Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Quote

Predsednik Aleksandar Vučić smatra da svet krajem godine očekuje još veći sukob nego onaj koji se trenutno odvija u Ukrajini.
Kako kaže, predvideo je i upozoravao brojne svetske lidere na ono što će se dogoditi u Ukrajini.
– Ja volim da se rukovodim činjenicama, ja to zovem logikom gvozdenih determinanti. Kao što sam predvideo sukob u Ukrajini, tako smatram da će doći do većeg sukoba do kraja godine. Voleo bih da grešim – rekao je Vučić.

 

Opet je sve znao i sve prvi predvidio. Nadcovjek. 

Link to comment
Share on other sites

 

Interesantna kontraofanziva francuskog oil&gas sektora (da ne kažem lobija) jutros.

 

Prvo je generalni direktor Totala rekao da su obezbijedili zamjenu za rusku sirovu naftu i dizel (nisam imao preCtavu da u samoj Francuskoj postoji deficit kapaciteta za rafiniranje nafte, a naročito dizela, i da su zato do sada 30% dizela uvozili iz ruskih rafinerija), s tim da je završio intervju sa "rusku naftu i dizel smo zamijenili, ali ruski gas ne umijem da zamijenim".

Quote

 

«La question était de savoir si on pouvait le remplacer», déclare Patrick Pouyanné, PDG de Total Energie

«On est des gens responsables, on prend le temps de réfléchir», a déclaré le président de TotalEnergies, Patrick Pouyanné, aux micros de RTL, au lendemain de l’annonce de l’arrêt d’achat de pétrole russe jusqu’à fin 2022. «La question était de savoir si on pouvait le remplacer, ce pétrole russe on l’achète pour alimenter des raffineries et on apporte du diesel, notamment pour la France», poursuit le chef d’entreprise qui précise que 30% du diesel français vient de Russie.

Acculé depuis plusieurs semaines pour ses entreprises en Russie, le groupe pétrolier a répondu aux critiques. «Je suis un patron en colère. Monsieur Jadot nous accuse de crime de guerre, ce n'est pas acceptable, c'est une insulte.» Il s’est défendu d’un temps de latence pour prendre une décision, brandissant la nécessité de «négocier avec les autres Etats», fournisseur de pétrole. «Sans gaz russe on arrête une partie de l’économie européenne.»

Quant à la non-suspension du marché gazier en Russie, le patron a botté en touche : «je sais remplacer ce pétrole et ce diesel mais le gaz je ne sais pas le faire».

 

 

Skoro istovremeno predsjednik skupštine (donjeg doma) kaže da je embargo na rusku naftu i gas neizvodljiv:

Quote

 

Un embargo sur le gaz et le pétrole russes «pas possible» selon Richard Ferrand

Le président de l'Assemblée nationale Richard Ferrand a estimé qu'un embargo sur le gaz et le pétrole russes «n'est pas possible», quelques heures avant l'intervention vidéo devant le Parlement du chef de l'État ukrainien Volodymyr Zelensky.

«Nous ne sommes pas prêts parce que ce n'est pas possible», a répondu sur France Inter le président du comité de campagne d'Emmanuel Macron, ajoutant que «les sanctions servent à infléchir le pouvoir politique russe, elles ne servent pas à punir les Françaises ou les Français ou les autres Européens».

«Chaque fois que l'on peut durcir la position pour infléchir le pouvoir russe, il faut le faire, mais il ne s'agit pas d'assécher soudainement l'Europe, la France, l'industrie, tout ce qui fait que nous vivons», a argumenté Richard Ferrand. Il n'y a pas de réponse de substitution si on décidait ça demain ou après-demain. Que l'on aille de manière progressive vers une diminution de nos approvisionnements au point que cela affaiblisse la Russie, oui, mais il ne serait pas honnête de dire demain matin on décide cela».

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

 

Interesantna kontraofanziva francuskog oil&gas sektora (da ne kažem lobija) jutros.

 

Prvo je generalni direktor Totala rekao da su obezbijedili zamjenu za rusku sirovu naftu i dizel (nisam imao preCtavu da u samoj Francuskoj postoji deficit kapaciteta za rafiniranje nafte, a naročito dizela, i da su zato do sada 30% dizela uvozili iz ruskih rafinerija), s tim da je završio intervju sa "rusku naftu i dizel smo zamijenili, ali ruski gas ne umijem da zamijenim".

 

Skoro istovremeno predsjednik skupštine (donjeg doma) kaže da je embargo na rusku naftu i gas neizvodljiv:

 

 

merde-frinitial.gif

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Predsednik Aleksandar Vučić smatra da svet krajem godine očekuje još veći sukob nego onaj koji se trenutno odvija u Ukrajini.
Kako kaže, predvideo je i upozoravao brojne svetske lidere na ono što će se dogoditi u Ukrajini.
– Ja volim da se rukovodim činjenicama, ja to zovem logikom gvozdenih determinanti. Kao što sam predvideo sukob u Ukrajini, tako smatram da će doći do većeg sukoba do kraja godine. Voleo bih da grešim – rekao je Vučić.
 
Opet je sve znao i sve prvi predvidio. Nadcovjek. 


Logika gvozdenih determinanti [emoji91][emoji91][emoji91]
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Opet je sve znao i sve prvi predvidio. Nadcovjek. 

 

Logika gvozdenih determinanti 🥶

Kako se ono zove literarni uradak jednog drugog velikog mislioca i proaktivnog sociologa iz istog miljea, "Gvozdeni rov"?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Beonegro said:

 

Interesantna kontraofanziva francuskog oil&gas sektora (da ne kažem lobija) jutros.

 

Prvo je generalni direktor Totala rekao da su obezbijedili zamjenu za rusku sirovu naftu i dizel (nisam imao preCtavu da u samoj Francuskoj postoji deficit kapaciteta za rafiniranje nafte, a naročito dizela, i da su zato do sada 30% dizela uvozili iz ruskih rafinerija), s tim da je završio intervju sa "rusku naftu i dizel smo zamijenili, ali ruski gas ne umijem da zamijenim".

 

Skoro istovremeno predsjednik skupštine (donjeg doma) kaže da je embargo na rusku naftu i gas neizvodljiv:

 

Sta se desava sa Renaultom? Oće rade, neće rade u Rusiji? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Sta se desava sa Renaultom? Oće rade, neće rade u Rusiji? 

Za sada skoro sve francuske kompanija nastavljaju da posluju u Rusiji, mislim da su samo ovi luksuzni brendovi obustavili prodaju, i banke Credit Agricole i BNP, ali su oni imali samo rep office, ne prave banke. Societe Generale ima 12000 zaposlenih u svojoj ruskoj banci (Rosbank) i ne planira da zatvara.

 

Renault ima mnogo logističkih problema zbog Rusije i Ukrajine, ne samo u Rusiji, nego i u fabrikama u Rumuniji i Francuskoj (vjerovatno i u Turskoj i Sloveniji, ali za te fabrike nisam pročitao ništa konkretno) jer su neke djelove proizvodili samo u AVTOVAZ-u u Rusiji, plus je cijela evropska auto-industrija pogođena prekidom proizvodnje kablova u ukrajinskim fabrikama, a to je neka nenormalno velika proporcija, tipa 30% proizvodnje u Evropi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kooineeperk said:

 

Tačno kolega. Samo tvoj link ne radi kako treba :

 

mari.jpg

 

 

malo severnije od moje lokacije ali i dalje ista razdaljina do kraja grada. Obeležio sam crvenom strelicom.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Beonegro said:

Za sada skoro sve francuske kompanija nastavljaju da posluju u Rusiji, mislim da su samo ovi luksuzni brendovi obustavili prodaju, i banke Credit Agricole i BNP, ali su oni imali samo rep office, ne prave banke. Societe Generale ima 12000 zaposlenih u svojoj ruskoj banci (Rosbank) i ne planira da zatvara.

 

Renault ima mnogo logističkih problema zbog Rusije i Ukrajine, ne samo u Rusiji, nego i u fabrikama u Rumuniji i Francuskoj (vjerovatno i u Turskoj i Sloveniji, ali za te fabrike nisam pročitao ništa konkretno) jer su neke djelove proizvodili samo u AVTOVAZ-u u Rusiji, plus je cijela evropska auto-industrija pogođena prekidom proizvodnje kablova u ukrajinskim fabrikama, a to je neka nenormalno velika proporcija, tipa 30% proizvodnje u Evropi.

U Novom Sadu je Lear, motaonica kablova, pekinula sa radom jer im nedostaju komponente. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Opet je sve znao i sve prvi predvidio. Nadcovjek. 

Idiot. Kad su ovde rokali, kreten se useljavalo u stan povrsine fudbalskog terena.

Lepo bi bilo teleportovati ga momentalno na ukrajinsko ratiste na sat vremena. Da pokaze tu svoju hrabrost kojom se kurci ovde, a zna se da je plasljivko najveci i bezmudaš.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Beonegro said:

Za sada skoro sve francuske kompanija nastavljaju da posluju u Rusiji, mislim da su samo ovi luksuzni brendovi obustavili prodaju, i banke Credit Agricole i BNP, ali su oni imali samo rep office, ne prave banke. Societe Generale ima 12000 zaposlenih u svojoj ruskoj banci (Rosbank) i ne planira da zatvara.

 

Renault ima mnogo logističkih problema zbog Rusije i Ukrajine, ne samo u Rusiji, nego i u fabrikama u Rumuniji i Francuskoj (vjerovatno i u Turskoj i Sloveniji, ali za te fabrike nisam pročitao ništa konkretno) jer su neke djelove proizvodili samo u AVTOVAZ-u u Rusiji, plus je cijela evropska auto-industrija pogođena prekidom proizvodnje kablova u ukrajinskim fabrikama, a to je neka nenormalno velika proporcija, tipa 30% proizvodnje u Evropi.

 

.

 

Verovatno razumes situaciju bolje od mene, utisak je takav da mozda nije pametno pred izbore napustati masovno rusko trziste, moglo bi se pojaviti mnogo nezadovoljnih...

 

Mislim da Mishlen koji ima veliku fabriku, zaustavio proizvodnju, ili najavio odlazak, ali nisam siguran...kao i za izjavu Renaulta da nece napustati Rusiju...Logisticki lanci su pokidani, i ogromni su problemi, dobar deo najavljenih zaustavljanja poslovanja u Rusiji je vezan zapravo za to...

Podatak od 30% proizvodnje u Evropi vezan za Ukrajinu je iznenadjujuc, znao sam da su visoko ali ...Kad neko krene da prica o Srbiji kao sampionu u motanju kablova , mogao bi da razmisli o tome, kako je Ukrajina od drzave koja proizvodi avione, kao jedan od vrhunaca tehnologije, dosla do sampiona u motanju kablova , i na zalost tu nije samo Rusija kriva...

 

.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, attolini said:

Verovatno razumes situaciju bolje od mene, utisak je takav da mozda nije pametno pred izbore napustati masovno rusko trziste, moglo bi se pojaviti mnogo nezadovoljnih...

Mislim da predizborni kontekst nije presudan, velika je frka od inflacije bila i prije početka invazije, sad sa skokom cijena energenata postaje drastično, evo i na Guardianu izašlo ovo što sam pominjao za Total, a istovremeno i Šolc malo koči najave nekih od svojh ministara:

Quote

 

Also on the energy supplies front, Agence France-Presse report from France that TotalEnergies’ chief executive said his company could not stop buying Russian natural gas in retaliation for Moscow’s invasion of Ukraine, saying it would force a partial economic shutdown in Europe.

The French energy giant had announced yesterday that it would stop buying Russia’s oil and petroleum products by the end of this year, the latest of several multinationals to halt or curtail their operations in the country.

But CEO Patrick Pouyanne said ending its natural gas purchases from Russia would effectively hand over billions of euros to Russian investors.

“I know how to replace this oil and diesel fuel,” Pouyanne told RTL radio, but “with gas, I don’t know how to do it. I don’t know how to replace it, there isn’t any other available, and I have 25-year contracts that I can’t get out of.”

Unless European governments impose sanctions on Russian gas, which would allow companies to declare force majeure to break contracts, he argued that pulling out of existing deals would require TotalEnergies to pay billions in penalties to its Russian partners.

 

 

Quote

 

In a budget speech to parliament, German Chancellor Olaf Scholz struck a more cautious tone on reducing Germany’s energy dependence on Russia than some of his ministers have done in recent days.

Scholz told the Bundestag lower house of parliament: “Yes, we will end this dependency - as soon as possible. But to do this from one day to the next would mean plunging our country and the whole of Europe into a recession.”

“Hundreds of thousands of jobs would be in danger. Whole branches of industry would be on the brink,” he said. “Sanctions should not hurt European states harder than the Russian leadership.”

“Putin needs to hear the truth about the war in Ukraine. And that truth is: the war is destroying Ukraine. But with the war, Putin is also destroying Russia’s future,” Scholz told the lawmakers.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Opet je sve znao i sve prvi predvidio. Nadcovjek. 

Hteli to priznati ili ne, ali sazvao je sednicu kriznog stabs jos pre sukoba u Ukrajini. 

Jednostavno, krece se u krugu drzavnika i sigurno poseduje vise informacija nego mi "obican narod". 

Iskreno se nadam samo da ovog puta nece biti u pravu ( za taj veliki sukob na kraju godine). 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

...čitam vas,slušam i gledam tv ali još nitko me nije razuvjerio da je rat rješenje.Ja sam bio u ratu,i recimo,da znam što se  tada radi,kako se razmišlja,zašto i kako stradaju nevini.Baš zato,apsolutni sam protivnik rata,zato smatram da onaj kepec iz Kremlja nema apsolutni nikakav izgovovor za rat.Oni,a čitam ih na ovim stranicama,koji zagovaraju,da li predaju ili pristanak na uvjete agresora,rekao bih samo naivci.Mogu samo govoriti iz vlastitog iskustva,kako zakleti pacifista,mrzitelj bilo kakovog oružja,jednog jutra,mada sasvim je svejedno,može i večeri,nađe se u situciji da je u maskirnoj uniformi,naoružan.Zato,mogu biti na strani Ukrajine,ljudi koji su odlučili djecu poslati na sigurno i krenuti,čak bih rekao,učiti što značiti oružje. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Za sada skoro sve francuske kompanija nastavljaju da posluju u Rusiji, mislim da su samo ovi luksuzni brendovi obustavili prodaju, i banke Credit Agricole i BNP, ali su oni imali samo rep office, ne prave banke. Societe Generale ima 12000 zaposlenih u svojoj ruskoj banci (Rosbank) i ne planira da zatvara.

 

Renault ima mnogo logističkih problema zbog Rusije i Ukrajine, ne samo u Rusiji, nego i u fabrikama u Rumuniji i Francuskoj (vjerovatno i u Turskoj i Sloveniji, ali za te fabrike nisam pročitao ništa konkretno) jer su neke djelove proizvodili samo u AVTOVAZ-u u Rusiji, plus je cijela evropska auto-industrija pogođena prekidom proizvodnje kablova u ukrajinskim fabrikama, a to je neka nenormalno velika proporcija, tipa 30% proizvodnje u Evropi.

Koliko se secam, pre par godina, kad su uvodjene sankcije Iranu i kad su sve kompanije izlazile sa njihovog trzista, cini mi se da su Francuzi jedini odolevali i pokusavali da opstanu i tamo i to mislim da je bas Reno bio. Ali su na kraju popustili pod pritiskom Trampa i Makrona.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Don Radonja said:

Za rat su potrebne 2 strane...Ako pametnjakovic ne zna...

Opet ja o tehnikalijama 😄

 

Za rat, nazalost, nisu potrebne 2 strane - dovoljna je jedna koja napada. Druga se brani, sta bi drugo? 

Za svadju je potrebno 2 strane. 

 

 

41 minutes ago, Darth Bane said:

Iskreno se nadam samo da ovog puta nece biti u pravu ( za taj veliki sukob na kraju godine). 

Taj ce pre pokrenuti neki rat da bi bio u pravu nego da prizna da nije.

 

Iskreno, u jednom momentu mog razmisljanja, pomislio sam, uplasio se, da ne iskoci onaj skriveni radikal iz njega i zapocne i on neku igranku ovde. Kad su vec svi svetski mirovni resursi mahom usmereni ka Ukrajini, idealna mu je prilika, ali ne sme jer su izbori blizu, nema vremena da iscenira nesto do tada i da sebi povod za takvu sumanutu akciju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

 

Taj ce pre pokrenuti neki rat da bi bio u pravu nego da prizna da nije.

 

Iskreno, u jednom momentu mog razmisljanja, pomislio sam, uplasio se, da ne iskoci onaj skriveni radikal iz njega i zapocne i on neku igranku ovde. Kad su vec svi svetski mirovni resursi mahom usmereni ka Ukrajini, idealna mu je prilika, ali ne sme jer su izbori blizu, nema vremena da iscenira nesto do tada i da sebi povod za takvu sumanutu akciju.

 

 

 

Taj radikal je u jednom smislu zaista pobedjen pragmaticnom lopinom sto je on u sustini sad, da nije egomanijak i kompleksas, odavno bi bio na Mauricijusu ili tako negde. Zato se toliko i trigerovao onomad, cenim da mu je to exit strategy

Link to comment
Share on other sites

.

 

Rusija ce poceti da prodaje gas isklucivo za rublj...vest od pre desetak minuta, koliko ja kapiram zapadne zemlje ce moraiti da prodaju valutu na Moskovskoj berzi...Rublj na berzi ojacao desetak procenata, gas na berzi u Holandiji poskupeo na dvadesetak...zanimljivo, sta ce iz ovoga da ispadne na kraju..

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...