Jump to content

Dobra klopa kod nas i u svetu


dali_man

Recommended Posts

45 minutes ago, Honey Badger said:

 

Isti.

 

Izvadis iz frizidera, pustis 10ak minuta da dodje sebi, odvojis 50ak grama, ostalo nahranis i vratis u frizider. Na onih 50ak grama dodas 100g brasna i 100g vode i ostavis preko noci... 

 

12 minutes ago, Honey Badger said:

 

Hugh Farnley Whittingstall ima odlicnu knjigu o mesu i preporucujem svakome ko zeli da nauci nesto da je procita. Knjiga se zove The River Cottage Meat Book i u njoj je sve sto treba da se zna o subjektu za nas laike, potrosace.

 

Meso bude tvrdo ako se jede svjeze, sto je kod nas uglavnom i obicaj. Dobar steak zavisi vise od koliko je meso 'odlezalo', nego od toga da li je govedo bilo masirano uz klasicnu muziku ili jelo travicu ili granolu, mada je i to vazna stavka. Moze se svjeza (jeftinija) junetina 'odlezati' i u kucnom aranzmanu, za to su potrebne kese od specijalnih polimera koje nisu bas jeftine ali dobije se solidan i cist rezultat. Ja sam ih koristio kad sam eksperimentisao sa bresaolama i capicolama, sjetice se neki koji su pratili na starom forumu.

 

Za dobar steak, junetina treba da odlezi minimum od 28 dana, mada nije neobicno sacekati 45, 60 pa i 100 dana. Vazno je znati i pripremiti takav steak, nije isto ako ga se sprema na zaru od jabukovog drveta ili sous-vide metodom ili nesto trece.

 

Kao sto Jashar veli, cijela je nauka oko dobrog odreska i ima tu dovoljno materijala za pisanje da se zaseban topik otvori. 

 

#1 Odavno sumnjam da ti imaš OCD u vezi hljeba, a sad vidim da si to, inače nepoznato u medicinskoj teoriji, uspio prenijeniti online, što nije uspjelo čak niti zlim AmerikaMcima, sa sve virusima proizvedenima u laboratorijama.

 

#2 Svim negatorima britanskog kulinarskog čuda, bez obzira na afinitete, kuke i motike koje će se sručiti na moju glavu, spomenut ću nekoliko imena: Heston Blumenthal OBE, Gordon Ramsay OBE (I keep eye on his lovely daughter Tilly, a true tallent), Jamie Oliver MBE i najveći - Marco Pierre White, chef koji je britansku kuhinju zaista napravio velikom i globalnom.

Svaku nedjelju sam se budio sa slatkim isčekivanjem kupovanja nedjeljnih novina, posebno dodatka Sunday Times u kojem je (alas pokojni) AA Gill objavljivao svoje gastronomske avanture i sve svoje ex supruge oslovlavao isključivo kao 'Blondes'*

Išao sam busom 3 stanice na Willesden, ili, još bolje, iza ugla na Kilburn.

Love London!

 

*Sve moje exies, s izuzetkom posljednje, i najljepše su bile blondies.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Kao sto Jashar veli, cijela je nauka oko dobrog odreska i ima tu dovoljno materijala za pisanje da se zaseban topik otvori. 

 

Tacno. Evo recimo ja nikada nisam uspeo napraviti dobar odrezak, upravo zbog stalne zurbe, slabog znanja i nedostatka pripreme, a to tako jednostavno ne ide. Dobar rostilj i skupo meso mi nista nije pomoglo. Nije to to.

 

Ono sto vidite na raznim youtube klipovima, ukljucujuci i Gordon Ramsay-ja  kako je to "jednostavnije od pasulja" …….. veze nema. Lazu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

... ono sto vidite na raznim youtube klipovima, ukljucujuci i Gordon Ramsay-ja  kako je to "jednostavnije od pasulja" …….. veze nema. Lazu ...

 

Ne lazu.

Jednostavno, oni su preturili kroz ruke hiljade i hiljade komada mesa.

Tesko da neko kupi cak i skupi komad mesa, baci ga na rostilj / sporet i odmah bude sjajan.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kinik said:

 

Ne lazu.

Jednostavno, oni su preturili kroz ruke hiljade i hiljade komada mesa.

Tesko da neko kupi cak i skupi komad mesa, baci ga na rostilj / sporet i odmah bude sjajan.

 

...

 

Pa dobro sad ...... Svakako bi ispravnije bilo reci "ne kazu ti sve" :classic_biggrin:, pa ti lakoumno pomislis "majko, hocu i ja ovako (kao Gordon Ramsay, Halid Invalid)", a ona  kaze " 'oces qrac sine", kako bi slikovito rek'o narodni pesnik iz Herceg Novog.

 

No, meni je svejedno, ja sve ponovim isto ....... i svaki put kazem necu vise. 

Bolje da sam gulash napravio, to znam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Jonnhy Clash said:

Meni ovo liči na rebarca bez mesa sa brokolijem u maslinovom ulju, tri kuvana krompira i četvrtinom kukuruza. 😄 Ili si slikao tanjir na pola obroka.

 

ma ovo je slika sa neta.. sad cu nadjem spanski naziv.. najbolje nesto.. taj krompir nije Glamochki no vulkanski koji valjda samo gaje na tenerifima, jeziv je...


eve ga: costillas con papas y piña tenerife


costillas-de-cerdo-con-papas-pinas-y-moj

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ja nikada nisam ocekivao da mi stejk ispadne kao kod chefova.

Ne daju mi se preterane pare za 'restoranske komadeske mesa', ali sam par puta kod nekog kasapina koji radi sa domacim sortama goveda pazario par komada - ''skirt steak', pa i 'brisket' (kod nas se meso ne sece tako), a par puta 'rozbratnu' duple sirine / debljine. Meni se to dopalo, posebno 'brisket' jer smo ga tiho cvarili preko 10 sahati.

Nije bilo lose.

 

Problem je sto je ovde svet tradicionalno navikao na 'well done' mesiste i raznorazne 'hrskave korice'.

'Rostilj od govedine'? 'Rare' ili 'medium rare' - ne dolazi u ozrir. Sto rece jedan, kad je zabo viljusku i noz: iti do zapeci dobro ...

:ajme: 

Jednom recju samo kuvano / dinstano.

Steta. 

 

Kada pogledas anglosaksonski nacin secenja govedine - vidi da je sve usmereno na sto vise stejka, dok ovde imas gomilu raznoraznih tankih sniclica - te 'antrekot', te 'eskalop' ... etc, etc.

I tuzna istina - ljudi kupuju na grame.

 

...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kinik said:

 

Problem je sto je ovde svet tradicionalno navikao na 'well done' mesiste i raznorazne 'hrskave korice'.

'Rostilj od govedine'? 'Rare' ili 'medium rare' - ne dolazi u ozrir. Sto rece jedan, kad je zabo viljusku i noz: iti do zapeci dobro ...

:ajme: 

Jednom recju samo kuvano / dinstano.

Steta. 

 

Pogodio si u centar.

 

Spoiler

done-rare-medium-rare-wait-what-are-you-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

 

To sto se naleteli na lose domacine, uopste ne mora da znaci da se ta hrana ne moze spremiti mnogo bolje.

Samo se imali peh sa domacima - ali od toga ne treba pravili pravilo.

:classic_dry:

 

...

 

nikako nije pravilo

jedino sto je mozda trebalo, zbog naslova teme, da napisem sta je bilo sjajno,

ali eto setih se ovoga sto nije ...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa dobro sad ...... Svakako bi ispravnije bilo reci "ne kazu ti sve" :classic_biggrin:, pa ti lakoumno pomislis "majko, hocu i ja ovako (kao Gordon Ramsay, Halid Invalid)", a ona  kaze " 'oces qrac sine", kako bi slikovito rek'o narodni pesnik iz Herceg Novog.

 

No, meni je svejedno, ja sve ponovim isto ....... i svaki put kazem necu vise. 

Bolje da sam gulash napravio, to znam.

 

Napraviti dobar steak je najjednostavnija stvar na svijetu, uopste ne razumijem kako si mogao zajebati. Uzmes kvalitetan steak i pustis ga pola sata - sat da primi sobnu temperaturu ako je iz frizidera, namasiras ga sa malo ulja, dobro posolis (popij beta bloker i statin) i baci na (suhu) vrelu tavu ili grill. Imas onaj Weber, na njemu najbolje. Recimo da peces ribeye 2-2,5cm debljine (bez kosti), i  peces na jednoj strani 3-5 minuta, bez pipkanja i mrdanja, pustis ga da se korica uhvati. Nakon 3-5 prevrnes i peces jos par minuta na drugoj strani. Ovdje mozes da pipnes, tzv finger method; ako ganjas rare, treba da je slicno kao kad sastavis palac i kaziprst i pipnes petu dlana.Treba da je malo zategnutije od otvorenog dlana. Ako sastavis palac sa srednjim prstom, peta dlana ce biti malo tvrdja, to je medium rare. Palac i prstenjak za medium well i palac i mali prst za well done. Postavicu sliku, trebao sam odmah, ustedilo bi mi opisivanje kako sastaviti prste... 

 

 Kad si ispipao i zadovoljan si, skines ga sa vatre i ostavis na toplom tanjiru, ovlas pokriven nekom folijom da se 'odmori'. Ovo je jako bitan dio.

 

Da li peces 3 ili 5 minuta zavisi od debljine mesa, temperature na kojoj peces, od temperature mesa neposredno pred pecenje, debljine tave.

 

30days.jpg

 

Postoje i drugi nacini kako ispeci steak; na blagoj vatri, sa konstantnim prevrtanjem, nasoljavanjem dan ranije da izvuce vodu, sous vide i jos sto nacina i svaki ce biti dobar, dati slican rezultat. Samo treba zapamtiti da kvalitetan steak se ne smije prepeci i uvijek mu treba dati 5-10 minuta da se opusti nakon pecenja. Sve ostalo je manje vazno. 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mama_mia said:

... nikako nije pravilo ...

... ali eto setih se ovoga sto nije ...

 

Ja sam samo citirao 'horor' koji si ti opisala - raspadnuta riba sa buljavim ocima koja pluta u vodi.

:smiley26:

 

'Riba na lešo', kojoj dajem prednost pred bilo kojim mesom se sprema poprilicno jednostavno, bez nekih tajni.

 

- U odredjenu kolicinu vode, bilo soljene, bilo sa malo 'vegete', dodaju se 1 glavica luka, 3-4 cena belog luka, 1 seckana na kolutove shargarepa, 1 koren persuna, 1 manji celer.

- Desetak zrna bibera, 2-3 zrna 'allspice'-a, 2-3 zrna karanfilica, malo 'Herbes de Provence' i pred kraj  kuvanja 1-2 lista lovora (da ne 'gorchi').

- To, vri jedno 15 minuta dok se svi miomirisi prozmu. Onda se to procedi, pa se u tekucinu stave riblji fileti, ili pak komadeske.

- Opet na vatru uz 2-3 kotura limuna, no tecnost ne sme da vri, da se riba ne raspadne - samo da 'struji'. Neko u tecnost dodaje vinsko sirce - ja vise volim limun. 

- Posluzeno uz malo tecnosti i maslinovog ulja, uz salatu koju volis, bareni krompir, kolutove limuna - cisto uzivanje.

 

Riba u kadi? (ti su imali tesko detinjstvo!)

:ajme:

 

A riba?

Mahom 'bela' - (skarpina,  orada, brancin, kovač, zubatac, list i vulgarni oslic). A moze i losos. Sveza (skuplja) i smrznuta koja se mora prethodno odmrznuti i ocediti od viska vode. U moje neko studentsko doba, posto sam imao u drustvu ljubitelje ribe a i Darling #1 je dalmatinka (koja niti je volela ribu, niti da kuva) obicno bih za drustvo pripremao barem jednom nedeljno ribu, a leti neki rostilj od plave ribe. To je onda bilo ekonomicno / izdasno.

 

A u zimu, gle perverzije - u 'delikatesnom Centropromu' preko puta 'Albanije', uzeo bih citavog norge susenog bakalara (stockfish, baccala) cepnuo ga sikircetom u shupi na 3-4 dela, potopio u vodu (menjao vode, pa ocistio od koze i kostiju na listice) i sa krompirom / ili uz pirinac - uprilicio istinsku gozbu.

 

Leti se dogadjalo da na pijaci / ribarnici kupim norge smrznute skampe - obrati paznju ne 'shrimps', vec norge scamp (posto znas francuski - langoustine - i pravio 'na buzaru'. Taj bakalar i skampi su bili ... onako, malo skuplji, no par dana 'studentske zadruge' bi resavale stvar.

 

Oko vina - tu nije bilo izbirljivosti 2-litarske buteljke 'Dalmacija vino', sto je bilo uobicajeno.

 

... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2019 at 5:22 AM, Kinik said:

:classic_blink:

 

Tzv. 'perfekcionizam' je izgovor za strah od neuspeha.

Normalno da neko ko ne kuva svaki dan ne moze da pretenduje na poznavanje kuhinje.

Za njega je Jamie Oliver - guru svih nas, 'naprednih domacica'.

 

Ja razumem da kazes - 'za mene' (Angeliju) engleska kuhinja ne postoji. No, svoj subjektivni stav uzdizes do pravila. Ocigledno si se malo zaletela, pa sada posto-poto branis receno. No, dobro, dogadja se to i najboljima.

 

...

Vidi ovako, nisam planirala da odgovaram ovde posto za nekog ko ne voli da kuva, sta cu ja gastronomskoj temi?

 

Ali odlucila sam da ti odgovorim.

 

Mozda si u pravu da je "perfekcionizam" strah od neuspeha, nisam o tome razmisljala, tako da nemam odgovor. Imala sam slucaj da je dobar deo moje mladosti prosao u tihoj konkurenciji sa mojoj sestrom koja se smatrala za olicenje "domacice". Moja bliska porodica je govorila, ako hoces da jedes nesto najukisnije na svetu, pitaj Anegliu da kuva, medjutim ako si gladan pitaj XXX (moja sestra) da spremi jelo. (sto je znacilo da sam ja nevidjeno spora)

 

tako je i danas, ona moze da napravi nesto, ukusno za pola sata, a ja davim sa zacinima, pa kockice trebaju da budu onakve a meso ovakvo. I onda dodje moj klinac i kaze pa mama tvoja jela su dosadna, stalno spremas isto :classic_smile:

 

HB je sam priznao da je local patriota, ja sam engleska jela probala, i retko mi se svidelo. Zovi to ukus. On je to skontao kao napad.

 

Ja recimo volim sve sto je fusion kuhinja, ali to ne zovem "americka kuhinja" ili asian, ili UK. Tu je nekako nedefinisana, zovi to kako u US kazu Lounge Food.

 

To sto ne volim da kuvam, ne znaci da nemam misljenje sta volim da jedem. U jorkshiru sam jela taj Yorkshire pudding i Cottage Pie - nikad vise. 

 

 

Edit: nisam planirala da nerviram bilo koga sa mojim ukusom, UK hrana je sto jeste, i zadrzavam pravo, da osim slanine za dorucak, i fish and chips, retko sta nadjem da mi se dopadne.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kinik said:

 

A u zimu, gle perverzije - u 'delikatesnom Centropromu' preko puta 'Albanije', uzeo bih citavog norge susenog bakalara

OK , znam da nije tema, ali si mi ubio vikend s ovim upisom. Vec satima tumbam po glavi gde je bio taj Centroprom i ne mogu da se setim. Podzemni prolaz?

Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger, @ironside

Sve što si napisao je teška istina (sebe sam tamo stavio zbogradi nostalgije). Prvi put sam u Londonu bio krajem sedamdesetih, kupovao ploče etc, etc... Mladost - ludost.

No, kao mladi arhitekt i školovani kuhar (savršeno netipično za 'rvata - koji je tipično liječnik-političar), fresh from Nice & Cannes, bio sam zgrožen tamošnjom kulinarskom nekulturom. Nije da je bila neukusna, štoviše: pub food je bio odličan, iako navikao na francuske doručke (croissant, šnita sira - camembert, jaka kava, Gauloise i miris dizela) zavolio sam i English breakfast.

 

Pomak u vremenu i prostoru, puno godina kasnije, bili smo, moja prva dama i ja (Willesden epizoda), na večeri kod prijatelja u Greenwichu. Olajavali smo nedostatak espressa. U gradu od 8 miliona stanovnika, u tube-u sretnem nakon dva dana čovjeka iz Greenwicha, i odemo na - espresso. Točno na Uskršnje popodne se, proviđen svim mogućim začinima, kanticama Stiltona i čudesima iz Fortnum & Masona vraćam u ZG, ujutro odem na Dolac po oštrige i mlade šparoge i pozovem prijatelje/ice na divan ručak.

Kad se, avaj, sve rjedje i rjedje zaletim do Londona, ne idem u pomodne restorane, kupim nešto kod Pakistanaca, više nema niti fish & chips u novinskom papiru. Zapravo, najbolju subkontinentalnu hranu mogu pojesti u Bruxellesu, rjedje u Parizu.

 

Govoreći o BXL-u, kad sam se tek tamo doselio, prva stvar je bila učenje/peglanje jezika. Škola je bila u Av Louise, a ekipa, blago rečeno šarovita. Standardna englesko-američka kombinacija, Njemica iz  Münstera (epskih proporcija, zaljubljena u biatlon, koja mi se upucavala na Božićnom domjenku, omamljena limocellom)Talijanka iz Lucce, odlična kuharica i lijepa djevojka, Talijan iz Napulja, te ja. Naravno (kako govorim nešto talijanski) požalio sam se na manjak espressa u glavnom gradu EU.

"Non è vero!" reče i odosmo na super espresso (zapravo ristretto, ispalo je da je riječ o poslovnom dealu) dva bloka dalje (jedino me pitao idemo li mojim BMW-om ili njegovim Porscheom). Ispostavilo se da je njegov brat, tada tajkun u usponu, svojevremeno hodao sa Zagrepčankom, a od hrvaštine je naučio samo psovke. Kakav narod!

U mojoj commune u Briselu je četvrtkom tržnica (kad sam susjedima rekao da je u ZG trg svaki dan od 8 do 15 i da ih ima dvadesetak).

 

Općenito, mislim da su regionalne kuhinje sve više izmišljotina i turističke zamke, dok nekakve nacionalne kužine odavno ne postoje (ako su ikad i postojale, u što sumnjam). Vjerujem u lokalna jela, koja se spravljaju u obiteljskim kuhinjama (u čemu prednjači, da ponovim, srednja Europa).

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎28‎/‎2019 at 10:59 AM, Kinik said:

...

 

Ja nikada nisam ocekivao da mi stejk ispadne kao kod chefova.

Ne daju mi se preterane pare za 'restoranske komadeske mesa', ali sam par puta kod nekog kasapina koji radi sa domacim sortama goveda pazario par komada - ''skirt steak', pa i 'brisket' (kod nas se meso ne sece tako), a par puta 'rozbratnu' duple sirine / debljine. Meni se to dopalo, posebno 'brisket' jer smo ga tiho cvarili preko 10 sahati.

Nije bilo lose.

 

Problem je sto je ovde svet tradicionalno navikao na 'well done' mesiste i raznorazne 'hrskave korice'.

'Rostilj od govedine'? 'Rare' ili 'medium rare' - ne dolazi u ozrir. Sto rece jedan, kad je zabo viljusku i noz: iti do zapeci dobro ...

:ajme: 

Jednom recju samo kuvano / dinstano.

Steta. 

 

Kada pogledas anglosaksonski nacin secenja govedine - vidi da je sve usmereno na sto vise stejka, dok ovde imas gomilu raznoraznih tankih sniclica - te 'antrekot', te 'eskalop' ... etc, etc.

I tuzna istina - ljudi kupuju na grame.

 

...

 

Pa naravno da nisam ocekivao da ispadne "restoranski stejk kvalitet". Ko bi ga onda placao 50+ u restoranu kada se moze kupiti za 10. 

 

Brisket i rozbratna je vrlo kvalitetno meso, ali je predvidjeno vise za "cvarenje" u raznim oblicima. Ako se dobro secam od tih nashi jela sa govedinom voleo sam lovacke snicle u vinu i nesto manje klasicnu govedinu sa renom, ako je bas neki majstor spremi.

 

Brisket je meni posebno ukusan I predstavlja osnovu cuvenog Montreal-Style Smoked Meat Sandwich-a, po receptu kanadskih Jevreja koji je nesto sto se u Kanadi mora probati uz takodje kvebecki Poutine. Izuzetno ukusno, ide uvek sa senfom i kiselim krastavcima.

 

Quote

spacer.pngspacer.pngspacer.png

 

On ‎6‎/‎28‎/‎2019 at 2:43 PM, Honey Badger said:

 

Napraviti dobar steak je najjednostavnija stvar na svijetu, uopste ne razumijem kako si mogao zajebati

 

Mi smo cak i jednom sve ovo pisali, cini mi se. Ne znam ….. kazem ti da sam sve odradio po propisu, ali ……. da li ja ocekujem previse ili sta je ……. ali nije nije mi to to. Cak uvek i ostavim jedan kontrolni stejk da ga secnem i uverim se da ih necu prepeci :classic_biggrin:, ali eto, ne da mi se. Probacu i ove sezone :ajme:, sigurno ….. mislim, ne bacim ja to, pojede se uvek, cak se deci I svidja, ali meni nesto fali.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DJORDJE said:

... OK , znam da nije tema, ali si mi ubio vikend s ovim upisom. Vec satima tumbam po glavi gde je bio taj Centroprom i ne mogu da se setim ... podzemni prolaz? ...

 

Hm, to je bilo poprilicno davno. Ovo sad ide po secanju! Nije podzemni prolas - tzv. 'Staklenac'.

Recimo stanes pred "Albaniju' - desno ulica vodi do Trga, levo ulica vodi dalje u Kn. Mihaila.

Sa leve strane, na pocetku bila je 'Ghetaldus optika', pa dalje, ispod 'kolonade' neka prodavnica stofova, pa onda taj 'Centroprom' pa neke druge radnje (?).

 

U tom 'Centropromu' imao si raznorazne djakonije - zeleni i crni caj u 'rinfuzu' / zeleni biber iz Brazila, kineski suseni djumbir u dzakovima, francuske sireve i vina, veliki izbor slovenackih i 'rvackih vina, 'kladovski kavijar', razne egzoticne zacine (kardamon, muskatni orah, 'all-spice', korijander, beli biber), mongolsku 'Arhi' votku, strana pica - da, i taj suseni 'smrdljivi' bakalar, umotan u 2-3 celofana, da ne siri miomirise - sto se sve tu i tamo kupovalo.

 

Jedna moja dogodovstina.

Jedne godine sam nesto petljao sa 'Energoprojektom', pa mi bili duzni poveci honorar. Ide polako inflacija - oni se ne javljaju, a znao sam da su svi drugi iz tog 'posla' vec dobili pare. Kad, pare u neki petak iznenada 'legnu'. Pogledam ja - taman dovoljno za neke italijanske cipele. Gde se razbesnim i odmah smislim plan. Odem u taj 'Centroprom', odmah do prodavacice i onako, kao, radoznalo pitam - a ovaj kavijar?  Ona sve objasni. Kazem - dajte mi jedan. Jao ne moze, mora da dodje sef. Dodje sef i kaze - znate koliko to kosta? Znam. Pa mu kazem - napisite mi priznanicu / racun na moje ime i dajte mi cek da platim na kasi. Odem ja da placam, kasirka vice - 'sefe, da ovo nije greska?' Nije. I pocne ona da kuca 'preko 10 meleona i sesto'. Racun ima jedno pola metra. Odem ja to, spakuju oni meni kutiju, daju mi pecatiran racun i ljubazno zahvale. 

 

Finale.

Kad sam to potrosio, operem konzervicu (bila je uska i visoka, otprilike (f6 x h6 cm), stavim fotokopirani racun, pismo u kome se zahvaljujem - kao hvala lepo firmi sto mi je isplatila honorar i pruistila zadovoljstvo:classic_biggrin:) i posaljem sekretarici doticnog 'inzenjerskog' lika. Pricali posle, citava mu se firma smejala - kako te izradio mangup! Lik je samo huktao - mamu im njihovu, da 'honorarci' kupuju kavijar!:77:

Normalno, posle je ta firma ljosnula, a 'inzenjerski lik' je bio glavni u nekoj muvacini sa rusijom.

 

No, ta prodavnica mi ostala u secanju. Kad prodavacica kaze- jao, ja vam to necu ni u ruke da uzmem, to smrdi!

A bio je Époisses, uvijen u par slojeva celofana. To je stinky sir, negde banovan za transport u javnom prevozu!

 

 

 

...

Epoisses_m.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ako se dobro secam od tih nashi jela sa govedinom voleo sam lovacke snicle u vinu i nesto manje klasicnu govedinu sa renom, ako je bas neki majstor spremi.

 

Iskreno receno ja sam na osnovu iskustva iz SR mrzela govedinu, ne pricam o onoj koja je sporo kuvana. Nekako sve bilo gumasto.

Tek u US sam pocela ozbiljno da cenim steak. Ukljucujuci Australijski fazon.

Moj klinac kaze da steak uvek prepecem.

interesatno da volim Steak Tartare ili Carpaccio a istovremeno kod steaka trazim Medium ili ako bas pomeram granicu Medium Rare. 

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2019 at 8:43 PM, Honey Badger said:

...

popij beta bloker i statin *

...

 Kad si ispipao i zadovoljan si, skines ga sa vatre i ostavis na toplom tanjiru, ovlas pokriven nekom folijom da se 'odmori'. Ovo je jako bitan dio.

...

 

Najbitniji, rekao bih. Majstori steakova preporučuju minimalno 10 minuta.

 

Naravno, još su dvije izuzetno bitne stvari u igri (ali o tome se već pisalo na FB92) - sorta (i način prehrane) te odležavanje. U BXL-u sam govedinu (best damn beef in EU) kupovao kod Jacka O'Shea u Rue Michel-Ange, doduše po cijeni zlata. Uglavnom Angus, ali i nešto evropskih sorti. Interesantno je da se Angus, uz Simentalke, udomaćio i u Argentini, iako ja nikako ne volim kako oni znaju upropastiti plemenito meso.

Uvijek tava (eventualno ploča), nikad roštilj.

Japanci to odlično znaju obaviti s Wagyu.

 

Osoblje mesnice u Mikelandjelovoj ulici tvrdi da i nije toliko do sorte koliko do odležavanja, tako da meso počne fermentirati. Oni ga drže na odležavanju skoro tri mjeseca.

U mojoj omiljenoj mesnici u Rue Belgrade prodaju kanadsku govedinu, vrlo 'marbled' koja je ležala 60 dana + transport.

 

*:classic_smile: i, naravno ACE-inhibitor

 

Edit: Govoreći o sortama, prenebregnuo sam istarskog Boškarina - zadivljujuću sortu kojoj sam uvijek posvećivao pažnju, još dok sam odlazio u hacijendu. Meni uz Angus i slične sorte iz homerskih vremena, možda najdraža, naravno u formi steaka.

boskarin-steak.jpg

I beštija:

Boskarin.jpg

 

3 hours ago, Angelia said:

Iskreno receno ja sam na osnovu iskustva iz SR mrzela govedinu, ne pricam o onoj koja je sporo kuvana. Nekako sve bilo gumasto.

Tek u US sam pocela ozbiljno da cenim steak. Ukljucujuci Australijski fazon.

Moj klinac kaze da steak uvek prepecem.

interesatno da volim Steak Tartare ili Carpaccio a istovremeno kod steaka trazim Medium ili ako bas pomeram granicu Medium Rare. 

 

 

Za mene isključivo rare; nema većeg užitka za vizuelno-olfaktorni sistem, nego kad prerežeš steak, a krv poteče kao suze.

Tko ne voli steak Tartare? Iako, kako kažu znalci, samo se Tartare od konjetine računa, a oni tvrdokorni, da ga se mora omekšati stavivši meso ispod sedla, pa jaši...

To je valjda više za Winnetou tipove; ja koji se užasavam prirode i, uopće svega outdoors, držim se restorana.

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Svaki put kad nesto hocu da napisem, cini mi se da sam na prethodnom forumu vec napisala ...ali ajd sad

 

najbolji komadi mesa koje ste pominjali,

mogu da se pojedu bas tamo gde sam ih ja jela - spanija (biftek posle koride) , brazil (churrascaria) i us  (velika rebra kao harmonika posluzena na grejacu)

i obicno gomile neke fine salate, u brazilu obavezno pohovane banane uz svu onu mesinu i jos hiljade sosova

i kad sve to pojedes tek samo da isprobas, obicno samo puknes ...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mama_mia said:

... u brazilu obavezno pohovane banane ...

:reading:

 

>> ... “Plátano” and “banana”, geographical differences?
I don't really speak Spanish, but I do know a few words and phrases here and there, and enjoy furthering what little knowledge I have. So, today I saw, in a Swedish newspaper, a reference to plantains (we call them "cooking bananas" over here), as being called plátanos in Spanish.
This seemed wrong to me, as from what little experience I have, plátano is the banana (the sweet kind), and banana refers to the plantain. That's what I found when visiting Spain a few years ago, and that is what my girlfriend, who learned Spanish from Chileans, told me.
So, am I right in guessing that this is all a big jumble, and that there is no right or wrong, in the global sense? ... <<

 

...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Denis Jasharevic said:

Mi smo cak i jednom sve ovo pisali, cini mi se. Ne znam ….. kazem ti da sam sve odradio po propisu, ali ……. da li ja ocekujem previse ili sta je ……. ali nije nije mi to to. Cak uvek i ostavim jedan kontrolni stejk da ga secnem i uverim se da ih necu prepeci :classic_biggrin:, ali eto, ne da mi se. Probacu i ove sezone :ajme:, sigurno ….. mislim, ne bacim ja to, pojede se uvek, cak se deci I svidja, ali meni nesto fali.

 

Postoji vise razloga gdje si mogao nesto ne odraditi kako treba ali generalno ako si kupio kvalitetno meso (ne pre-packed iz samoposluge) i ako si mu dao dovoljno seasoning i odradio sve kako sam opisao u prethodnom postu, onda je mozda do atmosfere ili prezentacije, psiholoski utisak? Mislim da razlicito percipiramo ukuse u razlicitim situacijama jer nije isto ako je steak serviran na toplom tanjiru od kvalitetnog porcelana ili na papirnom tanjiru, u zagasitom svjetlu finog restorana ili se jede sa koljena buljeci u tv.

 

Mozes si nabaviti i Anova sous-vide masinu, mislim da je ispod $100, a trebace ti i jedna za vakumiuranje, a to bi bilo fool proof stak cooking i tesko da mozes zajebati. Da si ovdje, dao bih ti moju, ja ne koristim vec duze vrijeme. Doduse, mozda sam i mogao jos koji puta, stvarno napravi veliku razliku u texturi i ukusu.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

kad prerežeš steak, a krv poteče kao suze.

 

Nije to krv, to je myoglobin - protein koji nosi oxigen kroz misice. Krv se iscuri prilikom klanja zivotinje.

 

Ali to su tehnikalije. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Nije to krv, to je myoglobin - protein koji nosi oxigen kroz misice. Krv se iscuri prilikom klanja zivotinje.

 

Ali to su tehnikalije.*

 

Naravno, znam, no to je bilo do 'poetskog efekta', malo neukusnog, priznajem. Uopće, trebao bih se okaniti tih jakih slika i živopisnih dojmova. Sama kuhinja je sasvim dovoljna, da joj nisu potrebne dodatne senzacije.

 

Zapravo, i kad najbenignije pišeš o kuhinji (naročito u Regionu, ali važi i za Belgiju, a valjda i za neke recentnije zemlje, ja jedino maligno pišem o cucina Mafiusa, sa zdravom dozom sarkazma), stalno zapadaš u zamku da te na forumu optuže za zloupotrebu termina ili navodjenje kuhinjskih utenzilija. U RL to već može postati ozbiljan problem, ali ne i za mene - I'm still tough bloke.

To mi nikad nije bilo ni na kraj pameti.

 

Troll off, ipak je ovdje riječ o 'kod nas' - gdje to bješe i 'u svijetu'- ibid (još ludje).

 

Još da opišem mitskog Hasenpfeffera i svoje iskustvo s istim, odradim Alzas i Lorenu, Belgiju, pa onda ostale zemlje Svetog Rimskog Carstva, pa da se posvetim pametnim stvarima poput arhitekture.

Ili da se uopće okanim pisanja na forumu i okrenem kćerinoj karijeri (i neizvjesnoj unučadi), prodaji nekretnina, pisanju monografije, te, najbitnije supruginom i vlastitom mirovinskom šemom. Nije da nam je puno ostalo.

 

Edit: u kuhinji su sve tehnikalije i to se zna od vajkada.

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

... u kuhinji su sve tehnikalije i to se zna od vajkada ...

 

A najbolje je kad se serviraju uz malo ironije ... i sazaljenja.

:wink2:

 

Papa Hem: 'Across the river and into the trees'

>> ... - 'Did they talk like that out West when you were a boy? What would you say at breakfast?'
- 'Breakfast was served, or offered up, by the cook. He would say, "Come and get it, you sons of bitches, or I'll throw it away."' ... <<

 

Papa Hem: 'The sun also rises'

>> ... - "I'm going down and eat."
- "Eat? Why didn't you say eat? I thought you just wanted me to get up for fun. Eat? Fine. Now you're reasonable. You go out and dig some more worms and I'll be right down."
- "Oh, go to hell!"
- "Work for the good of all." Bill stepped into his underclothes. "Show irony and pity."
I started out of the room with the tackle-bag, the nets, and the rod-case.
- "Hey! come back!"
I put my head in the door.
- "Aren't you going to show a little irony and pity?"
I thumbed my nose.
- "That's not irony."
As I went down-stairs I heard Bill singing, "Irony and Pity. When you're feeling ... Oh, Give them Irony and Give them Pity. Oh, give them Irony. When they're feeling ... Just a little irony. Just a little pity ..." He kept on singing until he came down-stairs. The tune was: "The Bells are Ringing for Me and my Gal." I was reading a week-old Spanish paper.
- "What's all this irony and pity?"
- "What? Don't you know about Irony and Pity?" ... <<

 

...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...