Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

 
Koliko sam ja čitao on nije modernizovan. Pre godinu dana je urađena opravka i održavanje. Pretpostavljam da nije bilo novca za to pošto je Maršal Ustinov modernizovan pre 7 godina i ima moderno naoružanje. Doduše možda se pokazalo kao loš upgrade pa su odustali. Trenutno modernizuju Kirov klasu videćemo šta će biti od toga kada završe.
Bejaše jutros neki penzioner na Happy...kaže da je "Moskva" reparirana i produžen joj je vek. Osvrnuo se i na srčani udar Šojgua, a da je ovo veliki udarac i za sveukupni moral ruske vojske. Kaže, znali su da imaju Neptune, da im je domet za precizno dejstvo 100 km, a oni su krstarili na 60 km...kao što reče neko "kurcobolja"....i da, posada od preko 500 ljudi....upitno je šta se desilo s njima i ako ruska strana kaže da su svi evakuisani i da je prilikom šlepanja potonuo...
Fino, da "zapamtim" ovu mapu...a čekaj, ovo plavo "Red alert" samo uzbune ili ima i dejstava avijacije?
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, zoran59 said:

Danas (ovih dana), prijavio sam se (poslao emailove) na adrese vise humanitarnih organizacija.

Ne znam kako to ide sa logistikom, kako se sredjuju izbeglicke vize ili pasosi. To neka sredjuju mladji profesionalci.

A ja nisam bogat, ispod nekog proseka necega sam, ali rekao sam da imam mesta za max. troje. Muski/zenski, Rusi/Ukrajinci... ne pitam. Naglasio sam da prihvatam starije - nad decom se mnogi sazaljuju i vise ljudi ce im pomoci, ja hocu da pomognem manjini.

Rekoh, moze godinu-dve-tri, a onda neka se oni snadju ovde ili neka im pomogne drzava. Bicu i ja prestar, a imam i svoje obaveze.

 

Ja sam spreman da udomim do tri Ukrajinke, 20-25 godina. Ako treba i zenu cu da izbacim iz kuce zarad viseg cilja.

 

 

 

(ajde de, nemoj da ste tako namrgodjeni, treba i malo da se nasalimo)

  • Ha-ha 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

jel moguce da su ovaj brod pogodili Turci, ili je UA vojsku makar navodio NATO iz Turske?

 

Zašto iz Turske kad je brod pogođen nadomak Rumunije?

 

Inače čisto sumnjam da je tehnički NATO mogao da navodi ukrajinsku raketu, ili je sve bilo ukrajinsko, ili je sve bilo NATO, a imajući u vidu da su Ukrajinci sami napravili protivoklopni sistem Stuhna P koji se ispostavlja fantastično sposoban, sasvim kredibilno djeluje da naprave i precizno protiv-brodsko oruđe.

 

Ono što meni i dalje ne ide u glavu je da je toliki brod potopljen po cijeni jedne ili dvije rakete. Toliki brod mora da ima radare, senzore, sistem upravljanja vatrom i oružje za samoodbranu da se izbavi sa bar desetak takvih prijetnji istovremeno. Jednostavno nema logike da gradiš brod od više stotina miliona dolara koji protivnik može da skine za 200 ili 500k.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Inače čisto sumnjam da je tehnički NATO mogao da navodi ukrajinsku raketu, ili je sve bilo ukrajinsko, ili je sve bilo NATO, a imajući u vidu da su Ukrajinci sami napravili protivoklopni sistem Stuhna P koji se ispostavlja fantastično sposoban, sasvim kredibilno djeluje da naprave i precizno protiv-brodsko oruđe.

nemam ja pojima o tim vojnim stvarima, cisto pokusavam da razmisljam logicno u ovim danima kad logike vise nema.

inace mislim da je NATO na odredjen i neposredan nacin vrlo umesan u ceo ovaj sukob, a Turska mi deluje kao najozbiljnija NATO clanica na ovom potezu koja je vec imala otvoreni sukob sa Rusijom (koji srecom nije eskalirao) jos onomad kad su im oborili onog suhoja koji je povredio vazdusni prostor Turske dok su se izivljavali nad Sirijom.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sto se Rusi uzbudjuju zbog pozara na brodu, koji je prouzrocio kuvar dok je pekao palacinke ?

U medjuvremenu na ruskoj TV, par kreativnih predloga - "napad na brod je apsolutni povod za rat", "bombardujte Kijev"...

(interesantno je kako su skoro uvek penzioneri, za razliku od mladih, zestoko za totalnu specijalnu operaciju.

 

 

Uostalom, sve je to deo plana da se protivnik zavara, a brod ce oni obnoviti i uciniti jos vecim i ubojitijim.

Specijalna operacija ide po planu.

 

https://www.dw.com/en/russian-gas-boost-fuels-moscows-china-pivot/a-60393843

 

Europe's 541 bcm of annual gas consumption is more than China's 331 bcm...

The pipeline was launched in late 2019 and is expected to supply China with up to 38 bcm of gas a year once it reaches full capacity in 2025. ...

The cost of Russian investments in two gas field developments in eastern Siberia and the pipeline to northeast China is estimated at $55 billion ($48 billion). There was no offer of Chinese loans, but a guarantee to purchase up to 38 bcm per year of gas under an agreed pricing formula.

Almost as an afterthought, Russia only later made upstream opportunities available for Chinese investment, with Rosneft offering a stake in its east Siberian field Vankor in 2016. But Chinese companies declined the offer in what some saw as a slap in the face and harbinger of tough price talks ahead. ...

The new pipeline would be able to transfer up to 50 bcm more Russian gas through Mongolia to China annually. It would deliver gas straight to China's northeastern regions, which are the most densely populated, but it would not be operational until 2030. ...

 

Sve te pare ce da im odu na vojsku i policiju, koja ce morati da drzi narod pod kontrolom, kada se privreda i tehnologija vrate u devedesete.

PS

Kakva je to uopste drzava, kada svi drugi hoce da pobegnu od nje, cak i vlastiti gradjani ?

 

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

Ono što meni i dalje ne ide u glavu je da je toliki brod potopljen po cijeni jedne ili dvije rakete. Toliki brod mora da ima radare, senzore, sistem upravljanja vatrom i oružje za samoodbranu da se izbavi sa bar desetak takvih prijetnji istovremeno. Jednostavno nema logike da gradiš brod od više stotina miliona dolara koji protivnik može da skine za 200 ili 500k.

 

Čisto sumljam da je ispaljeno samo dva neptuna pa jedan lanser ima četiri rakete a baterija moze imati do šest lansera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Zašto iz Turske kad je brod pogođen nadomak Rumunije?
 
Inače čisto sumnjam da je tehnički NATO mogao da navodi ukrajinsku raketu, ili je sve bilo ukrajinsko, ili je sve bilo NATO, a imajući u vidu da su Ukrajinci sami napravili protivoklopni sistem Stuhna P koji se ispostavlja fantastično sposoban, sasvim kredibilno djeluje da naprave i precizno protiv-brodsko oruđe.
 
Ono što meni i dalje ne ide u glavu je da je toliki brod potopljen po cijeni jedne ili dvije rakete. Toliki brod mora da ima radare, senzore, sistem upravljanja vatrom i oružje za samoodbranu da se izbavi sa bar desetak takvih prijetnji istovremeno. Jednostavno nema logike da gradiš brod od više stotina miliona dolara koji protivnik može da skine za 200 ili 500k.

Citao sam negde da su Bajraktarima odvlacili pvo i onda im roknuli rakete.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Dragan said:

...

 

Sa druge strane Ukrajina, nakon rata, ce biti prestizni projekat Zapada.

Cak i da neke pare odu u vetar zbog korupcije, Ukrajina ce se za vreme dok Rusija "propada" obnoviti i uci u EU (pre Srbije).

Sada je vazno samo, da ih Ukrajinci sto pre proteraju iz svoje drzave.

Zivi bili pa videli.

 

 

Hot take, sto bi rekli mladi. Hajde da stavimo ovo u vremensku kapsulu, pa da otvorimo za 10 godina. Ne kazem ni da hoce ni da nece, ali kao sto sam vec napisao, plasim se da jednom kad se topovi ohlade spasti zainteresovanost javnog mjenja zapada za Ukrajinu, a kriza koja ide nece ostaviti mnogo kesa za novi Marsalov plan za Ukrajinu. Plus ako dobar deo izbeglih lica, koji su produktivno i mobilno stanovnistvo ostane u EU zemljama, bice jos teze Ukrajincima. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Inače pre jedno mesec dana je čini mi se Liška Manjina tvrdio da je sever Marijupola osvojen od strane Rusa a kao što vidimo tek ovih dana Rusi počeli da tvrde da su osvojili Ilyich Fabriku. Dakle liveuamap je tu bio tačan za razliku od gomile drugih koji su to "ofarbali" još pre 2-3 nedelje.

Link to comment
Share on other sites

Ono kad maskota foruma pokusa da te predstavi kao pajaca 🤡
 

16 hours ago, MeanMachine said:

Dakle ne treba se odmah radovati kako je Putin gotov, a lik ne planira da skoro ode u penziju sto je horor. Jos ako je tacno da je Sojgu malte ne kaput sad je potpuno jasno ko je Putin barem za one koji nisu to hteli da vide ranije.

 

E sad za Putina se moze svasta reci ali ga odlikuje takozvana stabilikratija, zato sumljam da je on tek onako uleteo u rat a da nisu uzeli u obzir i ozbiljne zapadne sankcije.

 

Ovo je meni najobesrabrujuca stvar, Putinove godine i izostanak nade o njegovom silasku s vlasti se ne vidi ni na horizontu. Opet, kad se osvrnemo na blisku proslost, videli bi da Rusi imaju tendenciju da biraju jos gore ljude pri svakoj promeni vlasti.

 

Ta stabilokratija koja je odlikovala RU poslednje dve decenije mi deluje na klimavim nogama, jer nije da su ranije imali ovakve potrese u zemlji, ekonomske pre svega...

 

...ali da, slazem se. Odbijam da poverujem da neko nije napravio proracune i procene reprekusivnih mera od strane zap. Evrope, ma makar na listu salvete u restoranu.

 

 

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Ne znam u drugim zemljama, ali  Svajcarskoj vec par nedelja Ukrajina nije uopste medju glavnim vestima. Ovo potapanje ruskog broda je bukvalno vratilo rat na naslovne strane. A i u razgovorima se retko kad pomene. U pocetku se samo o tome pricalo. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Takodje oko pristupa Ukrajine EU, lakse ce im biti postati clan NATOa, ali za EU, bez jakog nemackog kancelara, uvek ce isplivati neka Holandija ili Danska da silje djoku nad sirotinjom kako im nisu usaglasene norme za setvu uljane repice, tako da nista, probajte za 5 godina, pa se cujemo, da izmislimo kako su vam krivi krastavci previse...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da EU krece u reorganizaciju sledece ili 2024. godine. Ili ce potpuno da promeni formu ili je nece biti. I mislim da ce ulazak biti politicki, tako treba biti spreman. Uopste nije nemoguce da u nekoj formi vezu i Ukrajinu i nas region, ako ne davanje punopravnog clanstva, onda u nekoj formi "vazalnog" entiteta.

 

Francuska i Nemacka ce preuzeti takvu ulogu da ce za sve da se pitaju, nevezano za nas, jer imamo situaciju u Madjarskoj i Poljskoj koje je vidjeno kao stetno soliranje, tako da te price oko ispunjavanja forme i nekih takvih standarda se 100% stavljaju ad acta. Verovatno i do kraja ove godine, to imamo i kod nas u najavama izmedju redova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moze neko da odbija da poveruje sta se desava u Ukrajni, ali to je vec stvar proste inteligencije. Beric Dejan koji je na ratistu i potvrdjeni rusofil koji bi dao dupe za Rusije, a ne glavu je sam rekao da su Rusi mislili da ce umarsirati u Ukrajnu kao oslobodioci. Nisu ocekivali ovoliku mrznju pre svega od obicnih gradjana, sto znaci da kepec nije imao dobre savetnike i da njih ceka Sibir ili neki cajic u sledecim mesecima.

 

Ukrajni je moral na 101% cak citam kako balkanci srboidnog porekla pisu kako im je vec muka od Zelenskog, pazi on se sad kao folira, a drzvu mu napala jedn od top5 najjacih sila na svetu. Covek daje svoj maksimum i naspram izbotksiranog ima harizmu i energiju da ukrajnski narod vodi do konacne pobede.

 

EU je nesto najbolje na svetu,tj treblo bi biti da se proba da se sve svede u jednu tkz drzavu koj bi imala zajednicku vojsku, ekonomiju itd..Zakleti neprijatelji EU u tkz hladnom ratu su Rusija,Kina i USA koje ne bi sigurno volele to da vide i to tim redom. Ukrajna ce biti velelepan projekat EU, verujem da ce EU drugacije gledati na samu EU u bliskoj buducnosti i da ce ubrzati ulazak ostalih zemlja u istu.

 

Rusofilstvo je trenutno najjace u Madjarskoj i Srbiji, sa tim da ce Srbij biti sredjena,

posle Orban ma koliko para primao od hobita nece moci vise da se drzi kao neki ovde ''neutralan''.

 

Srbiji put napretka kao clanici EU i NATO pakta samo stoji bolest pod nazivom rusofilija.

Mali, li ne tako nebitan dodatak

 

 

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kronostime said:

Sto se ne preselis u Ukrajinu kada ti se sve svidja u njoj?

Svi bi brani listu, al` kad im pomenes konkretno ucesce u ratu:

 

111jiwC.gif

:default_coffee:

 
Spoiler

 

Ruski kaspin mora  biti kaput...ovo ko brani je poprilicno nemoralan i bezobrazan. Ima Ukrajna dovoljno vojnika, samo im treba poslati dovoljno oruzja!! 

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, MeanMachine said:

 

?

 

Djordje lako je naci podatke o max kapacitiet tih sibirskih gasovoda. Ukupno ta dva imaju veci kapacitet nego s.tok 1 i 2. Naravno za sad je izvoz solidno manji nego u EU ali Kini gasa sve vise treba zato i toliki kapacitieti gasovoda ne bi Kinezi finansirali gasovode sa npr 10 puta vise kapaciteta nego što će im trebati.

 

Koji je to drugi sibirski gasovod?

Niti Rusija moze da evropski gas prebaci do Kine, niti Evropa moze da taj gas zameni necim drugim u doglednoj buducnosti. Za 5-6 godina mozemo o tome ponovo da razgovaramo.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...