Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

15 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Da se banuju kad krenu sa nazi tip propagandom. 

 

 

Ja bih doista volio da vidim gdje su to tacno zapadni mediji za bilo kog protivnika ispaljivali gadosti da sam sebe gadja, da svjesno zrtvuje civile, da su lazna drzava i slicno. Pa ruska diplomatija je bukvalno morbidna propaganda. Danas Lavrov prica o nuklearnom oruzju, Putin laze od genocidu nad Rusima, ruska ambasada u BiH neki dan na FB stranici pise da se u Ukrajini nalaze americke laboratorije za genetsko unistavanje ruskog naroda. To je tip propagande kakvu su nacisti radili jbt. 

 

https://www.france24.com/en/20100129-what-tony-blair-has-said-wmd-iraq

 

https://www.google.com/amp/s/www.rollingstone.com/politics/politics-features/iraq-war-media-fail-matt-taibbi-812230/amp/

 

https://www.theguardian.com/world/2011/mar/29/barack-obama-us-speech-libya

 

Ima toga koliko hoces, ali da ove nama blize ne iznosimo radi mira u kuci.

 

Uglavnom svako laze na temu koja ce im najbolje proci kod ljudi kao opravdanje zasto napadaju suverenu drzavu. U sustini razlozi su manje vise isti, ili barem slicni jer niko jos nije zakucao na vrata SAD, VB kao sto je to slucaj sada onome ko vrsi agresiju. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

Pa nije jedina normalna stvar, imaju rukovodstvo koje treba da cuva njihove zivote, a ne da ih trosi. Sta je pogresno da se insistira ako nista na primirju? 

Ali dobro, ne slazemo se, a ja ovo sve govorim iz licnog iskustva i kako se to sve na kraju zavrsilo, opet pregovorima, i to ce na kraju i ovde desiti, tako da sto prije to bolje, i to ne samo za Ukrajinu, nego i za ostatak svijeta.

 

Ukrajinci su ti dosta slicniji nama, jednostavno mi i oni smo da kazemo narod koji se mnogo qurci u situaciji neposredne opasnosti, pa vidis sta prica Zelenski cim Kijev nije pao za par dana liku udario inat u glavu, pa da se Rusi povuku i sa Krima, ili ce valjda da umarsira u Moskvu. A EU i Angli ga tapsu i hvale i jos mu salju zardjale avione!?! a ovaj se nazalost primio. Pri tome imamo slike iz Kijeva gde se topovi razmestaju onako usred naselja a videsmo da Putin jedva ceka da moze nesto da digne u vazduh a da je to vojni cilj ko onu zgradu u Krakovu gde je bio stab teritorijalaca. Ja se iskreno nadam da ruski generali barem ima nesto u glavi pa ce te topove po naseljima da napadnu dronovima, barem tih dronova kraceg dometa imaju dovoljno.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Pa nije jedina normalna stvar, imaju rukovodstvo koje treba da cuva njihove zivote, a ne da ih trosi. Sta je pogresno da se insistira ako nista na primirju? 

Ali dobro, ne slazemo se, a ja ovo sve govorim iz licnog iskustva i kako se to sve na kraju zavrsilo, opet pregovorima, i to ce na kraju i ovde desiti, tako da sto prije to bolje, i to ne samo za Ukrajinu, nego i za ostatak svijeta.

 

Nije nista lose insistirati na primirju, ali to znaci da Ukraina treba da preda veliki deo teritorije Putinu, mozda cak i celu Ukrajinu. 

Putin ima interes u Ukrajini od kog nece odustati, jer ne bi ni kretao u ovu akciju da je hteo pregovore a da od neceg odustane. Kada su mu ponudili pregovore on je proglasio delove Ukrajine kao autonomne. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

 

Ukrajinci su ti dosta slicniji nama, jednostavno mi i oni smo da kazemo narod koji se mnogo qurci u situaciji neposredne opasnosti, pa vidis sta prica Zelenski cim Kijev nije pao za par dana liku udario inat u glavu, pa da se Rusi povuku i sa Krima, ili ce valjda da umarsira u Moskvu. A EU i Angli ga tapsu i hvale i jos mu salju zardjale avione!?! a ovaj se nazalost primio. Pri tome imamo slike iz Kijeva gde se topovi razmestaju onako usred naselja a videsmo da Putin jedva ceka da moze nesto da digne u vazduh a da je to vojni cilj ko onu zgradu u Krakovu gde je bio stab teritorijalaca. Ja se iskreno nadam da ruski generali barem ima nesto u glavi pa ce te topove po naseljima da napadnu dronovima, barem tih dronova kraceg dometa imaju dovoljno.

to jeste, ja ih i blize dozivljavam nnego Ruse, ako vec pricamo o nekim bratskim narodima..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, L' Imperatore said:

Praviš se naivan po nepotrebnom. Pa CNN bi za Sadama reko da je white supremacist, nacista, bilošta, ako bi to bilo zadovoljilo njihovu javnost i donekle opravdalo napad. Ali pošto je ljude bolela ona stvar šta i kako je sa sadamovim režimom, morali su da izmisle nepostoječe kemijsko orožje.

Moja poenta je da uopšte nema veze tema oko koje oni vrte propagandu ako je cilj na kraju istu - bombe po glavama nedužnih ljudi.

 

Dakle ne mozes naci dokaz da su CNN i zapadni mediji propagandom demonizovali citavu naciju. Hvala lijepo. 

 

4 minutes ago, mmajstor said:

 

https://www.france24.com/en/20100129-what-tony-blair-has-said-wmd-iraq

 

https://www.google.com/amp/s/www.rollingstone.com/politics/politics-features/iraq-war-media-fail-matt-taibbi-812230/amp/

 

https://www.theguardian.com/world/2011/mar/29/barack-obama-us-speech-libya

 

Ima toga koliko hoces, ali da ove nama blize ne iznosimo radi mira u kuci.

 

Uglavnom svako laze na temu koja ce im najbolje proci kod ljudi kao opravdanje zasto napadaju suverenu drzavu. U sustini razlozi su manje vise isti, ili barem slicni jer niko jos nije zakucao na vrata SAD, VB kao sto je to slucaj sada onome ko vrsi agresiju. 

 

 

 

Ja se uvijek odusevim kako ti ama bas svaki put ne skontas napisano. Fakat svaka cast. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Harmonika said:

to jeste, ja ih i blize dozivljavam nnego Ruse, ako vec pricamo o nekim bratskim narodima..

 

Meni recimo smeta sto kod nas kada se pomene oslobodilacka Crvena armija smo tako nauceni da te to odmah asocira na Ruse, a bilo je tu i Ukrajinaca. Naravno tada su to sve bili Sovjeti, ali jbg vremena su se promenila pa je trebalo to korigovati u javnom mjenju nekako, a ne da prolazi narativ kako su nas Rusi oslobodili u WW2.

 

Pa u Jagodini recimo imas rusko groblje, iako to nije samo rusko groblje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harmonika said:

to jeste, ja ih i blize dozivljavam nnego Ruse, ako vec pricamo o nekim bratskim narodima..

 

Aha ono sto mi pojmimo ko Rusi su ustvari Ukrajinci npr ovde je dejstvovale armije ukrajinskog fronta cini mi se uros3 zna bolje dakle da kazemo Ukrajinci. I to je prava nesreca u ovoj srpskoj rusofilskoj lozani na lemanje Ukrajinca ne kontaju da Rusi ustvari lemaju narod koji oni znaju ko Ruse.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

Nije nista lose insistirati na primirju, ali to znaci da Ukraina treba da preda veliki deo teritorije Putinu, mozda cak i celu Ukrajinu. 

Putin ima interes u Ukrajini od kog nece odustati, jer ne bi ni kretao u ovu akciju da je hteo pregovore a da od neceg odustane. Kada su mu ponudili pregovore on je proglasio delove Ukrajine kao autonomne. 

 

Najvaznije je sacuvati zivote i materijalna dobra, a ni Putin nece da zivi 1000 godina. Po onome ko je sve i kako vodio Ukrajinu od prvog dana nezavisnosti, nisam optimista, nego samo kazem kako ce se to na kraju zavrsiti, jer ne moze drugacije, pa taj kraj da se ubrza.

Vjerovatno ce se zavrsiti sa nekim zamrznutim stanjem, kao sto je npr na Kipru vec skoro pola vijeka i onda sve zavisi opet od mudrosti lidera.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

Ja se uvijek odusevim kako ti ama bas svaki put ne skontas napisano. Fakat svaka cast. 

 

Razumeo sam ja vrlo dobro samo treba da razmislis o odgovoru. Dakle sve te 'razlike' koje ti nalazis su samo izgovori zbog cega ce neko da napadne neku drzavu. Ispada da je tebi gore ono sto je Putin izjavio u govoru nego sam akt napada da Ukrajinu. On je izjavio ono sto treba da bi dobio domacu podrsku za taj cin i isto su to uradili ovi ore njega.

Potpuno nebitno, bavi se onim sto je bitno a to je zakon jaceg - to te ne zabrinjava i uopste ti ne smeta? 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Najvaznije je sacuvati zivote i materijalna dobra, a ni Putin nece da zivi 1000 godina. Po onome ko je sve i kako vodio Ukrajinu od prvog dana nezavisnosti, nisam optimista, nego samo kazem kako ce se to na kraju zavrsiti, jer ne moze drugacije, pa taj kraj da se ubrza.

Vjerovatno ce se zavrsiti sa nekim zamrznutim stanjem, kao sto je npr na Kipru vec skoro pola vijeka i onda sve zavisi opet od mudrosti lidera.

 

Bas tako, pregovori nek prihvate sta wonna be Kuznjecov hoce ali uz uslov da su neutralni sto se tice NATO-a ali ne i EU, cak mogu i da nemaju vojsku npr. A onda protesti u EU da se Ukrajina primi po hitnom postupku i onda za deset godina omatoreli Putin gleda kako ga rulja rusi jer je Ukrajina primer razvoja i prosperiteta, naravno od ovog nema nista ali bio bi dobar plan, nece da daju idiotski Francuzi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Pa nije jedina normalna stvar, imaju rukovodstvo koje treba da cuva njihove zivote, a ne da ih trosi. Sta je pogresno da se insistira ako nista na primirju? 

Ali dobro, ne slazemo se, a ja ovo sve govorim iz licnog iskustva i kako se to sve na kraju zavrsilo, opet pregovorima, i to ce na kraju i ovde desiti, tako da sto prije to bolje, i to ne samo za Ukrajinu, nego i za ostatak svijeta.

 

Sa ovim se donekle slazem. Problem je da ni da niko nije poverovao da ce Rusi sad stvarno napasti. Ajde koliko nas je ovde na forumu mislio da ce biti 100% napada? Svaka zemlja na svetu ima dovoljno problema, jedva se pomalo izkolebljavamo od kovida, ide malo na bolje, znaci svi su zauzeti sa drugim stvarima. Ni sam Zelenski nije verovao da ce se desiti ovo, i Rusi su pricali da nece. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dzoneee said:

Iskreno ja nekako imam osecaj da se zapad plasi da ne dodje do zescih sukoba i i sukoba sa Rusijom, ali istovremeno nekih djavo ih tera na rat sa Rusima i kao da jedva cekaju da do njega dodje. Finci se napalili, Poljaci se napalili, Svedjani se napalili, Nemci, Francuzi i Amerikanci ne verujem a opet ako dodje do nekih sukoba rado ce uskociti. Kao da sa ovim ratom u Ukrajini ispipavaju puls Rusije i njihove vojske pre svega i pokusavaju da premere koliko je zaista opasna.

 

Naravno to nema nikakave veze sa ovim suludim napadom Rusije na teritoriji citave Ukrajine i napada i borbi koji ce tek nazalost slediti. Nikakvo opravdanje ne mogu da nadjem za Ruse za ovo, a i vecina ljudi realno ne moze i nece.

 

Ali zapad opasno ispipava situacija, nikad vise kao sada.

 

Problem je nastao što je zapadna javnost rezignirana ovim što Putin radi. Javno mnjenje se okrenulo iz onog nezainteresovanog u mnjenje koje želi reakciju. Ja mislim da su njihove vlade mislile da uz urednu pljuvačinu i snakcije ovo isprate ali javnost ih jednostavno tera da urade nešto sada dok se Ukrajinci bore.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

 

Aha ono sto mi pojmimo ko Rusi su ustvari Ukrajinci npr ovde je dejstvovale armije ukrajinskog fronta cini mi se uros3 zna bolje dakle da kazemo Ukrajinci, i onda su se matori cudili kad neko ode u samu Rusiju i vidi da kazemo dosta hladniji i drugaciji narod, jer za njih su Rusi ustvari Ukrajinci. I to je prava nesreca u ovoj nasoj lozani na Ruse dok lemaju Ukrajince ne kontamo da Rusi ustvari lemaju narod koji mi znamo ko Ruse.

U oslobađanju Beograda je učestvovao III Ukrajinski front Crvene armije pod komandom maršala Sovjetskog saveza Fjodorom Tolbuhinom, značajna većina boraca su bili ukrajinci to je istorija zabeležila. Pogotovo kad govorimo u streljačkim korpusima i 64. korpus i 75. korpus su bili mahom Ukrajinci.

Kad smo kod Putinove denacifikacije evo dobrog primera iz istorije:
Ukrajinci, borci III Ukrajinskog fronta 64. streljačkog korpusa marširaju na Terazijama posle oslobođenja Beograda.
CoIssWE.jpg
 

Edited by urosg3
dodata slika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MeanMachine said:

as tako, pregovori nek prihvate sta wonna be Kuznjecov hoce ali uz uslov da su neutralni sto se tice NATO-a ali ne i EU, cak mogu i da nemaju vojsku npr. A onda protesti u EU da se Ukrajina primi po hitnom postupku i onda za deset godina omatoreli Putin gleda kako ga rulja rusi jer je Ukrajina primer razvoja i prosperiteta, naravno od ovog nema nista ali bio bi dobar plan, nece da daju idiotski Francuzi.

 

Sve je to lepo u teoriji,samo što kada kažu "neutralnost" Rusi ne misle na neutralnost tipa Finska,već na neutralnost tipa Kazakhstan ...

Dakle Ruska sfera uticaja i njihovo aminovanje na sve spoljno i unutarpolitičke odluke Kijeva ....

 

7 minutes ago, Klotzen said:

Problem je nastao što je zapadna javnost rezignirana ovim što Putin radi. Javno mnjenje se okrenulo iz onog nezainteresovanog u mnjenje koje želi reakciju. Ja mislim da su njihove vlade mislile da uz urednu pljuvačinu i snakcije ovo isprate ali javnost ih jednostavno tera da urade nešto sada dok se Ukrajinci bore.

 

Nekako,kada bi isti ti političari pomenuli mogućnost opšte mobilizacije vojno sposobnog stanovništva i slanje na Dnjepar verujem da bi ih rezignacija brzo prošla kao i pritisak na političare ... 😄

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Amigo said:

 

Najvaznije je sacuvati zivote i materijalna dobra, a ni Putin nece da zivi 1000 godina. Po onome ko je sve i kako vodio Ukrajinu od prvog dana nezavisnosti, nisam optimista, nego samo kazem kako ce se to na kraju zavrsiti, jer ne moze drugacije, pa taj kraj da se ubrza.

Vjerovatno ce se zavrsiti sa nekim zamrznutim stanjem, kao sto je npr na Kipru vec skoro pola vijeka i onda sve zavisi opet od mudrosti lidera.

 

Pa nece putin 1000, ali sta ako jos pozivi 25 sto je realno. Predaja Ukrajine moze da bude i signal za dalju invaziju jer ko zna koliki su mu megalomanski ciljevi. Koliko vidim i ovde i iz vesti, niko bas nije siguran sta on to tacno hoce i gde je tu kraj. Rezultat ce na zalost biti los u svakom slucaju. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

 

Problem je nastao što je zapadna javnost rezignirana ovim što Putin radi. Javno mnjenje se okrenulo iz onog nezainteresovanog u mnjenje koje želi reakciju. Ja mislim da su njihove vlade mislile da uz urednu pljuvačinu i snakcije ovo isprate ali javnost ih jednostavno tera da urade nešto sada dok se Ukrajinci bore.

Pa jeste tako. Mislim glupo je poredjenje u smislu tezine naravno, ali ima neke slicnosti sa onim sto je Djokovicu uradjeno za AO. Pritisak javnosti, veliki pritisak i to je to.

 

Problem je samo sto njihove generacije danasnje uglavnom pojma nemaju kako je to biti u ratu, pogotovo americka koja nikada nije imala rat na svom tlu. To su neke stvari koje bi njih mnogo promenile da im se dogode. Ja se nadam da nece naravno, jer smatram da je izuzetno glupo ratovati u 21. veku. Nisam ni za to da se sada desi neka odmazda sta ti ja znam pa da se dodje do Rusije. Kada se ratuje uvek imas u vidu onog koji je na celu te zemlje i kao da samo protiv njega i njegove ekipe ratujes, a ljudi koji tu zive i koji sigurno bar 40% nisu nikada za rat ce stradati. To se uvek previdi pa posle se prave dokumentarne srceparajuce emisije zasto i kako, i da se to moglo izbesti. 

 

Mislim ja razumem zasto Amerika i zapad ne zele da Rusija i Kina budu njima konkurentni. Razumem sa druge strane i Ruse da ne zele NATO i Amerikance na nekoliko kilometara od svoje granice. Ono jasna je stvar potpuno. Ali mislim da rat bas nije nikada resenje na duge staze. Posle takvih sukoba dzabe ti svi ciljevi ispunjeni trebace ti mnogo godina oporavka, a kroz toliko vremena ko zna sta se jos moze dogoditi, namestiti, poklopiti. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, dzoneee said:

Iskreno ja nekako imam osecaj da se zapad plasi da ne dodje do zescih sukoba i i sukoba sa Rusijom, ali istovremeno nekih djavo ih tera na rat sa Rusima i kao da jedva cekaju da do njega dodje. Finci se napalili, Poljaci se napalili, Svedjani se napalili, Nemci, Francuzi i Amerikanci ne verujem a opet ako dodje do nekih sukoba rado ce uskociti. Kao da sa ovim ratom u Ukrajini ispipavaju puls Rusije i njihove vojske pre svega i pokusavaju da premere koliko je zaista opasna.

 

Naravno to nema nikakave veze sa ovim suludim napadom Rusije na teritoriji citave Ukrajine i napada i borbi koji ce tek nazalost slediti. Nikakvo opravdanje ne mogu da nadjem za Ruse za ovo, a i vecina ljudi realno ne moze i nece.

 

Ali zapad opasno ispipava situacija, nikad vise kao sada.

 

taj djavo ima ime i prezime - VLADIMIR PUTIN

Link to comment
Share on other sites

 

Pa vidiš da im je nestalo goriva do Harkova,jel znaš ti gde je Prag ... jedino ako neće auto-stopom ...

Daj Bože da si u pravu. Putin ovde ne sme da stane. Ako stane, gotov je, što bi bilo najbolje. Ako prođe, polako će da skupi snagu i iduće godine, eto njega.

Što se tiče informcija ovde u US, one su minimlne. Ko da se plaše da ne moraju da se umešaju, da ne padne prodaja.

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, MeanMachine said:

 

Aha ono sto mi pojmimo ko Rusi su ustvari Ukrajinci npr ovde je dejstvovale armije ukrajinskog fronta cini mi se uros3 zna bolje dakle da kazemo Ukrajinci, i onda su se matori cudili kad neko ode u samu Rusiju i vidi da kazemo dosta hladniji i drugaciji narod, jer za njih su Rusi ustvari Ukrajinci. I to je prava nesreca u ovoj nasoj lozani na Ruse dok lemaju Ukrajince ne kontamo da Rusi ustvari lemaju narod koji mi znamo ko Ruse.

 

.

 

Bez ljutnje, ali ovo je teska glupost...Ovo se provlaci po zapadnim medijima, provlace i polticari...

 

 

Ukrajinskih frontova nije bilo jedan, nego cetiri...Beloruski takodje...onda ispada da su se tamo samo ukrajinci borili...To je mesannje armija i frontova, svi ovi nabrojani nastali su iz drugih frontova centralnog, zapadnog itd...

 

Konkretno I Ukrajinski front je nastao u Voronezu prvobitno.

 

Da bi sve bilo jasnije, u sastavu I Ukrajinskog fronta bila je Lvovska divizija...Ona se tako zvala ne zato sto su njeni pripadnici bili iz zapadne Ukrajine, vec za herojstvo u oslobadjanju Lvova...a sama divizija je nastala u Vologdi, severo-istocno od Moskve, a kasnije ucestvovala u oslobadjanju Ausvica...

 

Nadam se da je malo jasnije postalo...

 

.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...