Jump to content

Šah


Jurgen

Recommended Posts

Bas ga je ispustio Gukes i verovatno izgubio sanse da osvoji turnir.

 

Neverovatno je da su obojica dosli na rub tajmauta.

 

I Vidit ima problema sa tim, iskreno nije mi jasno kako to dopuste sebi na ovom nivou.

 

A Nepo u pola meceva do sad potrosio po 20-30 minuta.

Link to comment
Share on other sites

Gukes izgleda kao da ima 38, a ne 18 godina... nisam stigao da analiziram ove njegove partije, ali deluje dosta stalozeno za njegove godine, mozda bi on mogao da bude naslednik Ananda, ne znam koji igrac je pre njega isao na turnir kandidata sa 18 godina, verovatno samo Fiser mladji od njega u istoriji

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, diego said:

ne znam koji igrac je pre njega isao na turnir kandidata sa 18 godina, verovatno samo Fiser mladji od njega u istoriji

 

Ako ne grešim, Karlsen je imao 16 godina kada je bio kandidat 2007, ali je tada bilo 16 učesnika.

 

Kvalitetno društvo svakako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nakamura izbio na prvo mesto, i u dobroj poziciji trenutno u mecu sa Firuzjom, bilo bi interesantno on da dobije sansu protiv Dinga, dugo je na sceni a nikad se nije borio za titulu.

Link to comment
Share on other sites

Biće čupavo ovde do kraja, trenutno tri igrača dele prvo mesto, a četvrti je na pola poena zaostatka, pritom imamo duele Nakamura-Gukeš, Nepomnjašči-Nakamura i Karuana-Nepomnjašči u poslednja dva kola. :classic_smile:

 

Ako bude deobe prvog mesta, biće i dodatnih partija.

Link to comment
Share on other sites

Jan u sustini treba da dobije Hikarua i remizira sa Fabijanom i to je to.

 

Onda bi Gukes morao da dobije i Alirezu sa belim (sto je moguce) i Hikarua sa crnim (sto je ekstremno neverovatno ako ovaj ne mimuje).

 

Ako Hikaru sutra remizira sa Janom, ima mec loptu protiv Gukesa, a onda bi Jan mozda morao da igra na pobedu protiv Fabijana sa crnim.

 

A moguce je da ce svi ici na sigurnu varijantu i odigrati na remi.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Smrtokapa said:

Biće čupavo ovde do kraja, trenutno tri igrača dele prvo mesto, a četvrti je na pola poena zaostatka, pritom imamo duele Nakamura-Gukeš, Nepomnjašči-Nakamura i Karuana-Nepomnjašči u poslednja dva kola. :classic_smile:

 

Ako bude deobe prvog mesta, biće i dodatnih partija.

 

Ja bih ustanovio pravilo da dobija automatski onaj ko ima najvise pobeda, sto bi motivisalo igrace da igraju sa vise rizika, i mozda bi doprinelo popularnosti saha koje decenijama ide unazad. Pozdravljam promenu oko time formata, ali ovo je classical sah, ne moraju i na kandidatima da uvode brzopotezne partije kao i na samom mecu za prvaka. Nije da ne volim brzopotezni sah, cak naprotiv, ali nekako mi je to previse mesanja formata. 

 

Trenutno Nakamura ima 5 pobeda, a Nepo samo 3 npr., iako Nepo nema poraz. Ali svi znamo da su remiji "ubili" sah, pocevsi od onog cuvenog Karpov - Kasparov remi festivala.

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, diego said:

Ja bih ustanovio pravilo da dobija automatski onaj ko ima najvise pobeda, sto bi motivisalo igrace da igraju sa vise rizika, i mozda bi doprinelo popularnosti saha koje decenijama ide unazad.

 

Šah je popularniji nego ikad. :classic_smile:

 

Misliš najviše pobeda kao tajbrejk (to smo imali recimo 2013 kada je Karlsen na taj način završio ispred Kramnika) ili najviše pobeda u smislu da se samo pobede računaju (to bi bio neki anti-šah)?

Bolje dobar remi nego glupa pobeda.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Šah je popularniji nego ikad. :classic_smile:

 

Misliš najviše pobeda kao tajbrejk (to smo imali recimo 2013 kada je Karlsen na taj način završio ispred Kramnika) ili najviše pobeda u smislu da se samo pobede računaju (to bi bio neki anti-šah)?

Bolje dobar remi nego glupa pobeda.

Popularniji nego pre 10 godina zbog drustvenih mreza i strimera, ali daleko od globalne popularnosti koju je imao 60ih i 70ih. Fiser i Spaski je bila udarna vest na svim televizijama i na prvim stranicama, sada je daleko od toga. Kada si video na RTS-u ili nekoj drugoj televiziji da prenose sahovsko takmicenje? Da li si video medijsko sponzorisani sahovski event u Beogradu, osim ako namenski ne ides na "Sport-Sah" po internet portalima? 

 

Mislim cisto sve se normalno racuna, i npr. na kraju dvojica imaju po 10 bodova, gleda se ko ima vise pobeda u tih 10 bodova.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, diego said:

Popularniji nego pre 10 godina zbog drustvenih mreza i strimera, ali daleko od globalne popularnosti koju je imao 60ih i 70ih. Fiser i Spaski je bila udarna vest na svim televizijama i na prvim stranicama, sada je daleko od toga.

 

Može se to gledati iz više uglova. Broj ljudi koji igraju šah nikad nije bio veći, prvo zbog onlajn platformi gde možeš da igraš, drugo zbog Kineza i Indusa koji pre 50 godina nisu postojali na šahovskoj mapi, a danas su možda i dve najjače šahovske sile.

 

Na zapadu (gde računam i nas ovde i bivši SSSR) je popularnost opala, ali to je zbog toga što se pojavilo toliko drugih mogućnosti za razonodu u sedećem stavu: nekada su ljudi imali opciju da uzmu šah ili karte, danas mogu da pikaju kanter, dotu, fifu i pes, heroje moći i magije u hotseatu i šta sve ne.

 

Fišer-Spaski je bila udarna vest zbog politike. Hladni rat na vrhuncu, crvena imperija drži svet šaha u svojim kandžama, ali jedan čovek... Pa Henri Kisindžer je zvao Fišera lično da ga ubeđuje da ne odustaje od meča, mislim da je tako nešto u sadašnjem svetu teško zamislivo za ma koji sport, a ne za šah. Pre toga, ceo program razvoja šaha u SSSR je imao za cilj da pokaže superiornost socijalističkog sistema u odnosu na dekadentne kapitaliste, a kasnije smo imali duele Karpova i Kasparova koji su takođe bili nabijeni politikom, samo manje očigledno. Da ne pominjemo ludog Korčnoja. Danas toga jednostavno nema, politički naboj je u sportu ili mali ili takav da sporta ni nema.

 

28 minutes ago, diego said:

Kada si video na RTS-u ili nekoj drugoj televiziji da prenose sahovsko takmicenje? Da li si video medijsko sponzorisani sahovski event u Beogradu, osim ako namenski ne ides na "Sport-Sah" po internet portalima?

 

Mislim da je jedini bitan turnir u Beogradu u poslednjih 20 godina bio onaj gran-pri 2022, čak je i medijski ispraćen bio. A verovatno će se pamtiti najviše po onom našem imbecilu što je hteo da prekine Griščuka kada je ovaj želeo da se izjasni o ratu u Ukrajini.

 

32 minutes ago, diego said:

Mislim cisto sve se normalno racuna, i npr. na kraju dvojica imaju po 10 bodova, gleda se ko ima vise pobeda u tih 10 bodova.

 

Mislim da je ovako više fer, ali sa druge strane, poslednje kolo Kandidata 2013 je bilo neverovatno uzbudljivo upravo zato što je tajbrejk bio taj o kojem govoriš, tako da svakako to ima svojih prednosti.

Link to comment
Share on other sites

Ja na chess.com.

 

chess24.com je bio najbolji za to ali je sada pokojni. :classic_sleep: (sajt, youtube kanal i dalje postoji).

 

Ako nisi zainteresovan za uživo praćenje (ionako se partije završavaju kasno u noć pošto se igra u Torontu), chessgames.com je sasvim dovoljan.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smrtokapa said:

Ja na chess.com.

 

chess.24.com je bio najbolji za to ali je sada pokojni. :classic_sleep:

 

Ako nisi zainteresovan za uživo praćenje (ionako se partije završavaju kasno u noć pošto se igra u Torontu), chessgames.com je sasvim dovoljan.

Pa i ja sam tamo aktivan. Doduše ne poslednje vreme...svaki drugi dan odigram po neku....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Pa i ja sam tamo aktivan. Doduše ne poslednje vreme...svaki drugi dan odigram po neku....

 

Ako si na chess.com-u, imaš ovo:

 

https://www.chess.com/events/2024-fide-candidates-chess-tournament/games

 

Što se prenosa tiče, ima čini mi se na engleskom, španskom i francuskom. Ruski se malo teže nalaze poslednjih par godina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...