Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

50 minutes ago, McLeod said:

Srbija zemlja saha

 

Što se crni na tabli šarenoj,

Da l' anpasan, da l' rokada mala

Nit' anpasan, nit' rokada mala

Već to Inđić topom napreduje

Na sedmom ga redu postavio

Te odatle sve pešake jede

Dok se Grci u cajtnotu znoje

S leve strane dva Rusa mlađana

Što su lane Putinu utekli

S desne strane Ivić Velimire

Skakača u centar postavio

Te odatle Grka dominira

U rezervi je ćelava glava

Veterana Markuša Roberta

U glavnom se meču drama zbiva

Hrvati su Srbina izdali

Švabi su dva boda prepustili

Al' da vidiš čuda velikoga

Bog je Srbe danas pogledao

Tajbrejk im je povoljan poslao

Cela Budva noćas se veseli

I podforum Ostali sportovi.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Göbekli Tepe said:

Video sam to. Imao je sve spremno. Odigrao je novost u nekom momentu u izuzetno oštroj poziciji. Uz najbolju igru crnog je remi, ali to je jako teško naći za tablom. Grk je potrošio dva minuta za celu partiju.

 

Radžabov je defacto igrao protiv Stockfisha, ovaj je samo memorisao poteze. Pričali su više puta o tome teškaši, Magnus i Hikaru pre svega, da to na neki način ubija šah.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja paor se ne slazem, zato sto je na vrhunskom nivou sansa da uletis nekom u prep na ovaj nacin smesno mala.

 

Sah generalno kao igra je takva da sablon i memorizovanje poteza moze da te odvede prilicno daleko u amaterskom sahu, recimo ja kad sam uzeo opet malo da igram sam naucio dva otvaranja sa belim, jedno sa crnim i te pocetne linije do mid gamea da igram sve skolski i tacno.

 

Dobijao sam 90% partija, doguras do 1300 lagano. Posle samo ucis dalje i dodajes i 1500 je uz mali effort ako imas osnovu lagano i moze bukvalno svako ko je prosecno inteligentan.

 

Posle je naravno ozbiljnije, ide se u vecu dubinu.

 

Mislim ono, skroz laicki, od svih koji igraju sah ovde sam najgori sigurno, mada ja za sebe ne bih ni rekao da igram.

 

Ali eto, zanima me koliko se cesto ovo desava na vrhunskim turnirima? Meni je utisak jednom u 100 partija, ako ne i manje.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Ne slažem se sa Mekom, evo da ponudim drugačije iskustvo. Svojevremeno sam pokušao da naučim Dilvortov napad, naravno nikada ga nisam primenio, jer koje su šanse da amater zađe u glavnu liniju Otvorene varijante Španske partije gde je Dilvortov napad moguć? Pa većina amatera odigra 6.Te1, ne stigneš ni do osnovne pozicije. :lol_2:

 

Ok, zavisi šta se podrazumeva pod "uletanjem u prep", ako se na tabli nađe otvaranje koje jedan igrač jednostavno poznaje a drugi nema blage veze, naravno da će prvi steći prednost, ali ja to ne bih nazvao tim imenom. Ovo što se Radžabovu desilo je da je uleteo u sporednu liniju koju je njegov protivnik pripremio pomoću kompjutera/literature od početka do kraja. To će se na amaterskom nivou desiti nikad.

 

Ja sam mnogo vremena proveo zabavljajući se sa raznim otvaranjima i nije mi uopšte žao, svesno koristim izraz "zabavljati se", ali da sam to vreme potrošio radeći na završnicama, bio bih mnogo bolji igrač. (Reference radi, rekao bih da sam na nivou drugokategornika.)

 

Na vrhunskom nivou ima mnogo manje slučajeva kao što je ovaj nego što je nekada bilo. Igrači se plaše da uđu u ovakve oštre linije jer se 1. plaše protivnikovog kompa ili 2. ako sve znaju, plaše se da i protivnik sve zna pa će dobiti samo forsirani remi.

 

Najlegendarniji slučaj "uletanja u prep" je naravno iz meča za šampiona sveta Kramnik-Leko, kada je Leko uleteo u liniju koju su Kramniku sekundanti spremili pomoću računara. Međutim, zeznuli su se i čini mi se nisu ostavili program da dovoljno dugo radi, tako da je Leko zapravo uleteo u forsiranu pobedu koju je i uspeo da pronađe za tablom. :classic_biggrin:

https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1309482

 

Edit:

2 hours ago, McLeod said:

Ali eto, zanima me koliko se cesto ovo desava na vrhunskim turnirima? Meni je utisak jednom u 100 partija, ako ne i manje.

 

U današnje vreme, mislim daleko manje. Pre 25-30 godina, više.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Pa znaci da sam sustinski u pravu. Da, uletanje u prep je ovo sto vidimo, opskurna komp linija koja nikad nije odigrana. Ako je daleko manje onda me vidim kako to unistava sah. Ja bih recimo voleo da postoji savrseni AI u board gameovima koje igram jer bih tako video da li je dodatni napredak moguc.

Link to comment
Share on other sites

Daleko je manje zato sto su svi prinudjeni da provode enornmno mnogo vremena za racunarom, odnosno da imaju ceo tim sekundanata koji ce to da radi za njih. Magnus je zato odustao od odbrane titule, nece da se smara sa racunarima mesecima pre meca. Mnogo obkektivniji nacin za odrediti ko je bolji sahista, sto je Magnus i potencirao za vreme poslednjeg turnira kandidara u pregovorima sa FIDE, je da se poveca broj partija, a redukuje vremenska kontrola. Sledstveno, da su Radzabov i Grk igrali po tom principu Azer bi ga oduvao sa table jer je jednostavno kvalitetniji sahista.

Link to comment
Share on other sites

Da se ovakva partija odigrala u predračunarsko doba, takođe bi šahisti provodili dane i dane pokušavajući da otkriju najbolje poteze u poziciji, ali onda bi to i testirali u praksi, pa bi se u narednih X partija na X turnira nadigravali u ovoj varijanti. Danas će da aktiviraju engine, vide koji je način da se crni odbrani, sačuvaju to u neki fajl za ne daj bože i naredna partija u ovoj varijanti će se možda odigrati za 5 godina kada neko reši da testira memoriju protivnika, a možda i nikad.

Link to comment
Share on other sites

Do Karpova, Kasparova i Kramnika mi je trebalo 3. Za Karlsena verovatno četiri, kao i za Dinga. 

 

edit: mislim na OTB  klasični šah. 

 

edit2: leptejebo...sad sam provalio da sam na dva koraka od Karlsena  :lol_2:  što znači da sam otprilike na tri koraka do bilo koga u svetu danas. 

Edited by Göbekli Tepe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Prepao sam se prvo da je ovaj naš šampion u pitanju, ali ipak je u pitanju kineski šah (xiangqi).

 

https://www.theguardian.com/world/2023/dec/27/chinese-chess-champion-stripped-of-title-after-defecating-in-hotel-bathtub

 

Nadam se da neki Niemann neće dobiti inspiraciju:

Quote

The association was also forced to address rumours circulating online that Yan had cheated during the competition by using anal beads equipped with wireless transmitters to send and receive signals.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...