Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Sto se tice same situacije na ratistu, sudeci po dosta snimaka na internetu Ukrajinci se i vise nego dobro drze te nanose pofine gubitke Rusima. Brojke koje objavljuje ukrajinsko ministarstvo odbrane su vjerovatno bar 2 puta uvecane no i dalje impresivne. Da li je ruska vojska jednostavno podcijenila ukrajinsku ili ipak nije toliko mocna koliko su se puhali, ostaje da vidimo. Neki pregovori cisto sumnjam da mogu dati uspjeh jer Ukrajina nakon ovoga ne moze sebi dopustiti da bude vojno neutralna sa nekom pro-zapadnom vladom. Putin je jasno naglasio da trenutnu ukrajinsku vladu smatra nacistima i kriminalcima, tu ocito nikakvog prostora za kompromis nema. Kako god, puna podrska Ukrajincima da se odbrane ovdje i okupatora istjeraju van svoje zemlje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Fasciniran sam da ovdje jos uvijek postoje ljudi koji otvorenu agresiju jedne drzave na drugu i dalje pravdaju nekim NATO provokacijama, izlapjelim Bidenom, bezobraznim Zelenskym il cim sve ne. 

 

Mislim da ovde niko ne pravda agresiju nego da forumasi pokusavaju da sagledaju sve aspekte koji se doticu ove invazije. Kroz diskusiju, posto je ovo diskusioni forum. 
Takodje, posto ce ovo imati reprekusije na celi svet, pa i na ovo nase parce naseljenih teritorija, malo sira diskusija je sasvim razlozna. 
Posto je diskusioni forum.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Sto se tice same situacije na ratistu, sudeci po dosta snimaka na internetu Ukrajinci se i vise nego dobro drze te nanose pofine gubitke Rusima. Brojke koje objavljuje ukrajinsko ministarstvo odbrane su vjerovatno bar 2 puta uvecane no i dalje impresivne. Da li je ruska vojska jednostavno podcijenila ukrajinsku ili ipak nije toliko mocna koliko su se puhali, ostaje da vidimo. Neki pregovori cisto sumnjam da mogu dati uspjeh jer Ukrajina nakon ovoga ne moze sebi dopustiti da bude vojno neutralna sa nekom pro-zapadnom vladom. Putin je jasno naglasio da trenutnu ukrajinsku vladu smatra nacistima i kriminalcima, tu ocito nikakvog prostora za kompromis nema. Kako god, puna podrska Ukrajincima da se odbrane ovdje i okupatora istjeraju van svoje zemlje. 

 

Moram priznati da meni ukrajinski uspesi nisu iznenađenje iz nekoliko razloga. Viši ukrajinski oficiri, uglanvom oni stariji, koji se dosta i pitaju, školovali su se u SSSR i lakše im je da pretpostave kako će postupiti Rusija. Dobro poznaju i stariju opremu i oruđa, koju i sami koriste, a imaju i dodatnu motivaciju jer brane sopstvenu zemlju. Još pre više godina sam čitao da je ruska vojna doktrina prvenstveno koncentrisana na odbranu, baš kao i ukrajinska i da im to može pomoći. Zaboravio sam izvor, a pisano je još kada su počeli da ratuju u Donjecku i Lugansku. Naravno, neke stvari su se promenile, ali suština tog teksta mi deluje i dalje aktuelno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Naravno da debili nece propustiti da pokazu da su debili, ali…

Komentari na Informeru i Kuriru su za mene sokantno, skandalozno, necete vam biti dobro.

Informer za koji sam mislio da ce prskati od srece na sve strane zbog Rusije i Putina, pise da je ovo rat i imvazija umesto onog naziva operacija ili kako vec god. Prenosi uredno sve agencijske vesti, kao maltene i sva ostala nasa glasila. Za mene neverovatno.

Ovo je naslov u Kuriru, za nepoverovati

https://www.kurir.rs/planeta/3881043/ruska-dolina-smrti-buca-postala-ukrajinski-grozni-protivoklopnim-raketama-masakrirali-desanjtnike-na-prilazu-prestonici-video

 

Ocito da je Vucko zategao povodac dok se ne vidi kako ce se stvari razvijati. A verovatno su i Vucku zategli malo povodac.

 

Pa zna se čije su oni glasilo. Oni ustvari pišu to što Vučić nije smeo da kaže otvoreno, kako bi pripremili teren kod njegovih glasača, ako i njemu dodje naredba sa zapada da bude malo konkretniji.

 

1 hour ago, mmajstor said:

 

To pretvaranje gasa u tecno stanje pa posle vracanje u gasovito prilicno zagadjuje.... 

 

Jbmga majstore, kako neznaš. Tvoj neelektrični golf je taj koji je glavni ekološki problem, a ne to što miljarderi prerađuju gas. Pa se onda još malo provozaju privatnim avionom.

 

43 minutes ago, jedibojan said:

Koliko toga je pod kineskom kontrolom?

Pitam kao totalni laik koji je u par konverzacija cuo da su Kinezi ozbiljno usli u Afriku.

 

24 minutes ago, Beonegro said:

Ne mnogo, postoje polja u kojima CNOOC ima manjinski udio i/ili se pojavljuje kao kupac, ali nisam nigdje vidio da su operator. Mislim da oni u tom domenu i dalje nemaju znanje i kapacitete koje imaju supermajors tipa Exxon, Shell, Chevron, BP, Total, ENI...

Kinezi su po Africi u infrastrukturi, kao i kod nas. Plus kreditiraju direktno države.

 

Za gas neznam, ali sam čitao članak pre neki dan o Kini i Kongu. Mislim da se radilo o kopanju kobalta ili tako nešto. Sumljiv neki deal, kao mi kopamo rudu a zauzvrat vam gradimo ceste. S tim da do sad nisu izgradili ni približno onoliko kolliko su obečali. Barem je tako pisalo.

 

Moj point je, ako su se dole ubacili več u rudarstvo , teško da če se odreči pole pozicije i za neke druge stvari

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Sto se tice same situacije na ratistu, sudeci po dosta snimaka na internetu Ukrajinci se i vise nego dobro drze te nanose pofine gubitke Rusima. Brojke koje objavljuje ukrajinsko ministarstvo odbrane su vjerovatno bar 2 puta uvecane no i dalje impresivne. Da li je ruska vojska jednostavno podcijenila ukrajinsku ili ipak nije toliko mocna koliko su se puhali, ostaje da vidimo. Neki pregovori cisto sumnjam da mogu dati uspjeh jer Ukrajina nakon ovoga ne moze sebi dopustiti da bude vojno neutralna sa nekom pro-zapadnom vladom. Putin je jasno naglasio da trenutnu ukrajinsku vladu smatra nacistima i kriminalcima, tu ocito nikakvog prostora za kompromis nema. Kako god, puna podrska Ukrajincima da se odbrane ovdje i okupatora istjeraju van svoje zemlje. 

 

Za to ne postoji ni gram sanse.

 

Mozda Rusi sami odluce da se povuku, ali za to moraju nesto da dobiju na diplomatskom planu. Prakticno ista situacija koja postoji jos od 2014. - neke linije su predjene, prostor za kompromis se ne vidi i zato se stanje na terenu sve vise i vise pogorsava.

 

Inace, mislim da niko nije ni ocekivao da ce Rusija nakon tri dana pokoriti celu Ukrajinu. Ni USA nije za toliko vreme pokorila Irak. Videli smo i kako je teklo osvajanje Afrina od strane Turske - najpre su upali u pogranicne teritorije, a tek nakon nekog vremena su krenuli u unutrasnjost regiona.

 

Ovde za dva dana Rusi mogu da odseku citav istok zemlje i onda je samo pitanje vremena kada ce usledeti predaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, goldberg said:

 

Za to ne postoji ni gram sanse.

 

Mozda Rusi sami odluce da se povuku, ali za to moraju nesto da dobiju na diplomatskom planu. Prakticno ista situacija koja postoji jos od 2014. - neke linije su predjene, prostor za kompromis se ne vidi i zato se stanje na terenu sve vise i vise pogorsava.

 

Inace, mislim da niko nije ni ocekivao da ce Rusija nakon tri dana pokoriti celu Ukrajinu. Ni USA nije za toliko vreme pokorila Irak. Videli smo i kako je teklo osvajanje Afrina od strane Turske - najpre su upali u pogranicne teritorije, a tek nakon nekog vremena su krenuli u unutrasnjost regiona.

 

Ovde za dva dana Rusi mogu da odseku citav istok zemlje i onda je samo pitanje vremena kada ce usledeti predaja.

Mislim da pratis dogadjaje preko TV-a i nasih novina.Danas su im skinuli dva aviona na istom mestu..zajedno pali. Nije to bas tako jednostavno,nije ovo igrica.

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Nemoguce je da Rusija pokori celu Ukrajinu. Sem ako ne upotrebi oruzje za masovno unistenje. Ruska pobeda bi trebalo da bude neminovna, u smislu da ih na kraju natera na ustupke, ali vec sada se vidi da ce to biti skuplje nego sto je izgledalo.

 

USA obavestajci su predvideli da ce Kijev pasti za maksimalno 4 dana. To se nije desilo.

 

Takodje su predvideli da sve preko dve nedelje za Ruse znaci neuspeh, jer rat postaje preskup za njih, oni u 21. veku tesko da su bili u gorem ekonomskom stanju (sto je mozda jos jedan razlog zbog kojeg se Putin odlucio na ovaj hazarderski potez).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, L' Imperatore said:

Za gas neznam, ali sam čitao članak pre neki dan o Kini i Kongu. Mislim da se radilo o kopanju kobalta ili tako nešto. Sumljiv neki deal, kao mi kopamo rudu a zauzvrat vam gradimo ceste. S tim da do sad nisu izgradili ni približno onoliko kolliko su obečali. Barem je tako pisalo.

Dobro, ima po Africi svakakvih kombinacija, čak i pristojne države poput Senegala angažuju građevinske firme iz - vjerovao ili ne - Sjeverne Koreje (Sjevernokorejanci su izgleda sasvim legit što se tiče infrastrukture, a naravno najjeftiniji su). Kongo je jedna od tih diktatura u kojima je totalno bezzakonje, tako da bih ja na neviđeno rekao da su u toj priči bad guys lokalne vlasti. Što se tiče Kineza, iz ovoga što ja vidim, nisu oni gori od ostalih, recimo Angola im duguje 14 i po milijardi dolara i oni su im dali moratorijum dok traje korona. Vrlo su prisutni (kao i Rusi) u Gvineji (Gvineja ima ogromne rezerve boksita, možda i najveće na svijetu) i rade prugu od skoro 1000km u zamjenu za pravo na eksploataciju navodno najvećeg do sada neaktiviranog ležišta gvozdene rude na svijetu, ali meni to djeluje OK, to je infrastruktura koja će valjati i Gvinejcima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

USA obavestajci su predvideli da ce Kijev pasti za maksimalno 4 dana. To se nije desilo.

 

Nadam se da se neće ni desiti, ali izgleda da je zeznuto prema vestima sa BBC i AP:


 

Spoiler

 

Kyiv’s mayor: ‘We are encircled’ but full of fight

KYIV, Ukraine (AP) — As Russian troops draw closer to the Ukrainian capital, Kyiv’s mayor is both filled with pride over his citizens’ spirit and anxious about how long they can hold out.

In an interview with The Associated Press on Sunday, after a grueling night of Russian attacks on the outskirts of the city, mayor Vitali Klitschko was silent for several seconds when asked if there were plans to evacuate civilians if Russian troops managed to take Kyiv.

“We can’t do that, because all ways are blocked,” he finally said. “Right now we are encircled.”

When Russian troops invaded Ukraine on Thursday, the city of 2.8 million people initially reacted with concern but also a measure of self-possession. However, nerves started fraying when grocery stores began closing and the city’s famously deep subway system turned its stations into bomb shelters.

The mayor confirmed to the AP that nine civilians in Kyiv had been killed so far, including one child.

A Klitschko-ordered curfew began about sundown on Saturday and is to extend until at least 8 a.m. Monday. His order pointedly stated that any unauthorized person outside could be considered a saboteur.

“We are hunting these people, and it will be much easier if nobody is on the street,” Klitschko explained, saying that six Russian “saboteurs” were killed Saturday night.

Russian troops’ advance on the city has been slower than many military experts had expected.

“Ï just talked to the president (Volodymyr Zelenskyy). Everybody is not feeling so well,” Klitschko said, adding that the Ukrainian city government employees were in shock but not depressed. “We show our character, our knowledge, our values.”

In the last few days, long queues of people — both men and women — were spotted waiting to pick up weapons throughout the capital, after authorities decided to distribute weapons freely to anybody ready to defend the city. There are concerns, however, about arming nervous civilians with little military experience amid warnings of Russian saboteurs disguised as Ukrainian police or journalists.

“To be honest, we don’t have 100% control,” said Klitschko. “We built this territorial defense in a short amount of time — but these are patriotic people.”

“Right now, the most important question is to defend our country,” he added.

Responding to a question about the city’s capacity to replenish dwindling stocks of food and medicine, Klitscho’s view darkened, however.

“We are at the border of a humanitarian catastrophe,” he said. “Right now, we have electricity, right now we have water and heating in our houses. But the infrastructure is destroyed to deliver the food and medication.”

Then, in the same breath, he rallied like the world heavyweight boxing champion he once was.

“That’s why the message for everyone is: Support Ukraine together ... We are strong,”he said. “Every Ukrainian is proud to be independent, proud to be Ukrainian, and we are proud to have our own country.”

 

 

Vest sa ovog drugog izvora je u spojleru, ali očigledno je da Rusi hoće da odseku snabdevanje Kijeva i da ga je sada nemoguće napustiti.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Nadam se da se neće ni desiti, ali izgleda da je zeznuto prema vestima sa BBC i AP:


 

  Hide contents

 

Kyiv’s mayor: ‘We are encircled’ but full of fight

KYIV, Ukraine (AP) — As Russian troops draw closer to the Ukrainian capital, Kyiv’s mayor is both filled with pride over his citizens’ spirit and anxious about how long they can hold out.

In an interview with The Associated Press on Sunday, after a grueling night of Russian attacks on the outskirts of the city, mayor Vitali Klitschko was silent for several seconds when asked if there were plans to evacuate civilians if Russian troops managed to take Kyiv.

“We can’t do that, because all ways are blocked,” he finally said. “Right now we are encircled.”

When Russian troops invaded Ukraine on Thursday, the city of 2.8 million people initially reacted with concern but also a measure of self-possession. However, nerves started fraying when grocery stores began closing and the city’s famously deep subway system turned its stations into bomb shelters.

The mayor confirmed to the AP that nine civilians in Kyiv had been killed so far, including one child.

A Klitschko-ordered curfew began about sundown on Saturday and is to extend until at least 8 a.m. Monday. His order pointedly stated that any unauthorized person outside could be considered a saboteur.

“We are hunting these people, and it will be much easier if nobody is on the street,” Klitschko explained, saying that six Russian “saboteurs” were killed Saturday night.

Russian troops’ advance on the city has been slower than many military experts had expected.

“Ï just talked to the president (Volodymyr Zelenskyy). Everybody is not feeling so well,” Klitschko said, adding that the Ukrainian city government employees were in shock but not depressed. “We show our character, our knowledge, our values.”

In the last few days, long queues of people — both men and women — were spotted waiting to pick up weapons throughout the capital, after authorities decided to distribute weapons freely to anybody ready to defend the city. There are concerns, however, about arming nervous civilians with little military experience amid warnings of Russian saboteurs disguised as Ukrainian police or journalists.

“To be honest, we don’t have 100% control,” said Klitschko. “We built this territorial defense in a short amount of time — but these are patriotic people.”

“Right now, the most important question is to defend our country,” he added.

Responding to a question about the city’s capacity to replenish dwindling stocks of food and medicine, Klitscho’s view darkened, however.

“We are at the border of a humanitarian catastrophe,” he said. “Right now, we have electricity, right now we have water and heating in our houses. But the infrastructure is destroyed to deliver the food and medication.”

Then, in the same breath, he rallied like the world heavyweight boxing champion he once was.

“That’s why the message for everyone is: Support Ukraine together ... We are strong,”he said. “Every Ukrainian is proud to be independent, proud to be Ukrainian, and we are proud to have our own country.”

 

 

Vest sa ovog drugog izvora je u spojleru, ali očigledno je da Rusi hoće da odseku snabdevanje Kijeva i da ga je sada nemoguće napustiti.

 

.

 

Klicko demantovao... a i nisu okruzeni...

 

.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Beonegro said:

Dobro, ima po Africi svakakvih kombinacija, čak i pristojne države poput Senegala angažuju građevinske firme iz - vjerovao ili ne - Sjeverne Koreje (Sjevernokorejanci su izgleda sasvim legit što se tiče infrastrukture, a naravno najjeftiniji su). Kongo je jedna od tih diktatura u kojima je totalno bezzakonje, tako da bih ja na neviđeno rekao da su u toj priči bad guys lokalne vlasti. Što se tiče Kineza, iz ovoga što ja vidim, nisu oni gori od ostalih, recimo Angola im duguje 14 i po milijardi dolara i oni su im dali moratorijum dok traje korona. Vrlo su prisutni (kao i Rusi) u Gvineji (Gvineja ima ogromne rezerve boksita, možda i najveće na svijetu) i rade prugu od skoro 1000km u zamjenu za pravo na eksploataciju navodno najvećeg do sada neaktiviranog ležišta gvozdene rude na svijetu, ali meni to djeluje OK, to je infrastruktura koja će valjati i Gvinejcima.

Nemoj da te ludak cuje.. 😁

Ma kenja Klicko,kao trebaju im lekovi imastruje i vode za sad..spremali su se oni za ovo i to dobro.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Imaš li neki kredibilan izvor? Vidim da ovo i dalje stoji na sajtovima BBC i AP.

 

.

 

Valjda je Klicko kredibilan, ako ga vec prenose..Pojavice se video s njegovom porukom, ako vec nije..

 

edit...Nije valjda da sa meinstrim medija kupis informacije...

 

.

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

Naivno je Putinu pripisivati tiransku alavost, bolesnu ambiciju.

Svedoci smo sloma medjunarodnog poretka kakvog poznajemo i taj slom nije poceo ratom u Ukrajini vec mnogo ranije, najvidljiviji deo tog pocetka je bila finansijska kriza iz 2008. 

Ovo nije rat iz politickih razloga, ovo je pocetak rata za prirodne resurse i prekrajanje mape sveta. Ovo je pocetak rata za opstanak. 

Putin "samo" zeli da ima bolju startnu poziciju u onome sto sledi pa je prvi od velikih povukao nogu i istupio ovako brutalno. 

Ne treba biti mnogo pametan pa videti da je jedan veliki, skupi rat velikih razmera dobrodosao mnogima. Dobrodosli u svet 

 

Bas suprotno, samo bolesnu ambiciju mozes pripistati ovome sta on radi. Geopoliticko sanjaranje je samo simptom iliti neki pomesani proizvod njegovog posla i mentalnog stanja. Opravdavati ovo sa nekim liberalnim kapitalizmom (sta je to?) je tuzno. Kako je Klotzen pisao pre par strana, ako iko ima nekakvu dobru geopoliticku startnu poziciju onda je to Rusija. A to, da mi samo jos to parce zemlje treba da bi se otrezneo (prosperirao), je samozavarivanje.

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, A sad said:

 

Pogresan prevod uopste to nije izjavio, izjavio je da evakuacija civila nije bezbedna. 

 

Kijev nije okruzen. 

Zar su i u Ap počeli da angažuju kretene? U vesti iz AP stoji sledeće:


 

Quote

 

In an interview with The Associated Press on Sunday, after a grueling night of Russian attacks on the outskirts of the city, Mayor Vitali Klitschko was silent for several seconds when asked if there were plans to evacuate civilians if Russian troops managed to take Kyiv.

“We can’t do that, because all ways are blocked,” he finally said. “Right now we are encircled.”

 

Računam da imaju nekog normalnog prevodioca jer u boldovanom se vidi da je upravo njima dao intervju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...