima prstiju od hemoterapije, jer su mi doktori rekli da zvanicna medicina nema za to nikakav lijek, osim analgetika, ako imas bolove.

Destilovanu vodu mozes i bez "homeopatskog lekara" da pijes. Svi homeopatski preparati, ako su strogo u skladu sa pravilima homeopatske "medicine", su 99.9999999999999999999999...% voda.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Destilovanu vodu mozes i bez "homeopatskog lekara" da pijes. Svi homeopatski preparati, ako su strogo u skladu sa pravilima homeopatske "medicine", su 99.9999999999999999999999...% voda.

 

Ne razumem se u to. Generalno mislim na alternativne metode.

Sad ako mi neko ponudi da pijem vodu, hvala i dovidjenja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Ne razumem se u to. Generalno mislim na alternativne metode.

Sad ako mi neko ponudi da pijem vodu, hvala i dovidjenja.

Pa oni ti neće ponuditi vodu. Ponudiće ti "homeopatski preparat". Jedino što su ti preparati, ako su zaista napravljeni prema "homeopatskim principima", praktično destilovana voda.

Ima raznih "lekovitih sredstava" koja se prodaju kao "homeopatska", a koja nisu napravljena prema pravilima homeopatske "medicine". Verujem da im je lekovito dejstvo, ne računajući placebo efekat, negde između klasičnih biljnih "lekovitih sredstava" (uz veću cenu pošto su "homeopatski") i destilovane vode.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7253376/

 

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Pa oni ti neće ponuditi vodu. Ponudiće ti "homeopatski preparat". Jedino što su ti preparati, ako su zaista napravljeni prema "homeopatskim principima", praktično destilovana voda.

Ima raznih "lekovitih sredstava" koja se prodaju kao "homeopatska", a koja nisu napravljena prema pravilima homeopatske "medicine". Verujem da im je lekovito dejstvo, ne računajući placebo efekat, negde između klasičnih biljnih "lekovitih sredstava" (uz veću cenu pošto su "homeopatski") i destilovane vode.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7253376/

 

 

Slazem se, ali nemam nekog izbora, jer zvanicna medicina je rekla da nema nista za to.

Pokusacu, pa ako me zajebe, zajebe. Potrosicu par stotina dolara, necu propasti zbog toga.

Ja vjerujem i u tradicionalnu seljacku medicinu, kao nadopuna na zvanicnu. Svi znamo da cajevi pomazu, znamo da list bokvice pomaze da zarastu rane, hajducka trava, za svasta nesta, med, bademi za konstipaciju, to garantujem na licnom primeru itd itd.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ja vjerujem i u tradicionalnu seljacku medicinu, kao nadopuna na zvanicnu.

 

Mislim da je svako od nas imao prilike da od lekara čuje savet, preporuku, da pijemo čaj od nane, da ispiramo kamilicom, žalfijom, da popijemo čaj za umirenje, da namažemo ogrebotinu, ožičlak kantarionom, o režimu ishrane da ne govorim, medicina je medicina, ako nešto deluje deluje, ali lekar treba da zna i zašto je dobar kantarion, kada se sme a kada ne sme koristiti, koje lekovite materije sadrži i među lekarima postoje pobornici jednog ili drugog načina lečenja, recimo upotrebom farmakoloških sredstava ili hirurškom intervencijom, ne postoji tu apsplutna granica šta je dobro a šta loše, povelika je i siva zona.

Ako je neko hirurg, specijalista za seckanje, odstranjivanje bolesnog tkiva ja mogu da mu verujem jer je učio i druge metode lečenja, obično pre operacije konsultuje i druge kolege pa donose odluku zajednički. Ako bi postojala škola u kojoj bi se učilo kako se drži skalpel, gde nalazi bubreg i kako se šije rada, bez učenja svega drugog ja tom hirurgu ne bih pod nož bez obzira koliko on vešt bio i bez obzira koliko je ljudi izlečeno hirurškim putem.
 

Škola koja je pomenuta može da bude kompletna medicinska škola sa dodatnim učenjem o homeopatiji i drugim tehnikama, ali ne verujem u to, pre će biti da se radi o zameni medicinske nauke nedovoljno proverenim praksama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Drug Crni said:

Blam me priznati,ali nisam siguran ni da znam sta je uopste homeopatija :59:

Pijes vodu u kojoj je navodno promuckana neka susptanca koja bi trebala podsticati tvoj organizam da se izbori sa bolescu... Ali razmucena u takvom odnosu da ni jedan atom ili molekul supstance ne moze postojati u tom rastvoru...Navodno voda "pamti" sta je u njoj razmuceno...Otimanje para nesretnim ljudima koji boluju i koji bi uradili sve za ozdravljenje.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drug Crni said:

Blam me priznati,ali nisam siguran ni da znam sta je uopste homeopatija :59:


Pseudomedicinska disciplina 18. veka koja se zasniva na dva imbecilna principa:

 

- slično se leči sličnim (npr. kijavica crnim lukom, jer jelte, crni luk dovodi do šmrcanja i suzenja očiju), odatle i naziv “homeo”.

- ali, razvodnjeno postepenom dilucijom do enormnih razblaženja koja se mogu oprilike meriti razblaženjem jedne kapi tog lekovitog sredstva u svim okeanima sveta, ali, s obzirom da se razblaže postepeno, voda pamti svojstva tog leka i preuzima ta svojstva, čak i ako aktivne supstance nema ni u tragovima. Znači, to nije samo praktično destilovana voda, već jeste destilovana voda. Koja ima memoriju. I ne samo to, kroz sukcesivnu diluciju se potencira dejstvo.

 

Zvuči pluzibilno, ne?

  • Like 3
  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam nekad davno, kad sam poceo da se borim izmedju ostalog i sa posastima pseudomedicine, pomislio da se kreatori i praktikanti (barem inteligentniji medju njima) prosto sprdaju sa objasnjenjima kako nesto "radi", jer za apsolutno sve, pocev od homeopatije, preko reikija, kvantne medicine i da ne nabrajam sad sve, objasnjenje toliko umobolno da sam ga shvatio kao obrnuti IQ test - sto "bolje" prodjes, odnosno sto je ta osoba koju kljukas tim glupostima prijemcivija istim, mozes da joj prodas bilo sta.

 

I to je zaista zanimljiv psiholoski fenomen, ukopcan sa onim da ce ocajan covek pokusati bilo sta, ali je to ipak samo mali deo onih koji koriste ta sredstva i kojima se ista promovisu. Osoba A ce poverovati nekome ko je stekao njeno poverenje/rodjaku/dugogodisnjem prijatelju, a nece verovati doktoru koji ce joj sa pozicije autoriteta objasniti da je to idiotski, ALI ce istovremeno mahati nekim drugim doktorom (najcesce doktorom "prirodne" medicine tipa Miroljub Petrovic) ako taj lik sa pozicije kvaziautoriteta potvrdjuje ono sto je vec duboko ukorenjeno u osobi A.

 

Jedini lek protiv toga je bolje obrazovanje i informisanost koje ce bukvalno kao oblik kontrapropagande biti "sipan brzinom munje".

 

Ali na suprotnoj strani stoji tuzna cinjenica da je prosecan homo sapiens 21. veka mnogo manje inteligentan nego sto mnogi smatraju da jeste i jaz izmedju onih koji uspevaju da prate i koriste benefite modernog zivota i onih koji to ne mogu ce po mom misljenju u narednim vekovima postati toliko veliki da cemo maltene imati dve razlicite ljudske vrste.

 

I tu se mozda nasa prica i zavrsava...

Edited by McLeod
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Podavicemo se svi u gownima i zagadjenju. 

Ma kaaakvi.
Srbija pod "ministarkom" postala "zelena oaza Evrope" - svi hrle da se nadishu cistog vazduha i napiju ciste vode. NOT!

@Beonegro @HAMMER
Generalno se slazem sa vasim konstatacijama u vezi sa sestim oktobrom. Medjutim,moje misljenje je da obojica gresite u jednom. Naime, ja smatram da "6.oktobar" (onako kako mi zamisljamo i kako je trebao biti realizovan) naprosto nije mogao da se desi. Mislim da su "dosovci" ostvarili neki maksimum koji su mogli..u datim okolnostima.

U teoriji je to trebalo da zavrsi drugacije,ali u praksi nije bilo moguce.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...