Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, boxcube said:

 

Cemu borba protiv Putina ako postanemo kao on ili mozda cak i gori? Sta bi o nama govorila cinjenica da argumentima, marketingom, strategijom ne umemo da pobedimo ovakve debile kao Nestorovic nego nam ostaje totalitarizam kao "resenje" sa svim ostalim nuspojavama koje  idu sa tim?!

Pa dobro, u principu si u pravu, ali u praksi to znači da takvi razumeju samo jedan jezik, i to onaj koji sami predlažu. Nije moguće takve urazumiti rečima. I nije totalitarizam ako ovakve društvo "ostrakuje". Takvi kao ovaj nesrećnik su ipak samo pojedinci kojima je mesto na psihijatriji, i koji bi se momentalno "urazumili" da ih neko (funkcionalna država) ili odrapi kaznom, ili utamniči. Alternativa je da funkcionalna država kontroliše gde ovakve mogu da buncaju. Ono, da budu na marginama društva, gde se okupljaju samo takvi isti.

 

Šta uopšte neko treba da kaže ovakvome? "OK, dođi me mobiliši, čekam te. Ti si nasilnik koji bi druge silom slao u rat za koji ih boli qrtz, ja sam neko ko bi zbog toga na tebi primenio Damerove metode, i šta ćemo sad". Najbolje ih je ignorisati, ali im isto tako ne treba dozvoljavati da pene gde stignu. Nego da pene samo na za to određenim mestima. Kao npr u govorničkom ćošetu Hajd parka gde zabavljaju turiste. Ili možda u minhenskim pivnicama :wicked: Ali pod kontrolom.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Kod masovnih mobilizacija je uvek bilo onih koji bi da to izbegnu, ako   `90mogu, i onih koji bi da to sprece. Tako je bilo u svim ratovima  u istoriji, pa i danas.

Zaboravlja se zasto je Kasijus Klej postao Muhamed Ali?

Iz isih razloga - nije zeleo u rat da gine zbog nekog glupog razloga. Na zalost, mnogi nisu bili te srece - bez obzira na stranu na kojoj su bili.

Isto je bilo i kod nas `90ih: ko je mogao da pobegne od vojske - pobegao je, a ostali u jedinice pa sta im sudjaje odredile na rodjenju.

Secam se mobilisanih iz Uzickog Korpusa (otisli u Hercegovinu i Dalmaciju da zamenimo Podgoricki Korpus koji je povucen zbog bombardovanja Dubrovnika i nezapamcene pljacke po Konavllima - kuce su ostajale u sivoj fazi, a i WC solja se racunala kao ratni plijen.:krstipd4:), ljudi stariji, duzili M48, a dobiju M72,  ne znaju ni da je ociste, a da opale metak iz nje onako konzervirane i pune masti - odosmo Sv.Petru na recepciju i mi u redovnom vojnom roku i oni.

Zato, vise dzebane potrosismo dok ih naucismo kako se tim oruzjem rukuje, a i savremenijim sredstvima veze od motalice i poljskog telefona, ali to je moralo tako.

Ne mozes vojsku obuciti za rat za 5 dana - 3 meseca je minimum, inace ce ih izginuti vise zbog gresaka nego od neprijatelja.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali vidi kako ove budale razmisljaju. Nema trte mrte, sveta drzava nekoga uhvati i silom ga posalje u rat. Na stranu to sto su te stvari, silom nekoga slati u rat, sto bi se reklo zapisane na najmracnijim stranama istorije sveta, ali sta ovaj misli? Da ce se neko silom poslan u rat koji ga ne zanima boriti za tu "drzavu" i njene ciljeve? Pa mozda ce se on boriti, ali da prezivi, sto ukljucuje eliminaciju svakoga ko mu stane na put da bi ostvario taj cilj, bio taj "naš" ili "njihov", a onda, ako se vrati, možda će krenuti da traži one koji su huškali, pa da im se oduži.

 

Kako je neko tako površan uopšte postao lekar, to treba da ispita neka komisija :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Svaka mobilizacija je shitshow, - koga uhvatise toga j.... Zao mi je ovih koje hvataju i koji ce u narednim sedmicama i mjesecima biti pretvarani u ubice protiv svoje volje. Rusija  ce nazalost pamtiti Putina jako dugo vremena, i to ne zbog uvodjenja specijalne telefonske linije za one koji su greskom mobilisani 🙂

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Ali vidi kako ove budale razmisljaju. Nema trte mrte, sveta drzava nekoga uhvati i silom ga posalje u rat. Na stranu to sto su te stvari, silom nekoga slati u rat, sto bi se reklo zapisane na najmracnijim stranama istorije sveta, ali sta ovaj misli? Da ce se neko silom poslan u rat koji ga ne zanima boriti za tu "drzavu" i njene ciljeve? Pa mozda ce se on boriti, ali da prezivi, sto ukljucuje eliminaciju svakoga ko mu stane na put da bi ostvario taj cilj, bio taj "naš" ili "njihov".

 

Kako je neko tako površan uopšte postao lekar, to treba da ispita neka komisija :lol_2:

Zaso mislis da se neko  ko zarati brine o prigovoru  savesti?

U takvim situacijama :

- prvo se zove 18-30 godina,  zato sto su to usijane glave kojima je najlakse prodati bilo koju ideologiju,

- poziva se ono sto je imalo obuku u vojsci, daju im se ratni cinovi ( ja imam cin Kapetana I Klase u ratu - al` sam prestareo  za III poziv)

- poziva se ono sto je sluzilo vojsku i nada se da ce to, uz doobuku, da uradi nesto.

Nece!

Ne mozes nekoga ko je pre 30-40 godina bio u vojsci za 2-3 nedelje da naucis novim tehnologijama - to ne biva!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kronostime said:

Zaso mislis da se neko  ko zarati brine o prigovoru  savesti?

U takvim situacijama :

- prvo se zove 18-30 godina,  zato sto su to usijane glave kojima je najlakse prodati bilo koju ideologiju,

- poziva se ono sto je imalo obuku u vojsci, daju im se ratni cinovi ( ja imam cin Kapetana I Klase u ratu - al` sam prestareo  za III poziv)

- poziva se ono sto je sluzilo vojsku i nada se da ce to, uz doobuku, da uradi nesto.

Nece!

Ne mozes nekoga ko je pre 30-40 godina bio u vojsci za 2-3 nedelje da naucis novim tehnologijama - to ne biva!

Ja ne dobih nikakav cin. Kako se to zove?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kronostime said:

Zaso mislis da se neko  ko zarati brine o prigovoru  savesti?

U takvim situacijama :

- prvo se zove 18-30 godina,  zato sto su to usijane glave kojima je najlakse prodati bilo koju ideologiju,

- poziva se ono sto je imalo obuku u vojsci, daju im se ratni cinovi ( ja imam cin Kapetana I Klase u ratu - al` sam prestareo  za III poziv)

- poziva se ono sto je sluzilo vojsku i nada se da ce to, uz doobuku, da uradi nesto.

Nece!

Ne mozes nekoga ko je pre 30-40 godina bio u vojsci za 2-3 nedelje da naucis novim tehnologijama - to ne biva!

 

U koju od ovih gore grupa spada Yermolaev?

 

https://theins.ru/en/news/255347 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

U okviru „delimične mobilizacije“ u Rusiji, oni će povući 1,2 miliona ljudi u vojsku. Ovo je Meduzi rekao izvor blizak jednom od federalnih ministarstava.

Istovremeno, izvor Meduze blizak rukovodstvu Moskve rekao je da je planirano mobilisanje do 16.000 ljudi u prestonici. Ovu informaciju potvrdio je izvor blizak jednom od federalnih ministarstava. U Sankt Peterburgu će se javiti oko 3,2 hiljade ljudi, dodao je izvor blizak predstavništvu Severozapadnog federalnog okruga.

https://meduza.io/feature/2022/09/23/istochnik-meduzy-v-armiyu-sobirayutsya-prizvat-1-2-milliona-chelovek

 

Udeo Moskve u ukupnom broju stanovnika Rusije: 8,8%
Udeo Moskve u planiranom broju mobilisanih: 1,3% (7 puta manji)

 

Udeo Pitera u ukupnom broju stanovnika Rusije: 3,8%
Udeo Pitera u planiranom broju mobilisanih: 0,27% (14 puta manji)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

https://meduza.io/feature/2022/09/23/istochnik-meduzy-v-armiyu-sobirayutsya-prizvat-1-2-milliona-chelovek

 

Udeo Moskve u ukupnom broju stanovnika Rusije: 8,8%
Udeo Moskve u planiranom broju mobilisanih: 1,3% (7 puta manji)

 

Udeo Pitera u ukupnom broju stanovnika Rusije: 3,8%
Udeo Pitera u planiranom broju mobilisanih: 0,27% (14 puta manji)

 

Čekaj bre, otkud sad 1,2 miliona, zar nije bilo reči o 300k?

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio baš na "prigovor savesti" nego na ove koji kao sadistički "doktor" čak i kao penzioneri jednom rukom kroz bušan džep mrse džepni bilijar dok ih se deca stide, a drugom kuckaju na internetu o tome kako bi silom slali u rat ljude koji mogu da im budu unuci, a koji su imali muda da se suprostave zlu, i to samo zbog tga što su imali muda da se suprostave zlu. Doktori bre. Humanisti. 

 

Ili na degenerike kao onaj Davidovic Firer: "ustajte braćo, plinte u krvi, pustite mene da bežim prvi". A kad ih neko pita "dobro, kad ideš" , odgovore "pa ne mogu ja, to je ovde krivicno delo". A je li? 

 

Idealni kandidati za "jigsaw"-a da im objasni neke stvari.

 

  

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, erwin said:

https://meduza.io/feature/2022/09/23/istochnik-meduzy-v-armiyu-sobirayutsya-prizvat-1-2-milliona-chelovek

 

Udeo Moskve u ukupnom broju stanovnika Rusije: 8,8%
Udeo Moskve u planiranom broju mobilisanih: 1,3% (7 puta manji)

 

Udeo Pitera u ukupnom broju stanovnika Rusije: 3,8%
Udeo Pitera u planiranom broju mobilisanih: 0,27% (14 puta manji)

 

 

Vise kao dopuna proslom postu o skolama, iako se naslanja na ovaj tvoj post.. 

 

Grad Moskva otvara u muzeju grada vojno-mobilizacioni punkt.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Drug Crni said:

Gledam snimke mobilizacije iz unutrasnjosti Rusije..svugde isto: rusevne kuce,vidno oronule, blato na sve strane, poluraspadnuti autobusi i kombiji, sivilo i beda koja vristi.

 

I jako mnogo pijanog ponasanja... Gologuzija koja ne moze kupiti oslobadjanje od vojen obaveze ima samo dvije opcije - da trezveno planira izbjegavanje i izbjegava mobilizaciju ili da se pouzdaje u srecu... Ovi se naliju votkom i sami sebi eliminisu jednu od te dvije opcije. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Imaće dve nedelje obuke i idu odma na front. To se odnosi na ove što će ići kao popuna postojećih jedinica. Ostali će morati da sačekaju da im se jedinice opreme, da se malo utreniraju i tome slično. To sigurno neće biti ovde godine, ili će možda da kompletiraju jednu po jednu jedinicu kako bi što pre dobili prve jedinice na frontu. Pretpostavljam da će ovi biti topovsko meso koje će držati liniju fronta dok će pro jedinice da reorganizuju i naprave od njih udarne grupe za pravce gde planiraju nastupanje.

 

Završena eshumacija žrtava sahranjenih nedaleko od Izjuma. Eshumirano je 436 tela a po prvim izveštajima na 30 su pronađeni tragovi mučenja.

 

Počeo referendum :

 

 

 

Pripreme za regrutaciju :

 

 

 

Makronu konačno došlo iz dupeta u glavu :

 

 

 

Vrlo interesantan video ukrajinske izviđačke misije, neki to zovu nasilno izviđanje na ovim prostorima :

 

 

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Pitanje za ove vojne analiticare, ako moze zaista objektivno, kako su se pokazala oruzja u ovom ratu, tj rusko oruzje protiv NATO oruzja.

Ukrajinci su dobili do sada nevidjenu vojnu pomoc, tako da imaju HIMARS, o kome ja ne znam nista kao i o ostalom oruzju, francuske haubice Cezar, americke 777, njemacke samohodke, razna oklopna vozila, protiv tenkovske rucne raketne sisteme itd. Vidim da su sto se tice uniformi, sljemova itd opremljeni najmodernije, a izgleda i Rusi imaju slicnu pesadijksu opremu.

Tu su i dronovi koji su promenili potpuno ratnu doktrinu, jako ubitacno oruzje, na koje Rusi uopste nisu racunali i koji su ih devastirali, pogotovu na pocetku.

 

 

Nisu to kola pa da ih poredis ili kao da gledas F1 pa ko ima najbolji bolid. Bitna je tvoja taktika, taktika protivnika, njegove slabe tacke, teren. Npr, u USSR-Afgan ratu talibani su sjajno eksploatisali stingerima slabosti sovjetskih helikoptera i maksimalno koristili prednosti terena na kom su operisali. Na sta je kasnije odgovoreno termickim mamcima sto je celu tu generaciju stingera i strela nacinilo maltene beskorisnom. 

Slicno je i sada... M777 se pokazao sjajno u US logistickom sistemu u Iraku i Afganistanu, ali je jednostavno preosetljiva naprava za logistiku kojom raspolaze Ukrajina. HIMARS opet sjajno eksploatise sve mane Ruske logistike iako ga ponekad Ukrajinci bezvezno koriste. Ono sto naprimer nije toliko propraceno je da Rusima nije oboren nijedan Kalibr niti Iskander, sto opet ne znaci da je to wunderwafen vec da eksploatise nedostatak slojevite vazdusne odbrane. 

Mozes tako unedogled, ali je meni cinjenica da se opet dokazalo da su presudni logistika i brojevi. Kao i u zadnjih 5000 godina ratovanja.  

Link to comment
Share on other sites

Mobilisali 63-godišnjeg penzionisanog potpukovnika s dijabetesom i ishemijom mozga iako je granica mobilizacije za taj čin 55 godina, ali su ga kasnije ipak otpustili.

 

On je izjavio da je plan bio da posle dvonedeljne obuke njegova grupa moguće bude poslata na front.

 

 

Quote

- 21. septembra u 21:40 uručen mi je poziv - rekao je Aleksandar Jermolajev. - Sledećeg dana u 04:30 ujutru poslali su me na zborno mesto u Lenjinsku. Nije bilo medicinske komisije. Na sva moja pitanja o godinama i zdravstvenom stanju, jednostavno su me strpali u autobus i odvezli na Zeleno ostrvo u Volžskom, u vojnu jedinicu. Ni tamo nije bilo nikakve komisije. Ali onda je ipak došao načelnik medicinskog centra. Šest ljudi su otpustili, a meni su rekli da mogu da ratujem s ishemijom mozga i dijabetesom. Rekao sam da moje godine probijaju granicu i da su i na televiziji rekli da zovu do 55. Uz pretnju krivičnom odgovornošću naterali su me da uzmem uniformu i odem na poligon Prudboj, gde se sada nalazim uprkos svim izjavama ministra odbrane. Sada čekam dalji transport ko zna gde.


Penzioner je rekao da se za pomoć obratio Jedinstvenoj Rusiji i Društvenoj komori, ali su mu svuda rekli da ne mogu da mu pomognu. U večernjim satima, penzioner je, kako objavljuje Baza, ipak pušten. Međutim, Aleksandrov telefon je bio isključen, tako da novinari V1.RU nisu uspeli da dođu do njega.

https://v1.ru/text/gorod/2022/09/23/71681228/

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...