Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

27 minutes ago, Constantin said:

Nije džabe Žvalavi pričao o grašku i sardinama. Naravno da će i nas da potkače.

 

Zvalavi vlada na atmosferi straha. Dobro zna kako na Srbe (narocito aktuelne penzionere) deluju slike praznih rafova. Sad on ovako njima kaze - ja sam vas spasilac jer imamo svega, a u stvari im subliminalno porucuje - ej, bez mene lako mozete opet da cekate u redu za hleb i mleko.  Sta mislis, zasto je odmah prvog dana sukoba digao vojne avione da lete nad BG i Pancevom (mozda su jos negde, znam za ovde)? I zasto je npr. isla ona prica tokom najjacih udara korone da je kolima hitne pomoci naredjeno da voze kroz grad sa upaljenim sirenama, oa one poruke o "italijanskom scenariju"...? Covek vlada na dizanju paranoje, proverena stvar, a sad kad se ovo desava on pliva kao riba u vodi. Lako je manipulisati uplasenim masama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Šta se dešava, jesu li Rusi stigli do tamo?

Ne postavio sam twitt, ali nisam siguran da li sam ga ja izbrisao ili moderacija....pa ne znam da li smem da ga ponovo okačim. U komentarima kažu da je "termobaričko" oružje u pitanju...


evo, pa ako ne treba da bude ovde neka ga moderacija obriše i ne zameri..

Spoiler


 


 

 

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas je pocelo jako zestoko, ali se predvece prilicno smirilo nakon prihvatanja pregovora.

 

Glavne bitke su se vodile u predgradjima Kijeva i u Harkovu. Harkov je zestoko bombardovan celu noc a onda je usledio i juris na grad. Rusi su uspeli da se probiju u grad sa lakim vozilima. To je taktika da se probije prva linija, napravi pometnja u redovima branitelja i otvori prostor za ulazak oklopnih jedinica. Medjutim, sve je delovalo potpuno konfuzno, delovalo je da lutaju gradskim ulicama bez ikakvog cilja, dezorjentisanio i u vrlo malim grupama. Na momente je izgledalo kao da su se izgubili. Ukrajinci su jednu po jednu grupu unistavali, a zaista veliki broj Rusa se predao. Borba se onda prenela na obode grada. Neki gruzijski vojni strucnjaci koji bas detaljno prate i imaju informacije direktno sa terena su izneli pretpostavku da je do velikog sukoba doslo na obodu grada, a da su Rusi usli u grad povlaceci se posle poraza u tom sukobu. Gledajuci njihovo ponasanje u gradu zvuci logicno, ali nema dokaza za to. Prethodnih dana smo gledali unistene oklopne kolone na prilazu Harkovu, ali toga danas nije bilo i na snimcima van grada se vide unistena laka vozila. U svakom slucaju do sada najzeci napad na grad je odbijen. Ukrajinski vojnici na snimcima borbi deluju potpuno opusteno, mozda cak i previse, rutinski obavljaju radnje. Potpuno suprotno od ponasanja ruskih vojnika, sto me je prilicno iznenadilo. Ne znam koja jedinica brani grad, ali ostavili su dobar utisak na mene.

 

U Kijev su Rusi pokusali da udju sa severozapada, kroz predgradja Iprenj i Buca. Vodile su se zestoke borbe. Snimaka direktnih borbi prakticno i nema, ali snimci mesta boja su zastrasujuci. Rusi su tu pretrpeli teske gubitke. Ukrajinci su se hvalili da su tu unistili Cecene, ali unistena vozila imaju oznaku V sto znaci da se radi o VDVu a ne o Cecenima, sto je po meni jos veci uspeh za Ukrajince. Postoje snimci na kojima se vidi da pristizu jos neke grupe Cecena na taj front. 

 

Na ostalim frontovima uglavnom mirno, osim na Donbasu naravno. Napadi na Volnovahu i Mariupolj u donjeckoj oblasti su odbijeni. Medjutim u Luganskoj oblasti Ukrajinci su napustili Scastje i Stanicu Lugansku koje su nakon toga zauzeli separatisti. Napustili su i neka manja mesta u Luganskoj oblasti i skoncentrisali svoje trupe na potezu Severodonjeck-Rubeznoe. 

 

Herson je i dalje pod ukrajinskom kontrolom, ali su ga izgleda Rusi zaobisli, tj presli su Dnjepar severno od Hersona kod Kahovke.  

 

Na severnom frontu su pokusali da zaobidju Sumi i prodru dublje prema Poltavi, ali su obe kolone unistene.

 

I dalje mi je potpuno nejasan jugoistocni front. Rusi su usli u Bjerdansk i zauzeli grad bez otpora, ali nisu isli dalje ka Mariupolju.

 

Bajraktari su dejstvovali na severu u siroj okolini Kijeva, za sada postoje dva videa njihovog dejstva u tom reonu.

 

Ne oceujem zestoku noc osim na Donbasu gde snage DNR i Rusije pokusavaju da zauzmu Volnovahu i na taj nacin u potpunosti okruze Mariupolj. Ako bi krenuli i iz Bjerdanska mogli bi da ocekujemo i napad na sam grad. Jedna kolona se krece ka Zaporozju gde se priprema odbrana, ali ne verujem da ce napasti nocas. Mozda nesto bude u Kijevu. Ja ocekujem najmirniju noc od pocetka rata. 

  • Like 8
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

 

 

Glavne bitke su se vodile u predgradjima Kijeva i u Harkovu. Harkov je zestoko bombardovan celu noc a onda je usledio i juris na grad. Rusi su uspeli da se probiju u grad sa lakim vozilima. To je taktika da se probije prva linija, napravi pometnja u redovima branitelja i otvori prostor za ulazak oklopnih jedinica.

 

Koja je logika da se napada lakim vozilima da pravis postor za oklopne? Valjda vise ima smisla da se napadne tenkovima da otvoris prostor da mogu da ulete brza vozila koja sa sobom nose i pesadiju?

Link to comment
Share on other sites

Mapa se nije mnogo menjala. Jedina promena je napredovanje od Konotopa ka Kijevu i Čerkasiju. Ali nije jasno koje su linije bile na kraju dana jer je jedna od kolona prema Čerkasiju uništena. Postoji potvrda da su se borbe vodile kod Prilukija i imamo video uništete Ruske kolone kod Sribne (malo unazad od Prilukija). Gde su na kraju linije teško je reći kao i na pravcu Konotop-Kijev.

 

Na drugim mestima nije bilo većih napredovanja. Kod Harkova su bile teške borbe ali po svemu sudeći Ukrajinci i dalje drže grad. Kod Kijeva su Rusi pretpreli teške gubitke. Snimak je stravičan, radi se o dva snimka koji traju 3 minuta i prikazuju kolonu koja je veličine možda čak i dve čete. Meni potpuno nejasno kako je tako velika jedinica mogla da upadne u zasedu.

 

Ovo ostalo minimalni pomaci na nebitnim pravcima. Bar ono što sam ja pohvatao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

 

Glavne bitke su se vodile u predgradjima Kijeva i u Harkovu. Harkov je zestoko bombardovan celu noc a onda je usledio i juris na grad. Rusi su uspeli da se probiju u grad sa lakim vozilima. To je taktika da se probije prva linija, napravi pometnja u redovima branitelja i otvori prostor za ulazak oklopnih jedinica. Medjutim, sve je delovalo potpuno konfuzno, delovalo je da lutaju gradskim ulicama bez ikakvog cilja, dezorjentisanio i u vrlo malim grupama. Na momente je izgledalo kao da su se izgubili. Ukrajinci su jednu po jednu grupu unistavali, a zaista veliki broj Rusa se predao. Borba se onda prenela na obode grada. Neki gruzijski vojni strucnjaci koji bas detaljno prate i imaju informacije direktno sa terena su izneli pretpostavku da je do velikog sukoba doslo na obodu grada, a da su Rusi usli u grad povlaceci se posle poraza u tom sukobu. Gledajuci njihovo ponasanje u gradu zvuci logicno, ali nema dokaza za to. Prethodnih dana smo gledali unistene oklopne kolone na prilazu Harkovu, ali toga danas nije bilo i na snimcima van grada se vide unistena laka vozila.

Razmišljao sam o ovome večeras i jedino iole logično objašnjenje koje mi je palo na pamet je da je ono bila izvidnica koju je trebao da prati oklop i pješadija, ali su, nakon što je pripucalo, dotični mudro odlučili da ostanu na obodu grada. Jer ono sa nekoliko oklopnih kola ne može biti glavna grupa za zauzimanje grada veličine Beograda.

I da ponovim, ne vidim nijedno valjano objašnjenje ruskog insistiranja da odmah zauzmu Harkov. Za Kijev još i mogu da razumijem da je to glavni grad, tu su predsjednik i vlada, ajde recimo da misle da bi time demoralisali Ukrajince (mada to nije sigurno), ali ovo što rade je prosto traćenje života njihovih vojnika.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Sad i ja citam, to je oruzje za gradske borbe, vrlo nehumano, nema poente ako ovo jeste skladiste oruzja da se gadja time. Obicna raketa.

 

Iskander, prvo se vidi jedna manja eksplozija, a onda velika sekundarna od samog skladista. Ko zna sta je tu bilo.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AgroLaki said:

 

Koja je logika da se napada lakim vozilima da pravis postor za oklopne? Valjda vise ima smisla da se napadne tenkovima da otvoris prostor da mogu da ulete brza vozila koja sa sobom nose i pesadiju?

 

To je standardno, da kazem udzbenicki. Medjutim, ono sto se u modernom ratovanju sve cesce desava je da su tenkovi laka meta. Rusi su pokusali da udju u grad dva ili tri puta sa oklopnim kolonama, ali su bili unisteni. U takvim situacijama se uz odgovarajucu vazdusnu/artiljerijsku pripremu napada brzim lakim vozilima koja imaju za cilj da ulete u grad, razvuku odbranu, unusu pometnju medju branioce i poremete linije. Za njima onda krece oklopna kolona. Takvih uspesnih primera iz Sirije je bilo koliko hoces, plus oni tu dodaju i bombasa samoubicu. Napravi se rupa u odbrani koju iskoriste da udju u grad sa ostatkom vojske. 

U ovom slucaju, kao sto @Beonegro kaze proboj linija (koji je de facto bio uspesan) nije pratio oklop i pesadija u vecem broju (neke grupe lakih vozila je pratila pesadija i cisterne sa gorivom). Tome treba dodati da su se kretali preterano sporo, bez ikakvog cilja, potpuno dezorjentisani i rekao bih demoralisani. Sto je dalo mogucnost Ukrajincima da ih lako izoluju i jednu po jednu grupu uniste. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Cini se da ruska tehnologija nakon Sirije i Nagorno-Karabakha ni u Ukrajini nema odgovor na Bayraktare. Do sada imaju super ucinak. 

 

Tehnika ima problem sa necim novim, npr Iranci su Saudijske rafinerije napali (pokazna vezba vise nego napad jer dronovi nisu imali eksploziv) sa jos jednostavnim BPL of Bajraktara. A te rafinerije su imale zapadni pvo i bile su ozbiljno sticene jer bi bile prvi cilj Iranaca, bila je mislim i baterija Patriot sistema kod jedne rafinerije.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Klotzen said:

Mapa se nije mnogo menjala. Jedina promena je napredovanje od Konotopa ka Kijevu i Čerkasiju. Ali nije jasno koje su linije bile na kraju dana jer je jedna od kolona prema Čerkasiju uništena. Postoji potvrda da su se borbe vodile kod Prilukija i imamo video uništete Ruske kolone kod Sribne (malo unazad od Prilukija). Gde su na kraju linije teško je reći kao i na pravcu Konotop-Kijev.

 

Na drugim mestima nije bilo većih napredovanja. Kod Harkova su bile teške borbe ali po svemu sudeći Ukrajinci i dalje drže grad. Kod Kijeva su Rusi pretpreli teške gubitke. Snimak je stravičan, radi se o dva snimka koji traju 3 minuta i prikazuju kolonu koja je veličine možda čak i dve čete. Meni potpuno nejasno kako je tako velika jedinica mogla da upadne u zasedu.

 

Ovo ostalo minimalni pomaci na nebitnim pravcima. Bar ono što sam ja pohvatao.

 

I kod Prilukija i kod Sribne su unistene kolone. Jos jedna kolona je isla prema Nizinu, ali ne znam sta je bilo sa njom. 

 

Ruska taktika je u najmanju ruku cudna. Necu jos uvek da kazem losa, ali mislim da znam sta im je bilo u planu da izvedu. Medjutim, to bas i ne funkcionise na taj nacin. 

Link to comment
Share on other sites

Par stvari koje sam pročitao a na koje mislim da nije odgovoreno.

 

Neko je pitao šta su bojevi avioni. Verovatno loš prevod od warplanes. Mislim da se radi o MiG-29 avionima koje još uvek koristi par NATO zemalja gde bi ja rekao da će to biti Poljski migovi. Ali može i da bude čisto pritisak na Rusiju da Putin ne razmišlja da će da ga gledaju kako vodi rat nedeljama. Hrvati imaju modernizovane MiG 21 možda bi i to mogli da pošalju ali onda bi morali da daju nešto Hrvatima jer oni drugo nemaju dok im ne stignu rafali koje kupuju.

 

Tečni gas je skuplji od 10%-40% tako da to nije nešto neizdrživo. Zapad evrope ga koristi već decenijama i kao što vidimo privreda im je prilično konkurentna. Cena gasa ne igra tako veliku ulogu kod industrije to je više bitno kod grejanja u siromašnim zemljama. Problem je što za tečni gas treba posebna instalacija koju čak ni Nemci nemaju a o buraniji na Balkanu i srednjioj evropi da i ne pričam. Procene su da bi bez Ruskog gasa kriza u Evropi trajala od 3-5 godina dok se ti poslovi ne završe i dok izvoznici ne podginu kapacitete za veću proizvodnju. No ne bi došlo ni do kakvog kolapsa kakvom se Rusofili nadaju. Većina gasnih elektrana može da ide i na naftu, a mogu i da prolongiraju zatvaranje par nuklearki da se pokrije deficit dok se problem ne reši. Za grejanje bi morali da dele gas na ravne časti tu bi bila neophodna dobra organizacija na nivou evrope jer recimo mi i još par država nemamo nikakvu alternativu. Dosta toplana mogu da koriste i druga goriva tako da bi oni svi prešli na alternative. Ruska nafta bi se lako zamenila nekom drugom, Arapi bi jedva čekali da podignu proizvodnju i uzmu rusko tržište i osvete im se za onaj zadnji rat cenama kada je cena nafte pukla.

 

Izgleda da je Ukrajina dobila mnogo više oružja od zapada nego što je bilo po medijima. Takođe znamo da je počelo ponovo da pristiže. Treba imati na umu da SAD sigurno deli obaveštajne podatke sa UKR što znatno pomaže. Ovo uvođenje Barjaktara Rusi moraju da reše brzo jer Barjaktar rastura moral vojske ako to potraje par dana.

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...