Jump to content

UEFA Champions League 2020/21


goldberg

Recommended Posts

Ja se gnusham i rasizma (u svim pojavnim oblicima) i njegove relativizacije..posebno na taj,specificni,nas nacin..ja sam sinoc isprva stekao utisak da je ovo bio incident komunikacije,ali je sasvim moguce da sam pogresio..jel izdala UEFA neko saopstenje?
(hehe,saopstenje)

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Takeshi_Kovacs said:

to su dve apsolutno neuporedive stvari

ako ti nije jasno, jbg ne bih da crtam, imas onoliko materijala na netu na temu crnacke istorije

 

Danas su svi ljudi jednaki. Svi. Beli, crni, žuti, crveni, maslinasti. Svi.

Istorija je nešto što je prošlo. Ćao, nema više, sećamo je se da ne ponovimo iste greške.

Da li Nemačka i Izrael danas normalno sarađuju? Velika Britanija i Indija? Francuska i Alžir? A međusobna istorija crvena od krvi.

Stajem ovde, ova priča nema veze s temom.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sprivel said:

Srbadija uvek odusevi. Nebeski narod.

Naravno da odusevi, ti si ziv primer kad si nekog nazvao rumunsko smece. To je taman jedan oblik rasizma a i sovinizma podjednako gnusan kao i crnacki rasizam. Edukuj se malo pre nego sto krenes da se proseravas na forumu.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje je da je neprihvatljivo ako se igracu obratio:" hej crnac",ali ako je drugom sudiji objasnio na koga misli tako sto je rekao crnac na klupi, meni licno to nije rasizam, pogotovo ako uzmemo u obzir da je on verovatno jedini trener koji nije Turcin( samim tim i jedini koji nije beo).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Desetka said:

Moje misljenje je da je neprihvatljivo ako se igracu obratio:" hej crnac",ali ako je drugom sudiji objasnio na koga misli tako sto je rekao crnac na klupi, meni licno to nije rasizam, pogotovo ako uzmemo u obzir da je on verovatno jedini trener koji nije Turcin( samim tim i jedini koji nije beo).

 

Mogao je da kaže "onaj na klupi u crvenoj trenerci" ili "onaj sa klupe, drugi sleva". Time što ga je izdvojio od svih na klupi rečju "crnac" je već nešto drugo.

 

Ono što je glupost u celoj priči je reakcija da svi napuste teren i da se digne tolika frka. Trebalo ga je jednostavno poslali u svlačionicu, četvrti sudija uzme zastavicu, delegat zaduži tablu za izmene i utakmica se nastavi. Nema veze i ako četvrti nema iskustva kao linijski pa zabrlja neki ofsajd, tu je VAR da popravi štetu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stiletto said:

Mogao je da kaže "onaj na klupi u crvenoj trenerci" ili "onaj sa klupe, drugi sleva". Time što ga je izdvojio od svih na klupi rečju "crnac" je već nešto drugo.

Nije glupo jer je covek crnac, da je japanac jedini u nekoj grupi kazes ma onog japanca da je jedini sa dugom kosom kazes ma onaj sa dugom kosom ili cupavi ili zlatokosa ili kojivec q... ovo su najobicnije gluposti kakav rasizam

Jos covek rumum cista budalastina

Kaznio bi basaksehir samo tako, pa da sledeci put dooobro razmisli svako kad ce i zbog cega napustiti teren

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Takeshi_Kovacs said:

ovo sinoc lici da je prenaduvana reakcija

ali rasizam u US je ozbiljan problem i nije za salu

 

14 hours ago, Bugl Khan said:

Izgleda da je USA ludilo stiglo i u Europu.

 

13 hours ago, lajavi krelac said:

Al to vazi samo kad ostali vredjaju crnce, inace ako crnci slucajno vredjaju Azijate, Arape, Indijce onda je to cool i smesno. Sere mi se od tih njihovih duplih arsina.

 

Sve na ovu temu rečeno u tri posta.

Link to comment
Share on other sites

Izasle su nove informacije na ovu temu. Ne kazem da su i tacne jer ih je izneo rumunski novinar. Ali sada ispada da neko ima snimak kako su sa klupe Turaka sudje nazivane ciganima.

 

Opet kazem niije sigurno i moguce da je to sada izmisljotina ali po uslovom da jeste istina i da se dokaze da ima i toga bas me zanima dalji epilog.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Takeshi_Kovacs said:

a da prekinete malo sa relativizacijom rasizma serbian style?
ozbiljna je tema u pitanju

 

Mogao bi da elaboriraš umesto da sprečavaš druge da pišu. Imao bih i ja štošta za reći, iz perspektive višegodišnjeg iskustva življenja u islamskim i zemljama "crne Afrike". Iskreno me zanima šta misliš. Politika se odavno uvukla u sport a rasizam nažalost postoji oduvek i vrlo je podudaran na svoj način sa ksenofobijom, šovinizmom, nacionalizmom pa i seksizmom, "omatorelim bumerima" (nisam ti zaboravio 😄), etc.

 

Za "smeće rumunsko" se ovde kažnjava banom, kao i u slučajevima kad se pisalo "govno tursko/talijansko" i šta sve... Pa eto, sankcija je ovog puta izostala baš zato da se diskutuje a ne da se potencijalno kvalitetna diskusija guši kaznom u startu. To bi takođe išlo u prilog "stavljanja pod tepih", u negativnom kontekstu, a to nećemo. Dokle god se ne odlazi u tabloidizacije i relativizovanja, naravno. 

 

1 hour ago, Stiletto said:
16 hours ago, Bugl Khan said:

Izgleda da je USA ludilo stiglo i u Europu.

 

 

Ne bi se ovde ni potegla priča da se nije ono sinoć desilo. Ja i dalje stojim iza tvrdnje da nije bilo namere da se igrač vređa na rasnoj osnovi, ali da je sa druge strane neko jedva dočekao da se nešto desi da bi cela ekipa napustila teren. I treba oh za to kazniti a sudija pravo kod nadležnh organa, da bi se utvrdilo ima li osnova za kaznu. I to da se što pre završi, da ne bi od jednog (moguće) "prenaduvanog ispada" nastale mnogo gore posledice. Nego, bojim se da je to možda već odlučeno u korist "US ludila u Europi". Ako je tako, onda smo stvarno otišli u qratz...

 

 

 

 

 

Edited by Neme
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ja verujem da sinoc nije bilo namere da se igrac vredja na rasnoj osnovi...bar iz informacija koje su dostupne

ono na sta se moj post odnosio jeste relativizacija problem sa rasizmom koji postoji u USA

to nije  nikakvo ludilo, vec ozbiljan, institucionalni problem

 

vredjanje je smesna prica, sta kad popijes 8 metaka u ledja zbog boje koze?

Edited by Takeshi_Kovacs
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Takeshi_Kovacs said:

ja verujem da sinoc nije bilo namere da se igrac vredja na rasnoj osnovi...bar iz informacija koje su dostupne

ono na sta se moj post odnosio jeste relativizacija problem sa rasizmom koji postoji u USA

to nije  nikakvo ludilo, vec ozbiljan, institucionalni problem

 

vredjanje je smesna prica, sta kad popijes 8 metaka u ledja zbog boje koze?

Policija u USA godišnje ubije više bijelaca nego crnaca. Po postotku stanovništva. Naravno da ima izoliranih slučajeva i policajaca koji su rasisti, ali priča da ćeš iz čista mira dobiti 8 metaka u leđa jer si crnac je jednostavno neistinita.

Link to comment
Share on other sites

Da napisem nesto skroz offtopic, pa nemam problem da se prebaci negde drugde i prikladnije ako misle moderatori da tako treba. Cisto da me neko ne shvati pogresno.

 

Nije ni vredjanje ok, nije ni nikakvo etikiranje na osnovu rasne pripadnosti ok, a za ovo drugo trunes u zatvoru valjda je to bar jasno. Ali isto onda nije ni ok kada pripadnika romske rase ili nacije (kako god) nazoves ciganinom. Recimo. Zasto se to ne kaznjava kod nas u drustvu? Zasto se ne kaznjava takav oblik rasizma eto u Srbiji? Naravno da ima problema sa rasizmom kod nas jer je narod potpuno nesvestan o njemu, da ne kazem neobrazovan. A za to su krive institucije.

 

Ja licno nisam sada neki ekspert o materijji niti kazem da jesam. Tamnoputim ljudima jeste nacinjeno mnogo zla kroz istoriju toliko bar znam. Ono sto se trudim za svaku temu koju nisam strucan (da tako kazem) a voleo bih da kazem moje misljenje je da ne pametujem previse i da problemu prilazim sa neke prostije i logicke strane.

Kako ima rasizma prema tamnoputim ljudima tako ima rasizma i prema ljudima islamske veroispovesti, ima prema Jevrejima, Azijatima, Arapima, Latinosima, Romima. Ima ih i od strane ljudi tamnopute boje koze i od strane ljudi koze bele boje. Meni recimo smeta sto se problemu rasizma ljudi tamnopute boje koze prilazi tako sto se uvek gleda neka korist, jer je to in, je je tako postavljeno u svetu i ne samo sada zbog ovog pokreta "Black Lives Matter" koji ja licno podrzavam, nego i uopsteno ovako kroz istoriju. Opet kazem razumem da jeste tom delu ljudi nanoseno zlo kroz istoriju samo zbog boje koze, ali budimo iskreni nisu oni jedini, a problem je sto se o drugima ne prica tako snazno kao o tamnoputim ljudima. Stice se utisak u svetu a i kod nas, da je rasizam termin vezan samo za vredjanje jedne grupe ljudi, a to je pogresno. 

 

Druga stvar je neka iskrivljena i kontradiktorna slika u medijima i to bas u tim americkim. Npr. u Americi osoba tamnopute boje koze bez ikakvog ustrucavanja sme da nazove drugu osobu tamnopute boje koze Nigga, sto je ja mislim najpogrdniji moguc naziv tog znacenja. To nije uvreda, to nije kaznjivo. E sada ja to mogu da razumem sa neke ne znam kulturoloske strane, ne znam kako da objasnim ali razumem. Ali to ide u medijima kao normalna stvar i to ide sirom sveta, a zna se kakav uticaj i koje trziste imaju njihove serije i filmovi i onda to kapiram da ne moze za svakog da bude razumljivo, pogotovo za klince koji nemaju nikakvu predstavu o toj materiji i koji prihvataju to kao nesto sto je in jer se tako predstavlja. 

Jos jedna stvar u Americi ti imas televizije koje jasno pokazuju rasnu razlicitost i odvajanje i to veoma popularne televizije tamo kao sto su BET (Black Entertainment Television), Starz in Black i Starz Encore Black. Te televizije ne samo da jasno odvajaju jednu rasu ljudi i pokazuju to, nego i imaju u svom nazivu rec Black, onu koja je zabranjena u Americi navodno. 

 

Opet kazem niti sam strucnjak neki za ovu materiju niti imam previe znanja, meni ovo kao laiku je malo kontradiktorno. Ali nemam nikakav problem da neko ko je vise upucen u materiju mi objasni malo bolje ovo. 

Link to comment
Share on other sites

I ja mislim da je prenaduvana prica. Jedno je kad nekog uvredis na rasnoj osnovi kao sto je to Nikolic uradio dok je bio trener Olimpije, ovo je prosto bio nacin da opise igraca, ok nespretno je to ucinio, zasluzuje kaznu, suspenziju, nek ga sklone iz fudbala, ali po mom misljenju ovo nije big deal da se dize kuka i motika i pravi neki globalni problem na osnovu ove situacije. Isto tako mislim da su i Turci preterali sa napustanjem terena, mogli su da odigraju mec, pa onda nek ga prijave delegatu itd.  

 

Ponavljam, jedno je kad nekog uvredis na osnovu boje koze, ubacis to u psovku ili sta ja znam, drugo je kad nekom jednostavno opises boju koze ili da kazes da neko ima dugu kosu ili da kazes da je neko mrsav ili sta god, to su sve karakteristike fizickog izgleda, ne vidim sto bi se iko vredjao na to. Doduse, stvarno u profesionalizmu tome nema mesta i treba Rumun da popije kaznu, kazem podrzao bih i suspenziju, pa bar da ima vremena do kraja zivota da nauci imena igraca ciju utakmicu sudi. 

Edited by Markoss
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Takeshi_Kovacs said:

ja verujem da sinoc nije bilo namere da se igrac vredja na rasnoj osnovi...bar iz informacija koje su dostupne

ono na sta se moj post odnosio jeste relativizacija problem sa rasizmom koji postoji u USA

to nije  nikakvo ludilo, vec ozbiljan, institucionalni problem

 

vredjanje je smesna prica, sta kad popijes 8 metaka u ledja zbog boje koze?

 

Francuska je praktično "evropska USA" i nije čudo zašto je baš tamo došlo do ovakve reakcije. Demba Ba je Senegalac, bivša francuska kolonija. Drugo, najrigorozniji zakoni protiv rasizma su pisani upravo u FR zatim i GB, gde se "Desi" i "Paki" smatraju za uvrede a svaki čas se mogu čuti ili pročitati. Btw, od svega mi je 100x gadniji izraz "obojen", ali to sam ja... 

 

Sudija mora znati imena igrača kojima sudi. Da ne govorimo o tome što je morao voditi računa kako se izražava, iako razumem da se izraz u Rumuniji (pa ni kod nas) ne tretira kao pogrdan. Verovatno mu je i engleski klimav što je, opet, propust nadležnih organa. Kako jedan takav sudija ispunjava uslove da bude internacionalac? Moraju postojati opšti kriterijumi da se ne bi dešavale situacije "pa to je u našem kraju ok, izgovoreno po navici i bez loše namere". Solomonsko rešenje bi bilo da se, u slučaju nepozavanja igrača, prosto kaže "African" i svi zadovoljni. Za Arape, pošto ih crni smatraju za "belu Afriku" može komotno "Arab". Niko nije rekao "bougnoul", što je već uvreda za koju se dobijaju i batine. Opet, Arapi crnce pogrdno zovu Kahlouch(a), za šta se takođe dobija preko labrnje...

 

Ovaj i slični slučajevi po Evropi i istorija ropstva afroameričke populacije u USA se ne mogu porediti. Baš zbog toga se NE napušta teren i NE prenaduvava situacija ni u čiju korist ili štetu. Time bi se barem pokazao minimum poštovanja prema generacijama koje su provodile živote u lancima, žigosani i prodavani kao marva, a sedokosi ljudi nazivani "boy". u najblažem slučaju... Zato danas, nažalost, u afričkim zemljama belci bivaju suočavani s otvorenom netrpeljivošću domicilne populacije. U Svahili - zemljama ti nisi Srbin, Francuz ili Škot nego Mazunga. U zemljama Magreba si Gauri ili Kafir pa te tek posle pitaju odakle si, ako koga zanima. Na sreću po ljude s naših prostora, svi tamo znaju istoriju Nesvrstanih i stvari postaju vremenom lakše. 

 

Izvinjavam se za off, potakla me je tematika.

 

 

 

Edited by Neme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Xpert locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...