Jump to content

Jokić u reprezentaciji


Darko

Recommended Posts

Iako sam po godinama bliži DameTime i Smrtokapi, ja se slažem sa stavom da je muzički elitizam neophodan, samo na različit i pritom ekstremniji način od fancy-ja. Muzika iz velike države je po mom mišljenju uglavnom težak krš, neautentična, slaba kopija onoga što je popularno na zapadu u to vreme (sa nekoliko godina zakašnjenja) i u velikom broju slučajeva prekusor turbo-folka, u smislu da se ispod distorzirane gitare oseća turbo-folk zeitgeist, bazdi na momke koji piju rakiju. Banalan i čest primer,  moj otac se grozi turbo-folka, ali su mu zato Bijelo Dugme i YU Grupa nezaobilazan deo repertoara?!?! Išao bih dotle da tvrdim da je Laibach jedini zaista kvalitetan i autentičan muzički izraz potekao iz SFRJ.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Dosta si visok kriterijum postavio, Robespjere. Ekstremno, u skladu sa forumskim imenom.

 

Laibach verovatno i jeste nešto najauntentičnije poteklo sa ovih prostora, a i šire. Ali ako autentičnost postavimo kao glavni kriterijum, možda bi moglo da se tvrdi i da su narodnjaci, pa i turbo folk, autentičniji izraz od ex-yu pop roka. To što se "nama" ne sviđa je drugo.

 

U pravu si za Bijelo Dugme i Yu grupu, no nije ni to baš fer primer, bilo je ovde i kvalitetnijih stvari. Npr, rekao bih da je elektro-synth-pop iz 80-ih bio i po kvalitetu i po godinama zaostatka znatno bliži svojim zapadnim uzorima nego što je to bio klasični domaći pop-rok.

Edited by Smrtokapa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Stvar br. 2: Muzički elitizam sam bar ja shvatio u smislu da se gleda sa neke visine na osobe čiji ukus naginje onom suprotnom taboru. Ajd može da se kaže da je muzički ukus odraz okruženja u kome se osoba formirala, a donekle i interesovanja i širine koju ta osoba ima, ali ako se vratimo na naslovnog junaka ovog topika, zašto je baš taj muzički ukus neka kap koja je prelila čašu? Šta, da niste saznali da N.J. voli da se proveseli uz Ceciliju, mislili biste da je u pitanju neki eklektični polimata koji će sutra da piše kolumne u novinama poput Ivana Ergića?

Link to comment
Share on other sites

Koliko kontam narodnjaci(turbo folk da ne bude zabone) nije glavni krivac ali je jedan od uzroka propadanja drustva kao celine.

Nije sad da ko slusa Rock da je sad nesto emotivno i drustveno odgovorniji ali takvi su izuzetak dok kod narodnjaka(folkera) su uglavnom vecina.

 

Jednostavno folk 90-2000 je sluzio za zaglupljivanje a i jos sluzi. Poenta je da vlast promovise folk u cilju dodatnog sludjivanje naroda.

 

Svakako ima izuzetaka ali to je retkost.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nema ničeg elitističkog u stavu da je trash-folk muzika, kakva je nastala početkom devedesetih, a iz koje potiče maltene sve što danas “slušaju mladi” u Srbiji, dno muzičkog dna koje je samo simptom jedne ogavne bolesti koja je zahvatila ovo društvo i koje ne bi smelo da bude u playlisti nijednog normalnog čoveka. Sorry, Dame, ali ni povremeno slušanje Cece (makar to bilo i svake-prestupne-povremeno), nije normalno. To ja već 15ak godina pokušavam da objasnim i svojoj lepšoj polovini, ali ne uspevam, jbg. Bar sam izdejstvovao da to ne radi u mom prisustvu, a u kolima je najstrožije zabranjene po cenu iskakanja iz istih na autoputu ako treba 😀.
 

Da ne bude zabune, jedna od mojih plejlista na telefonu je “Domaći Hitovi 90-ih” (pop/dance trash), tako da ne pretendujem na titulu “normalnosti” u ovom smislu, valjda smo svi koji smo živeli i/ili živimo na tim prostorima u poslednjih 30ak godina dobrano udareni u glavu, a muzika je samo simptom te traume.

 

(ne) slušati tu muziku nije stvar muzičkog ukusa već zdravog razuma.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Bijelo Dugme je variralo od epskog smeca do poprilicno kvalitetnih pjesama. Opet smece je debelo preovladavalo. Po mom misljenju EKV je nesumnjivi broj 1, iza njih bih stavio Laibach i Igru Staklenih Perli priie svih. 
 

Sto se smeca tice, Plavi Orkestar bih zakonom zabranio i zapalio bih svaku plocu koju su ikad prodali. 

Edited by alpaka Bereta Sida
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Don Dusko said:

Jednostavno folk 90-2000 je sluzio za zaglupljivanje a i jos sluzi. Poenta je da vlast promovise folk u cilju dodatnog sludjivanje naroda.

Ja opet vidim ovaj tok kako teče u suprotnom smeru. Nepojmljivo mi je (izvinite zbog bukvalnosti) da je neko seo i rekao "ok, sada ćemo da zaglupimo narod puštajući im ovo novo strašno muzičko oružje, kako bismo ostvarili naše pokvarene ciljeve". Turbo folk je odraz duha vremena, koji je bio sranje kao što je i to vreme bilo sranje. Neke druge stvari su "zaglupele narod", a rezultat je bio to da je ta druga muzika postala mejnstrim (uvek je taj duh bio tu prisutan, samo je tada preuzeo primat).

Edited by Smrtokapa
gutam slova
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Folk ne može da bude jedan od uzroka propadanja društva, jer ako bismo govorili o uzročno-posledičnoj vezi, ona bi pre išla od politike i društva ka muzici nego obrnuto. Ljudi koji stvaraju - muziku, fotografije, filmove, pesme, romane, poeme, slike - to rade najčešće pod uticajem društvenih zbivanja. Primera za to imamo mnogo kroz istoriju.

 

Da, evo društvo propada jer je Ceca izdavala album svake godine i 2006. održala koncert na Ušću. A onda se setimo da je ta ista Svetlana Ražnatović hapšena 2003. u okviru akcije Sablja i da nakon toga nije adekvatno sankcionisana. Time što se skreće pažnja na njenu muziku se u stvari udaljavamo od stvarnog problema u vezi nje - što je kriminalac. 

 

Tek ova tvrdnja da folk služi da zaglupljuje narod (???) To se može reći za bukvalno bilo koji muzički žanr, u nekom kulturno-istorijskom razdoblju, i biće jednako (ne)tačno. Stvarno želim da uradimo istraživanje u Srbiji i pokažemo da ljudi koji slušaju neki alternative u garaži ili podrumu nisu ništa inteligentniji od osobe koja sluša Cecu, Seku i Jecu. I ne, ovo društvo neće ozdraviti ako iskorenimo Jalu i Bubu, Cecu ili bilo koga drugog, jer su oni samo posledica. 

 

Veliki pozdrav za Eddardicu koja se ne da elitizmu :heart: E da, Dačić baš loše izvodi Miljacku.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sigurno da turbo-folk nije uzrok propadanja društva, ja sam gotovo siguran da bi 90% onih ljudi koji su bili na koncertu kod Hajdučke česme, da su kojim slučajem rođeni neku deceniju kasnije, bili posetioci Lukasovih i Cecinih koncerata.

 

Međutim, kao što piše negde u Hagakureu, život je samo san, trepneš i prošao je, te zaista mislim da nema potrebe da pored toliko istinski kvalitetnih izvođača neko sa smislom za estetiku troši svoje finitno vreme slušajući đubre, nebitno da li je u pitanju Ceca ili Bon Jovi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ponekad ne želimo uzvišenu estetiku, već samo da se prepustimo praznini, bez osećanja. :classic_smile: U vezi sa tim:

 

34 minutes ago, Eddard said:

Da ne bude zabune, jedna od mojih plejlista na telefonu je “Domaći Hitovi 90-ih” (pop/dance trash), tako da ne pretendujem na titulu “normalnosti” u ovom smislu, valjda smo svi koji smo živeli i/ili živimo na tim prostorima u poslednjih 30ak godina dobrano udareni u glavu, a muzika je samo simptom te traume.

Zar ti se ne čini da odraz tvoje traume nije plejlista koju si napravio na telefonu, već je to vrednosni kriterijum koji si toj plejlisti pripisao? Mislim, da nemaš tu traumu koju imaš, zar ne bi puštanje te kičerice video samo kao nostalgiju, kao žal za mladost?

Link to comment
Share on other sites

To je već druga stvar i skroz je u redu da ti odlučuješ za sebe šta smatraš kvalitetnim i želiš da konzumiraš. Ali time se vraćamo na temu koju smo već imali na Kafani - šta je umetnost, šta je kvalitetno, a šta treš i ko to određuje. @robespierre

 

Ovo je jako široka tema i mogla bih 3 sata o njoj hah. Ja kapiram odakle dolazi priča sa politikom, svakako da će vlast koristiti sve društvene poluge da vrši svoj uticaj. Ali to bi tako bilo i da je najpopularniji žanr rok, alternative ili klasična muzika, ili da je folk. Nije recimo trep izmišljen specifično da zatupi narod pa da svi glasaju za AV :wicked: Evo ja sam u ključnim formativnim godinama u venu na jednoj ruci ubrizgavala Deep purple, u drugu Depeche mode, pa mi se čini da nisam mnogo podigla svoj IQ. 

 

Da se razumemo, ne mislim da Eddard, fancy i ostali treba da počnete da voršipujete folk kao najjači žanr. Samo branim tezu da nešto što je zapravo stvar muzičkog ukusa ne treba "skrivati" iza tvrdnji kako je to ono što je upropastilo društvo, jer tako prelazimo u (muzički) elitizam. Odnosno plivamo u vrednosnim vodama, što Smrtokapa reče.

 

Takođe bih podsetila na jednu stvar, koja se zaboravlja kad se diskutuje o tome zašto je folk toliko prijemčiv ovde. To je naš geopolitički položaj + istorija i uticaj drugih kultura sa kojima smo se mešali. Sve najveće folk zvezde današnjice imaju prepeve tuđih pesama, a u pitanju je sveto trojstvo melosa na relaciji Bugarska-Grčka-Turska. 

 

Moramo se odlučiti da li te ličnosti jesu ili nisu role modeli i ako jesu, do koje mere? Jer da je ovde sa nama neki Cecin fan on bi nam lagano mogao reći - pa ni Ceca nije role model, ja samo volim njenu muziku. Kao i obično seciranjem ovakvih stvari se udaljavamo od suštine. Gore bleji slika Nikole s Dačićem a mi i dalje o njegovom muzičkom ukusu... 

Link to comment
Share on other sites

Folk ne može da bude jedan od uzroka propadanja društva, jer ako bismo govorili o uzročno-posledičnoj vezi, ona bi pre išla od politike i društva ka muzici nego obrnuto. Ljudi koji stvaraju - muziku, fotografije, filmove, pesme, romane, poeme, slike - to rade najčešće pod uticajem društvenih zbivanja. Primera za to imamo mnogo kroz istoriju.
 
Da, evo društvo propada jer je Ceca izdavala album svake godine i 2006. održala koncert na Ušću. A onda se setimo da je ta ista Svetlana Ražnatović hapšena 2003. u okviru akcije Sablja i da nakon toga nije adekvatno sankcionisana. Time što se skreće pažnja na njenu muziku se u stvari udaljavamo od stvarnog problema u vezi nje - što je kriminalac. 
 
Tek ova tvrdnja da folk služi da zaglupljuje narod (???) To se može reći za bukvalno bilo koji muzički žanr, u nekom kulturno-istorijskom razdoblju, i biće jednako (ne)tačno. Stvarno želim da uradimo istraživanje u Srbiji i pokažemo da ljudi koji slušaju neki alternative u garaži ili podrumu nisu ništa inteligentniji od osobe koja sluša Cecu, Seku i Jecu. I ne, ovo društvo neće ozdraviti ako iskorenimo Jalu i Bubu, Cecu ili bilo koga drugog, jer su oni samo posledica. 
 
Veliki pozdrav za Eddardicu koja se ne da elitizmu [emoji813] E da, Dačić baš loše izvodi Miljacku.
Paz sad ovo - ceca, jeca, seka, rasta , bubajala čkelepematerine su nešto što ti se servira kao trending mainstreem u Srbiji.
Znači slušaš sranje koje je prvo na listi ili slušaš nešto što većini godi jer je šatro popularno.
Ništa, ali ništa nisi uradio da se pronađeš u nečemu drugom nego se uklapaš u kalup većine.
A muzika je samo jedan od pokazatelja koji pokazuje koliko si željan da poradiš na sebi, tj da ne budeš ovca nego da stvoriš svoj ukus i stil.
Ja recimo ne bi mogao da odem na koncert Chaosove umrimetal grupe, ali jako cenim njegov ukus i posvećenost i istrajnost u istom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koji je to tačno period kad narodna muzika nije pobeđivala u Srbiji?



Mislio sam prevashodno na mlade.
Matori su uvek slušali po inerciji uglavnom ono šta im radio/TV ponudi...

Kad su mladi svesno počeli da na svojim žurkama peglaju folk vedete tog vremena, (skoro da pamtim i datum, negde 1988 kad sam to prvi put video)...i kad je to počelo da bude normalno, e to je bio vesnik našeg kraja. Tačno to.

Nestao je buntovnički duh, ušprican je nacionalni virus a energija za približavanje svetu je okrenuta u energiju za ratovanje protiv svake različitosti.


Sent from my phone using their app

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

To je već druga stvar i skroz je u redu da ti odlučuješ za sebe šta smatraš kvalitetnim i želiš da konzumiraš. Ali time se vraćamo na temu koju smo već imali na Kafani - šta je umetnost, šta je kvalitetno, a šta treš i ko to određuje. [mention=3476]robespierre[/mention]
 
Ovo je jako široka tema i mogla bih 3 sata o njoj hah. Ja kapiram odakle dolazi priča sa politikom, svakako da će vlast koristiti sve društvene poluge da vrši svoj uticaj. Ali to bi tako bilo i da je najpopularniji žanr rok, alternative ili klasična muzika, ili da je folk. Nije recimo trep izmišljen specifično da zatupi narod pa da svi glasaju za AV :wicked: Evo ja sam u ključnim formativnim godinama u venu na jednoj ruci ubrizgavala Deep purple, u drugu Depeche mode, pa mi se čini da nisam mnogo podigla svoj IQ. 
 
Da se razumemo, ne mislim da Eddard, fancy i ostali treba da počnete da voršipujete folk kao najjači žanr. Samo branim tezu da nešto što je zapravo stvar muzičkog ukusa ne treba "skrivati" iza tvrdnji kako je to ono što je upropastilo društvo, jer tako prelazimo u (muzički) elitizam. Odnosno plivamo u vrednosnim vodama, što Smrtokapa reče.
 
Takođe bih podsetila na jednu stvar, koja se zaboravlja kad se diskutuje o tome zašto je folk toliko prijemčiv ovde. To je naš geopolitički položaj + istorija i uticaj drugih kultura sa kojima smo se mešali. Sve najveće folk zvezde današnjice imaju prepeve tuđih pesama, a u pitanju je sveto trojstvo melosa na relaciji Bugarska-Grčka-Turska. 
 
Moramo se odlučiti da li te ličnosti jesu ili nisu role modeli i ako jesu, do koje mere? Jer da je ovde sa nama neki Cecin fan on bi nam lagano mogao reći - pa ni Ceca nije role model, ja samo volim njenu muziku. Kao i obično seciranjem ovakvih stvari se udaljavamo od suštine. Gore bleji slika Nikole s Dačićem a mi i dalje o njegovom muzičkom ukusu... 
Ima i Ceca par slika sa Dačićem, pa samim tim možemo reći da ja ne volim Nikolu iz Srbije, nego Nikolu iz Kolorada i rešeno
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Luchifer89 said:

Paz sad ovo - ceca, jeca, seka, rasta , bubajala čkelepematerine su nešto što ti se servira kao trending mainstreem u Srbiji.
Znači slušaš sranje koje je prvo na listi ili slušaš nešto što većini godi jer je šatro popularno.
Ništa, ali ništa nisi uradio da se pronađeš u nečemu drugom nego se uklapaš u kalup većine.
A muzika je samo jedan od pokazatelja koji pokazuje koliko si željan da poradiš na sebi, tj da ne budeš ovca nego da stvoriš svoj ukus i stil.
Ja recimo ne bi mogao da odem na koncert Chaosove umrimetal grupe, ali jako cenim njegov ukus i posvećenost i istrajnost u istom.

 

Ali čekaj, ko to meni servira? Nismo mi zatvoreni u prostoriji gde nas muče metodom puštanja Jale i Bube naizmenično po 3h, pa izađemo odatle kao njihovi fanovi. Nije baš da njih neko sluša zato što su No1 u trendingu i šatro popularni, već oni dospeju na to mesto jer ih neko sluša. Nažalost, ali tako je.

 

Treća rečenica ti jeste klasični elitizam. Naći će se uvek ljudi koji nešto rade iz konformističkih pobuda, no mislim da je zaista daleko više onih koji jednostavno uživaju u takvoj vrsti muzike. Opet, na žalost mnogih od nas.

 

Evo na primeru Chaosovih umrimetal grupa, recimo neko želi da ga Chaos primi u društvo. I on krene da sluša te likove koji vrište i urlaju u mikrofon, iako mu je to ono baš jako neprijatno, ali nema druge, želi Chaosov approval. To bi takođe bio primer osobe, na nefolk žanru, koja ne radi ništa da zaista pronađe sebe u muzici već se uklapa u kalup i ovca je. 

 

1 minute ago, Luchifer89 said:

Ima i Ceca par slika sa Dačićem, pa samim tim možemo reći da ja ne volim Nikolu iz Srbije, nego Nikolu iz Kolorada i rešeno

 

Ima ona više od par slički sa njim. Bold: Fina racionalizacija;)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Luchifer89 said:

Paz sad ovo - ceca, jeca, seka, rasta , bubajala čkelepematerine su nešto što ti se servira kao trending mainstreem u Srbiji.
Znači slušaš sranje koje je prvo na listi ili slušaš nešto što većini godi jer je šatro popularno.
Ništa, ali ništa nisi uradio da se pronađeš u nečemu drugom nego se uklapaš u kalup većine.
A muzika je samo jedan od pokazatelja koji pokazuje koliko si željan da poradiš na sebi, tj da ne budeš ovca nego da stvoriš svoj ukus i stil.
Ja recimo ne bi mogao da odem na koncert Chaosove umrimetal grupe, ali jako cenim njegov ukus i posvećenost i istrajnost u istom.
 

 

Ali da je ovo 1972. svi oni bi slušali Led Zeppelin, bumerski krindž sa tekstovima poput squeeze my lemon baby. Zašto je Led Zeppelin u tom trenutku bio najveći bend na svetu? Sigurno ne zato što je Page nosio kimono sa zmajem i ozbiljno se bavio okultizmom i ezoterijom, nego zato što je Robert Plant bio seks ikona,  a rokenrol dominantan muzički pravac u zeitgeistu. Danas će razni bumer kritičari, bivši novinari i nostalgičari da objasne kako je Led Zeppelin neki vrhunac muzičkog izraza. Nisu stvari baš tako jednostavne i crno-bele. 

 

@DameTime Ja sam zato i govorio o estetici a ne inteligenciji. Ja volim postmodernu u umetnosti, ali ne može sve biti relativno i subjektivno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Luchifer89 said:

Paz sad ovo - ceca, jeca, seka, rasta , bubajala čkelepematerine su nešto što ti se servira kao trending mainstreem u Srbiji.
Znači slušaš sranje koje je prvo na listi ili slušaš nešto što većini godi jer je šatro popularno.
Ništa, ali ništa nisi uradio da se pronađeš u nečemu drugom nego se uklapaš u kalup većine.

 

Ali ovo nema veze sa pričom o malignom uticaju turbo folka u Srbiji. Ovo je nešto što važi i za druge mejnstrim muzičke žanrove, na drugim mestima - u Koreji, SAD, Bugarskoj, Brazilu...

 

13 minutes ago, Luchifer89 said:

A muzika je samo jedan od pokazatelja koji pokazuje koliko si željan da poradiš na sebi, tj da ne budeš ovca nego da stvoriš svoj ukus i stil.

Ovo jeste tačno, ali je isto tako muzika samo jedan od načina na koji možeš da "radiš na sebi". Recimo, da ja nisam silno vreme potrošio na kopanje po internetu u pokušaju da upotpunim svoju muzičku kolekciju na hard-disku i umesto toga puštao jedan te isti album Mire Škorić, mogao sam da pročitam ceo opus ruske i francuske klasične književnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ima ona više od par slički sa njim. Bold: Fina racionalizacija;)
Recimo, tamo neka 1998 godina, mi klinci 7. razred, završen trening - menjamo se kaseta - atheist rap, ritam nereda, dlm, love hunters, tadašnji van gogh...
Bukvalno su svi, makar na silu to slušali - takvo je bilo vreme i okruženje.
Kasnije se to naravno razvodnilo, makar 30% je jedva dočekalo da slušanje narodnjaka bude legit bez osude okoline.

Ovo jeste tačno, ali je isto tako muzika samo jedan od načina na koji možeš da "radiš na sebi". Recimo, da ja nisam silno vreme potrošio na kopanje po internetu u pokušaju da upotpunim svoju muzičku kolekciju na hard-disku i umesto toga puštao jedan te isti album Mire Škorić, mogao sam da pročitam ceo opus ruske i francuske klasične književnosti.
Mene bi album Mire Škorić na repeat poslao u Kovin, te mislim da posle lobotomije koju bi tada na meni morali da primene ne bi bio u prilici da se bavim književnošću
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Luchifer89 said:

Mene bi album Mire Škorić na repeat poslao u Kovin, te mislim da posle lobotomije koju bi tada na meni morali da primene ne bi bio u prilici da se bavim književnošću

Kapiram, da si to radio, otkačio bi sa njom do ludila.

  • Like 4
  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

Nije moralno i normalno slusati Cecu   jer je seljanka i ,,ratni zlocinac'' ali je normalno slusati Ekv koji su 24/7 bili na heroinu. 

 

Ili Pink Flojd, treba oni da mi budu uzor, da poludim od esida kao Sid. 

 

Ili mozda kao jedan drugi Sid da postanem pank ikona, takodje sa heroinom u veni. 

 

 

Vasi argumenti ovako izgledaju.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ako ti ne shvataš da dotična ne samo što nije zločinac pod navodnicima, već onaj pravi, već je i simbol i apologeta bukvalno svega lošeg što se izdešavalo od kraja 80-ih pa naovamo, personifikacija zla i pakla kroz koji smo prošli i prolazimo... Verovatno si mlad, nemam drugo opravdanje... Ako je to uopšte opravdanje.

Ta žena treba da bude daleko iza brave, svi njeni "radovi" pohranjeni duboko u zemlju i zaborav, a njena pojava izučavana u školama kao Gebels u Nemačkoj.

Da su se članovi EKV boli u venu, šmrkali koks i acid-tripovali sve istovremeno u terminu Branka Kockice svakodnevno na RTB, ne bi donelo ni promil štete i zla u odnosu na uticaj dotične.



  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Poselo je uvek bio mejnstrim ali ovo sad, od kraja osamdesetih naovamo, je politika - brutalni, ogoljeni, udruzeni zlocinacki poduhvat i organizacija koja ima nameru da zakuca i poslednji  ekser u kovceg i onog nekadasnjeg malog prostora i bilo cega drugacijeg. Da sahrani i G od gradjanskog u toj zemlji.  I ide im po planu (nije sarkazam). 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...