Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

23 minutes ago, Constantin said:

Da dodam.....budući da se neki ovde pozivaju na izjave dotičnog smrdljivka.

 

 

 

Dobar je baron Nenad Čanak. U onome što govori ima deo istine, neke bitne delove izostavi, a neke ulepša kako bi se sve uklopilo u pričicu.

 

Deo koji je tačan je da je Franc Ferdinand želeo da da Slovenima u carstvu više samouprave i da pokuša da od Dvojne Monarhije stvori neku vrstu Trojne Monarhije. Naravno, to ne bi ni na koji način ličilo na nekakvu Evropsku uniju u godini 1916, između ostalog zato što je FF bio izrazito antidemokratski i antiliberalno nastrojen i divio se ruskoj autokratiji kao modelu upravljanja.

 

Inače, Franc Ferdinand je bio veliki rasista, jeste da je u to doba rasizam bio vrlo uobičajena pojava, ali je on i u takvom oŠkruženju bio iznad proseka. Mađare je mrzeo iz dna duše, Slovene je smatrao nižom rasom, a konkretno je za Srbe voleo da govori da su svinje.

 

Što se tiče podsmeha organizaciji Sarajevskog atentata, u pravu je Čanak, to je bio jedan potpuno amaterski poduhvat a.k.a. srpska posla. Za razliku od toga, carstvo za kojim je nostalgičan je imalo službe koje su bile toliko ozbiljne da su dopustile da im prestolonaslednik tumara u vozilu kroz uske ulice Sarajeva, bez ikakvog plana puta i sa nikakvim obezbeđenjem, nakon što su na njegovo vozilo istog prepodneva bačene bombe, da pogrešno skrene u slepu ulicu, da se zaustavi tačno ispred Gavrila Principa koji je ni kriv ni dužan dobio priliku da puca u prestolonaslednika sa par metara udaljenosti.

 

Sve u svemu, Čanak priča čankovske priče.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:

KAd sam znao, nego pitam bzvz.....rekoše li nešto "istorijski"...

„Naše će senke hodati po Beču, lutati po dvoru, plašeći gospodu".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sen said:

 

Država ne treba da plaća ili subvencioniše ili izdržava pojedinačne/samostalne umetnike, umetnička udruženja, niti da finansira snimanje filmova i serija. Što se tiče muzeja - to da, što se tiče galerija - samo državne, nikako privatne galerije.

 

 

Ponos je teret glupog čoveka.

 

 

....mantra liberalnog kapitalizma.....sto manje ponosa/dostojanstva/slobode.....vise razmeksalog mozga i zarobljenog uma...ima ko da misli umesto vas....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ponos je zakon, prirodan, zato ga naročito cene razni urođenici, dok civilizovani za to ni pet para ne daju, bestraga im glava izveštačena. Nego:

 

vecernje-novosti-830x0.jpg

 

Ovde im fali "Ein Führer". Nedavno je i Porfirije slično izjavljivao u Bosni na nekoj proslavi "jedan narod, jedna crkva".

 

Ili su sve odvojeniji od planete generalno, i od stvarnog sveta, ili se kurče namerno, ili su sve gluplji. Biće da je ovo poslednje, uzrokovano prvim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Pletilja said:

....mantra liberalnog kapitalizma.....sto manje ponosa/dostojanstva/slobode.....vise razmeksalog mozga i zarobljenog uma...ima ko da misli umesto vas....

 

Izvini ali baš nemaš pojma o čemu pričaš. :ajme:

 

Jedino u kapitalizmu ljudi nemaju problem sa samostalnim razmišljanjem i slobodom en general pa i slobodom izražavanja.

 

Pošto ne mogu da se sad preganjam sa očiglednim posledicama predugog življenja u dogmama i pod uticaj8ma doktrina samoupravnog socijalizma samo ću ti kratko skrenuti pažnju na to da se samo u kapitalizmu poštuje individualizam i pravo na drugačije mišljenje.

 

Socijalizam i komunizam (živeći u istom) si mogao da kritikuješ...ali samo jednom - a posle bi išao na uglavnom poduži službeni put sa koga bi se vratio ako baš imaš sreće.

 

Naravno, u socijalizmu si uvek mogao da kritikuješ - kapitalizam. 🤡

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Pletilja said:

....mantra liberalnog kapitalizma.....sto manje ponosa/dostojanstva/slobode.....vise razmeksalog mozga i zarobljenog uma...ima ko da misli umesto vas....

 

Otkud sad mantre liberalnog kapitalizma, slobode i razmekšali mozgovi...

 

Jedina veza može biti između ponosa i razmekšalog mozga, tj. države koja brine o "ponosu" (koji ti spominješ) i ovog što si sada napisala "ima ko da misli umesto vas". Kada država brine o ponosu, onda nema slobode.

 

Država nema šta da na bilo koji način finansira pojedinačne/samostalne umetnike, umetnička udruženja, privatne galerije, snimanje filmova i serija... niti da brine o ponosu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

....mantra liberalnog kapitalizma.....sto manje ponosa/dostojanstva/slobode.....vise razmeksalog mozga i zarobljenog uma...ima ko da misli umesto vas....

A šta je čovek rekao netačno?

 

Zašto bi država ili bio ko trbalo da izdržava radno sposobnu osobu u punoj fizičkoj snazi?

 

Ne razumem da li to znači da neko treba da ima apanažu samo zato što ume da nešto naslika, izvaja, odsvira ili komponuje? Sve to što se naslika se može prodati, a mi zaista nemamo uticaj na cene slika.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Izvini ali baš nemaš pojma o čemu pričaš. :ajme:

 

Jedino u kapitalizmu ljudi nemaju problem sa samostalnim razmišljanjem i slobodom en general pa i slobodom izražavanja.

 

Pošto ne mogu da se sad preganjam sa očiglednim posledicama predugog življenja u dogmama i pod uticaj8ma doktrina samoupravnog socijalizma samo ću ti kratko skrenuti pažnju na to da se samo u kapitalizmu poštuje individualizam i pravo na drugačije mišljenje.

 

Socijalizam i komunizam (živeći u istom) si mogao da kritikuješ...ali samo jednom - a posle bi išao na uglavnom poduži službeni put sa koga bi se vratio ako baš imaš sreće.

 

Naravno, u socijalizmu si uvek mogao da kritikuješ - kapitalizam. 🤡

Kom kapitalizmu, ima ih razlicitih? 

Vredjate. 

U zemlji u kojoj sam provela mladost imali smo FEST, imali smo letnje filozofske skole, besplatno obrazovanje, besplatne sportske aktivnosti, prilika da istrazujes svoju individualnost, nisam zivela na Golom Otoku ako razumete.

I priicno je ocigledno da govorimo razlicitim jezicima i zivimo i razlicitim dimenzijama: ja sam postirala tekst o ponizavajucoj nagradi za zivotno delo jednog umetnika a vi, bar vas 3 je skocilo kao opareno da brani kapitalizam. To nema veze sa kapitalizmom, ima sa kulturom, kako licnom tako i javnom, sa humanoscu, ljudskim pravom na dostojanstvo a ima veze i sa zahvalnoscu zajednice za postignut kvalitet, znacaj....i tako to.

Ja vise necu reagovati jer je vise nego ocigledno da sa nekim pojmovima vi, vas troje gore, ne raspolazete a ja to vase nikad necu prihvatiti jer je surovo i, iskreno, ponizavajuce za moju pretstavu sveta, i kad kritikujem, radim to iz zelje da bude bolje. Vama je dobro, onda nista....

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Pletilja said:

I priicno je ocigledno da govorimo razlicitim jezicima i zivimo i razlicitim dimenzijama: ja sam postirala tekst o ponizavajucoj nagradi za zivotno delo jednog umetnika a vi, bar vas 3 je skocilo kao opareno da brani kapitalizam. To nema veze sa kapitalizmom, ima sa kulturom, kako licnom tako i javnom, sa humanoscu, ljudskim pravom na dostojanstvo a ima veze i sa zahvalnoscu zajednice za postignut kvalitet, znacaj....i tako to.

A kakve veze ima kapitalizam, socijalizam, feudalizam, robovlasništvo ili grčki polis sa propalim strukovnim udruženjem, tj. sa NVO, kako je čak i definisana statutom?

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pletilja said:

U zemlji u kojoj sam provela mladost imali smo FEST, imali smo letnje filozofske skole, besplatno obrazovanje, besplatne sportske aktivnosti, prilika da istrazujes svoju individualnost, nisam zivela na Golom Otoku ako razumete.

 

I politički sistem nakaradne ekonomije sa platama koje su se delile ali ne i zarađivale.

 

Međunarodna pomoć sa zapada, na osnovu srećne geografske pozicije te zemlje, nije išla na raznoj, poboljšanje i stvaranje održive jake ekonomije već na kupovinu socijalnog mira.

 

Tvoj lepi život, svi ti Festovi, filozofske škole, besplatno obrazovanje i ostale pičkematerine su došle na naplatu tvojoj deci. I mojoj.

E, to sad plaćamo.

Utopija trošenja nezarađenog nije mogla da traje zauvek.

 

A za to "istraživanje svoje individualnosti" mogu da ti pričam koliko puta su me u školi slali kod direktora zbog duže kose, bedževa koje sam nosio i sl...

Daj molim te...

 

Individualnost si mogao da istražuješ u okviru strogo ograničenog prostora koji bi ti rođenjem u socijalizmu dali.

Van toga - postajao bi opasnost za sistem.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
21 minutes ago, fancy said:

 

I politički sistem nakaradne ekonomije sa platama koje su se delile ali ne i zarađivale.

 

Međunarodna pomoć sa zapada, na osnovu srećne geografske pozicije te zemlje, nije išla na raznoj, poboljšanje i stvaranje održive jake ekonomije već na kupovinu socijalnog mira.

 

Tvoj lepi život, svi ti Festovi, filozofske škole, besplatno obrazovanje i ostale pičkematerine su došle na naplatu tvojoj deci. I mojoj.

E, to sad plaćamo.

Utopija trošenja nezarađenog nije mogla da traje zauvek.

 

 

Udeo sfrj duga u dugu Srbije je vrlo mali zbog otpisa istog. Čak da nije otpisan bio je daleko manji od novog duga koji je nastao od 2001 do danas.

 

Npr ukupan dug sfrj 1987 je iznosio 16 milijardi dolara tj manje od sadašnjih 40milijadi.

 

Pri tome sa tim sfrj dugom se izgradila zemlja. 

 

Inače imaš zemlje evrope sa ogromnim dugovima a nije ih vodio bravar.

 

Npr Grčka. 

 

Problem je što kritičari sfrj perioda uvek se tripuju da bi mi bili npr ko Austrija a ne ko Grčka. Ustvari bili solidno gori jer nemamo ni deo potencijala Grčke mislim na Srbiju konkretno ne celu Jugu.

Edited by MeanMachine
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pričaj mi o tome molim te. 

 

Znam dobro SFRJ i najlepše godine svog života sam proveo u njoj. 

 

Ali takođe znam da je moj lep život tada došao na naplatu posle smrti Broza.

Posle nekoliko godina agonije sve su ubrzo polupala njegova politička deca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 hours ago, Pletilja said:

U zemlji u kojoj sam provela mladost imali smo FEST, imali smo letnje filozofske skole, besplatno obrazovanje, besplatne sportske aktivnosti, prilika da istrazujes svoju individualnost, nisam zivela na Golom Otoku ako razumete.

 

I upravo zato se sve i završilo kako jeste. U krvi. 

 

Da ne citiram, ali - "Dok vam je ćopavi Zagorac trpao u dupe američke Dolare znali ste da kenjate o bratstvu jedinstvu, da se smeškate jedni drugima.. A onda, onda je došlo vreme da svedete račune..."

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, fancy said:

Ali takođe znam da je moj lep život tada došao na naplatu posle smrti Broza.

Posle nekoliko godina agonije sve su ubrzo polupala njegova politička deca.

 

Metastazirala (samoupravna) malogradjanstina.

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, fancy said:

Pričaj mi o tome molim te. 

 

Znam dobro SFRJ i najlepše godine svog života sam proveo u njoj. 

 

Ali takođe znam da je moj lep život tada došao na naplatu posle smrti Broza.

Posle nekoliko godina agonije sve su ubrzo polupala njegova politička deca.

 

Ja ne pišem o lepom životu jer realno isti je bio samo lepši u odnosu na zemlje varšavskog pakta a i to je upitno.

 

Moje pisanje je pre svega u vezi ekonomije Juge. Previše se pravi mit oko duga Juge a isti je baziran na cupavim 1980tim kad to jeste bio problem jer se stezao nekako kaiš pa je nastao mit o ogromnom dugu zbog kog smo se kasnije poklali. Jok. Poklali smo se jer smo budale.

Edited by MeanMachine
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mladići, pričate sa gospođom i sa nekim ko je malo proživeo u vremenima u kojima ni vi a ni ja nisam, i bilo bi zaista elegantno ali i pristojno da malo prilagodite svoj jezik, ukoliko je moguće.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2024 at 10:54 PM, Klotzen said:

 

Tek sad sam skontao da sam to napisao. Nisam baš toliko mator da sam to koristio ali mi ostao u sećanju jer sam bio tinejdžer 80-ih koji je već pratio politiku 🙂 . Inače ne koristim tu reč verovatno od 90-ih. Verovatno nisam mogao da se setim novog imena "Nac. služba za zapošljavanje" pa mi bilo lakše da to napišem 🙂

 

I koliko siti mator?🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fancy said:

 

I politički sistem nakaradne ekonomije sa platama koje su se delile ali ne i zarađivale.

 

Međunarodna pomoć sa zapada, na osnovu srećne geografske pozicije te zemlje, nije išla na raznoj, poboljšanje i stvaranje održive jake ekonomije već na kupovinu socijalnog mira.

 

Tvoj lepi život, svi ti Festovi, filozofske škole, besplatno obrazovanje i ostale pičkematerine su došle na naplatu tvojoj deci. I mojoj.

E, to sad plaćamo.

Utopija trošenja nezarađenog nije mogla da traje zauvek.

 

A za to "istraživanje svoje individualnosti" mogu da ti pričam koliko puta su me u školi slali kod direktora zbog duže kose, bedževa koje sam nosio i sl...

Daj molim te...

 

Individualnost si mogao da istražuješ u okviru strogo ograničenog prostora koji bi ti rođenjem u socijalizmu dali.

Van toga - postajao bi opasnost za sistem.

Malo (blago receno) ga i ti precera.Cuj tvoja i necija djeca placaju tamo neke komunisticke stvari. Da nisu mozda nacionalisticke? Naj blaze receno smanji dozivljaj i ti i ovi drugi. Ti i @DJ_Vasa ste pretjerali u nekom vasem dokazivanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...