Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, Brian Setzer said:

Ako može objašnjenje (a i ne mora): kakve veze ima korišćenje mobilnih sa preciznošću pogotka projektila? Ja kapiram da Ukrajinci imaju vizuelno navođenje kad gađaju rusku pozadinu/živu silu.

Slike koje se objavljuju po drustvenim mrezama nose u sebi geotag tj. lokaciju i vreme kad je slika nastala.

Nakon toga, slanje GPS ili GLONASS navodjenog projektila na te koordinate je tehnicki jednostavan posao.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brian Setzer said:

Ako može objašnjenje (a i ne mora): kakve veze ima korišćenje mobilnih sa preciznošću pogotka projektila? Ja kapiram da Ukrajinci imaju vizuelno navođenje kad gađaju rusku pozadinu/živu silu.

Može da se na daljinu izmeri snaga signala u odredjenom opsegu spektra. Tokom dana uperiš direkcionu antenu prema sportskoj hali, zabeležiš nivo signala. Uperiš prema školi, isto uradiš. Ako je izmerena snaga veća od nivoa šuma, i ako je spektar onaj koji se koristi u mobilnoj telefoniji, to znači da u obe zgrade ima ljudi koji koriste mobilni. Ako je signal noću dosta jači u hali a nema ga u školi, u hali je vojska.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Tačnije nema veze sa preciznošću samih raketa nego samo sa tačnim lociranjem veće grupe ljudi. No ovo je sigurno bilo propraćeno i terenskim ili radom dronova/satelita jer signali su mogli biti i od civila.

 

Ovo mesto je 15km od fronta da li uopšte može da se uhvati signal mobilnih sa te daljine ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Zar nisu Rusi jos odavno zabranili vojnicima da koriste telefone i objavljuju stvari na drustvenim mrezama? Tamo se izgleda ne zna ko pije ko placa. 

Jesu zabranili, ovi nisu poštovali, uključivali su telefone da se jave porodicama za praznike. Očigledno među poginulima ima dobitnika Darvinove nagrade.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Zabranili su oni ali mozes da nadjes da se slikaju sa oruzjem uz geolokaciju cak i po Instagramu, da ne pricamo o Telegramu.

 

Ako to uradis, na tim teritorijama koje su okupirane bukvalno svako moze da nadje gde si za 5 minuta, nista ti ne treba, samo da si kompjuterski pismen.

 

A cak i ako iskljucis geolokaciju jedino sto ti treba za ta malo veca mesta je neko ko je ziveo tu i lako ce prepoznati gde su.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Zar nisu Rusi jos odavno zabranili vojnicima da koriste telefone i objavljuju stvari na drustvenim mrezama? Tamo se izgleda ne zna ko pije ko placa. 

To je boljka svih vojski sveta kada mobilisu rezerviste i svakojaki placenicki olos - mora da se objavi selfi na drustvenim mrezama.

Dovoljna je jedna takva budala u jedinici i odose svi u pm.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Zabranili su oni ali mozes da nadjes da se slikaju sa oruzjem uz geolokaciju cak i po Instagramu, da ne pricamo o Telegramu.

 

Ako to uradis, na tim teritorijama koje su okupirane bukvalno svako moze da nadje gde si za 5 minuta, nista ti ne treba, samo da si kompjuterski pismen.

 

A cak i ako iskljucis geolokaciju jedino sto ti treba za ta malo veca mesta je neko ko je ziveo tu i lako ce prepoznati gde su.

 

Jedan lep primer toga: (thread)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Dovoljna je jedna takva budala u jedinici i odose svi u pm.

Za jednoga neće da troše ni minobacačku granatu, a ne himars. Budalama je snaga u broju, ukrajinska vojska je reagovala kad su shvatili da su stotine SIM kartica aktivne na jednoj lokaciji, ili možda za početak na jednoj baznoj stanici.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Za jednoga neće da troše ni minobacačku granatu, a ne himars. Budalama je snaga u broju, ukrajinska vojska je reagovala kad su shvatili da su stotine SIM kartica aktivne na jednoj lokaciji, ili možda za početak na jednoj baznoj stanici.

 

Tacno, samo sto ovde nikad niko i nije sam.

 

Ovi koje dovoze pred front su na vrlo ogranicenom prostoru i kontrolisu ih kako ne bi bezali, tako da jeste dovoljna jedna budala do koje dodjes na bilo koji nacin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Tačnije nema veze sa preciznošću samih raketa nego samo sa tačnim lociranjem veće grupe ljudi. No ovo je sigurno bilo propraćeno i terenskim ili radom dronova/satelita jer signali su mogli biti i od civila.

 

Ovo mesto je 15km od fronta da li uopšte može da se uhvati signal mobilnih sa te daljine ?

Ne može sa zemlje, ali ako postaviš spravku na dron…

 

Alternativa je da malo hakuješ operativni sistem i aplikaciju koja kontroliše bazne stanice. Pristupiš statistici mobilne telefonije koju generiše bazna stanica na svakih pola sata. To bi ti reklo koji od 3 sektora ima koliki saobraćaj u koliko sati. To ti ne bi dalo tačnu lokaciju gde je vojska, ali ako izmedju 22h i 22:30h jedan od tri sektora ima 5x veći promet nego druga dva, taj sektor, i svi objekti u njemu, je interesantan. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Makron šalje lake tenkove (neki kažu lovac na tenkove) AMX 10 rc :

 

1200px-AMX-10-RC.JPG

 

Ne zna se broj, Francuzi ih imaju 250 i trenutno su u procesu penzionisanja u korist modernijeg Jaguara. Verovatno će broj biti onoliki koliko ih penzionišu. Po nekim planovima proizvodnje trebalo bi da je proizvedeno oko 60 Jaguara tako da će Ukrajina verovatno dobiti par desetina AMX u prvoj turi. Uz to dobiće i rezervne delove i obuku. Ovo je prvi put da neki zapadni tenk ide Ukrajincima. Ovo ujedno znači da je Makron konačno napustio svoju suludu ideju da se pravi neki kompromis sa Putinom i da mu se nešto da zarad mira. Pametna odluka jer se Putinu više ništa ne može verovati.

 

Samo vozilo neće doneti neku veliku promenu ali će ojačati Ukrajince i verovatno uticati i na druge zapadne zemlje da isporuče tenkove. Tu se najviše misli na SAD i Nemačku koje imaju dosta starijih tenkova koje bi mogli da isporuče.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nasta ovo lici, dole ko oklopno vozilo, gore topcanja? Ovo je ok ako ti vidis tenk prvo, ali ako te tenk prvi vidi, bice ko glineni golubovi. Ako Rusi stvarno proizvode dan noc nove tenkove, treba poslati Ukrajini sta god da ima od tenkova u Evropi. Da nece Nemci da se brane od invazije letecih Holandjana ili Francuzi od Belgijanaca?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

Nasta ovo lici, dole ko oklopno vozilo, gore topcanja? Ovo je ok ako ti vidis tenk prvo, ali ako te tenk prvi vidi, bice ko glineni golubovi. 

 

Bukvalno je to, izviđačko vozilo sa mogućnošću da udari i bježi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci dosli pred samu Kreminu, ocekuje se bitka u narednim nedeljama. Kremina i Svatove su i dalje kljucna mesta za rusku odbranu Luganska. Ako ih Ukrajinci probiju tu, sledi potpuni kolaps fronta i moguce vracanje na liniju pre rata.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ukrajinci imaju inače neke grupe sastavljene od džipova i drugih bržih vozila kojima prodiru u dubinu i tu iskrcavaju pešadiju koja onda udara u bok ruskih jedinica. Kontam da bi mogli i sa takvim grupama da idu da im podignu vatrenu moć. Mislim da neće ići u tenkovske jedinice nego će ih rasporediti u mehanizovane jedinice da služe kao interventni vodovi kada Rusi krenu u napade sa tenkovima i oklopnim vozilima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Ukrajinci imaju inače neke grupe sastavljene od džipova i drugih bržih vozila kojima prodiru u dubinu i tu iskrcavaju pešadiju koja onda udara u bok ruskih jedinica. Kontam da bi mogli i sa takvim grupama da idu da im podignu vatrenu moć. Mislim da neće ići u tenkovske jedinice nego će ih rasporediti u mehanizovane jedinice da služe kao interventni vodovi kada Rusi krenu u napade sa tenkovima i oklopnim vozilima.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_War

 

😉 

Link to comment
Share on other sites

Nije baš arapski stil. Kačio sam ja video, koriste tranportere točkaše i oklopljene džipove. U tom videu prelaze preko neke njive svo vreme pucajući u pravcu sela koje zaobilaze. Onda u nekom šumarku iskrcavaju pešadiju i vraćaju se. Na to sam mislio da bi mogli da posluže u takvim akcijama kao dodatna vatrena podrška a pošto su brzi mogu i da idu sa njima u grupi.

 

Edit : Nađoh video :

 

 

 

Na ove grupe sam mislio. Što se tiče "Tojota" video sam da kače teške mitraljeze na njih i koriste ih protiv dronova tako da dobijaju i ovde sve veću ulogu 🙂

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dzoni_m said:

 


Odakle ova informacija?

 

 

 

Pricaju Rusi svasta, realnost ih demantuje.

 

Na primer, nabavljaju jos par stotina dronova od Irana, imaju sve manje krstarecih raketa, pa cak i artiljerijskih raketa.

 

Trenutno ispaljuju oko tri puta manje raketa nego pre 5-6 meseci. Sve su iscrpeli oko Bahmuta i Ukrajinci su ih ponovo vratili na stare pozicije.

 

Procena je da samo kod Bahmuta od pocetka te operacije okruzivanja koja je propala bar 10 puta poginulo preko 10 hiljada Rusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

2 hours ago, Dzoni_m said:

 


Odakle ova informacija?


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Jbg ja sam mislio da sam to procitao ovde, posto slabo sta citam na drugim mestima, mozda malo portale i Tviter ako uleti neka vest.

Uglavnom u glavi mi je da sam procitao pre 3-4 dana da Rusi proizvode T90 i jos neke verzije T72 (doduse i T90 je valjda derivat T72), i da pokusavaju da ih sakupe sto je vise moguce za predstojecu ofanzivu na prolece. 

Doduse i ja sam napisao AKO, posto ne treba im mnogo verovati, ne znam da li uopste imaju i delova da naprave jedan novi tenk od nule.

 

Inace, jel zna neko sta je bilo sa onim T62 tenkovima sto su isli vozovima za Ukrajinu? Jel su korisceni u borbi, koriste se, istroseni?

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...