Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

3 minutes ago, sasa965 said:

Čija je definicija?

Uh, ne sećam se tačno, morao bih da potražim tačno ko je definisao. I da li je baš definicija ili zaključak, ali da ima smisla - ima. Kopneni sukobi se svode na kontrolu teritorije.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Rusi su ustvari slucajno u Ukrajini,

Naravno da nisu slučajno , najavili su to još 2008 .

Just now, urosg3 said:

Kopneni sukobi se svode na kontrolu teritorije.

Ok  poštujem  , samo da li  taj princip možemo da primenimo i na Ukrajinu?

Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

 

Što se tiče gubitaka ja imam neki sistem da upoređujem ovaj rat sa onim u Nagorno-Karabahu. Tamo su za mesec i po dana Azeri izgubili 3k ljudi a Jermeni oko 4k ljudi. I tamo je glavna karakteristika da artiljerija ubija najviše ljudstva. Pošto je ovo mnogo veći rat od onoga ja bi ovo u startu uvećao za tri pa pošto traje dva meseca ja bih rekao da Rusi imaju oko 12k poginuluh dok Ukrajinci mislim da imaju nešto više, negde oko 15-16k mrtvih jer kada se povlačiš laka si meta za protivnika i tu se gubi dosta ljudstva. Mislim da je broj ranjenih 1,5 do 2 puta veći od poginulih ali kako gradske borbe budu uzimale sve više i više maha i to će da se izniveliše u taj neki prosek da ranjenih ima 3 puta više.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sasa965 said:

 

Ok  poštujem  , samo da li  taj princip možemo da primenimo i na Ukrajinu?

Mislim da možemo, nakon onog povlačenja Rusije iz Kijevskog regiona nije bilo velike inicijative ni sa jedne strane. Sa druge strane specifičnost ovog rata je da ono što smo ranije merili - sposobnost da logistički podrži država vojsku prestaje da bude faktor. Rusija je prevelika, Ukrajina snabdevana od prijatelja tako da nemamo taj faktor.

Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:

Isprovocirani znaci? Posljedica, ne uzrok?

Hipersonični projektil iz Ukrajine do nuklearnih silosa u Rusiji leti 3-4 minuta . Nedovoljno vremena da se vidi i reaguje. O tome Rusija trubi od 20008.To što USA trenutno nema hipersonične projektile nije bitno.Za mesec , dva ili godinu to će se desiti a onda Rusija nema odgovor.

Na početku rata sam kačio Meršajmerov video iz 2015-16 gde predviđa šta će se desiti u Ukrajini u budućnosti. Politbiro foruma je doneo odluku da je to,, luk i voda".Ok  , poštujem. Postavljao sam i Milanovićev video gde detaljno iznosi razvoj nuklearnog oružja i uticaj istog na strategiju . Niko to nije gledao , poštujem.  Nije USA -SSSR-Rusija odnos=koflikt nastao 2022 , to se razvija godinama . Samo je lakše da se kaže Rusija je loša a USA dobra ili ,,Putin poludeo".

 

8 minutes ago, urosg3 said:

Rusija je prevelika, Ukrajina snabdevana od prijatelja tako da nemamo taj faktor.

Kako će da dopreme podršku ? Železnicom ? Kako da pređu stotine kilometara a da ih Ruski sateliti ne vide?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Klotzen said:

@sreta-steta

 

Što se tiče gubitaka ja imam neki sistem da upoređujem ovaj rat sa onim u Nagorno-Karabahu. Tamo su za mesec i po dana Azeri izgubili 3k ljudi a Jermeni oko 4k ljudi. I tamo je glavna karakteristika da artiljerija ubija najviše ljudstva. Pošto je ovo mnogo veći rat od onoga ja bi ovo u startu uvećao za tri pa pošto traje dva meseca ja bih rekao da Rusi imaju oko 12k poginuluh dok Ukrajinci mislim da imaju nešto više, negde oko 15-16k mrtvih jer kada se povlačiš laka si meta za protivnika i tu se gubi dosta ljudstva. Mislim da je broj ranjenih 1,5 do 2 puta veći od poginulih ali kako gradske borbe budu uzimale sve više i više maha i to će da se izniveliše u taj neki prosek da ranjenih ima 3 puta više.

 

to je to... mada bih ja povecao Ruske gubitke zbog onih prvih nekoliko nedelja gde su srljali napred a Ukri im tukli pozadinu. Inace sam negde nasao analizu da bi Ukrajinci mogli da organizuju ofanzivne operacije, treba im ukupno ne manje od 1000 haubica. Zbog toga je ovo do sada dostavljeno zapravo kap u moru a da ne pricamo o neophodnosti dostavljanja municije u tom slucaju.

Ja sam odustao od toga da pokusam da razumem sta je Ruski vojni cilj u ovome. Neke stvari su mi jasne - na primer pogibija tolikog broja generala, ali neke stvari (tipa dokle oni STVARNO misle da idu)  ne mogu da razumem.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sasa965 said:

 

Kako će da dopreme podršku ? Železnicom ? Kako da pređu stotine kilometara a da ih Ruski sateliti ne vide?

Pa da, železnicom. Ukoliko bude problema sa železnicom onda kamionima. Na kraju krajeva - Ukrajina još leti i niko nije uspostavio kontrolu neba. Nisam nešto ubeđen da je VKS uopšte u stanju da sprovede neku operaciju po dubini teritorije, za sada baš i nisu, a i nije im u prirodi da sprovode operacije po dubini teritorije. To je više neka USAF priča da se na 1000+ kilometara sakupi neka grupa i "odradi" neki strateški cilj, ovo što do sada gledamo je jurišna avijacija iz niskog leta u blizini fronta. Za sada se Rusija oslanja na artiljeriju i zemlja-zemlja i more-zemlja rakete. 
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Pa da, železnicom.

Kako ako im polupaju električne instalacije?Kako da prevezeš haubice , projektile , oklopna vozila itd.?

U suštini nije me briga kako će se dešavati. Rat je za mene bio gotov kad je Bajden rekao da neće ratovati za Ukrajinu. 30-40 milijardi u oružju ništa ne znači.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sasa965 said:

Kako ako im polupaju električne instalacije?Kako da prevezeš haubice , projektile , oklopna vozila itd.?

Ah kako mogu - tako će. Videćemo kako će se razvijati ali u logističke rute i uopšte u logistiku NATO-a imam jako visoko mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice ljudstva, ocekujem veliki broj dezertera na obadvije strane.

Ko se od Ukrajinaca docepa da izadje iz zemlje, taj se vise ne vraca.

Za Ruse je teze, oni se mogu vratiti samo u Rusiju. 

Ovaj rat traje prakticno vec osmu godinu, samo sto je sada eskalirao. Prije bilo granata tamo, granata vamo oko Donbasa, pa ce opet biti neko nedefinisano stanje itd.

Nema tu kraja za dugo vremena, a poslije toga tek dolazi kriza u miru, kriminal koji nije nikada ni prestao ce se samo povecati, ljudi ce se i dalje iseljavati, ovi sto pate od PTSD ce tu i tamo da nekoga ubiju. Kao i Bosna koja ne moze da se oporavi od rata cak i poslije 27 godina, sto je uporedivo sa 1972 godinom poslije onog rat, gdje je Jugoslavija ipak bila normalna drzava u poredjenju kakva je BiH sada.

Na zalost nema neke nade za Ukrajince sledecih 20-30 godina. Iz nekog razloga ni prvih 20-tak godina Ukrajine kao nezavisne drzave je proslo u pljacki i korupciji, slicno kao i u Rusiji, isti je to mentalitet, samo sto je Rusija bogatija prirodnim resursima, pa im je bilo lakse, a i u buducnosti, opet ce se kupovati njihov gas, jer nema boljeg rjesenja za Evropu.

Gradjani EU su docekalo da im predsjednici govore da se manje kupaju i da voze bicikla, koji je to blam.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

 Za sada se Rusija oslanja na artiljeriju i zemlja-zemlja i more-zemlja rakete. 
 

 

Smanjuje se broj brodova sa kojih mogu ispaliti more-zemlja rakete... 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Amigo said:

Gradjani EU su docekalo da im predsjednici govore da se manje kupaju i da voze bicikla, koji je to blam.

Pa šta im fali, ne za kupanje, za bicikle :lol_2: To bi mogli i sami da se sete, bez da im predsednici govore :lol_2: Pa i za kupanje, sta ima da se naparavaju dva sata, istuširaju se za 5 minuta i gotovo, kao u vojsci :lol_2: Sve bi to i tako trebali da rade. Sećaš se još osamdesetih a možda i ranije onih propagandnih spotova "Adame, voda je život" da se ne rasipa pijaca voda. I treba da se stegne kaiš :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sasa965 said:

Na kraju nije bitnio šta ja ili bilo ko misli , bitno je šta Rusija misli.

 

Sada si ga ugasio, ustanovljeno je već više puta da uopšte nije bitno šta Rusija misli jer je to Rusija, zaostaje za NATO-m decenijama, Putler. To što se Evropa, pa i svet, ponovo cepa na pola i što nismo nikada bili bliži nuklearnom ratu nije uopšte važno. A ako postaviš pitanje zašto, ako je već Rusija lipov gnjurac, NATO ne uđe tamo i ne sredi situaciju - pa jbg, Rusi imaju nuklearno oružje. A ako slediš logički niz i postaviš pitanje kako onda nije bitno šta Rusija kaže i jel mora, npr, Boris J. baš da lupeta o tome kako je za UK strateški interes da bude vojno prisutna u Ukrajini i da se ne potpiše nikakvo primirje (kačio neko pre par strana) - onda si rusofil i putlerovac, a ti bi samo da ne izgoriš u nuklearnoj eksploziji i da ne plaćaš gas 10 puta skuplje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Pa bili su i Poljska i Baltik i 2008. u NATO-u. Kako god da okrenes ta prica o hipersonicnim

raketama na par minuta od ruskih silosa ima logicke nedostatke.

Tačno,samo batali logigiku .Mogu Rusi i da greše , debelo.

Hipersonični projektili nisu tada bili u upotrebi. Lokid Martin i sada nije osvojio tehnologiju hipersonike.Čisto sumnjam da  nisu u mogućnosti.

Čak i da  Rusi potpuno pogrešno rezonuju jasno su rekli 2008 da Gruzija i Ukrajina ne mogu u NATO. I odmah su pokrenuli rat u Gruziji.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...