Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

@sreta-steta

Zar autoloader nije uveden kako bi sa manje ljudi mogao da opaluzis vise tenkova? Sa 10 hiljada ljudi mozes da vozis 2500 tenkova ako imas punjaca, koji je brzi od masine, ali Rusi sa istim beojem ljudi mogu da teraju 3300 tenkova.

A sto se tice onih budzevina na tenkovima, secam se da sam u jednom dokumentarcu gledao kako su u WWII Rusi isto budzili neke resetke protiv panzerfausta, bez nekog uspeha, ali to je bilo daj sta das u datom momentu, pa je vrv i ovo isti pokusaj koji je neefikasan, pa ce u nekom momentu mozda naci neko resenje.

Link to comment
Share on other sites

Rusi izgledaju kao omatoreo i zaboravljen rok bend koji je posle X godina krenuo na turneju da se seti stare slave i eventualno pokupi neke novce, ali je kombiju na putu za Berlin pukla osovina u Ukrajini, a najveći fanovi iz Srbije nisu imali pare ni da da kupe ulaznice a mame im ne daju da dođu da poguraju kombi iz blata Ukrajine...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Nemojmo da smo glupi i da posmatramo stvari cno belo, niko nije nevin u ovoj priči, a ponajmanje Ukajinci. Nikako ne treba potcenjivti Putina koji trči maraton, a ne sprint, koji je šahista a ne igrač čoveče ne ljuti se. Kada Rusi ubace u drugu brzinu, sada kada je došla zima, pa kada krene divljanje cena...

 

 

samo jedan medli stvari koji sam se naslušao od nekoliko dosta bliskih ljudi u poslednjih dve nedelje

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

@sreta-steta

Zar autoloader nije uveden kako bi sa manje ljudi mogao da opaluzis vise tenkova? Sa 10 hiljada ljudi mozes da vozis 2500 tenkova ako imas punjaca, koji je brzi od masine, ali Rusi sa istim beojem ljudi mogu da teraju 3300 tenkova.

A sto se tice onih budzevina na tenkovima, secam se da sam u jednom dokumentarcu gledao kako su u WWII Rusi isto budzili neke resetke protiv panzerfausta, bez nekog uspeha, ali to je bilo daj sta das u datom momentu, pa je vrv i ovo isti pokusaj koji je neefikasan, pa ce u nekom momentu mozda naci neko resenje.

 

Nije uveden da bi imao manju posadu već da bi tenk bio što manji. Ljudi nemaju predstavu koliko su ti sovjetski tenkovi mali u odnosu na Nato tenkove. Npr ceo T72 malte stanlie u šasiju Leopard2 tenka i ostane jos prostora u istoj! Onaj švedski samohodni top tj lovac tenkova koji kupolu nema je tek nesto manji od T72.

 

Tročlana posada u kupoli zahteva prostor a posto su granate postale velike puniocu treba vise prostora plus vise mesta da se granate smeste npr videti koliko vise granata je imao Abrams dok je koristio 105mm top. Dakle kupola postaje ogromna a i teska da bi bila dobro zaštićena pa onda i šasija mora da bude velika pa je tenk velika meta a bogme i košta što se tiče materijala i potrošnje goriva.

 

Sovjeti su sa T62 shvatili da nešto radikalno moraju da menjaju jer je T62 bio uzasan što se tiče ergonomije solidno skučeniji od T55. Pa je bila jasno da naredni tenk koji ce imati jos deblji oklop i veći too nikako ne moze biti lagan ako bude imao punioca.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo jos jedan komentar pa da zavrsavamo ovo o tenkovima... Pre dosta godina sam se druzio sa deckom kome je deda bio dizajner antitenkovskih mina. Imao je i tada godina, setao se po kuci u bade mantilu, imao bilblioteku koja je mirisala na memlu, ali mu je um bio savrseno bistar. I mi smo tada bili klinci, igrali Panzer general i slicno, ja udjem jednom u razgovor sa njim o tim minama i kako rade. Meni je ta strast kojom je on objasnjavao napravu kojoj je cilj da pobije ljude i u to vreme bila neverovatna i pomalo strasna. Dakle kako bi mi klinci komentarisali ribe ili fudbal, e on tako objasnjava zasto mina okida par sekundi posto je aktivirana i kako da postigne maksimalnu efikasnost (drugim recima kako da pobije celu posadu). 

Sada mi zao sto nisam zapamtio ime, sigurno je neka legenda u tom poslu. 

Link to comment
Share on other sites

Čim oni koriste T-80 u Ukrajini to znači da oni nemaju dovoljno modernizovanih T-72 i T-90. Ne zaboravi da i Rusija i Ukrajina najverovatnije friziraju cifre vezane za brojno stanje njihovih vojski tako da je broj tenkova koji je zvaničan verovatno veći od realnog broja. Kod njih je još letos došlo do "daj šta daš". Čak vade T-62 iz naftalina i planiraju modernizaciju 800 komada. Po nekim neprovorenim informacijama vrlo malo je T-72b modela u naftalinu i najverovatnije više neće imati tih tenkova. moraće da vade T-72a model koji iz nekog razloga zaobilaze naširoko, čak su im i ovi T-62 bili preči od A modela.

 

Ruska proizvodnja po njima samima je na nivou od 250 komada a sada će morati sve da proizvode tako da je očekujem pad tog broja pa makar i povećavali broj radnih sati u tim fabrikama. Pitanje je koliko oni uopšte imaju inžinjera i radnika koji bi mogli da rade na tim novim radnim mestima, obrazovani ljudi beže iz Rusije jer njihovo znanje vredi mnogo više u inostranstvu.

 

Rusi moraju da požure jer troše novac iz rezervi. Ne mogu oni da razvijaju industriju godinama pa da tamo negde za 3-4 godine dostignu proizvodnju koja će im obezbediti pobedu. Do tada će bankrotirati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:
Nemojmo da smo glupi i da posmatramo stvari cno belo, niko nije nevin u ovoj priči, a ponajmanje Ukajinci. Nikako ne treba potcenjivti Putina koji trči maraton, a ne sprint, koji je šahista a ne igrač čoveče ne ljuti se. Kada Rusi ubace u drugu brzinu, sada kada je došla zima, pa kada krene divljanje cena...
 
 
samo jedan medli stvari koji sam se naslušao od nekoliko dosta bliskih ljudi u poslednjih dve nedelje

 

43aaw5.jpg

 

Edited by Eddard
  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

T72A je prvi T72 taj je imao Irak i 1991 je bio prilično mator tenk skoro 20god u službi. T72B je potpuno druga priča ko i noviji T80. 

 

Što se tice T62M oklop je u rangu T72A ali ne može da mu se montira teski reaktivni Kontakt 5 oklop pa T72A sa K5vie solidno bolje zaštićen ali pitanje u kom stanju su silni tenkovi koji su i ostali iz SSSR.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko t-72a oni imaju na stanju... sam tenk je debelo zastareo, neke stvari mogu da zamislim da unaprede (tipa lanser granata, antitenk rakete) ali neke stvari nemoguce - dodatni oklop, veza i motor. I mozda najvaznije: nema night vision, pa je tenk osudjen na vizuelno gadjanje. Tako da je T-72a mnogo laksa meta. 

Cela istorija je da su oni shvatili da imaju gomile T-72b, koji je upgradeovan na B3 verziju i poslednja iteracija T-90 (e sad ovde ne znam da li je on nastao redovno ili nakon napustanja T-14 kao MBT platforme, mozda @MeanMachine zna). 

 

Ali to jeste inace Ruska... ne znam da li bih rekao doktrina ili je to silom prilika jer zemlja postoji vec preko 100 godina u nekoj formi izolacije. Oni inace u upotrebu pustaju poluproizvod i onda ga unapredjuju tokom vremena. Kada pogledas T-72 izbliza, on izgleda nekako... sklepano. E to je situacija sa gomilom njihovih oruzja, koga ne mrzi ima gomila videa recimo o razvoju strateske avijacije kod SSSR-a. To sta oni puste da leti na pocetku je... pa sramotno. Ali situacija im je to nalagala: oduvek su u nekom zaostatku.  

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sreta-steta said:

Nemam ja nista protiv te procene samo sto recimo Britanija ili Francuska u totalu raspolazu sa manje od 400 tenkova. Tako da ovo sto on kaze je dajte nam oklopa kao sto ima 3 ili 4 sila NATOa da se bijemo sa Rusima.

Broj borbenih tenkova u svakoj državi članici NATO-a u 2022

USA - 6612

Turska - 3022

Grcka - 1243

Poljska - 863

Rumunija - 451

Bugarska - 410

Francuska - 406

Spanija - 327

Nemacka - 266

UK - 227

Italija - 200

a mogu valjda i jos neki da naprave ove godine.

Ako bi samo ovih prvih 10 clanica dale po 3% svojih tenkova to bi vec bilo 420 za Ukrajinu.

 

 

8 hours ago, sreta-steta said:

Koncept lakog i teskog tenka je napusten nedugo posle WW2, tada se pojavio MBT ili Main Battle Tank - jedno vozilo koje treba da pokrije sve namene. Nema vise teskih tenkova da obezbede firepower i lakih da obezbede mobilnost. Sada jedan isti tenk treba da pokrije sve role.

Ovi izgleda jos nisu napustili taj koncept.

Коњица реконфигурише проверену тактику за бојишта 21. века

...

„Можемо, ако треба, да организујемо директну ватру не само са Бредлијима, већ и са тенковима, и то ће нам дати више времена и маневарског простора, тако да комбиновани батаљони могу да крену напред и да заврше борбу“, додао је он.

...

Стратегија Хунтер-Киллер је дизајнирана да буде ефикасна против било којег броја претњи на различитим врстама терена.

...

 

Kremlj za brutalan udar na stambenu zgradu u Dnjepru optužio Ukrajinu

Dmitri Peskov, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina, tvrdi da ruske snage nisu gađale stambene zgrade u nedavnom golemom raketnom napadu na ukrajinske mete, koji je izveden u subotu.

Podsjetimo, u subotu je projektil pogodio stambenu zgradu u istočnom ukrajinskom gradu Dnjepru i ubio najmanje 35 osoba, među kojima ima i djece, a više od 80 ljudi je ranjeno. Smatra se da je još 35 ljudi pod ruševinama razorene zgrade. 

"Situacija u Dnjepru je rezultat djelovanja ukrajinske protuzračne obrane", rekao je danas Peskov, ne iznoseći dokaze za svoje tvrdnje.

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da su ostali u Rusiji ne bi morale da se koriste. Ali onda bi mozda kad tad morali da prestanu da kradu pa da se bave sobom i kod sebe razvijaju zemlju, ali oni to i neće, zar ne. E, zato vidim Japan i ostali normalni prave saveze i vise (desetina) puta povecavaju budžet za vojsku, u svrhe citiram "odbrane međunarodnog i ekonomskog poretka zasnovanog na pravilima" od takvih kao putler i njegove gliste iz dupeta. 

 

Napisao sam na temi o doktorima i filozofima da normalni ljudi od takvih koji bi da " ocrkvljavaju" i "brane tradicionalne vrednosti od zlog satanistickog građanskog drustva" imaju ozbiljnu i volju i želju i nameru da se brane bitkama koje za sada nisu oružane, mada ni takve nisu isključene, na svim nivoima, i eto, ljudi se slažu.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, freethrow said:

Nikako ne treba potcenjivti Putina koji trči maraton, a ne sprint, koji je šahista a ne igrač čoveče ne ljuti se.

Ja nisam u stanju sebi ni kroz sprdnju ni kroz godine proživljene pod lokalnim mini-putinom da dočaram koliko se on monumentalno zajebao. Preventivno je napao Ukrajinu da se NATO ne bi širio bliže Moskvi, samo što je NATO tada na čitavom ex-Varšavski pakt prostoru imao maksimum šačicu sposobnih brigada, a nakon ovoga sama Poljska će, kad za 3-4 godina zaključe ovaj ciklus naoružavanja, moći da ušeta do ispred Moskve praktično ako im se ćefne.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Beonegro said:

Ja nisam u stanju sebi ni kroz sprdnju ni kroz godine proživljene pod lokalnim mini-putinom da dočaram koliko se on monumentalno zajebao. Preventivno je napao Ukrajinu da se NATO ne bi širio bliže Moskvi, samo što je NATO tada na čitavom ex-Varšavski pakt prostoru imao maksimum šačicu sposobnih brigada, a nakon ovoga sama Poljska će, kad za 3-4 godina zaključe ovaj ciklus naoružavanja, moći da ušeta do ispred Moskve praktično ako im se ćefne.

 

Najgluplji vojno politicki potez za koji sam ja cuo. 

Srbi koji ga podrzavaju su se smorili nevidjeno sa ovom njegovom uzasnom procenom,

Podrzavaju ga po inerciji, mehanicki. Morali su da nacrtaju sebi znak nato-a

da bi izmestili svoje bulaznjenje.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa i to im je vrlo. Oni da su normalni celIvali bi i ruke i noge i druge organe da ih puste u NATO, umesto što su svi a naročito ovi koji pričaju te priče iz postova gore otišli korak dalje u ludilu i zlu, pa proglasili šovinizam za nacionalizam, kao da drugi i bez toga nije dovoljno odvratan. Ono, ko je u poslednje vreme cuo nekoga tu da kenja kako "voli svoju zemlju, narod wgaf" a da to nije zacinjeno pričama o zlim ovima i onima koji ne valjaju nista i slicno. To je šovinizam. Takvi i ne treba da prismrde ni NATO ni EU, osim eventualno kao poligon za vezbanje.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Ja nisam u stanju sebi ni kroz sprdnju ni kroz godine proživljene pod lokalnim mini-putinom da dočaram koliko se on monumentalno zajebao. Preventivno je napao Ukrajinu da se NATO ne bi širio bliže Moskvi, samo što je NATO tada na čitavom ex-Varšavski pakt prostoru imao maksimum šačicu sposobnih brigada, a nakon ovoga sama Poljska će, kad za 3-4 godina zaključe ovaj ciklus naoružavanja, moći da ušeta do ispred Moskve praktično ako im se ćefne.

 

Ja nisam ubedjen da se ovo i nece desiti, nekad.

 

Kod nas kod pojedinih "primeraka" mozes svasta da cujes o Hrvatima, Amerikancima, Albancima, muslimanima, znamo sve.

 

Ono sto od prosecnog Poljaka mozes da cujes o Rusima pobedjuje to sve zajedno. I to imam utisak da su u pitanju ne ovi sa dna kace sto bi nam rekao vrli preCednik nego apsolutno vecina stanovnistva. I to ne kao kod nas, gde je 90% ljudi znamo kakvo, ali opet je malo militantnih, kontam da je to moguce i prihvatljivo, milion Poljaka sutra krenulo na Moksvu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...