Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

17 minutes ago, McLeod said:

 

Zasto bi? 😄 Dok se ne skinu sa gasa ako Rusija hoce da salje, super.

 

Das im notice o napustanju stana u buducnosti i posle toga bella ciao.

Pa zbog odbrane demokratskih principa i moralnih vrednosti?

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

The prime minsters of Poland, Slovenia and the Czech Republic have departed on a train bound for Kyiv to meet with Ukrainian President Volodymyr Zelensky and Prime Minister Denys Shmyhal.

The train with the leaders on board departed before 9 a.m. local time, the head of the chancellery of the Prime Minister of Poland, Michal Dworczyk, said Tuesday. The train took off from Poland, a press officer for the Czech government told CNN. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sasa965 said:

Indija 

jugoistočna Azija

 

Indija koja ima siromašnu populaciju koja ne može da plati koliko Evropljani.

 

Pritom, Singapur pripada JI Aziji i guess what - uveo je sankcije Rusiji.

 

Nema ništa od toga, ovo je kraj Rusije kakvu poznajemo i niti jedan izgovor je neće izvući iz toga.

Edited by McCarthy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sasa965 said:

Indija 

jugoistočna Azija

 

McCarthy je vec odgovorio, ali to nisu nikakva nova trzista. Cak i da "pojacaju" izvoz tamo, to nece pokriti ono sto gube od Evrope.

 

I opet, ako ja hocu da kupim nesto i imam pare, oni koji prodaju te sirovine ce da se otele da ih ponude, ili da ponude supstitut, zato sto ce dobiti pare.

 

Tako moderan svet funkcionise. Kupac gotovih proizvoda kojima ce cena otici gore zbog cene sirovina ce i dalje biti kupci.

 

Promenice se dobavljaci, proizvodnja nece stati, samo moze biti skuplja, ali to se u vrlo kratkom vremenskom roku ispolira.

 

Evo na primer sada cak i u Americi je gorivo otislo gore. Industrije koje zavise od transporta su u problemu. Da li ce stati? Nece. Samo ce da seku troskove negde dok cena ne krene dole, uz povecanje cene transporta.

 

Na kraju ce biti kriza u nekom obimu, ali to, jos jednom, nije problem ako imas pare. Mozes to da izdrzis. Onaj ko nema pare ni inace, a sva jaja su mu u jednoj korpi kao sto su Rusiji za gas i naftu moze samo da zavrsi na ulici.

 

Da podvucemo - vrlo resiv problem za zapad, neresiv za Rusiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McCarthy said:

Indija koja ima siromašnu populaciju koja ne može da plati koliko Evropljani.

Ok.

Platiće manje ali će kupovati i plaćati u rupijima a ne u dolarima.

1 minute ago, McLeod said:

I opet, ako ja hocu da kupim nesto i imam pare

Jesi li ti čuo za Koronu ajde kaži ti nama kakve su bile turističke sezone u Grčkoj ,Italiji i Španiji.Sa inflacijom Evropa ima manje para za potrošnju , turizam itd.

2 minutes ago, McLeod said:

Samo ce da seku troskove negde dok cena ne krene dole, uz povecanje cene transporta.

To može kad bi profitne margine bile kao kod Apple samo nisu.

2 minutes ago, McLeod said:

nije problem ako imas pare.

Biće manje para , to je suština.

7 minutes ago, McLeod said:

to nece pokriti ono sto gube od Evrope.

Zabole me za Rusiju ,sami pali sami se ubili.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, McLeod said:

 

Ti i dalje pricas o sirovinama.

 

Umesto koga boli dupe, sto je zaista realan odgovor posle ove diskusije, dacu ti jos jednu sansu da mi das jedan istorijski primer, znaci samo jedan, gde je jedna zaostala zemlja koja iz nekog razloga vise ne prodaje sirovine razvijenoj zemlji prouzrokovala propadanje ili bar nazadovanje te zemlje, a njoj je bilo sve isto, sve ok.

 

Znaci samo jedan.

 

 

Znam ja - Srbija. Prvo zabraniš izvoz sirovog voća "jer ih austrijski konjušari sic samo obrade prepakuju i prodaju kao sok na našem tržištu" i rešen problem. Sovenija propadne mi izvozimo jabuke u Rusiju.
Kao što vidimo Srbija procveta, Slovenija bez jeftinih sirovina propadne. 
Majkemi bilo tako, 1989-92. Sećaš se? Jesam čuo tu tezu 1000 puta...

  • Like 4
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Profitne margine su dovoljno visoke u bukvalno svakoj industriji da se izvrsi korekcija.

 

Da li mislis da iko moze da napravi milijarde dolare (neka budu i milioni, da ne bude velika multinacionalna kompanija), a da zavisi od cene energenata, da ako se poveca za tricavih 40% srusi celu imperiju?

 

Hajde samo za trenutak stani i razmisli o tome, pa mi javi da li ti zvuci smesno. Meni zvuci. Jako smesno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

 

A cena?

 

Npr nek Rusija uspe da u Aziji plasira 1/2 gasa koji je prodavala EU a cena gasa na trzistu duplo vise onda to nije nikakav gubitak. Ovo sbbkbb primer ne moze bas tako lako da se izveze npr 70 milijardi kubnih metara godisnje niti EU moze tako lako da otkaci se ruskog gasa.

 

Zato je itekako bitna i trzisna cena gasa a ne samo da se gleda koliko gasa se prodaje nekome. Nije isto ako si nekad placao 250dolara a sad ti nude 1000dolara, ti i da uvezes samo 1/3 opet je prodavac na dobitku.

 

I da ovo je hipoteticki scenario da zapad nema nikakve ekonomske potrese i da stoji nikad bolje. A evo Bajden krivi pazi sad Putina za rekordnu inflaciju u Americi.

 

Pa jos preti pazi sad Kini i to onako u Trump stilu, mi smo 50% bdp (misli na zapad) a vi ste 15-20% najjebacete. To bas tvrdolinijasi u Kini obozavaju da cuju.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Znam ja - Srbija. Prvo zabraniš izvoz sirovog voća "jer ih austrijski konjušari sic samo obrade prepakuju i prodaju kao sok na našem tržištu" i rešen problem. Sovenija propadne mi izvozimo jabuke u Rusiju.
Kao što vidimo Srbija procveta, Slovenija bez jeftinih sirovina propadne. 
Majkemi bilo tako, 1989-92. Sećaš se? Jesam čuo tu tezu 1000 puta...

 

Pa da, to ti je ono kako mali perica zamislja svetsku ekonomiju.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, McLeod said:

 

Zasto bi? 😄 Dok se ne skinu sa gasa ako Rusija hoce da salje, super.

 

Das im notice o napustanju stana u buducnosti i posle toga bella ciao.

A nastavice da salje , osim ako neki od gasovoda ne bude ostecen. Evropa ne moze preko noci da nadomesti 40 % gasnih proizvoda, Rusiji je to jedan od glavnih prihoda, a da zavrnu slavinu, o cemu prosecni delija sanja, sta bi radili sa tim gasom? Postrojenja za skladistenje tolikog gasa nemaju, ostale im opcija da ga sagore, sto je identicno gorenju novca kojeg  nemas.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:
20 minutes ago, McCarthy said:

Indija koja ima siromašnu populaciju koja ne može da plati koliko Evropljani.

Ok.

Platiće manje ali će kupovati i plaćati u rupijima a ne u dolarima

 

Neće.

 

Pre konvertovanja u rubljama, referenta cena će biti u USD, koje će Indija opet kupiti nakon transakcije, pod uslovom da im Ameri ne postave ultimatum. Kada shvati da je to samo šetanje iz jedne valute u drugu bacanje novca, pronaći će novog dobavljača. Neće ovo ići kako misliš da bi trebalo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

A nastavice da salje , osim ako neki od gasovoda ne bude ostecen. Evropa ne moze preko noci da nadomesti 40 % gasnih proizvoda, Rusiji je to jedan od glavnih prihoda, a da zavrnu slavinu, o cemu prosecni delija sanja, sta bi radili sa tim gasom? Postrojenja za skladistenje tolikog gasa nemaju, ostale im opcija da ga sagore, sto je identicno gorenju novca kojeg  nemas.

 

5 minutes ago, McLeod said:

Pa Rusija svakako nece zavrtati gas. Mogu da pricaju o tome do sutra, upravo iz razloga koje si naveo. Evropa moze doneti politicku odluku da ne kupuje gas i to je sve.

Pa zar to nije direktno finansiranje agresije na Ukrajinu?

Zašto Ukrajinci ne spreče to ako mogu uništenjem gasovoda?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sasa965 said:

zašto?

 

Zato sto im ne odgovara?

 

Zasto bi iko indeksirao bilo sta u valuti koju jede inflacija na dnevnom nivou?

 

To je direktno izbijanje para sebi iz dzepa.

Just now, Clash said:

 

Pa zar to nije direktno finansiranje agresije na Ukrajinu?

Zašto Ukrajinci ne spreče to ako mogu uništenjem gasovoda?

 

Ja bih to voleo. Zasto nece, obrati se zemljama koje ne uvode sankcije, ja ne mogu da pomognem. Politicka odluka.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Clash said:

 

Pa zar to nije direktno finansiranje agresije na Ukrajinu?

Zašto Ukrajinci ne spreče to ako mogu uništenjem gasovoda?

Dva razloga. Deo prihoda puni i njiov budzet, nemaju alternativu za snabdevanje gasom. Ako rat ikada predje u gerilsku fazu , taj gasovod postaje svakodnevna meta.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Mozda to jeste jedino racionalno objasnjenje

Moglo bi da bude samo kad bi Putin bio vlasnik sunca , meseca i svog vremena što postoji.

To nije ni onaj Sung od Severne Koreje , iz duge linije Sungova.

Ti ljudi su odgovorni nekoj strukturi moći.Putina je izmislio KGB.

Nije on solo igrač.

Drugo , pre rata je bio na ,,kanabetu " kod Sija.Bez aminovanja Kine rata nebi bilo . U najmanju ruku Kina je znala da će biti rata.

Mogli su oni da kažu ,,brate Putko nije vreme" ali nisu.

Ovakva situacija u Evropi ne pogoduje Kini.Rat kompromituje kopneni ,,Put svile"a Evropa je ozbiljan kupac Kineskih proizvoda.

I uprkos svemu do rata je došlo.

Zapadno objašjenje ,,Putin je lud " meni pokazuje da nisu očekivali ratno dejstvo i da su se našli zatečeni.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Dva razloga. Deo prihoda puni i njiov budzet, nemaju alternativu za snabdevanje gasom. Ako rat ikada predje u gerilsku fazu , taj gasovod postaje svakodnevna meta.

Ima i treći razlog, možda i prvi:

Ukrajini je Zapad jedini partner, kakav-takav, ipak je jedini. Njihov partner ima interes da kupi vreme i diverzifikuje snabdevanje gasom, iako u tom periodu to znači direktno finansiranje rata ipak Ukrajina ne želi da taj interes njenih partnera poništi.

U tom međuvremenu biće ovako, a što bi @McLeod rekao vidimo se dogodine.
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sasa965 said:

Hoćeš da kažeš da je ovo uklesano u kamenu?

Vidi ja znam ljude koji drže štek u dolarima, evrima, švajcarskim francima čak i u funtama. Znam ljude koji su zajebani rusofili, Putin im je otac, majka, pastir i papa, aminuju sve od Putina, ali i oni drže štek u dolarima, funtama, evrima, francima.

Ne znam nikog ko drži štek u juanima, rubljama ili rupijama ili dinarima i nije to slučajno, ono jbg potrefilo se. Možeš biti lud koliko hoćeš ali štek je ozbiljna stvar i tu se svako lako prizove pameti.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...