Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 hours ago, K.Dot said:

Nije bilo nikakve reči o pročišćavanju i sličnim glupostima, meni je samo drago da 99% voli svoju zemlju nevezano za to ko je trenutno na vlasti. Ja npr. volim Srbiju i srpski narod i religiozan sam, a protiv Snsa sam, ako je to za ismejavanje, neka tako bude. 

Volim i ja Srbiju i srpski narod i nikada nisam blatio ni državu ni narod, tako da ne znam zašto je to potrebno isticati. 

Što se tiče pročišćavanja, naravno da ti to nisi napisao, ali moraš da razumiješ šta podrazumijeva kad govoriš o 99% normalnih.

Što se tiče tvoje religioznosti, pio sam ja i sa ljudima koji imaju veće mane, uopšte ne sudim o tebi na osnovu tog detalja, samo sam pojasnio moj svjetonazor.

Edited by Beonegro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:
26 minutes ago, Devil In My Pants said:
Nemoj mnogo da se nerviras,ipak si ti  bivsi vojnik. Znas i sam gde je nama dron leteo i iznad cijeg stadiona,JNA

Onaj dron iznad JNA je leteo 700-800 metara,a ona krntija toliko kulometara, preko nekoliko država....

Da, samo je ovde doslo par Kosovara i poslali dron na sred utakmice gde je bio pun stadion. Zamisli da su imali eksploziv. Ko moze obicnom dronu da zabrani da leti, svasta. Ipak dron sa zastavom velike Albanije u sred BG na punom stadionu. Razlika bezbednosti i  provokacije je znacajno veca.

 

@K.DotSta te je pogodilo juce pa si postao tako osecajan da nam se ispovedis da je 99% vas normalno, a  nas ostatak od 1% ludi i nikakvi?

Link to comment
Share on other sites



Da, samo je ovde doslo par Kosovara i poslali dron na sred utakmice gde je bio pun stadion. Zamisli da su imali eksploziv. Ko moze obicnom dronu da zabrani da leti, svasta. Ipak dron sa zastavom velike Albanije u sred BG na punom stadionu. Razlika bezbednosti i  provokacije je znacajno veca.
 
[mention=96]K.Dot[/mention]Sta te je pogodilo juce pa si postao tako osecajan da nam se ispovedis da je 99% vas normalno, a  nas ostatak od 1% ludi i nikakvi?


Što bi neki Albanac na taj dron nakačio eksploziv?

Sve je to bila režija da onaj uskoči na TV i izdere se "Vučiću pederu"...
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:
29 minutes ago, Devil In My Pants said:
Nemoj mnogo da se nerviras,ipak si ti  bivsi vojnik. Znas i sam gde je nama dron leteo i iznad cijeg stadiona,JNA

Onaj dron iznad JNA je leteo 700-800 metara,a ona krntija toliko kulometara, preko nekoliko država....

Poređenje drona za snimanje svadbarskih veselja i vojnog drona koji je dug cca 15 meteri.

 

Pri tom, incident su izazvali likovi koji nisu bili na stadionu. Trebali su zatvoriti granicu za svakog ko je albanskog porekla? Da je bio eksploziv onda bi bio tororistički napad, i ne bi bio jedini. Mešaš babe i žabe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:


 

 


Što bi neki Albanac na taj dron nakačio eksploziv?

Sve je to bila režija da onaj uskoči na TV i izdere se "Vučiću pederu"...

 

vucic se pise malim slovom, stvar kulture.

3 minutes ago, Liska Manjina said:

Poređenje drona za snimanje svadbarskih veselja i vojnog drona koji je dug cca 15 meteri.

 

Pri tom, incident su izazvali likovi koji nisu bili na stadionu. Trebali su zatvoriti granicu za svakog ko je albanskog porekla? Da je bio eksploziv onda bi bio tororistički napad, i ne bi bio jedini. Mešaš babe i žabe.

Ne bih rekao da je lbanski dron manja sramota, a ti?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

vucic se pise malim slovom, stvar kulture.

Ne bih rekao da je lbanski dron manja sramota, a ti?

Vojni dron koji je došao sa teritorije koja je obuhvaćena ratom i  koji je veličine vojnog aviona (preleto kilometre) porediš sa dronom za snimanje svadbarskih veselja koji je pušten u centru grada sa vrha zgrade? Onda je svako snimanje svadbarskog veselja sramota za PVO jedne države. Šta pričaš druže? 

Edited by Liska Manjina
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Angelia

Da ne sirim vise pricu ovde o necemu sto nije tema (tema je Ukrajina a ne Kosovo, a cisto da se zna, nisam ja pokrenuo pricu o Kosovu ovde) - ovo ce biti moj poslednji offtopic komentar. 

  

OK, mozemo da se ne slozimo oko definicije sta je "invazija".

 

Ja sam ti dao primer definicije iz neke nase strucne literature a ti meni dajes medjunarodnu konvenciju, Rezoluciju 3314, koja definise sta je agresija a sta je rat. Nigde se ovde ne definise sta je invazija.

 

U dodatku koji si navela, koji je ocigledno neki americki dokument ili nesto u cijem sastavljanju su oni ucestvovali (jer se samo oni pominju), invazija je definisana kao aktivnost koja ima uticaj na teritoriju, pominje se "trespassing" sto nikako ne ogranicava na to da neki vojnik mora da kroci na zemlju vec bi to znacila bilo kakva povreda granice, pa makar to bilo i bacanje pikavca preko iste a kamoli granata, bombi i raketa. 

 

Inace, po tom tvom rezonovanju, da je Rusija "samo" gadjala Ukrajinu i podrzavala paravojne formacije koje zele da otcepe regije iz Ukrajine, to ne bi bila invazija?! To bi bila "samo" agresija, "podrska terorizmu", "vojni napad"? To bi bas bila relativizacija.  

 

Ma daj molim te. Itekako bi i to bila invazija. Kao i ovo sada sto Rusija radi. 

 

 

Vidi, mozemo mi da zovemo stvari razlicitim imenom, potejto-potato, to nije problem, ako se slazemo sta se desilo i sta se desava. A desavalo se to da su zvanicne oruzane snage Albanije, ljudstvo i tehnika, ucestvovali u oruzanim akcijama na teritoriji Kosova protiv dela lokalnog stanovnistva i zvanicne vojske te suverene drzave, Srbije. Desava se trenutno to da Rusija ucestvuje u teskim oruzanim akcijama na teritoriji Rusije protiv dela lokalnog stanovnistva i zvanicne vojske te suverene drzave, Ukrajine. Nije poredivo, ne stavljam znak jednakosti u smislu kolicine agresije i sta se sve radi i sta je radjeno - ali je principijelno to to - mesanje jedne susedske zemlje u stvari druge zemlje, a koja kao konacni cilj ima rasparcavanje te druge zemlje.  

 

I jos jednom ponavljam, da mi neko ne bi prilepio nesto - ne pricam ja ovde o motivima i opravdanosti tih vidova agresije - za mene je svaki vid agresije neopravdan osim ako je u pitanju samoodbrana.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Kao što sam ti rekao ta dva snimka ne dovode u vezu verziju RMO sa istinom. Ni jedan od ta dva snimka nema veze sa njihovom pričom niti je potvrđuje. Na jednom snimku je neki od sistema MLRS a na drugom je "Akatsiya" , potpuno različita oružja. Taj ko je sklepao ta dva snimka u celinu je očigledno amater. To doduše liči na laži tipa "Išli su u Solsberi jer su ljubitelji arhitekture" 🙂 .

 

Tik toker video je iz februara. Uhapšen je da bi bio primer da drugi ne snimaju Ukr vojsku što je potpuno na mestu. Da su Rusi radili to zbog tik tokera pa valjda bi udarili u februaru kada je taj video bio akutelan a ne bi pustili 3 nedelje da im nanosi gubitke ta artiljerija ?

 

Rusi nadgledaju grad 24/7, u tom objektu se verovatno nalazi ili neka intendantska jedinica ili neka komanda. Pošto to nije dovoljan razlog da rasturiš tako veliki objekat blizu centra grada izmisili su tu priču da bi imali bolji alibi što su je slupali. Artiljerija ako je koristila taj objekat koristila ga je možda samo da izbegne kontrabatiranje posle čega je verovatno išla u svoju pravu bazu.

 

.

 

СБУ задержала тиктокера, после публикации которого оккупанты обстреляли ТЦ в Киеве..

 

Neverovatan si 😉...kakve ti konstrukcije pravis...zabole me za MRO, zabole me otkad je video..lik je uhapsen juce, posle raketiranja TC..sluzba drzavne bezbednosti je cekala ceo mesec?...pitanje je samo jedno, da li je TC koriscen kao skloniste za artiljerijske sisteme...

 

 

OK..razumeo sam..sve si u pravu...likovi iz samohodne haubice su se jednostavno parkirali na parkingu TC... i otisli na kafu i shoping...

 

.

 

.

Edited by attolini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, McLeod said:

 

Sta je ovde "retko dobro", moram da pitam? Posto vidim dve "lajne" koje su retko glupe.

 

A ostalo sam cuo 50 puta, ukljucujuci i ovaj forum.

 

Zavisi od toga koji narativ odlucis da prihvatis. Licno sebe vidim kao pripadnika vrednosti koje uglavnom dolaze sa zapada i u ovom slucaju pricamo o slobodi govora. Cenzura, autocenzura i lov na vestice je potpuna kontra tome. Ono sto mene brine je sto je taj napredniji deo sveta za tri nedelje uspeo da se posere na sva ta dostignuca i sve ono sto je razdvajalo zapad i istok (ovo je bas pojednostavljeno). Dakle mnogo me vise brine kada vidim oglase na prodavnicama gde je zabranjen ulazak svinjama i rusima, gde se skida dostojevski iz udzbenika i cajkovski sa repertoara, nego sto se protestanti u Rusiji hapse. Jednostavno sto je to kontra vrednostima u koje i sam verujem a Rusija je ono sto i jeste u zadnjih X godina. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

 

Zavisi od toga koji narativ odlucis da prihvatis. Licno sebe vidim kao pripadnika vrednosti koje uglavnom dolaze sa zapada i u ovom slucaju pricamo o slobodi govora. Cenzura, autocenzura i lov na vestice je potpuna kontra tome. Ono sto mene brine je sto je taj napredniji deo sveta za tri nedelje uspeo da se posere na sva ta dostignuca i sve ono sto je razdvajalo zapad i istok (ovo je bas pojednostavljeno). Dakle mnogo me vise brine kada vidim oglase na prodavnicama gde je zabranjen ulazak svinjama i rusima, gde se skida dostojevski iz udzbenika i cajkovski sa repertoara, nego sto se protestanti u Rusiji hapse. Jednostavno sto je to kontra vrednostima u koje i sam verujem a Rusija je ono sto i jeste u zadnjih X godina. 

 

Te stvari o kojima pricas se nepotrebno guraju u prvi plan, pogotovo imajuci u vidu koliko su sporadicne i koliko ih je zapravo posle, verujem, nepromisljenog i postupka u afektu, povuceno. Sto nece ispratiti mediji. Kao sto nece ispratiti mediji na primer projekat studenata u Italiji koji su oslikali zgradu fakulteta muralom Dostojevskog. Na primer. Ti negativni primeri ce jace odjeknuti i dolaze iskljucivo od privatnih lica i organizacija. Ono zbog cega repliciram je ovo -

 

Quote

Šta se ono tokom ove pune dve godine korone navežbalo?

Tako je -

Poslušnost.

 

Vrlo gadna zamena teza, koja me nagoni da pitam autorku - cero, jeri si se ti vakcinisala? Cisto da mi neke stvari budu jos jasnije.

 

Quote

Jeste, čuli smo nešto o sukobu Rusije i Amerike u vezi s ovim ratom, ali to vam je sigurno još jedna teorija zavere.

 

Da, jeste teorija zavere.

 

Opet ono uzroci posledice, tacne premise koje vode do zakljucka. Moj zakljucak je da sva ova briga za zapadne vrednosti koje je autorka, a i mnogi drugi, pozurila da proglasi mrtvim, onako ushiceno sto konacno ima neki argument za tu tezu koju verovatno pokusava da objasni okolini vec godinama, mnogo vise govore o njoj i ovom isforsiranom narativu, nego sto predstavljaju vrednu analizu situacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Украјинци противтенковским системом Конкурс погодили патролни чамац "Раптор" који је превише пришао обали (поморска блокада Мариупоља). На лицу места погинула 2 члана посаде. Под заштитом димне завесе овај патролни чамац помоћу тегљача извучен на безбедно одстојање.

Link to comment
Share on other sites

Oko Kijeva je vrlo živo poslednjih sati, ukrajinska vojska je oslobodila Makariv na zapadu i jedno selo na sjeveru - sjeverozapadu Kijeva, između samog grada i Irpina, ali istovremeno gradonačelnik Borispila (glavni kijevski aerodrom, jugoistočno od samog Kijeva) javlja da su noćas vođene borbe u blizini tog mjesta, što je dosta južnije od Brovarija za koji se smatralo da je jedino predgrađe kojem su Rusi prišli sa istočne strane.

Quote

 

Overnight on Facebook, the mayor of Boryspil, Volodymyr Borysenko. has urged civilians to leave the town. It is located just outside Kyiv, near Ukraine’s largest international airport.

In the video address, Borysenko said: “The fewer civilians in the city, the easier it is for Armed Forces to operate. There is no urgent need to remain in the city as firefights are going on around it. I call on the civilian population to be smart and leave town as soon as an opportunity arises.”

 

 

 

Što se ostatka Ukrajine tiče, djeluje mi da su Rusi poslednjih dana ušli dosta daleko na samom istoku - sjeveroistoku. To je prostor bez većih gradova i nije naročito bitan sam po sebi, ali taj prodor neposredno ugrožava Lisičansk i ukrajinsku odbrambenu liniju dalje prema separatistima, a potencijalno omogućuje i prilaz Harkovu sa istoka, čak i jugoistoka.

Link to comment
Share on other sites

Sinoć se na hrvatskoj televiziji javljao neki novinar Ukrajinac iz Kijeva koji kaže da je već 50% stanovništva napustilo grad što je strašno velika brojka. Uz to kaže da je od juče počeo dvodnevni policijski čas zbog lova na špijune i ubačene diverzante koji rade za rusku vojsku. Ogroman je to grad koji je teže organizovati nego menje gradove za kakav takav život u ratnim uslovima. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Beonegro said:

Oko Kijeva je vrlo živo poslednjih sati, ukrajinska vojska je oslobodila Makariv na zapadu i jedno selo na sjeveru - sjeverozapadu Kijeva, između samog grada i Irpina, ali istovremeno gradonačelnik Borispila (glavni kijevski aerodrom, jugoistočno od samog Kijeva) javlja da su noćas vođene borbe u blizini tog mjesta, što je dosta južnije od Brovarija za koji se smatralo da je jedino predgrađe kojem su Rusi prišli sa istočne strane.

 

 

Što se ostatka Ukrajine tiče, djeluje mi da su Rusi poslednjih dana ušli dosta daleko na samom istoku - sjeveroistoku. To je prostor bez većih gradova i nije naročito bitan sam po sebi, ali taj prodor neposredno ugrožava Lisičansk i ukrajinsku odbrambenu liniju dalje prema separatistima, a potencijalno omogućuje i prilaz Harkovu sa istoka, čak i jugoistoka.

Trupe su zauzele taj položaj, ali su morali da se povuku zbog mogućnosti opkoljavanja u predelu Irpin-Mriia, tako barem tvrde.

 

Taj napad sa istoka-severoistoka su Ukrajinci privremeno zaustaivli kod Izjoma, ali je teška situacija tu. Ako Rusi opkole ove trupe na liniji fronta ka Donbasu biće jako zeznuto uspostaviti novi front i nadomestiti te trupe.

 

Rusi tvrde da su već zauzeli Azovstal na istočnom delu Mariupulja.

Link to comment
Share on other sites

Znaci Rusi su priznali 10k mrtvih i 16k ranjenih,sa tim da vecito lazu, verovatno je brojka bliza UA izvorima.

 

Danas ih je zadesio novi udar na ijevskom frontu ai Mariopolju imaju opasne gubitke. Rusinapreduju na severoistoku gde su zauzeli sva moguca sela, gde i nema odbrane. Do kraj meseca idu oni na 20k+ sem ako se ne povuku..

 

Russian Iskander cruise missile shot down in Vinnytsia region - Head of the Vinnytsia OVA Sergey Borzov.

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

Znaci Rusi su priznali 10k mrtvih i 16k ranjenih,sa tim da vecito lazu, verovatno je brojka bliza UA izvorima.

 

Danas ih je zadesio novi udar na ijevskom frontu ai Mariopolju imaju opasne gubitke. Rusinapreduju na severoistoku gde su zauzeli sva moguca sela, gde i nema odbrane. Do kraj meseca idu oni na 20k+ sem ako se ne povuku..

 

Russian Iskander cruise missile shot down in Vinnytsia region - Head of the Vinnytsia OVA Sergey Borzov.

Vest je od 25.02. i u više navrata je osporeno, nije se radilo o Iskanderu.

 

Čoveče zašto se provaljuješ? Gori si od ovih fejk likova po telegramima, zašto prenosiš vesti iz jednostranih i nepoverenih izvora? Ispadaš smešan, bez ikakve potrebe.

 

edit: Gde su to priznali 10K mrtvih?

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Znaci Rusi su priznali 10k mrtvih i 16k ranjenih,sa tim da vecito lazu, verovatno je brojka bliza UA izvorima.

 

Danas ih je zadesio novi udar na ijevskom frontu ai Mariopolju imaju opasne gubitke. Rusinapreduju na severoistoku gde su zauzeli sva moguca sela, gde i nema odbrane. Do kraj meseca idu oni na 20k+ sem ako se ne povuku..

 

Russian Iskander cruise missile shot down in Vinnytsia region - Head of the Vinnytsia OVA Sergey Borzov.

 

Nema stajanja dok se zastave slobodnog svijeta na zavijore u Vladivostoku, Moskva i Piter su nam nedovoljni 🥰

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Liska Manjina said:

Vest je od 25.02. i u više navrata je osporeno, nije se radilo o Iskanderu.

 

Čoveče zašto se provaljuješ? Gori si od ovih fejk likova po telegramima, zašto prenosiš vesti iz jednostranih i nepoverenih izvora? Ispadaš smešan, bez ikakve potrebe.

 

edit: Gde su to priznali 10K mrtvih?

Zvanicno iz Kremlja svi zivi su preneli tu vest. Ima cak i na Blicu mislim.

 

Iskander je danas srusen. Izvori nisu neprovereni+ je pogodjen juce mislim brod kod Mariupolja i ubijena dva clana posade, danas cetiri tenka itd u samom gradu..Nestosu AZOV-ci veseli ne znam,imas njihov Telegram i Twiter nalog.

 

Samo sto ni tj ruski broj je smanjen, to verovatno sto je doslo do njih. Da ti malo popravim dan,danas su zarobili 70akUA vojnika.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...