Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Pogledao sam #1 i #2. Ok, dobili smo odgovore otkud Halbrand i sve iz prve sezone. Tacno je da su dijalozi malko bolje tjunovani. Brdo kreativnih resenja mi se jednostavno ne dopada (poput Sauronove forme nakon 'smrti', to mi je bilo bas je-zi-vo), a cinjenica da smo sada otkrili da prica sa mithrilom nije Sauronov rovac vec 'vilenjacka realnost' zasluzuje jos jedan negativan poen. Prosto je dumb as fuck. Takodje smo mogli videti (kao sto sam i mislio) da ne postoji niti jedan stvarni razlog uopste za stvaranje Halbranda, osim da se stvori ona prica sa Galadriel koju ce ocigledno da razvlace i ove sezone. Da su odmah uveli Annatara, to ne bi bilo moguce. Gubi se vreme na Harfute i Carobnjaka koji trazi svoj mojo. Taj plotlajn jednostavno smara, nisu uspeli da naprave nikakvu konekciju izmedju likova niti da kod publike izazovu vezanost i probude emocije. Ima i svetlih tacaka, bice vremena da ih navedem sve do kraja sezone. Moram ipak ovde jos jednom da skinem kapu glumcima, trude se, velika vecina je uradila izuzetan posao, rade odlicno sa onim sto su dobili i nikako hejt ili kritiku ne treba usmeravati prema njima. Gleda se dalje, pa cemo videti kako ide dok se priblizavamo finalu sezone.

Link to comment
Share on other sites

Meni ovo vise manje isto djubre kao sezona 1 - orci su jadni, neshvaceni porodicni ljudi 

elfovi su tupavi do besvesti

patuljci kai da su ispali iz cirkusa

 

Sauronovo pretvaranje u Venom simbiota i valjanje niz brdo i oko tocka one zaprege je verovatno nesto najgluplje u istoriji kinematografije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni naprativ bolje izgleda nego sezona 1. Ne samo vizuelno, nego su i dijalozi bolji, glumci se stvarno trude, i priča ima smisla, pored naravno nekih rupa u plotu, i nadrealnih scena( kao ta sa Saurnom, koju pokušavam da izbrišem iz sjećanja), plus svaka scena u kojoj je Galadrijel.

Na primer u trećoj epizodi se baš vidi taj odnos Numenora prema vilenjacima i Valinoru( prvenstveno u liku Pharazona), i kako počinju da mrze sve što je izvan, što će posledilčno i dovesti do odluka koje će biti kraj Numenora i stvaranje Gondora i Arnora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah i trecu...

 

Generalno, mislim da dijalozi jesu nesto bolji, elegantniji, umiveniji. Medjutim, to i dalje ne znaci da nema nekih wtf momenata, anahronizama ili konstrukcija koje zvuce isuvise neprirodno i out-of-place za Tolkienov svet. Npr. Disa kaze Durinu u razgovoru da je nesto far fetched, Stranac aka Plavi carobnjak ili Gandalf kaze Harfutima but maybe it's just me... Ima jos takvih primera, ali ovo su recimo prvi koji mi padaju na pamet.

 

Da, kao sto i rekoh u proslom postu, ono resenje sa Sauronovom formom koja se lepi za tocak je beyond jezivo. Toliko je glupo, nekreativno, estetski neprijatno i sa lore aspekta besmisleno da se kandiduje zaista za mozda i jednu od najvecih pizdarija moderne televizije.

 

Scenario je i dalje vrlo tanak, pa i naivan, budimo realni. Previse nekih situacija na nivou crtanog filma. Prvi rendom seljak na koga Sauron nalece je prepun zivotnih mudrosti i odrzava mu jedno kvalitetno ontolosko predavanje, Theo maltene u drugoj interakciji sa Isildurom zgodno nalece na njegovu pricu o majci i naravno odmah se rasplace, Earien je eto tek tako odmah za stolom sa Pharazonom i njegovom klikom i drzi im stranu, a da smo prethodno videli prakticno samo jednu jedinu scenu vrlo kratkog razgovora sa kraljem u postelji i pominjanje palantira. Za bas dosta stvari mi nemamo neku organski razvoj, progresiju, nego se stvari eto samo tek tako dese za potrebe nastavka radnje, a to jednostavno nije dovoljno dobro. Mi prakticno ne razumemo motivacije, ubedjenja i akte 90% likova, a od nas se kao publike ocekuje da sa njima saosecamo, marimo i budemo maksimalno investirani. To tako jednostavno ne ide.

 

Sve je ovo problem serije kao zasebnog projekta, sasvim nevezano za ocenjivanje nje kao adaptacije. Na tom planu ima bas dosta problematicnih stvari. U redu je da se uzmu slobode tamo gde je ostavljeno dosta prostora za dodatke i nove kreacije ili originalne zamisli autora koje ne menjaju ili ne obesmisljavaju samu sustinu sveta koji je kreiran knjizevnim delima, ali svedocimo ipak nekim jako upitnim izborima. Orci koji su zapravo neshvaceni, imaju porodice i svoje zivote i zapravo samo zele mir kao i svi drugi narodi prakticno predstavlja ozbiljan udarac na sam temelj sveta koji je kreirao Tolkien, prakticno obesmisljava dobar deo psotavki na kojima pociva citav legendarijum. Takodje, postavljanje Gil-galada prema Elrondu i njegovo gotovo unizavanje zbog "niskog porekla" u svakom drugom dijalogu i svodjenje na pukog postara je potpuni nonsens, sa svakog aspekta. Dalje, drzanje Galadriel prema njemu i Elrondu takodje nema previse smisla - sa prvim nikako ne bi bila toliko servilna niti bi se on usudjivao da je "disciplinuje" na nacin koji smo videli u seriji, a sa drugim ne bi mogla biti bff na taj nacin i voditi onakve dijaloge jer je neuporedivo starija i mocnija od njega u svakom smislu, plus je fakin majka njegove supruge... Gde je koga qrca vise Celeborn, kada se planira da se on uvede u radnju? Pa ona je vec uveliko (po kanonu) udata za njega dok se sve ovo sto gledamo dogadja. Vec su napravili vrlo awkward postavku sa tim da su ona i Elrond toliko raspravljali, svadjali, ubedjivali i prkosili jedno drugom da bi sutra eto tek tako on ozenio njenom cerkom, a serija ih je predstavila kao gotovo vrsnjake i besties. 

 

Nastavicu dalje, naravno, ali koliko god da mi je zao sto je tako, ova serija nikako i ni u kakvom formi i ni na kakav nacin nije bolja od HOTD. Da li je i losija, rano je reci, treba dati sansu i ovim preostalim epizodama, ali za sada ne obecava nikakav sustinski iskorak u odnosu na prvu sezonu. 

 

Na kraju, pre nego sto se krene u bilo kakve kulturne ratove, pricu o skrnavljenju Tollkiena, kasapljenju njegovog dela i uspomene na njega, zelim da apostrofiram da je Estate itekako ukljucen u sve i da su oni i dali zeleno svetlo za ovo sto vidimo. Ocigledno da njegovi potomci malo vise cene novac od uspomene i nekakvog respekta prema duhu njegovog stvaralastva. Mozda bi bes i zuc trebalo usmeriti ka njima, a ne prema glumcima koji rade svoj posao najbolje sto mogu, pa cak i ovoj dvojici nazalost ocigledno nekompetentnih i uticajima jako podloznih showrunnera.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Na kraju, pre nego sto se krene u bilo kakve kulturne ratove, pricu o skrnavljenju Tollkiena, kasapljenju njegovog dela i uspomene na njega, zelim da apostrofiram da je Estate itekako ukljucen u sve i da su oni i dali zeleno svetlo za ovo sto vidimo. Ocigledno da njegovi potomci malo vise cene novac od uspomene i nekakvog respekta prema duhu njegovog stvaralastva. Mozda bi bes i zuc trebalo usmeriti ka njima, a ne prema glumcima koji rade svoj posao najbolje sto mogu, pa cak i ovoj dvojici nazalost ocigledno nekompetentnih i uticajima jako podloznih showrunnera.

Apsolutno.

Link to comment
Share on other sites

Meni je kao nekome ko ne poznaje bas Tolkinov legendarijum najvise zasmetala ta naivnost, da, kada je Durin posumnjao u Anatara i njegovu pricu, sam bio prijatno iznenadjen. Kao nekom laiku, to mi je najveca zamerka. Takodje imam utisak da se stvari prebrzo odvijaju, ne znam kako je po loreu, ali mislim da je 8 epizoda po sezoni premalo da bi se prikazalo sve kako treba. Eto to je neki moj utisak, citaju se redovno upisi veoma dobro upucenih kolega forumasa, zao mi je sto ima ovoliko negativnih utisaka jer me godinama interesuje ovaj "Tolkinov univerzum" i da se zakljuciti da opet Amazon nije uradio dobru stvar shodno ulaganjima ali i onako kako Tolkinovo stvaralastvo to zasluzuje.

Link to comment
Share on other sites

Još jedan nonsense je bio kad je Celebrimbor rekao Anataru this calls for celebration, I'll open first age wine bottle ( parafraziram). To vino je bukvalno staro i dve hiljade godina.

To mi je zamjerka, jer ako neko nije čitao i upoznat sa lorom, ne može ni slutiti koliko su ovi događaji daleko od Aragorna, i koliko je u stvari čak i sad Galadrijel stara i mudra.

Orci su istinsko zlo, takvi su jer ih je Morgot takve želio( ''the hordes of Orcs he made of stone, but their hearts of hatred".) ne zato što je život težak, i ljudi i velenjaci ih jednostavno mrze jer su ružni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To sa porodičnim orcima je i meni užasno zasmetalo, ja njih posmatram kao demone iz pakla, to mi je ta neka analogija. 

 

Drugo, pojavi se Halbrand na vratima Celebrimbora, izvede hokus-pokus mađiju i proda mu priču koji ni pas s maslom ne bi pojeo, a ovaj se ni ne priupita, je li bre, ovde mi nešto sumnjivo... Ispadoše vilenjaci kolektivno glupi i naivni ko tocila. 

 

Takođe, momenat u kome konj koji je pre toga sam sredio bandu orka, prošao kroz mračnu šumu, sredio nekakvu decu Šelobe ili šta su oni pauci već bili, izbavi Isildura i izvede ga na sigurno, jednostavno dopusti nekom seljoberu da ga zajaši i odvede, come on! 

 

Uprkos, sviđa mi se za sad više nego S1, nije nikakvo remek delo, ali je gledljivo za nekoga ko nije toliko duboko u Tolkinovom univerzumu, pa ni izmene ne primećuje bas toliko. 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Iskreno i nevezano za orke, nervira me ta tendencija u filmovima i serijama (književnost je ipak skroz druga stvar) da negativac obavezno mora da ima dubinu i da publika treba da sazna njegovu toplu ljudsku priču i da ima razumevanja za njegove jade zbog kojih je postao monstrum. To je donekle u redu, posebno kad predstavlja zanimljivu novinu, ali sad se već preteruje. I bez Tolkina, koji je jasno napisao šta su i kakvi su orci, hoću nekad da imam crnog negativca, ne mora svaki da bude u nijansama sive, posebno kad su stripski likovi i slične franšize u pitanju. Apsolutno me ne zanima kakvo recimo Džoker ima opravdanje za svoje psihopatske ispade, a sa druge strane i dubokomisleni osećajni istraumirani Krejgov Bond mi već nekoliko zadnjih filmova ide na živce. Volela bih da se ubuduće resetuju na klasične postavke koje su ih proslavile, to što je snimljeno nekoliko dobrih filmova u "novom" svetlu ne znači da to treba raditi u svakom.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mislio sam da gledam tokom proteklog vikenda, ali kad pročitah ovde sagu o Sauronu simbiotu i toploj ljudskoj priči Orka rešio sam da radim nešto pametnije. Recimo da gledam kako kamen raste.

Edited by Stiletto
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Vrlo je to zanimljiva tema... Vidim ne netu dosta nekih apologetskih uradaka oko ovog prilicno kontroverznog resenja sa orcima. Ovaj meme otprilike sumira pricu

 

tolkien-on-orcs-v0-jat43xe2r9md1.jpeg?au

 

Posto mi vec sad pomalo idu na zivce ovo pravdanje kreativnih izbora nekakvim slobodnim interpretacijama napisanog u Tolkienovim pismima, te siroj javnosti i citalackoj publici manje poznatim delima, dlucio sam da razlozim ovo, sliku po sliku.

 

slika #1 - ovo verovatno jeste vidjenje vecinskog dela publike koje proizlazi iz toga sto nije svaki gledalac ili ljubitelj filmske trilogije nuzno i redovni profesor na katedri za tolkinologiju. Medjutim, sigurno da postoji znacajan broj ljudi koji nemaju nista protiv same cinjenice da orci u ROP na izlaze iz blata. Na kraju krajeva, mislim da je vrlo jasno i decidno naglaseno i u FOTR-u kako su orci kao takvi nastali i da se ona forma "radjanja" i stvaranja odnosila iskljucivo na Uruk-haie koje je stvarao Saruman. Sto se tice koncepta porodice, ona se moze shvatati na razne nacine, a sama cinjenica da neki ork ima potomke nije kao takva uopste nista egzoticna niti necuvena, pa cak ni za one koji su se sa ME upoznali samo kroz 6 filmova. Ovaj deo vidjenja orka kao cistog zla se preplice i sa ostalim, pa cu se dotaci te problematike u nastavku.

 

slika #2 -  kao sto sam se kratko dotakao gore, taj Bolg (iako je u odredjenoj meri izmenjen taj deo price) je u Hobbit filmovima i predstavljan kao Azogov sin, tako da su se gledaoci vec upoznali sa tim konceptom oceva i sinova orka. Stoga je ovaj deo "odbrane" serije od "neznalica" pomalo deplasiran i smesan. Na kraju krajeva, jasno je da sama cinjenica da neki ork ima dete nije uopste glavni fokus zamerki i kritika.

 

slika #3 - ovo je opste poznat koncept za svakoga ko je procitao Silmarillion, dakle nista novo i ne otkriva nikome toplu vodu. Niti jedno bice koje je doslo od Iluvatara, bilo neposredno bilo preko Valara koji su sa njim odrzali harmoniju, pa cak ni sam Melkor, nije bilo zlo u svom izvoristu, na samom pocetku. To vazi i za Mairona koji tek kasnije, kada se pridruzuje Morgothu ex-Melkoru postaje Sauron. Iskvarili su se vremenom, svaki na nesto drugaciji nacin, u skladu sa odlikama svog bica ili da kazemo licnosti, u nedostatku boljeg termina. Medjutim, ovde treba napraviti razliku izmedju takvih bica i formi postojanja i onih koja su nastala delovanjem zla, odnosno nakon sto se ono pojavilo i dobilo svoje opredmecenje. Bica koja je "stvorio" (postoji razlog zasto navodnici, o tome kasnije) odnosno iskvario Morgoth kao emanacija zla ne mogu imati istu polaznu tacku kao ona koja je stvorio Iluvatar (npr. vilenjaci i ljudi) ili Aule (patuljci). Dalje, treba napraviti i drugu distinkciju u ovom pogledu. Moriandur vilenjaci kao prvi koje je Morgoth uhvatio i iskvario i kojima pripada i Adar sasvim sigurno nisu bili zli od pocetka jer su deca Iluvatara i probudili su se zajedno sa svim ostalim koji su krenuli na zapada u Valinor. Ali sta cemo sa drugom, trecom, dvadeset petom generacijom? Deformacije i negativne karakteristike se valjda svakom novom generacijom umnozavaju, postaju ozbiljnije, ekstremnije i ta bica sve manje i manje imaju zajednickog sa tim prvim vilenjacima, sve su dalje od njih, ta iskra iluvatara sve vise bledi i gasi se. Je li uopste logicno ocekivati da je u glavudzi jednog Shagrat iz LOTR trilogije isto sto i u glavi Adara, da razmislja, vidi svet oko sebe na isti nacin i da ga motivisu slicne/iste stvari? Zaista ne bih rekao da se moze dati potvrdan odgovor na ta pitanja.

 

slika #4 - ok, covek potvrdjuje ono sto i sami znamo, da je jako malo napisao i objasnio o njihovom nacinu zivota, navikama, zajednici u kojoj su ziveli, konkretnoj formi razmnozavanja... Nikada nisu bili fokus za njega kao autora vec samo instrument koji su Mracni gospodari koristili da postignu svoje ciljeve.

 

slika #5 - ovde sad malo vise o onome "stvaranju" koje sam stavio pod navodnike - bar sto se orka tice, nije ih zaista stvorio, napravio od nule (po onom JRR-ovom dobro poznatom konceptu da zlo ne moze stvarati, nego samo kvariti i izopacavati vec postojece), vec je otimao i primamljivao vilenjake jos od prvog budjenja njihovog i kvario ih, mucio, eksperimentisao, fizicki izoblicavao... Sto se tice ostalog dela citata, ovde Tolkien prosto naglasava da iako su za ljude i vilenjake van svakog iskupljenja, da je zapravo samo bog jedini i krajnji sudija i da zbog toga prema njima ne treba uvek i u svakoj prilici postupati okrutno i ubijati ih odmah na mestu kao nekakav sveti cin. Sto je uticaj hriscanstva, naravno i to se jasno vidi na ovom primeru. Svakako, to ne govori nista o samoj cinjenici da li su orci kao takvi zli, niti se na bilo koji nacin, cak ni nekim nadljudskim natezanjem iz ovoga moze izvuci "dokaz" da su oni ipak skroz kul.

 

slika #6 - ovde je samo trag da se jeste kolebao i da je vise puta prepravljao i menjao (kao i jos milion drugih stvari, zna li iko na ovoj planeti vise ciji je zapravo sin GIl-galad lol), ali da zapravo nikad nije odustao od ideje i zamisli da jesu forma zivota za koju se ne vezuje prakticno nista dobro i pozitivno i da im nedostaju karakteristike drugih, cistijih bica i dece iluvatarove, te apostrofira da je sasvim druga tema i da je problematika znatno dublja mogu li kao takvi imati duse odnosno duh poput njih. Narocito kada ih posmatramo iz ugla pukog instrumenta, sto oni i jesu u 99% Tolkienovog dela. 

 

slika #8 - ovde vidimo pokusaj objasnjenja kako su se razmnozavali, pa daje trag da je to bilo analogno ljudskom i vilenjackom nacinu aka seksitajm i to samo po sebi nije neki problem, posto je jasno da je to jedan vrlo moguc pogled na taj maglovit i nedorecen deo legendarijuma. A to da su duboko u sebi prezirali one koji su ih izopacili, drzali kao roblje i puko topovsko meso u vecnom ratu i unistavanju, nema sumnje. Kao sto svaki sluga prezire gospodara koji od njega trazi sve, a za uzvrat ne daje nista osim bica preko ledja. E sad, koliko su ove generacije orka nakon prvih iskvarenih vilenjaka bile sposobne da pojme i osveste takve koncepte i da li su zaista bili ista vise od stoke, veliko je pitanje. Jos jedna od stvari na koje nam Tolkien nije ostavio jasne odgovore.

 

Dakle, nista sto je ovde navedeno nije netacno, ali se uzima kao nekakvo bulletproof opravdanje i oprostajnica grehova za Paynea i Mckaya, a to zapravo nije ni izbliza. U pitanju je samo interpretacija koja je svesno otisla bas u ovom smeru. Ucitava se kojesta i divljacki izvlace konstrukcije izuzetno slobodnim i egzoticnim tumacenjem napisanih recenica u skladu sa  narativnim kursom koji je zauzet.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pošto gledam seriju online (piratski sajtovi ofkors),uspeo sam da pogledam dve epizode.
Treću ne mogu da pokrenem ni na jednom sajtu..očito ima neku grešku,a isto je tako očito da svi skidaju sa istog izvora.

Ima li neko link (da mi spiči u inboks) ? :please:

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam i treću.

Bolje je ovo od prve sezone i definitivno uživam više u seriji. Ima slabosti dakako;mnogih ste se dotakli.
Ja najviše problema i dalje imam sa čitavom pričom oko kovanja Prstenova moći jer su se bespotrebno udaljili od knjige i proizvoljno počeli da je interpretiraju,mada pojavljivanje Saurona u Eregionu u formi Anatara popravlja utisak.

Cirdanov lik je pozitivno osveženje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To sa orcima je meni okej skroz generalno gledano. Tolkin nikad nije do kraja rešio sam sa sobom šta su tačno orci i kakav im je život ali ono što je sigurno, da je hteo da im da više ljudskosti nego što je prvobitno pisao. Ima i na ovom što je Francis opisao malo oko toga. U suštini problem je što u njegovom svetu nema mesta za 100% zla bića i onda to dovodi do milion drugih problema od toga da "good guys" onda više nisu samo to do mnogo kompleksnijih teoloških stvari.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Vrlo je to zanimljiva tema... Vidim ne netu dosta nekih apologetskih uradaka oko ovog prilicno kontroverznog resenja sa orcima. Ovaj meme otprilike sumira pricu

 

tolkien-on-orcs-v0-jat43xe2r9md1.jpeg?au

 

Posto mi vec sad pomalo idu na zivce ovo pravdanje kreativnih izbora nekakvim slobodnim interpretacijama napisanog u Tolkienovim pismima, te siroj javnosti i citalackoj publici manje poznatim delima, dlucio sam da razlozim ovo, sliku po sliku.

 

slika #1 - ovo verovatno jeste vidjenje vecinskog dela publike koje proizlazi iz toga sto nije svaki gledalac ili ljubitelj filmske trilogije nuzno i redovni profesor na katedri za tolkinologiju. Medjutim, sigurno da postoji znacajan broj ljudi koji nemaju nista protiv same cinjenice da orci u ROP na izlaze iz blata. Na kraju krajeva, mislim da je vrlo jasno i decidno naglaseno i u FOTR-u kako su orci kao takvi nastali i da se ona forma "radjanja" i stvaranja odnosila iskljucivo na Uruk-haie koje je stvarao Saruman. Sto se tice koncepta porodice, ona se moze shvatati na razne nacine, a sama cinjenica da neki ork ima potomke nije kao takva uopste nista egzoticna niti necuvena, pa cak ni za one koji su se sa ME upoznali samo kroz 6 filmova. Ovaj deo vidjenja orka kao cistog zla se preplice i sa ostalim, pa cu se dotaci te problematike u nastavku.

 

slika #2 -  kao sto sam se kratko dotakao gore, taj Bolg (iako je u odredjenoj meri izmenjen taj deo price) je u Hobbit filmovima i predstavljan kao Azogov sin, tako da su se gledaoci vec upoznali sa tim konceptom oceva i sinova orka. Stoga je ovaj deo "odbrane" serije od "neznalica" pomalo deplasiran i smesan. Na kraju krajeva, jasno je da sama cinjenica da neki ork ima dete nije uopste glavni fokus zamerki i kritika.

 

slika #3 - ovo je opste poznat koncept za svakoga ko je procitao Silmarillion, dakle nista novo i ne otkriva nikome toplu vodu. Niti jedno bice koje je doslo od Iluvatara, bilo neposredno bilo preko Valara koji su sa njim odrzali harmoniju, pa cak ni sam Melkor, nije bilo zlo u svom izvoristu, na samom pocetku. To vazi i za Mairona koji tek kasnije, kada se pridruzuje Morgothu ex-Melkoru postaje Sauron. Iskvarili su se vremenom, svaki na nesto drugaciji nacin, u skladu sa odlikama svog bica ili da kazemo licnosti, u nedostatku boljeg termina. Medjutim, ovde treba napraviti razliku izmedju takvih bica i formi postojanja i onih koja su nastala delovanjem zla, odnosno nakon sto se ono pojavilo i dobilo svoje opredmecenje. Bica koja je "stvorio" (postoji razlog zasto navodnici, o tome kasnije) odnosno iskvario Morgoth kao emanacija zla ne mogu imati istu polaznu tacku kao ona koja je stvorio Iluvatar (npr. vilenjaci i ljudi) ili Aule (patuljci). Dalje, treba napraviti i drugu distinkciju u ovom pogledu. Moriandur vilenjaci kao prvi koje je Morgoth uhvatio i iskvario i kojima pripada i Adar sasvim sigurno nisu bili zli od pocetka jer su deca Iluvatara i probudili su se zajedno sa svim ostalim koji su krenuli na zapada u Valinor. Ali sta cemo sa drugom, trecom, dvadeset petom generacijom? Deformacije i negativne karakteristike se valjda svakom novom generacijom umnozavaju, postaju ozbiljnije, ekstremnije i ta bica sve manje i manje imaju zajednickog sa tim prvim vilenjacima, sve su dalje od njih, ta iskra iluvatara sve vise bledi i gasi se. Je li uopste logicno ocekivati da je u glavudzi jednog Shagrat iz LOTR trilogije isto sto i u glavi Adara, da razmislja, vidi svet oko sebe na isti nacin i da ga motivisu slicne/iste stvari? Zaista ne bih rekao da se moze dati potvrdan odgovor na ta pitanja.

 

slika #4 - ok, covek potvrdjuje ono sto i sami znamo, da je jako malo napisao i objasnio o njihovom nacinu zivota, navikama, zajednici u kojoj su ziveli, konkretnoj formi razmnozavanja... Nikada nisu bili fokus za njega kao autora vec samo instrument koji su Mracni gospodari koristili da postignu svoje ciljeve.

 

slika #5 - ovde sad malo vise o onome "stvaranju" koje sam stavio pod navodnike - bar sto se orka tice, nije ih zaista stvorio, napravio od nule (po onom JRR-ovom dobro poznatom konceptu da zlo ne moze stvarati, nego samo kvariti i izopacavati vec postojece), vec je otimao i primamljivao vilenjake jos od prvog budjenja njihovog i kvario ih, mucio, eksperimentisao, fizicki izoblicavao... Sto se tice ostalog dela citata, ovde Tolkien prosto naglasava da iako su za ljude i vilenjake van svakog iskupljenja, da je zapravo samo bog jedini i krajnji sudija i da zbog toga prema njima ne treba uvek i u svakoj prilici postupati okrutno i ubijati ih odmah na mestu kao nekakav sveti cin. Sto je uticaj hriscanstva, naravno i to se jasno vidi na ovom primeru. Svakako, to ne govori nista o samoj cinjenici da li su orci kao takvi zli, niti se na bilo koji nacin, cak ni nekim nadljudskim natezanjem iz ovoga moze izvuci "dokaz" da su oni ipak skroz kul.

 

slika #6 - ovde je samo trag da se jeste kolebao i da je vise puta prepravljao i menjao (kao i jos milion drugih stvari, zna li iko na ovoj planeti vise ciji je zapravo sin GIl-galad lol), ali da zapravo nikad nije odustao od ideje i zamisli da jesu forma zivota za koju se ne vezuje prakticno nista dobro i pozitivno i da im nedostaju karakteristike drugih, cistijih bica i dece iluvatarove, te apostrofira da je sasvim druga tema i da je problematika znatno dublja mogu li kao takvi imati duse odnosno duh poput njih. Narocito kada ih posmatramo iz ugla pukog instrumenta, sto oni i jesu u 99% Tolkienovog dela. 

 

slika #8 - ovde vidimo pokusaj objasnjenja kako su se razmnozavali, pa daje trag da je to bilo analogno ljudskom i vilenjackom nacinu aka seksitajm i to samo po sebi nije neki problem, posto je jasno da je to jedan vrlo moguc pogled na taj maglovit i nedorecen deo legendarijuma. A to da su duboko u sebi prezirali one koji su ih izopacili, drzali kao roblje i puko topovsko meso u vecnom ratu i unistavanju, nema sumnje. Kao sto svaki sluga prezire gospodara koji od njega trazi sve, a za uzvrat ne daje nista osim bica preko ledja. E sad, koliko su ove generacije orka nakon prvih iskvarenih vilenjaka bile sposobne da pojme i osveste takve koncepte i da li su zaista bili ista vise od stoke, veliko je pitanje. Jos jedna od stvari na koje nam Tolkien nije ostavio jasne odgovore.

 

Dakle, nista sto je ovde navedeno nije netacno, ali se uzima kao nekakvo bulletproof opravdanje i oprostajnica grehova za Paynea i Mckaya, a to zapravo nije ni izbliza. U pitanju je samo interpretacija koja je svesno otisla bas u ovom smeru. Ucitava se kojesta i divljacki izvlace konstrukcije izuzetno slobodnim i egzoticnim tumacenjem napisanih recenica u skladu sa  narativnim kursom koji je zauzet.

Mogao si ovo i krace napisati: "I Orci jebedu..."

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sector said:

Me gdje je ok. Još im samo fali sex scena sa orcima.

 

Ili da Sauron nekoga opali. :classic_unsure:

 

Vidim ja da ću morati i nakon ove sezone da idem na tretman repriziriranjem LOTR trilogije.

will-smith-why-not.gif

 

 

Oj, Orkinjo mlada,

je l` ti spava nana?

Dolazim ti nocas pod pendzere...

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sector said:

A mora iz nečega da se rodi ona bebica.

 

Žao mi pokojnog Sarumana. Onolike šume posjekoše a nisu znali da je samo par sekundi posla dovoljno za malog orkića.

Saruman se jos nje rodio.....

To za sekunde je  prilicno problematicno i zahteva siru diskusiju oslobodjenu od hvalisanja sopstvenim dostignucima na tom polju po drustvenim mrezama.

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sector said:

 

Fala ti, nisam znao. 😄

 

Čoek se izmučio da napravi armiju orka a niko mu nije javio da mogu da se pare. :classic_sad:

Jbg, kad mu ljubavni zivot bogat k`o u prosecnog navijaca ABA klubova - nije ni cudo da ne zna odakle bebe dolaze.

Do duse, Tolkin ne pominje rode u delima, a ni seve..... a orlovi i nisu nesto za parenje medju pticama.

Jbg, neki vrabac ili cvorak ce vec iskociti u nastavku serije...

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...