Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, implant said:

 Vučić samo kuva žabu i nada se nekom brzom kraju rata, da ne bi morao da se bavi time.

Tj upravo ono zbog cega te srbende nerviraju svakog normalnog. Apsolutno sve kilave do besvesti bez ikakvog razloga dok se svima sve ne zgadi, a zasto to rade, ni oni više ne znaju. Evo ih i peticionasi na njihovim izdajnickim sajtovima u svakom tekstu svakog tekstopisca mudro savetuju kako je baš do jaja kilaviti. Sve mislioci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Tj upravo ono zbog cega te srbende nerviraju svakog normalnog. Apsolutno sve kilave do besvesti bez ikakvog razloga dok se svima sve ne zgadi, a zasto to rade, ni oni više ne znaju. Evo ih i peticionasi na njihovim izdajnickim sajtovima u svakom tekstu svakog tekstopisca mudro savetuju kako je baš do jaja kilaviti. Sve mislioci.

 

Pa kilave zbog straha šta će i kako će na zimu, a i zbog svojih materijalnih interesa, mada vidim da Dačić već planira diversifikaciju snabdevanja gasom i to sa US. Treba ostati u vladi, tj žrtvovati se za dobrobit naroda, teške su odluke pred nama, a ko će bolje voditi naš mali brod kroz nesigurne vode osim proverenih, dokazanih snaga :s_d:.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Dosla je teska masinerija iz VB and USA i UA kaze da su jako precizne,vec ima na desetine snimaka, sad ne znam tacno gde su snimci nastali, ali verovatno Donbas ili Lugansk

Rusi kazu da su unistili svo oruzje koje je Zapad poslao Ukrajini. Kazu: sve je unisteno!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Dosla je teska masinerija iz VB and USA i UA kaze da su jako precizne,vec ima na desetine snimaka, sad ne znam tacno gde su snimci nastali, ali verovatno Donbas ili Lugansk

 

Koja to teska masinerija? Abrams tenkovi? Challenger tenkovi? Samohodne haubice? 

 

Jok.

 

To sto su dobili ima efekta ali je to vise marketing, npr po meni neka domaca oruzija su itekako uspesna ali ko ce na zapadu da hvali odlicnu Stugna-P raketu ili BTR-4 tockas (isti je cak uspeo da uzme skalp i tenku).

 

Niko, jer je fazon da se prikaze kako nase oruzije vredi za sve pare.

 

 

Npr sto nisu uspeli da oslobode Mariupolja kad je stigla teska masinerija? Videh da se sad pominje i okruzivanje 16.000 ukrajinskih vojnika na drugom delu ratista. Meni bas nije jasno kako Ukrajinci ne provaljuj maskirovku, ista su skola majku mu? Npr Krakov posle debakla kod Kijeva je bila jasna maskirovka tj navlakusa, bilo je jasno da Rusi nemaju efektive da osvoje tako veliki grad? I cemu onda kontraofanziva? Samo su snage potrebne drugde poslali protiv ruskih snaga koje nista specijalno i nisu mogle da urade.

 

Elem isplivao neki video neki kazu da je star neki da je nov, Terminatora na putu ka frontu:

 

https://t.me/boris_rozhin/49064

 

Ako je nov ispada da su ih cuvali za kasniju fazu sukoba, sobzirom da za sad nema ni jednog unistenog pa sumljam da su ucestvovali.

 

Inace mnogo opasnije vozilo od ostalom ruskog oklopa jer u ovom cudu posada je mnogo manje izlozena za razliku od tenkova, plus sto sovjetski tenkovi su podlozni detoniranju municije u prstenu kupole sto automatski znaci smrt cele posade.

 

U slucaju BMPT pri pogodku npr zapadnim high tech raketama stradace pre svega robot kupola. Srecom po ukrajinske vojnike tih vozila imaju smesno malo, manje od 20 cini mi se, mozda gresim ali sigurno bas malo za potrebe ovakvog rata.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Koja to teska masinerija? Abrams tenkovi? Challenger tenkovi? Samohodne haubice? 

 

Jok.

 

To sto su dobili ima efekta ali je to vise marketing, npr po meni neka domaca oruzija su itekako uspesna ali ko ce na zapadu da hvali odlicnu Stugna-P raketu ili BTR-4 tockas (isti je cak uspeo da uzme skalp i tenku).

 

Niko, jer je fazon da se prikaze kako nase oruzije vredi za sve pare.

 

 

Npr sto nisu uspeli da oslobode Mariupolja kad je stigla teska masinerija? Videh da se sad pominje i okruzivanje 16.000 ukrajinskih vojnika na drugom delu ratista. Meni bas nije jasno kako Ukrajinci ne provaljuj maskirovku, ista su skola majku mu? Npr Krakov posle debakla kod Kijeva je bila jasna maskirovka tj navlakusa, bilo je jasno da Rusi nemaju efektive da osvoje tako veliki grad? I cemu onda kontraofanziva? Samo su snage potrebne drugde poslali protiv ruskih snaga koje nista specijalno i nisu mogle da urade.

 

 

 

Kako zasto kontraofanziva? Pa da bi deblokirrali grad koji je bio uzasno granatiran. Ruska artiljerija je odbacena od Harkova, a time ko zna koliko zivota civila sacuvano. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

 

Kako zasto kontraofanziva? Pa da bi deblokirrali grad koji je bio uzasno granatiran. Ruska artiljerija je odbacena od Harkova, a time ko zna koliko zivota civila sacuvano. 

 

Da ali time slabe druge frontove. Jednostavno Putin sad gura ono što su svi očekivali na početku rata. Jbg zvuči surovo ali u ovakvom ratu moraš da prihvatis granatiranje Harkova. Npr u Bosni snage se nisu trošile na razbijanje opsade Sarajeva jer bi to onda koštalo druge delove fronta i to vrlo skupo. Ukrajinci moraju na tome da uče.

 

Link to comment
Share on other sites

M777 je važan jer sada će Ruska artiljerija biti u dometu kod kontrabatiranja. Već su stigli na liniju fronta, jedino ne znam da li su im stigli i radari za detekciju protivničke artiljerije. 40 km dometa će im omogućiti ili da tuku iz dubine svoje teritorije ili da tuku u dubinu ruske teritorije tako da će Ruske komunikacije biti izložene. Šteta samo što ih neće dobiti par stotina pa da mogu da ih masovno koriste i naprave neku rezervu.

 

Kod Harkova nema nikakvih pojačanja za ofanzivu. Napad izvode TO i 92. brigada. Oni su i do sada tamo držali liniju fronta. Tu su još i par nekih jedinica stranih plaćenika ali mislim da ne učestvuju u borbama, verovatno obezbeđuju deo fronta severozapadno od grada. Ono što će se sada desiti je da će TO preuzeti kontrolu granice a 92. će verovatno biti raspoređena na neki drugi pravac gde planiraju ofanzivu.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

M777 je važan jer sada će Ruska artiljerija biti u dometu kod kontrabatiranja. Već su stigli na liniju fronta, jedino ne znam da li su im stigli i radari za detekciju protivničke artiljerije. 40 km dometa će im omogućiti ili da tuku iz dubine svoje teritorije ili da tuku u dubinu ruske teritorije tako da će Ruske komunikacije biti izložene. Šteta samo što ih neće dobiti par stotina pa da mogu da ih masovno koriste i naprave neku rezervu.

 

Kod Harkova nema nikakvih pojačanja za ofanzivu. Napad izvode TO i 92. brigada. Oni su i do sada tamo držali liniju fronta. Tu su još i par nekih jedinica stranih plaćenika ali mislim da ne učestvuju u borbama, verovatno obezbeđuju deo fronta severozapadno od grada. Ono što će se sada desiti je da će TO preuzeti kontrolu granice a 92. će verovatno biti raspoređena na neki drugi pravac gde planiraju ofanzivu.

 

Ne bih se ja uzdao u M777... 90 komada na ceo front je smesno malo. A tih 40km je samo uz onu suludu municiju koje pitanje je koliko ce imati. Pisao sam ranije, M777 je super stvar jer je lagan, znaci za blato i slicno je odlican iako je vucna haubica. Sve ovo sto mi vidjamo kao uspehe Ukra je lokalno i to postizu prvenstveno uz integraciju sa zapadom i koriscenjem informacija koje dobijaju. Ali to je i dalje lokalno. 

Mnogo veliki problem je ono na jugu sto stvarno izgleda kao raspad fronta i da je 24 brigada unistena i ne moze da odrzi front. Videcemo jako brzo da li je tako - ako Rusi nastave da napreduju, znaci da Ukrajinci nemaju ljudi da odrze taj front. Onda sledi povlacenje iz Limana da bi mogli da nadomeste ljudstvo. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MeanMachine said:

Elem isplivao neki video neki kazu da je star neki da je nov, Terminatora na putu ka frontu:

 

https://t.me/boris_rozhin/49064

 

Ako je nov ispada da su ih cuvali za kasniju fazu sukoba, sobzirom da za sad nema ni jednog unistenog pa sumljam da su ucestvovali.

 

Inace mnogo opasnije vozilo od ostalom ruskog oklopa jer u ovom cudu posada je mnogo manje izlozena za razliku od tenkova, plus sto sovjetski tenkovi su podlozni detoniranju municije u prstenu kupole sto automatski znaci smrt cele posade.

 

U slucaju BMPT pri pogodku npr zapadnim high tech raketama stradace pre svega robot kupola. Srecom po ukrajinske vojnike tih vozila imaju smesno malo, manje od 20 cini mi se, mozda gresim ali sigurno bas malo za potrebe ovakvog rata.

 

Jos jedan Ruski wunderwaffen. Terminator je T72 sa automatskim bacacem granata i dva topa umesto jednog. Ima on svoju nishu gde moze da se koristi, tipa kao support u gradskoj borbi. Ovako je osetljiv na javeline isto kao i ostali, plus verovatno ima falinku kao i ostali oklopi iz armata familije - prekomplikovani i preskupe popravke. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, K.Dot said:

Šta mislite, koliko će ovaj rat još da potraje? 

 

Laicki, mislim da ce se pretvoriti u neki tinjajuci sukob, da ce Rusi da se utvrde na mestima koje su osvojili, i onda neko manje puskaranje here and there. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Predalo se od ponedeljka do sada 959 vojnika iz celicane, rusi ih odvode u rusiju

 

 

Spoiler

959 militaires ukrainiens d'Azovstal se sont rendus depuis lundi

Le ministère russe de la Défense a annoncé mercredi que 959 militaires ukrainiens, retranchés sur le site sidérurgique d'Azovstal de Marioupol, se sont rendus depuis lundi.

"Au cours des dernières 24 heures 694 combattants, dont 29 blessés, se sont constitués prisonniers. Depuis le 16 mai, 959 combattants dont 80 blessés se sont constitués prisonniers", a indiqué le ministère dans un communiqué.

 

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AgroLaki said:

To je katastrofa za te ljude ako je tacno. Nadam se da je Guteres stvarno dogovorio nesto da ne zavrse u gulazima. 

jedino ih neka razmena za zarobljene ruske vojnike može spasiti od dugogodišenjeg boravka u zatvoru, no ako su među njima neki koji su stali Putinu na žulj bogami loše im se piše

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

jedino ih neka razmena za zarobljene ruske vojnike može spasiti od dugogodišenjeg boravka u zatvoru, no ako su među njima neki koji su stali Putinu na žulj bogami loše im se piše

Ne sme im faliti dlaka s glave!!!

Link to comment
Share on other sites

Potpredsednik Dume Petar Tolstoj na svom telegramu zagovara severnokorejizaciju Rusije uz blagoslov patrijarha:

 

Quote

Vreme je da napustimo bolonjski sistem i vratimo se tradicionalnom ruskom obrazovnom sistemu: osvajajući pobede na frontu, rizikujemo da pretrpimo ideološki poraz, izgubivši čitavu generaciju naših građana – sada školaraca i studenata;

Korišćenje digitalnih tehnologija treba da bude ograničeno etikom;

Neophodno je reformisati sistem organa starateljstva, osloboditi se maloletničkih instrumenata: starateljstvo treba da radi na očuvanju porodice, a ne na njenom uništavanju;

Na prolećnom zasedanju u prvom čitanju biće razmatran predlog zakona o zabrani strancima da kupuju decu u Rusiji koristeći usluge surogat majki;

Promene treba da utiču i na sferu kulture: važno je šta naša deca čitaju, gledaju i slušaju;

Revidiraćemo međunarodne sporazume: Rusija se povukla iz Saveta Evrope, sledeći korak je istupanje iz SZO i STO, kao i drugih sporazuma koji donose štetu, a ne korist.

Ovim i drugim pitanjima baviće se Međustranačka komisija stvorena u Državnoj Dumi po blagoslovu Njegove Svetosti Patrijarha.

https://t.me/petr_tolstoy/1366 (prevod: Google Translate)

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da sam negde pročitao da ovi iz Azovstala neće biti deo nikakvih razmena zarobljenika. Suviše je Rusija insistirala da su to sve nacisti da bi ih tek tako vratili u Ukrajinu. Mada, možda ako toliko vrede Zelenskom možda na kraju i padne neki dogovor.

 

Inače, general Vad, bivši savetnik Angele Merkel imao je ovih dana baš objektivne analize stanja u Ukrajini.

Edited by K.Dot
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...