Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 hours ago, Kooineeperk said:

  

 

Zasto ovako otvoreno lazes? Ili bas bas ne pratis desavanja...  

 

Evo ja koji ne pratim toliko, a znam jednog bivseg nacelnika generalstaba koji je jasno i nedvosmisleno osudio agresiju kao i jednog takodje bivseg koji je dao izjavu, cisto vojno-strucnu, bez da staje na bilo ciju stranu (barem ono sto sam ja procitao). 

 

Takodje, i aktuelni nacelnik je uvestvovao u onom sastanku kad se Srbija zvanicno izjasnila. 

 

Ovo je bas uvjerljivo. Ti znas jednog koji je osudio agresiju, i jos jednog koji je neutralan, ali je njihovo ime tajna, kao i te nedvosmislene izjave... I to je nesto - dvojica anonimnih od koliko desetina generala...

 

Ovo ovdje su najostrije rijeci bilo kojeg visokog oficira (bivseg nacelnika generalstaba) za 25 dana agresije na Ukrajinu:

 

Vojno rešavanje ukrajinske krize neprihvatljivo je zbog patnji civilnog stanovništva i zato što predstavlja narušavanje teritorijalnog integriteta države članice UN. Srbija je prošla kroz takvo traumatično iskustvo 1999. godine i 2008. godine kada smo se suprostavili sili kojom nam je otimano Kosovo. To nam daje moralni osnov da i danas, kao i tada, stojimo uspravno i zalažemo se za poštovanje međunarodnog prava, a ne prava jačeg u međunarodnim odnosima... 

 

Kao da Miss Louisiana kaze da zeli mir u svijetu... Dobro, mozda je i to bolje od ovakvih odgovora:

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

 

Opet taj populista koji daje dozivotnu garanciju na confirmation bias.

 

Da se zna:

  1. Finska i Svedska nisu odbile ulazak u NATO, niti ih NATO vuce za rukav da udju. Drugim recima, nemaju sta da odbiju - vrata su im odavno sirom otvorena. Ako zele. Obe zemlje rade i dalje ono sto su radile vec 20 godina – ucestvuju u zajednickim vezbama sa NATO-m i njihova odbrambena doktrina je prilagodjena bliskoj saradnji sa NATO-m. Finska je vec toliko prilagodjena da bi, ako zeli, mogla u roku od 24h da postane punopravna clanica. Istina, u poslednje vreme se interna diskusija o ulasku u NATO sasvim ocekivano, aktualizovala u obe zemlje. Isto tako ocekivano, obe zemlje su se izjasnile da u ovom trenutku nemaju nameru da udju u NATO iz sasvim ociglednih razloga izbegavanja dizanja tenzija. Dokle vise to proglasavanje suverenih drzava za nekakvu nedonoscad, nesposobnu da donose svoje odluke?
  2. Kaze, ”Zapad je tu [uvoz nafte iz Rusije] suzrdrzan i nastavlja de facto finansirati Rusiju.” i salje oruzje Ukrajini. A da li je kritikovao Zapad / Evropu kad je prodavala oruzje Rusiji i nakon ruske aneksije Krima i to sve do nedavno? O tome se, na primer, moze vise procitati ovde ili ovdeZasto cherry picking? Zbog potrebe agende? Sta to govori o licemerju i kredibilitetu govornika? 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hit grupe Clash „London Calling“ dobio verziju „Kyiv Calling“

 

Snimljen nedaleko od linije fronta, tekst poziva ostatak sveta da podrži odbranu zemlje od ruskih osvajača, ali i da prenesu, kako Gardijan navodi, poruku otpora i podizanja morala.

 

„Kijev poziva ceo svet… Izađite iz neutralnosti, dečaci i devojke“, pevaju tri člana „Betona“ u novoj verziji starog, planetarnog hita.

Trojica članova te, kako sebe nazivaju, „pank-hardkor“ grupe, čine arhitekta, ortoped i biznismen.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Hit grupe Clash „London Calling“ dobio verziju „Kyiv Calling“

 

Snimljen nedaleko od linije fronta, tekst poziva ostatak sveta da podrži odbranu zemlje od ruskih osvajača, ali i da prenesu, kako Gardijan navodi, poruku otpora i podizanja morala.

 

„Kijev poziva ceo svet… Izađite iz neutralnosti, dečaci i devojke“, pevaju tri člana „Betona“ u novoj verziji starog, planetarnog hita.

Trojica članova te, kako sebe nazivaju, „pank-hardkor“ grupe, čine arhitekta, ortoped i biznismen.

 

 

 

Ode video u ilegalu! Stigoh da odslusam par puta. Sad ne mogu da slusam Clash-verziju a da se ne prebacim na Kijev. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ters said:

Ovo je bas uvjerljivo. Ti znas jednog koji je osudio agresiju, i jos jednog koji je neutralan, ali je njihovo ime tajna, kao i te nedvosmislene izjave... I to je nesto - dvojica anonimnih od koliko desetina generala...

 

Nemam ja tebe sta da uveravam kad vidim koji je tvoj cilj. Moje je samo da upozorim druge ovde da bez pardona ovde lazes. 

A to si ovim citatom koji si naveo i sam dokazao. Ocigledno da ti nisu potrebna ni imena, ni linkovi... 

 

Inace, Srbija je imala cini mi se 3-4 nacelnika generalstaba (dakle najvise pozicionirane licnosti) od kad je samostalna. I ti ljudi se uglavnom ne bave medijima i nisu u njima, osim u ono vreme kada smo i mi imali ratna dejstva (pocetkom i krajem 90ih). A kamoli ovi ispod njih - tek oni sto nemaju veze sa medijima i sto ih niko nista i ne pita. Inace, istini za volju, osim Ponosa kojeg si citirao, video sam jos i izjavu Dikovica (koji je jedan od tih bivsih nacelnika generalstaba) kao i par strucnih komentara nekih penzionisanih generala (zaboravio sam im prezimena, mogao bih da izguglam, a mozes i ti, ako zelis). 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kooineeperk said:

Nemam ja tebe sta da uveravam kad vidim koji je tvoj cilj. Moje je samo da upozorim druge ovde da bez pardona ovde lazes. 

A to si ovim citatom koji si naveo i sam dokazao. Ocigledno da ti nisu potrebna ni imena, ni linkovi... 

 

Inace, Srbija je imala cini mi se 3-4 nacelnika generalstaba (dakle najvise pozicionirane licnosti) od kad je samostalna. I ti ljudi se uglavnom ne bave medijima i nisu u njima, osim u ono vreme kada smo i mi imali ratna dejstva (pocetkom i krajem 90ih). A kamoli ovi ispod njih - tek oni sto nemaju veze sa medijima i sto ih niko nista i ne pita. Inace, istini za volju, osim Ponosa kojeg si citirao, video sam jos i izjavu Dikovica (koji je jedan od tih bivsih nacelnika generalstaba) kao i par strucnih komentara nekih penzionisanih generala (zaboravio sam im prezimena, mogao bih da izguglam, a mozes i ti, ako zelis). 

 

Naravno da me ne trebas niti mozes uvjeravati. Ljudi sa generalskim cinovima ne silaze sa televizija sa nacionalnom frekvencijom i definitivno su orudje u ruskim rukama - Delic, Stupar, evo danas imas Mitra Kovaca sa istom pricom...  O pukovnicima kao Sljivancanin da ne pricam. I slicna je situacija i sa hrvatskim generalima poteklim iz JNA.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

  

9 hours ago, Pletilja said:

1. " Nije mala, nije mala..." stoput ratovala.....izgradila svoje drzave blagostanja na temelju ropskog rada i pljacke svih kontinenata do kojih je mogla da dopliva i ako vec hoce da uteruje svoje vrednosti drugima, red je da delic toga i  podeli sa unesrecenima. 

Odgovoriću malo na ovu činjenicama neopterećenu tvrdnju, potpuno svestan da ovo nema veze sa temom, pa moderacija neka briše ako misi da je previše. Ali ovakvo tvrđenje, izvorno marksističko, i jeste smišljeno u cilju borbe protiv zapadnih vrednosti i opravdavanja raznih zločina i zločinaca širom sveta, čak u sovjetskoj propagandi ima i ime, pa je potpuno očekivano da se ponavlja i na temi o Putaljevom zločinu nad Ukrajinom, pa je to možda podjednako dobra kao i svaka druga tema da se na njega odgovori.

 

Rekoh, tvrđenje je potpuno neopterećeno činjenicama (kao da je prepisano iz neke "geopolitičke" emisije sa Hepi televizije): posedovanje kolonija - ili bivanje nečijom kolonijom - ne korelira pozitivno (već blago NEGATIVNO) sa ekonomskim blagostanjem društva. U suprotnom bi čovek očekivao da Etiopija, koja nikada nije bila kolonija, bude najbogatija zemlja na svetu, a da najsiromašnije budu Hong Kong ili Singapur,  koje su do juče bile kolonije. U Evropi bi očekivao da najbogatija zemlja bude Portugal (daleko najveća imperija relativno veličini), a najsiromašnije Švajcarska, Švedska ili Danska - koje nisu imale kolonije. Umesto što je najsiromašnija zemlja u zapadnoj hemisferi, čovek bi očekivao da najbogatija karibska zemlja bude Haiti, koji je prvi stekao nezavisnost - a najsiromašnija Barbados, koji je nezavisnost stekao sredinom 1990ih, a koji je u stvari najbogatija karipska zemlja (karipske zemlje su interesantne za poredjenje zbog toga što su u svakom drugom pogledu identicne). Na ovom grafikonu se može videti da zapravo postoji pozitivna korelacija izmedju dužine kolonijalnog statusa i ekonomskih performansi (kada se uradi linearna regresija):

spacer.png

- izvor

 

 

Nulta godina početka ekonomskog blagostanja u Evorpi (na zapadu generalno) je 1820. godina (okvirno govoreći), kada je se prvi put u istoriji u stabilnom i merljivom maniru pojavio ekonomski rast, poboljšanje uslova života iz godine u godinu za običnog coveka (dakle nešto nikada i nigde zabeleženo u istoriji ljudskse vrste do tada), što se može prepoznai na ovom grafikonu, jednom od najvažnijih koji se moze videti, genralno (u pitanju je svetski GDP po osobi)

spacer.png

 

Ali naravno, gle čuda, početak 19. veka nije ni u kom smislu prekretnica u "kolonijalizmu", evropski kolonijalizam tada postoji već vekovima, svetski postoji milenijumima, ništa se novo nije tada desilo u tom smislu (niti je bilo ko do tada za sve milenijume kolonijalizma i pljačke i otimanja resursa uspeo da ostvari ekonomski rast i blagostanje, jer to ne ide tako (eno Rusija i Kina kolonizovaše celu Aziju - pa šta im je pomoglo?))! Ono što se baš tada JESTE desilo je da je se u zapadnoj Evropi, otkrićem parne mašine, lokomotive, makadamizacije puteva i telegrama, stekao i poslednji od pokera uslova neophodnih za ostvarenje ekonomskog rasta - vlasnička prava, naučni racionalizam, tržista kapitala i informaciona/saobraćajna infrastruktura (poslednji ostvaren baš tada) - koja NEMAJU nikakve veze sa kolonijalizmom (zapravo koreliraju negativno sa njim, jer kolonijalizam otežava situciju sa svim ovim elementima kod kuce i koči ekonomski rast; Španija, najveća imperija 15. veka, ni dan danas nije izašla iz problema koje joj je interno proizvela kolonizacija Amerike i upliv zlata otuda)!

 

 

A što se tiče ropstva i robovskog rada, Evropa je u celoj ljudskoj istoriji u tom smislu bila izuzetak - po tome što ga je ukinula (i to baš početkom 19. veka, koincidentno sa pojavom ekonomskog rasta, jer je on neraskidivo povezan sa ljudskim pravima, njima je fundamentalno uslovljen, zato je se i pojavio u Evropi)! Toliko o tim evropskim vrednostima koje Evropa tobože nekom "uteruje", a ovi se ne daju živi...

Edited by bohumilo
  • Like 12
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ters said:

 

Naravno da me ne trebas niti mozes uvjeravati. Ljudi sa generalskim cinovima ne silaze sa televizija sa nacionalnom frekvencijom i definitivno su orudje u ruskim rukama - Delic, Stupar, evo danas imas Mitra Kovaca sa istom pricom...  O pukovnicima da ne pricam. I slicna je situacija i sa hrvatskim generalima poteklim iz JNA.

Ja sam se zadrzao na najvisoj poziciji - nacelnik generalstaba (general po samoj poziciji) - da ne bude posle "ma to su nebitni likovi". 

 

Ponos, Dikic - su ti bivsi nacelnici (jedan kao predsednicki kandidat pitan o tome i vrlo je jasan - ne znam sta vise hoces; drugi davao cisto strucne izjave, nije stajao na stranu), dok treci, Mojsilovic, aktuelni nacelnik, kao sto rekoh ucestvovao je u izradi zvanicnog stava Srbije.  Jedino nista nisam nasao za Miletica (on je bio posle Ponosa). Eto toliko sam izguglao, nije da pratim i da znam ko su i sta su, tako da svako moze da nadje ove informacije. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Sta se pamti da se desilo, kako su isto kao sad putlera, 80% njih tu podrzavali "slobu" kad je radio isto sto i putler sad, i to bas zbog toga sto je to radio, istim recima?

 

Znaci dovoljno je da se nekome ne svidja neki predsjednik drzave, sa kojim su btw saradjivali godinama, pa da se izvrsi jednostrana agresija na neku zemlju.

Ako sada osudjejs Rusiju, onda bi trebao da osudjejes i NATO, u oba puta su velike sile napale slabiju drzavu jer mogu. U nasem slucaju jos gore jer je Srbiju napalo 19 drzava, izmedju ostalih Nemacka, koja to nije trebala da uradi, bar iz nekih istorijskih razloga. Sve drzave koje nisu imale nikakvu opasnost od Srbije.

Ako tako nastavi svijet da funkcionise onda se cijelom svijetu ne pise dobro.

 

10 minutes ago, bohumilo said:

Rekoh, tvrđenje je potpuno neopterećeno činjenicama (kao da je prepisano iz neke "geopolitičke" emisije sa Hepi televizije): posedovanje kolonija - ili bivanje nečijom kolonijom - ne korelira pozitivno (već blago NEGATIVNO) sa ekonomskim blagostanjem društva. U suprotnom bi čovek očekivao da Etiopija, koja nikada nije bila kolonija, bude najbogatija zemlja na svetu, a da najsiromašnije budu Hong Kong ili Singapur,  koje su do juče bile kolonije.

 

Bas si izabrao primjere, dvije drzave koje su prakticno dva grada. Za Hong Kong, ne znam, ali ekonomski razvoj Singapura nema nikakve veze sa kolonijalizmom, nego sa pojavom Lee Kuan Yew-a koji je od Singapura stvorio ovo sto je danas, cak se moze reci da je upotrebio i neke diktatorske metode, vlado je dugo kao Milo Djukanovic, samo sto je on unistio korupciju, a Milo je razvio.

Cijela Afrika je u qurcu, da izvines, gdje su kolonijazatori pocinili ogromne zlocine, gdje se posebno istakla Belgija sa kraljem Leopoldom drugim. Broj zrtava u Kongu se mjeri milionima. 

Ljudi su hvatani kao zivotinje i prodavali se kao robovi. 

Ja se slazem da je kolonijalizam donio neke dobre stvari u tim podrucjima, ali i da su se ta prirodna bogatstva pljackala nemilice. Uzmes sta hoces i ne platis nista.

Posto je to sve ostavilo teske posljedice, gdje su i granice crtale po zeljama Evropljana, a ne stanovnistva koje je tu zivjelo, nije cudo sto je sve kako je.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Vojno rešavanje ukrajinske krize neprihvatljivo je zbog patnji civilnog stanovništva i zato što predstavlja narušavanje teritorijalnog integriteta države članice UN. Srbija je prošla kroz takvo traumatično iskustvo 1999. godine i 2008. godine kada smo se suprostavili sili kojom nam je otimano Kosovo. To nam daje moralni osnov da i danas, kao i tada, stojimo uspravno i zalažemo se za poštovanje međunarodnog prava, a ne prava jačeg u međunarodnim odnosima... 

 

 

Bez ikakve osude, makar i naznake.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, erwin said:

 

Znaci nor Letonci mogu poslati svoje trupe da se bore u Ukrajini a Rusi ne mogu uzvratiti po Letoniji jer su clanice Nata i clan 5 a mogu se boriti sa njima samo u Ukrajini?

Sigurno ce to tako fercerati

 

Link to comment
Share on other sites

Rusi su dali ultimatum ukrajinskim snagama u Mariupolju da se razoružaju do sjutra u podne, u zamjenu za garanciju slobodnog prolaza do teritorije pod kontrolom ukrajinskih snaga. Prijete vojnim sudom lokalnim vlastima ukoliko se ne povinuju.

Ne znam šta misle da dobiju ovim, nekako ne vjerujem da će se ukrajinci predati.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clash said:

Znaci nor Letonci mogu poslati svoje trupe da se bore u Ukrajini a Rusi ne mogu uzvratiti po Letoniji jer su clanice Nata i clan 5 a mogu se boriti sa njima samo u Ukrajini?

Sigurno ce to tako fercerati

 

 

Rusi nemaju kako da uzvrate ni po kome, oni su 90% svojih kapaciteta vec angazovali.

 

Da nisu nuklearna sila pregazio bi ih NATO za mesec dana.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...