Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 hours ago, AgroLaki said:

Saltam kanale, zastao minut na Hepiju, nemate vi pojma ovde, Ukrajinci su poslali rezerve i trpe ogromne gubitke kod Harkova, nakon ovog pokusaja ofanzive sledi potop njihove vojske. Kapetan Dragan zvezda veceri u studiju. 

 

Tesko da televizije mogu da nadmase ono sto putleroljupci dele po vocapovima i vajberima...

PUTLER viber_image_2022-08-30_23-08-34-419.jpg

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

Saltam kanale, zastao minut na Hepiju, nemate vi pojma ovde, Ukrajinci su poslali rezerve i trpe ogromne gubitke kod Harkova, nakon ovog pokusaja ofanzive sledi potop njihove vojske. Kapetan Dragan zvezda veceri u studiju. 

 

To je prica koju sad vrte putinofili i razni njihovi kanali na drustvenim mrezama, non stop o ogromnim gubicima Ukrajinaca. A da kojim slucajem Rusi imaju ogromne gubitke a postizu ovakve uspehe to problem ne bi bio iako Ukrajina za sad ima daleko vecu rezervu nego Rusi. Jednostavno umesto da priznaju da su Ukrajinci odlicno odradili akciju i Ruse zatekli spustenih gaca oni drobe o ogromnim gubicima?!? Na kraju krajeva Ukrajinci brane svoju zemlju pa logicno da ce lakse srljati u smrt, gubici sigurni nisu uopste naivni ipak su oni u ofanzivi ali verovatno znatno manji nego kod Hersona jer tu je bas bila klanica posto nigde nije proboj postignut pa da krene ozbiljna bezanija ko kod Harkova.

 

Sto se tice nekakvog unistenja ukrajinske vojske kod Harkova sto je jos jedna prica koju non stop plasiraju u fazonu pametan Gerasimov pustio ih pa ce da ih zatvori u kotao, nema od toga nista barem ja mislim, ovo sto Rusi sad dovlace je da zaustavi ofanziva tj da zadrze nekakav mostroban na toj teritoriji fronta. 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

To je prica koju sad vrte putinofili i razni njihovi kanali na drustvenim mrezama, non stop o ogromnim gubicima Ukrajinaca. A da kojim slucajem Rusi imaju ogromne gubitke a postizu ovakve uspehe to problem ne bi bio iako Ukrajina za sad ima daleko vecu rezervu nego Rusi. Jednostavno umesto da priznaju da su Ukrajinci odlicno odradili akciju i Ruse zatekli spustenih gaca oni drobe o ogromnim gubicima?!? Na kraju krajeva Ukrajinci brane svoju zemlju pa logicno da ce lakse srljati u smrt, gubici sigurni nisu uopste naivni ipak su oni u ofanzivi ali verovatno znatno manji nego kod Hersona jer tu je bas bila klanica posto nigde nije proboj postignut pa da krene ozbiljna bezanija ko kod Harkova.

 

Sto se tice nekakvog unistenja ukrajinske vojske kod Harkova sto je jos jedna prica koju non stop plasiraju u fazonu pametan Gerasimov pustio ih pa ce da ih zatvori u kotao, nema od toga nista barem ja mislim, ovo sto Rusi sad dovlace je da zaustavi ofanziva tj da zadrze nekakav mostroban na toj teritoriji fronta. 

Narvno da nema nista, pao je Kupjansk i Liman...Izjum okruzen. Putinofili su najgluplja vrsta ljud u Srbiji...u liniji sa sns biracem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi tvrde da su drugi most u Kupjansku uništili Ukrajinci. Ako je to tačno znači da nemaju nameru da osvajaju ceo grad nego samo zapadni deo. Na nekim kanalima se već priča da su Ukrajinci krenuli uz Oskolsku reku na sever prema Dvorični što ima smisla jer je taj put odličan i mogao bi Rusima da posluži kao polazna tačka za neku kontru. Ukoliko bi Ukrajinci uzeli Dvorični mislim da bi onemogućili bilo kakva ozbiljnija dejstva sa zapadne strane Oskolske reke jer su ostali putevi isuviše mršavi da bi mogli da podržavaju veći broj trupa.

 

Dole na pravcu prema Izjumu nema novosti od sinoć. 

 

O otvaranju nove ofanzive, na Liman, se sve više piše. Juče je objavljen i jedan video kako Ukrajinci prelaze most kod Slavjanska prema Limanu no to bi mogao biti i stari video jer mi se čini da je taj most oštećen kada su se Ukrajinci povlačili. Na tom snimku je prohodan. Uglavnom liveuamap je na tom sektoru izmenio mapu i po njima Ukrajinci su napredovali nekih 5km i oslobodili Stari Karavan.

 

Evo par videa kako se dočekuju osloboioci posle par meseci pod ruskom okupacijom :

 

 

 

 

Ukrajinskoj vojsci ne treba nikakav drugi motivator od videa kao što su ova dva.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Dragan said:

Don`t panic !

Ili so bi rekao tovarish Staljin

 

 

Au sto je ovo dobro gledati ih ko popisane. Ti ruski medijski govnari najgora vrsta licimura, mnogi imaju imovinu na zapadu, deca im na zapadu a seru non stop obicnim Rusima o zapadu, doduse takvi su i nasi putinofili ko ona babuskara iz Sputnika, hvalospevi o Rusiji a cerka joj zivi u Parizu 😄

 

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Narvno da nema nista, pao je Kupjansk i Liman...Izjum okruzen. Putinofili su najgluplja vrsta ljud u Srbiji...u liniji sa sns biracem.

 

Samo cepaj, jer ovo je sansa da se rat sto pre zavrsi sto je pre svega potrebno Ukrajini ali i Evropi (energija je blesavo skupa) a i Rusiji mozda obicnom Rusu dodje iz bulje u glavu kakva budala mu je na vlasti. A onda na red dolaze i njegove podguzne muve imamo mi jednu 😉

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, AgroLaki said:

 

Zasto su toliko zapeli da nastave sa planom gasenja nuklearki cak i u ovoj situaciji? Ili su tvrdoglavi i neocekivano ''glupi'', ili misle da ce privreda i gradjanstvo nekako izdrzati?

Sa jedne strane su ideološki/religijski razlozi, priprema za Dolazak, ali samo što to treba svi da plate (za razliku, npr., od toga kada privatno lice poput Elona Maska radi na svojoj viziji rizikujući samo svoje pare (i ko još hoće da se pridruži), pa ako propadne propao je, a ako potrefi svi će biti na dobitku). Sa druge strane su razlozi moći i novca, jer zelene "tehnologije" uglavnom zahtevaju subvencionisanje, preusmeravanje resursa od svih građana ka izabranim pojedincima, te moći ka političarima - a mali broj velikih dobitnika se lakše politički organizuje i deluje nego veliki broj malih gubitnika. Reč "tehnologija" sam stavio pod navodnicima, jer je tehnologija nešto što najefikasnije pretvara neku materiju niže vrednosti u materiju više vrednosti, a zelena tehnologija to nije, jer postoji nešto što bi te iste resurse (struju, čelik, vodu, radne sate, benzin...) moglo da pretvori u nešto JOŠ veće vrednosti - zato oni (dakle ovi resursi) moraju silom (kroz subvencije) biti oduzeti od svih ostalih svrha i date "zelenom"...

 

 

------------------------------------------------------

Ali da se vratim na rat, drugo sam hteo da primetim. U prethodnom postu sam malo pisao u slaboj ruskoj logistici koja se raspada kada nema pruge do prve linije da se tamo DOVLAČI oprema. Međutim, to važi i u suprotnom smeru, kada se POVLAČI oprema. Drugim rečima, ukoliko će ukrajinska ofanziva biti konsekventna po ishod ovog rata, očekivao bih dosta vesti o tome kako je, npr na zapadnoj obali Dnjepra,zaplenjeno dosta ruske opreme,možda napunjene artiljerije, cevi koje se još puše itd - što bi zapravo moglo biti od materijalnog značaja jer je to oprema koju Ukrajinci mogu odmah da nastave da koriste, bez obuke. Tako da mislim da je to nešto na šta vredi obratiti pažnju u narednom periodu...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Možda nekom bude interesantno, pogotovo onima koji ovo prate više sa vojnog, manje sa političkog aspekta.

 

Poređenje ruske i ukrajinske armije od strane američkog generala koji je komandovao u Evropi.

Malo je duži tekst na linku:

 

https://www.thebulwark.com/i-commanded-u-s-army-europe-heres-what-i-saw-in-the-russian-and-ukrainian-armies/?amp 

 

Quote

I Commanded U.S. Army Europe. Here’s What I Saw in the Russian and Ukrainian Armies.

...

Over the course of nearly four decades, I spent a lot of time either engaging or working with the two armies now engaged in a bitter struggle in Ukraine. I met their leaders, observed their maneuvers, and watched their development closely either up close or through reading intelligence reports. Strangely, one memory that stands out had more to do with trumpets and rim-shots than tanks and rifles

...

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Henry Chinaski said:

Ruske snage se povukle iz Izjuma i Limana, potvrđuju i ruski mediji.

Za ove upućenije, koji dio frona će najvjerojatnije Ukrajinci sad napadati posto se ruska vojska dobrano raspala ?!

 

Na tom Izjumskom sektoru bi mogli da idu do linije te pruge koja ide od Izjuma do Siverska, dalje od toga je upitno u kakvom stanju će biti ruski položaji i putevi na novosvojenim teritorijama. Ukrajinci su sada daleko i preko 50km od svojih logističkih cenatara i mislim da će im tu trebati sada vremena da malo poprave logističku infrastrukturu za daljnje napredovanje. NAravno ovo važi ako Rusi mogu da drže linije, ako je nastupio neki veći kolaps onda Ukrajinci mogu da idu dok im ne nesatane benzina.

 

Ovaj sektor kod Limana mi se ne čini perspektivan dalje od samog gradića. dosta težak teren i dosta praznog prostora koji nema neki značaj.

 

Od Siverska do Donjecka ne verujem da će Ukrajinci išta raditi osim manjih akcija ako im se negde ukaže šansa. OStaje samo Herson-Krivi Rih tu je ofanziva nastavljena ali više kao pritisak na Rusku logistiku a ne kao tu kod Izjuma da se zauzima prostor.

 

Ima kod  Velike Novosilke jedna ruska izbočina koja već dosta dugo postoji, možda tu neka manja ofanziva da se izravna front. Neko dublje napredovanje na tom sektoru od Donjecka od Zaporižija bi bilo rizično jer bi onda bili između dve vatre i tu bi moralo da se angažuje 10-tak brigada što mislim da Ukrajinci ne mogu odvojiti u ovom trenutku.

 

Naravno sve ovo što pišem je sa prepostavkom da se kod Rusa nije desio neki veći raspad u šta mi je teško da poverujem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devil In My Pants said:

💥:cigar:

 

Vidim nije bilo ni borbi vec beste noge usracu vas. U sustini sasvim logicno se desilo, mnogi su podcenili mogucnosti Ukrajinaca i ja da budem iskren ali su ljudi odradili odlican posao plus su rekao bih precenili Ruse posto su imali dosta rezervi misleci da front nece lako puci kad su videli da je pukao sve ubacili u ofanzivu i Rusi nisu mogli da se opasulje. Btw Ivasov je ovo predvideo, totalni blam ruske vojske, zna matori stvarno stanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...