Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ima istine u tezi koju je izneo bohumilo da je Putin racunao na beg Zelenskog iz zemlje,

a nakon toga stvar bi bila mnogo drugacija.

Brzi napadi na Kijev su verovatno ovo imali kao prvi cilj.

 

Sta oni misle da rade u UKR, koliko dugo da sede okolo, kako misle da postave svoj rezim i sl,

samo su neka od pitanja na koja se ne moze odgovoriti, jer sve izgleda nelogicno i nadrealno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Redstar0356 said:

Slazem se, ne znam ni 41' koja je poenta bila besmislenog otpora Hitleru, toliko smo zivota izgubili a mogli smo lepo da se predamo ko ljudi i budemo robovi Arijevcima ili radimo u logorima

 

Ne ne ne, nikako.. Samo nije trebalo ubijati Nemce zbog odmazde 100 za 1.

Nego, kao francuski Rezistans, menjati imena ulica i okretati znakove na putevima.

Tako su radili i Česi recimo, te i jedni i drugi sačuvaše narod, gradove, sela, kulturnu baštinu i infrastrukturu..

Ludak sa kretenskim brkovima pade i ovako i onako. A mi zato... Šumarice i logori po celoj zemlji. 

Deca slata na potpuno bespotrebni Sremski Front, kad su već uveliko bežali. A zašto, zaboga?

Treba ipak imati malo mozga i empatije prema svom narodu.

 

off

Edited by Neme
ništa lično
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nonick said:

 

Bas suprotno, samo bolesnu ambiciju mozes pripistati ovome sta on radi. Geopoliticko sanjaranje je samo simptom iliti neki pomesani proizvod njegovog posla i mentalnog stanja. Opravdavati ovo sa nekim liberalnim kapitalizmom (sta je to?) je tuzno. Kako je Klotzen pisao pre par strana, ako iko ima nekakvu dobru geopoliticku startnu poziciju onda je to Rusija. A to, da mi samo jos to parce zemlje treba da bi se otrezneo (prosperirao), je samozavarivanje.

Opravdavati (?!) i (pokusati) objasniti - nije isto. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Redstar0356 said:

Slazem se, ne znam ni 41' koja je poenta bila besmislenog otpora Hitleru, toliko smo zivota izgubili a mogli smo lepo da se predamo ko ljudi i budemo robovi Arijevcima ili radimo u logorima

 

Da, evo vidim i dalje oziljci od lisica Slovacima ili Svedjanima koji su odabrali da budu robovi. Puna Srbija grobova i kamenja raznih oblika da dokaze kako Srbi vole da placaju zivotima to kurcenje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne moze to vise kao opcija da oni dovedu svoj rezim. Da su na brzinu osvojili mozda bi i mogli nsto, sad kad je Zelenski postao mit to je gotova prica. Cak i sami Rusi u Rusiji da mogu da glasaju kako zele, glasali bi da se Rusija povuce. Te price oko NATO-a i straha Rusije za mene su smesne. Niti sme Putin bas da ibija koga hoce tamo jer ne bi svetu pa cak ni Kini ostavio neke opcije da ne bude napadnut, svrgnut i  da se prica o njemu istorijski skoro u ravni kao sa Hitlerom.

 

Rusija ulazi u novu dekadu promena, prosto Putin je sad ispusena mustikla sem kod brace Srba koji jos veruju da je ovo cin ''milosrdnog andjela''.  Sve ove godine su gradili imidz stabilnosti i razumevanja i ev za desetak dana su sve to izgubili sto su gradili godinama. Vojno dobili ili izgubili rat,isto im se pise. Pocinje kraj Putinove ere..jer verujem da ga vise mrzi njegva vlada nego ukrajnska samo sto oni ne smeju nista da mu kazu i da mu lupe samar kao Ukrajinska. 

 

Njegovi govori su bili losi, politicki, ljudski..Rusi su svet za sebe, relativno oni ne znaju sta je Evropa jer su ogromni, posebno mladi npr ubedjen sam da bar 50% mladih ne zna sta je Srbija, takav utisak sam imao kad sam bio tamo. Kao pitaju me odagle si ti,bio u nekom koktel baru..ja sad kao kazem Srbija ocekivajuci neki pozitivni komentar, oni pojma nemaju. On meni kaze, bio sam u Londonu prosle godine, dali ste vi blizu 😄 Nisu svi takvi, ali ima veliki broj.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Fascinantna brzina. Europa je pokazala ujedinjenost kao nikad prije. 

Meni je muka od ovakvih podrska, cisto licemerstvo. Koji k sad saljete borce, oruzje? zar nije cilj da se sto pre zavrsi? 

sve totalni ludaci ,ali svi do jednoga, i rusija, i ukrajina i evropa i usa, budaletine. 

 

Ako toliko vole d ratuju nek sagrade sebi jedno ostrvo negde u okeanu, i nek se bore i ubijaju dok se svi ne poubijaju. koje lude glave nas vode.

Edited by Tomiprunet
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Meni je muka od ovakvih podrska, cisto licemerstvo. Koji k sad saljete borce, oruzje? zar nije cilj da se sto pre zavrsi? 

sve totalni ludaci ,ali svi do jednoga, i rusija, i ukrajina i evropa i usa, budaletine. 

 

Pa...cilj im je da se sto pre zavrsi ali ne tako sto Ukrajina nestane.

 

Vec nekoliko dana se "meracim" da napisem ovde nesto.

 

Vidite, kriza i situacija sama po sebi nije ni malo jednostavna za objasniti da bi se covek tek tako stavio na stranu nekoga. Rusija ovde jeste agresor, de facto. Ukrajina je zrtva, de facto, ali zrtva cega?

 

Ja bih rekao zrtva svoje lose politike i licemernog zapada pre svega, pa onda Rusije. Mislim da ne postoji niti jedan politicar, alaliticar ili istoricar koji nije svestan da je ovo danasnje ratno stanje izazvao NATO. Nema tog coveka koji ni u ludilu moze da pomisli da ce Rusija dozvoliti da se na granici sa njima postavlja oruzje severnoatlantske alijanse. 

 

Sa druge strane, Putin je svakako diktator i, pokazuje se upravo, krvnik i tiranin. Dobar deo Rusa to vec odavno zna.

 

E sad, bottom line. Sto kaze Djole Balasevic u pesmi "Ratnik paorskog srca" - E...zao mi konja. Zao mi je tog naroda koji je cist kolateral, kao mi u sukobu ludaka Milosevica sa NATO paktom. Voleo bih da ovo prestane sto pre. Iskoristio bih izjavu svog prijatelja da ce NATO ratovati protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca. Licemerstvo, nemoral i ratno profiterstvo. A ginu neduzni. To vam je ljudski rod.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, brusli said:

Kostalo je Ukrajinu cak i vise.

I na kraju koja je poenta ovog besmislenog otpora, da nanesu Rusima ali i sebi sto vise zrtava ?

 

 

Valjda stajanje na put nasilniku i zlu kojeg siri okolo (ukljucujuci svoju zemlju). Mislis li da ce Putin stati sa Ukrajinom ako uvidi da mu se moze?

 

Kako je to jos velicanstveni Perikle rekao: "Tajna slobode je u hrabrosti"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Pa...cilj im je da se sto pre zavrsi ali ne tako sto Ukrajina nestane.

 

Vec nekoliko dana se "meracim" da napisem ovde nesto.

 

Vidite, kriza i situacija sama po sebi nije ni malo jednostavna za objasniti da bi se covek tek tako stavio na stranu nekoga. Rusija ovde jeste agresor, de facto. Ukrajina je zrtva, de facto, ali zrtva cega?

 

Ja bih rekao zrtva svoje lose politike i licemernog zapada pre svega, pa onda Rusije. Mislim da ne postoji niti jedan politicar, alaliticar ili istoricar koji nije svestan da je ovo danasnje ratno stanje izazvao NATO. Nema tog coveka koji ni u ludilu moze da pomisli da ce Rusija dozvoliti da se na granici sa njima postavlja oruzje severnoatlantske alijanse. 

 

Sa druge strane, Putin je svakako diktator i, pokazuje se upravo, krvnik i tiranin. Dobar deo Rusa to vec odavno zna.

 

E sad, bottom line. Sto kaze Djole Balasevic u pesmi "Ratnik paorskog srca" - E...zao mi konja. Zao mi je tog naroda koji je cist kolateral, kao mi u sukobu ludaka Milosevica sa NATO paktom. Voleo bih da ovo prestane sto pre. Iskoristio bih izjavu svog prijatelja da ce NATO ratovati protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca. Licemerstvo, nemoral i ratno profiterstvo. A ginu neduzni. To vam je ljudski rod.

Na to su trebali misliti ranije, a ne sada kad je sukob vec eskalirao. 

 

Sa ostalim napisanim se slazem 100%

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Veshtodel said:

 

Valjda stajanje na put nasilniku i zlu kojeg siri okolo (ukljucujuci svoju zemlju). Mislis li da ce Putin stati sa Ukrajinom ako uvidi da mu se moze?

 

Kako je to jos velicanstveni Perikle rekao: "Tajna slobode je u hrabrosti"

Onda Amerika, Engleska, Francuska itd skupi 10-15 najboljih oklopnih divizija i 200-300 lovaca, umarsira na zapad Ukrajine i pomogne potlacenima protiv nasilnika. Ovako su pustili jazavicara da sam izadje na kraj protiv nezasitog rotvajlera.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Najgori su "neutralni". Dok se jedan pomahnitali manijak bukvalno izivljava nad manjom drzavom, oni kao papagaji ponavljaju da su protiv nasilja. Kao da vidite muskarca koji na ulici krvnicki bije zenu, ali necete nista da uradite jer ste protiv nasilja. Najvise sto mozete da uradite je da mu stavite do znanja da ste protiv nasilja i da ga zamolite da prestane. To je taj mentalni sklop. 
 

Ne bih cak ni rekao da su toliko pokvareni, pre samo da je to kombinacija toga da su glupi ko kurac, a da s druge strane zele da ispadne da su pametni i iznad situacije, da je za njih to sve Ukrajina protiv Rusije jeftina propaganda na koju nece nasesti. To je verovatno ista ekipa sto ne glasa na izborima jer su "svi isti". Ali nije samo to u pitanju, to bi cak i bio legitiman stav, glavno je to sto su oni izrazito ponosni na to sto ne glasaju jer su provalili kako to sve funkcionise. Ustvari su samo glupi ko kurac. 

  • Like 3
  • Love 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Neme said:

Deca slata na potpuno bespotrebni Sremski Front, kad su već uveliko bežali

Prvo, da počnem od kraja, Njemci nikad nisu bježali, a bogami tada nisu ni ustaše i domobrani, koji su sa njima ratovali za ono što su smatrali njihovim.

Postoji gomila literature o tome kako i zašto su Njemci ostali koherentna vojna sila do zadnjeg dana poraza.

Što se tiče Sremskog fronta, postoje bar jedan operativni i jedan strateški razlog zbog kojih je moralo da bude tako kako je bilo:

- operativni: Sremski front je južno krilo sovjetsko-bugarske ofanzive na Budimpeštu i dalje na Beč i neko je morao da im drži krilo da ih Njemci ne "outflankuju" (ne mogu sad da se sjetim odgovarajuće riječi na srpskom);

- strateški: taj pravac je bio jedini kojim je mehanizacija mogla da napreduje ka zapadu (prodor kroz Bosnu/Hercegovinu bi bio mnogo sporiji i krvaviji zbog terena koji favorizuje onoga ko se brani) i to je morala da uradi jugoslovenska vojska da bi samostalno oslobodila zemlju, a time i Jugoslavija stekla određeni prestiž i kredit pred saveznicima (i zapadnim i istočnim) za pregovore nakon rata.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Veshtodel said:

 

 

Kako je to jos velicanstveni Perikle rekao: "Tajna slobode je u hrabrosti"

Kakvi su to nekad bili mudri ljudi. Problem je sto sad nije 400a godina pre hrista.

22 minutes ago, djole said:

Najgori su "neutralni". Dok se jedan pomahnitali manijak bukvalno izivljava nad manjom drzavom, oni kao papagaji ponavljaju da su protiv nasilja. Kao da vidite muskarca koji na ulici krvnicki bije zenu, ali necete nista da uradite jer ste protiv nasilja. Najvise sto mozete da uradite je da mu stavite do znanja da ste protiv nasilja i da ga zamolite da prestane. To je taj mentalni sklop. 
 

Ne bih cak ni rekao da su toliko pokvareni, pre samo da je to kombinacija toga da su glupi ko kurac, a da s druge strane zele da ispadne da su pametni i iznad situacije, da je za njih to sve Ukrajina protiv Rusije jeftina propaganda na koju nece nasesti. To je verovatno ista ekipa sto ne glasa na izborima jer su "svi isti". Ali nije samo to u pitanju, to bi cak i bio legitiman stav, glavno je to sto su oni izrazito ponosni na to sto ne glasaju jer su provalili kako to sve funkcionise. Ustvari su samo glupi ko kurac. 

 Ne znas nista o tim neutralnima, tako da ne mozes da kazes sta bi oni uradili da vide nasilnika koji tuce zenu na ulici. Meni se cini da bi vi ratnici pre pomogli nasilniku da jos vise istuce tu zenu. Sad sam napisao isto sto si ti napisao za neutralne. BTW Rusija i Ukrajina su obe zenskog roda, pa ispade da se tuku dve zene, a svi znamo kako izgleda tuca izmedju dve zene, perje leti na sve strane.:D

 

U cemu je razlika izmedju ekipe "jer su svi isti" i "beli listici"?

Edited by Tomiprunet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U principu Ukrajna mora da sama da se izbori za svoju slobodu. Ulaskom zapada u rat, to najverovatnije znaci nuklearni rat ili potpunu kapitulaciju Rusije sto je manje ocekivano. Tako da je izbor da se Ukrajna odbrani od agresora trenutno najbolji. I potpuno sam siguran da u Ukrajni ima raznih stranih vojnika i sluzbi jer je nemoguce da se onako lako brane sami na prepad ruske vojske. Mislim da dobijaju logistiku od zapada ali i oruzje. Nista ispodvojne neutralnosti nece prihvatiti Putin, ali put u EU moraju da daju i mislim da je Ukrajna ovim cinom to zasluzila da se desi progres posle rata. 

 

Lazanski je takodje veliki Rusofil i ne cudi da je ovo pogodio, jednostavno svet danas mora imati globalni stit a problem su Rusija i Kina koje boli patka za tako nesto jer im to bas i ne odgovara iz dosta razloga, najmanje vojnih. Smo te drzave moraju same opet da sruse te rezime koje imaju da bi prodisale, posebno Rusija koja ipak spada u evropsku civilizaciju.

Link to comment
Share on other sites

Nešto najgore što običnog stanovnika Ukrajine može da zadesi je da se na toj teritoriji vodi rat između dve velike sile gde je sigurno samojedno da bi najvše stradali stanovnici Ukrajine.

Koliko god bili hrabri i spremni da se bore za svoju državu toliko njihovi političari treba da budu pametni i lukavi i zaustave rat. Samo veštom i pametnom politikom mogu da sačuvaju narod i državu. Nikad ne treba skidati gaće ali ni busati se u grudi preterano!  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Louis Severson III said:

Nema tog coveka koji ni u ludilu moze da pomisli da ce Rusija dozvoliti da se na granici sa njima postavlja oruzje severnoatlantske alijanse. 

 

Sama činjenica da se Rusija već godinama direktno graniči sa zemljama NATO-a ubija vrednost ovo argumenta (skoro) na ništavost. 

 

Stvarno ne razumem ljude koji apsolutnu krivicu svaljuju na zapad. Pokušavam, ali ne razumem. Rusija se samo brani. Agresijom. Na drugu nezavisnu državu. Interesantna nevinost. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

Sama činjenica da se Rusija već godinama direktno graniči sa zemljama NATO-a ubija vrednost ovo argumenta (skoro) na ništavost. 

 

Stvarno ne razumem ljude koji apsolutnu krivicu svaljuju na zapad. Pokušavam, ali ne razumem. Rusija se samo brani. Agresijom. Na drugu nezavisnu državu. Interesantna nevinost. 

 

Nisam napisao da se Rusija brani, moj upis nije korektno parcijalno citirati. Tako da ovako necemo razgovarati, probaj ponovo.

 

Napisao sam da je Rusija agresor, de facto. Napisao sam, takodje, da geopolitika nije prosta i jednostavna stvar za objasniti, i da treba da se zna cela istorija problematike.

 

Amerika se koristi veoma podlim potezima, kao sve pod plastom demokratije i vladavine prava rasporedjuju svoju vojsku preko NATO na teritoriji celog sveta. Amerika je svetski policajac, a ne Rusija. Ovo sto Rusija radi sada je posledica delovanja Amerike na teritoriji za koju su se dogovorili da nece dirati.

 

Svaki americki demokratski predsednik od silne demokratije, prosto mora da zapocne neki rat. Naravno, preko glave neke male zemlje, u ovom slucaju Ukrajine.

 

Kada su 1999. godine ubijali civile kasetnim bombama, tada im usta nisu bila puna vladavine prava i kuknjave o civilima. Tada je to bio "milosrdni andjeo".

 

Nista nije tako jednostavno da bi se neko tek tako stavio na neciju stranu, sve strane u ovom sukobu smrde.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:

 

Sama činjenica da se Rusija već godinama direktno graniči sa zemljama NATO-a ubija vrednost ovo argumenta (skoro) na ništavost. 

 

Stvarno ne razumem ljude koji apsolutnu krivicu svaljuju na zapad. Pokušavam, ali ne razumem. Rusija se samo brani. Agresijom. Na drugu nezavisnu državu. Interesantna nevinost. 

 

Pa nije baš isto kad (iz ruskog ugla) imaš (lupam) 300km granice sa NATOm i 1300km, veća granica zahteva veće pokrivanje, mnogo više vojnih resursa. Moraš mnogo više da detaljno pratiš šta se dešava (iza granice). Kraće traje let nuklearnog projektila do željenog cilja ako se lansira iz istočne Ukrajine u odnosu, recimo na Poljsku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...