Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

kupjansk.jpg

 

Ovo što sam ja oafarbao i što je uokvireno su današnja pomeranja. Zapadna linija fronta ide sada rekom Oskol što nije loše za Ukrajince. Napad ka Dvorične se razvio u nastupanje celom tom severnom širinom fronta. Iako u ovom trenutku Volčansk nema neki značaj Ukrajinci su se odlučili da i tu nastupaju. Videćemo da li samo popunjavaju prazan prostor ili idu do granice. Nešto južnije od Starog Saltiva su izveli desant preko reke da pomognu ovo nastupanje na sever.

 

Ostali frontovi su šarene informacije. Kod Limana Rusi demantuju da su Ukrajinci oslobodili grad. Za onaj prodor kod Lisičanska nema nikakvih potvrda. Za aerodrom kod Donjecka su navodno neki ukrajinski izvori rekli da je fake news no ja to nisam video ali pošto ne verujem da će Ukrajinci tu da napadaju jer bi probijanje tih pozicija bilo isuviše skupo verovatno je aerodrom još uvek u ruskim rukama.

 

Rusofili se teše kako su Ukrajinci pretrpeli ogromne gubitke koje više neće moći da nadoknade i da će ove borbe da skrate rat do ruske pobede. Oni realniji su svesni da je ovo težak poraz. Ukrajinci ne verujem da imaju više od 1000 poginulih računajući  i operacije kod Hersona. Rusi su po meni ovde prošli kao bosi po trnju, žrtava sigurno imaju više od Ukrajinaca jer su stalno kasnili sa povlačenjima pa su se non stop probijali iz poluokruženja. Broj zarobljenih će biti meren u stotinama jer ima zaista mnogo videa svaki dan. Nema tu mnogo vojnika na njima ali ako smo u ova tri četiri dana videli 20-tak videa sa nekih 100-150 zarobljenika broj je verovatno daleko veći.

 

Ovom operacijom Ukrajinci će verovatno osloboditi 4-5 brigada za premeštaj na druge frontove jer ovaj front što sada imaju tu je daleko lakši za odbranu od onog koji je bio pre ofanzive. Ovaj sekotr uz reku i ono na severu može da brani dve brigade a tu su do sada držali 6-7. Ne verejume da će večeras biti novih vesti tako da videćemo sutra da li se raspad nastavlja ili je to to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

kupjansk.jpg

 

Ovo što sam ja oafarbao i što je uokvireno su današnja pomeranja. Zapadna linija fronta ide sada rekom Oskol što nije loše za Ukrajince. Napad ka Dvorične se razvio u nastupanje celom tom severnom širinom fronta. Iako u ovom trenutku Volčansk nema neki značaj Ukrajinci su se odlučili da i tu nastupaju. Videćemo da li samo popunjavaju prazan prostor ili idu do granice. Nešto južnije od Starog Saltiva su izveli desant preko reke da pomognu ovo nastupanje na sever.

 

Ostali frontovi su šarene informacije. Kod Limana Rusi demantuju da su Ukrajinci oslobodili grad. Za onaj prodor kod Lisičanska nema nikakvih potvrda. Za aerodrom kod Donjecka su navodno neki ukrajinski izvori rekli da je fake news no ja to nisam video ali pošto ne verujem da će Ukrajinci tu da napadaju jer bi probijanje tih pozicija bilo isuviše skupo verovatno je aerodrom još uvek u ruskim rukama.

 

Rusofili se teše kako su Ukrajinci pretrpeli ogromne gubitke koje više neće moći da nadoknade i da će ove borbe da skrate rat do ruske pobede. Oni realniji su svesni da je ovo težak poraz. Ukrajinci ne verujem da imaju više od 1000 poginulih računajući  i operacije kod Hersona. Rusi su po meni ovde prošli kao bosi po trnju, žrtava sigurno imaju više od Ukrajinaca jer su stalno kasnili sa povlačenjima pa su se non stop probijali iz poluokruženja. Broj zarobljenih će biti meren u stotinama jer ima zaista mnogo videa svaki dan. Nema tu mnogo vojnika na njima ali ako smo u ova tri četiri dana videli 20-tak videa sa nekih 100-150 zarobljenika broj je verovatno daleko veći.

 

Ovom operacijom Ukrajinci će verovatno osloboditi 4-5 brigada za premeštaj na druge frontove jer ovaj front što sada imaju tu je daleko lakši za odbranu od onog koji je bio pre ofanzive. Ovaj sekotr uz reku i ono na severu može da brani dve brigade a tu su do sada držali 6-7. Ne verejume da će večeras biti novih vesti tako da videćemo sutra da li se raspad nastavlja ili je to to.

Ko je generalno u prednosti, Ukrajinci ili Z-veri? 

Link to comment
Share on other sites

@FrediB

 

Ovde na ovom sektoru su Ukrajinci u prednosti ali moraju da paze da se ne razvuku jer ako im logistika ne bude mogla doturati zalihe i materijal svakako će morati da se povlače. Sa druge strane Rusi sigurno nisu očekivali ovo tako da je i njihova logistika u rasulu trenutno i moraju da grade nove centre. Video sam video materijal skladišta u Balakleji i Izjumu koji su do sada bili centralne tačke snadbevanja a ovako duboko sigurno nisu držali ništa ili je to HIMARS počistio.

 

Od reke Oskol do Soledara nemam uopšte ideju kako stoje Rusi, videćemo šta se dešava sa ovim navodnim prodorima ka Limanu i Lisičansku. Dalje od Soledara do Piskija mislim da Rusi imaju nadmoćnije snage, danas su obnovili neke napade što znači da su tu još uvek relativno jaki.

 

Od Donjecka do Zaporižja mislim da i jedni i drugi drže lošije jedinice ili one koje su pretrpele gubitke i zato se tu još od maja ništa ne dešava. To jeste zanimljivo mesto za ofanzivu ali izlaskom na Azovsko more bi Ukrajinci praktično proširili svoj front i razvukli se dodatno što im sada ne odgovara. No obzirom da postoji velika mogućnost da je nestašica ljudstva kod Rusa mnogo gora nego što smo mislili ....

 

Herson-Krivi Rih je najpovoljnija pozicija, napadi nisu prestajali ovih dana iako su u zapećku izveštavanja. Bilo je nekih lokalnih uspeha obe strane ali na frontu unazad dva dana nema nekih velikih događaja. Mislim da Ukrajinci napadaju na mostobranu, tu ima izveštaja da njihova avijacija radi svaki dan, kao i na samom severu gde se pritisakju Rusi jer su tu najizloženiji. Ako bi se ovde prebacila 3. tenkovska i 93. mehanizovana, praćena tim njihovim specijalnim jedinicama mislim da bi mogli i tu da ih razbiju i nateraju na povlačenje. Ovo je takođe bitan sektor jer izlazak na Dnjepar bi im omogućio da i taj sektor brane sa manjim snagama ako im zatrebaju na drugom pravcu. Ne verujem u desant preko reke jer Dnjepar je ogroman velikom svojom dužinom. No u slučaju novog kolapsa Rusa možda i to nije nemoguće.

 

Ukupno gledano Ukrajina ima 700k ljudi pod oružjem ali mereno tim standardima Rusi imaju preko milion. Ono što je bitno je da je tamo negde posle ofanzive kod Lisičanska odnos bio 85 BTG Ukrajinaca naspram 110 Rusa. BTG učestvuje u borbama a tamo neka četa teritorijalaca koja cepa stražu na granici sa Poljskom je potpuno nebitna i nema nikakvu borbenu vrednost jer više od pušaka nemaju. Od tada do danas Ukrajinci su dobili dodatne jedinice iz ovih obuka po Poljskoj i UK tako da mislim da je sada odnos negde 100-120 (dobili su i  Rusi pojačanja, a ovih dana treba i oni "čuveni" dobrovoljci da dođu). No čak i ja koji sam stalno tvrdio da Rusi imaju teške gubitke nisam očekivao ovakav raspad tako da je veliko pitanje u kakvom je stanju Ruska vojska.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

@FrediB

 

Ovde na ovom sektoru su Ukrajinci u prednosti ali moraju da paze da se ne razvuku jer ako im logistika ne bude mogla doturati zalihe i materijal svakako će morati da se povlače. Sa druge strane Rusi sigurno nisu očekivali ovo tako da je i njihova logistika u rasulu trenutno i moraju da grade nove centre. Video sam video materijal skladišta u Balakleji i Izjumu koji su do sada bili centralne tačke snadbevanja a ovako duboko sigurno nisu držali ništa ili je to HIMARS počistio.

 

Od reke Oskol do Soledara nemam uopšte ideju kako stoje Rusi, videćemo šta se dešava sa ovim navodnim prodorima ka Limanu i Lisičansku. Dalje od Soledara do Piskija mislim da Rusi imaju nadmoćnije snage, danas su obnovili neke napade što znači da su tu još uvek relativno jaki.

 

Od Donjecka do Zaporižja mislim da i jedni i drugi drže lošije jedinice ili one koje su pretrpele gubitke i zato se tu još od maja ništa ne dešava. To jeste zanimljivo mesto za ofanzivu ali izlaskom na Azovsko more bi Ukrajinci praktično proširili svoj front i razvukli se dodatno što im sada ne odgovara. No obzirom da postoji velika mogućnost da je nestašica ljudstva kod Rusa mnogo gora nego što smo mislili ....

 

Herson-Krivi Rih je najpovoljnija pozicija, napadi nisu prestajali ovih dana iako su u zapećku izveštavanja. Bilo je nekih lokalnih uspeha obe strane ali na frontu unazad dva dana nema nekih velikih događaja. Mislim da Ukrajinci napadaju na mostobranu, tu ima izveštaja da njihova avijacija radi svaki dan, kao i na samom severu gde se pritisakju Rusi jer su tu najizloženiji. Ako bi se ovde prebacila 3. tenkovska i 93. mehanizovana, praćena tim njihovim specijalnim jedinicama mislim da bi mogli i tu da ih razbiju i nateraju na povlačenje. Ovo je takođe bitan sektor jer izlazak na Dnjepar bi im omogućio da i taj sektor brane sa manjim snagama ako im zatrebaju na drugom pravcu. Ne verujem u desant preko reke jer Dnjepar je ogroman velikom svojom dužinom. No u slučaju novog kolapsa Rusa možda i to nije nemoguće.

 

Ukupno gledano Ukrajina ima 700k ljudi pod oružjem ali mereno tim standardima Rusi imaju preko milion. Ono što je bitno je da je tamo negde posle ofanzive kod Lisičanska odnos bio 85 BTG Ukrajinaca naspram 110 Rusa. BTG učestvuje u borbama a tamo neka četa teritorijalaca koja cepa stražu na granici sa Poljskom je potpuno nebitna i nema nikakvu borbenu vrednost jer više od pušaka nemaju. Od tada do danas Ukrajinci su dobili dodatne jedinice iz ovih obuka po Poljskoj i UK tako da mislim da je sada odnos negde 100-120 (dobili su i  Rusi pojačanja, a ovih dana treba i oni "čuveni" dobrovoljci da dođu). No čak i ja koji sam stalno tvrdio da Rusi imaju teške gubitke nisam očekivao ovakav raspad tako da je veliko pitanje u kakvom je stanju Ruska vojska.

Hvala. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bohumilo said:

 

Ali da se vratim na rat, drugo sam hteo da primetim. U prethodnom postu sam malo pisao u slaboj ruskoj logistici koja se raspada kada nema pruge do prve linije da se tamo DOVLAČI oprema. Međutim, to važi i u suprotnom smeru, kada se POVLAČI oprema. Drugim rečima, ukoliko će ukrajinska ofanziva biti konsekventna po ishod ovog rata, očekivao bih dosta vesti o tome kako je, npr na zapadnoj obali Dnjepra,zaplenjeno dosta ruske opreme,možda napunjene artiljerije, cevi koje se još puše itd - što bi zapravo moglo biti od materijalnog značaja jer je to oprema koju Ukrajinci mogu odmah da nastave da koriste, bez obuke. Tako da mislim da je to nešto na šta vredi obratiti pažnju u narednom periodu...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

У филму Марш на Дрину постоји реплика када се виши официр каже: A вама је топ остао горе? Непријатно, врло непријатно... Кад видим на овим снимцима шта су све Руси оставили, могу да предпоставим какве су рекације виших њихових официра на извештаје шта су на терену приликом повлачења све оставили...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, suptil said:

У филму Марш на Дрину постоји реплика када се виши официр каже: A вама је топ остао горе? Непријатно, врло непријатно... Кад видим на овим снимцима шта су све Руси оставили, могу да предпоставим какве су рекације виших њихових официра на извештаје шта су на терену приликом повлачења све оставили...

Ako.

Ko im kriv sto su hteli da ''denacifikuju'' Ukrajinu. Mislili su da im je to Gruzija 2008. i da ce moci da je srede za 7-8 dana? E pa zeznuli su se i to grdno! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Na twitteru se poljavljuju informacije da su Ukrajinci uzeli aerodrom kod Donetska. Djeluje mi nerealno al bas velika stvar ako je tacno. 

 

Naravno da je nerealno, slikao se neki lokalni proruski komandant tamo večeras bez pancira da pokaže da nema borbe, tj. da front nije blizu.

Link to comment
Share on other sites

Zašto ja stalno pričam o logistici :

 

Omar Bradley : "Amateurs talk about strategy, professionals talk about logistics."

 

Tenk je lep za slikanje, ali tenk bez granata i metkova za mitraljeze, goriva, ulja i rezervnih delova nema nikakvu upotrebnu vrednost na frontu. Pošto ne znam tačne podatke za ovaj rat daću vam primer iz ww2.

 

Pešadijska divizija koja se iskrcala u Normandiji je trošila od 800-900 tona raznog materijala dnevno. Obzirom da je većina kamiona tada imala nosivost 3 tone to znači treba vam 300 kamiona da iz jedne ture snadbevate jedinicu. Što je jedinica dalje od fronta, obzirom da su putevi oštećeni puni krša i slično snadbevanje ide sporije tako da morate više kamiona da koristite da bi potrebnih 300 stizalo svaki dan. Naravno ovo je ekstremni primer ali čak i divizija koja miruje je trošila oko sto tona tako da je i to 30 kamiona dnevno. Pa onda dodate potrebne brodove koji svaki dan treba da obezbede tim kamionima materijal, pa luke gde će se oni ukrcavati i fabrike odakle će roba biti slana u te luke i shvatite koliko je to obiman posao u odnosu na prosto planiranje ofanzive.

 

Mi sad ovde u Ukrajini recimo za ove jedinice koje su sada severno od Kupjanska pričamo o snadbevanju koje ide nekih 80 km daleko po verovatno oštećenim putevima na kom ima krševa od uništene mehanizaicije tako da je snadbevanje sve sporije i sporije. Takođe na loklanim skladištima se prave gužve, ta skladišta nisu pripremljena za istovar nego su neke improviziacije. Znači o tome je Omar pričao kada je to sve govorio. Naravno da nije bukvalno mislio na ovo za strategiju ali je samo hteo da naglasi koliko je logistika bitna u savrmenom ratovanju. Ukrajinci sada moraju da obezbede logističke centre bliže novoj liniji fronta ako misle da nastave nove prodore.

 

Specijalka na TV Happy još uvek traje. Nikad do ovako kasno nisu išli 🙂

 

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Resetovali su ih Ukrajinci takticki samo tako. Hiljade mrtvih i uhvacenih, a o broju napustenog oruzja je suludo i pisati. Skrcko im se i neki avion danas. 

 

Da budem iskren ovome sam se i nadao. Ne zato sto nesto znam o ratovanju, vec kad vidim kakav ih otpad ovde u Srbiji brani pa i u Evropi..prosto su osudjeni na poraz.

 

Ne treba sad stati, nadam se da ce im Herson oteti uskoro pa onda da dodje i ta cuvena kora od banane za putlera i ovog naseg mongoloida ako budemo imali srece.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iz meseca u mesec u Rusiji se povećava broj ljudi koji na pitanje "Šta mislite, koliko će još trajati vojna dejstva u Ukrajini?" odgovara "duže od godinu dana".

 

gE2reHy.png

 

tamnoplavo - najviše mesec dana
svetloplavo - između 1 i 2 meseca
žuto - od 2 do 6 meseci
narandžasto - između 6 meseci i godinu dana
crveno - duže od godinu dana

 

https://www.levada.ru/2022/09/01/konflikt-s-ukrainoj-avgust-2022-goda/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zaista sjajna ofanziva Ukrajinaca, skoro pa neverovatna! Jos jednom se pokazalo da imaju zaista motivisanu i spremnu vojsku, ali treba naglasiti i sjajan oficirski kadar koji svoje znanje stekao pre svega na frontu i u izvodjenju bojevih dejstava jos od 2014. godine. Generali Zaluzni, Sirski, Zambrotski, Mikec i ostali pokazuju da su daleko ispred svojih ruskih kolega, posebno kad se uzme u obzir i sa kakvim resursima raspolazu.

 

Ova ofanziva se dugo pripremala, jos od aprila. Zaista je neverovatno da Rusi uopste nisu obracali paznju na to iako je bilo vise nego ocigledno da ce do nje doci. Pre nekoliko meseci sam napisao post o tome kako je idealan pravac za ukrajinsku ofanzivu da pokusaju da izbiju na Kupjansk i tako preseku ruske logisticke rute i stave Izjum u opertivno okruzenje. Neki drugi forumasi su takodje spominjali to. Izgleda da je to bilo svima jasno osim Rusima. Preterana samouverenost, potcenjivanje protivnika (nekad pomislim da su oni stvarno poverovali u sopstvenu propagandu da su Ukrajinci glupi, losi vojnici, nemotivisani...) i totalno odsustvo posmatranja sire slike vodjenja ratnih dejstava su uticali da Rusi potpuno zanemare odbranu na ovom pravcu. No, krenimo redom. Prvi preduslov za pokretanje ove ofanzive je bio odbacivanje Rusa od Harkova. Kao sto sam ranije pisao, ova ofanziva moze da ugrozi Harkov, jer se sa njom oslabljuje odbrana grada i ostavlja se slabo branjen bok. Kada je pre nekoliko meseci pocela ukrajinska ofanziva severno i severoistocno od Harkova mnogi su se cudili otkud to, kritikovali potez Ukrainaca kao tracenje ljudskih resursa na nebitnom frontu, dok se u Donbasu vode krvave bitke. To je to ne gledanje sire slike. Da se gledala sira slika videlo bi se da je to pripremanje terena za nesto vece. Ofanziva je uspela i stvorio se prvi preduslov za nesto vece. Nije da nisu Rusi bili svesni toga. Probali su sa kontraofanzivom da vrate front, pa posle toga sa jos jednom, pa onaj pokusaj prema Udiju od pre mesec dana, cak je i ovih dana bio jedan pokusaj ofanzive svi ti pokusaju su odbijeni. Ostalo je da Ukrijinci cekaju pogodan momenat za veliku ofanzivu. I tu su pokazali jos jednu vrlinu, pokazali su strpljivost koja cesto nije prisutna u ratu. Rusi su napredavoli u Donbasu. Pala je Popasna i deo ukrajinskog fronta se tada raspao, Severodonjeck je pao posle dugih i teskih borbi, pao je Lisicansk, Rusi su napredovali u Donbasu. Ukrajinci nijednom nisu pokazali da gube strpljenje i uradili neki nepromisljen potez koji ce ih kasnije kostati. Teske borbe u Donbasu su se nastavile, ali ruska inicijativa se izduvala, preslo se u manje vise pozicioni rat, sa velikim zrtvama. Rusi su trosili svoje resurse, ali vise nisu napredovali, a takvo stanje se odrzavalo dva meseca. Za to vreme su Ukrajinci obucavali nove trupe, sprovodili tihu mobilazaciju, nabavljali novo oruzje... Postajalo je sve jasnije da je vreme za ukrajinsku ofanzivu i to Ukrajinci nisu krili. Najavljivali su gde god su stigli da krajem leta krecu u ofanzivu, ali u Hersonu.

 

Herson je intresantan pravac. Rusi imaju mostobran na Dnjepru, jedini regionalni centar koji su osvojili i ono sto je kljucno logisticki centar za nastavak, tj neku drugu fazu nakon resavanja Donbasa, napredovanja ka Odesi i Pridnjestrovlju sto su vlazni snovi ruskih nacionalista i komunista jos odavno. Geografija je takva da bez Hersona, tj ako bi ih Ukrajinci odatle oterali, ovaj pravac bi za Ruse bio zauvek izgubljen, tako da Herson Rusi moraju da brane po svaku cenu. Realno, bez Hersona ovo i jeste neka specijalna operacija kojoj je cilj Donbas i eventualno kopneni koridor ka Krimu, a ne rat kojim ce Ukrajinu baciti na kolena sto zapravo i jeste cilj svega ovoga. Ukrajinci su dovlacili dodatne snage, novo oruzje, radili sve pripremne radnje za ofanzivu. Rusi su radili to isto, utvrdjivali polozaje, dovodili nove snage, obezbedjivali municiju i ostalu logistiku jer su znali da ce kad krene ofanziva tamo biti pakao za logistiku. Rusi su takticki Herson dobro pokrili. Taktika je vrlo jednostavna, ali dobra. Utvrditi maksimalno defanzivne polozaje i na prvoj liniji fronta i u dubini. Snabdeti vojsku da moze da izdrzi dugo da ratuje i kada se prekinu logisticke rute, dovesti veliki broj najkvalitetnijih trupa, toliko da mogu da pariraju Ukrajincima sa brojem vojnika. Kada se odradi takva odbrambena priprema onda treba samo cekati protivnicki napad i izdrzati ga, odbijati napade dok se ne istrosi protivnicki potencijal, zatim pokrenuti kontranapad i odbaciti protivnika van dometa kojim ugrozava logisticke rute, zatim obnoviti prelaze preko reke i na taj nacin stvorit potencijal za ofanzivu ka Nikolajevu, Pridnjestrovlju i Odesi. Sve skolski, sve tacno i korektno, nesto slicno onome sto Ukrajinci rade u Donbasu. Medjutim, opet se ne gleda sira slika i tu je problem Rusa jos od pocetka rata. Ne, ta ofanziva nije bila maska, to je realna ofanziva, ali ne blic krig ofanziva kako su mnogi zamisljali, vec ofanziva koja treba da traje dugo, da bude strpljiva, ofanziva koje ce dovesti do logistickog iscrpljivanja protivnika, a krah logistike do pucanja fronta. Za tako nesto je potrebno najmanje mesec dana, sto meni deluje nerealno, a verovatnije dva do tri meseca. Ova ofanziva jeste imala odvlacuci karakter, ali ponavljam ne zato sto je fiktivna kako neki zele da prikazu, vec zato sto su Rusi bili ubedjeni da Ukrajinci nemaju potencijal za ofenzive na dva pravca u isto vreme. Opet nisu sagledali siru sliku. Pripreme ofanzive su pocele tako sto su Ukrajinci prebacili svoju 128. brigadu u Herson. Rusi smatraju tu brigadu za najbolju ukrajinsku vojnu jedinicu, ali ona to nije, to je relikt sovjetskih vremena, ona je treca po rangu medju mehanizovanim brigadama, a treba dodati i vdv jedinice. Plus ta brigada je imala ozbiljnih gubitaka na Donbaskom frontu i morala je da ide na popunu. Ipak, realno radi se o jednoj od boljih ukrajinskih jedinica. Ostatak su uglavnom teritorijalci i jedinice dosta slabijeg renomea. Rusi su odgovorili sa svojom elitom, preko Dnjepra su prebacili vdv specnaz, kostromski puk i jos nekoliko elitnih jedinica, prakticno sve ono najbolje sta ruska vojska ima. Kada je ofanziva pocela, elitne ruske trupe su ostale odsecene preko Dnjepra.

 

Sta su za to vreme radili Ukrajinci. Oni su izvrsili veliku rotaciju svojih trupa. Najkriticniji deo donbaskog fronta Soledar i Bahmut je preuzela 93 mehanizovana brigada, verovatno najbolje sta Ukrajinci imaju. Ostale elitne jedinice su polako izvlacili sa prve linije fronta i menjali ih sa novim svezim jedinicama. 92 mehanizovana, 25 vdv, 80 vdv... su se skupljale na sirem podrucju Harkova. I onda je iznenada, bukvalno iz nicega 79. vdv presla Sverski Donjec u blizini Limana. Svi preduslovi za novu ofanzivu su stvoreni.

 

Rusi nemaju sirok front kojim moze da im se otvori bok, Verovatno ih je to i uspavalo. Sa zapada su vecim delom zasticeni rekom, sa juga potpuno. Otvoren je mali deo prema Cugajevu i to je po svim pretpostavkama trebao da bude pravac po kojem bi nastupali Ukrajinci u eventualnoj ofanzivi. Rusi su ga dobro utvrdili, Ckalovske, Nova Gnilicja, Grakove, Vasilevskove, pa cak je taj pravac bio utvrdjen i po dubini sa mestom Sevcenkove. Postoji jos jedna eventualna slaba tacka, a to je Balaklaja. Medjutim ona je sa juzne strane zasticena rekom, plus Rusi imaju i dodatnu zastitu jer drze i nekoliko mesta juzno od reke. Sa zapada su takodje neke recice, plus takodje jos nekoliko mesta kroz koja se treba probiti. Jednostavno tezak teren. Rusi imaju jedan problem jer precenjuju sebe, najvecu gresku prave sa Rosgvardijom za koju smatraju da je ravnopravna sa vojskom, sto je naravno nonsens. Posebno preuvelicavaju sposobnosti specijalnih jedinica Rosgvardije SOBR. Treba biti realan, takve specijalne jedinice su cak i bolje od vojnih jedinicam, ali samo kada su u pitanju neke specijalne i to iskljucivo ofanzivne akcije, takodje se mogu koristiti ravnopravno sa vojskim i u ostalim ofanzivnim akcijama kada im se jasno definise uloga. Te jedinice su dobro obucene, u punom treningu i sto je jako bitno uglavnom ideoloski potpuno na liniji, pa samim tim i motivisanije. Ono za sta se te jedinice ne mogu koristiti je odbrana, posebno ne da drze odbranu i da koriste tesku artiljeriju. Oni to jednostavno ne znaju i nisu za to obuceni. Rusi su u Balakliji imali mobilisane LNRovce koji su se vec pokazali kao ocajna vojska i dve jedinice SOBRa. Verovatno su mislili da ce ideoloski nastrojene specijalne jedinice drzati pod kontrolom tzv mobike, te da ce to biti dovoljno za pre svega odvracanje od napada, do kog verovatno nece ni doci, posebno ne na tom pravcu.

 

Radi se o potpunom promasaju. Ukrajinci su to primetili i napali bas tu u jednom veoma dobro osmisljenom napadu. 

 

 

 

 

  • Like 10
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Na reci Oskol se front izgleda primirio, no još je rano ako se nešto dešava danas to ćemo saznati tek tamo kasno posle podne. Ono što se već piskara da traje napredovanje severno od Kupjanska. Navodno su Ukrajinci oslobodili Dvorčinu i Veliki Burjuk ali nema videa ili slika da to potvrde.

 

Kod Izjuma imamo video ruske tehnike napuštene tamo :

 

 

 

Počele su i sprdnje da su Rusi sada najveći donator naoružanja Ukrajini 🙂 A kad smo već kod kvalitetnog trolovanja :

 

 

 

 

 

Dobili smo potvrdu da je Liman i dalje u Ruskim rukama, ali i potvrdu da su Ukrajinci stigli do predgrađa istog. Juče su zauzeli Dobrove i Jampol i napreduju u prazan prostor oko Limana. Videćemo šta će danas tu da se dešava. Da se vratim na onaj momenat forsiranja severskog donjecka u koji sam sumnjao opet neshvatljivo da Rusi to nisu uspeli da odbrane. Ako prelazak preko reke nisi u stanju da odbraniš čemu se onda uopšte nadaš.

 

Priča oko Lisičanska se proširila sada i na Severodonjeck i Rubižne ali i dalje nema nikakvih dokaza da se tamo vode borbe.

 

Imamo pisanja po mrežama da se Ukrajinci okupljaju oko Vuledara (45km jugozapadno od Donjecka). Odatle je moguć udar u bok ovih jedinica što napreduju ka Avdejevki a moguć je i udar u bok jedinica koje su na izbočini oko Velike Novosilke. Takođe od Vuledara je i najkraći put od fronta ka Marijupolju. Posle ove katastrofe koju smo gledali pričati o ofanzivi na Marijupolj nije više nerealno. To je 70 km daljine a na putu im je od većih mesta samo Volnovaha. Ruski izvori spominju i koncentrisanje Ukrajinaca kod Orehova (pretpostavljam da je ovo ruski naziv za Orihiv, 50km jugoistočno od Zaporižja). Od Orihiva ide autoput za Marijupolj. Videćemo šta će od ovoga biti za sada imamo izveštaj da su Ukrajinci zauzeli Dorožnjanku južno od Hilijapolja ali to ne mora ništa da znači. tu bude takvih događaja ali se najčešće završi na osvajanju jednog sela od strane jedne strane.

 

@A sad

 

Po onome što sam ja čitao 92. , 93. i 3. tenkovska su bile glavna udarna snaga kod ove ofanzive. Od kad je info koji si napisao da je 93. kod Soledara ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na Balakliju su Ukrajinci prvo napali sa juga. Napad je bio iznenadan i jak i uspeli su da probiju ruske linije. Rusi su reagovali panicno, povukli se u grad i srusili most. Ubrzo je krenuo napad i sa zapada i Ukrajinci su brzo stigli do grada i sa zapadne strane. Tu su napravili takticku zamku Rusima. Grad su napali sa malim snagama koje su lako odbijene, medjutim glavnina ukrajinskih snaga je zaobisla grad i stavila ga u operativno okruzenje. To je izazvalo paniku medju ruskim trupama koja se brzo rasirila. Ukrajinci su izveli pravi blic krig. Napredovali su jako brzo, zaobilazili su mesta na kojima im se pruzao jaci otpor i stavljali ih u operativno okruzenje. Zapravo ovde se radi o veoma slicnom napadu koji su Rusi izveli na pocetku rata na severnom frontu, ali za koji nisu imali ni znanje ni kapacitet. Ukrajinci su napredovali u dva esalona. 92 brigada je probila front, za njom su isle dve padobranske brigade koje su provalile u prazan prostor i izazvale paniku medju Rusima, dzepove otpora su kasnije eliminisale manje specijalne jedinice tipa Kraken, Sloboda... Primetno je da Rusi nisu imali formiranu drugu liniju odbrane, sto samo pokazuje kolika je bila njihova arogancija i nonsalantnost. Kada je prva linija probijena, prakticno nije bilo mesta na kojem im se moze pruziti ozbiljniji otpor. Utvrdjeni polozaji ka Cugajevu su ostali van linije fronta duboko u pozadini i Rusi su morali da ih napuste prakticno bez borbe. Ukrajinci su i dalje nastupali i brzo i pametno. Odma su presekli rusku teritoriju na dva dela i odvojili Kupjansk od Izjuma. Kada su Rusi to shvatili krenula je opsta bezanija. Ukrajinci su toliko brzo manevrisali da je napad na Kupjansk poceo sa juga, a na Izjum sa istoka. Kupjansk uopste nije bio utvrdjen, kao ni veci deo Izjuma koji se nalazi severno od reke Severski Donjec. Jednostavno Rusi nisu imali drugi izbor nego da krenu u opstu bezaniju. Na njihovu nesrecu ne radi se o urednom povlacenju, vec o totalnom raspadu fronta i bezaniji bez opreme. Moze se reci da je Ruse vece katastrofe spasila prirodno prepreka u vidu reke Oskil gde ce Ukrajinci morati da zastanu. Proboj je bio toliko brz da je ruska artiljerija bila prakticno neupotrebljiva, isto tako i avijacija (ali to i nije neka novost). Obicno napadaci imaju vece zrtve od onih koji se brane, ali ovo su specificne situacije kada nije tako.  Kada dodje do brzog proboja fronta i opste bezanije onda su zrtve ogromne. Ukrajinski gubitci u ovoj ofanzivi, za razliku od Hersonske su veoma mali, dok su ruski ogromni. Ukrajinci su imali dovoljno ljudstva, logistike i motiva da ovu operaciju ozvedu bukvalno savrseno.

 

Paralelno sa ovim napadom krenuo je i napad na Liman. Tamo je ukrajinska vojska zauzela nekoliko mesta (Jampilj, Dibrovne, Stari Karvan, Ozerne) i napravila dobar mostobran. Rusi ce braniti Liman. Mislim da je odbrana neodrziva na duze vreme, ali da ce pokusati da ga brane dok se ne zavrsi povlacenje vojske iz okoline Izjuma. Pad Limana i eventualno mesta Zaricne Ruse dovodi u dodatne probleme jer se otvara pravac za napad na Svatove i Kremnu sto celu Lugansku oblast moze dovesti u nezgodan polozaj i to ce biti meta neke buduce ofanzive.Postoje i nepotvrdjeni izvestaji da je ukrajinska vojska oslobodila i Svjatigorsk, gradic koji se nalazi takodje na reci Severski Donjec.

 

Sad na terenu imamo prilicno konfuznu situaciju. Namerno se sire lazne vesti od strane ukrajinskih propagandista da bi se napravila jos veca panika medju Rusima, ali i njihovim pristalicama. Ukrajinci ne smeju da naprave gresku i da opijeni pobedom pocnu da srljaju. Oni u pozadini jos uvek imaju veliki broj Rusa, sto onih koji su okruzeni, sto onih koji pokusavaju da pobegnu, posebno u oblasti juznog Izjuma. Tamo se nalazila linija fronta na kojoj su se vodile zestoke borbe mesecima, tako da je tamo bilo jako mnogo ruskih vojnika sa utvrdjenim polozajima. Oni su sada u dubokoj pozadini i pokusavaju da se uzvuku. Tako da Ukrajinci moraju da polako ociste teritoriju koju su zauzeli. Takodje moraju i da utvrde svoje polozaje. Ono sto je dobro za njih je da ih je lokalno stanovnistvo dobro docekalo i prema njima se odnosi izrazito prijateljski, sto i jeste ocekivano. Rusi ce verovatno pokusati da formiraju odbranu na istocnoj obali reke Oskil sa centrom u istocnom Kupjansku. Pitanje je koliko je to pametno, ali to cu ostaviti za kasniju analizu dok vidimo da li ce do toga uopste doci. 

Trenutno postoji prostor koji je prazan, Rusi su ga napustili, a Ukrajinci jos uvek nisu usli. Taj prostor treba polako zauzimati, bez srljanja da se ne bi upalo u zasedu. Opet pitanje je kolika je razmera raspada i demolralizacije u ruskoj vojsci. Ukrajinci imaju otvoren put ka severu i gradovima Vovcansk i Veliki Burluk, cijim bi zauzimanjem prakticno cela Harkovska oblast bila oslobodjena, osim manjeg dela istocno od reke Oskil. Nisam zaboravio na ruske polozaje zapadno od reke Donjec, ali oni su neodrzivi bez Vovcanska i Rusi ce ih napustiti ako padne Vovcansk(ima indicija da su neke polozaje vec napustili). Reka Oskil sem vestackog jezera u ovo doba godine i nije neki problem za prelazak jer vode jedva da ima. Ceo sever Luganske oblasti uopste nije utvrdjen i bukvalno je na izvolte Ukrajincima u ovom trenutku, ali ne treba srljati i preforsirati se. 

 

Rusi su ovom akcijom bukvalno stavljeni u pat polozaj. Nemaju ozbiljnije snage u rezervi koje bi poslali u pojacanje. Ne smeju da oslabe donbaski front jer bi svaku priliku 93 brigada sigurno iskoristila. Elitne trupe su im zbog preterane ambicije odsecene u Hersonu. Pokusali su ovo da smire zestokim napadom na donbaskom frontu, da nateraju Ukrajince da tamo salju dodatna pojacanja, ali ni u tom napadu nije bilo vecih uspeha. 

 

Teska pozicija za Ruse. Ono sto je sigurno Harkov posle ovoga vise nije u opasnosti i ne postoji vise opasnost od opkoljavanja ukrajinske vojske u Donbasu, o cemu smo slusali mesecima. Ukrajinci imaju priliku da strasno skrate front i oslobode najbolje jedinice za neku novu ofanzivnu akciju. No videcemo sta ce se dalje desavati. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

@A sad

 

Po onome što sam ja čitao 92. , 93. i 3. tenkovska su bile glavna udarna snaga kod ove ofanzive. Od kad je info koji si napisao da je 93. kod Soledara ?

 

Ne definitivno. 92, 25 i 80 brigada. 93 brigada dosta paznje posvecuje medijskoj promociji, pa da kazem i reklamiranju. Redovno sami obavestavaju sta rade i gde su. Sa sobom vode i novinara Romana Donika koji redovno pise reportaze o njima. Tako da je sasvim izvesno da se oni nalaze u Bahmutu i Soledaru. Ima dosta aktuelnih reportaza o tome.

E sad pre prelaska tamo oni su drzali izjumski front, sa juzne strane Izjuma naravno. Oni su bili ti koji su zaustavili napredovanje Rusa iz pravca Izjuma ka jugu, zajedno sa 95. vdv brigadom. 

Slazem se sa tvojom procenom da je 93. brigada u Hersonu da bi to bilo mnogo brze zavrseno, ali znamo da to Ukrajincima uopste nije cilj. 

 

Radi se o brigadi koja kod Ukrajinaca ima kultni status. Ucestvovali su u svim velikim bitkama od 2014 godine. Najveci broj kiborga je upravo iz ove brigade. I u ovom ratu su imali nekoliko velikih pobeda. 

 

Pitanje je gde je sad 95. brigada? Mozda je to hint za sledecu ofanzivu... 🙂 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Spoiler
Spoiler

 

10-09-EN-1.jpg

 

Pregled osvojenih/izgubljenih teritorija poslednjih 3 meseca.

FcXBOy8XwAA-ufQ?format=jpg&name=large

 

Izgleda da se Rusi povlace i sa severa Harkiva (Selo Kozača Lopan je oslobođeno. Izvor: gradsko vijeće Dergachyva).

Spoiler

FcXgELNXkAEHFno?format=jpg&name=large

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Prema nepotvrđenim izvorima Rusi se povlače sa svih teritorija zapadno od reke Oskol. Još jedna blamaža 2. armije sveta. Dakle Rusofili mogu da krenu da se pozdravljaju od Harkiva kao glavnog grada "Novorusije" 🙂

 

Zamislite sad te stanovnike Ruse koje su rusi upregli da budu u tim okupatorskim institucijama, dali im ruske pasoše .... Prodali ih za tepsiju ribe. Neka se spreme i oni u Hersonu, tako prolaze oni koje Rusi brane.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

За оне који не прате збивања на фронту у континуитету, прилажем ову сажету, али свеобухватну анализу тренутне стратешке ситуације

 

Spoiler

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...