Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

As the leaders of several ex-Soviet nations met at the Czarist-era Konstantin Palace in St. Petersburg,

President Alexander Lukashenko of Belarus presented Putin with a gift certificate for a tractor.

 

Trebace mu. 🤣

 

Turkey refused to sell bulletproof vests and winter uniforms to Russia

Russia tried to order 200,000 bulletproof vests and 500,000 sets of winter clothes through third countries, but was refused by Turkey.

 

Druga armija na svetu. 🤣

 

Interestingly, RU State TV now claiming it will take “two months” to get recently mobilized to the front lines in Ukraine.

Great. But will they be able to do anything? No friggin’ way. RU may be able to train the basics of soldiering in 2 months. But….

Nekoliko razloga zasto su Rusi izgubili ovaj rat:

Spoiler

-You can’t “train” combined arms warfare, especially for large formations, in 2 months

-You can’t “teach” Generals, Colonels and new Sergeants the tenets of leadership in 2 months

-You can’t “fix” a supply system that has been plagued with corruption for years in 2 months.

-You can’t “coordinate” tankers, infantry, arty, intel, engineers, air forces & others for battlefield operations in 2 months

-you can’t “counter distrust” soldiers have in RU govt in 2 months

-after 60,000 dead soldiers, you can’t reverse the loss felt by RU mothers & wives

-you can’t issue equipment, uniforms, ammo, food, supplies, spare parts, that aren’t there (sanctions do work) in 2 months

-you can’t/won’t offer advice to a President who doesn’t listen (and who kills those who offer contrarian recommendations) in 2 months.

But suffice to say, any RU State TV commentator or pundit who are saying things will be better - in the winter!

- in just 2 months needs to remember just one thing: You can’t change culture in 2 months.

Doing that takes years, even decades. Putin will keep losing.

 

 

Bice interesantno videti rusku pricu o ugrozenosti, kada ih Ukrajinci izbace sa svojih teritorija i - stanu.
Koliko dugo ce moci da odrze narativ o "napadu na Rusiju" ? 🤔

 

Edited by Dragan
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Dragan said:

As the leaders of several ex-Soviet nations met at the Czarist-era Konstantin Palace in St. Petersburg,

President Alexander Lukashenko of Belarus presented Putin with a gift certificate for a tractor.

 

Trebace mu. 🤣

 

Turkey refused to sell bulletproof vests and winter uniforms to Russia

Russia tried to order 200,000 bulletproof vests and 500,000 sets of winter clothes through third countries, but was refused by Turkey.

 

Druga armija na svetu. 🤣

 

Budale. Bacaju pare na uniforme umesto da svakom daju po flašu votke da ih greje. A mogu da iskoriste i parfeme, kolonjske vode i tako to. Bitno je da ima alkohola. Em jeftino, em se može lako ukrasti, em oprobano :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AgroLaki said:

 

Meni deluje da nas od nuklearnog rata u narednoj godini cuva samo tanka linija ruskih oficira koji nece izvesti naredjenja ludaka. 

Ako se stavimo u poziciju Vladimira Vladimirovicha (by Vucic) i posmatramo iz njegove aure najjaceg lika na svetu, koju je brizljivo gradio 20 godina brutalnim vojnim intervencijama i komadanjem drugih drzava, covek je za 7 meseci morao da otkaze juris na Kijev, izgubio je najjaci ratni brod, a teritorije koje je skupo osvojao metar po metar mesecima, izgubio je za 3 nedelje. 

Ja mislim da je on posle svega ovoga vema spreman da baci jednu/vise nuklearki, pa kud puklo da puklo, jer on kao verovatno jako sujetna osoba, ne moze da trpi da ga je prehebao drugi patuljak, koji je pre ovoga bio samo zabavljac. 

 

Shodno tome, verujem da i medju vojskom ima dosta oficira koji nisu bili za ovaj rat i da ih ima medju ljudima koji su u komandnom lancu za aktiviranje projektila. 

Ma jadan ne bio to ti je picka od covjeka. Rokno bi on AB , ali ne zna sta ce poslije. Nije zabebancija.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

Pamte Ukrajinci Ilovaisk

 

 

 

 

 

 

Interesantno kako ne pamte ovi sto znaju da je Krim "oduvek bio ruski i to je bila greska Hruscova" i ovi sto pricaju kako Azov nacisti ubijaju Ruse 8 godina pa sta ce Putin jadan mora da brani svoje, a za Ilovaisk niko ne zna nekim cudom, iako je ono sto se tamo desilo vrlo dobro dokumentovano.

 

Za razliku od fantomskih nacistickih zlocina, kalemljenja onoga sto se desilo u Odesi posle Majdana i tako dalje i tako blize.

Edited by McLeod
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je Krimski most delimično uništen. Čini mi se da je druga traka cela mada je pitanja u kakvom je stanju konstrukcija. Navodno je eksplodirao neki kamion a od te eksplozije se zapalio voz pored njega. Videćemo da li je i pružni deo oštećen.

 

FeheCxuXkAEvucX?format=jpg&name=medium

 

i naravno malo trolovanja :

 

FehrQKPXwAATed1?format=jpg&name=large

 

 

Edit : Momenat eksplozije :

 

 

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja čak razmišljam da je ta diverzantska grupa i voz otela i zaustavila ga na tom mestu da pojačaju eksploziju. Realno važnije je uništiti železnički deo mosta jer on ima veći potencijal logistički gledano. Voz je tu sigurno stojao, a nema logike da stoji na sred mosta, zato mi to pada na pamet. Da je bio u pokretu zaustavio bi se par stotina metara dalje od mesta eksplozije.

Link to comment
Share on other sites

Kamion ide u pravcu Kerca. Drumski most je sa spoljne strane, zeleznicki je prema kopnu. Raketa otpada kao mogucnost, jedino da je ispaljena sa mora sto je vrlo mala verovatnoca. Po svemu prikazanom desila se jedna eksplozija koja je potpuno unistila jednu traku mosta (autoput, znaci dupla traka) a drugu tesko ostetila, plus zapalila voz sa gorivom na zeleznickom mostu koji ide pored drumskog mosta, ali je vislji od njega. 

Eksplozija je ogromna a stepen ostecenja jako velik. Zbog toga bih iskljucio i dron kao mogucnost, ne postoje dronovi koji imaju toliko veliku nosivost da mogu da naprave ovoliku stetu.

Kamion bomba je teoretski moguca. Ali i da je bio pun eksploziva (sto bi bio ogroman propust ruskih sluzbi, prakticno nezamisliv) tesko da moze da napravi bas toliko veliko ostecenje. U prilog kamionu bombi ne ide ni cinjenica da se most urusio na dva mesta. 

Jedino sto je izvesno je da je most jako lose napravljen kada je bas toliko ostecen od jedne eksplozije.

 

Bas intresantna stvar, trenutno mi ne pada na pamet nista sto bi moglo ovo da uradi. 

20 minutes ago, MeanMachine said:

Meni deluje da je kamion detoniran na drumskom mostu kad je voz sa gorivom prolazio sto i objasnjava urusavanje te trake drumskog mosta.

 

Voz definitivno stoji. Sto je jos jedan nonsens u celoj prici.

2 minutes ago, Klotzen said:

Ja čak razmišljam da je ta diverzantska grupa i voz otela i zaustavila ga na tom mestu da pojačaju eksploziju. Realno važnije je uništiti železnički deo mosta jer on ima veći potencijal logistički gledano. Voz je tu sigurno stojao, a nema logike da stoji na sred mosta, zato mi to pada na pamet. Da je bio u pokretu zaustavio bi se par stotina metara dalje od mesta eksplozije.

 

Voz ne moze da pojaca eksploziju na taj nacin da unisti drumski most u ovom slucaju. Ne deluje mi verovatno ova mogucnost koju spominjis.

 

Ranije je bilo snimaka na kojima se vidi da vozovi stoje na tom mostu. Totalno nelogicna stvar. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Voz je trebao da izazove dugotrajni požar koji bi oslabio konstrukciju železničkog mosta, o tome sam ja razmišljao. Mislim da nafta i ne može da eksplodira. Doduše mi ne znamo šta je u tom vozu ovo je moje nagađanje pošto u izveštajima stoji nafta no pretpostavljam da i oni nagađaju. Ako je gorivo unutra onda je mogao cilj da bude pojačanje eksplozije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo je zvanična verzija: Nacionalni antiteroristički komitet objavio je da je na mostu eksplodirao kamion i zapalio 7 cisterni voza, da su se urušila 2 raspona automobilskog mosta i da nema poginulih. Takođe su saopštili da luk nad mostom nije oštećen.

 

Putin je poslao ministre i naredio istragu, a Peskov rekao da zasad nema nikakvih prognoza o roku obnove. Najavljeno je da će danas biti uspostavljen trajektni saobraćaj.

 

RT, pozivajući se na bezbednosne strukture, navodi da postoji mosni skener ST-6035 koji skenira kamione pre ulaska na most između ostalog i na eksplozive (navodno detektuje drogu, eksploziv i hemikalije čak 60 dana nakon poslednjeg kontakta sa njima) i da se istražuje zašto je kamion promakao. Očigledno su dosta bušni kad su pustili tako natovaren kamion na most.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, erwin said:

Inače, kruže slike mostovske konstrukcije ST-6035 koja navodno skenira kamione pre ulaska na most između ostalog i na eksplozive, očigledno su dosta bušni kad su pustili tako natovaren kamion na most.

 

Ili je prosto neko uzeo pare a taj sistem nije ni ugradjen? Ili koristi stranu tehnologiju pa zbog sankcija ne mogu da ga odrzavaju? Npr kod Rusa je cesta fora "mi smo napravili xyz" a ustvari ispadne da je samo konstrukcija i npr softver ruski a ostalo zapadna tehnologija npr senzori.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Kamion ide u pravcu Kerca. Drumski most je sa spoljne strane, zeleznicki je prema kopnu. Raketa otpada kao mogucnost, jedino da je ispaljena sa mora sto je vrlo mala verovatnoca. Po svemu prikazanom desila se jedna eksplozija koja je potpuno unistila jednu traku mosta (autoput, znaci dupla traka) a drugu tesko ostetila, plus zapalila voz sa gorivom na zeleznickom mostu koji ide pored drumskog mosta, ali je vislji od njega. 

 

 

Ovo je greska. Zapravo je obrnuto. Zeleznicki most je prema moru, dok je drumski prema kopnu. Sto znaci da raketu ne treba iskljuciti kao mogucnost. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, erwin said:

Ovo je zvanična verzija: Nacionalni antiteroristički komitet objavio je da je na mostu eksplodirao kamion i zapalio 7 cisterni voza, da su se urušila 2 raspona automobilskog mosta i da nema poginulih. Takođe su saopštili da luk nad mostom nije oštećen.

 

 

Sto bi znacilo da je vozac kamiona ziv i da mogu da ga ispitaju i tacno utvrde o cemu se radi. Naravno da je ova kao i sve druge njihove price potpuna nebuloza.

 

Meni cela prica o kamionu bombi deluje potpuno neverovatno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totalno cudna situacija, ima snimak provere kamiona, a neki pisu da moze biti automobil. Raketa opet moze da bude ali nekako mi ne deluje da je, npr videli smo koliko je HIMARSa ispaljeno na antonovski most pa se traka nije urusila. Cak i da je npr Harpun opet nije to daleko veca kolicina eksploziva. 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ne mora uopšte biti da je kamion eksplodirao. Ja ne vidim zašto svi isključuju da je postavljen dinamit ili nešto slično ispod mosta. Ako pogledate video sa leve strane se vidi da je eksplozija doprla i ispod mosta a da je kamion na mostu eksplodirao eksplozija ne bi mogla da ode tamo. Možda je eksploziv postavljen ispod mosta i aktiviran u trenutku kada je voz tu parkiran. Ako je tačno da Rusi praktikuju da tu parkiraju vozove to onda i Ukrajinci znaju.

 

Ako je ipak kamion eksplodirao to bi onda bilo bolje da su uradili tamo kod lukova jer bu ti šteta bila veća i praktično bi zatvorili azovsko more dok traje rekonstrukcija.

 

Takođe sada pomišljam da bi ovo mogao da bude i fin uvod u novu ofanzivu. priča se o ofanzivi u pravcu Melitopolja a pre izvesnog vremena se pominjao i napad u pravcu Marijupolja. Pad Marijupolja bi bio ogroman šamar za Rusiju.

 

Spominju se i pomorski dronovi. Pre par nedelja se jedan nasukao negde na Krimu, spominjali smo ga i mi ovde. Treba videti koliko je ovo daleko od obale i da li je mogao neko sa obale da urpavlja tim dronom.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Klotzen said:

Ne mora uopšte biti da je kamion eksplodirao. Ja ne vidim zašto svi isključuju da je postavljen dinamit ili nešto slično ispod mosta.

 

:classic_biggrin:

Svaka opcija je moguca, a siguran sam da Ukrajinci nece objaviti detalje, zasto bi.

spacer.png

Just now, Clash said:

Nazalost odgovor Rusije ce verovatno biti razaranje civilne strukture u dubini Ukrajine sa civilnim zrtvama.

Sto do sada inace nisu radili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJORDJE said:

 

 

Sto do sada inace nisu radili.

Ne kazem da nisu, ali putevi, mostovi, energetika u zapadnom delu Ukrajine funkcionise redovno i nije toliko gadjana, to je cinjenica.
Posto vojno tesko mogu da odgovore nesto mislim da ce ovo biti mete jer su manje zasticene od meta u podrucju intenzivnih ratnih desavanja.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...