Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

23 minutes ago, Angelia said:

NATO, da, naravno. Tu uopste nema pitanje, jer inace gubi smisao postojanja, i ne samo to, to bi znacilo da je NATO spreman da kapitulira pred svakim ko ima nuklearke. Sta bi onda sprecavalo da sledeca bude Poljska...

 

.

 

On je smisao postojanja izgubio raspadom Varsavskog ugovora...i kad se vec dotices Poljske...

 

 

U istoriji postoji rat koji se zove The Phoney War....Nemci su ga zvali Sitzkrieg...i odnosi se period od septembra 1939 do proleca 1940. Britanija i Francuska tada jos uvek vojno jace od Nemacke, bile su duzne po ugovoru sa Poljskom da je brane. Cemberlen je objavio rat i nastavio da se pravi englez..Bombardovali su Nemacku, ali  letcima,  propagandnim materijalom...

 

Sirenje NATO je inercija, proces koji je zapocet devedesetih i bio mozda logican u tom okviru i tim granicama, je izasao ispod kontrole i poceo da se siri tamo gde US nemaju nacin da odrze svoju rec a da sopstvenu drzavu ne dovedu u opasnost fizicke egzistencije...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

Zasto bi vojni savez zemalja evropske civilizacije izgubio smisao postojanja bilo kada? Dobro, tu bi mogla da upadne i Rusija, ali verovatno postoji razlog sto su joj rekli "setaj", a to je verovatno sto je htela u NATO, ali pod svojim uslovima, i da bude odmah Jako Mudo, bez da zasluzi poverenje zato sto je 100 godina bila na suprotnoj strani. Pa nisu ovi u Vasingtonu na teme pali.

 

Poenta je, da li je NATO izgubio smisao postojanja ili nije, to ce određivati osnivači, i oni koji su najviše peneza u isti ulozili, a ne neko sa strane :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Zasto bi vojni savez zemalja evropske civilizacije izgubio smisao postojanja bilo kada? Dobro, tu bi mogla da upadne i Rusija, ali verovatno postoji razlog sto su joj rekli "setaj", a to je verovatno sto je htela u NATO, ali pod svojim uslovima, i da bude odmah Jako Mudo, bez da zasluzi poverenje zato sto je 100 godina bila na suprotnoj strani. Pa nisu ovi u Vasingtonu na teme pali.

 

Poenta je, da li je NATO izgubio smisao postojanja ili nije, to ce određivati osnivači, i oni koji su najviše peneza u isti ulozili, a ne neko sa strane :classic_smile:

 

.

 

Zamisljam Tursku kao drugu armiju NATO kako brani  vrednosti evropske civilizacije

 

.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, attolini said:

 

.

 

On je smisao postojanja izgubio raspadom Varsavskog ugovora...i kad se vec dotices Poljske...

 

 

U istoriji postoji rat koji se zove The Phoney War....Nemci su ga zvali Sitzkrieg...i odnosi se period od septembra 1939 do proleca 1940. Britanija i Francuska tada jos uvek vojno jace od Nemacke, bile su duzne po ugovoru sa Poljskom da je brane. Cemberlen je objavio rat i nastavio da se pravi englez..Bombardovali su Nemacku, ali  letcima,  propagandnim materijalom...

 

Sirenje NATO je inercija, proces koji je zapocet devedesetih i bio mozda logican u tom okviru i tim granicama, je izasao ispod kontrole i poceo da se siri tamo gde US nemaju nacin da odrze svoju rec a da sopstvenu drzavu ne dovedu u opasnost fizicke egzistencije...

 

.

NATO je odbrambena alijansa, dokle god postoji potencijalni neprijatelj, a ocigledno postoji, ne gubi smisao.

Izgubio bi smisao samo ako ne bi sluzio svrsi.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa niko ne kaze da bi taj vojni savez sluzio/sluzi da brani vrednosti evropske civilizacije. Dovoljno je da viče "BU!" i "meca" onima koji bi da po njoj rovare, a kad su takvi u kloakama, te vrednosti ce se same braniti. Eto, i u putlerovoj Rusiji ili u srbskoj Srbiji, pa i u Turskoj verovatno, cak i posle 20, 30 godina ispiranja mozga od raznih kakademika, popova i slicnih ima podosta onih koji pet para ne daju ni na putlerizam ni na srbstvo ni na turstvo, i to je onaj bolji deo stanovnistva u tim zemljama. Znaci, te vrednosti se same brane i u najvecim rupama. Samo, ovo ne znaci da nije lose imati negde blizu poveliku batinu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, attolini said:

 

 

.

 

I tako proruskog Kucmu,..Porosenko ovlasti  da vodi pregovore u Minsku...

 

.

 

To je ono što Rusi nikako da shvate. Jedno je biti pro ruski orijentisan a drugo je biti za Ruse. Pošto ti pratiš njihove medije verovatno ni tebi nije jasno da su posle 2014. proruski nastrojeni Ukrajinci postali statistička greška. Jedno je bilo birati između proruske i prozapadne politike. Posle 2014. pred ljudima je izbor ili si za Rusiju ili za Ukrajinu. Jasno je šta  izabrala većina pa tako i Kučma.

 

Kučma je za pregovore sa Rusima najlogičniji izbor. Pa nećeš slati komandanta AZOV-a tamo nego nekog ko je sa njima dobar. Inače Kučma je sarađivao sa svim predsednicima posle svog mandata tako da to ne govori ništa osim da voli da je "pri vlasti" uvek 🙂

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Čiste se zalihe...

Česi su vjerovatno poslali T72M1 iz svoje rezerve, ne vjerujem da su slali svoj najbolji upgrade za aktivnu službu T72M4CZ budući da tih imaju samo 30.

T72M1 je češki licencni proizvod sa slabijim oklopom i slabijim sistemom upravljanja vatrom od izvorne verzije sovjetskog T72, oliti jednom riječju kanta.

Nadam se da Ukrajinci planiraju neki upgrade prije nego što ga pošalju na ratište, jer je ovo što su dobili od Čeha tenk koji je bio totalno outdated još prije 30 godina. Osnovna verzija "jugoslovenskog" M84 je Mercedes za ovo.

Link to comment
Share on other sites

Česi su vjerovatno poslali T72M1 iz svoje rezerve, ne vjerujem da su slali svoj najbolji upgrade za aktivnu službu T72M4CZ budući da tih imaju samo 30.

T72M1 je češki licencni proizvod sa slabijim oklopom i slabijim sistemom upravljanja vatrom od izvorne verzije sovjetskog T72, oliti jednom riječju kanta.

Nadam se da Ukrajinci planiraju neki upgrade prije nego što ga pošalju na ratište, jer je ovo što su dobili od Čeha tenk koji je bio totalno outdated još prije 30 godina. Osnovna verzija "jugoslovenskog" M84 je Mercedes za ovo.

Čitah, pre neki dan, to im ne višak, za rashod, ali su postigli dobru cenu i eto. Ako ništa drugo, biče negde na bojištu žrtvovani zarad bolje pozicije ili očivanja kvalitetnije tehnike. Ako pak nešto i urade, dobro jeste....

 

Kako reče, valjda će biti neki upgrade pre nego ga pošalju na bojište....ako stigne do bojišta.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Izgleda da su ruske budale stvarno kopale rovove u cernobilskoj zoni kontaminacije. Stvarno nemam rijeci za idiota kojem je to palo na pamet.

Vojska ne sme biti nezaposlena....ako nema šta da radi, počeće da razmišlja....

Da li znaš kako glasi član 59 bugarskog pravila službe (vojnog) ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Izgleda da su ruske budale stvarno kopale rovove u cernobilskoj zoni kontaminacije. Stvarno nemam rijeci za idiota kojem je to palo na pamet.

Odnos prema sopstvenim vojnicima je jedan od najboljih indikatora do koje mjere je putinov režim suštinski zlikovački.

Rat je jedna stvar, ali nezavisno od toga da li je opravdan i pravedan ili ne, postoje načini na koje se ratuje i postoji neka gradacija u količini nasilja i obziru za ljudske živote.

Po meni, prvi nivo je odnos prema protivničkim borcima, prema njima je upotreba smrtonosne sile dozvoljena, mada i tu treba da postoji gradacija sile koja je neophodna da se neka teritorija zauzme, tako da je već ovo opkoljavanje sa ciljem da se protivnik uništi već samo po sebi vrlo problematično.

Drugi nivo je odnos prema civilima, i tu već zvjerstvo dolazi do punog izražaja. Ne samo zbog svega što ovih dana stiže iz mjesta iz kojih se ruska vojska povukla (mada naravno i zbog toga), nego po meni još više zbog direktnih vojnih dejstava na naseljena mjesta i neselektivnog bombardovanja gradova, posebno bombardovanja stambenih objekata, čisto civilne infrastrukture i - najneoprostivije među neoprostivim - bolnica. Masovna grobnica u Buči je užas, ali tek ono što ne vidimo, a to je vjerovatno bar jedno 20x više poginulih civila u Marioupolju i sigurno bar još toliko po ostalim gradovima izloženim ruskom bombardovanju je nivo iznad.

Na kraju, dolazimo do odnosa prema svojim vojnicima. Po meni, to je razlika između racionalnih zločinaca i psihopata. U toj gradaciji zla, recimo da se u nekoj mjeri mogu pravdati (ne i opravdati) sopstvenim vojnim potrebama i minimizovanjem gubitaka na svojoj strani i prekomjerna upotreba sile prema protivničkim borcima i neselektivna dejstva po protivničkim civilima, ali ovakve stvari tipa stacioniranja značajnih snaga u zoni u kojoj je radijacija izvjesno štetna po zdravlje, zatim slanje vojske da frontalno napada naseljena mjesta, a na kraju i ostavljanje leševa sopstvenih vojnika da trunu pored puteva kao pseto koje su ubila kola, e to je već iskorak u ozbiljnu bolest, u onu hitlerovsku mržnju prema svom narodu koji se navodno nije dovoljno borio za vođu i njegove ideje. S tim u vezi, pade mi na pamet i jedan naoko bezvezan detalj - Ukrajinci su zarobili skoro svakog ruskog pilota koji je preživio rušenje svog aviona/helikoptera, između ostalog jer Rusi očito nemaju ni koncept CSAR, niti svijest da makar visokokvalifikovane vojnike treba bar da pokušaju da izvuku.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Beonegro said:

S tim u vezi, pade mi na pamet i jedan naoko bezvezan detalj - Ukrajinci su zarobili skoro svakog ruskog pilota koji je preživio rušenje svog aviona/helikoptera, između ostalog jer Rusi očito nemaju ni koncept CSAR, niti svijest da makar visokokvalifikovane vojnike treba bar da pokušaju da izvuku.

To nije tačno, evo pitaj Devila....po njemu je oboreno preko 50-60-70 ruskih borbenih zrakoplova, a ovde smo videli samo slike onog debeljka, ovog poslednjeg što je leteo i po Siriji. Istini za volju, verovatno neki od pilota nisu uspeli da se katapultiraju....ali nešto nije tu ne štima, što me buni.

Uredno su objavili sve ubijene generale....doduše, jedan se kasnije pojavio, reinkarnirao ga onaj Čečen i samo jednom sam natrčao na tekst u kome se kaže da su Rusi izvukli svog katapuktiranog pilota, što opet ne znači da ako ja nisam pročitao, nije se desilo.....

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Constantin said:

To nije tačno, evo pitaj Devila....po njemu je oboreno preko 50-60-70 ruskih borbenih zrakoplova, a ovde smo videli samo slike onog debeljka, ovog poslednjeg što je leteo i po Siriji. Istini za volju, verovatno neki od pilota nisu uspeli da se katapultiraju....ali nešto nije tu ne štima, što me buni.

Uredno su objavili sve ubijene generale....doduše, jedan se kasnije pojavio, reinkarnirao ga onaj Čečen i samo jednom sam natrčao na tekst u kome se kaže da su Rusi izvukli svog katapuktiranog pilota, što opet ne znači da ako ja nisam pročitao, nije se desilo.....

150+aviona i 150 helikopter, plus 18.5k KIA

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

150+aviona i 150 helikopter, plus 18.5k KIA

E onda, u tom svetlu, mora ovde da se pojave sličice.....to bi bio kao Paninijev album .

Ja mislim da Ukrajinci nisu oborili više od 7-8 aviona i desetak helikoptera. :innocent:  Još malo pa će ispadne da su Ukri oborili više aviona nego mi NATO-vcima....ma ajde..a šta je ovo 18,5 iljada KIA...KIA Sephia, Sorento, Sportage ??? ...u to li se voze Ruje... ?  

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

E onda, u tom svetlu, mora ovde da se pojave sličice.....to bi bio kao Paninijev album .

Ja mislim da Ukrajinci nisu oborili više od 7-8 aviona i desetak helikoptera. :innocent:  Još malo pa će ispadne da su Ukri oborili više aviona nego mi NATO-vcima....ma ajde..a šta je ovo 18,5 iljada KIA...KIA Sephia, Sorento, Sportage ??? ...u to li se voze Ruje... ?  

Killed in action,inace ja vozim Sportage i nije losu odnosu cena kvalitet. Evo sad cu ti ja dokumentovati samo sacekaj ima tu dosta posla. Nemoj samo posle da kukas kao ranije 😁

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...