Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Koliko sam razumeo Ukrajince u tom Hersonu se ocekuje  pakao tek. Mariopoljili kako vec je zatvoren i tamo se ocekuju bas teske urbane borbe jer su tu ti desnicari,nacisti sta vec. Ukrajinci i dalje prave zasede i bila je jedna opaka gde su Rusi izmasakrirani. 

 

Ono sto mi upada u oci je sta su Rusi sve poslali dosta je dece,takodje danas su dosli stingeri i bespilotne letelice. Bedno je od putina koju decu salje,neki ne lice da imaju 20g.

 

Mislim da ce prvo past Herson,klanica ih ceka U Harhovu gde su im najveci gubici,isto ce biti gadno gde su ovi desnicari. Mislim da Rusi hoce da to prvo rese i onda skoro pa kolektivno na Kiev.

 

Poginulo je preko 7k vojnika iz Rusije, 500 je uhapseno, unisteno preko 100 helikoptera i 40 aviona. Mislim da ce Rusi pojacati napade kao u Kharkovu gde su gadjali nasumicno. Bas jak otpor za sad Ukrajinaca, danas su Rusi dominirali po gradovima, ali ocekujm sutra preokret.

 

Ima snimaka, ali su odvratni na obe strane..bas ima bolesnika na internetu..

 

Devile majku mu a koga to drugi salju u ratu? Dede? Aman covece:

 

I da li ti stvarno verujes da su Rusi izgubili preko 7000 vojnika, 100 helikoptera i 40 aviona, poredjenja radi u prvom ratu u Ceceniji poginulo je oko 6000 ruskih vojnika!  Pa majku mu ne moras da postavljes slike leseva vec olupina tih silnih letelica, Rusi nisu iskljucili mobilnu telefoniju svako moze da snimi olupine, dakle daj ti nama olupine tih silnih letelice a ne sta pisu Ukrajinci, pa onaj duh Kijeva evo sad videk je oborio pazi 10 aviona a leti na MiG-29UB, UB nema radar, i dvosed je.

 

Sa takvom mitomanijom bukvalno pisaju po pravim svojim herojima ko sto je penzionisan pilot Su-27 sivi vuk Aleksandar Oksačenko inace instruktor i akrobatski pilot koji je pre neki dan poleteo protiv daleko nadmocnijeg protivnika i poginuo kad ga je oborila raketa S-400 e vidis ako takvi asovi budu oboreni cim se nadju ne nekakvoj visini na kojoj ih teski PVO izvan Ukrajine uoci sta ocekivati od obicnih pilota?

 

O tome na tviteru nema naravno nista jer bi ljudima postalo jasno koliko se laze.

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:

@A sadEuromaidan PR javlja da je ukrajinska vojska ušla u Horlivku, grad u Donetsk regiji kojileg separatisti drze od 2014. Koliko je moguće takvo nešto? 

 

Navodno 95a vazdusno desantna brigada iz Zitomira. To je jedna od najboljih ukrajinskih jedinica.

 

Ne mogu da potvrdim tu vest. Iskreno nisam znao ni da su u Donbasu. Veceras je raketama pogodjena njihova baza u Zitomiru, malo su je i promasili pa su pogodili i neke kuce.

 

Nije nemoguce, generalno vojska DNR/LNR je trenutno monogo slabija od ukrajinske, ali u ovoj situaciji, ne znam stvarno. Pisao sam vec da mi je cudno sve to sto se desava na jugoistocnom frontu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Navodno 95a vazdusno desantna brigada iz Zitomira. To je jedna od najboljih ukrajinskih jedinica.

 

Ne mogu da potvrdim tu vest. Iskreno nisam znao ni da su u Donbasu. Veceras je raketama pogodjena njihova baza u Zitomiru, malo su je i promasili pa su pogodili i neke kuce.

 

Nije nemoguce, generalno vojska DNR/LNR je trenutno monogo slabija od ukrajinske, ali u ovoj situaciji, ne znam stvarno. Pisao sam vec da mi je cudno sve to sto se desava na jugoistocnom frontu. 

 

Hvala puno. 

 

Mozes li mi btw ostaviti ovdje ili na pp linkove sa Twittera i telegrama na kojem pratis desavanja? 

Link to comment
Share on other sites

Moguće da je to u vezi sa onim zarobljenicima. Realno danas su se borbe vodile u predgrađima Marijupolja, Izgleda da opet napreduju rusi od Konotopa ka Kijevu. Na ostalim pravcima nema ništa konkretno. Pored ovoga počelo je žešće bombardovanje gradova, verovatno je danas poginuo rekordan broj civila ali to verovatno nećemo znati do sutra.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

Devile majku mu a koga to drugi salju u ratu? Dede? Aman covece:

 

I da li ti stvarno verujes da su Rusi izgubili preko 7000 vojnika, 100 helikoptera i 40 aviona pa majku mu gde su silne olupine aman, Rusi nisu iskljucili mobilnu telefoniju svako moze da snimi olupine, dakle daj ti nama olupine tih silnih letelice a ne sta pisu Ukrajinci, pa onaj duh Kijeva vide sad je oborio pazi 10 lovaca a leti na MiG-29UB, UB nema radar, i dvosed je.

 

Sa takvom mitomanijom bukvalno pisaju po pravim svojim herojima ko sto je penzionisan pilot Su-27 sivi vuk Oksačenko inace i akrobatski pilot na istom koji je pre neki dan poleteo protiv daleko nadmocnijeg protivnika i poginuo kad ga je oborila raketa S-400 e vidis ako takvi asovi budu oboreni cim se nadju ne nekakvoj visini na kojoj ih teski PVO izvan Ukrajine uoci sta ocekivati od obicnih pilota?

 

O tome na tviteru nema naravno nista jer bi ljudima postalo jasno koliko se laze.

 

Jedan od fantasticnih nastupa poginulog pilota:

 

Ne znam ako im je ovo vojskamogu samo da se uzdaju u tepih bombe koje im sad daju rezultata inace..

 

Video sam da su Ukrajinci usli u neku Gorlovku, svakako danasnji dan Rusi su sasuli dosta toga,Ukrajinci malo pasivniji. Pa dobro mozda nije takav broj, ali nemju svuda kamere i telefoni brale da se snimi.Mada ima dosta i snimaka,posebno mrtvih vojnika i razorenih konvoja.

 

Pravu istinu tesko cemo saznati, Evropa se opet usrala...sa tim avionima ako nisu isporuceni.Ako ne mogu avione poslati a nece rat nek se traju u qrac. Nece ovako moci dalje Ukrajinci pa i da izdrze mesec dana nece nista dobiti sa tim da ovi imaju i Belorusiju...smesno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Instinkt said:

 

Jesi li odavde video? 

 

Da. Pratim dosta tih pro ruskih kanala po telegramu, izmedju ostalog i Kadirova. Meni on deluje kao neki majstor marketinga. Mozda i gresim, ne znam, ali samo kaci snimke one njegove jedinice po nekim zabitima, jos nisam video da su se sukobili sa nekim. Oprema im deluje nova novcijata, ko da su je juce kupili.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:
 

Pravu istinu tesko cemo saznati, Evropa se opet usrala...sa tim avionima ako nisu isporuceni.Ako ne mogu avione poslati a nece rat nek se traju u qrac. Nece ovako moci dalje Ukrajinci pa i da izdrze mesec dana nece nista dobiti sa tim da ovi imaju i Belorusiju...smesno.

 

 

Pa sta ce im ti avioni ako su za par dana poskidali 100 helikoptera i 40 aviona, elimisali preko 7000 vojnika, ako ovako nastave uskoro ruska avijacija ostaje bez aviona a ruska armija bez vojnika pa mogu da lepo krenu u kontraofanzivu i osvoje Moskvu?

 

Aman covece njihovi uspesi su isto ko i nasi za bilo sta sto je mozda pogodjeno cesto je to tank za gorivo, bomba mi bi objavili da smo oborili neki NATO avion, jel treba da trazim fantastican spisak sta je sve oboreno i gde tokom 1999, bio je navodno i B-52 koji je pao negde u sumadiji dakle toliki avion osam motora i nigde delica? E ovo ti je ista prica.

 

Pa ne bi oni trazili te avione da ovako razvaljuju Ruse. Inace izgleda da im avioni trebaju jer izgleda su ovi poceli da obaraju barjaktare. A od ukrajinskog rv vrlo malo je ostalo.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ne znam ako im je ovo vojskamogu samo da se uzdaju u tepih bombe koje im sad daju rezultata inace..

 

Video sam da su Ukrajinci usli u neku Gorlovku, svakako danasnji dan Rusi su sasuli dosta toga,Ukrajinci malo pasivniji. Pa dobro mozda nije takav broj, ali nemju svuda kamere i telefoni brale da se snimi.Mada ima dosta i snimaka,posebno mrtvih vojnika i razorenih konvoja.

 

Pravu istinu tesko cemo saznati, Evropa se opet usrala...sa tim avionima ako nisu isporuceni.Ako ne mogu avione poslati a nece rat nek se traju u qrac. Nece ovako moci dalje Ukrajinci pa i da izdrze mesec dana nece nista dobiti sa tim da ovi imaju i Belorusiju...smesno.

 

 

 

1. Mislis li da je gro ukrajinske vojske ista stariji od 22-23 godine?

2. Gde je bilo teph bombardovanja do sada?

Link to comment
Share on other sites

Cekaj a kako ti onda znas da je njima sjebano sve? Objasni mi taj fenomen?

7 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

1. Mislis li da je gro ukrajinske vojske ista stariji od 22-23 godine?

2. Gde je bilo teph bombardovanja do sada?

Pa nije tepih al Maropulj i Kharkov su gadjali nasumicno sa jbs mi sve kako zovu rml ili tako nesto. Pogodjena je civilna zona. Uostalom ko misli da su vojnici po kasarnama...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Venger said:

Da. Pratim dosta tih pro ruskih kanala po telegramu, izmedju ostalog i Kadirova. Meni on deluje kao neki majstor marketinga. Mozda i gresim, ne znam, ali samo kaci snimke one njegove jedinice po nekim zabitima, jos nisam video da su se sukobili sa nekim. Oprema im deluje nova novcijata, ko da su je juce kupili.

 

Meni Kadirov djeluje kao teški kriminalac i potencijalni koljac zena i djece. O njegovom moralu najbolje govori cinjenica da je postao klasicna kujica čovjeka koji mu je sravnio Ceceniju i pobio boga pitaj koliko sunarodnjaka. Prilicno ogavan lik i on i ti njegovi kerovi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Cekaj a kako ti onda znas da je njima sjebano sve? Objasni mi taj fenomen?

Pa nije tepih al Maropulj i Kharkov su gadjali nasumicno sa jbs mi sve kako zovu rml ili tako nesto. Pogodjena je civilna zona. Uostalom ko misli da su vojnici po kasarnama...

 

U Hrakovu imamo snimak pogodka, gadjana specificna zgrada.

 

Tepih bombardovanje barem moderno izgleda ovako, ipak niko to vise ne radi ko u DSR (barem se nadam da ne radi):

 

Yemen-Houthi-UAE-Saudi-strike-GettyImage

 

la-fg-mosul-civilians-airstrike-pictures

 

Ima toga jos Sirija, Jemen, Irak vidi na guglu. Tako da ne prizivaj tako nesto. 

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Meni Kadirov djeluje kao teški kriminalac i potencijalni koljac zena i djece. O njegovom moralu najbolje govori cinjenica da je postao klasicna kujica čovjeka koji mu je sravnio Ceceniju i pobio boga pitaj koliko sunarodnjaka. Prilicno ogavan lik i on i ti njegovi kerovi. 

 

Zato sto bi Ceceni opet prosli isto mozda i gore da Kadirov klan nije odlucio da je dosta rata. Pa oni su se vijali sa Rusima u 19veku 50godina, ne ide glavom kroz zid. Pri tome kinta koja je ulozena u Grozni pa i Ceceniju uopsta nije mala a Cecenija prakticno funkcionise ko nezavisna drzava npr danas Grozni izgleda ovako:

groznyiy-870x351.jpeg

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Tamo je gradnja slaba..Tepih bombe su bile u Alepu..npr..ako se uzdignu jos jednom a ovaj se oseti ugrozenim bice i to. Mada ova dva grada su gadjana poprilicno nasumicno i to visokim intezitetom

7 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Prijatelju, ne znas ti sta je tepih bombardovanje.

Naravno da ne znam Sretene, cak i da ne znam..imas google. Itd..

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devil In My Pants said:

Tamo je gradnja slaba..Tepih bombe su bile u Alepu..npr..ako se uzdignu jos jednom a ovaj se oseti ugrozenim bice i to. Mada ova dva grada su gadjana poprilicno nasumicno i to visokim intezitetom

 

Nemas vise klasicnog tepih bombardovanja gradova. To sto se danas zove tepihom jer kad neko bombarduje civilne mete i to nije unistenje celih kvartova ko nekad, ali opet je strasno za sad to se u Ukrajini ne desava, cak sta vise ne tuku artiljerijom kako umeju i kakva im doktrina. I nek ostane tako nek mile i nek Ukrajinci pricaju da su elminisali desetine hiljada Rusa oborili celo rv samo da ne bude kako ti pises. Ono sto su zacrtali ce odraditi pa makar islo to brzinom puza a bolje da ide tako. Jednostavno ogromna je razlika u brojnosti u svemu i to je to. Ukrajinci imaju i problem sto na istoku imaju dobro ukopane snage a boje se da ih izvlace jer ako ovi odluce da ih poklope artiljerijom bice klanica. A sa druge strane skoro je izvesno da ako se ne mrdu bice okruzeni i onda ce biti poluga za pregovore.

 

Nego za ostale, ja sam bio u rebusu zasto ovo Putin radi kad naletim na ovaj video:

 

Zvuci prilicno uverljivo, Ukrajina izgleda ima sasvim solidne zalihe gasa. Dakle kakav NATO bitan je gas, ko 2003 kakvo oruzije za masovno unistenje bitna je nafta.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

inače zgrada u centur koja je danas bombardovana nema veze sa vojnom metom. Administrativni centar i skupština Harkovske oblasti. Dakle čisto terorisanje stanovništva, možda čak i osveta za neuspeli napad na grad od pre par dana.

Ima izveštaja da je kasnije pogođena industrijska zona i stambena četvrt ali nisam našao video.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

inače zgrada u centur koja je danas bombardovana nema veze sa vojnom metom. Administrativni centar i skupština Harkovske oblasti. Dakle čisto terorisanje stanovništva, možda čak i osveta za neuspeli napad na grad od pre par dana.

Ima izveštaja da je kasnije pogođena industrijska zona i stambena četvrt ali nisam našao video.

 

Moja osnovna i srednja skola 1999 su bile skole ali unutra je bilo vojske a u srednjom cak i mozda bio i neki stab, znam kad smo isli po knjizice da je bilo svuda telefonskih kablova i naoruzanih vojnika i dosta toga maskirano, tako da moze biti da je stvarno administartivna zgrada ali vrlo lako moze biti nekakav stab.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pozvan u vojsku u aprilu 1999. Vojni odsek je bio u nekoj mesnoj zajednici u prizemlju stambene zgrade kod železničke stanice. Nisu ovi debili da su se smestili u strogi centar grada u lokalnu skupštinu. I oni su po tako nekim podrumima.

Link to comment
Share on other sites

Ješćemo korijenje Russian remake:

 

Quote

How Iran has been under hellish sanctions for 40 years without descending into chaos
In a number of industries, the Islamic Republic would give a head start to many others

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jurgen said:

 

Uzasno izvestavanje, samo sto ne kazu da migranti sa Bliskog Istoka nisu ljudi. Bas sam razocaran da i pored sve price o ravnopravnosti, nista se nije promenilo. 

Jbg, problem što imaju mnogo podrazumevajući stav.
Cimer mi je 2 meseca bio momak iz Brisela. Super momak, ni najmanji problem nisam imao sa njim, tolerantan, poprilično pametan itd itd.
Jednom mi je ispala vilica kad mi je pričao o tome kako se gleda na Marokance i na one sličnog geografskog porekla.
"Meni roditelji više ne bi dali da se viđam sa njima ako bi mi devojka bila Marokanka. Ne bi mi došli na svadbu. To je tako u celom mom okruženju. Gledamo na njih drugačije, i to nije slučaj samo sa mojom porodicom, to je tako kod nas, nije moja porodica drugačija od ostalih".
I onda nam je četvrti cimer bio Hrvat nekih 20ak dana, pa je posle dosta blejao sa nama. Upoznat sa istorijom, nas dvojica se medjusobno sprdali "Dobro brate, normalno da si operisan od humora, Hrvat si", on meni "A šta, hoćeš me zaklati zbog toga".
I njemu je bilo gotovo nepojmivo, zbunjeno je gledao na to da možemo da delimo hleba. Da sam ja njega primio da delimo krevet ili da jedan spava na pod, drugi u krevetu na smenu, jer je bio izbačen iz stana po zimi. Onda je taj Hrvat meni pozajmio pola novca koji je imao na računa, iako mu je bilo potrebno. A taj Belgijanac je mene jednom nasamo mene pitao "A zašto si ga primio da dodje, nisi morao uopšte".
Generalno je imao tu zbunjenost "Kako oni mogu da žive zajedno".

Poprilično izolovan primer koji ne govori o celom društvu, društvima. Ali nije da se govorilo o nekakvom debilu nevaspitanom i netolerantnom. I dan danas, posle 11 godina svake godine jedan drugom čestitamo rodjendane.

Offtopic je, al eto....
Ovde ima osoba koje žive u zemljama zapadne Evrope, SAD-a itd, ili bilo gde drugde, pa imaju ozbiljnija iskustva od mene. 
Ali moj utisak je da su mnogo humanističke ideje tim društvima za sad u dobroj meri samo ideje. Što nije loše, bitno je da neko ima ideju barem o tom načinu života..
Kao što ću uvek biti ubeđenja da su jednostanvo pristojniji od nas, odrasli u kulturamo istočnijeg bloka...

Ne bih ja ovde krivio baš ove ljude sa snimka, direktno. Neki od njih mi deluju baš pitomo i razumno. Mislim da su i oni odraslu u okruženju sa modelom gde humanistički koncepti nisu suštinski primenjivani svkaodnevno, više su ideja. Što je ponovo, i dalje nešto...
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Idemo lagano na spavanje, nadam se da nastavljamo sutra da se dopisujemo, da kvalifikujem jednu temu unapred:

Ovo može strašno da eskalira - retorika sa obe strane je smislena taman koliko Putinova argumentacija o denacifikaciji. Sa druge strane zapad pokazuje na mahove neki razum i to tamo gde ga ne bih očekivao od USA ali daj šta daš.
Na korak i to mali za čoveka a veliki za čovečanstvo smo od nicanja pečurki all over, i tu bih vam svima pa i sebi poželeo da bude brzo i kratko. U Evropi mi nemamo nikakve nade ukoliko uopšte postoji u tom scenariju neka nada. Nada ne postoji ni u sistem on je dizajniran, više puta testiran na temu prigovora savesti poslednjeg šrafa u nizu da je taj sistem jedan od retkih krajnje pouzdanih sistema na planeti, pa ima neke kosmičke pravde da kad je poslednji bude i dosledan.

Kad je počela korona nadao sam se da kraj pandemije obeležimo grupnjakom i bahanalijama kako i dolikuje da se isprati pandemija ali hej nije ni nuklearni holokaust loš kao provod, jes da je kratko ali spektakularno.

Bukvalno zavisimo od nekoliko ljudi koji žive izolovano, stari su, imaju oko sebe virtualnu stvarnost od lakeja. Not great but terrible.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...