Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

mari2.jpg

 

Marijupol

 

Evo mog mišljenja kuda Rusi najverovantije napadaju. Ovo temeljim na vestima koje dobijamo i dva nova videa koje sam gledao no shvatite ovo više kao nagađanje. Obzirom da ni juče ni danas nema nekih ozbiljnijih vesti a znamo da se ratuje bolje i ovo nego ništa :).

 

Crne linije su po meni pravci nastupanja. Sa zapada idu ka centralnim ulicama. Plava linija je ulica odakle imamo snimak. Ulica je poravnata sa zemljom i njom se vozi neko ko govori da je to ta ulica. Pretpostavljam da je Rus pošto je ruski kanal u pitanju ali možda i nije.

 

Sa Istoka pošto nisu uspeli da zauzmu Azovstal na juriš mislim da će sada da izađu celom dužinom fabrike naspram nje i da prošire front. Na taj način će oslabiti odbranu Ukrajinaca i preseći komunikacije sa tim istočnim delom grada. Plavi kvadratić tu je video manekena koji su mediji juče preneli kao "Čečeni u centru Marijupollja". Ispostavilo se da su u nekoj administrativnoj zgradi Levoberežnog distrika što je taj deo grada istočno od fabrike. Znači ne otvarajte šampanjac još, još uvek nije pao grad 🙂

 

Ovo su sve videi od juče, videćemo hoće li danas biti nekog materijala. Ovo crveno je stanje fronta još od utorka po liveuamap ali pošto nema šanse da nije bilo promena u ova tri dana eto malo nagađanja sa moje strane.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

mari2.jpg

 

Marijupol

 

Evo mog mišljenja kuda Rusi najverovantije napadaju. Ovo temeljim na vestima koje dobijamo i dva nova videa koje sam gledao no shvatite ovo više kao nagađanje. Obzirom da ni juče ni danas nema nekih ozbiljnijih vesti a znamo da se ratuje bolje i ovo nego ništa :).

 

Crne linije su po meni pravci nastupanja. Sa zapada idu ka centralnim ulicama. Plava linija je ulica odakle imamo snimak. Ulica je poravnata sa zemljom i njom se vozi neko ko govori da je to ta ulica. Pretpostavljam da je Rus pošto je ruski kanal u pitanju ali možda i nije.

 

Sa Istoka pošto nisu uspeli da zauzmu Azovstal na juriš mislim da će sada da izađu celom dužinom fabrike naspram nje i da prošire front. Na taj način će oslabiti odbranu Ukrajinaca i preseći komunikacije sa tim istočnim delom grada. Plavi kvadratić tu je video manekena koji su mediji juče preneli kao "Čečeni u centru Marijupollja". Ispostavilo se da su u nekoj administrativnoj zgradi Levoberežnog distrika što je taj deo grada istočno od fabrike. Znači ne otvarajte šampanjac još, još uvek nije pao grad 🙂

 

Ovo su sve videi od juče, videćemo hoće li danas biti nekog materijala. Ovo crveno je stanje fronta još od utorka po liveuamap ali pošto nema šanse da nije bilo promena u ova tri dana eto malo nagađanja sa moje strane.

 

Stara mapa, zauzeli su južni deo Azovstala, ali ne ceo kompleks. Ukrajinci drže deo zgrada na severozapadu fabrike, takođe su zauzeli gotovo ceo istočni deo grada, barem prema snimcima.

 

Takođe na severu ima video razrušene Bakhmuts'ka ulice i Ruske trupe koje kontrolišu saobraćaj, to je ovaj deo oko 27-og kvartala. Onaj snimak ulaska u zgradu administracije je od ranije (pre 4-5 dana), to je tačno, i odnosi se na istočni deo grada, cca područje 57 kvartala na istočnom delu grada. Samo to pokazuje da ti mapa nije baš ažurna, ali si u pravu za pravce nastupanja, stim da i jugozapadno Rusi imaju deo trupa koje nastupaju duž obale.

 

Opet kažem 7K-10K ljudi na jako malom prostoru, nije to lako zauzeti ni uz svu artiljerijsku podršku.

 

edit: Evo i Rusi javljaju da se bitka za Mariupulj nastavlja i da nisu zauzeli grad.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Imaju li pripadnici ukrajinskih snaga u Marijupolju neku mogućnost da im se doprema pomoć ?

 

Ako imaju potrajaće sukob ako nemaju onda je stvar završena i koliko god bili hrabri i fanatični neće moći da se održe dugo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

The Russian Defense Ministry has not ruled out the possibility of storming blockaded Ukrainian towns

The Russian Armed Forces have not planned to storm the blockaded Ukrainian cities, but such a possibility has not been ruled out.  This was stated by the Ministry of Defense, TASS reports.

The ministry noted that the presence of Russian troops in the area of the blockaded cities constrains Kiev's forces and does not allow to strengthen the grouping in Donbass. "Initially, we did not plan to storm them in order to prevent destruction and minimize losses among personnel and civilians. Although we do not rule out such a possibility," the Defense Ministry said.

The General Staff also stressed that all the forces and means of the Russian army will be concentrated on the main thing - the liberation of Donbass.

Earlier, Sergei Rudskoy, head of the main operational department (GOU) of the General Staff of the Russian Armed Forces, said that the Russian authorities initially considered two possible options for a special operation in Ukraine. According to the first scenario, the operation would have been limited to the territory of Donbass. "But then we would have faced constant feeding by the Ukrainian authorities of the grouping involved in the so-called combined forces operation," the head of the GOU explained.

https://lenta.ru/news/2022/03/25/shturm/ (prevod: Deepl)

 

Quote

Russian Ministry of Defense: the Ukrainian air force and air defense system have been almost completely destroyed, the country's navy has ceased to exist

Russian Defense Ministry: Russian troops have blocked Kyiv, Kharkiv, Chernihiv, Sumy and Mykolayiv, and Kherson and most of Zaporizhzhya Region are under full control

Russian Ministry of Defense: over a month the losses of Ukrainian troops amounted to about 30 thousand people, including more than 14 thousand - "non-returnable" and about 16 thousand - "sanitary"

Russian Ministry of Defense: in general, the main tasks of the first stage of the operation have been accomplished

"The combat potential of the Ukrainian armed forces has been significantly reduced, which allows us to concentrate the main efforts on achieving the main goal - the liberation of Donbass."

Russian Defense Ministry: LNR liberated 93% of republic's territory, DNR - 54%, fighting for Mariupol continues

https://twitter.com/lifenews_ru/status/1507349333942759425 (prevod: Deepl)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

Imaju li pripadnici ukrajinskih snaga u Marijupolju neku mogućnost da im se doprema pomoć ?

 

Ako imaju potrajaće sukob ako nemaju onda je stvar završena i koliko god bili hrabri i fanatični neće moći da se održe dugo.

 

 

Nemaju, potpuno su odsečeni sa kopna, a more nije opcija od prvog dana rata. 

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Just now, Liska Manjina said:

Nemaju, potpuno su odsečeni sa kopna, a more nije opcija od prvog dana. 

tu je onda stvar završena, ako se to isto dogodi ruskim trupama iznad Kijeva eto razloga da obe strane izađu kao "pobednici" i konačno prestane rat i ubijanje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

tu je onda stvar završena, ako se to isto dogodi ruskim trupama iznad Kijeva eto razloga da obe strane izađu kao "pobednici" i konačno prestane rat i ubijanje. 

Rusi kod Kijeva nisu opkoljeni, Ukrajinci tvrde da im preti opkoljavanje. Ukrajinci da bi to uradili moraju zaći mnogo severnije pošto Ruske trupe kontrolišu krak ka Černobilu i Pripjatu. Mada ako nastave sa zadržavanjem na tom delu fronta, možda i padnu u okruženje.  Nije mi jasno šta oni tu rade sa 5k ljudi, kad su nadjačani najmanje u omeru 10x1, tu je bio inicijalni udar i Ukrajinci su sigurno spremni.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

Treba verovati Rusima posle onih vojnih vezbi 🙂

 

Svakako  opet nista nece postici pa niko nije lud da im da sve to, niti ce Ukrajinci stati. Ovaj broj zrtava oni nemogu da izbroje jer su uglavnom bili u daljini.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije baš najjasnije kako Evropa, bez prelaska na "ratnu" privredu, misli da se ponaša u trenutku kada Rusi stignu do "zacrtanih", ovako ili onako, linija (ja bih otkucao komplet jug i istok Ukrajine, ne baš do Dnjepra).

 

Šta to znači za godinu, dve, oslobodićemo se od ruskog gasa i bićemo energetski nezavisni?

 

Do tad će Rusi da završe šta su planirali. Onda će ili da se pragmatično prizna nekakvo stanje na terenu/ratištu, ili će Evropa/NATO da pomažu vojno Ukrajinu (ako tako nešto ostane da postoji) da oslobađa zauzete teritorije, mislim, to je ogromna količina para za vojsku i za pomoć Ukrajini i za izbeglice.

Priznajem da mi nije baš jasno kako može drugačije nešto, bez nekakvog vida "ratne" privrede i "ratnih" kredita.

 

Pročitao sam negde, u bespućima neta, članak o Englezu koji je došao da se bori za Ukrajince, pa se brže bolje vratio u UK, nakon 10 dana, uz birokratsko diplomatsko obrazloženje, koje kad se prevede na narodski jezik, glasi, usr'o sam se i zbrisao.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se pre zapitao kako ce Rusi da odrze to sto su planirali, sa neprijateljskim stanovnistvom, vojskom koju nemaju odakle da plate niti nahrane, kad se za 2-3 godine vrate u 19. vek.

 

Kad budu poceli da beze bice kao oni mucenici iz Severne Koreje koji koriste sopstveni izmet da bi djubrili zemlju, pa su neuhranjeni i imaju svaki moguci oblik parazita u crevima.

 

To ih ceka za par godina, ako ne pritisnu crveno dugme i prekrate sebi muke.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Brian Setzer said:

Meni nije baš najjasnije kako Evropa, bez prelaska na "ratnu" privredu, misli da se ponaša u trenutku kada Rusi stignu do "zacrtanih", ovako ili onako, linija (ja bih otkucao komplet jug i istok Ukrajine, ne baš do Dnjepra).

 

Šta to znači za godinu, dve, oslobodićemo se od ruskog gasa i bićemo energetski nezavisni?

 

Do tad će Rusi da završe šta su planirali. Onda će ili da se pragmatično prizna nekakvo stanje na terenu/ratištu, ili će Evropa/NATO da pomažu vojno Ukrajinu (ako tako nešto ostane da postoji) da oslobađa zauzete teritorije, mislim, to je ogromna količina para za vojsku i za pomoć Ukrajini i za izbeglice.

Priznajem da mi nije baš jasno kako može drugačije nešto, bez nekakvog vida "ratne" privrede i "ratnih" kredita.

 

Pročitao sam negde, u bespućima neta, članak o Englezu koji je došao da se bori za Ukrajince, pa se brže bolje vratio u UK, nakon 10 dana, uz birokratsko diplomatsko obrazloženje, koje kad se prevede na narodski jezik, glasi, usr'o sam se i zbrisao.

 

Nikakve sankcije ne mogu da oslabe Rusiju u narednih par meseci, koliko ovaj rat može da potraje, tako da bilo kakve sankcije da dobiju to neće pomoći sa ratom u Ukrajini. U tom smislu sankcije igraju ulogu samo zato što otežavaju plan Putina da okupira Ukrajinu jer on sad mora i ukidanje sankcija da ukalkuliše  u pregovore o miru. Jer čak i kada je okupira njemu ostaje izolacije od zapada i propast a na grbači će mu biti još 40 miliona Ukrajinaca koje će morati da izdržava jer tu marionetsku vlast niko normalan neće priznati.

 

No na duže staze,zbog sankcija, dobićemo duplo slabiju Rusiju od one koju smo imali pre rata jer će joj BDP atrofirati usled izolacije sa zapadom za sledećih par godina. Ljudi ne shvataju da mi ne gledamo lokalni rat nego početak novog hladnog rata. Jedino što ovaj neće trajati toliko dugo jer Rusija nije ni blizu snage SSSR. SSSR je bio druga ekonomija sveta,  a ova Rusija je liliputanac za velike ekonomije. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Kad budu poceli da beze bice kao oni mucenici iz Severne Koreje koji koriste sopstveni izmet da bi djubrili zemlju, pa su neuhranjeni i imaju svaki moguci oblik parazita u crevima.

Za ovakvu rečenicu si upregao čuvenu ,,logiku" ili si dodao i ,,dve klika mišem"?

Propustio si priliku da ćutiš.

 

A na dva klika mišem su ti svetski proizvođači hrane , izvoznici hrane i veštačkog đubriva  a i izvoznici komponenti za proizvodnju veštačkog đubriva.

Ajde ti to lepo prouči,  uzmi podatke a onda dodaj  i tvoju čuvenu ,,logiku" ako baš mora.

Čisto da se ne brukaš.

Rusi ako su nesposobni neka propadnu šta nas briga.

Edited by sasa965
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, McLeod said:

Ja bih se pre zapitao kako ce Rusi da odrze to sto su planirali, sa neprijateljskim stanovnistvom, vojskom koju nemaju odakle da plate niti nahrane, kad se za 2-3 godine vrate u 19. vek.

 

Kad budu poceli da beze bice kao oni mucenici iz Severne Koreje koji koriste sopstveni izmet da bi djubrili zemlju, pa su neuhranjeni i imaju svaki moguci oblik parazita u crevima.

 

To ih ceka za par godina, ako ne pritisnu crveno dugme i prekrate sebi muke.

Ako sankcije budu trajale 2-3 godine(ako po tvojoj pretpostavci Rusi budu tamo, a ne dodje do dogovora Zapada i Rusije) osetice i cela Evropa zajedno sa tom Rusijom koja je poslata u 19. vek.

 

Da kazemo da ce  platiti Nemacka tecni gas ili nesto alternativno koje je ko zna koliko puta skuplje, osetice to svaki Nemac ali ce prebroditi to vec nekako. Sta ce Madjarska privreda, ili sve druge u Evropi koje su neuporedivo manje a opet zavisne od ruske privrede, gasa, psenice ili cega vec ne? Da placaju ko zna koliko puta skuplje tek tako? Pa privreda da im se razlozi na proste cinioce onda, mozda gresim, ali meni tako deluje.

 

 

Mislim sve je to lepo, ali nije Rusija beznačajna figura na mapi sveta kao Srbija, ne znam da li to bas sve tako ide kako mnogi ovde na ovom topiku razmisljaju. 

 

Sto se tice crvenog dugmeta(ako mislis na atomske dugmice) oni imaju koliko znam oko 8k komada njih. Pa ako puste sve njih, par stotina komada na Japan, dve tri hiljade na Evropu, isto tako na USA, odosmo mi zajedno sa tom Rusijom u istoriju.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Klotzen said:

 

Nikakve sankcije ne mogu da oslabe Rusiju u narednih par meseci, koliko ovaj rat može da potraje, tako da bilo kakve sankcije da dobiju to neće pomoći sa ratom u Ukrajini. U tom smislu sankcije igraju ulogu samo zato što otežavaju plan Putina da okupira Ukrajinu jer on sad mora i ukidanje sankcija da ukalkuliše  u pregovore o miru. Jer čak i kada je okupira njemu ostaje izolacije od zapada i propast a na grbači će mu biti još 40 miliona Ukrajinaca koje će morati da izdržava jer tu marionetsku vlast niko normalan neće priznati.

 

No na duže staze,zbog sankcija, dobićemo duplo slabiju Rusiju od one koju smo imali pre rata jer će joj BDP atrofirati usled izolacije sa zapadom za sledećih par godina. Ljudi ne shvataju da mi ne gledamo lokalni rat nego početak novog hladnog rata. Jedino što ovaj neće trajati toliko dugo jer Rusija nije ni blizu snage SSSR. SSSR je bio druga ekonomija sveta,  a ova Rusija je liliputanac za velike ekonomije. 

 

Ja nešto ne mogu sebe da ubedim da će Rusija da propadne/da im drastično padne standard (zato što su im uveli sankcije), jer većina pučanstva i ne živi nešto posebno dobro.. Oni su imali ogroman profit koji je završavao u vilama i zgradama na obalama raznih mora, kupljenim fudbalskim klubovima i računima u raznim bankama. Kapiram, naravno, poentu sankcija, ali je lično meni, matorcu, sve to bezveze i mnogo manje od konkretne vojne pomoći, u vojnim sredstvima i ljudstvu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

 (zato ovde skoro i da ne pišem i uzdržavam se od bilo kakvih analiza i predviđanja).

 

ovo je realno receno,zaista kako predvideti nepredvidivo...

 

dovoljno je samo osuditi ono sto se moze videti a to je da su svetu `bas bili potrebni` putinovi snovi

pretoceni u stvarnost.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Brian Setzer said:

 

Ja nešto ne mogu sebe da ubedim da će Rusija da propadne/da im drastično padne standard (zato što su im uveli sankcije), jer većina pučanstva i ne živi nešto posebno dobro.. Oni su imali ogroman profit koji je završavao u vilama i zgradama na obalama raznih mora, kupljenim fudbalskim klubovima i računima u raznim bankama. Kapiram, naravno, poentu sankcija, ali je lično meni, matorcu, sve to bezveze i mnogo manje od konkretne vojne pomoći, u vojnim sredstvima i ljudstvu.

 

Ja i ne mislim na običnog ruskog golju. Pričamo o Rusiji koja ima 1500 milijardi $ BDP. Ako recimo padnu za trećinu imaće 1000 milijardi $ BDP. Rusija sa 500 milijardi dolara manje je slabiji protivnik od ove danas Rusije. Pa nije Jeljcin "mirovao" zato što je bio dobar, nego zato što nije imao snage da pravi sranja po svetu.

Link to comment
Share on other sites

Pricali smo vec o cenama gasa i nafte i svega ostalog. Arapi ga imaju, tecni gas nije nekoliko puta skuplji, vec 40-60%. Te cene po kojima propada Evropa imate sad. I kod nas i u toj istoj Evropi. Nesto ne primecujem da se manje voze kola, kukaju svi propascemo i voze kao i pre, toce pune rezervoare jer ce biti gore jelte.

 

45 minutes ago, sasa965 said:

Za ovakvu rečenicu si upregao čuvenu ,,logiku" ili si dodao i ,,dve klika mišem"?

Propustio si priliku da ćutiš.

 

A na dva klika mišem su ti svetski proizvođači hrane , izvoznici hrane i veštačkog đubriva  a i izvoznici komponenti za proizvodnju veštačkog đubriva.

Ajde ti to lepo prouči,  uzmi podatke a onda dodaj  i tvoju čuvenu ,,logiku" ako baš mora.

Čisto da se ne brukaš.

Rusi ako su nesposobni neka propadnu šta nas briga.

 

Nemoj da lupetas. Kako ce da dopremaju hranu vojnicima 3 godine? Pa evo vec sad su gladni i zedni, predaju se masovno posle mesec dana. Je l' si svestan ti koliko je samo ovih mesec dana kostalo Rusiju, ne racunajuci milijarde i milijarde koje su spucali u tehniku i naoruzanje koje im je unisteno? Gde su dnevnice za 100 hiljada vojnika, gde je hrana za iste?

 

Nema sta da budu nesposobni, propasce sigurno. Oni su ne rat vec izgubili, vec egzistencijalnu bitku, status, sve. Za nasih zivota oni nece doci gde su bili do februara ove godine, u najboljem slucaju ceka ih robovanje Kinezima.

 

Jedino sto je problematicno da iscupaju konzolu iz zida jer vise nece da se igraju i zapocnu nuklearni rat.

 

Za Evropu ne brini ni ti ni gospodin ispod tebe, necemo biti gladni i zedni niti osiromaseni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Neko će pre ili kasnije da zaključi da ista ova logistika koju vidimo u akciji, da ista ova vojska koja se prikazuje, da isti ovi oficiri koji trenutno komanduju, isti takvi su zaduženi za nuklearne snage.Za komandovanje, održavanje i logistiku SS-25 na primer...
Pa će da uporedi brojeve i primeniće statistiku Iskandera i otkaza na interkontinentalne rakete. Pa će mu pasti na pamet da ima šansi.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...