Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Not great, not terrible.

 

U prvoj sezoni falilo mi je malo nepredvidljivosti (na primer u poslednjoj epizodi, iz aviona, da ne kažem iz zmaja je bilo vidljivo da se mali neće živ vratiti), ostao sam prilično ravnodušan prema likovima, vizuelno takođe ništa posebno, često i vrlo loše jer i meni je smetala ta katakomba atmosfera. OK, ne mogu da kažem da je uzalud potrošeno vreme, nije mi žao što sam odgledao, ali neću ni da se pojedem od iščekivanja nove sezone.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

FB-IMG-1667229595410.jpg

 

Ko bi rekao da ke najbolja stvar koja je mogla da se desi HOD da izadje u isto vreme kad i Rings of power. Ima negde glupavih resenja, jeftinih efekata, slabije kamere ali kad vidis da je scena kada se klinci sibaju u pecini bolja nego bilo sta u RoP ukapiras da uopste nisu isti nivo kvaliteta. O bolesnom Viserisu i sceni sa postoljem moze samo duboki naklon 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U konkretnom slucaju: RoP je smestena u Srednju Zemlju i prica o univerzalnoj borbi dobra i zla, dok je HoD smestena u jedno kraljevstvo i predstavlja politicku borbu za vlast unutar jedne porodice.

Edit: pojma nema zasto mi postovi nisu spojeni,iako su napisani unutar pet minuta razmaka..:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Drug Crni said:

U konkretnom slucaju: RoP je smestena u Srednju Zemlju i prica o univerzalnoj borbi dobra i zla, dok je HoD smestena u jedno kraljevstvo i predstavlja politicku borbu za vlast unutar jedne porodice.

Edit: pojma nema zasto mi postovi nisu spojeni,iako su napisani unutar pet minuta razmaka..:smiley33:

Kako jedno kraljevstvo kad ih ima 7?

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Drug Crni said:

Svetovi i price koje su kreirali Tolkien i Martin nisu za poredjenje,pa stoga ni serije/filmovi koji iz njih izlaze.

 

Kakve to ima veze? Tolkinova dela su naravno bolja (dosta), frka je sto je Amazon usrao motku praveci neku svoju woke verziju "who did it" price sa unistenim likovima i dijalozima. 

 

Porede se i filmovi i serije razlicitih zanrova, a gde nece dva dela epske fantastike

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, NikadProtivKaline said:

woke je apsolutno nepostojeci problem ovde, i ti casting izbori ni malo nisu uticali na kvalitet serije

neke druge stvari su problem, kao npr nekoliko puta pominjana neujednacenost, neke stvari lose odradjene u toj kompresiji, i ispodprosecno finale

da je poslednja epizoda bila manje naivna i ukupna ocena bi bila veca

Meni je woke problem ako odjednom postoje i zene orci, zasto ubacivati takvu budalastinu? Ili men of Numenor odjedanput ima i podosta zena. Napravio si od Galadriel, Miriel i one mucene Bronvin (koja je ubacena u seriju eto reda radi) velike vojskovodje i one koje to zele da budu i to je ok, ali cemu orkinje ili kako god bi ih nazvali?

To da li je elf crnac, da li zene patuljci imaju bradu je meni nebitno, ali ako od Galadriel napravis Kill Bill, od Gil Galada i Kelebrimbora retarde i to sve zacinis dijalozima kao da su pisali majmuni za pisacim masinama a ne Tolkin onda jbg uzmes pa placas ocene na imdb i rt. 

 

Nije problem poslednja epizoda, cela serrija je losa (osim pred kraj 6e) ali je poslednja postavila takvo dno da je se ne bi postidela ni poslednja sezona Got.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, drperce said:

to da li je elf crnac, da li zene patuljci imaju bradu je meni nebitno, ali ako od Galadriel napravis Kill Bill, od Gil Galada i Kelebrimbora retarde i to sve zacinis dijalozima kao da su pisali majmuni za pisacim masinama a ne Tolkin onda jbg uzmes pa placas ocene na imdb i rt

ovo nikakve veze nema sa woke

samo los scenario, pisci i izvedba

s tim da meni galadriel i gil galad ne smetaju ovakvi, kapiram da su na nekom putu da kasnije postanu ono sto poznajem

ni kelebrimbor mi toliko ne bi smetao, da nema onih naivnih dijaloga u poslednjoj epizodi kako ga sauron nevesto navodi dok pravi prstenove

ne smetaju mi ni zene orci, ne utice mi to na kvalitet serije

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, AgroLaki said:

Kako jedno kraljevstvo kad ih ima 7?

Ja sam razumeo da je Vesteros jedno kraljevstvo. Verovatno gresim..nisam citao knjige.. Gvozdeni presto je taj koji vlada nad svih 7 kraljevstava. To mi onda dodje kao jedna celina. Gresim li?

@drpercerazumem te..ne dopada ti se RoP..to je odavno jasno..ne znam sto se toliko upires da to dokazujes na svakoj temi?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Drug Crni said:

Ja sam razumeo da je Vesteros jedno kraljevstvo. Verovatno gresim..nisam citao knjige.. Gvozdeni presto je taj koji vlada nad svih 7 kraljevstava. To mi onda dodje kao jedna celina. Gresim li?

@drpercerazumem te..ne dopada ti se RoP..to je odavno jasno..ne znam sto se toliko upires da to dokazujes na svakoj temi?

Pa ti me dodaj na IL i resen problem

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Drug Crni said:

Ja sam razumeo da je Vesteros jedno kraljevstvo. Verovatno gresim..nisam citao knjige.. Gvozdeni presto je taj koji vlada nad svih 7 kraljevstava. To mi onda dodje kao jedna celina. Gresim li?

@drpercerazumem te..ne dopada ti se RoP..to je odavno jasno..ne znam sto se toliko upires da to dokazujes na svakoj temi?

 

Sedam kraljevstava je tehnički jedno carstvo na kontinentu Vesterosu, zovu se Sedam jer ih je toliko bilo u vreme osvajanja Egona osvajača Targarjena.

  1. Sever, kralj Toren Stark
  2. Planine i Dol, kralj Ronel Erin
  3. Reke i ostrva, kralj Haren Hoare
  4. Stena, kralj Loren Lanister
  5. Hvat, kralj Mern Gardener
  6. Oluja, kralj Argilak Durandon
  7. Dorna, princeza Meria Martel

Egon je osvojio šest kraljevstava, Dorna se opirala još preko dva veka, dok se preko braka nisu ujedinili. U vreme serije House of the Dragon Dorna je još uvek nezavisna.

 

Egon je podelio kraljevstvo Reke i ostrva na Gvozdena ostrva i Rečne zemlje i dao ih svojim vazalima koji su mu pomogli u njihovom osvajanju, Grejdžojevima i Tulijevima posle uništenja vladajuće kuće Hoare. Na isti način je Hvat dat Tirelovima i Oluja Barateonima. Takođe je jedan komad zemlje proglasio Kraljevom zemljom pod njegovim neposrednim rukovodstvom.

 

U vreme GoT-a ima devet kraljevstava, sve pod jednom krunom u Kraljevoj luci: Sever (kuća Stark, zamak Zimovrel), Dol (kuća Erin, zamak Sokolovo Gnezdo), Rečne zemlje (kuća Tuli, zamak Brzorečje), Zapad (kuća Lanister, zamak Livačka Stena), Gvozdena ostrva (kuća Grejdžoj, zamak Hridi), Kraljeva zemlja (direktno vlada Kralj iz Kraljeve Luke), Olujna zemlja (kuća Barateon, zamak Krajoluj), Hvat (kuća Tirel, zamak Visoki Sad), Dorna (kuća Martel, zamak Sunčevo Koplje).

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, DameTime said:

Pa nisam sigurna koliko je bilo moguće napraviti atmosferu nepredvidljivosti s obzirom na to da su se prilično striktno držali materijala iz knjige 😅 (osim što su dodali taj momenat ljudskosti Aemondovom liku i sl) 

 

Nisam mislio u odnosu na knjigu (nisam čitao) već generalno, GoT je često usprevao da me iznenadi ili čak šokira razvojem događaja, HoD uglavnom ne.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

Nisam mislio u odnosu na knjigu (nisam čitao) već generalno, GoT je često usprevao da me iznenadi ili čak šokira razvojem događaja, HoD uglavnom ne.

Prva je sezona, imali su 2 vremenska skoka.

 

GoT je bio nesto nevidjeno ranije ( bar meni ), onakvi dijalozi, desavanja i iznenadjenja su i napravili GoT onim sto jeste bio u prvih 6 sezona. Koliko samo nevjerovatnih scena u sezoni 1.

Ipak se mora priznati da je i HoD odlican s obzirom kakva su ocekivanja bila nakon 7 i 8 sezone GoT-a. Isto tako i materijal je manji u HoD, odnosno ovo je bilo zagrijevanje dok je u GoT imalo toliko toga da se pokaze. Sve ti je jasno kad ce tek sada u 2 sezoni da se rasiri prica i na Winterfell. Ovdje je sve uglavnom bilo Dragonstone i King's landing

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

kako je to u knjigama?

vise sivo ili #teamrhaenyra i tu?

Stiletto ti je odgovorio. U seriji se vise ide na to da se izabere strana pa tako sto kaze Frensis, 9/10 je team black a ako je i bilo neutralnih nakon ep 9 i oosebno ep 10 vise ih nema. 

 

U knjigama je to izjednacenije i mnogo su gore prikazane kako Renira tako i Alisent, vise sivo kako bi ti rekao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miki28 said:

Stiletto ti je odgovorio. U seriji se vise ide na to da se izabere strana pa tako sto kaze Frensis, 9/10 je team black a ako je i bilo neutralnih nakon ep 9 i oosebno ep 10 vise ih nema. 

 

U knjigama je to izjednacenije i mnogo su gore prikazane kako Renira tako i Alisent, vise sivo kako bi ti rekao.

Pa to je problem kod generalno svih serija/filmova i očekivanju publike. Publika želi da ima "pozitivnog" lika sa kojim će se poistovetiti, i zato je jako teško da se napravi balans i prikaže "sivo", odnosno i u tom sivom će publika tražiti nešto svetlije.

To je generalno bio problem i sa Deneris, koja nikada nije bila potpuno pozitivan lik i mnoge stvari su što se tiče opšte publike gurane pod tepih i stavljane u drugi plan, zarad te epske pobede "dobra" nad "zlim". Zato je između ostalog bilo i toliko razočaranih kada je Deneris uradila to što je uradila, a sve je išlo na tu stranu, do duše zbrzano u zadnjoj sezoni.

Publika, tj. svi mi da se ne lažemo, smo stekli neke reflekse tokom svih ovih godina, i uvek imamo neka očekivanja i uvek želimo da se ta očekivanja ispune, i kada se to ne dosi, onda ostajemo zbunjeni. Linč je recimo doktorirao na tome da totalno izneveri očekivanja publike, tako što će dati "hint", a zatim totalno zanemariti to i odvesti priču na sasvim desetu stranu. Ima ona scena u Mulllholand Drive-u, kada glavnu glumicu uvode u studio gde se snima film i gde se njen pogled poklopi sa pogledom režisera (Džastin Tiru). To je od klasičnih filmova signal da će se desiti nešto između njih dvoje i mi smo tako naučeni kroz filmove. E u tom trenutku, Linč odvodi film na drugu stranu, i namerno dovodi publiku u zabludu. Jednostavno igra.

 

Međutim, kada se uzme popularnost serija, i brojnost publike, onda je jasno da serije kao GoT ako to urade, dobiće jedan ogroman udarac u lice od strane publike, zato što pozitivan lik, ma koliko imao negativnosti u sebi, mora da ostane pozitivan do kraja i mora ispuni očekivanja. Negativan lik, može da prođe kroz katarzu i da mu bude nešto oprošteno, ali mora da ispašta za svoja nedela.

 

Renira ne može da bude pozitivan lik. Ona je u suštini prevarant koji kao i svi ostali se služi prevarom i obmanom da bi postigla svoje ciljeve. U krajnjoj liniji ona je u sivoj zoni najblaže rečeno, ali ako se uzme narativ od početka serije, pa do zadnje epizode, plus trenutak kada saznaje da joj je sin ubijen, onda postaje pozitivac "uber alles",  i to nije dobro za dalji tok serije. Jedna paralela između nje i Sersei. Ko je tragičniji lik? Sersei koju muž malteritra i koja mora da trpi razna poniženja, i kojoj jedno za drugim ginu deca (ok za Džofrija niko nije pustio suzu, naprotiv), i koja želi da se izbori za budućnost sebe i svoje porodice. Kako je to ona postala toliko jak negativac? Manimo sada knjige i njenu predstavu u knjigama. Da li je ona pobila više ljudi nego što je to uradila Deneris, čak i pre događaja u Kraljevoj luci u zadnjoj sezoni? Zašto je onda Deneris dobra, a Sersei zla? Pa jasno, ona je suprotno od onih likova koje mi smatramo pozitivcima i to je suština. Da bi naši heroriji pobedili, Sersei mora da izgubi. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...