Jump to content

Kosarkaske aktuelnosti


kalistenika u rutini

Recommended Posts

Nando zeli u Spaniju, zena mu je odatle. Prava za njega ima Valensija posto je od tamo otisao u NBA. Ako ode u neki drugi klub, oni ce morati da plate odstetu Valensi, tako nesto je slicno i za Serhia. Pa Barsa ili Real, mada i Valensija ima ogromne pare, tj vlasnik, samo on ih ne trosi toliko iz nekih svojih razloga. Verovatno je tesko da dize ogroman budzet, kad ce Real i Barsa uvek dati veci,  pa ne zeli da se trka.

 

Nando bi dobro legao Realu, ima mentalitet kao Rudi, Rejes pa mislim da mu je to sledeca destinacija.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno nisam ocekivao ovoliki njegov iskorak i top 5 ekipu ACB lige.  Realnija mi je bila neka Badalona, Gran Kanarija, Saragosa, ali kad pogledam sire zasto da ne i ova Unikaha koja ima gomilu mediokriteta u svom timu. Ne znam cemu ovaj maliciozan komentar igrace 3,4 min, sta su od njega npr bolji Diaz, Diez, pa i Sasu Salin?  Vrlo je moguce i da bude otkrovenje sezone, jer se i Spanska liga godina unazad pokazala kao raj za fizicki ne darovite belce sa dobrim sutem i klikerom za igru, sto mislim  da njemu ne nedostaje. 

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po povećanju kapaciteta, koje je najavljeno iz gradske Uprave, trebalo bi da bude još glasnije, ali redakciji Espreso.rs javio se arhitekta Dragoljub Bakić, koji je sa svojom suprugom Ljiljanom projektovao ovu legendarnu dvoranu sedamdesetih godina 20. veka.

- Moramo da apelujemo na javnost da se to ne radi, pošto je do najavljenog početka radova ostalo još veoma malo vremena. Priča je počela pre dve godine, ja sam još tada kontaktirao medije, ali niko nije preneo moje kritičke reči. Preneto je da je dobra stvar što se Pionir renovira. Rečeno je da će svi bezbednosni kriterijumi biti ispoštovani, da ne brinemo ništa. Ipak, ja sam ih upozorio koliko to može da bude opasno, ali su oni to ignorisali - upozorava vidno uznemireni Bakić, čovek očigledno zabrinut za ljudske živote.

- Ljudi će padati sa tribina i ginuti, ukoliko urade ono što su najavili, a to je povećanje sedećih mesta na tribinama sa 5.000 na 8.000. Kako to planiraju da urade? Tako što će skinuti stare, komotne stolice i staviti više novih, daleko manjih, što će značajno smanjiti prostor za manevar na tribini. Ovo je veoma opasno, nebezbedno, bukvalno može da se desi da tribina koja se prepuni masom ljudi padne, a svima je jasno kakve bi bile posledice toga (setimo se stadiona Hejsel i finala Lige šampiona kada su izginuli navijači Juventusa i Liverpula prim.aut.). Veoma bitna prepreka za ovakve radove je i nagib tribina, koji je sa ciljem projektovan da bude takav kakav sad jeste. Prvi događaj u Pioniru bilo je boksersko prvenstvo, tada je u njega stalo 7.000 ljudi, ali uz postavljanje stolica u parter, jer ring je daleko manji od košarkaškog, rukometnog ili odbojkaškog parketa - jasan je legendarni arhitekta, čovek koji je zaslužan za to što je publika u Pioniru šesti igrač svake ekipe koja tu igra kao domaćin.

Zamenik gradonačelnika je istakao da će hala dobiti potpuno novi profesionalni parket, nove semafore, koševe i teleskopske tribine.

- Ovako zamišljena rekonstrukcija je nemoguća misija, apelujem da ne rade ovo, jer će biti odgovorni za mnogo života. Pa, zamislite tek kada dođu vatreni navijači, njih više nego što je predviđeno za određeni prostor, pa krenu da skaču. Šta bi se tada dogodilo, šta mislite? Hala je projektovana tako kako je projektovana sa ozbiljnim razlogom, ništa nije rađeno slučajno. Izlaze za slučaj opasnosti, za pražnjenje dvorane, nemoguće je povećati kako bi bili zadovoljeni parametri bezbednosti gledalaca - istakao je Bakić za Espreso.rs.

Takođe, u prvi mah se mislilo da bi se akustika hale povećala pojačavanjem kapaciteta, ali kako kaže gospodin Bakić, to i nije baš tako:

- Arhitektura je ozbiljna nauka, ne mogu stvari da se rade tako neplanski. Znate li šta bi se desilo sa zaglušujućom bukom u dvorani ako bi se povećao broj ljudi u njoj? Dodavanjem 3.000 majica, jakni, farmerki, trenerki i ostalih odevnih predmeta, zvuk bi postao drastično slabiji, buka ne bi bila toliko nesnosna, jer bi sva ta tkanina ublažila akustiku, to će dobro znati svaki muzičar koji je nekada svirao pred većim brojem ljudi - zaključio je jedan od naših najvećih arhitekata i akademskih građana.

Ono što je dodatno frapantno je podatak da apsolutno niko nije kontaktirao Dragoljuba Bakića i njegovu suprugu Ljiljanu, bar da se raspita pred početak radova.
  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Sutra da padne tribina i da pogine / bude povređeno xyz ljudi, Vesić bi izašao na konferenciju i rekao tipa: to je sportska manifestacija, to je adrenalin, ljudi se ne pridržavaju propisanih pravila, skaču po stolicama, koncentrišu se na određenim mestima, i naravno da imate nesreću. To nije toliko neuobičajeno, dešavalo se i drugima, verovatno će se dešavato i u budućnosti. Izvođač radova je sve uradio u skladu sa najvišim standardima, i pitanje je za ljude iz kluba da li su uradili sve što je neophodno da se osigura bezbednost učesnika. Nadležne službe grada će to svakako proveriti i svako ko je napravio proust, biće ili kažnjen ili će morati da odgovara pred nadležnim sudom...

 

Pitanje "ali gospodine Vesiću, upravo je arhitekta Bakić upozorav...", Vesić bi lagano prekinuo i napomenuo da ako žele političke diskusije, onda će morati i novinarka zajedno sa gospodinom Bakićem da se kandiduje na izborima, pa da radi sa halom Aleksandar Nikolić šta god im je volja. Čuje se aplauz u publici, Andrea Radulović skandira "Veso, Srbine".

 

***

 

Bez šale, mene zaista (pomalo) plaši sve što oni rade. Verujem da nemaju baš toliko amaterski pristup, kao što je Bakić predstavio -- ali za sada se toliko površina i objekata koje su oni radili ispostavilo kao najobičniji fuš, da ne bih ništa isključio kao opciju. Ne bi me čak i čudilo da arhitekte koje angažuju naprave dobar plan i idejni koncept, ali da se u realizaciji dosta toga izjalovi. Deluje mi neverovatno da je plan zaista da se sedeći kapacitet tribina poveća sa 5k na 8k. To je 60% više, odnosno, na svake dve postojeće stolice, trebalo bi dodati još jednu. Ili će zaista da stavljaju manje stolice, ili će da prave još veći pad, ili i jedno i drugo.. jer neko drugo rešenje ne postoji, a i tako ne izgleda izvodljivo. Sve u svemu, verujem da će za bezbednosne protokole da ih bude najmanje briga.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Svi znamo da se često išlo preko kapaciteta, da je bilo i preko 9000 ljudi u hali. Video sam da su na nekim utakmicama hodnici bili prepuni pa su onda dovlačili stolove na izlaze sa tribina na koje su se penjali da bi videli teren. Ako se budu držali toga da ne puštaju preko kapaciteta dvorane, mislim na novo projektovani kapacitet, mislim da to neće biti problem. Najveći problem će biti broj ulaza odnosno izlaza na tribine. Pored ventilacije naravno.

 

Što se tiče akustike to se lako rešava skidanjem majica ali onda dolazimo do problema povećane vlažnosti u hali 😁

Link to comment
Share on other sites

Mislim da će se kapacitet značajnije povećati zbog većih teleskopskih tribina, a ne zbog manjih stolica i pretpostavljam da će tribine biti dosta bliže terenu. Samo nek urade klimatizaciju kako treba, da ne gledamo više horor u junskim utakmicama.

Link to comment
Share on other sites

Ode nam Varaja.

https://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2019&mm=06&dd=23&nav_id=1558229 


Tužan sam. Ostavio je odličan utisak na mene. Jeste nama još tada, pre dve godine, hintovano da je nešto bolestan, ali mi to nismo primetili - bio je vedar, dobro raspoložen, ispoštovao nas je u fulu i toliko mu se svidelo što je radio sa nama, da se čak ponudio da nam sredi Karija. Onaj intervju sa Pešićem je njegov hookup.

Veliki gospodin, veliki igrač. Njegov rekord nikada neće biti oboren. Slava mu i hvala.

  • Like 6
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...