Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

48 minutes ago, Klotzen said:

Tako sam i mislio, no moje je bilo da ti ponudim zdravu polemiku a ti si dokazao da su ovi što te etiketiraju u stvari u pravu. Posle će opet biti "Ne daju nam da pričamo".

 

Ne znam sta si mislio, ali nisi procitao sta je napisao moderator i zbog toga nema diskusije, ne sto ja necu..

 

Kako sam to dokazao? Eto imas ovaj post na koji si vec odgovorio, ali samo na onaj dio o twitteru, zaboravi na to, nego procitaj posllije sta sam napisao o ratu i poslije rata, misljenje bazirano na ratu u Bosni. Sta tu nije u redu, sta je tu netacno? Ja sam samo komentarisao nerealno misljenje o posleratnom periodu. 

Sta nam donosi nerealno misljenje, da su ovde ljudi koji su na frontu, pa da im se podigne moral, shvatio bih, imalo bi nekog smisla, ovako ne vidim nikakav smisao. 

 

MIslim zasto da se ljudi uopste etiketiraju, da li je to znak totalitarizma? Ja zivim na Zapadu 27 godina i niko me nije nikada ovako etiketirao u bilo kakvoj raspravi.

MIslim da bi svako trebao porvesti nekoliko godina u nekoj demokratskoj drzavi, da poprimi ne samo politicki orijentisano ponasanje, nego i kulturu, od onog izvini na ulici ako nekoga gurnes, npr meni su se izvinjavali ljudi sa dna, beskucnici, narkomani, i ja sam bio sa njima fin, ili da zaustavis automobil samo ako vidis da neko kroci na ulicu, da ne trubis drugim vozacima za svaku sitnicu, uopste budimo fini jedni prema drugima. Razvijas svoje najblize okruzenje pozitivno i miroljubivo i kada svako radi tako, cijelo drustvo prosperira. Znaci krenes od sitnica, pacifikujes svoj svijet prvo i osjecas se bolje.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Čekaj ti stvarno misliš da mi ovde želimo da se rat nastavi da bi poginulo još ko zna koliko ljudi ? Ne troluješ nas ? Čoveče ovde bi svi bez pogovora pristali da sutra nastupi mir ali to su samo lepe želje koje misice izgovaraju na pitanja za koje nemaju dobar odgovor. Rat je izbio, i neće se rešiti taman mi svi ovde pisali kako treba da se završi odma i da to ponavljamo svaki dan. To se zove trolovanje teme jer to što ti pišeš ne nudi nikakvu polemiku niti nam donosi neku novu informaciju nego je samo opšte mesto kao da si neki političar pa očekuješ da pokupiš poene u javnosti sa takvim izjavama.

 

Tamo je rat zato što su interesi Ukrajine i Rusije suprostavljeni. Ukrajini nema napredka dok god je pod čizmom Rusije jer ako pogledaš Ruske saveznike to su sve zemlje koje žive bedno. Ukrajincima je trebalo 25 godina da shvate da imaju dva izbora da zauvek žive na ivici siromaštva i budu "braća" sa Rusima ili da se odvoje od njih i krenu putem EU i mogu da se nadaju da za 10-20 godina dostignu standard neke južne Evrope a za 30-40 da budu tamo gde danas ne mogu ni da sanjaju. Sa Rusima te perspektive nema jer Rusija ne razvija druge zemlje nego ih samo iskorišćava i gura u svoje konflikte.

 

Obnova Ukrajine neće trajati dugo iz prostog razloga što je njoj odavno propala sva viskotehnološka industrija i jedino što joj radi je poljoprivreda i najniža prerađivačka industrija tipa koksare i čeličane. To može da se nadokanadi za par godina ali to njih neće razviti nego će ih opet vratiti u poziciju gde su bili pre 2014. godine. Oni moraju da se razvijaju ekonomski a to može samo u saradnji sa zapadom. Njima trebaju visokotehnološki proizvodi a to je nešto što ne možeš sam da pokreneš nego ti treba zapad. Takođe im treba razvoj prehrambrene industrije da te svoje ogromne sirovine koje dobijaju iz poljoprivrede počnu da obrađuju i prodaju kao poluproizvode pa i gotove proizvode a ne da izvoze sirovinu, od toga nema razvoja. A ako imaš teret Rusije kao na primer Belorusija nikad nećeš od Zapada dobiti povlastice da ubrzaš taj put. Ukrajina je odlučila da se bori i ja bez ikakve sumnje podržavam taj put jer znam da je to jedino ispravno za njih.

 

Ako izgube rat zna im se. Biće Belorusija 2 gde će 5-10% elite da živi pristojno a ostali će biti na ivici bede, ovako mogu da se nadaju nečem boljem.

 

O Bosni imaš temu pa izvoli tamo piši o njoj.

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Čekaj ti stvarno misliš da mi ovde želimo da se rat nastavi da bi poginulo još ko zna koliko ljudi ? Ne troluješ nas ?

 

Ne trebas mi ucitavati sto nisam rekao. Ne znam cemu takva masta. Naravno da ne mislim to.

Evo sad i trolujem, e jbga. Ok necu se vise se javljati na ovoj temi oznacen kao "neutralac", relativizator i troler. Sta god da napisem, a trudim se da nikoga licno ne uvredim, odmah sledi neki klizeci.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Visoko teh proizvodi koje je Ukrajina radila kupovala je Rusija. Zapadu to ne treba npr raketni motori za sovjetske strateške rakete kasnije ruske, turbine za ruske helikoptere i brodove ili je konkurencija zapadnim firmama ko Antonov avioni. Ameri su da te fabrike propadnu nego da Kinezi postanu partneri ko što bi sa motor sičom.

 

Što se tiče rata pa nisu oni napali Rusiju već obrnuto. Ločno da se brane dok imaju pomoć zapada tj dok je ista dovoljna da drži front. Ako ne bude bila valjda su dovoljno pametni da naprave neki budjav mir jeste budjav ali sta je opcija b?

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MeanMachine said:

Visoko teh proizvodi koje je Ukrajina radila kupovala je Rusija. Zapadu to ne treba npr raketni motori za sovjetske strateške rakete kasnije ruske, turbine za ruske helikoptere i brodove ili je konkurencija ko Antonov avioni.

 

Ukrajina ima Antonov, koji ima potencijal da radi za NATO ili svetske proizvođače aviona. Pre rata su imali i najveći svetski teretni avion An-225 Mrija, a koji su im uništili z-likovci. Koliko znam, imaju inženjere i ostali stručni kadar, tako da bi se mogli uklopiti da rade bar nešto. A ako su postrojenja ostala čitava, tu bi mogla da se napravi neka saradnja. Možda nije mnogo, ali bolje išta nego ništa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zemlja od 40 miliona stanovnika ne može da živi od vojne industrije. To su sitne pare za njih. Koliki je bio izvoz u Rusiju ? Ne verujem da je premašivao ni 1 milijardu dolara. To ni Srbiji ne bi moglo da omogući neki veći razvoj a kamoli tako velikoj zemlji.

 

Čisto da ljudi znaju najveći izvoznik oružja SAD izvozi oko 10 milijardi $ godišnje. Ljudi ne obraćaju pažnju na te basnoslovne ugovore koji se objavljuju po novinama da su to ugovori koji se godinama odrađuju a kada pogledate crno na belo to vam je do 10 milijardi $ godišnje. To jedan apple obrne za nedelju dana.

 

Rusi su napredovali i juče u Soledaru (toliko o primirju 🙂 ) trenutno drže neke 2/3 naselja, borbe se vode u urabanom delu. Ključna stvar se desila početkom nedelje kada su Rusi iz Jakovljevke napredovali u prazan prostor severno od tog sela. Misilio se da idu na Rozdolivku ali su oni napravili manevar ulevo i napali Soledar sa istočne strane. To je izgleda napravilo dar mar u Ukrajinskim linijama i morali su da se povuku iza ove rečice koja prolazi kroz grad. Obzirom da sa Istoka ta rečica nije bila prepreka Rusi su uspeli da je pređu iz tog pravca tako da imaju i jedan deo grada severno od te rečice.

 

Za očekivati je nastavak ruskog napada da se osvoji Soledar i ugrozi Blagodatne kroz koje prolazi put za Soledar. To je jedan manje put za Bahmut. Ukrajinci su dopremili pojačanja, moraju da brane to po svaku cenu da bi rusi imali što veće gubitke i trošili svoje snage što više. Bahmut ima cilj da iskrvari Ruse što više i to za sada funkcioniše. 5 meseci ga napadaju i gube ljudstvo i tehniku a jedinice sposobne za ofanzivne operacije je najteže zameniti.

 

Ukrajinci ako izgube Soledar moraće da napuste taj rejon od Razdolivke na istok (do Spirne) jer neće imati dobrih komunikacija da tamo snadbevaju veći broj ljudstva.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

najveći izvoznik oružja SAD izvozi oko 10 milijardi $ godišnje

 

Mnogo više.

 

Vest s kraja 2021:

Quote

Sales of U.S. military equipment to foreign governments fell 21% to $138 billion in the latest [2021] fiscal year, the U.S. State Department said on Wednesday (...)
Sales of U.S. military equipment in the prior [2020] fiscal year had totaled $175 billion.

https://www.reuters.com/world/us/us-weapons-exports-decreased-21-1382-billion-fiscal-2021-2021-12-22/

 

Izveštaj na sajtu Stejt departmenta s kraja 2021:

Quote

Fiscal Year 2021 U.S. Arms Transfers and Defense Trade

The three-year rolling average of State Department-authorized government-to-government Foreign Military Sales (FMS) cases implemented by the Defense Security Cooperation Agency for FY2019-FY2021 was $47 billion. (...)

The three-year rolling average of privately contracted Direct Commercial Sales (DCS) authorizations issued by the State Department for FY2019-FY2021 was $114.1 billion.

https://www.state.gov/fiscal-year-2021-u-s-arms-transfers-and-defense-trade/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

10 milijardi je sipri koeficijent, moja greška. Prošle godine su izvezli 50 milijardi $ a u toj sumi je i ovo što su dali Ukrajincima do septembra kao i novac za finansiranje još nekih stranih vojski. Čak i da uzmemo da je to sve izvoz oružja to Apple obrne za dva meseca. Nema zamene za realni sektor. Vojna industrija može samo da bude kruna uspešne ekonomije a nikako glavni oslonac.

 

Što se tiče sklopljenih ugovora to je potpuno druga stvar. To su sve višegodišnji ugovori a od nekih se na kraju ne realizuje ni delić, kao na primer sa čuvenim Trampovim ugovorom o prodaji 110 milijardi $ oružja Saudijskoj Arabiji.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kronostime said:

Sav besmisao jednog rata ces videti u pogledu onog kome je u istom srusena kuca, radnja, fabrika.... ili kome je neko poginuo.

Taj tup, ugasen pogled bez ijedne emocije, bez volje za zivotom.

Zašto ovoliko patetike? To da je rat zlo je opšte mjesto, no opšte mjesto je i da su ovaj svijet - i zemlju u kojoj smo odrasli - vrlo često gradili upravo ti kojima je neko poginuo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Sweden should continue to abide by its laws in the face of Turkish demands even if it means delaying its membership in the North Atlantic Treaty Organization, according to 79% of people who responded to the poll commissioned by newspaper Dagens Nyheter and published late on Monday. In contrast, 10% said Sweden should seek to join as soon as possible regardless of whether that entails concessions on its legal principles.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-03/swedes-reject-legal-concessions-for-turkey-s-nato-assent-in-dagens-nyheter-poll

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ukrajina ima Antonov, koji ima potencijal da radi za NATO ili svetske proizvođače aviona. Pre rata su imali i najveći svetski teretni avion An-225 Mrija, a koji su im uništili z-likovci. Koliko znam, imaju inženjere i ostali stručni kadar, tako da bi se mogli uklopiti da rade bar nešto. A ako su postrojenja ostala čitava, tu bi mogla da se napravi neka saradnja. Možda nije mnogo, ali bolje išta nego ništa.

 

Antonov nije imao nikakav potencijal ni pre rata, a tek sad ga nema. Mogu mozda da proizvode neke podkomponente za strano trziste i to bi bilo to. BiIo je tu nekoliko simpaticnih projekata ali su ih zajebali prvo ruski partneri, pa zatim i nato partneri, a najvise ih je zajebao sovjetski model upravljanja kompanijom.

 

- Milion prototipova, valjda samo jedan serijski model (u maloj seriji), milion prepravki, odlaganja, kasnjenja i gomila sprcanih para

- Drugi An225 nisu uspeli da zavrse prethodnih trideset godina. Nece ga nikad ni zavrsiti.

- Bilo je price da Kina hoce da otkupi An-225 projekat, ali nije se ostvarilo izgleda, a verovatno ni nece kako sada stvari stoje

- Proizvodni pogon, koji je vec bio jadan, je polupala Rusija. Sad samo Rusija ima kapacitet da proizvodi ukrajinske avione... o ironije.

- Aerodrom im je polupan ali to je najmanji problem, moze brzo da se regulise

- Velika kolicina komponenti za Antonov avione je dolazila iz Rusije. 

- Vecina aviona im je i sklopljena u Rusiji, svi ti projekti su mrtvi, jos od pre rata.

- Projektni biro im je verovatno na nivou VTI Zarkovo

- Ogranak za transport se preselio u Nemacku, cini mi se da su tamo imali sekundarnu bazu i pre rata. Imaju malu flotu velikih starih aviona koju ne znaju cime ce da zamene jednom kad ti avioni zavrse svoj radni vek.

- Rusi su ih zavlacili godinama za perspektivni projekat An-70, pa ih nogirali, slabo sta su im placali...

- Nato ih je zavlacio godinama za isti projekat, na kraju su naravno izabrali svoj proizvod A400M jer, sto bi sklapali tudje avione kad mogu svoje

 

Da sumiram: nema perspektive.

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, momohyoideus said:

Antonov nije imao nikakav potencijal ni pre rata, a tek sad ga nema. Mogu mozda da proizvode neke podkomponente za strano trziste i to bi bilo to. BiIo je tu nekoliko simpaticnih projekata ali su ih zajebali prvo ruski partneri, pa zatim i nato partneri, a najvise ih je zajebao sovjetski model upravljanja kompanijom.

Nisam išao u detalje koje si taksativno izneo, već sam prognozu dao tentativno, a najbitnija rečenica je ova:

„Možda nije mnogo, ali bolje išta nego ništa.”

 

Možda se dogovore da rade neku komponentu za Airbus, Boeing, Embraer, makar počeli i od šrafova, ali sada treba imati u vidu da je Ukrajina dobila i dosta oružja i da zemlje donatori treba da popune sopstvene zalihe. Naravno, da bi učestvovali iole ozbiljno u celoj priči, moraju da uvedu zapadne standarde, obuče zaposlene i slično.

Link to comment
Share on other sites

Jedino što ima perspektivu je taj BTR-4, ali oni ni  pre rata nisu imali neke veće kapacitete, mislim da su u proseku pravili oko 50 komada godišnje.  Pride dosta stranih delova se ugrađuje u njega tako da to nije skroz njihov proizvod no to znači da će lakše biti ponovo pokrenuti njegovu proizvodnju posle rata. No taj oklopnjak košta oko 1,5 miliona u kompletu tako da  pričamo o poslu od 75 miliona dolara godišnje. Pri tome mora na tom vozilu još dosta da se unapredi da se približi zapadnim standardima da bi imao prođu i u ozbiljnijim državama.

 

Edit : Zaboravih i sistem STUGNA koji je sam sebe izreklamirao gomilom videa uništene ruske tehnike, on će definitivno imati dosta posla posle rata na izvozu. I pretpostavljam da će neki od ovih izviđačkih dronova koje Ukrajinci razvijaju biti napravljen odlično jer će u ratu imati vremena da ga istestiraju dok ne dođu do jeftinog proizvoda koji radi posao. Ukrajinci trenutno rade na više različitih dronova i mini aviona za izviđanje pa ćemo videti kada završe sa njima kako će se pokazati.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ukrajina ima Antonov, koji ima potencijal da radi za NATO ili svetske proizvođače aviona. Pre rata su imali i najveći svetski teretni avion An-225 Mrija, a koji su im uništili z-likovci. Koliko znam, imaju inženjere i ostali stručni kadar, tako da bi se mogli uklopiti da rade bar nešto. A ako su postrojenja ostala čitava, tu bi mogla da se napravi neka saradnja. Možda nije mnogo, ali bolje išta nego ništa.

 

Jos da zapad to hoce, pa Antonov An70 samara Airbus A400M uzud i popreko plus bi smanjio trziste Lokidovom C17 jer moze da radi dobar deo prevoza koji C17 obavlja, nema teorije da zapadni vojno industrijski kompleks dopusti takvu konkrenciju. Za Antonov od kako su se Ukrajinci otkacili Rusa jedino su zainteresovani bili Kinezi. Pre toga su Rusi hteli kooperaciju bas u vezi An70 ali to je islo traljavo pa su oni sami odradili novu verziju IL-76 koja zadovoljava potrebe koje je An70 trebao da ispuni.

 

Slicna prica i sa motor sichom, opet jedini zainteresovani bili Kinezi. Ameri rekli ne moze. Cak su mislim se bunili i u vezi kineske velike investiciju u poljoprivedu Ukrajine i to je propalo.

 

Po meni su naivne price da ce Ukrajina da procveta posle rata da zapad ceka sa vrecom para da ulazu u istu, sa druge strane smatram da je logicno da se bore za svoju teritoriju pa i naciju jer ih 4d sahista opusteno u govoru predstavi laznom nacijom i slicno, govor u rangu Gebelsa a idemo da oslobodimo Ukrajinu od nacista? Ustvari to potpuno odgovara Gebelsovim fintama.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MeanMachine said:

 

Jos da zapad to hoce, pa Antonov An70 samara Airbus A400M uzud i popreko plus bi smanjio trziste Lokidovom C17 jer moze da radi dobar deo prevoza koji C17 obavlja, nema teorije da zapadni vojno industrijski kompleks dopusti takvu konkrenciju. Za Antonov od kako su se Ukrajinci otkacili Rusa jedino su zainteresovani bili Kinezi. Pre toga su Rusi hteli kooperaciju bas u vezi An70 ali to je islo traljavo pa su oni sami odradili novu verziju IL-76 koja zadovoljava potrebe koje je An70 trebao da ispuni.

Napisao sam nešto kasnije da to može biti za početak i nešto sitno, a ako bi neki veliki proizvođač uleteo s novcem, onda bi pravili i nešto veće. I ne, ne mora da bude konkurencija, već da se radi ono što se i do sada radilo - nađeš jeftiniju radnu snagu koja proizvodi nešto, bilo da govorimo o čačkalicama, bilo o kompjuterima, i svima dobro. Bitno je da radi za tebe, a ne protiv tebe.

 

10 minutes ago, MeanMachine said:

Po meni su naivne price da ce Ukrajina da procveta posle rata da zapad ceka sa vrecom para da ulazu u istu, sa druge strane smatram da je logicno da se bore za svoju teritoriju pa i naciju jer ih 4d sahista opusteno u govoru predstavi laznom nacijom i slicno, govor u rangu Gebelsa a idemo da oslobodimo Ukrajinu od nacista? Ustvari to potpuno odgovara Gebelsovim fintama.

A ko je rekao da će procvetati? Oni uz veliku pomoć moraju prvo da se vrate na nivo od pre godinu-dve, a za cvetanje će morati da pričekaju.

Link to comment
Share on other sites

 

Prikladan thread za ovaj foruum, teze ne bastine realisticku skolu akademskog promisljanja u IR, naprotiv. Samo bih napomenuo da je proslo dovoljno vremena da se jasno moze reci da Bidenova administracija zastupa realisticki pristup u svetskoj politici, dok Rusija nikada nije ni napustala taj koncept, odn. ne poznaje niti koristi drugacije mehanizme za ispunjenje svojih interesa u globalnoj areni.

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 10:46 PM, Klotzen said:

Obnova Ukrajine neće trajati dugo iz prostog razloga što je njoj odavno propala sva viskotehnološka industrija i jedino što joj radi je poljoprivreda i najniža prerađivačka industrija tipa koksare i čeličane. To može da se nadokanadi za par godina ali to njih neće razviti nego će ih opet vratiti u poziciju gde su bili pre 2014. godine. Oni moraju da se razvijaju ekonomski a to može samo u saradnji sa zapadom. Njima trebaju visokotehnološki proizvodi a to je nešto što ne možeš sam da pokreneš nego ti treba zapad. Takođe im treba razvoj prehrambrene industrije da te svoje ogromne sirovine koje dobijaju iz poljoprivrede počnu da obrađuju i prodaju kao poluproizvode pa i gotove proizvode a ne da izvoze sirovinu, od toga nema razvoja. A ako imaš teret Rusije kao na primer Belorusija nikad nećeš od Zapada dobiti povlastice da ubrzaš taj put. Ukrajina je odlučila da se bori i ja bez ikakve sumnje podržavam taj put jer znam da je to jedino ispravno za njih.

 

Auh, bacih pogled sad na Harvardov Atlas of Economic Complexity, 2020. je ukrajinski izvoz imao kompleksnost od +0,29, to je dosta grozno, ilustracije radi mi smo bili na 0,69 (koeficijenti se uglavnom kreću između +2 i -2, 2020. je najveću dodatu vrijednost u svom izvozu imao Japan sa +2,29). U prevodu, izvoze većinom sirovine, eventualno poluproizvode, što implicira da im je i radna snaga uglavnom niskih kvalifikacija. Vrlo loša baza za razvoj, nažalost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Beonegro said:

 

Auh, bacih pogled sad na Harvardov Atlas of Economic Complexity, 2020. je ukrajinski izvoz imao kompleksnost od +0,29, to je dosta grozno, ilustracije radi mi smo bili na 0,69 (koeficijenti se uglavnom kreću između +2 i -2, 2020. je najveću dodatu vrijednost u svom izvozu imao Japan sa +2,29). U prevodu, izvoze većinom sirovine, eventualno poluproizvode, što implicira da im je i radna snaga uglavnom niskih kvalifikacija. Vrlo loša baza za razvoj, nažalost.

 

Po ovom pitanju, eto lepih vesti za Rusofile. Ruski koeficijent je 0.20...sto znaci da sada, kada ih je EU otkačila za energente, može samo da poraste. 😁

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

map0110.jpg

 

Ovo je mapa deep state koju sam kačio. Nije precizna ali se edituje više puta u toku dana tako da se trude da isprave sve greške koje naprave. Ažurira se nažalost na osnovu svakojakih vesti pa zato često naprave greške ali ih često već posle par sati isprave.

 

Ono što sam ispratio na mrežama to je da je ova žuta linija sigurno dostignuta od strane Rusa. Da krenemo od juga. Pidgorodne je po ovoj mapi u ruskim rukama, po nekim drugim je u ukrajinskim a po trećim se vode borbe u selu. No ni jedna strana nema dokaze da ona drži selo. Neki Rusofili pišu kako su rusi već zauzeli i Krasnu Goru ali to su fantazije. Gore kod Soledara je sporno dokle su izvan naselja dospeli Rusi, odnosno koliko blizu puta Soledar Blagodatne su. Onog trenutka kada im taj put bude u vidnom polju pitanje je vremena kada će se Ukrajinci morati povući iz Soledara. Jednostavno neće imati način da ozbiljno snadbevaju trupe u gradu i kada potroše zalihe koje su već tamo napustiće ga i organizovati odbranu u Blagodatne. Po nekim izvorima iza Blagodatne je nova Ukrajinska linija koja je na nekim brdima i biće teška prepreka za Ruse. Ruski kanali pišu da je Soledar skoro okružen, da su ušli u Blagodatne ali to je isto sigurno laž jer će se Ukrajinci povući iz Soledara kada Blagodatne budu ugrožene.

 

Prostor između naselja retko kada i jedna i druga strana kontrolišu nego tu šalju patrole koje se međusobno tuku kada naiđu jedna na drugu zato to može komotno da se ignoriše na svim mapama koje prate rat. Jedino gde bi izvan naselja mogla biti ozbiljna linija je severno od Soledara zbog ugrožavanja puta koji sam spomenuo.

 

Rusi takođe pišu da su danas pokrenuli i napad na Bahmut ali tu nema nikakve potvrde toga, videćemo da li je fake ili šire ofanzivu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...